за ипотечния кредит!!????

  • 17 882
  • 260
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 46 565
RadostinaHZ, не са статични, но при наемите няма връщане назад, а при л% - да.
Ако вноската ми беше наема по 2, нямаше да искам да купувам  Peace

Всъщност, ако си брокер, това обяснява целия разговор ...

Аз съм И наемодател ... и какво сега, според твоята логика, този разговор е само в моя вреда  Laughing но това поне доказва, че съм напълно обективна, а не търся изгода Wink

# 166
  • Мнения: X
RadostinaHZ, не са статични, но при наемите няма връщане назад, а при л% - да.
Ако вноската ми беше наема по 2, нямаше да искам да купувам  Peace

Всъщност, ако си брокер, това обяснява целия разговор ...

Аз съм И наемодател ... и какво сега, според твоята логика, този разговор е само в моя вреда  Laughing но това поне доказва, че съм напълно обективна, а не търся изгода Wink

Не, разговорът не е заради нечия полза или вреда. Просто разговорът се води и се правят сметки, без да се отчитат хиляди фактори. Не знам си колко евро на месец вноска, която е не знам си колко наем на месец. Ти хубаво смяташ, ама не питаш искам ли да живея в това, дето ти го смяташ. И не ми е фикс идея да живея където и да било, в каквото и да било, само за да кажа, че имам нещо мое си. Просто като ги чета тия сметки трябва да накарам финансистите, които ми следят финасите да си скъсат дипломите и веднага, панически да купя каквото и да било, щото видите ли, нямам покрив над главата. А това, че пазарът винаги е нагоре, имотите си покачват цената безкрайно и дайте да купуваме тук и сега, е много хубава мантра, която повтарят всички брокери, но на тази тема предпочитам да говоря с икономисти с опит и то не само на български пазари, чиито мнения се различават доста от това, което се пее в хора напоследък.

# 167
  • София
  • Мнения: 4 059
Аз пък имам питане в леко друга посока и ще съм благодарна за мнение.Ще теглим нов ипотечен кредит-пиша нов,защото в момента сме с такъв,ще продадем жилището и ще го погасим.Та,сега чуденката е какъв кредит да теглим-в евро или в лв?И ако може да ми обясни някой защо?

Въпрос, на който няма еднозначен отговор  Hug
Лихвите в лева са по-високи. И в момента, и за вбъдеще вероятно.
Носят се, обаче, разни вредни слухове за "отвързване" на лева от еврото, като реалната цена в момента (т.е. и в момента на отвързването ще бъде) на родната ни валута е около 1/3 от еврото, т.е. 1 евро = 3 и нещо лева. Тогава става страшно, имайки предвид, че получаваме заплатите си в лева.
Не знам доколко е реалистичен този сценарий. Предпочетохме ние лично кредит в евро, но имаме и някакви еврови доходи. Освен това се надявам да разбера сравнително на време, ако започне подготовка по отвързване на лева. И да предоговорим кредита си в лева.


Абе малко се съмнявам когато почне подготовка по отвързването да може да се превалутира.  Thinking Банките трябва да не са наред, това ще си е чиста загуба. Все си мисля,че като се фиксира датата за приемането ни към еврозоната, примерно след 2-3 години, ще спрат да дават кредити в лева и ще спрат да превалутират. Незнам, това са си мои предположения, но ако не е незаконно по някакъв начин, си е просто здрав разум. Или ще избухат на лева 30% лихва, та да е неизгодно, дори и с превалутирането. Нашият кредит е в левове, но много се чудим дали да не минем в евро или франк. Еми разликата на месечната вноска с франкове си е почти 100 лв.! А влизането ни в еврозоната изглежда все по-далечно. Сега се говори ,че няма да е преди 2014, значи няма да е по-рано от 2016-2018. Дотогава кредитът ни ще е почти изплатен...

# 168
  • Мнения: 46 565
... на тази тема предпочитам да говоря с икономисти ...

Аз съм икономист Peace

# 169
  • Мнения: 13
Всяко нещо си има пределна граница (за вселената още не е доказано) и мисля, че тази на имотите в София вече достига своята. Никол ти като икономист (не че и аз не съм изучавала икономика) би ли ни обяснила какво става когато търсенето е по-малко от предлагането?

Последна редакция: ср, 30 юли 2008, 12:36 от bioncheria

# 170
  • Мнения: 46 565
Ако говорим конкретно за имоти - цените спират да растат и за няколко години падат с 10-20%, след което ниските цени пак стават привлекателни, търсенето пак се връща и цените нарастват с над 20% и така до безкрай Simple Smile

# 171
  • Мнения: 13
Да права си. Само дето това не трябва ли да зависи и от покупателната способност на населението?

# 172
  • Мнения: 46 565
Разбира се.

# 173
  • Мнения: 13
Еми в държава, където средната работна заплата е 400лв сигурно, ще ми обясниш ли как цените на имотите могат да растат до безкрай, при положение, че колкото и добре да си разчитат семейния бюджет и да им е ясно на хорицата, че по-добро от собствено жилище няма, каквото и да правят с парите които изкарват, някак си все се получава, че трябва да дават по около 600Е на месец за да изплащат жилище, а банките си вдигат ли вдигат лихвите, че дажe и не предупреждават. За съжаление живеем в България и тук всеки гледа да спекулира. Нищо не те застрахова, че като си взел жилището при едни условия, след година банките няма да решат да вдигнат лихвите с 50% защото имало много голяма инфлация. В Израел например лихвата по ипотечен кредит е 3-3.5%. 
Опитвам се да ти кажа, че не си съвсем права за това че ако изплащаш жилище си много на сметка. Аз в момента съм на квартира и плащам около 2 пъти по-малко пари от това, което бих плащала ако изплащах жилище. По моята си елементарна сметка си мисля, че спестявайки останалата половина от парите, за 3-4 години ще имам поне 1/4 от сумата за бъдещето ми жилище. В случая аз спестявам повече от половината де, но при грубата ми сметка по-добре докато взимам хубава заплата да спестя, колкото се може повечко пари и да си спестя голяма част от лихви, а не да се мятам ей така от раз.
Не искам да се заяждам просто се опитвам да кажа, че логиката ми уж води до това, че идва момента в който процеса в БГ ще се обърне. Но ще поживеем и ще видим де. В България няма грам логика в нищо.

# 174
  • Мнения: 46 565
Плащаш малко, за някакъв период, 1-2 г., но като дойде хазаина и каже, че трябва да се изнасяш, защото ще го продава или ще се връща детето му от Парагвай (съвсем примерно), тогава излизаш на пазара за наеми и попадаш в съвсем различен свят Sad

Средната заплата в България по данни от миналия месец е почти 600 лв. Това е по официални данни, а както знаеш масово осигуряването е на минимална, така че реалната средна заплата е доста по-нагоре.

Не отричам, има и семейства, които наистина са с много малки доходи, живеят по 2 в апартамент, за да си плащат наема, но аз говоря за тези, при които сумата наем-заем е близка или еднаква Peace

За вдигането на лихвите, вече говорихме напред в темата, също като търсенето и предлагането на имоти е - на периоди, напр. 2005 г. паднаха с цели 4% (то май и не се чу, защото всички бяха доволни Laughing), сега се вдигнаха с 0.5-1%, това с 50-те % е нереално. Банката няма за полза да прецака клиентите си, защото в крайна сметка целта й е да си прибере парите, не да ги натисне така, че да стигнат дъното, тогава няма да извлече никаква полза от тях Simple Smile

... По моята си елементарна сметка си мисля, че спестявайки останалата половина от парите, за 3-4 години ще имам поне 1/4 от сумата за бъдещето ми жилище ...

От къде знаеш какви ще са цените след 3-4 г., вече никой не знае, може сега да е 1/4, но тогава да се окаже 1/16 ...

# 175
  • София
  • Мнения: 62 595
Мисля, че по стара българска традиция много се плашите от живеенето под наем.
 Да, всичко може да се случи и да се попадне на кофти хазяи, но и като собственик не е всичко по мед и масло, защото я трябва да плащаш за асфалтиране на покрива, я комшията ти си избил вентилация към твоята баня и му миришеш манджите, я нещо друго. Преувеличават се недостатъците на едното и се преувеличават предимствата на другото. Хиляди хора живеят под наем и нищо им няма - като стане напечено се изнасят и толкова. Но има и много собственици, които са подчинили живота си на двустайния апартамент и ипотеката. Всеки си прави сметката какво му е по-изгодно, но това не означава, че избралите друг вариант са будали.

# 176
  • Мнения: X
Никол, не ми отговори на въпроса как смяташ, че един наем е колкото една вноска, без да отчиташ няколко фактора. И излез от моя случай, разбрахме се, че за теб смисълът на един живот е придобиването на имот, за мен - на финансова свобода чрез частен бизнес. Това няма какво повече да го комнтираме - всеки затвърди собствените си разбирания, не се роди истина някаква.  Grinning

- вид имот - смяташ, че примерно 300 евро за някого са ок и с тях би платил двустаен, в краен квартал, ЕПК, примерно. Смяташ ли, че този имот е атрактивен за някой друг, който нито му знаеш доходите, нито разходите. Повярвай ми, познавам хора, за които заветната им мечта беше да се уредят с тристайна панелка в Дружба 2 с цената на всичко. Е, това е последното, което се връзва с моите разбирания и начина ми на живот. Дали изобщо някой иска да живее в този квартал, в този блок, сред тези хора? А имотът дали не е силно надценен, примерно с едно 20%. Изборът на жилище не е само сметки за вноски, а нещо, което си преценил, че, има смисъл да притежаваш, или не.
 
- първоначални разходи - има ли първоначална вноска, няма ли и как се определя тя. Самоучастието като не стане с шашми и подкупи, кой го осигурява? Роднини? И на тях като им вземеш 5-10 хиляди, примерно, дали ще чакат 10 години да им ги върнеш? Я добави и тая сума към месечните вноски.

- довършителни работи - това чудо на шпакловка и замаска го има май само в БГ. допълнителните 10-15 хиляди ги добави към горната сума с лихвите, щото е ясно ще теглиш и потребителски, ако не искаш да живееш на шпакловката. Ако вземеш по БДС някакъв коптор, също ще трябват толкова пари. Това колко е към вноската на месец?

- обзавеждане - всяка нова къща иска и обзавеждане, каквато и покъщина ди си събрал - айде и там сложи 2-3 хиляди при най-скромни изисквания.

Така, сумата от Х евро за вноска към банката я събери с другите разходи и сметни дали не се качва двойно. Изтръскал си всички запаси, взел си назаем и от кучетата. Вноската към банката може и да ти е 60%, ама като сложиш ремонтите и обзавежданията, разходите ти скачат на 80%, откъдето и да го погледнеш. И като ти вдигнат лихвата само с 4%, вече си пред фалит.
И какво ти остава? да кесиш някъде на заплата и да трепериш да не те уволнят поне в близките 3 години, за да не фалираш съвсем. И ако логиката е - живея като скот 3 години, ама после ми олеква, айде моля ви се. И това, за да станеш роб на някаква панелка в краен квартал или да газиш в кал в "перспективен" квартал...

И моля те, отговори ми със сметки, не с емоционални изказвания за лошите хазяи.

# 177
  • Мнения: 13
Средната заплата в България по данни от миналия месец е почти 600 лв. Това е по официални данни, а както знаеш масово осигуряването е на минимална, така че реалната средна заплата е доста по-нагоре.
80-90% от семействата в България нямат доходи над 1500 лв на месец. Това е реалната ситуация. Това, че ти или аз или още няколко съфорумнички имаме доходи над 1000 лв, не означава че масата народ имат такива => цените, с които се спекулира на пазара са съвсем не основателни и изобщо не отговарят на качеството, което се предлага и на покупателната способност на населението (да не говорим, че са доста над и тези в доста европейски страни). Как тогава средностатистическо семейство със средни доходи ще си позволи да изплаща по 600Е кв. ?Както каза и Мишленцето има къде къде повече странични фактори, които ти качват автоматично разходите. Тоест, който успял успял, който се излъгал излъгал, заради нещата които казах по-горе, според мен критичната граница за София и страната наближава (може и да греша, разбира се) и тази спекулация ще замре. Защото в момента по-евтино ми излиза да си купя жилище в Гърция, от колкото във вмирисана България. За момента е по-изгодно да се живее дори под наем, за млади семейства като моето. Спестявам около 2/3 от парите, които иначе трябва да дам за моето си жилище. Спестявайки както до сега след някоя и друга година ще имам голяма част от сумата, която няма да ми се облага с лихви. Ако до тогава цените на жилищата са скочили до толкова, че тези пари да са незначителни, това би означавало че нещата в скапаната ни държава са се влошили още и че чисто и просто и лихвите по кредита, щяха да са ми се увеличили драстично и пак ще издъхвам. - това по повод въпроса на авторката.
За вдигането на лихвите, вече говорихме напред в темата, също като търсенето и предлагането на имоти е - на периоди, напр. 2005 г. паднаха с цели 4% (то май и не се чу, защото всички бяха доволни Laughing), сега се вдигнаха с 0.5-1%, това с 50-те % е нереално. Банката няма за полза да прецака клиентите си, защото в крайна сметка целта й е да си прибере парите, не да ги натисне така, че да стигнат дъното, тогава няма да извлече никаква полза от тях Simple Smile
Познавам достатъчно хора, на които лихвите им се вдигнаха 4-5 пъти за 1 година. При инфлация 100% в държавата каква ти е гаранцията, че банките няма да ти вдигат лихвите всеки месец? Просто толкова ни е не работеща икономиката и толкова несигурна държавата, че семейство, което си брои парите би се самоунищожило ако реши да рискува така лесно (особено ако те слуша теб).
Иначе, за хора с по-сериозни доходи и по-склонни да рискуват, които не си броят стотинките и за момента са финансово сигурни бих казала така:
Съгласна  съм че е по-добре да си изплаща собствения апартамент, и е по-добре да се вземе ипотечен кредит. Дори един ден семейството да няма финансова обезпеченост винаги може да даде апартамента под наем или да го продаде (ако може, понеже имам познати не могат да си продадат апартамента вече 6 месеца - сигурно ще е заради примамливата цена и голямото търсене Joy). Та аз принципно съм склонна да рисувам и в момента, в който реша да създавам деца и да се омъжвам съм сигурна че ще купувам апартамент. Най-много да го загубя ако обеднея, което ще е все едно съм живяла под наем и хазяина ми е бил банката. Peace

# 178
  • Мнения: 1 199
А това, че пазарът винаги е нагоре, имотите си покачват цената безкрайно и дайте да купуваме тук и сега, е много хубава мантра, която повтарят всички брокери

О да, и в Щатите го повтаряха, и в Испания, ела да ги видиш сега каква песен пеят Tired Казвате ако закъсаш с вноските продаваш апартамента и си взимаш разликата, ама като сума ти народ също продава (в момент на рецесия) пък купувачите са малко? И като цените са вече доста по-ниски от нивото, на което си купил? За тези които са купили през 2004 и преди това като Никол това със сигурност няма да се случи, при тях и месечните вноски бързо за станали по-малки от наемите, ама тия които трябва да купуват сега:thinking: За тях вече никой не може да гарантира... Ннаивно е да се очаква че ценовият бум ще продължава безкрайно. Просто си мисля че да се правят обобщения от това което се случи на българския пазар на недвижими имоти през изминалите няколко години е безсмислено. Това което се случи е нещо безпрецедентно и едва ли ще се повтори.

# 179
  • Мнения: X
"ПРОМОЦИЯ СПЕСТЕТЕ 11298лв ДО КРАЯ НА МЕСЕЦ АВГУСТ!
ЦЕНАТА НА КЪЩАТА Е НАМАЛЕНА ДО КРАЯ НА АВГУСТ С 5777 ЕВРО! ОТ 1-ВИ СЕПТЕМВРИ ЦЕНАТА СТАВА ОТНОВО 77777 ЕВРО!"

Това го копирах от една обява за някаква къща. Просто като илюстрация на "логичния" пазар, в който много хора купуват неща, които очевидно не си струват цената и се ловят на безумни търговски трикове - стоят едни имоти непродаваеми по една година и периодично им вдигат цената, щото такава била тенденцията. Сега гледам и разни промоции са се навъдили... Ако има човек, който да се "възползва" от тази промоция, може да се самонагради с титлата "Идиот на годината".

Общи условия

Активация на акаунт