за ипотечния кредит!!????

  • 17 822
  • 260
  •   1
Отговори
Здравейте,

Искам да закупя жилище с кредит на 100%финансиране, но тъй като става въпрос за  немалка сума  около 70-80 000 Е се чудя, дали е сега е най-удачния момент,от една страна има известен застой на цените на жилищата, но от друга не знам какво може да се случи и със заплатата ми и с цените на жилищата в следващите години!Вноската ми няма да бъде никакък малка, но предпочитам да си изплащам собствено жилище+300лв отгоре вместо квартира. Вие какво бихте ме посъветвали???

# 1
  • Мнения: 2 556
Не бих се навила на подобно нещо.

# 2
  • Мнения: 46 526
... предпочитам да си изплащам собствено жилище+300лв отгоре вместо квартира ...

Ние купихме по тази причина. Защото след 3-4 г. наемът става по-висок от вноската и същата тази сума, че и отгоре, ще ги прибира хазаинът.

Сега плащаме 326 лв. на банката, а наемите на подобни апартаменти около нас тръгват от 550 лв. нагоре Crazy освен това, ако си плащам редовно, никой не може да ме изгони, защото така му е хрумнало ...

# 3
Не бих се навила на подобно нещо.

да поясня, няма на кой да разчитам да ми помогне поне с част от сумата , а и за в бъдеще не се очертава помощ от никъде, трябва ли цял живот да живея на квартира или в близките 10 год поне, ако вярвам , че цените на жилищата ще паднат

# 4
ами при мен по-първоначална информация вноската ми ще бъде от около 800-900лв на месец, квартирата ми в момента е 500, като си сложиш и сметки и плащам по 650лв всеки месец! Но пък в близките 5-10години със сигурност трябва да се лишиш от доста неща, ставаш роб на жилището си! Но за младите хора без собствено жилище и без родители имащи възможност да помогнат или богат мъжили жена Wink май ипотечниа кредит е единствения вариант!

# 5
  • Мнения: 2 556
Трябва да постъпиш както е правилно за теб! Аз имах предвид, че не бих се хванала на дългогодишен кредит, но това си е лично моето мнение. Ако за теб е ОК, действай.

# 6
  • София
  • Мнения: 71
Ако си абсолютно сигурна, че доходите ти ще са сигурни и високи, та да можеш да покриваш вноските през всичките тези, предполагам, сто години....... Според мен това е огромен риск, при положение че къзваш, че няма и кой да ти помогне и на кого да разчиташ. Моят мъж е теглил голям кредит преди няколко години, за да направи основен ремонт и обзавеждане на жилището, в което сега живеем. Няма да ти казвам в какво приключение се видяхме миналата година, когато иначе добрите му доходи спаднаха драстично поради това, че бизнеса му в един момент беше доста зле. Банката си иска вноските, а те не са малки, и хич не я интересува ти в какво положение си. Доколкото знам, ако не внесеш две подред, цялата сума става изискуема накуп и става страшно. Справихме се някак, но стреса е ужасен, а да не говорим, че може да си изгубиш и жилището, ако не дай Боже се случи нещо и не можеш да докараш тия пари, които са ти необходими. Не мога да ти дам съвет как да постъпиш, не ти знам финансовото състояние, нито възможности, ти сама ще прецениш. Само казвам, че трябва да имаш предвид значителния риск, който поемаш с такава стъпка и робуването години наред. Като се има предвид, че не са само вноските към банката...... има и сметки, данъци, режийни........ има още куп неща. Колко пари трябва да получава човек, та да посрещне спокойно тези разходи - не ми се мисли. Но, ти си знаеш най-добре. Мога само да ти пожелая успех! Peace

# 7
  • Мнения: 46 526
Ако си абсолютно сигурна, че доходите ти ще са сигурни и високи, та да можеш да покриваш вноските през всичките тези, предполагам, сто години....... Според мен това е огромен риск, при положение че къзваш, че няма и кой да ти помогне и на кого да разчиташ ...

При положение, че няма кой да й помага, наемът е по-рискован (той даже и срок няма Laughing) а като не може да си плати за месеца, излиза на улицата и е без 1 стотинка, а ако е с кредит - продава жилището, погасява кредита и с остатъка живее, като през това време си стъпва на краката ...

# 8
  • Мнения: 103
За мене плащането на наем е хвърляне на пари на вятъра. Ако имаш възможност за ипотечен кредит и възможност да го плащаш защо не. Друг е въпроса с кредитите в БГ. Съпругът ми изплаща кредит от една година и няма да ти казвам какво чудо видяхме. Днес му се обади едно момиче, представи му се и го уведоми че е новата му кредитна инспекторка, старата била уволнена поради некоректно отношение към клиентите. Това добре, но нервите и стреса които ни причини тази жена няма кой да ни компенсира. За себе си знам, че клиент на българска банка повече няма да стана, но жилище ще си купувам също с кредит, защото 80-90 000 Е не бих могла да събера.

# 9
благодаря на всички за отговорите, но мен по-скоро ме интересува дали смятате, че в този момент е изгодно да се закупуват жилища, при положение, че цените са в застой,дали няма да почнат да им падат цените и в случая да се прецакам с големите вноски и с поевтинялото жилище??? Thinking Thinking

# 10
  • Мнения: 46 526
... цените са в застой ...

Кой те излъга? Sunglasses

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Аз си мисля, че винаги такъв тип инвестиция носи риск.Аз лично имам собствено жилище и не мога да се поставя на твое място , но все пак си мисля , че ще се колебая дълго и не знам дали ще се съглася на 100 % финансиране

# 12
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Ако съм поставена пред дилемата наем или заем, ще избера второто. Ясно е, че ще се плаща - без значение на кого. Ако е заем обаче, поне плащаш за нещо свое. Наемът са пари на вятъра. След години като се обърнеш, ще установиш, че цял живот си хранил някой, а на старини, когато наемите ще са непосилно високи за плащане, рискуваш да останеш на улицата.
След като можеш да плащаш наем, можеш да си позволиш и малко по-висока сума, но вече за вноска по кредит. Противното - невъзможността за каквото и да било плащане, означава, че ще живееш в някоя дупка или кола. Пари се намират и изкарват.

# 13
  • Мнения: 2 556
Аз не бих купила нищо, което трябва да изплащам 10 или 20 години. По-скоро бих си стояла без какъвто и да е имот, отколкото цял живот да заделям за 1 апартамент, това би ме потиснало трайно... Не искам да влизам в спор, просто наистина не бих могла да се зарадвам на нещо, което ще изплащам петилетки наред.

# 14
  • Мнения: 46 526
Tess, абсолютно си права, но когато няма къде да живее човек, избира по-евтиния вариант, не виждам защо да плащам всеки месец по 550 лв., щом има вариант за 230 лв.

# 15
  • Мнения: 2 382
Никол,вариант за 230 лв при сегашните условия не съществува.
Не знам преди колко време си теглила кредита и за какъв % финансиране става въпрос,но днес при най-добри условия вноските се движат около 1000 лв.А това вече е сума,за която човек сериозно трябва да се замисли.

# 16
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Ако съм поставена пред дилемата наем или заем, ще избера второто. Ясно е, че ще се плаща - без значение на кого. Ако е заем обаче, поне плащаш за нещо свое. Наемът са пари на вятъра. След години като се обърнеш, ще установиш, че цял живот си хранил някой, а на старини, когато наемите ще са непосилно високи за плащане, рискуваш да останеш на улицата.

 Peace
Ако вноските са много високи, можеш да потърсиш някое по-евтино жилище и да разсрочиш кредита за максимално време. 

# 17
  • Мнения: 331
брей, парите за наем били хвърлени на вятъра и "хранели" някого си. Значи не ходите никога и по хотели, защото ще нахраните някого или не си купувате обувки, защото и там ще нахраните производителя им... Недейте така, бе момичета. Тези, които дават под наем, за да го имат, не им е паднало от небето, също са се лишавали от други неща и са вложили пари, за да имат тези имоти.
Чудя се, решението може да си е само твое. Риск има винаги - и ако купиш, и ако не купиш апартамент с кредит. Ако имаш здрава психика - тегли, защото това е и въпрос на психика и на финансова дисциплина, не само на доходи. Но имай предвид, че финансовите пазари се тресат и лихвите вероятно ще продължат да се покачват и сега ако вноската ти е 900 лева, догодина може да е 1000 или 1100 или дори повече, прибави и годишните затраховки на жилището  и други разни скрити такси, различни от вноската и тогава реши - ще можеш ли да ги поемаш в продължение на 10-15 години, защото няма да си все на 29-30 години..........
Моят съвет е дори ако имаш възможност да си спестиш пари преди да изтеглиш кредита като буфер - за 3-4 вноски и отделно за 3-4 месеца за живеене и да не ги пипаш, та утре ако стане нещо чрезвичайно - уволнение, закриване на фирмата, съкращение, да не изпаднеш  в шоково положение.
А за това как ще се движи пазара на недвижими имоти - теми и коментари много има, ама не очаквай да получиш сигурен отговор дори от сериозни хора в бранша - всичко което ще прочетеш или чуеш си остава в сферата на прогнозите (докато не се случи наистина). Нагласите на хората са едно, пазара е друго - понякога ги следва логично, понякога ги опровергава. Все пак обаче няма пазар, дори и този на недвижимите имоти, който да върви само нагоре, кога точно и с колко обаче ще се случи иначе толкова чаканото падане на цените никой не може да каже.

# 18
  • Мнения: 662
Винаги има риск, а и тези кредити се връщат доста години Thinking. Ако мислиш, че ще се справиш го направи-все пак накрая ще имаш твое жилище.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 581
Tess, абсолютно си права, но когато няма къде да живее човек, избира по-евтиния вариант, не виждам защо да плащам всеки месец по 550 лв., щом има вариант за 230 лв.
Никол и  аз се интересувам от тези малки вноски
Аз имам собствено малко жилище и искам да купя тристаен. Ще дам малкото под наем и ще ми покрива част от вноската към банката. Обаче наемите варират между 250-300 евро, а вноската към банката е от 550 евро нагоре.Не искам да отделям толкова пари от заплата, че това е дълъг кредит и не се знае какво ще стане в бъдеще

# 20
  • Мнения: 690
Отрязаха ни главите с тези ипотечни заеми! За една година Пощенска Банка, ни вдига за 4и път лихвата. #2gunfire Цели три години погасяваме вноски, вкарахме и 10000лв предсрочно, за да намалим вноските. Оказа се, че въобще не е така. Цяла година се блъскахме за лудо.
 В момента на 24000лв, плащам 240лв. #Crazy

# 21
  • Мнения: 46 526
Никол,вариант за 230 лв при сегашните условия не съществува.
Не знам преди колко време си теглила кредита и за какъв % финансиране става въпрос,но днес при най-добри условия вноските се движат около 1000 лв.А това вече е сума,за която човек сериозно трябва да се замисли.

Не съществува, да, аз казах, че след 3-4 години вноската става по-ниска от наема, не към момента на тегленето. Когато теглихме вноската също беше по-висока от наемите.
А това какъв ще е размерът й е относително, колко може да си позволи да плаща семейството  Peace 1000 лв. за колко кредит? Хората имат различни възможности - ако сега са под наем в 1-ст. за 250 евро, вноската за същото жилище с Ипотечен кредит ще е 312 евро, т.е. 62 евро отгоре, които даже до 2 години вече няма да ги има Simple Smile

nellyr, нашият го взехме купуван 2004 г., затова са такива вноските.
Иначе - зависи от доходите ви, ако можете да си го позволите - купете по-голям. 220 евро е са чак толкова много, това е цената на най-ниският наем в София, ако нямахте апартамент, така или иначе щяхте да ги плащате Sunglasses
Има и вариант да продадете този, за да си помогнете за другия, тогава може да я докарате до вноска 160-170 евро Peace но за разлика от 50 лв. на месец, не мисля, че си струва да се разделяте с имота.

казабланка, аз доколкото разбрах, иска да го вземе за живеене, не за инвестиция, т.е. така или иначе ще плаща, в единия случай на хазаин и след 30 г. няма да има нищо, в другия случай на Банката и след 30 г. ще има имот, там е разликата Simple Smile


Xylometazolin-не, на нас само веднъж я вдигнаха, но пък 2004-2005 я свалиха 3 пъти и още не могат да стигнат първоначалната, на която теглихме (422 лв.) Laughing

# 22
  • Мнения: 690
Никол, коя е твоята банка?
 Кредиторката ни, ме увери, че всички банки вдигат лихвените проценти. Било нареждане от БНБ. newsm78 Когато попитах кредиторката, защо цяла година не са ме уведомили, че вноската е скочила с цели 60лв, почна да мънка за тежката икономическа криза в целия свят и не можело да не са идвали писма вкъщи!! Абе с една дума, всеки ти разтегля локуми и те дере както може.... #Cussing out

# 23
  • Мнения: 46 526
ОББ (беше), рефинансирахме към др. банка по други причини.
И при нея имаше покачване, 0.5%, но преди това свалиха 4%. Тогава свалиха на всички, това си беше 1/4 от вноската, но понеже всички бяха доволни и никой не ревеше по форуми и медии Laughing

А кризите - да, те са нещо нормално, през различни периоди се тръгва нагоре, после надолу, 2004-2005 падна, сега се вдига, след няколко години пак ще падне и така, докато ни има  Wink

# 24
  • Мнения: 331
еееееееееееее, Никол, направо ме обиди. Не съм толкова проста при описаната от момичето ситуация да си помисля, че иска да си купи  апартамент за инвестиция, просто се подразних, че наемодателите се възприемат толкова едностранчиво като някакви лентяи и храненици на тружениците, дето си хвърлят парите на вятъра по тях, вместо да си купят свое жилище. Пък и физическо лице да инвестира в каквото и да било чрез кредит ми звучи малко нелепо

# 25
  • Мнения: 46 526
еееееееееееее, Никол, направо ме обиди. Не съм толкова проста при описаната от момичето ситуация да си помисля, че иска да си купи  апартамент за инвестиция, просто се подразних, че наемодателите се възприемат толкова едностранчиво като някакви лентяи и храненици на тружениците, дето си хвърлят парите на вятъра по тях, вместо да си купят свое жилище. Пък и физическо лице да инвестира в каквото и да било чрез кредит ми звучи малко нелепо

О, я стига сте се правили на докачливи, какво съм те обидила, говорим си просто  Crazy Laughing

За хвърлянето на вятъра, както и да го гледаме, това е, след 30 г., така или иначе ще си дал 90000-100000 евро, ако е на Банката - добре, всичко приключва и имаш имот, но ако е на хазаина, той ще си е изплатил още едно жилище, а наемателят продължава с наемите (които тогава не се знае и какви ще са). Или мислиш, че ще събереш пари накуп, за да си купиш?

Не виждам нищо нелепо в кредита на физическите лица, стига да не се похарчи за дрешки и обувки или коли  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 386
Казабланка, не се обждай, обаче аз също не възприемам идеята семейство да живее под наем, пък и дори към настоящия момент да не е, все ще се случи.
Има си хора, които да ползват и квартирите, които отдавате под наем. Не може например на всички студенти, отиващи да учат в чужд град да се закупуват лични апартаменти. Не може, ако съм командирована за 1 год. на работа в друг град да си закупя жилище, защото не одобрявам квартирите.
Но всеки завършил веднъж образование и започнал да печели за себе си, ако е поне малко умен и пресметлив, ще успее да си направи точната сметка - кое-как. В противен случай какво става - от пусто в празно. И после ревем и се оплакваме, че нищо сме нямали, печелим, а къде отиват ???
Иначе и аз не одобрявам това 30-35 години да се изплаща заем, но пък ако има вариант за 20 г. защо не ?! Всъщност повечето 30 г. заеми обикновено ги предоговарят за по-малък период с времето.
Никол е много права и добре е пресметнала риска, който поема, а и избора, който е направила е бил в много подходящ момент. С две думи всичко е въпрос на математика.

По темата, аз също съм решила да предприема такава стъпка, но изчаквам малко във времето, мисля си че момента не е точно сега, особено през лятото, искам да видя как ще се развият нещата след 6-7 месеца. Т.е. не очаквам някакъв развой, по-скоро да останат същите  Laughing

# 27
  • Мнения: 386
Пък и физическо лице да инвестира в каквото и да било чрез кредит ми звучи малко нелепо

Така ли.. и какво трябва да е лицето, което се възползва от кредита?! Или може би квартирите, които давате са отредени само за нас физическите лица.

# 28
  • Мнения: 46 526
... Никол е много права и добре е пресметнала риска, който поема, а и избора, който е направила е бил в много подходящ момент ...

За мой срам, че с това се занимавам не избрахме добре момента, можехме да купим 2002 г. за 12000 евро, но не ни се занимаваше, чак като забременях и ни изгониха посред зима от квартирата, защото хазаинът по средата на договора реши, че са му малко парите, много бързо "изтрезняхме" и купихме, но вече за 25000 евро. Като се замисля, трябва да ида да го черпя тоя човек  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 386
Ех... Никол, всички знаем какви бяха цените през 2002 г., но не съжалявай по-добре отколкото, ако бяхте купили през 2006 г.  Laughing

Последна редакция: чт, 24 юли 2008, 15:15 от Mimci

# 30
  • Бургас
  • Мнения: 242
чудя се,ние дълго време чакахме подходящия момент,цените растяха,и продължават да ръстат.Вече се включихме в новострояща се кооперация,дадохме първата вноска.Плащаме и за квартира,докато стане готово жилището,трудно е,но по-добре пред перспективата да живееш на квартира.Така че,всеки избира за себе си подходящия момент.Пожелавам ти да вземеш правилното решение!  bouquet

# 31
  • Мнения: 107
Аз да ви кажа,че с мъжът ми смятаме да теглим 130000Е,за бизнес и представете си нямаме и жилище,но ще рискуваме,ако нещата тръгнат и жилище ще имаме,ако пък не-поне ще сме опитали и няма цял живот да си мислим "'А ако го бяхме направили,ако бяхме изтеглили кредит?""

Та на всички искам да кажа,пробвайте,така или иначе апартамента е залоги ако неможеш да го изплащаш,ще го продадеш! И взимайте кредити за максималният период,така и да имате по малък доход някой месец,ще успеете да си платите вноската и ще ви е по-спокойно! Единствено българинът се чуди как да изплати по-бързо кредита си!

# 32
  • Мнения: 331
Абе не съм се обидила сериозно, не съм и казала, че аз давам под наем, не ме нападайте така, а четете. Точно аз по-нагоре дадох съвет на момичето, ако е смело, да тегли. Изобщо не съм казала, че физ. лице не трябва да тегли кредит, казах че физическо лице да прави инвестиция с кредит е нелепо за мен -  това да си купиш апартамент за себе си, за да живееш в него е едно, а да купуваш апартамент като инвестиция (с кредит) са две различни неща - разликата е от земята до небето. Оф, знам че пак ще се намери някой да каже, че то и първото е вид инвестиция, затова предварително да кажа, че под инвестиция не разбирам всяка изгодна придобивка, която прави човек в живота си просто. Дано сега ме разберете по-добре. Защото аз имам едни приятели, които преди години изтеглиха кредит (имаха си собствено жилище, кредита беше за друго) и в един момент от не премерените си добре финансово действия и възможности, изгубиха и собственото си жилище, дето го имаха от родителите си и сега живеят под наем. Просто понякога става и обратното движение в живота, както виждате. Та когато човек тегли кредит трябва да е наясно и с това, а във форума има и достатъчно теми относно отрязването на глави (и пари) от банките, за тези които вече са на кредит. Като са толкова на далавера, защо врещят така, а? Защото не са преценили, че 150-200 лева отгоре (като им повишат лихвите) върху месечната им вноска от 900 лв.напр. "обръщат колата". Та аз не съм против кредита - всеки си знае хала и възможностите, просто като тегли да мисли повече, но нали знаете, че понякога някой неща в живота просто се случват, които не си могъл да предвидиш........

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 397
Не съм съгласна, че е нелепо да инвестираш в имот с кредит. Зависи от много неща.  Всичко е въпрос на сметки.

# 34
  • София
  • Мнения: 3 421
Ох, ние от няколко години все се разминаваме с кредита(по различни причини). Сега ни се очертава добър вариант за жилище, но просто не знам дали ще се справим с вноските. Всички ни успокояват(с доводите на Никол, общо взето), ама...то на наш гръб ще бъде.

# 35
Ще следя темата с интерес,живо ме вълнува.Но като гледам цените на имотите как са скочили и скачат свят ми се завива.Живея в жилище на роднина(майка ми),но поради неразбирателство м/у сем-вото ми и нея май ще трябва да си търсим друг дом.Даже и днес ми казаха,че не сме желани в това жилище,но това е друга тема. Rolling EyesТук където живея9в провинциален град)за едно 2-стайно жили8ще ако изтеглиш кредит,100 процента покриващ стойността на имота вноската на месец е около 800-900 лева.Изтегляш 110 000 лева,а връщаш около 230 000  ooooh!Баси лихвите,баси държавата.Няма такова нещо никъде в Европа.

# 36
Ами хващам се на хорото, пък каквото сабя покаже, строителите се оказаха супер готини хора и няма да предлагат жилището, докато не получа предварителното одобрение за кредита, харесаха ме  Embarassed, днес си взех документите от банката и почвам да действам, предадохме скицата, нотар акт, акт14 и всички необходими документи- малко ще ми дойде солено с всички такси за прехвърляне на имот, нотариус и такса усвояване на кредита- но това е единствения вариант, към така бленуваното жилище!
  Колегите в офиса, казват, че съм като зомбирана заради това жилище и че ми се чудят от къде тази смелост, но прекалено силно го желая за да се откажа от него!! #Crazy

# 37
  • Мнения: 46 526
чудя се, успех!

... Защото аз имам едни приятели, които преди години изтеглиха кредит (имаха си собствено жилище, кредита беше за друго) и в един момент от не премерените си добре финансово действия и възможности, изгубиха и собственото си жилище, дето го имаха от родителите си и сега живеят под наем ...

Малко ми се губи логиката, затова, ако може да ти задам няколко въпроса, за да не се плашат хората за загубени апартаменти и зверски скочили вноски Peace

1. За да им се вдигне вноската с 200 лв., това значи, че кредитът им е бил в размер на 413 000 лева. Казваш, че са го теглили преди няколко години, т.е. лихвата е била с около 4% по-висока, а вноската се е падала около 4 700 лв. Значи тази сума им е била по силите и са си предвидили, че доходите им ще стигнат.
След това вноските паднаха с 1/4, т.е. са плащали на месец по 3 500 лв.
И сега тези 200 лв. им обръщат колата?
Ами нали човек с подобен стандарт на живот, който може да плаща 4 700 лв., само за козметични процедури хвърля по 200 лв. на седмица  Laughing

2. Нали е за инвестиция? Наемите от преди няколко години и сега са доста по-различни, фаталните 200 лв., само от тази разлика са си я избили Peace

3. Цените на имотите, особено пък на такъв за въпросната цена, скочиха доста. Като не са могли да си плащат лихвите - продават имота, погасяват кредита, а печалбата (никак не е била малка), си я прибират в джоба. С оглед на горното, загубата на втория апартаманет пък съвсем не я разбирам.

4. Тези, които са били с вноски 900 лв. и са го теглили преди няколко години, първоначално са подписали договор за 1200 лв., след падането е станала 900 лв., а сега след обръщащото колите увеличение плащат с 49 лв. повече.

5. Лоши неща винаги могат да се случат, няма как да ги избегнем, ако ни е писано. Продаваш, погасяваш кредита и да си взимеш разликата.

# 38
  • Мнения: 331
примера с вноската за 900 лева изобщо не касае приятелите ми, Никол, а тези които теглят сега кредити. Ти пък чак си правиш труда да смяташ точни суми на кредит, на вноски, на вноски с повишени и намалени лихви, егати дълбокия анализ, и откъде пък измисли че става въпрос за второ жилище, което какво като загубили, като изрично пише, че кредита е бил за друго, а не за жилище, но си загубиха жилището, което си имаха отпреди - от родителите. Споко, не си консултант, за това се плаща. Сега са на страшна печалба, да, даже са с допълнителни бонуси - инсулт на бащата (след като си напуснаха жилището-на другия ден) и пълната му липса на трудоспособност вече години наред.
Знам, че като си на 28-30 г. тези неща са далече, но просто се случват, понякога.
А и момичето каза, че е вела решение вече.
АКО ТОВА ЩЕ ВИ УСПОКОИ - ТЕГЛЕТЕ, НЕ ПО ЕДИН, ПО ТРИ НАВЕДНАЖ ИЗТЕГЛЕТЕ, ОТ КРЕДИТ В КРЕДИТ ВЛИЗАЙТЕ. О.К. КОЙТО СИ ГО МОЖЕ, СИ ГО МОЖЕ.

# 39
  • Мнения: 46 526
казабланка, нали темата е за Ипотечен кредит с цел покупка на имот, та и затова мислите ми са насочени натам, не за нещо друго ... ако някой си изтегли парички, за ги профука по коли, екскурзии, рискован бизнес и др. екстри - това е нещо съвсем различно, ще затъне, няма спор, аз също не съм много "за" подобни кредити.

Сметките се правят на ум за 5 мин.

Не е нужно да крещиш, всеки си знае, но нека не се плашим с "един познат каза" ...

# 40
  • София
  • Мнения: 38 539
И на мен това ми е болна тема.
Аз лично все още изчаквам - може би до есента или зимата.
Обаче и друго ме мъчи - то хубаво - теглиш заем, купуваш.
Ами ремонта? Ами мебелите?
Направо не ми се мисли...

# 41
Пак съм  аз, преди малко се върнах отново от въпросното жилище ,водих архитекти там и ми попариха ентусиазма, че не става,много лошо изпълнение! Ще се побъркам вече, но няма да се откажа, продължавам с търсенето- дано имам късмет да попадна на нещо хубаво!!! Добре, че не подписах нищо с банката и със строителите!!!

# 42
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Да попитам знаещите.....
При жилище в строеж(на пример кооперация),банките отпускат ли 100% кредит или трябва да внесеш определена сума предварително?
Преди години в Пощенска банка ни казаха ,че отпускат 100% сумата ,ако къщата е на покрив.....,пък за дворно място абсурд,трябва да имаш определен процент от продажната цена на имота......

# 43
Да попитам знаещите.....
При жилище в строеж(на пример кооперация),банките отпускат ли 100% кредит или трябва да внесеш определена сума предварително?
Преди години в Пощенска банка ни казаха ,че отпускат 100% сумата ,ако къщата е на покрив.....,пък за дворно място абсурд,трябва да имаш определен процент от продажната цена на имота......

вече не, аз проверявах там сутринта ,махнали са  финансирането на 100%, варианта е   90% от стойността за имот в строеж- конструкция- монолит(тухла), но задължително да имаш Акт14- сутринта бях там, имам съвсем прясна информация!

# 44
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Благодаря!  bouquet

# 45
  • София
  • Мнения: 2 433
мисля, че може да се увеличи оценката на имота така, че да надвиши стойността на договора и реално да пкрие 100% - имам няколко познати, които направиха така. Нямам представа дали е редно или не, просто споделям, може някой да се възползва от идеята.

Отноно застоя на пазара и падането на цените.... честно казано ние изпуснахме златните възможности около 90те и 2000г., когато можехме да теглим кредит, да купим и после да го изплатим предстрочно..... Сега ходът го виждам само нагоре, просто темпът се забавя.... Но пък инвестиция означава да купиш нещо, за да изкарваш пари от него. А да си купиш жилище, зада живееш в него и един ден да е твое без притеснения за наем - това е друго нещо.

# 46
  • Мнения: 1 150
И взимайте кредити за максималният период,така и да имате по малък доход някой месец,ще успеете да си платите вноската и ще ви е по-спокойно! Единствено българинът се чуди как да изплати по-бързо кредита си!

За да вземеш кредит първо трябва да си направи добре сметката можеш ли да си го позволиш. Ипотечен за повече от 20 години си е тегава работа. Така или иначе връщаш двойно, че и отгоре. Не подлъжвай хората с такива съвети за максимални срокове. Това са пълни глупости. Вноската ти намалява със смешна сума реално погледнато. Сметни примерно кредит за малък апартамент в краен квартал, да кажем 60 000 евро, при лихва 10,5 без доказване на доход - за 15 г.  месечната вноска идва около 590 Е, а за 20г - 640Е.
Глупаво е да се заровбваш за максимален срок, ако можеш да си позволиш по-кратък.

# 47
  • Мнения: 107
И взимайте кредити за максималният период,така и да имате по малък доход някой месец,ще успеете да си платите вноската и ще ви е по-спокойно! Единствено българинът се чуди как да изплати по-бързо кредита си!

За да вземеш кредит първо трябва да си направи добре сметката можеш ли да си го позволиш. Ипотечен за повече от 20 години си е тегава работа. Така или иначе връщаш двойно, че и отгоре. Не подлъжвай хората с такива съвети за максимални срокове. Това са пълни глупости. Вноската ти намалява със смешна сума реално погледнато. Сметни примерно кредит за малък апартамент в краен квартал, да кажем 60 000 евро, при лихва 10,5 без доказване на доход - за 15 г.  месечната вноска идва около 590 Е, а за 20г - 640Е.
Глупаво е да се заровбваш за максимален срок, ако можеш да си позволиш по-кратък.

Зависи какво имаш предвид под "МОЖЕШ ДА СИ ПОЗВОЛИШ" ако това значи да ти останат пари за най-необходимото-не съм съгласна! С тези 100Е по малко на месец,които ще плащаш може да си позволиш да си купиш нещо друго! Иначе ако си ги сметнал точно то тези години ти нямаш право да променяш живота си по никакъв начин-така по добре ли?

# 48
  • Мнения: 1 150
red_girl8602, явно за теб оптималния вариант е турския тип кредити - 300 години и шапка на тояга. Избора е личен. Трябва да се лишиш от нещо за да получиш друго. Но всеки знае най-добре за себе си, какво, как и кога  Peace
Има хора, които могат да си стегнат малко задника и да не се ширят, но след 10-15г. да се отпуснат и да живеят спокойно без да потрепват на падежна дата. Има и такива, които мислят, като теб. Аз съм от първите. Нямам желание да споря.
Под "можеш да си позволиш" имам предвид буквалния смисъл на фразата.

# 49
  • Мнения: 107
То това не е за спор всеки има право на мнение и мисля,че нетрябва да се оправдавам,че мисля така! Аз след 15г ще съм 40 годишна и къв живот тогава? За мен така е по-добре,а другите ще решат сами за себе си!

# 50
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Е.....,само не мога да разбера,как хора живеещи на квартира,плащащи месечен наем ще съберат пари за апартамент,след определен период от време(освен ,ако изкарват много добри доходи)....и колко по икономично и логично им излиза този вариант?

# 51
  • Мнения: 1 150
То това не е за спор всеки има право на мнение и мисля,че нетрябва да се оправдавам,че мисля така! Аз след 15г ще съм 40 годишна и къв живот тогава? За мен така е по-добре,а другите ще решат сами за себе си!

С тези удивителни ме подведе  Grinning

На 40 г. живота не свършва  Peace
Съгласна съм, че всеки сам решава, няма смисъл да се повтаряме  Peace

# 52
  • Мнения: 107
То това не е за спор всеки има право на мнение и мисля,че нетрябва да се оправдавам,че мисля така! Аз след 15г ще съм 40 годишна и къв живот тогава? За мен така е по-добре,а другите ще решат сами за себе си!

С тези удивителни ме подведе  Grinning

На 40 г. живота не свършва  Peace
Съгласна съм, че всеки сам решава, няма смисъл да се повтаряме  Peace
Права си не свършва ама едно е на 20,а друго на 40!
А удивителните ми харесват повече от точките Peace Grinning

# 53
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Пак съм  аз, преди малко се върнах отново от въпросното жилище ,водих архитекти там и ми попариха ентусиазма, че не става,много лошо изпълнение! Ще се побъркам вече, но няма да се откажа, продължавам с търсенето- дано имам късмет да попадна на нещо хубаво!!! Добре, че не подписах нищо с банката и със строителите!!!
Браво! Това е най-важното ,което  трябва се да направи преди да се купи апартамент или къща.
 Едни приятели си купиха апартамент скоро и като отидохме да видим,ами какво да кажа трагедия,ама трагедия,ще се мъчат цял живот горките. И толкова ли не са могли да се обадят за съвет на мъжа ми ooooh!
А за кредита,все пак имай предвид,че този апартамент трябва и да се обзавежда. Дори и най-евтиното да купуваш пак сметката накрая ще е доста сериозна. Има банки,които поемат за тяхна сметка поне твоята и застраховката на жилището,което не е никак малка сума.

# 54
  • Мнения: 46 526
За срока - максималният избрахме.
Важното е да не усещаме, че изплащаме и да живеем така, както бихме живели без кредита. Вноските с всяка следваща година стават по-незначителни, така че, ако в един момент решим, винаги можем да предоговорим по-малък срок, а обратното от малък към голям не е препоръчително, няма връщане назад, ако подпишете за малък.

А колко ще върнем на Банката - в пъти по-малко е, отколкото, ако бяхме останали да живеем под наем, така че не ме притеснява.

# 55
  • София
  • Мнения: 38 539
Я да ви питам - а може ли да се продаде ипотекирания апартамент?

Гледах договора за кредит, гледах - никъде не пише, че не може.

# 56
  • Мнения: 2 556
нади, твоите познати може и да не изкарат цял живот в този апартамент  Simple Smile Аз поне досега на никое жилище не съм гледала като на особено постоянно и никъде не мисля да векувам... В смисъл не всеки, взимайки си жилище, гледа на него като на мястото, където ще остарее и побелее  Wink

# 57
  • Мнения: 1 150
Я да ви питам - а може ли да се продаде ипотекирания апартамент?

Гледах договора за кредит, гледах - никъде не пише, че не може.

Може, стига да намериш купувач, съгласен да го плати въпреки тежестите. Хората се плашат и избягват такива сделки.

# 58
  • Мнения: 46 526
Я да ви питам - а може ли да се продаде ипотекирания апартамент? ...

Може, ти си собственик, можеш да се разпореждаш с него, както искаш - продажба, отдаване под наем ...
Понеже масово сделките в последно време са с кредити, хората вече не го приемат като нещо страшно Simple Smile
Само уведомяваш Банката за намеренията си Peace

# 59
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
нади, твоите познати може и да не изкарат цял живот в този апартамент  Simple Smile Аз поне досега на никое жилище не съм гледала като на особено постоянно и никъде не мисля да векувам... В смисъл не всеки, взимайки си жилище, гледа на него като на мястото, където ще остарее и побелее  Wink
Какво да ти кажа,че там ще останатцял живот съм 1000% сигурна Wink,а че като влизаш във входа и се качваш по стъпалата и отгоре ръба е на 1,90 м,при норма 2,30 (ако не се лъжа). Сега инвеститора щял да разваля и да правя наново #Crazy,защото само за това акт16 ще видят през крив макарон. А другите недомислици в самия апартамент не искам и да коментирам ooooh!  
И 1 година да живея в определено жилище ,искам аз поне, да се чувствам добре. И все пак толкова много пари се дават за тези жилища,че не мога да си представя,че да гледам какво точно купувам. Все едно да си купя рокля и да ми е все едно криво ли е ушита , виси ли ми отнякъде и т.н.

# 60
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Я да ви питам - а може ли да се продаде ипотекирания апартамент? ...

Може, ти си собственик, можеш да се разпореждаш с него, както искаш - продажба, отдаване под наем ...
Понеже масово сделките в последно време са с кредити, хората вече не го приемат като нещо страшно Simple Smile
Само уведомяваш Банката за намеренията си Peace

Не е ли банката собственик докато жилището не е изплатено  newsm78
За даване под наем знам, че няма проблем, но при продажба купувача какво плаща на продавача - изплатените вноски до момента и после поема останалите към банката ли?

# 61
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Хората,винаги се възползват от подобни ситуации(поне тези ,които са добре запознати,защото повечето все още избягват тези сделки) и цената на ипотекирания апартамент пада драстично.....,така че продавача да не очаква някаква добра печалба.
Парите се превеждат на сметка на продавача,но той е задължен да пусне нареждане за прехвърляне на нужната сума в банката към която е ипотеката на жилището......,поне така беше преди няколко години,но едва ли условията са се променили драстично.

# 62
  • Мнения: X
Е.....,само не мога да разбера,как хора живеещи на квартира,плащащи месечен наем ще съберат пари за апартамент,след определен период от време(освен ,ако изкарват много добри доходи)....и колко по икономично и логично им излиза този вариант?

Аз си задавах този въпрос преди три години, когато трябваше да избираме - да стоим на добри заплати и да си купим жилище, като задлъжнеем на банка и на втора банка и роднини /за първоначалната вноска/ или да инвестираме време и сили в собствен бизнес. Ние сме от хората, които нямат какво да продадат, за да си набавят минималните 10% за кредита, трябваше да задлъжнеем и за тях.  Тогава всички ни съветваха да си купим жилище. Да, тогава цените на жилищата бяха три пъти по-малки, само че и личните ни доходи бяха такива, че щяхме да се заробим за години напред и да треперим да не си загубим работата, за да плащаме на банката. Е, добре, че не го направихме. Радвам се, че избрахме да не купим жилище и да инвестираме малкото си спестявания и много труд и лично време в бизнес. Сега, въпреки че плащаме наем, инвестираните пари и усилия ни се връщат. Вече първоначалната вноска не е проблем. В момента закупуването не ни е на дневен ред, но и наемът не ме притеснява. Засега се чувствам спокойна, че имам възможност да спестявам и ако желая, вече мога да си купя след 3-4 година жилище, не със 100% собствени пари, но поне с 40-50% - нещо, което не бих си и помислила преди. Ние предпочетохме да поработим първо в увеличаване на доходите, а след това да мислим за жилище. Та, има и такива случаи - не казвам, че са общовалидни, но това е още една гледна точка.

# 63
  • Мнения: 71
Привет,
наемът ти никак не е малък. Размерът на кредита - също. Аз съм била 10 г. на квартира и насреща - нищо. Сега съм с кредит (както ти възнамеряваш да наравиш), вноската ми е почти 5 пъти по-висока от наема (кредита ми е при преференциални условия и лихва, каквато вече не предлагат банките).
Но имаи друго, че наемите тепърва ще скачат. Цените на имотите вече се задържат на едо ниво, а на по-големите апартаменти падат. Така, че моментът като че ли не е най-удачен за инвестиция. Лихвите на банките се покачват. А ако и заплатата ти не е сигурна, просто е много спорно. По мой съвет си вземи жилище на по-ниска цена -   нещо за 45 -55 евро, за да мове вноската ти да е около 400 евро. По -малък е риска. Освен това при невъзможност да го изплащаш имот на тази стойност ще е много по-ликвиден за продавба, отколкото имот за 80 000 евро. Винаги можея да го прададеш, въпреки ипотеката.
Освен това по самата покупка и ипотека имаш още много други разходи - изповядшане на продажбата, изповядване на ипотеката , такса усвояване на кредита и др.
Късмет от мен!

# 64
  • Мнения: 46 526
Не е ли банката собственик докато жилището не е изплатено  newsm78 ...

Не, разбира се, собственикът си е собственик, ипотеката - ипотека, няма прехвърляне собствеността  Peace

# 65
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Да не забравяме,че при не плащане на няколко  вноски ,банката ти го взима (завежда изпълнително дело в съда)..... и още нещо много важно ,апартаментите не се продават като хляб,на против колкото по голяма тежест имат ,толкова повече месеци......(някой с години,въпрос на късмет) ти са нужни за да се продаде имота.....и то на цена много по ниска от другите апартаменти.
Не е толкова лесно(ако се лежи на тази теза с продажбите) .....,така,че човек хубаво трябва да си помисли преди да предприеме ипотечен кредит.

# 66
  • Мнения: 289
Преди пет години със съпруга ми бяхме на кръстопът да излезем на квартира или да си вземем жилище с ипотечен кредит .В началото  бях много стресирана беше заложено бъдещето на семейството ми но не съжалявам че послушах майка ми и взехме кредит от 10 000 от банката ние имахме малко пари родителите ми също малко ни помогнаха и си купихме апартамент.За днешните цени на апартаменти тази сума е смешна но тогава вноска от 125 лв на месец ми беше доста страшна но предпочетохме парите да ги даваме на банката и да имаме  къде да живеем вместо да ги даваме на хазяин и да нямаме собствено жилище . Сега не съжалявам че взехме кредит месеци след като си взехме апартамента цените скочиха и просто нашия кредит и с оскъпяването пак ще ни е по евтин от днешните цени на имотите .
Да сме живи и здрави да можем да си плащаме кредита а за глезотийки ще си помечтаем  Sad

# 67
  • Мнения: 46 526
Да не забравяме,че при не плащане на няколко  вноски ,банката ти го взима (завежда изпълнително дело в съда)..... и още нещо много важно ,апартаментите не се продават като хляб,на против колкото по голяма тежест имат ,толкова повече месеци......(някой с години,въпрос на късмет) ти са нужни за да се продаде имота.....и то на цена много по ниска от другите апартаменти ...

Ще го "вземе", ако не плаща И се крие. Ако отиде като човек в Банката, обясни, че го продава и т.н., ще му дадат няколко месеца. Има и вариант при затруднение пак да не плаща няколко месеца. Също така при тегленето на кредиа дават и кредитна карта, с достатъчно пари, които да стигант за вноските за известно време, докато човек преодолее някакво затруднение.

За продажбата - не се продават на безценица, по мои наблюдения с около 5% (говоря за реализирани на практика сделки, не оферти), а ако имотът си заслужава, си отива и на реалната цена  Peace
А пък, ако се стигне до съдия изпълнител, тогава вече става и атрактивно, защото по-чист имот от такъв не можеш да намериш  Simple Smile

# 68
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
С цялото си уважение към теб Никол,но това си зависи от политиката на банката.......,в повечето случай не я интересува имаш ли нямаш ли....
Така ,че всеки е длъжен да си внася вноските ,дори и да реши да продава имота.
Можеш ли да кажеш ,коя е банката ,която прави тези компромиси? Rolling Eyes

# 69
  • Мнения: 2 556
Да, аз също не бих разчитала на толерантност от банка. Просто не си представям как отивам да моля за отстрочки и т.н. и те веднага с готовност обещават да ме чакат.

# 70
  • Мнения: 46 526
... Можеш ли да кажеш ,коя е банката ,която прави тези компромиси? Rolling Eyes

Просрочването не е фатално, всяка една банка го имапредвид (с/у неустойка, разбира се Wink) и индивидуално за всеки клиент, в зависимост от намеренията му и ситуацията, в която е изпаднал.

"Обикновено се обмислят варианти за изход от ситуацията. Част от тях са рефинансиране на кредита, договаряне на отсрочка, разсрочване на задълженията, извънсъдебни споразумения."

Ето и примерна статия, от която копирах цитата.

Tess, с готовност реагират, защото това за тях означава още пари (наказателната лихва). А и имат по-голяма изгода да си им длъжник още 20 г. например, вместо да си вземат сумата в настоящия момент  Peace

# 71
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Може и да е писано вече ,но аз поне не видях.... Embarassed,очаква ли се спадане на цените или поне задържане ...в близките години?

# 72
  • Мнения: 2 556
ОК, очевидно е, че който е убеден, го е вече направил или ще го направи.  Simple Smile

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 1 594
Задържане на цените  има в момента -официално го казаха по телевизията от някои от големите агенции за недвижими имоти.

# 74
  • Мнения: 46 526
Задържане на цените  има в момента -официално го казаха по телевизията от някои от големите агенции за недвижими имоти.

Официално  Simple Smile Официално вече доста години се говори за сриване, но фактите са други.
Който е купувам скоро е видял реалността ...

# 75
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Аз хич не съм убедена,защото сърбахме преди 5 години една такава попара...., положението беше повече от лошо,добре ,че ни се увеличиха финансите,защото нямахме никакъв компромис от банката,нито пък някой се беше залетял да ни купува имота.
Това ,което пише Никол ,ми се вижда като приказка с хубав край.....,дано нещата вече са се подобрили(щом тя казва),че иначе никак не е розово положението с тези ипотечни кредити,ако не си финансово стабилен.

# 76
  • Мнения: 1 150
Да не забравяме,че при не плащане на няколко  вноски ,банката ти го взима (завежда изпълнително дело в съда)..... и още нещо много важно ,апартаментите не се продават като хляб,на против колкото по голяма тежест имат ,толкова повече месеци......(някой с години,въпрос на късмет) ти са нужни за да се продаде имота.....и то на цена много по ниска от другите апартаменти.
Не е толкова лесно(ако се лежи на тази теза с продажбите) .....,така,че човек хубаво трябва да си помисли преди да предприеме ипотечен кредит.

Описала си го така, сякаш става от днес за утре. Кредити се предоговарят, рефинансират...  Няма банка, която да предпочете да загуби натрупалите се лихви за периода на просрочие. Още повече, че печелят и от рефинансирането, защото по-голяма част от банките имат нказателен % в/у оставащата главница, който се плаща при предсрочно погасяване с рефинансиране  Peace

Така ,че всеки е длъжен да си внася вноските ,дори и да реши да продава имота.

Така е  Peace

# 77
  • Мнения: 46 526
k.a.l.i., кредитната политика преди 5 г. и сега няма нищо общо. Именно тези промени доведоха до това кредитите да са по-достъпни, съответно се покачи и търсенето за покупка, а от там и цените.

... нито пък някой се беше залетял да ни купува имота ...

Тогава търсенето беше направо никакво, точно заради малкото отпускани кредити, а и тогава, и сега са малко хората, които могат да си позволят да платят в брой.

# 78
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Никол,ти ме впускаш в нови приключения.... hahaha ,току виж отново се ,,нагърбя,, с някой ипотечен кредит.... Joy Joy Joy Joy

# 79
  • Мнения: 2 556
Според мен е  добре да се изкаже някой, който вече е продавал ипотекиран апартамент, как точно се е сучило, бързо ли го е продал и т.н.

Не че мен това ще ме накара да изтегля дългогодишен кредит, но поне ще е инфо от първа ръка. Аз също намирам кредитите за много полезни, но само ако са за кратък период от време, т.е. не повече от 4-5 години.

# 80
  • Мнения: 46 526
Според мен е  добре да се изкаже някой, който вече е продавал ипотекиран апартамент, как точно се е сучило, бързо ли го е продал и т.н.  ...

А може ли някой, който е купил ипотекиран  Wink

k.a.l.i., само после да не ме търсиш да ме биеш  Mr. Green

# 81
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
При тези условия, .....няма да ядеш много бой.... hahaha
Това ,което го предлагат към днешна дата банките е много хубаво,поне човек  да е спокоен... ,ако не дай си боже нещо се случи да има финансово затруднение....

# 82
  • Мнения: 2 556
Никол, ти наистина си като рекламно лице на 100 годишните кредити  Grinning

# 83
  • Мнения: 46 526
Никол, ти наистина си като рекламно лице на 100 годишните кредити  Grinning

По-скоро говоря за реалността  Simple Smile

# 84
  • Мнения: 2 556
Реалността на кредит, при който имаш някаква първоначална част от парите и вноските са ти наистина малки е една, а на това да купиш нов хубав апаратманет без нищо в началото и при положение, че си на заплата - друга  Wink

# 85
  • Мнения: 46 526
... да купиш нов хубав апаратманет без нищо в началото и при положение, че си на заплата - друга  Wink

Ами то това е реалността - човек да прецени реално положението си  Peace
Не може да е на заплата, да иска 100% финансиране, да купи възможно най-скъпия имот, да кара Ауди от тая година и да почива със звездите. Защото, ако остане под наем, пак няма да може да си позволи подобен имот като наемател, а ще живее пак в такъв, какъвто би могъл и да купи.

А има и други "ненормални", които са живели по "престижните" квартали и не ги харесват, които са могли да купят новичко, но не биха рискували, затова купуват 2 панела в "непрестижен", вместо 1 "хубав"  Simple Smile пък като поотлежи новото строителство, да видят входа след 10 г., за да си преценят съседите и мине 1 земетресение поне 4-та степен, тогава продават двата и си купуват 1 голям нов Sunglasses а панелите винаги ще се продават най-лесно, защото винаги ще има хора с много ниски доходи, които колкото и да икат нещо друго, просто нямат избор Peace

# 86
  • Мнения: 2 556
Не смея да влизам в експертен спор  Mr. Green Самата аз не се вълнувам от имоти.

Само ще кажа, че когато съм била на заплата, последното нещо, което бих направила е да изтегля 20 год. кредит, за да имам  "собствен дом" Simple Smile

# 87
  • Мнения: 46 526
... Само ще кажа, че когато съм била на заплата, последното нещо, което бих направила е да изтегля 20 год. кредит, за да имам  "собствен дом" Simple Smile

Приличаме си, аз също.
Никога не ми е било фикс идея да имам имот, избрахме това, което ни беше по-изгодно и определяме като по-сигурно Peace защото банките може и в един момент да вдигат л%, но после свалят, при наемите всичко е само нагоре, освен това никой не може да те изгони, когато му хрумне, но това вече сме го говорили ... пък и не е добре всички да купят, защото няма да останат наематели  Mr. Green

# 88
  • Мнения: 2 556
Да, именно. Имам 2 близки приятелки в София, които плащат в момента - едната 300, другата 350 лева за двустайни панелни. Подобни ниски ипотечни вноски не вярвам да има сега. Моята мисъл е, че ако човек няма в момента пари, няма никакъв смисъл да се хваща да изплаща апартамент на кредит. Като се поустрои финансово, тогава може да се мисли за това.

# 89
  • Мнения: 101
Аз мисля, че кредитът, освен много често единствената възможност да имаш собствен дом, е и стимул - да се развиваш, да ставаш по-добър в работата си, да търсиш по-високо заплатена такава и т.н. Учи и на финансова дисциплина.
Не знам какви са тези вноски, които плащате и са малко по-високи от наемите ви. Лично нашата вноска е 4 пъти по-висока от наема, който спяхме да плащаме. В момента, разбира се, защото кредитът ни е с намаляващи вноски. Но нито за момент не съжалявам.
Правим си жилището така, както ни харесва; грижим се за него по различен начин; никой не може да ни изгони, защото така му е хрумнало по разни и разнообразни причини; в краен случай при условия на жестока лична финансова криза можем да го продадем и да помислим за нещо по-малко или за известно време отново под наем.
Втори жилищен кредит ми е това (за мъжа ми първи). И първия път, и сега имаше какво да се продаде, за да е по-леко с вноските, но мисля, че ако нещо продадем, никога няма да съберем пари отново да го купим. В този смисъл, по-добре малко по-строга финансова дисциплина (не го разбирайте като лишаване от нормални човешки условия на живот) и за вбъдеще още по-големи възможности.
Ами така де, само чакам да понаваксаме с плащането (е, ще минат доста годинки) и започвам да кроя планове за къща Simple Smile

# 90
  • Мнения: 2 556
Случва се и обратното - човек почва да се притеснява да не си загуби работата, не смее да рискува да търси нова, защото е вързан с кредит и всичко това според мен е някакъв кръг, от който няма измъкване. Не го препоръчвам на никой, който наистина без помощ ще изплаща кредит.

# 91
  • Мнения: 101
Като се поустрои финансово, тогава може да се мисли за това.

Какво точно значи да се устрои финансово? Ако е да събере пари в брой за жилище, ммммм съмнявам се, че много лесно може да стане това. Даже че изобщо може да стане.

Има всъщност едно много важно условие, за да се навие едно семейство на дългосрочен кредит - единият поне трябва да има търсена и добре платена професия. Частният бизнес в определени моменти може да носи много високи доходи, но в следващия момент да дойде криза, означаваща почти нулеви такива. Минава доста време до новия възход. Докато, ако поне единият от партньорите работи "за някой друг", готов да плаща добре за знанията и уменията му (трябва да ги има, разбира се), финансовата дупка няма да е толкова страшна. Може да се изплува при подходящо свиване на разходите.

# 92
  • Мнения: 46 526
... Като се поустрои финансово, тогава може да се мисли за това.

Малко е сложно, защото лошото финансово положение е еднакво рисковано и при наем  Tired ако вноската е с пъти по-висока, да, съгласна съм Peace

Колкото и добре да е финансово човек, винаги през първите 3-4 г. ще му е малко по-нисък наема, в сравнение с вноската, т.е. нещата се движат успоредно, едното не може да изпревари другото и пак приблизително еднаква част от дохода ще отива за банката, колкото и да чакаме.

А такива наеми отдавна няма, на 300 лв. живеехме 2003 г., преди да купим. Сега под 400-450 лв. и то говорим за панелна гарсониера в Люлин или Надежда по БДС. Последното, за което мога да дам информация е от преди 2 седмици, гарсониера с бокс, изнесен на балкона, Люлин 8 = 500 лв. и това, което не очаквах беше, че имаше върволица до тоя апартамент и се даде за 1 ден Crazy
Твоите приятелки предполагам са ги наели преди около 2-3 г., лошото е, че в един момент наемодателите ще се заговорят с някой комшия, който го е дал сега и ще научат как вървят в момента, по-натам е ясно какво ще стане, а не се знае доколко удобен във финансово отношение ще е този момент ...

... Не знам какви са тези вноски, които плащате и са малко по-високи от наемите ви ...

Пример: наем 1-ст. 250 евро, цена на имота 50 000 евро, вноска при 100% финансиране 320 евро. Разлика 70 евро, която до 2-3 г. ще изчезне.

Случва се и обратното - човек почва да се притеснява да не си загуби работата, не смее да рискува да търси нова, защото е вързан с кредит и всичко това според мен е някакъв кръг, от който няма измъкване. Не го препоръчвам на никой, който наистина без помощ ще изплаща кредит.

Е, ако е под наем, няма ли да го има същия страх? С банката пак може да договориш нещо, но с хазаите - трудно.

# 93
  • Мнения: 101
Случва се и обратното - човек почва да се притеснява да не си загуби работата, не смее да рискува да търси нова, защото е вързан с кредит и всичко това според мен е някакъв кръг, от който няма измъкване. Не го препоръчвам на никой, който наистина без помощ ще изплаща кредит.

Тук нещата вече опират до особености на характера. Както във всеки аспект на живота, така и по отношение на работа и кредити, има хора, склонни да рискуват и такива, несклонни за нищо на света. Все пак всичко е и въпрос на приоритети.

# 94
  • Мнения: 2 556
За мен свиването на разходите е грешен подход, поне са мен самата. Единствено по-високи приходи трябва да се търсят, а не спестяване от разходите.

# 95
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Момичета,баба и дядо са започнали от нулата.....,всичко което са постигнали е с кредити,живееха скромно ,но пък бяха доволни ,че остават след себе си имоти на поколението.
Българина,така е устроен,че който не е създал дом ,все едно не е живял.....
Въпреки,че аз вече не намирам много смисъл в това ,но....това е българина.....

# 96
  • Мнения: 101
За мен свиването на разходите е грешен подход, поне са мен самата. Единствено по-високи приходи трябва да се търсят, а не спестяване от разходите.


Абсолютно съм съгласна!
В по-предишния си пост написах, че ипотечният кредит е стимул - за по-добра работа, по-високо заплащане и т.н.
В кризисен момент обаче (криза на приходите имам предвид), единствено свиването на разходите е алтернатива.

И именно - в момента на тегленето му ипотечният кредит повишава разходите (в моя случай значително), но също така повишава и качеството на живот.

# 97
  • Мнения: 2 556
Да, така е. Аз изначално исках да кажа по самата тема, че според мен е неизгодно да се заемеш с дългогодишен кредит на 100% финансиране при положение, че си на заплата.

# 98
  • Мнения: 46 526
... Българина,така е устроен,че който не е създал дом ,все едно не е живял.....
Въпреки,че аз вече не намирам много смисъл в това ,но....това е българина.....

За някои може и да е така  newsm78
Аз въобще не мисля в тази насока, искам като остарея - първо да знам, че няма да съм на улицата, а имам покрив над главата и второ, още един имот, наемът, от който да ми осигурява спокоен живот Peace
Защото няма да съм в състояние да изкарвам пари като сега, а не искам да ангажирам никой. Нито детето, нито да разчитам, че Държавата ще ми дава достатъчно.

# 99
  • Мнения: 101
Да, така е. Аз изначално исках да кажа по самата тема, че според мен е неизгодно да се заемеш с дългогодишен кредит на 100% финансиране при положение, че си на заплата.



В краткосрочен план е неизгодно, съгласна съм, но не и в дългосрочен. Съжалявам, че отново ще дам пример от собствения си живот, но е достатъчно илюстративен.

Когато теглих първия си ипотечен кредит, не бях семейна. Вноската по кредита беше повече от половината ми заплата. Работех допълнително, доста при това. Родителите ми помагаха с наема от една гарсониерка. После започнах два пъти по-високо платена работа, отказах помощта. После се появи мъжът ми, който удари едно сериозно рамо и погасихме кредита. Междувременно сменихме града и вече не живеехме там. Помня, че жилището го купих 2001, струваше 11 хил. долара, днес вероятно е поне 40 хил. евро. Дори не съм се интересувала с точност. Е, този скок на цените вече няма да се повтори (надявам се). В момента жилището е дадено под наем (доста нисък, между другото); осигурява ни някаква сигурност, ако нещо се сгъбяса покрай нас, имайки предвид новия доста голям кредит; ако решим да се върнем в града, ще живеем там, макар и временно.

А ако не бях рискувала преди 7 години?  Процентът на самофинансирането ни отдавна щеше да е похарчен за ежедневни нужди или щеше да го изяде инфлацията; това, което даде мъжът ми - също; щях да си стоя на прекрасната работа с ниската заплата, без амбиции да се развивам и да търся по-добра такава, защото онова наистина беше най-приятната работа, която съм работила до момента. Щях да се притеснявам доста повече към днешна дата за настоящите ни задължения.

Ами да, докато съм млада, смятам, че е моментът да работя повече и да инвестирам. Както по-нагоре писах, скоро ще започна да кроя планове и за къща в околностите на големия град. Тъкмо детето/дай боже децата/ ще поотраснат и ще могат да се придвижват сами от т. А до т. Б. Ех, мечти, мечти, спирам да мечтая, че трябва да поработя Simple Smile

# 100
  • Мнения: 2 556
Имала си някаква помощ от родители. И е било отдавна. В момента е коренно различно.

И аз смятам да работя и да инвестирам, докато съм млада, само че за мен най-добре е кредит да се тегли, за да се завърти някакъв бизнес, после апартамент лесно ще се купи. Това си е моето мнение.

# 101
  • София
  • Мнения: 62 595
Вили,

Ти питаш какво би станало, ако не си рискувала. Аз ще те питам какво би станало, ако мъжът ти не ти беше ударил "едно сериозно рамо" или ако я нямаше тази "гарсониерка", от която да ти дават наема? Така, както го описваш излиза, че не си започнала на голо поле с една гола заплата. Не ми се иска да мисля, че си си избирала мъж, който да може да ти помага за кредита.

Предпочитам да прочета за история, в която се започва без начален капитал, така да се каже, без помощ от родители, без продаване на друг имот, без приходи от наем, без живеене при мама и татко докато се построи блока (ако е платено на зелено). Ей така, човек или семейство, започващо от нулата. Тогава вече картинката ще изглежда много по-различно. Нека да видя пример, в който едно семейство си покрива жилищния кредит самостоятелно.

Последна редакция: нд, 27 юли 2008, 18:32 от RadostinaHZ

# 102
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Момичета,как си мислите ,че се започва ,,бизнес,,в днешно време,като се разчита само на кредит....,нямаш ли я маята.... Wink

# 103
  • София
  • Мнения: 4 048
Ние теглихме дългогодишен кредит и купихме апартамент на зелено. Беше 2006г. Родителите ни дадоха около 20%- началната вноска. Строежът се забави, плащаме кредит, наем и аз не работя в момента. Всички сме на гърба на мъжа ми.  Wink И мога да кажа,че съжалявам единствено,че не купихме жилище по-рано. Исках да изтеглим кредит 2002-2003, цените тогава бяха 5 пъти по-ниски. За съжаление послушахме роднини, които ни казваха: "Ама как така-кредит! Ще го плащате 20 години, ако не можете ще ви вземат апартамента! Толкова пари ще дадете на банката! " и прочие глупости. В резултат- вместо да купим жилище за 25000$ , живяхме 2-3 години под наем и го купихме за 75000$. Но не съжалявам за покупката. Купихме го за 50000Е, в момента цената му е над 100000. Доходите ни ( на мъжо де) се увеличиха в пъти и вноските по кредита са напълно съизмерими с наема ни. И не виждам смисъл да плащам по 1000лв за 8-10 години, вместо по 500 за 25. След 15-20 години най-вероятно тези вноски ще са доста по-незначителни, отколкото изглеждат сега.  Peace

# 104
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Извинявай на каква лихва плащате заема....?
Нещо не ми се връзва с калкулациите.... Rolling Eyes,на мен преди час за тази сума ми излизе доста по голяма вноска и то за 29 години...

# 105
  • Мнения: 101
Вили,

Ти питаш какво би станало, ако не си рискувала. Аз ще те питам какво би станало, ако мъжът ти не ти беше ударил "едно сериозно рамо" или ако я нямаше тази "гарсониерка", от която да ти дават наема? Така, както го описваш излиза, че не си започнала на голо поле с една гола заплата. Не ми се иска да мисля, че си си избирала мъж, който да може да ти помага за кредита.

Веднага ще ти отговоря. Ако мъжът ми не беше ударил едно сериозно рамо, щяхме да направим същото, но за две-три години (т.е. да си погасим кредита). Не за една. На втория въпрос - ако не получавах наема от гарсониерката, просто щях да свия разходите (повярвай ми, имаше накъде). Последният критерий, по който бих си избрала мъж, е това - дали ще ми помага или не за кредита.
Но пък точно това доказва, че винаги може да се появи отнякъде сума, която може да се използва за предсрочно погасяване.
Също така, може да се изпадне в ситуация, в която не могат да се плащат вноските - ами тогава имаш какво да продадеш.

Предпочитам да прочета за история, в която се започва без начален капитал, така да се каже, без помощ от родители, без продаване на друг имот, без приходи от наем, без живеене при мама и татко докато се построи блока (ако е платено на зелено). Ей така, човек или семейство, започващо от нулата. Тогава вече картинката ще изглежда много по-различно. Нека да видя пример, в който едно семейство си покрива жилищния кредит самостоятелно.

Защо да не можеш да прочетеш такава история? Аз лично се сещам поне за 4-5 такива - на мои приятели и колеги. И живеят под наем, докато се построи жилището; и самостоятелно са събирали за първоначална вноска (виж, за 100 % финансиране просто не се сещам някой край мен да е минал през тази схема). А история, в която семейство живее под наем и се справя самостоятелно? nikol, мисля, беше направила доста точно изчисление - разходи за наем, разходи за вноски по кредит.

# 106
  • София
  • Мнения: 3 421
Всъщност малко съм съгласна с Радостина.
Много наши познати си купиха жилища на кредит, НО едни им помогнаха с първоначална вноска, други продадоха имоти, трети си живееха при родителите известно време, други вземаха пари от наеми...и всички ни убеждават колко самостоятелно са си купили апартаментите.
Не познавам НИКОЙ работещ на заплата и без чужда помощ да си е взел жилище на кредит.

# 107
  • Мнения: X
Всъщност малко съм съгласна с Радостина.
Много наши познати си купиха жилища на кредит, НО едни им помогнаха с първоначална вноска, други продадоха имоти, трети си живееха при родителите известно време, други вземаха пари от наеми...и всички ни убеждават колко самостоятелно са си купили апартаментите.
Не познавам НИКОЙ работещ на заплата и без чужда помощ да си е взел жилище на кредит.

Аз също не познавам работещи на заплата, без никаква помощ от никъде да са купили нещо сами, без да им се е налагало да спестяват известно време за първоначални вноски и другите такси около кредита и продажбата, които не са никак малка сума. И аз съм чувала от приятели колко било лесно и полезно да си купиш апартамент, всеки го правел. Като изпускат малката подробност, че те половината са ги имали от продажбата на друг семеен имот.  Simple Smile

# 108
  • Мнения: 107
Тук в холандия всичко им е на кредит,като казвам всичко разбирайте абсолютно всичко! И когато кажеш на холандеца,че имаш къща,той пита какво правиш тук! Мисли,че след като имаш собствено жилище си много богат! Повечето живеят под наем и цял живот и никой с нищо не им помага! В момента който навършат пълнолетие се изнасят и се оправят сами!  С това искам да кажа,че те си позволяват всичко,защото не плащат наведнъж и не събират пари за това или онова и всяка година ходят на почивки в чужбина! За сравнение от българина жилището не им е фикс идея, и живеят супер! Малко объркано стана! Съжалявам,но още не см си изпила кафето Mr. Green

# 109
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Аз мога да кажа,че ние апртамента сме го купили сами. Когато ипотекирахме обаче,за 4-5 месеца ипотеката беше върху апартамента на свекърите,но след това я прехвърлихме върху новия. Ако не беше техния,щяхме да изчакаме ,но цената малко щеше да се е променила. Всичко е изкарано от мъжа ми и то с много,много работа.

# 110
E при мен ако стане, ще съм първата, която заедно с приятеля ми или поне вноските сама ще си изплащам, без помощ от никъде! Родителите ми имат възможност да продадат жилище, но не желаят имаме 2 апартамента и нова къща в центъра на друг голям град, за съжаление не София, едно от което ако се продаде, ще покрие повече от половината на жилище в София, пък друго ще е достъчно за голям апартамент в София! Щом не искат, говорих ведъж с тях, помолих ги да ми помогнат, като не искат да се разделят със едно от скъпоценните си жилища, да си кукуват сами само в едно от тях- проблема си е техен, аз там няма да се върна да живея! Няма и да ги моля повече! Смятам, че сама със вноските ще се оправям, а за обзавеждане ще разчитам на приятеля ми, той е в моето положение софиянец  с три апартамента,не негови разбира се, единия е даден под наем, в единия живеят родителите му, в другия баба и дядо, но свободния не го дават! Е като не искат, сами ще се оправим, живеем под наем в друг апартамент!!!Малко стана,като лична драма , ама това е положението!
 

# 111
  • Мнения: 2 556
Хора, как броите са свои апартаментите на роднините си Crazy  И моите родители са доста заможни и никога не са ми помогнали, нито ще ми помогнат с нещо, аз ако взема да броя техните имоти за свои, значи че нещо не съм в ред по моите представи.

# 112
  • София
  • Мнения: 4 048
Добре де, каква е алтернативата пред семейство без собствено жилище? Да живее цял живот под наем? Както някой писа-няма вечно да сме на 30. Като се пенсионираш дали ще можеш да си плащаш наема? На запад пенсионерите могат да си покрият и наем,и нормален живот, че и на ескурзии по света сме ги виждали.  Wink Тук не е съвсем така,нали?

# 113
Хора, как броите са свои апартаментите на роднините си Crazy  И моите родители са доста заможни и никога не са ми помогнали, нито ще ми помогнат с нещо, аз ако взема да броя техните имоти за свои, значи че нещо не съм в ред по моите представи.


оки това така, но рано или късно, тези имоти минават по наследство на децата, в случая аз съм сама! Така, че искат, не искат един ден това ще е мое, колкото и грозно да звучи, но преди това ще се постарая да им покажа, че мога да имам собствено! Wink

# 114
  • Мнения: X
Добре де, каква е алтернативата пред семейство без собствено жилище? Да живее цял живот под наем? Както някой писа-няма вечно да сме на 30. Като се пенсионираш дали ще можеш да си плащаш наема? На запад пенсионерите могат да си покрият и наем,и нормален живот, че и на ескурзии по света сме ги виждали.  Wink Тук не е съвсем така,нали?

Алтернативата е да си преосмисли доходите преди да прави такива колосални разходи. Ако човек се вгледа първо в потока на личните си финанси, може лесно да пресметне кога му е изгодно да купува, колко време му трябва да си набави средствата, с какво разполага като гръб да ипотекира или продаде. Всичко останало са емоционални покупки или продиктувани от страха "дай да купим, щото всички купуват и всичко поскъпва."

Има хора, които са готови да ядат хляб и сол 2-3 години, но да купят заветна панелка в София и това да им коства 80% от семейните доходи. Живеят като скотове. Познавам и такива, които работят на високи заплати, гърбят ги от сутрин до вечер и пият хапчета на по 30 години за нервите, ама пусто са се заробили с кредити за жилище и от банка и от работодателя. Не могат да мръднат поне в близките 5 години, докато се издължат поне на фирмата. Отвън всичко изглежда лъскаво и хубаво, но съвсем не е така.

Ако такава е цената, за да се подсигуриш на старини - има ли смисъл от всичко това?

# 115
  • Мнения: 2 556
Ами да речем, че родителите ми живеят до 90 г. - да са живи и здрави, аз тогава ще съм на 70, дали ще ми трябват имоти Simple Smile Та и при теб, не е ли малко рано да очакваш наследство, според мен наистина действайте сами и това е.

Трудно е да си вземеш сам апратамент (казвам го от опит), но за сметка на това, после никой по никакъв повод не може дори да ти намекне, че е помогнал или нещо такова. Ако някога бях имала и 1 лев помощ от родители, представям си как това щеше да ми бъде повтаряно нон стоп, че за какво ми е апартамент изобщо тогава.

И последно - точно мисля същото, което е написала malko_mishlence.

# 116
  • Мнения: 46 526
malko_mishlence, би ли ми посочила разликата м/у заробилите се с ипотека, на които 80% от доходите им отиват за вноска и другите, които не са купили, а живеят под наем и 80% от доходите им отиват за месечен наем  Thinking

# 117
  • Мнения: 2 556
В момента има наеми по 300 лева, а подобна вноска няма. Никол, знам за вашата вноска, но тя в момента не е валидна, освен ако не си купуваш апартамента за 80 години разсрочено може би...

# 118
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
По въпроса дали има хора без никаква помощ да са си купили жилище -има....и са започнали от вилица и лъжица ,както казват старите хора.

# 119
  • София
  • Мнения: 4 048
За съжаление цената на жилището не се определя от нашите доходи. Сумата си е относително константна, независимо от това колко получаваме. И при положение,че нямаш къде да живееш, наистина не виждам какво има за обсъждане. Дали по ипотека или за наем-определена част от доходите ще заминават. Ако изплащаш ипотека,обаче, след години ще имаш собственост, иначе-не. Peace Че преди тива трябва да прецениш колко да е голям този кредит-естествено! И аз искам да живея в къща с басейн, но за сега ще се набутам в апартамент.  Peace

# 120
  • Мнения: X
malko_mishlence, би ли ми посочила разликата м/у заробилите се с ипотека, на които 80% от доходите им отиват за вноска и другите, които не са купили, а живеят под наем и 80% от доходите им отиват за месечен наем  Thinking

Разлика няма. Всяко нещо, което ти изяжда 80% от доходите очевидно не ти е по джоба и е добре да търсиш друг вариант. Основният проблем, който спира много хора да си купят жилище са парите кеш, които трябва да имат. Когато няма кой да им даде, нямат какво да продадат или ипотекират. Откъдето и да го смяташ, трябват си минимум 15-20 хиляди лева, за да тръгнеш да купуваш каквото и да било. Трябва ти време да ги събереш или изкараш. А иначе сметката е вярна - наемите се покачват, с вноските с времето свикваш. Аз моят вариант го написах какъв е, но малко хора го предпочитат, защото е доста по-рискован.

# 121
  • Мнения: 46 526
В момента има наеми по 300 лева, а подобна вноска няма ...

Къде? Защото в момента търся за 400 и пак няма Rolling Eyes

Нашата вноска я остави, за 1-ст. към настоящия момент при 100% кредит, разликата м/у  вноска и наем е 60-70 евро, а за двустаен 100 или малко под 100. И както и преди казах, тази разлика винаги я има първите 3 г., после изчезва, т.е. наемът достига, даже изпреварва вноската. Така, че не виждам за какво заробване се говори, щом почти веднага ти олеква на джоба.

malko_mishlence, аз не говоря за хора, които няма как да ги одобрят от банката  Peace
Защото няма човек, на който са му отпуснали такава сума за кредит, щом 80% от заплатата му трябва да отива в банката, тя не рискува с такива клиенти. А, ако говориш за хора, които имат ипотечен и отделно такъв от работодателя, те се броят на пръсти, в повечето случаи шефът намира причина и се отказва, нагледала съм се на такива хора, които сеподлъгват и после реват Tired

# 122
   Повечето банки изискват съотношението доход- дълг да е 60% в полза на дълга и 40% доход! Изчислено при възможно най-добрия вариант за двустаен апартамент в южен квартал на София- минимум вноска ти е 400Е, която не очаквай да се задържи такава в следващите 30г ако лихвените проценти  продължат да се покачват!
   Наема за квартира в същите тези престижни райони за непретенциозно едностайно или двустайно апартаментче ти е минимум 300Е,който наем също всяка година нараства- (за пример започнах да живея на квартира в южен район през 2003 при наем 220лв, в момента за 5 години наема ми вече е 600лв и пак се води изключително малък наем за тристаен обзаведен апартамент в централен южен квартал) такъв наем 300лв  никъде вече не съм срещала освен стаите с хазаи, ами по-добре да си плащам вноската по кредита в същия този престижен район и ще давам още 250-300лв отгоре, отколкото цял живот да ми скача наема!!!

# 123
  • Мнения: 46 526
... 400Е, която не очаквай да се задържи такава в следващите 30г ако лихвените проценти  продължат да се покачват! ...

Л% не е толкова страшен, пада и се вдига периодично, но се задържа горе долу на едно ниво.
Сега е момент, в който се качват, но съм убедена, че колкото и да скачат, няма да могат да стигнат лихвите от 2004 г. (на 12.75% теглихме ние Crazy), сама виждаш колко е паднал от тогава, а за 30 г. ни чакат още много скокове и падания. А и вече сме в Европа, рано или късно трябва да се изравним с тях, на 4-5% са Laughing

# 124
  • Мнения: X
  Повечето банки изискват съотношението доход- дълг да е 60% в полза на дълга и 40% доход! Изчислено при възможно най-добрия вариант за двустаен апартамент в южен квартал на София- минимум вноска ти е 400Е, която не очаквай да се задържи такава в следващите 30г ако лихвените проценти  продължат да се покачват!
   Наема за квартира в същите тези престижни райони за непретенциозно едностайно или двустайно апартаментче ти е минимум 300Е,който наем също всяка година нараства- (за пример започнах да живея на квартира в южен район през 2003 при наем 220лв, в момента за 5 години наема ми вече е 600лв и пак се води изключително малък наем за тристаен обзаведен апартамент в централен южен квартал) такъв наем 300лв  никъде вече не съм срещала освен стаите с хазаи, ами по-добре да си плащам вноската по кредита в същия този престижен район и ще давам още 250-300лв отгоре, отколкото цял живот да ми скача наема!!!

Да, много точно. Стига да имаш поне 10% самоучастие + разходите по усвояването на кредита и самата покупко-продажба. Това е и отговорът ми отново към Никол. Сметката е вярна, стига да има всички елементи в уравнението.  Peace

 

# 125
  • Мнения: 2 556
Успех на всички с кредитите! Аз нямам повече какво да кажа Simple Smile

# 126


Да, много точно. Стига да имаш поне 10% самоучастие + разходите по усвояването на кредита и самата покупко-продажба. Това е и отговорът ми отново към Никол. Сметката е вярна, стига  да има всички елементи в уравнението.  Peace

 

   Аз говоря за същия вариант с 90%финансиране, но пак има вратичка за да получиш на 100% сумата, когато се говори за жилище в престижен квартал, като "подкупиш" оценителя да ти определи по-голяма пазарна оценка на жилището- ако ти купуваш жилището примерно на 1100Е квадрата, а се приема, че средната цена на квадрат  в района е 1300-1500Е ! Sunglasses Mr. Green
    Единствените пари  които трябва да имаш в кеш са за нотариални таски, банкови такси, комисионни или грубо между 6-8000лв, които можеш да вземеш назаем от познати! Пък ако оценителят се окаже пич и ти отпуснат цялата сума, можеш да си върнеш и заемите след това, че и апартамента да си платиш!! newsm78 Mr. Green
   Може да ви звучи фантастично, но си мисля, че е приложимо!! Sunglasses

# 127
  • Мнения: 46 526
... 400Е, която не очаквай да се задържи такава в следващите 30г ако лихвените проценти  продължат да се покачват! ...

Л% не е толкова страшен, пада и се вдига периодично, но се задържа горе долу на едно ниво.
Сега е момент, в който се качват, но съм убедена, че колкото и да скачат, няма да могат да стигнат лихвите от 2004 г. (на 12.75% теглихме ние Crazy), сама виждаш колко е паднал от тогава, а за 30 г. ни чакат още много скокове и падания. А и вече сме в Европа, рано или късно трябва да се изравним с тях, около 4-5% са Laughing

Парите по разните му такси за Нотариуси ги взехме от познати на заем за 4 дена и ги върнахме като отпуснаха кредита (бяхме си ги включили в размера на кредита  Peace)

malko_mishlence, примерът, който съм дала е без никакво самоучастие. При него след 2-3 г. наемът надминава вноската.

При 10% саучастие разлика във вноската почти няма.

При 20% вече вноската е равна на наема още в момента на тегленето.

Т.е. не е непосилно и със 100% кредитиране да стане, защото тази разлика 100-200 лв., така и така ще я даваш скоро на хазаина.

# 128
  • Мнения: X
Никол, сигурно е така.
Тези сметки могат да помогнат на тези, които са решили да купуват.

# 129
Никол потвърди казаното по-горе от мен, значи това не е само плод на  моите фантазии, а наистина би могло да се случи!! Благодаря!!!  bouquet

# 130
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Да, има хватки да изтеглиш 100%. На нас ни ги предложи самата банка - това с по-високата оценка. На банката не е ли по-изгодно да те зароби с повече пари?

# 131
  • Мнения: 46 526
Да, има хватки да изтеглиш 100%. На нас ни ги предложи самата банка - това с по-високата оценка. На банката не е ли по-изгодно да те зароби с повече пари?

С по-висока оценка става по-трудно напоследък, защото вече работата на оценителите минава през комисия и са ги стегнали, не знаеш кой е в комисията, а и да разбереш, трябва да бутнеш на много народ.

Важното е доходът да е достатъчен, от там нататък, самият кредитен инспектор казва възможностите - например останалата част да се изтегли като сума за ремонт Peace

# 132
  • Мнения: 331
Никол, според мен, крайно време е да поискаш от Асоциацията на търговските банки да ти плащат процент за всеки изтеглен кредит, дори да е изтеглен от мъж (защото зад всеки мъж стои поне по една жена).
Откъде го вадиш този ентусиазъм, не знам, поне да ти носи  Money

# 133
  • Мнения: 2 556
Подкрепям казабланка, аз ако имах поне 1% такъв хъс към нещо, отдавна да съм направила пари от него  Grinning

# 134
  • ES
  • Мнения: 2 172
[..... А и вече сме в Европа, рано или късно трябва да се изравним с тях, на 4-5% са Laughing

Че то само толкова е Еврибора,от там нататък банката си слага нейния процент. Освен това и кредитите се преизчисляват, не само лихвата играе. Тука всяка година вдигат вноските и на доста хора са станали неизплатими, прехвърлиха и задминаха цените на наемите.
Не давайте за пример Европа и в частност САЩ, вече са лош пример.  Sad Прекаленото раздаване на кредити и в България ще даде своя резултат. Като идея е добро, ама май изпълнението му куца на това ипотечно кредитиране.
В Германия например няма такъв юруш за ипотечни кредити и казват, че е една от най-развитите и социални страни в Европа.

# 135
  • Мнения: 46 526
... В Германия например няма такъв юруш за ипотечни кредити и казват, че е една от най-развитите и социални страни в Европа.

Няма, защото не е нещо ново, това е практика отдавна.
Миналата година зълва ми тегли кредит в Нант на 3 и нещо %-та, знам ли, все съм оптимист, че и нас ще ни стигне, не съм лакома, но на 5 няма да се разсърдя Mr. Green

Tess и казабланка, нямам такива мераци, но не мога да си мълча, когато някой, който дори не е проверил условията ревне, че това е нещо ужасно страшно, просто пръстите ми сами тръгват към клавиатурата Embarassed пък може и наследствено да е  Laughing през 90-те баща ми казваше "Наталия, ще дойде време, когато ще идеш и ще си купиш апартамент, без да имаш никакви пари", та тогава големи спорове заформяхме, също толкова ентусиарана бях, но с обратната теза Whistling докато дойде това време и видях, че е прав Hug

# 136
  • Мнения: 2 556
Нищо не можеш да су купиш, ако нямаш никакви пари (не че искам да влизам в спор, ама това вече ми дойде нанагорно Simple Smile). Едно е да въртиш чужди пари под формата на кредит и да остава нещо и за теб, ама да си напазаруваш имот без пари - не виждам начин Simple Smile

# 137
  • Мнения: 46 526
Е, не се хващай за думата, Без пари = кредит  Peace

# 138
  • Мнения: 2 556
Ако формулата без пари = кредит беше вярна, никой никъде по света нямаше да е безимотен. Защо ли това още не се е случило

# 139
  • Мнения: 46 526
Един човек, щом може всеки месец да си плаща изрядно наема, значи може същото да прави и за кредита, само дето ще ги внася на друго място.
А защо има безимотни? Защото за всеки влак си има пътници Peace

# 140
  • Мнения: 2 556
Ох, каня се да се спра накрая, ама едвам се удържам  Simple Smile

Как така има хора, седящи без имот, щом по света има кредити? Това е загадката, която трябва да се реши.... хайде спирам, че.... Mr. Green

# 141
  • Мнения: 46 526
Да ти я реша загадката, че да лягаш спокойно Hug хората са различни - едни по-инициативни, други не, на някои просто не им се занимава, други отлагат, че "тоя месец все няма време", някои живеят в апартамент на роднини на символичен наем и след 10 г. като по една или др. причина излязат на свободния пазар, се хващат за палците, а има и такива, които дори не се замислят какво е това животно, те са чули, че кредитът е нещо ужасно скъпо и страшно, което никога няма да ги огрее (а с техния наем, хазаинът си изплаща още един имот), а и кредитите още нямат традиции в България, това е мръсна дума за много семейства.

Лека  bouquet

# 142
  • Мнения: X
Да ти я реша загадката, че да лягаш спокойно Hug хората са различни - едни по-инициативни, други не, на някои просто не им се занимава, други отлагат, че "тоя месец все няма време", някои живеят в апартамент на роднини на символичен наем и след 10 г. като по една или др. причина излязат на свободния пазар, се хващат за палците, а има и такива, които дори не се замислят какво е това животно, те са чули, че кредитът е нещо ужасно скъпо и страшно, което никога няма да ги огрее (а с техния наем, хазаинът си изплаща още един имот), а и кредитите още нямат традиции в България, това е мръсна дума за много семейства.

Лека  bouquet

Да ти кажа, за много хора е мръсна дума, ама и другото - да живееш на кредит и да се смяташ за големия европеец, също е залитане в крайност. Имам познати, които винаги обичат да подчертават как за всичко ползват 2-3 кредитни карти, как плащат само безкасово и как винаги изплащат нещо. Да, хората са на заплати и могат да си позволят разни неща с безкрайно изплащане на лихви на банки им се струва признак на благосъстояние, могат да си го позволят един вид.

Аз пък все си мисля, че вземането на огромни кредити с огромни лихви за десетки години не е кой знае колко на сметка. Предпочитам да изтегля кредит за бизнес, който да ми връща пари, а не да забия всичките си доходи в изплащането на нещо, което не виждам да е инвестиция, която да ми връща пари. И след като мога да изкарам годишния си наем за няколко месеца, не виждам защо трябва да тегля огромен кредит за жилище за 90% от сумата, след като мога да изчакам няколко години и да изтегля само 40-50%. Спестените лихви мога да вложа в хиляди други неща. 


# 143
  • Мнения: 13
Моето лично мнение е че в България се спекулира с тези кредити и цените на имотите. Излиза, че е много по-евтино да си купя жилище в чужбина от колкото в София.  Не може за жилище, което ще падне при евентуално земетресение от 5.5-6 по Рихтер(дано не се случва де), защото строителят е решил да си спести малко срокове и антиземетръсни основи (лични наблюдения за Цариградски комплекс), както и като изляза на балкона да гледам задника на съседа, защото няма грам околоблокови пространства, да ми искат 1300Е/кв  Shocked Еми извинявам се, но за толкова пари се купува и жилище в Германия.
Та то в някои луксозни квартали на София даже няма канализация и лайнарката трябва да идва да ми обира лайната.
Предполагам, че след време ще ми се наложи да купувам и аз жилище. За момента съм решила да събирам колкото се може повече средства и евентуално да си подпомогна с 1/3 -1/2 от цената на жилището. Все си мисля, че пазара е в точка на пренасищане и няма да има на къде повече да растат цените, защото отдавна в миризлива София цените надвишиха тези в хубавите европейски градове. Като пример давам и курортите. Замислете се тази година какво стана там. Фалират хотели, цените на жилищата леко поевтиняха. Еми нормално като няма търсене. В БГ никой не знае как да прави бизнес.

# 144
  • София
  • Мнения: 62 595
Мишленце,

Не си разбрала за какво е цялата работа със собственото жилище. Ей сега ще те светна:
- да има какво да завещаеш на децата си, че да се карат за наследство. Сещаш се, че един двустаен или тристаен няма как да се раздели на две или повече пораснали деца и техните семейства.
- да си в редиците на гордите собственици, пък нищо че ще ядеш хляб и сол и ще трепериш да не си изгубиш работата, защото си задлъжняла до шия;
- да има какво да си ремонтираш всяко лято;
- да станете с комшиите като сиамски близнаци, защото всеки е собственик и няма отърване и от съседите с най-лошите навици
- да не ти се налага постоянно да слушаш от познати и непознати колко голяма глупачка си, че даваш пари за наем, а не за заем и как накрая ще останеш на улицата, бедна и стара.

# 145
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Mishlence, само не мога да рабера кредита за бизнес,кой ще го връща и как? Какво ми гарантива,че като изтегля такъв и ще се развия толкова бързо и добре,че да се оправям и с него? Лихвите за фирмените кредити не са никак малки и всъщност на нова фирма, никой няма да даде такъв,тъй,че ипотечен или потребителски трябва да се тегли?

# 146
  • Мнения: 2 556
нади, предполага се да имаш бизнес идея, за да го изтеглиш, а не просто да се чудиш какво да правиш с парите после. Ако нямаш идея, стоки или имот за обезпечение, самата банка няма да ти отпусне нищо. Никой нищо не ти гарантира, поемаш си риск, както с много други неща в живота, съвсем разумно е (за мен).

# 147
  • Мнения: X
Mishlence, само не мога да рабера кредита за бизнес,кой ще го връща и как? Какво ми гарантива,че като изтегля такъв и ще се развия толкова бързо и добре,че да се оправям и с него? Лихвите за фирмените кредити не са никак малки и всъщност на нова фирма, никой няма да даде такъв,тъй,че ипотечен или потребителски трябва да се тегли?

Който тегли, той плаща, разбира се. Нищо не ти гарантира, че като започнеш бизнес, ще ти потръгне. Затова има обезпечения по кредити, привличане на съдружници или инвеститори... варианти има. Лихвите не са никак малки, но пък кредитите за бизнес се вземат, за да върнат взетите пари. Ипотечните кредити се вземат, за да изплащаш нещо, което не връща пари. Ако всички разсъждаваха, че на нова фирми кредити не се дават, нямаше да има частен бизнес, а всички щяхме да работим на заплати в държавни предприятия. Не случайно казах, че всеки решава за себе си в какво да инвестира личните си финанси. Един иска жилище и сигурна заплата, да се чувства сигурен с кредитни карти и покупки на кредит. Друг иска да не е на заплата и жилището не му е на преден план. Това е, хора всякакви, нужди различни.

# 148
  • Мнения: 46 526
... как накрая ще останеш на улицата, бедна и стара.

И истината не е много далеч, мина времето, в което като остарее човек има гарантиран покрив и пари за лекарства Wink

... Имам познати, които винаги обичат да подчертават как за всичко ползват 2-3 кредитни карти, как плащат само безкасово и как винаги изплащат нещо. Да, хората са на заплати и могат да си позволят разни неща с безкрайно изплащане на лихви на банки им се струва признак на благосъстояние, могат да си го позволят един вид ...

Аз не съм на заплата, но това, за което говориш, пак може да се разгледа като кредит за бизнес Laughing защото вместо да си купя нещо за 700 лв. и да затворя тези пари, мога 1г. да давам по 70 лв. на месец, без въобще да ги усетя, а другите да използвам за работа Peace

Освен това в рамките на определен период нямаш лихва за изтеглената сума, а ако плащаш в магазин, взимаш цената с отстъпка Simple Smile

Не съм против кредитите за бизнес, но са по-рисковани, защото ако не успееш, малко по-бавно и трудно става продаването на такъв вид стока, не е масова като един апартамент, пък, ако парите са били за оборудване, ще трябва да ги дадеш на безценица Tired

... Един иска жилище и сигурна заплата, да се чувства сигурен с кредитни карти и покупки на кредит. Друг иска да не е на заплата и жилището не му е на преден план. Това е, хора всякакви, нужди различни.

Горе долу е така, но като нямаш сигурност, че вечерта има къде да спиш, мислите ти започват да се насочват в друга насока, вместо да мислиш за работата.

# 149
  • София
  • Мнения: 4 048
Мишленце, през цялото време говориш "или кредит,или бизнес" Не е точно така. Ти си теглила кредит за да започнеш някакъв бизнес. Но след 5 години пак ще изтеглиш кредит, за купуване на жилище. Поне така пишеш. Значи пак идва момент за избор- кредит за собствено или цял живот под наем. Не смятай,че теглиш кредит и си даваш всички пари за него, не познавам такива хора. Най-много да е 30% от доходите. Ако е повече просто изчакваш, не е казано точно сега да го теглиш. Ще изтеглиш след 2-3-5 години,когато доходите ти ще позволяват да го изплащаш и да живееш нормално. Но рано или късно в един момент трябва да вземеш кредит,освен ако не разчиташ на апартамент от мама и тате. Иначе как се спестяват (леле как я мразя тази дума!) 100 000 кеш, че да не дължиш нищо на никого! И това докато плащаш и квартира! Теоретично може, но парите,които ще дадеш за квартири ще са повече от лихвата, а ще живееш в несигурност и ще се местиш насам-натам, ако се наложи.

# 150
  • София
  • Мнения: 62 595
Мисля, че разбрах каква е идеята. Накратко, ако доходът ти позволява да теглиш ипотечен кредит като разходът по него е по-малък или равен на определено ниво (някой спомена 60%, което ми се вижда множко), то може и да си заслужава. Но ако се окаже, че почти целият ти доход отива за този кредит и имаш мизерен живот или поне такъв с много финансови ограничения, то не си заслужава. Затова идеята е първо да вземеш кредит за развитие на бизнес, а после от този бизнес да може спокойно да изплащаш ипотечен кредит като при това стандартът ти на живот си остане добър.

# 151
  • Мнения: X
Мишленце, през цялото време говориш "или кредит,или бизнес" Не е точно така. Ти си теглила кредит за да започнеш някакъв бизнес. Но след 5 години пак ще изтеглиш кредит, за купуване на жилище. Поне така пишеш. Значи пак идва момент за избор- кредит за собствено или цял живот под наем. Не смятай,че теглиш кредит и си даваш всички пари за него, не познавам такива хора. Най-много да е 30% от доходите. Ако е повече просто изчакваш, не е казано точно сега да го теглиш. Ще изтеглиш след 2-3-5 години,когато доходите ти ще позволяват да го изплащаш и да живееш нормално. Но рано или късно в един момент трябва да вземеш кредит,освен ако не разчиташ на апартамент от мама и тате. Иначе как се спестяват (леле как я мразя тази дума!) 100 000 кеш, че да не дължиш нищо на никого! И това докато плащаш и квартира! Теоретично може, но парите,които ще дадеш за квартири ще са повече от лихвата, а ще живееш в несигурност и ще се местиш насам-натам, ако се наложи.

Казвам, че е много по-добре да изтеглиш по-малък кредит. Едно е да платиш нещо двойно и тройно за 30 години, въпреки, че не усещаш вноските. Друго е да плащаш нещо за много по-кратко време, примерно 10 години и с много по-малка лихва. Никого не съм агитирала да си стои цял живот под наем. А за да имаш тази финансова свобода, трябва преди да затваряш голяма част от доходите си в кредит, да поработиш върху приходите. Е, аз съм имала някаква сума, която трябваше да реша в какво да вложа - не избрах жилището и не съжалявам.

# 152
  • Мнения: 107
Аз съм съгласна с Радостина,но ако всеки тегли кредит за бизнес,кой ще работи тогава в телекомуникациите,ВиК,Енергото и така нататък!  Mr. Green      Всеки ще си има частен бизнес и собствена ел.централа и т.н.     Така че май не е икономически изгодно в цяла една държава всеки да има собствен бизнес! newsm78

# 153
  • Мнения: 2 556
Когато всеки изтегли кредит за апартамент, какво ще правят горките хора, които трябва да дават апартаменти под наем? Никой няма да иска да живее под наем, защото ще е изтеглил кредит, да не е луд да подарява пари на хазаин Mr. Green

# 154
  • София
  • Мнения: 4 048
Когато всеки изтегли кредит за апартамент, какво ще правят горките хора, които трябва да дават апартаменти под наем? Никой няма да иска да живее под наем, защото ще е изтеглил кредит, да не е луд да подарява пари на хазаин Mr. Green




 Joy Joy Яко!


Мишленце, разбирам те, ти говориш за конкретната ситуация при вас. Били сте с ниски доходи и с малка сума пари, която е можело да вложите някъде. Аз също мисля,че решението ти е било правилно. Но ако си с високи доходи, хайде прилични да го кажем, че под високи всеки разбира различно, и трябва да избереш дали да плащаш наем или кредит, мисля,че отговорът е ясен. Поне за мен. Не ми се свиди да плащам на банката 100% отгоре като лихва в продължение на 20 години, щом няма да се чувствам притеснена от месечната вноска. Така де, нали и те са хора, там разни заплати,премии, да се повишава оборотът!  Wink Laughing

Последна редакция: вт, 29 юли 2008, 18:54 от aunt Ogg

# 155
  • Мнения: 46 526
... Казвам, че е много по-добре да изтеглиш по-малък кредит. Едно е да платиш нещо двойно и тройно за 30 години, въпреки, че не усещаш вноските.

А, ако това време, когато можеш да изтеглиш малък кредит дойде след 18 г. (съвсем примерно)? Че ти докато чакаш, вече си го платил, само дето не е на твое име, а тепърва ти предстои да си плащаш и твоя ...


... Никого не съм агитирала да си стои цял живот под наем. А за да имаш тази финансова свобода, трябва преди да затваряш голяма част от доходите си в кредит, да поработиш върху приходите. Е, аз съм имала някаква сума, която трябваше да реша в какво да вложа - не избрах жилището и не съжалявам.



А докато чакаш къде живееш, нали пак ще дава сума за наем?
Затова, ако човек иска да си прави бизнес - прави, но може и да изтегли Ипотечен за максималния срок (за да може вноската му да е като наема, който така и така ще дава) и спокойно да си работи, докато стигне до финансовата свобода, тогава преговаря кредита и минава на малък срок, щом така иска или пък го погасява напълно. Но през това време ще е изплащал собствения си имот, а не този на хазаина  Peace

Отчитай и разликата в цените, след 10 г. ще са някъде по небесата, не че сега не са Crazy и ще трябва да теглиш/погасяваш по-голям кредит.

Това според мен е най-изгодно, иначе всеки избира на кой да дава парите си Peace

# 156
  • София
  • Мнения: 9 862
Аз пък имам питане в леко друга посока и ще съм благодарна за мнение.Ще теглим нов ипотечен кредит-пиша нов,защото в момента сме с такъв,ще продадем жилището и ще го погасим.Та,сега чуденката е какъв кредит да теглим-в евро или в лв?И ако може да ми обясни някой защо?

# 157
  • Мнения: X
Никол, не знам за кой път повтарям, че всеки си прави сметката на личните финанси. Хипотетично не ме интересува кой какво си смята и колко години ще чака. Аз си правя разчет на личните и фирмените финанси по много прост начин - всичко, което ми носи приходи и ми пълни банковата сметка, е ок. Всичко, което не ми носи нищо и ми изпразва банковата сметка, не ми е ок. Аз съм си направила сметката кое ми е по-изгодно. Всичко останало са лични мнения по форумите, ей така по принцип. Благодаря все пак за полезната дискусия.

# 158
  • Мнения: 46 526
Никол, не знам за кой път повтарям, че всеки си прави сметката на личните финанси ...

... всеки избира на кой да дава парите си Peace

И аз благодаря   bouquet

# 159
  • Мнения: X
Никол, извинявай, ама ти да не работиш като брокер?
Това купуване на всяка цена, по всяко време, на какъвто и да е имот, без оглед на личното финансово състояние и убеждение, че пазарът вечно ще е нагоре към безбожно високи цени завинаги, започва да ми прилича на напевите на всички брокери напоследък...

# 160
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, и тя като повечето в този форум е българка, закърмена със здравата традиция "ако не си построил една къща през живота си, значи не си живял". Това е културна особеност, която не е задължително да се поддава на логически или финансов анализ. Това е като вярата, предавана през поколенията - така е било и така ще бъде и не подлежи на съмнение.

# 161
  • Мнения: 101
Аз пък имам питане в леко друга посока и ще съм благодарна за мнение.Ще теглим нов ипотечен кредит-пиша нов,защото в момента сме с такъв,ще продадем жилището и ще го погасим.Та,сега чуденката е какъв кредит да теглим-в евро или в лв?И ако може да ми обясни някой защо?

Въпрос, на който няма еднозначен отговор  Hug
Лихвите в лева са по-високи. И в момента, и за вбъдеще вероятно.
Носят се, обаче, разни вредни слухове за "отвързване" на лева от еврото, като реалната цена в момента (т.е. и в момента на отвързването ще бъде) на родната ни валута е около 1/3 от еврото, т.е. 1 евро = 3 и нещо лева. Тогава става страшно, имайки предвид, че получаваме заплатите си в лева.
Не знам доколко е реалистичен този сценарий. Предпочетохме ние лично кредит в евро, но имаме и някакви еврови доходи. Освен това се надявам да разбера сравнително на време, ако започне подготовка по отвързване на лева. И да предоговорим кредита си в лева.

# 162
  • Мнения: 46 526
... прилича на напевите на всички брокери напоследък...

Брокерите не са толкова глупави, че да искат да замрат наемите  Laughing по-бързо се реализират, с по-малко ангажименти и ако си направи солидна бройка за месеца, въобще не ти трябват продажби, а и какво по-хубаво от клиент, който вместо да ти даде 1 комисионна и да си живее в собственото жилище, всяка година ти носи пари като го изгони поредния хазаин  Simple Smile

Ами, и тя като повечето в този форум е българка, закърмена със здравата традиция "ако не си построил една къща през живота си, значи не си живял". Това е културна особеност, която не е задължително да се поддава на логически или финансов анализ. Това е като вярата, предавана през поколенията - така е било и така ще бъде и не подлежи на съмнение.

Закърмена съм да избера по-евтиния вариант. Иначе мотивите си ги казах вече 2 пъти, но понеже не ви устройват, не ги коментирате  Peace

# 163
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма по-евтин вариант, защото нещата не са статични. Ако за теб е евтино да плащаш поне 2 пъти по-висока ипотечна вноска на високите лихви в сравнение с наема или с това, което за същите пари би купила в на друго място, то на друг може да не му е евтино, защото търси други ползи. Не опира само до пари, а и до мироглед и стил на живот. За някого може да е по-евтино да плаща наем, но да инвестира част от доходите си в рафтинг, защото това му е мерак.

# 164
  • Мнения: X
Всъщност, ако си брокер, това обяснява целия разговор.
И ще кажа на финансистите, които следят финансите на фирмата ни, да си скъсат дипломите и да слушат вече само брокери на недвижими имоти.  Не може да грешат. Сметките на кило са общовалидни и това е. Другото са глупости Grinning



# 165
  • Мнения: 46 526
RadostinaHZ, не са статични, но при наемите няма връщане назад, а при л% - да.
Ако вноската ми беше наема по 2, нямаше да искам да купувам  Peace

Всъщност, ако си брокер, това обяснява целия разговор ...

Аз съм И наемодател ... и какво сега, според твоята логика, този разговор е само в моя вреда  Laughing но това поне доказва, че съм напълно обективна, а не търся изгода Wink

# 166
  • Мнения: X
RadostinaHZ, не са статични, но при наемите няма връщане назад, а при л% - да.
Ако вноската ми беше наема по 2, нямаше да искам да купувам  Peace

Всъщност, ако си брокер, това обяснява целия разговор ...

Аз съм И наемодател ... и какво сега, според твоята логика, този разговор е само в моя вреда  Laughing но това поне доказва, че съм напълно обективна, а не търся изгода Wink

Не, разговорът не е заради нечия полза или вреда. Просто разговорът се води и се правят сметки, без да се отчитат хиляди фактори. Не знам си колко евро на месец вноска, която е не знам си колко наем на месец. Ти хубаво смяташ, ама не питаш искам ли да живея в това, дето ти го смяташ. И не ми е фикс идея да живея където и да било, в каквото и да било, само за да кажа, че имам нещо мое си. Просто като ги чета тия сметки трябва да накарам финансистите, които ми следят финасите да си скъсат дипломите и веднага, панически да купя каквото и да било, щото видите ли, нямам покрив над главата. А това, че пазарът винаги е нагоре, имотите си покачват цената безкрайно и дайте да купуваме тук и сега, е много хубава мантра, която повтарят всички брокери, но на тази тема предпочитам да говоря с икономисти с опит и то не само на български пазари, чиито мнения се различават доста от това, което се пее в хора напоследък.

# 167
  • София
  • Мнения: 4 048
Аз пък имам питане в леко друга посока и ще съм благодарна за мнение.Ще теглим нов ипотечен кредит-пиша нов,защото в момента сме с такъв,ще продадем жилището и ще го погасим.Та,сега чуденката е какъв кредит да теглим-в евро или в лв?И ако може да ми обясни някой защо?

Въпрос, на който няма еднозначен отговор  Hug
Лихвите в лева са по-високи. И в момента, и за вбъдеще вероятно.
Носят се, обаче, разни вредни слухове за "отвързване" на лева от еврото, като реалната цена в момента (т.е. и в момента на отвързването ще бъде) на родната ни валута е около 1/3 от еврото, т.е. 1 евро = 3 и нещо лева. Тогава става страшно, имайки предвид, че получаваме заплатите си в лева.
Не знам доколко е реалистичен този сценарий. Предпочетохме ние лично кредит в евро, но имаме и някакви еврови доходи. Освен това се надявам да разбера сравнително на време, ако започне подготовка по отвързване на лева. И да предоговорим кредита си в лева.


Абе малко се съмнявам когато почне подготовка по отвързването да може да се превалутира.  Thinking Банките трябва да не са наред, това ще си е чиста загуба. Все си мисля,че като се фиксира датата за приемането ни към еврозоната, примерно след 2-3 години, ще спрат да дават кредити в лева и ще спрат да превалутират. Незнам, това са си мои предположения, но ако не е незаконно по някакъв начин, си е просто здрав разум. Или ще избухат на лева 30% лихва, та да е неизгодно, дори и с превалутирането. Нашият кредит е в левове, но много се чудим дали да не минем в евро или франк. Еми разликата на месечната вноска с франкове си е почти 100 лв.! А влизането ни в еврозоната изглежда все по-далечно. Сега се говори ,че няма да е преди 2014, значи няма да е по-рано от 2016-2018. Дотогава кредитът ни ще е почти изплатен...

# 168
  • Мнения: 46 526
... на тази тема предпочитам да говоря с икономисти ...

Аз съм икономист Peace

# 169
  • Мнения: 13
Всяко нещо си има пределна граница (за вселената още не е доказано) и мисля, че тази на имотите в София вече достига своята. Никол ти като икономист (не че и аз не съм изучавала икономика) би ли ни обяснила какво става когато търсенето е по-малко от предлагането?

Последна редакция: ср, 30 юли 2008, 12:36 от bioncheria

# 170
  • Мнения: 46 526
Ако говорим конкретно за имоти - цените спират да растат и за няколко години падат с 10-20%, след което ниските цени пак стават привлекателни, търсенето пак се връща и цените нарастват с над 20% и така до безкрай Simple Smile

# 171
  • Мнения: 13
Да права си. Само дето това не трябва ли да зависи и от покупателната способност на населението?

# 172
  • Мнения: 46 526
Разбира се.

# 173
  • Мнения: 13
Еми в държава, където средната работна заплата е 400лв сигурно, ще ми обясниш ли как цените на имотите могат да растат до безкрай, при положение, че колкото и добре да си разчитат семейния бюджет и да им е ясно на хорицата, че по-добро от собствено жилище няма, каквото и да правят с парите които изкарват, някак си все се получава, че трябва да дават по около 600Е на месец за да изплащат жилище, а банките си вдигат ли вдигат лихвите, че дажe и не предупреждават. За съжаление живеем в България и тук всеки гледа да спекулира. Нищо не те застрахова, че като си взел жилището при едни условия, след година банките няма да решат да вдигнат лихвите с 50% защото имало много голяма инфлация. В Израел например лихвата по ипотечен кредит е 3-3.5%. 
Опитвам се да ти кажа, че не си съвсем права за това че ако изплащаш жилище си много на сметка. Аз в момента съм на квартира и плащам около 2 пъти по-малко пари от това, което бих плащала ако изплащах жилище. По моята си елементарна сметка си мисля, че спестявайки останалата половина от парите, за 3-4 години ще имам поне 1/4 от сумата за бъдещето ми жилище. В случая аз спестявам повече от половината де, но при грубата ми сметка по-добре докато взимам хубава заплата да спестя, колкото се може повечко пари и да си спестя голяма част от лихви, а не да се мятам ей така от раз.
Не искам да се заяждам просто се опитвам да кажа, че логиката ми уж води до това, че идва момента в който процеса в БГ ще се обърне. Но ще поживеем и ще видим де. В България няма грам логика в нищо.

# 174
  • Мнения: 46 526
Плащаш малко, за някакъв период, 1-2 г., но като дойде хазаина и каже, че трябва да се изнасяш, защото ще го продава или ще се връща детето му от Парагвай (съвсем примерно), тогава излизаш на пазара за наеми и попадаш в съвсем различен свят Sad

Средната заплата в България по данни от миналия месец е почти 600 лв. Това е по официални данни, а както знаеш масово осигуряването е на минимална, така че реалната средна заплата е доста по-нагоре.

Не отричам, има и семейства, които наистина са с много малки доходи, живеят по 2 в апартамент, за да си плащат наема, но аз говоря за тези, при които сумата наем-заем е близка или еднаква Peace

За вдигането на лихвите, вече говорихме напред в темата, също като търсенето и предлагането на имоти е - на периоди, напр. 2005 г. паднаха с цели 4% (то май и не се чу, защото всички бяха доволни Laughing), сега се вдигнаха с 0.5-1%, това с 50-те % е нереално. Банката няма за полза да прецака клиентите си, защото в крайна сметка целта й е да си прибере парите, не да ги натисне така, че да стигнат дъното, тогава няма да извлече никаква полза от тях Simple Smile

... По моята си елементарна сметка си мисля, че спестявайки останалата половина от парите, за 3-4 години ще имам поне 1/4 от сумата за бъдещето ми жилище ...

От къде знаеш какви ще са цените след 3-4 г., вече никой не знае, може сега да е 1/4, но тогава да се окаже 1/16 ...

# 175
  • София
  • Мнения: 62 595
Мисля, че по стара българска традиция много се плашите от живеенето под наем.
 Да, всичко може да се случи и да се попадне на кофти хазяи, но и като собственик не е всичко по мед и масло, защото я трябва да плащаш за асфалтиране на покрива, я комшията ти си избил вентилация към твоята баня и му миришеш манджите, я нещо друго. Преувеличават се недостатъците на едното и се преувеличават предимствата на другото. Хиляди хора живеят под наем и нищо им няма - като стане напечено се изнасят и толкова. Но има и много собственици, които са подчинили живота си на двустайния апартамент и ипотеката. Всеки си прави сметката какво му е по-изгодно, но това не означава, че избралите друг вариант са будали.

# 176
  • Мнения: X
Никол, не ми отговори на въпроса как смяташ, че един наем е колкото една вноска, без да отчиташ няколко фактора. И излез от моя случай, разбрахме се, че за теб смисълът на един живот е придобиването на имот, за мен - на финансова свобода чрез частен бизнес. Това няма какво повече да го комнтираме - всеки затвърди собствените си разбирания, не се роди истина някаква.  Grinning

- вид имот - смяташ, че примерно 300 евро за някого са ок и с тях би платил двустаен, в краен квартал, ЕПК, примерно. Смяташ ли, че този имот е атрактивен за някой друг, който нито му знаеш доходите, нито разходите. Повярвай ми, познавам хора, за които заветната им мечта беше да се уредят с тристайна панелка в Дружба 2 с цената на всичко. Е, това е последното, което се връзва с моите разбирания и начина ми на живот. Дали изобщо някой иска да живее в този квартал, в този блок, сред тези хора? А имотът дали не е силно надценен, примерно с едно 20%. Изборът на жилище не е само сметки за вноски, а нещо, което си преценил, че, има смисъл да притежаваш, или не.
 
- първоначални разходи - има ли първоначална вноска, няма ли и как се определя тя. Самоучастието като не стане с шашми и подкупи, кой го осигурява? Роднини? И на тях като им вземеш 5-10 хиляди, примерно, дали ще чакат 10 години да им ги върнеш? Я добави и тая сума към месечните вноски.

- довършителни работи - това чудо на шпакловка и замаска го има май само в БГ. допълнителните 10-15 хиляди ги добави към горната сума с лихвите, щото е ясно ще теглиш и потребителски, ако не искаш да живееш на шпакловката. Ако вземеш по БДС някакъв коптор, също ще трябват толкова пари. Това колко е към вноската на месец?

- обзавеждане - всяка нова къща иска и обзавеждане, каквато и покъщина ди си събрал - айде и там сложи 2-3 хиляди при най-скромни изисквания.

Така, сумата от Х евро за вноска към банката я събери с другите разходи и сметни дали не се качва двойно. Изтръскал си всички запаси, взел си назаем и от кучетата. Вноската към банката може и да ти е 60%, ама като сложиш ремонтите и обзавежданията, разходите ти скачат на 80%, откъдето и да го погледнеш. И като ти вдигнат лихвата само с 4%, вече си пред фалит.
И какво ти остава? да кесиш някъде на заплата и да трепериш да не те уволнят поне в близките 3 години, за да не фалираш съвсем. И ако логиката е - живея като скот 3 години, ама после ми олеква, айде моля ви се. И това, за да станеш роб на някаква панелка в краен квартал или да газиш в кал в "перспективен" квартал...

И моля те, отговори ми със сметки, не с емоционални изказвания за лошите хазяи.

# 177
  • Мнения: 13
Средната заплата в България по данни от миналия месец е почти 600 лв. Това е по официални данни, а както знаеш масово осигуряването е на минимална, така че реалната средна заплата е доста по-нагоре.
80-90% от семействата в България нямат доходи над 1500 лв на месец. Това е реалната ситуация. Това, че ти или аз или още няколко съфорумнички имаме доходи над 1000 лв, не означава че масата народ имат такива => цените, с които се спекулира на пазара са съвсем не основателни и изобщо не отговарят на качеството, което се предлага и на покупателната способност на населението (да не говорим, че са доста над и тези в доста европейски страни). Как тогава средностатистическо семейство със средни доходи ще си позволи да изплаща по 600Е кв. ?Както каза и Мишленцето има къде къде повече странични фактори, които ти качват автоматично разходите. Тоест, който успял успял, който се излъгал излъгал, заради нещата които казах по-горе, според мен критичната граница за София и страната наближава (може и да греша, разбира се) и тази спекулация ще замре. Защото в момента по-евтино ми излиза да си купя жилище в Гърция, от колкото във вмирисана България. За момента е по-изгодно да се живее дори под наем, за млади семейства като моето. Спестявам около 2/3 от парите, които иначе трябва да дам за моето си жилище. Спестявайки както до сега след някоя и друга година ще имам голяма част от сумата, която няма да ми се облага с лихви. Ако до тогава цените на жилищата са скочили до толкова, че тези пари да са незначителни, това би означавало че нещата в скапаната ни държава са се влошили още и че чисто и просто и лихвите по кредита, щяха да са ми се увеличили драстично и пак ще издъхвам. - това по повод въпроса на авторката.
За вдигането на лихвите, вече говорихме напред в темата, също като търсенето и предлагането на имоти е - на периоди, напр. 2005 г. паднаха с цели 4% (то май и не се чу, защото всички бяха доволни Laughing), сега се вдигнаха с 0.5-1%, това с 50-те % е нереално. Банката няма за полза да прецака клиентите си, защото в крайна сметка целта й е да си прибере парите, не да ги натисне така, че да стигнат дъното, тогава няма да извлече никаква полза от тях Simple Smile
Познавам достатъчно хора, на които лихвите им се вдигнаха 4-5 пъти за 1 година. При инфлация 100% в държавата каква ти е гаранцията, че банките няма да ти вдигат лихвите всеки месец? Просто толкова ни е не работеща икономиката и толкова несигурна държавата, че семейство, което си брои парите би се самоунищожило ако реши да рискува така лесно (особено ако те слуша теб).
Иначе, за хора с по-сериозни доходи и по-склонни да рискуват, които не си броят стотинките и за момента са финансово сигурни бих казала така:
Съгласна  съм че е по-добре да си изплаща собствения апартамент, и е по-добре да се вземе ипотечен кредит. Дори един ден семейството да няма финансова обезпеченост винаги може да даде апартамента под наем или да го продаде (ако може, понеже имам познати не могат да си продадат апартамента вече 6 месеца - сигурно ще е заради примамливата цена и голямото търсене Joy). Та аз принципно съм склонна да рисувам и в момента, в който реша да създавам деца и да се омъжвам съм сигурна че ще купувам апартамент. Най-много да го загубя ако обеднея, което ще е все едно съм живяла под наем и хазяина ми е бил банката. Peace

# 178
  • Мнения: 1 199
А това, че пазарът винаги е нагоре, имотите си покачват цената безкрайно и дайте да купуваме тук и сега, е много хубава мантра, която повтарят всички брокери

О да, и в Щатите го повтаряха, и в Испания, ела да ги видиш сега каква песен пеят Tired Казвате ако закъсаш с вноските продаваш апартамента и си взимаш разликата, ама като сума ти народ също продава (в момент на рецесия) пък купувачите са малко? И като цените са вече доста по-ниски от нивото, на което си купил? За тези които са купили през 2004 и преди това като Никол това със сигурност няма да се случи, при тях и месечните вноски бързо за станали по-малки от наемите, ама тия които трябва да купуват сега:thinking: За тях вече никой не може да гарантира... Ннаивно е да се очаква че ценовият бум ще продължава безкрайно. Просто си мисля че да се правят обобщения от това което се случи на българския пазар на недвижими имоти през изминалите няколко години е безсмислено. Това което се случи е нещо безпрецедентно и едва ли ще се повтори.

# 179
  • Мнения: X
"ПРОМОЦИЯ СПЕСТЕТЕ 11298лв ДО КРАЯ НА МЕСЕЦ АВГУСТ!
ЦЕНАТА НА КЪЩАТА Е НАМАЛЕНА ДО КРАЯ НА АВГУСТ С 5777 ЕВРО! ОТ 1-ВИ СЕПТЕМВРИ ЦЕНАТА СТАВА ОТНОВО 77777 ЕВРО!"

Това го копирах от една обява за някаква къща. Просто като илюстрация на "логичния" пазар, в който много хора купуват неща, които очевидно не си струват цената и се ловят на безумни търговски трикове - стоят едни имоти непродаваеми по една година и периодично им вдигат цената, щото такава била тенденцията. Сега гледам и разни промоции са се навъдили... Ако има човек, който да се "възползва" от тази промоция, може да се самонагради с титлата "Идиот на годината".

# 180
  • София, България
  • Мнения: 5 598
Проблемът идва и в илюзията за сигурност.
Давам ви пример с мен. Преди 1-2 години много ми се искаше да си взема собствено жилище. Ситуацията беше малко като на авторката на темата - родителите ми са с 2 4- стайни апартамента в друг град и живеят в 3ти в София. Не съм ги и молила за помощ, щом смятат че е нормално аз да плащам по 500 лева наем а те да прибират по 200 лева от другите апартаменти ок  Mr. Green
Имах и страхотна работа. Развих фабрика от до на 1 чужденец, който изкарваше чисто над 2 млн евро печалба годишно. Заплатата ми беше повече от отлична за времето. И един ден - хоп, нашия решава да затвори, без никаква реална финансова причина. Станало му по-добре да си купува готова стока от Китай. Направо потръпнах - а ако бях взела кредита? Какво ми подсказваше че ще остана на улицата - нищо!На друг не мога да разчитам.
Сега съм в ситуацията на malko_mishlence  - заела съм се сериозно с бизнес.Незнам докъде ще я докараме със съдружниците, но поне след време няма да завися от настоенията на един тъпак/без извинение/ който след 5 години денонощна работа да ми каже - абе сигурно не е трябвало да работиш толкова  Joy   И след като имам истинска финансова сигурност, а не илюзията за такава - тогава разбира се какво по-хубаво от собствен дом!
Стана дълго, но това е болна тема за мен.

# 181
  • Мнения: 46 526
И моля те, отговори ми със сметки, не с емоционални изказвания за лошите хазяи.

То май само аз единствено отговарям със сметки  Wink

- вид имот - смяташ, че примерно 300 евро за някого са ок и с тях би платил двустаен, в краен квартал, ЕПК, примерно. Смяташ ли, че този имот е атрактивен за някой друг, който нито му знаеш доходите, нито разходите. Повярвай ми, познавам хора, за които заветната им мечта беше да се уредят с тристайна панелка в Дружба 2 с цената на всичко. Е, това е последното, което се връзва с моите разбирания и начина ми на живот.


Разбрахме, че имаш висок стандарт и няма да идеш в Дружба, затова всеки пример, който съм дала е за аналогичен имот. Т.е. ако един човек иска да живее в Люлин, сравнявам това, в което живее под наем, със същото жилище, ако е с кредит. По същия начин, ако някой живее под намен в Лозенец в 4-ст. - сравнявам наема му с вноската, която би плащал за същия този имот.
За горните примери, цифри:

Наем Люлин 8, 1-ст. = 250 евро
Покупка Люлин 8, на цена 48000 евро, 100% кредит, месечна вноска от 290 до към 330 евро в различните банки, ще изберем нампример банката, която ни предлага 300 евро
Разлика 50 евро към момента на тегленето.
Понеже наемите на 1-ст. са най-тъсени, съответно и цената им най-бързо скача, в този случай, след около 2 г. вече разликата няма да я има.

Наем Лозенец, 4-ст. = 800 евро
Покупка Лозенец, на цена 150 000 евро, 100% кредит, месецчна вноска 950 евро.
Разлика 150 евро.
В Лозенец всичко е относително, разликата може да я няма и след 1 месец.

Горните цифри са от реално осъществени сделки, с реални купувачи/наематели, не произволно вадени от разни места.

- първоначални разходи - има ли първоначална вноска, няма ли и как се определя тя. Самоучастието като не стане с шашми и подкупи, кой го осигурява? Роднини? И на тях като им вземеш 5-10 хиляди, примерно, дали ще чакат 10 години да им ги върнеш? Я добави и тая сума към месечните вноски.

Самоучастие няма, примерите горе са със 100% финансиране от страна на банката. И не става дума за шашми - в зависимост от вида на жилището, те сами може да ти предложат 100% финансиране, ако не, разликата я пишат "за преустройство и ремонт".
За капарото, ако можеш - събираш от роднини и след 2 седмици като ти преведат парите от банката - връщаш веднага.
Ако не можеш от роднини, теглиш потребителски и го погасяваш след отпускането, реално в рамките на 1 месец, наказателна лихва 5%.

Довършителните работи - според възможностите, ако купува за 160 000 евро, стандартът му позволява да направи супер лукс ремонт - нали не очакваш да го мисля  Laughing ако пък е с ограничени възможности - ще гледа жилища в готов вид, с довършителните работи (от същия клас като тези в аналогичната му квартира) и ще се нанесе в готово.
Обзавеждане - пак според човека, ако не може на секундата, ще го прави поетапно, в началото основните неща, пък после и екстрите, в днешно време поне има мебели и за 20, и за 20 000 лв., като не може веднага да си вземе спалня за 5000 лв., ще спи 1 г. на такава за 100 лв., тези, които имат проблем, т.е. не са в блестящо финансово положение, с квартирата също не тънат в разкош и са правили компромис с някои от мебелите на собствениците, не вярвам всичко от настилките до пердетата да е било точно по вкуса му, като знам с какви буклуци ги запълват, само за да кажат "обзаведен".
Съвсем теоритично, един потребителски за 5000 лв. е 60-70 евро на месец. Всеки нормален човек, може да седне и да си сметне може ли да ги понесе отгоре или не, ако не, ще търси нещо не само с довършителни работи, ами и обзаведен, при такъв вид продажба, обикновено цялото обзавеждане на 1-стайния от примера се връзва около 500 евро, за него потребителския креди ще е 7 евро/месец.

Отделно Банката ти предлага и сума за разходите и таксите при прехвърлянето, за примера с Люлин около 5 евро и вноската става 305 евро.
Към всеки кредит дават и кредитна карта, за която всеки може да си направи сметката - за мебели ли ще ги ползва или ще си ги пази за черни дни, ако е много затруднен, може да погасява само по 10% на месец.

Значи стана вноска 305 евро, потребителски 7 евро, общо за месеца 312 евро.

Като наблегнеш на крайния резултат, детайлите сами се нареждат Peace

Заболя ме главата, докато го написах, радвам се, че е зад гърба ми, успех на всички собственици и наематели!

# 182
  • София
  • Мнения: 38 539
Ех, Никол, след твоето изказване почвам да виждам светлина в тунела. Hug
Че тя мойта история е една объркана и черна и колкото повече я мисля, толкова по-невъзможно ми се струваше.

# 183
  • София
  • Мнения: 3 421
Не знам Никол...колко семейства купуват гарсониера.
Наема ни е 160 евро за двустаен апартамент в Илинден, вноската за подобен апартамент в района е между 500 и 600 евро. При 100% финансиране. Разликата е...

# 184
  • Мнения: 46 526
... Преди 1-2 години много ми се искаше да си взема собствено жилище ... плащам по 500 лева наем ... Направо потръпнах - а ако бях взела кредита? Какво ми подсказваше че ще остана на улицата - нищо!На друг не мога да разчитам ...

А не потръпна ли, че хазаинът ти ще те изгони, като не му внесеш сумата в края на месеца?
Ако си купила преди 2 г., когато си мислила, то съвсем реално вноската ти щеше да е 500 лв. newsm78 защо квартирата ти създава усещане за сигурност, ако спреш да плащаш Rolling Eyes

О да, и в Щатите го повтаряха, и в Испания, ела да ги видиш сега каква песен пеят Tired Казвате ако закъсаш с вноските продаваш апартамента и си взимаш разликата, ама като сума ти народ също продава (в момент на рецесия) пък купувачите са малко? ...

И с колко са поевитнели в САЩ Simple Smile с няма и 10%. Ако го ползваш за основно жилище, какво значение имат те? Закъсала си, ок - цените ниски, не продаваш, даваш го под наем, с наема изплащаш кредита, а ти но нещо по-евтино (същото, в каквото би могла да си позволиш и без покупка във въпросното финансово положение), докато изплуваш Peace защото, ако наистина се стигне до масови разпродажби, народът излиза под наем и цените на наемите скачат ...

bioncheria, не знам още колко пъти трябва да повторя, че говоря за хора, на които наемът и вноската са еднакви или близки!!! Много ясно, че тия, дето няма какво да ядат, няма да могат да купят, ама те и наем не могат да си позволят, а живеят на улицата или по фургони.

Лихвите може да са се вдигали 4 пъти, но по 0.и няколко %.
Гаранция няма никаква, също, както и не знаеш кога хазайката ти ще чукне на вратат да каже, че ти вдига наема, защото "И аз ям месо" (реален случай Sick)

# 185
  • София
  • Мнения: 62 595
Каква гарсониера, Никол? За сам човек може би, ако заплатата му е такава, че да може да го направи. А как виждаш семейство с поне едно дете да се свива в гарсониерата? Ще си направят терасата на кухня  и кухнята на хол ли?

Между другото, за какъв срок на кредитите и каква лихва говориш, че са тези вноски? Обезпечения има ли или си говорим за започване от нулата? Изобщо не ми се връзва. Мисля, че спестяваш много детайли, които имат значение.

# 186
  • Мнения: 1 425

И с колко са поевитнели в САЩ Simple Smile с няма и 10%. Ако го ползваш за основно жилище, какво значение имат те? Закъсала си, ок - цените ниски, не продаваш, даваш го под наем, с наема изплащаш кредита, а ти но нещо по-евтино (същото, в каквото би могла да си позволиш и без покупка във въпросното финансово положение), докато изплуваш Peace защото, ако наистина се стигне до масови разпродажби, народът излиза под наем и цените на наемите скачат ...

Аааа, не се притеснявай ако 10% ти се виждат малко. 15 000 евро на твоя пример с 150 000. Какво са за нас, дребна сума Wink. За да те успокоя допълнително ще ти кажа че тук ще паднат повече от 10%.  Twisted Evil
От коя банка банка си взела данните за вноските? И с какъв срок? 35г? Нещо ми се струват нисички. Може да ми отговориш на лични, че иначе май е реклама.

П.С: Горното е лично мнение и не е препоръка за покупки или продажби. Wink

# 187
  • Мнения: 46 526
Не знам Никол...колко семейства купуват гарсониера.
Наема ни е 160 евро за двустаен апартамент в Илинден, вноската за подобен апартамент в района е между 500 и 600 евро. При 100% финансиране. Разликата е...

Етиа, колкото и живеят под наем в гарсониера Simple Smile ние даваме под наем нашата, нае я семесйтво с 2 големи деца, бокса сме го изнесли в хола, кухнята е детскаи те спят там, родителите в хола. ,За толкова голямо им стигат възможностите, в такова живеят, иначе плащат редовно, така, както биха плащали и на банката, но пък няма да им троша хатъра, искат да са под наем - ок Grinning

Panther, 150 000 евро в България все още е скъп имот, а скъпите не поевтиняват, дори в криза, 10-те% са за имоти среден клас, при които разликата не е 15 000 евро Simple Smile


Вашия наем не е от сега, дано хазаинът ви не следи пазара или ви е приятел, защото в момента за 250 евро можеш да намериш от мъничките, ако се сещаш при вас, които са по-малки и от 1-ст., другите са по 300 и 400 евро, а вноската около 450 евро, т.е., ако сега трябва да си намериш квартира, нещата стоят по друг начин Tired ако пък ти се наложи след 1-2 години, съвсем не е ясно на какъв наем ще влезеш.

Вноските ги смятам в този сайт за най-бързо, като се водя горе долу по "моята" банка, защото за нашия вече изтеглен кредит показва точните суми, така, че няма грешка Peace

RadostinaHZ, пак ли да повторя  Tired давам пример! Който може да си позволи 1-ст., сравнявам с 1-ст., който живее на квартира в 2-ст., тогава с двустаен продажба, 3-ст наем с 3-ст. продажба и т.н.  Crazy

Годините са 30, обезпечението - апаратментът, нали за Ипотечен говорим до сега, да не стане грешка, а лихвата, различна в различните банки, в сайта ги пише.

# 188
  • Мнения: 2 556
30 години  #Crazy

# 189
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво, ще изплащам апартамент до 60-тата си година ли? Тъкмо ще се пенсионирам и ще приключа с кредита?  Laughing
Може като цифри да е така, но не е логично.

# 190
  • Мнения: 1 475
   Че ще паднат ,ще паднат, но падането ще е само за панелките, мое лично мнение и за жилища в най-неперспективните райони, които също изкуствено са завишени!
    
Престижните квартали на София ще  продължават да си държат високата цена, че дори в този уж мъртъв период  има отново   повишение http://dom.dir.bg/2008/07/30/news3245448.html . - тогава за какво говорим!
  

# 191
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, бе! И всички са се юрнали да купуват в центъра на София!

# 192
  • Мнения: 1 425
...
Panther, 150 000 евро в България все още е скъп имот, а скъпите не поевтиняват, дори в криза, 10-те% са за имоти среден клас, при които разликата не е 15 000 евро Simple Smile
...
Да взимаш 30 годишен заем при условията в Бг за мен е неразумно, но това е лично решение.
И колко според теб струва един имот среден клас? 60? 70? 100 хилки? Много лесно отписваш 10% от доста големи суми.

# 193
  • Мнения: 1 425
   Че ще паднат ,ще паднат, но падането ще е само за панелките, мое лично мнение и за жилища в най-неперспективните райони, които също изкуствено са завишени!
   
Престижните квартали на София ще  продължават да си държат високата цена, че дори в този уж мъртъв период  има отново   повишение http://dom.dir.bg/2008/07/30/news3245448.html . - тогава за какво говорим!
... 
Хаха, е добре. Преди 1 година всички имоти щяха само да растат. Преди 6 месеца само ваканционните имоти щяха да падат. Сега само ваканционните и панелките.
Е ще поживеем още 6 месеца - то ще си проличи.

# 194
  • Мнения: 1 475
http://pazari.dnevnik.bg/show/531863/  каквото и да си  говорим е факт, че хората масово теглят ипотечни кредити

# 195
  • Мнения: 2 556
Аз изобщо нямам против хората да си теглят масово ипотечни кредити.  Simple Smile

# 196
  • Мнения: X
Много интересно, днес се видяхм с приятел, който живее в Щатите - Лос Анджелис. Каза, че цените на имотите там са паднали в някои райони с до 50%. В по-бедните щати, където си е евтино, сериозни корекции няма. Значи пазарът е регулирал излишно надутите и надценени имоти. Та, интересно ми е дали реалната цена една панелка в Люлин е това, което е, и едни 10-20% надути, дали трябва да се плащат в този момент, за да се успокоим, че изплащаме свое? Същото важи за презастроените райони в Борово, за Малинова долина и Витоша да не говорим.

Също така си задавам въпроса, това 100% финансиране на колко хора и по какви критерии се отпуска, щото аз пък не познавам един човек, който да е получил 100% финансиране. Справка съм правила и чрез Кредитланд във всички банки. Може пък в близката една година, откакто не съм проверявала да са разхлабили изискванията  newsm78.

Никол, въпросният калкулатор показва само 1 банка да отпуска 100% и това е Уникредит. При лихва над 9%... Също има и прекрасна подробна сметка колко вземаш и връщаш за тези 30 години.
 

Последна редакция: ср, 30 юли 2008, 18:39 от Анонимен

# 197
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Редовно разглеждаме с половинката къщи ,апартаменти....продавани в САЩ,за 150 - 200хиляди долара можеш да имаш чудесен имот(хубава къща ,двор...и други екстри,където тук хора с подобен имот се имат за баровци).....и като си помисли човек колко са им заплатите , нашите цени на имоти в България избиват рибата ,без да имат покритие.....
На пример чета обява ,тристаен в Люлин -90 хиляди евро....моля,моля... Stop

# 198
  • Мнения: 13
bioncheria, не знам още колко пъти трябва да повторя, че говоря за хора, на които наемът и вноската са еднакви или близки!!! Много ясно, че тия, дето няма какво да ядат, няма да могат да купят, ама те и наем не могат да си позволят, а живеят на улицата или по фургони.
Лихвите може да са се вдигали 4 пъти, но по 0.и няколко %.
Гаранция няма никаква, също, както и не знаеш кога хазайката ти ще чукне на вратат да каже, че ти вдига наема, защото "И аз ям месо" (реален случай Sick)
Е ти го изкара все едно е пълно с бездомници в тази държава.
Аз само се чудя какво ще стане като масата дето изтеглиха кредити започнат да не могат да си плащат вноските? Като гледам 100% инфлация, цените растат баснословно и тепърва предстои още по-голямо поскъпване, а заплатите се повишават минимално. Заплатата ми, която беше доста добра преди година вече наполовинa е изядена. Сума му народ взеха кредити на по 6.5% лихва вече плащат над 9%. Еми не знам, но тези хора смятат ли да ядат или ще плащат вноски.
Кой каза че българите сме бедни?  newsm78

Кой беше казвал: За бога братя не купувайте.....Еми така е. Нема пари ама всеки се юрнал да обезпечава децата си, та купува ли купува. Еми като може да няма кво да облече ама ще дава 200Е отгоре само и само да си е негово. Ма то и аз съм с такова мислене де. Българи сме. Нормално е. Но за това и "предприемачите" ще надуват цените, като има голи и боси будали да дават "колкото трябва".
Никол, аз съм 100% убедена, че твоята гарсониерка не струва и 150Е на месец, но съм убедена че и взимаш поне 220Е - просто и ти си спекулантка като всички останали.

Последна редакция: ср, 30 юли 2008, 19:27 от bioncheria

# 199
  • София
  • Мнения: 62 595
Как какво?
"Как ще ги стигнем американците,
че и задминем, дори..."  Wink

http://www.youtube.com/watch?v=N3D_mNj-igI&feature=related

# 200
  • Мнения: X
Никол, аз съм 100% убедена, че твоята гарсониерка не струва и 150Е на месец, но съм убедена че и взимаш поне 220Е - просто и ти си спекулантка като всички останали.

Еее, стига де. Това не е спекулация, а приходи от даване на имот под наем. Нищо лошо не виждам, има хора, на които това им е бизнеса и не дават едно, а по 30-50 жилища наведнъж.

Между другото, за всички, които мечтаят за жилище, но нещо не им излизат сметките, дори със споменатото от Никол калкулаторче, препоръчвам горещо едно книжле: "АБВ на инвестирането в недвижимо имущество" на Кен Макелрой. Там има чудесни сметки за оценка на един имот, кое е инвестиция при покупката, кое е живо набутване и кои сделки имат смисъл. В нея няма да намерите схеми от  типа "Плащай 30 години скъп панел в Люлин", но ще ви покаже как сами да се научите дали едно нещо си струва. Има и много полезен анализ на пазара - кога е нагоре и кога - надолу.  А на който не му се чете, може съвсем спокойна да ползва услугите на посредници, които се занимават с кредити. Правят чудесен анализ и оценка на личното финансово състояние и дават добри съвет. Аз чак тогава търся услугите на брокер. Peace

# 201
  • Мнения: 13
Еее, стига де. Това не е спекулация, а приходи от даване на имот под наем. Нищо лошо не виждам, има хора, на които това им е бизнеса и не дават едно, а по 30-50 жилища наведнъж.
Да права си, думата спекулация не е много подходяща....в момета не мога да се сетя какъв термин се използва за изкуствено завишаване на цените с цел печалба.
Абе аз си говоря тук, но в крайна сметка няма какво да се прави. Много ясно, че всеки ще търси печалбата и ще завишава цените докато има търсене. Никой не е хуманен става ли въпрос за бизнес.

# 202
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
 hahahaВсеки ще си покачва цените на имотите до небесата, докато има ,,балъци,, да купуват....

# 203
  • София
  • Мнения: 62 595
.

# 204
  • Мнения: 107
Е нали сме в Европа,защо и цените ни да не са европейски!?  И щом хората имат възможност да печелят,ще печелят дори и от роднини приятели и т.н. И никой няма право да се сърди "Нищо лично,просто бизнес!" Както беше казал Тръмп    А цените може да са си реални,а заплатите ни нереални!

# 205
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Кое му е реално.......и да не давам примери,че списъка ще е дълъг.... Crazy
Според политиците и бензина ни е най евтин,и олиото,и тока,и храната.....да ама ние ,,не ядем доматите с колците,, , посещаваме и други държави ...та знаем за какво идва реч.... Joy Joy Joy,голямо дебелоочие...цари в нашата държава...

# 206
  • Мнения: 107
Тук в Холандия е скъпо пример 2Е 1кг домати,1 Е 3-чушки и тва на промоция,та за сравнение от Бг си е скъпо,но за тук при минимална работна заплата за страната 1400Е си е направо нищо! Наема на 1 апартамент стая,хол и кухня е 600Е + 300Е ток,вода и сервизни и канализация! И апартаментите тук се дават необзаведени и в повечето случаи са и за малак а може и голям ремонт!  Не всичко в другите държави е така както го обясняват някои! Според тях нестига,че взимат повече пари ами и храната и всичко останало епо-ефтино от Бг е НЕ Е!!!

# 207
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Аз не виждам някаква разлика в цените ,които си посочила....за да е по скъпо там.... Laughing

# 208
  • Мнения: 107
Аз не виждам някаква разлика в цените ,които си посочила....за да е по скъпо там.... Laughing

Е ти ме разби,ако за 6м толкова са се дигнали цените хич да не си идвам Laughing

# 209
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Извинявам се за отклонението на темата Embarassed,погледни има подобна тема и ще разбереш...

# 210
  • Мнения: 46 526

Мда, 30, поне знам, че има край, а под наем щях да съм безсрочно, до края на живота си.
Можем да си позволим и 10-15 г., но предпочитаме въобще да не усещаме, че имаме нещо, което изплащаме Peace

... Също така си задавам въпроса, това 100% финансиране на колко хора и по какви критерии се отпуска, щото аз пък не познавам един човек, който да е получил 100% финансиране ... Никол, въпросният калкулатор показва само 1 банка да отпуска 100% и това е Уникредит. При лихва над 9%... Също има и прекрасна подробна сметка колко вземаш и връщаш за тези 30 години.
 

Много хора познавам, кредитирани 100%, както писах и днес - разликата се пише като сума за "преустройство и ремонт", нашият кредит също е така, лихвата е същата, както и за основната сума. Това са неща, които договаряш като седнеш с Кредитния инспектор, не се пишат по Интернет.

  ... Аз само се чудя какво ще стане като масата дето изтеглиха кредити започнат да не могат да си плащат вноските?

А какво ще правят, ако останат под наем и не могат да го плащат? Ами - същото, ще търсят варианти, може да го продадат, може да го дадат под наем ...


Никол, аз съм 100% убедена, че твоята гарсониерка не струва и 150Е на месец, но съм убедена че и взимаш поне 220Е - просто и ти си спекулантка като всички останали.

Не, не струва, не е и 220, 250 евро е, в края на годината искаш ли Данъчната ми декларация Crazy

Не разбирам кое толкова много ви дразни, за да продължавате да говорите иронично и подигравателно?
Споделих собствения си опит, нищо повече, то се започна искане на сметни и цифри, все едно сте малки, за да си го сметнете. Ако наистина се интересувахте, до сега да сте отишли в няколко банки ида сте си направили консултация, пари не искат, спокойно  Sunglasses

Всеки да си дава парите, на който реши, това си е ваша работа  Rolling Eyes

Лека вечер!

# 211
  • София
  • Мнения: 62 595
Добре, никой не те напада.
Но колко хора вземат 30-годишен кредит? Обикновено става въпрос за 20 години, а тогава вноската ще е доста по-висока от това, което ти пишеш, което означава, че наемът е по-нисък от вноската.

# 212
  • София
  • Мнения: 9 862
Но колко хора вземат 30-годишен кредит?
Ние Grinning.Теглихме 30г ипотечен кредит преди 5г и си купихме жилището в Сф с идеята да останем да живеем там во веки веков.Родителите ни ,милите,го приеха много тежко Crazy,майка ми постоянно повтаряше,че няма да доживее това жилище да стане мое.и така и не може да разбере,че то си е мое.Преди това години живеехме по квартири.Не ни изнасяше наема,но най-вече не ни изнасяше факта,че не можем да си направим жилището по наш вкус.Тогава предприехме голям риск,но за радост постъпихме разумно.Сега същият този апартамент се надявам да го продадем на доста по-висока цена.С парите ще покрием 30г ипотечен кредит и ще ни остане една сума,достатъчна да си закупим двустайна панелка в краен квартал в Плевен,където живеем сега.Обаче ние не искаме панелка Mr. Green.Затова пак ще изтеглим ипотечен кредит,пак ще е за 30г и пак ще си го плащаме.Най-лошият вариант е да нямаме пари за вноските.Тогава ще го продадем вероятно.И ще купим двустайна панелка в последния блок на Плевен.
 И още нещо-преди 5г месечната ни вноска беше 310лв,сега е 320.Това за 5г.

# 213
  • Мнения: 46 526
... Но колко хора вземат 30-годишен кредит? ...

Почти всички. Особено тези, които взимат 100%.
След години, ако преценят, че име прекалено ниска и могат да дават повече, предоговарят и скъсяват срока, но повечето предпочитат да си останат така, за да не го усещат.

# 214
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Много хора теглят кредит за 30 години.....

# 215
  • Мнения: 13
Тук в Холандия е скъпо пример 2Е 1кг домати,1 Е 3-чушки и тва на промоция,та за сравнение от Бг си е скъпо,но за тук при минимална работна заплата за страната 1400Е си е направо нищо! Наема на 1 апартамент стая,хол и кухня е 600Е + 300Е ток,вода и сервизни и канализация! И апартаментите тук се дават необзаведени и в повечето случаи са и за малак а може и голям ремонт!  Не всичко в другите държави е така както го обясняват някои! Според тях нестига,че взимат повече пари ами и храната и всичко останало епо-ефтино от Бг е НЕ Е!!!
Извинявам се, но не само ти си видяла как е в чужбина. Как ти звучи, 0.90 Е олио, 0.60 Е шоколад Милка, 1.30Е банани и т.н. Това са цените от по-скъпата част на Германия (югозападна) от преди около половин година в средностатистически супермаркет. Лично съм ги проверила, понеже трябваше да се изхранвам. Хляба е по-скъп да. Някои други продукти също са малко по-скъпи, както и в заведенията. Иначе бензин тогава зареждах за около 1.20Е  newsm78
Наема на апартамент е около 300Е - 400Е. 2000-3000Е квадратен метър апартамент в хубавите по-малки градове, които са си наистина скъпи и това за немците е много скъпо, даже се жалваха милите.  hahaha Те ако знаят, че тук за нещо дето лайнарка му обира лайната ми искат 1500Е  Joy

# 216
  • Мнения: 107
Тук в Холандия е скъпо пример 2Е 1кг домати,1 Е 3-чушки и тва на промоция,та за сравнение от Бг си е скъпо,но за тук при минимална работна заплата за страната 1400Е си е направо нищо! Наема на 1 апартамент стая,хол и кухня е 600Е + 300Е ток,вода и сервизни и канализация! И апартаментите тук се дават необзаведени и в повечето случаи са и за малак а може и голям ремонт!  Не всичко в другите държави е така както го обясняват някои! Според тях нестига,че взимат повече пари ами и храната и всичко останало епо-ефтино от Бг е НЕ Е!!!
Извинявам се, но не само ти си видяла как е в чужбина. Как ти звучи, 0.90 Е олио, 0.60 Е шоколад Милка, 1.30Е банани и т.н. Това са цените от по-скъпата част на Германия (югозападна) от преди около половин година в средностатистически супермаркет. Лично съм ги проверила, понеже трябваше да се изхранвам. Хляба е по-скъп да. Някои други продукти също са малко по-скъпи, както и в заведенията. Иначе бензин тогава зареждах за около 1.20Е  newsm78
Наема на апартамент е около 300Е - 400Е. 2000-3000Е квадратен метър апартамент в хубавите по-малки градове, които са си наистина скъпи и това за немците е много скъпо, даже се жалваха милите.  hahaha Те ако знаят, че тук за нещо дето лайнарка му обира лайната ми искат 1500Е  Joy
Колкото и учудващо да е инфлацията е в цял свят и в Германия олиото в момента 1.5Е и всичко се вдигна и там скоро бяхме на гости на брата на мъжът ми! Те живеят на пъпа на Берлин на Ал.Плац и плащат наем 700Е за 4 стаен апартамент,наемът им се вдига на година с 40Е,но сега са получили писмо,че заради инфлацията наема,ще им е 800Е и ако не им изнася да се изнасят! Естествено ще го плащат,защото мястото е хубаво(макар и шумно) и защото трудно ще намерят друг такъв наем!

# 217
  • Мнения: 13
Не, не струва, не е и 220, 250 евро е, в края на годината искаш ли Данъчната ми декларация Crazy

Не разбирам кое толкова много ви дразни, за да продължавате да говорите иронично и подигравателно?
Споделих собствения си опит, нищо повече, то се започна искане на сметни и цифри, все едно сте малки, за да си го сметнете. Ако наистина се интересувахте, до сега да сте отишли в няколко банки ида сте си направили консултация, пари не искат, спокойно  Sunglasses

Всеки да си дава парите, на който реши, това си е ваша работа  Rolling Eyes

Лека вечер!
Не , не ти искам данъчната декларация. Не искам и да се заяждам с теб. Напротив, аз съм почти на твое мнение, с тази разлика, че за себе си съм решила първо да събера колкото се може повече пари и тогава да решавам къде какво да купувам. Това обаче не ми пречи да се възмущавам на спекулацията и обирджийството с тези имоти. Както казах за сега ми е много по-евтино да живея под наем, защото и това има своето предимство. Аз съм си малко по западен модел сформирана Laughing За мен е немислимо още от млади години да се заробвам с банки и кредити. Сега под наем нямам много грижи и се радвам на младостта, но като наближа 30-те мисля че бих постъпила точно като теб.

# 218
  • Мнения: 13
Колкото и учудващо да е инфлацията е в цял свят и в Германия олиото в момента 1.5Е и всичко се вдигна и там скоро бяхме на гости на брата на мъжът ми! Те живеят на пъпа на Берлин на Ал.Плац и плащат наем 700Е за 4 стаен апартамент,наемът им се вдига на година с 40Е,но сега са получили писмо,че заради инфлацията наема,ще им е 800Е и ако не им изнася да се изнасят! Естествено ще го плащат,защото мястото е хубаво(макар и шумно) и защото трудно ще намерят друг такъв наем!
Ок и да е 1.5Е пак не е по-скъпо. А 800Е за 4-стаен в Берлин...еми то и в София 4-стаен в центъра е толкова та и повече.

# 219
  • Мнения: 843
Е ти го изкара все едно е пълно с бездомници в тази държава.
Аз само се чудя какво ще стане като масата дето изтеглиха кредити започнат да не могат да си плащат вноските? Като гледам 100% инфлация, цените растат баснословно и тепърва предстои още по-голямо поскъпване, а заплатите се повишават минимално. Заплатата ми, която беше доста добра преди година вече наполовинa е изядена.

     Ако    съм от малък град и работата отпрати семейството ми в голям град,София ,  купя жилище с ипотека,    и плащам едната заплата като  вноска...  какво ще стане, ако единия се разболее, катастрофира , не дай си Боже?   какво става... мислила съм го дълго и съм го сметнала  / идиотско е, че си живея в собствено жилище, всъщност, ама карай,  обичам проблема/
      Веднага продавам, но не на банката.. направо  , а който даде. Има  начини и форми.   може и на банката , но там  цената е смешна. ,  дано не се лъжа
      после купувам в по- малкия град ...или в по- голям... както ми стигнат разходите и приходите и го давам под наем.  / Оставям пари за обзавеждане/ Междувременно се изнасям под наем в Столицата. / или големия град, който ми осигурява работа/    Наема си покривам с наема от другия град.  И / или доплащам.   Обикновено се доплаща.
    Ясно е , че това си е    идеален вариант. При криза.   не е лесен , обаче.  Бърза, адекватна реакция.  но поне не си  с НИЩО.
     Това е само вариант, който съм разигравала в главата си.
    А Никол  направо ме кефи.   Много  компетентно.,  много добре,  наистина и благодаря!  bouquet

 

# 220
  • Мнения: 2 556
Валенце, да, преди 5 години имаше съвсем поносими цени, например твоята и на Никол вноски наистина са незабележими почти. Със сигурност ще го продадете на много по-висока цена и ще си намерите нещо подходящо в Плевен Simple Smile

Сегашната тема тръгна от купуване на не най-евтин апартамент в днешно време, а дори и цените да се вдигнат 5 пъти за в бъдеще, те вече са доволно високи.

А 30-те години ме изумиха, защото аз бях в заблудата, че банките отпускат срок максимум 20 години Confused

# 221
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Отпускат и 35 години,целта е приключването на кредита да  съвпада с навършване на 65 годишната възраст на  получателя-не повече....

# 222
  • София
  • Мнения: 9 862
О,Тесс,цената сега и на мен ми изглежда поносима,обаче преди пет години вноската за ипотечния ни кредит съставляваше около 70процента от семейните ни доходи Crazy.Което никак не е малко.А наема беше около 30процента от доходите ни.Тогава поехме огромен риск.Сега не знам дали бих поела подобен,направо си се чудя на акъла навремето. Laughing

# 223
  • София
  • Мнения: 62 595
Отпускат и 35 години,целта е приключването на кредита да  съвпада с навършване на 65 годишната възраст на  получателя-не повече....

И през целия си живот да зная, че изплащам две керемиди?! При този стрес, мръсотия и пренаселеност?! Ужасно ми звучи чак на 65 да стана собственик на жилището.

# 224
  • София
  • Мнения: 4 048
Радостина, ти имаш ли жилище? Къде живееш? Все това повтаряш- 35 години да изплащам, на 65 да стана собственик...Ти си собственик на жилището, изплащаш пари, взети на заем, в случая от банка. И като не ти харесват двете керемиди, стресът и мръсотията, го продаваш, връщаш си заема и заминаваш където решиш. Каква ти е алтернативата,ако нямаш къде да живееш? Да плащаш 35 години наем и на 65 НЕ СИ  собственик. Да вземеш пари от мама, като я накараш да продаде нейно жилище,  и да се пишеш собственик-еми да, голяма работа, само ти ще си знаеш,че мама е дала парите. И ще се биеш в гърдите,че ти на банки пари не искаш да даваш. Каква е алтернативата? Откъде се взимат 100 бона кеш или ако си под наем-какво правиш на 65? Малко мишленце каза,че е развила бизнес. Правилно! Но след като има добри доходи какво прави- тегли кредит за по-малка сума. Мания било на българинът да пести цял живот за собствен дом! Еми поне покрив ще има на старини! Когато се извъртят няколко поколения пенсионери, които могат да живеят достойно от пенсиите си, тогава ще се замисли българинът да живее под наем. И не го намирам нито за глупаво, нито за смешно. Нормално е човек да се стреми към сигурността, когато вече не може да разчита на работата си.

# 225
  • София
  • Мнения: 62 595
Моята собственост и начин на живот не те засягат. За мен е мания това пестене цял живот. Всеки си прави сметката. Но като цяло мисля, че в БГ много се залита на тази тема. Зная, че е културна особеност, зная и къде се корени. Не очаквам да ме разбереш, защото няма да искаш да ме разбереш. Собственият дом е хубаво нещо, но дали си заслужава това да е на всяка цена, като тук не става въпрос само за парите, а и за другите неща от живота? Ипотечният кредит има своето място и своята полза, но има още куп условия, които определят решението.

 Според мен има една хигиенна граница на съотношението вноска/доход, която разделя сравнително безболезвеното придобиване на собствен дом и мизеруването. Подозирам, че много хора са готови на внякакви комбинации и сметки само и само да вземат заветния кредит, но после се сблъстват с проблемите при изплащането. Ето, това ми се струва неразумно, да не каже, че граничи с глупост.

Между другото, чудя се откъде тази сигурност за старините. Сещам се за една приказка от студентските си години: "като зная колко време ща бъда умрял как да не живея сега?".  Laughing

Последна редакция: чт, 31 юли 2008, 11:34 от RadostinaHZ

# 226
  • София
  • Мнения: 4 048
Как да искам да те разбера, като не даваш никакви конкретни отговори. Говориш по принцип за нещата от живота, така и баба знае. Подозираш някакви си хипотетични хора ,че мизерстват заради кредитите си. Отказваш, обаче, да признаеш,че същите хипотетични хора ще мизерстват и под наем. Съотношението вноска/ доход и границата на мизерията си я определя всеки за себе си. Несериозно е ти да казваш, че друг не може да си прави сметката, щото ей така, по принцип, това бил български манталитет. Не даваш никакво друго решение, но не си съгласна. Странно!
Иначе за старините нищо не е сигурно, даже дали ще ги доживееш. Но на фона на всичко останало, поне покривът ще ти е сигурен, нали?

# 227
  • София
  • Мнения: 62 595
Темата е за ипотечните кредити, а не за/против собственото жилище. Тук не е изповедалня, че пишещите да са длъжни да споделят лични неща.

Да, български манталитет е.  И точно, защото е манталитет се изпитва див ужас да се живее по различен начин, освен в собствено жилище. Сякаш светът ще свърши, ако някой дръзне да постъпи по друг начин. Затова и се измества много тази хигиенна граница, за която говоря и се измества към някаква идея-фикс.

 Казваш, че нищо не предлагам. Ето, предлагам - всеки да си реши дали е подбрал момента и колко е готов да понесе като лишения или неудобства. Ако му е изгодно да го направи, но не да се надценява и после 30 години да кара на хляб и олио, защото не може да си плаща вноските. Не е случайно, че банките проучват и смятат доходите и изобщо начина на живот на искащите такъв кредит. И добре правят.

# 228
  • Мнения: 46 526
Валенце, да, преди 5 години имаше съвсем поносими цени, например твоята и на Никол вноски наистина са незабележими почти ...

Вноската за апартамента, в който живеем много ниска, да, за другия, който даваме под наем го купихме преди няколко месеца, така че вноската му е по сегашни цени  Wink

А кое е поносимо и кое не, не знам, но ако си прочела целия ми пост за сравнение на наем с кредит, ти е станало ясно, че колкото са непоносими вноските, толкова са непоносими и наемите. Ако цената на кредита надвишаваше няколко пъти вноската, щях да се съглася с теорията ти за българския манталитет, но както виждаш не е така  Peace

Темата е за ипотечните кредити, а не за/против собственото жилище. Тук не е изповедалня, че пишещите да са длъжни да споделят лични неща. ...

Съгласна съм, но сподели мотивите си, сега повтаряш само, че това е манталитет и трябва да се бяга далеч от него, без да отчиташ абсолютно нищо друго Tired като не искаш да е от твоя живот, ок, сметни го на теория. Например колко пари ще излязат от джоба на човек под наем за 30 г., като отчетеш разликата в цените през последните 10 г. и я смяташ на всеки 10. 

# 229
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако зачоплим един по един факторите ще стигнем и до лихвите, цените на жилищата, заплатите, за инфлацията, икономическата ситуация и т.н. Много е лесно да се вземат предвид само 2 фактора и да се търси корелация. Както е в случая собствено жилище/живеене под наем. Както ти самата знаеш факторите са много и ако тръгнем да ги бистрим един по един и в комбинация ще стане нещо страшно.
А на мантелитета обръщам голямо внимание, защото той е схемата, по която мислят хората и която им е заложена още от детството по начина на живот, който виждат в семейството, квартала, селото, града и т.н. докато стигнем до територията. И в повечето случаи хората следват тази схема, освен ако не настъпят някакви събития, които да я променят.

# 230
  • София
  • Мнения: 4 048
Радостина, български манталитет е да отхвърлиш нещо, без да дадеш алтернатива -" Не знам как е, ама не е така!" Български манталитет е да гледаш в паничката на другия. В конкретният случай обикновено доводът е : "Банката те одира-плащаш 100% като лихви!" И проблемът не е в това,че вноските са толкова по-големи, а ,че банката ще се "налапа" с много пари. От този манталитет,права си, човек трябва да се опита да избяга.  Peace В цял свят живеят на кредит. И за къщи ,и за коли, и за храна. Който може да си позволи си купува жилище, който не може - живее под наем. И тук ще стане така, просто трябва време да си променим манталитета. Wink

# 231
  • Мнения: 46 526
RadostinaHZ, не можеш да отчетеш всичко, така е, но това не означава, че цял живот не трябва да правим нищо, а да седим и да чакаме да стане страшното нещо. МОжеш да го сметнеш приблизително и да си направиш сметка как да продължиш, пък, ако имаш сигурен покрив над главата, въобще не ти трябва да се замисляш за такива неща като не искаш Peace


Радостина, български манталитет е да отхвърлиш нещо, без да дадеш алтернатива -" Не знам как е, ама не е така!" Български манталитет е да гледаш в паничката на другия. В конкретният случай обикновено доводът е : "Банката те одира-плащаш 100% като лихви!" И проблемът не е в това,че вноските са толкова по-големи, а ,че банката ще се "налапа" с много пари ...

И аз така мисля. Всеки реве с/у Банката, а не с/у хазаина си, нали и двамата взимат пари, защо едниния го мразят, а другия едва ли не услуга им прави?

# 232
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм длъжна да давам алтернатива и не отричам нищо. Просто казвам, че не е нужно човек да живее като скот, за да има собствено жилище. Има и хора, на които изобщо не им пречи да живеят под наем или имат някакви други причини да не теглят кредит, поне в един определен момент. Имам познати, които се оплакват, че всички видове роднини, приятели, колеги и който се сетиш под път и над път се надпреварват да им обясняват точно това, което се казва в тази тема - глупак си, даваш парите си на вятъра, накрая ще умреш на улицата, няма да имаш покрив над главата си и т.н. Общо взето, рефренът е "пълниш джоба на хазяите". Това е национален спорт - даване на акъл на другите. Който иска да тегли кредит, който не иска - да не го прави. На мен не ми пречи. Дори не е задължително да живееш под наем, защото не можеш да купиш. Има хора, на които това им харесва и си е тяхна работа.

# 233
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Момичета,истината е, че в България всичко е много несигурно...,като започнем от доходите и те са главната причина хората да се страхуват да предприемат нещо .....
Положението на страната ни е в ужасна криза.....,да не говорим ,че повечето хора треперят дали ще си платят тока,парното....и дали изобщо ще има с какво да нахранят децата си....
Ипотечния кредит е много добър вариант,но за хора които са стъпили здраво на краката си....и знаят какво ги очаква утре(финансово)или поне имат избор на добре платена работа,ако нещо се случи...


P.S.Бях пропуснала едно е...... Simple Smile

Последна редакция: чт, 31 юли 2008, 13:01 от k.a.l.i.

# 234
  • София
  • Мнения: 4 048
Момичета,истината че в България всичко е много несигурно...,като започнем от доходите и те са главната причина хората да се страхуват да предприемат нещо .....
Положението на страната ни е в ужасна криза.....,да не говорим ,че повечето хора треперят дали ще си платят тока,парното....и дали изобщо ще има с какво да нахранят децата си....
Ипотечния кредит е много добър вариант,но за хора които са стъпили здраво на краката си....и знаят какво ги очаква утре(финансово)или поне имат избор на добре платена работа,ако нещо се случи...

 Peace Ако наемът ти е 400лв, евентуалната вноска 600, но ти живееш със 700лв заплата, според мен е тъпо да купуваш жилище. Ще се измъчиш зверски,200лв са огромна разлика! Но ако заплатата ти е 2000 не виждам смисъл да стоиш под наем, защото те е страх "да не ти го вземе банката"
От друга страна, ако не си решил дали ще заминаваш в чужбина, дали в друг град, дори дали не ти се живее в друг квартал- също няма смисъл да се купува. Стой под наем, вземи някакви решения за себе си и тогава както дойде.

# 235
  • София
  • Мнения: 62 595
Ти как ги сметна тези 2000 лева заплата? Колко хора в София дори получават такава заплата? Че и двамата в семейството да получават по толкова. Пак залиташ в изключенията. Ако ще смяташ заплати, вземи една масова за града заплата, която е под 1000 лева, пък тогава прави сметките кой на кого какво искал или не искал да дава. А за по-малките градове изобщо не искам да коментираме, че там картината е съвсем различна.

# 236
  • Мнения: 46 526
... Просто казвам, че не е нужно човек да живее като скот, за да има собствено жилище ...

Ще живее като скот, ако заплатата му стига до там, че е наели живее в 1-ст. панелка, а за покупка се хвърли на къща в полите на Витоша. Тогава определено ще има големи трудности, но, ако вземат аналогично на квартирата си, няма да усети нищо и ще живее, както до сега.

k.a.l.i., не става дума захора, които нямат какво да ядат, а за такива, които живеят под наем на цена, близка до вноската.

# 237
  • София
  • Мнения: 62 595
Никол,

Преувеличаваш. Колко хора се хвърлят на полите на Витоша, че даваш такъв драстичен пример?
 Според теб какво да прави едно семейство с 2 деца и заплата на всеки от родителите под 1000 лева  в София? Такива семейства в града колкото щеш. Нямат какво да продадат, нямат какво да ипотекират, няма кой да им даде.

# 238
  • София
  • Мнения: 9 862
Ще живее като скот, ако заплатата му стига до там, че е наели живее в 1-ст. панелка, а за покупка се хвърли на къща в полите на Витоша. Тогава определено ще има големи трудности, но, ако вземат аналогично на квартирата си, няма да усети нищо и ще живее, както до сега.
Тук не съм съвсем съгласна и ще дам конкретен пример с моето семейство.Ние живеем в тухлен апартамент под наем/за Плевен иде реч/,две стаи и кухня,квартал доста приличен-близо до центъра,но в същото време на тихо място до Кайлъка и плащаме 170лв+30лв за гараж.Искаме да закупим жилище пак тук.Точно това,каквото е квартирата ни,върви около 55000Е,без да е лукс,около 68кв.Изтегляйки такъв кредит на 100процента от цената на жилището,вноската би ми била точно 791,85ст.Е къде са 200,къде са близо 800.Тоест ако едно семейство няма странични спестявания или имоти за продажба,просто увисва.Освен ако семейният доход не е поне 2000лв.Аз в Плевен поне нямам познати,които да получават подобни суми.

# 239
  • Мнения: 46 526
RadostinaHZ, такива семейства дават на месец по 500 лв. наем всеки месец, следващата година ще дават по 550, по-следващата по 600. Какво ще правят? Ами, ще се справят Grinning и всеки месец ще ги дават редовно, както биха плащали и 600 лв. за кредит. Разлика не виждам и в двата случая ...


Валенцето, не съм запозната с цените в Плевен с точност, но явно наемите са ниски, защото няма голямо търсене, а продажните цени високи или пък сте го наели преди години и не е актуализиран към днешните.

# 240
  • София
  • Мнения: 9 862
Ами наскоро ни актуализираха наема,но принципно и сега да го наемем,ще е максимум 250лв,в никакъв случай повече.И това не е само в Плевен,макар той да не е малък град.

# 241
  • Мнения: 4 300
Уф, Радостина, защо четеш избирателно? И в друга тема ти бях казала- ние си купихме жилище, съвсем сами, 100% финансирано с кредит, без никой една изтривалка да ни подари и един лев да ни даде.  И двамата работим за заплата, нито имаме желание, нито намерение да се занимаваме с частен бизнес, просто интересите и амбициите ни са други ( пиша ни, защото с мъжа ми работим в една сфера).
И последният аргумент, който съм имала предвид, когато избирахме жилище е , че ще го оставя на децата си. Гледахме и избирахме това, което можем да си позволим като комфорт на живот. Когато бяхме двама купихме 2стаен. Когато решихме да имаме дете, купихме по голям, живот и здраве до месец ще се преместим. Естествено , изплатили сме част от  по малкия, сега ще изплащаме по големия. КАто станем на по 60 години ще ги продадем и ще си купим къща. Животът си върви, нашите нужди и възможности се променят.
Не че бих отказала и сега да живея в чистак- бърсак нова къщурка, да имам шофьор и градинар, но не мога да си го позволя и не рева против лихвите и продавачите.
А за наемите- много ви моля, не ги сравнявайте с тези в чужбина. Тук е див запад- няма никакви правила. В Холандия, за която някой по нагоре писа, не могат да те изгонят от жилището ти ( аконе нарушиш договора), има определен %, с който годишно могат да ти вдигнат наема, и т.н., и т.н. И точно този пазар на наемите у нас е една от причините толкова хора да искат да купят. Тук за нисък наем се дават абсолютни морги, с мебелите от сватбата на баба ти, и по всяко време могатд а те изгонят без предизвестие, щото хазяина решил да продава, намерил си друг наемател, или дъшеря му се върнала от Испания. С две думи- няма сигурност.

# 242
  • София
  • Мнения: 4 048
Офф, ама току що ми се обадиха,че са подписали Акт 15!  Hug Черпя ви всички виртуално!


Купихме апартамента на зелено за около 50000Е. В момента цената му е поне двойна. Вноската ми е към 600лв , наемът, за по-малко жилище- към 400, защото съм тук от 6 години. До няколко месеца, живот и здраве, ще отпадне и наемът и ще си свиркаме! За това време доходът ни се удвои, но да кажем,че това е несигурно, можеше да не нарастне толкова.

По въпроса за заплати и доходи: Мисля,че е по-добре да плащаш 30% от семейния доход за наем, отколкото 20% за квартира( имам предвид цифрите,които съм подхвърлила в предишен пост), защото няма да ти тежи. Ако ,обаче, трябва да избираш между 50% за наем и 80 % за ипотека- не си заслужава. Не ми се разсъждава ако 70-80%  от доходите отиват за квартира какво правиш, особено ако нямаш особени переспективи за развитие.

# 243
  • София
  • Мнения: 62 595
На мен ми е точно през ....... кой как си харчи парите които има и тези, които няма. В този смисъл съм неутрална. Разбирам, че никой, който е взел или смята да взема ипотечен кредит няма да каже нещо против решението си, а по всякакъв начин ще го защитава и потвърждава. Ето, един изплаща апартамен, друг ще го изплаща. На мен ми е все едно. Важното е моята сметка да е както аз я искам, пък не я натрапвам на другите, особено ако става въпрос за пари и имот.

# 244
  • Мнения: 4 300
Ами то и аз не искам да ти се бъркам във финансовите решения. Но за втори път пишеш ( или поне аз за втори път те чета), ч ене познаваш някой почнал от 0 да си е купил имот със 100% финансиране чрез кредит. Затова за втори път ти се представям виртуално. Надявам се, че няма да го напишеш за трети път Wink

# 245
  • София
  • Мнения: 62 595
Спокойно можеш да се сложиш в графата "изключения". От щастливците си.  Simple Smile

# 246
  • Мнения: 46 526
Не е изключение, покрай работата ми, познавам много такива хора - щастливци Simple Smile

... Изтегляйки такъв кредит на 100процента от цената на жилището,вноската би ми била точно 791,85ст. ...

В банката, от която теглихме ние, за 50000 евро, вноската е 624 лв.
Определено пак разликата е голяма, така беше в София 2001-2 година, после се настигнаха.
Нямам представа дали ще стане същото и в Плевен Simple Smile

aunt Ogg, честит ви Акт 15 Simple Smile

# 247
  • София
  • Мнения: 9 862
Коя е тази банка?Говоря за кредит в лв,не евро.Аз смятах за ОББ.

# 248
  • Мнения: 46 526
Отговорих ти на ЛС.
Сравнете си добре условията в различните банки, ние подадохме документи в 3 и щяхме да паднем от разликата във вноските: 740 евро, 725 евро и 500 евро Rolling Eyes

# 249
  • Мнения: 940
Абсолютно съм за. Ние сме със 100 000 евро заем и се справяме. И добре че купихме миналия Ноември, сега цените се качиха...Но както Никол казва, има много големи разлики. Ние изтеглихме от Алфа Банк, те имат най-ниско ГПР (годишен процент на разход, демек колко вземаш и колко ще върнеш след 30 години да кажем). И си купихме жилището на 100% финансиране, даже имаше за ремонт и довършителни работи. Такъв ни е кредита. И двамата сме на заплати за момента, винаги има изход от всяка ситуация.

# 250
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Какви са месечните ви вноски по кредита?

# 251
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Отговорих ти на ЛС.
Сравнете си добре условията в различните банки, ние подадохме документи в 3 и щяхме да паднем от разликата във вноските: 740 евро, 725 евро и 500 евро Rolling Eyes
Никол, как ги сравнихте вноските? В смисъл, някой ви направи примерен погасителен план ли? Аз се пробвах да направя същото чрез таблиците от сайтовете на банките, но после като отидох на място се оказа, че реалността е друга и че това, което пише не е съвсем така  Confused А понеже ми предстои такова събитие, търся информация. Става въпрос за рефинансиране.

# 252
  • Мнения: X
Отговорих ти на ЛС.
Сравнете си добре условията в различните банки, ние подадохме документи в 3 и щяхме да паднем от разликата във вноските: 740 евро, 725 евро и 500 евро Rolling Eyes
Никол, как ги сравнихте вноските? В смисъл, някой ви направи примерен погасителен план ли? Аз се пробвах да направя същото чрез таблиците от сайтовете на банките, но после като отидох на място се оказа, че реалността е друга и че това, което пише не е съвсем така  Confused А понеже ми предстои такова събитие, търся информация. Става въпрос за рефинансиране.

Естествено, че е друга реалносттта - зависи от доходите ти /официални или не/, от вида и мястото на имота, от % самоучастие, от това дали имаш да ипотекираш нещо друго, от годините за изплащане и твоята възраст... Не случайно около 20 пъти обясних, че приказките по принцип не важат за всеки индивидуален случай.

# 253
  • Мнения: 46 526
Никол, как ги сравнихте вноските? ...

Подадохме документи в 3 Банки.
Обадиха се след Кредитния съвет, казаха, че сме одобрени и ни поканиха да пишем договора. Съответно ни казаха и точните вноски, по погасителния план.

Естествено, че е друга реалносттта - зависи от доходите ти /официални или не/, от вида и мястото на имота, от % самоучастие, от това дали имаш да ипотекираш нещо друго, от годините за изплащане и твоята възраст... Не случайно около 20 пъти обясних, че приказките по принцип не важат за всеки индивидуален случай.

И в трите Банки подадохме абсолютно еднакви копия от документите, без самоучастие, ставаше дума за един и същ имот и за еднакъв срок на погасяване.
Разликата идва от това, каква част от дохода трябва да е вноската. Някои Банки искат да ти остава 2.5 пъти вноската, то на мен, ако ми остават още толкова пари, ще тегля по-голям кредит Crazy

# 254
  • Мнения: X
Разликата идва от това, каква част от дохода трябва да е вноската. Някои Банки искат да ти остава 2.5 пъти вноската, то на мен, ако ми остават още толкова пари, ще тегля по-голям кредит Crazy

Никол, ти си клиент-мечта за всяка банка.  Simple Smile

# 255
  • Мнения: 46 526
Никол, ти си клиент-мечта за всяка банка.  Simple Smile

Аз съм мечтата за всеки, с който имаме взаимна изгода, не само за Банките  Wink

# 256
  • Мнения: 940
Има някой уебсайтове, на които ти дават БЕЗПЛАТЕН съвет и погасителен план. Напиши в гугъл "кредит",  и така....
Аз оттам започнах.

# 257
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Никол, как ги сравнихте вноските? ...

Подадохме документи в 3 Банки.
Обадиха се след Кредитния съвет, казаха, че сме одобрени и ни поканиха да пишем договора. Съответно ни казаха и точните вноски, по погасителния план.

Естествено, че е друга реалносттта - зависи от доходите ти /официални или не/, от вида и мястото на имота, от % самоучастие, от това дали имаш да ипотекираш нещо друго, от годините за изплащане и твоята възраст... Не случайно около 20 пъти обясних, че приказките по принцип не важат за всеки индивидуален случай.

И в трите Банки подадохме абсолютно еднакви копия от документите, без самоучастие, ставаше дума за един и същ имот и за еднакъв срок на погасяване.
Разликата идва от това, каква част от дохода трябва да е вноската. Някои Банки искат да ти остава 2.5 пъти вноската, то на мен, ако ми остават още толкова пари, ще тегля по-голям кредит Crazy
Много благодаря  bouquet
Аз също мисля да опитам така, а преди това ще проверя как стоят нещата и с кредитните консултанти.

# 258
според информация на по запознати, цените на жилищата ще падат. Не твърдя, че това е така.
Да изплащаш кредит едва ли не до пенсиониране не ми се вижда много привлекателно. Спестяваш цял живот ставаш на 50-60г. и като се обърнеш какво-имаш си жилище. Е, супер ама някой взел ли го е със себе си. Да не говорим, че не се знае какъв ще е утрешния ден. Имам познати, които поради различни обстоятелства трябва да работят в различни градове, дори в чужбина и то за дълъг период от време.
Стресът всеки месец да търчиш до банката също не е малък. А ако в сметката се включат е децата... #2gunfire много е трудно!

# 259
  • Мнения: 46 526
... Аз също мисля да опитам така...

За да ти мине молбата през Кредитен съвет, трябва да имаш пълния комплект документи (включително Предварителен договор), затова по-добре първо Предварително одобрение (по доходи) и консултация на място за конкретната сума и еди какъв си апартамент, колко кредит могат да ти отпуснат и за каква месечна вноска и едва след това Предварителен договор, защото има вариант да не ти одобрят доходите и да изгориш с неустойка по Предварителния договор за Покупко - продажба.

# 260
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
... Аз също мисля да опитам така...

За да ти мине молбата през Кредитен съвет, трябва да имаш пълния комплект документи (включително Предварителен договор), затова по-добре първо Предварително одобрение (по доходи) и консултация на място за конкретната сума и еди какъв си апартамент, колко кредит могат да ти отпуснат и за каква месечна вноска и едва след това Предварителен договор, защото има вариант да не ти одобрят доходите и да изгориш с неустойка по Предварителния договор за Покупко - продажба.
Да, така е, това го знам  Peace

Общи условия

Активация на акаунт