Възпитавате ли финансова култура...

  • 7 717
  • 204
  •   1
Отговори
  • Мнения: 64
...у децата си?
Днес пуснах данъчните декларации, семейната и тази на синът ми. И се замислих, че вече му е време той сам да я прави тая гимнастика. Все пак, голям човек е вече. Като по-малък не съм му давала кредитна карта, давала съм му кеш накуп за седмицата с цел сам да си разпредели парите и съм се опитвала да го възпитавам в умно харчене на парите. Също така и работеше през някои от уикендите като беше в хай скула. Та, понеже в днешни времена е важно децата да имат понятие от финансии, вие възпитавате ли ги в това отношение?
Давате ли им кредитни карти на разположение (тук в САЩ дори има детски кредитни карти, с помощта на които родителите учат децата си как отговорно да се оправят с финансиите си)?

Последна редакция: вт, 30 мар 2010, 19:57 от Xfinity

# 1
  • Мнения: 1
Според мен финансовата култура е много важна за едно дете! Много! Аз също съм с убеждението, че е срамота едно невръстно дете, да не умее да борави с кредитна или дебитна карта! /нали за всички е ясно, че кеша вече е само за селтаците?/. Пък ако  детето е от женски пол, съм категорична, че трябва да бъде финансовообразовано още преди да е проходило Peace

# 2
  • Мнения: 11 935
. Също така и работеше през уикендите като беше в хай скула.

Това не означава ли, че въпросното дете отдавна не е дете?У нас средно образование се завършва на около 19г, когато "децата" са отдавна пълнолетни и пълноправни граждани.
Задавам въпроса за да уточня за каква възраст на дете говорим?

А понятието "финансова култура" у възрастните е невероятно разнопосочно.Бих искала и аз да зная някои правила, с които очевидно съм на"Вие".
По темата- имам син на 4г.,засега не съм го оставила да оперира с каквито и да е "финанси"

# 3
  • Мнения: 64
. Също така и работеше през уикендите като беше в хай скула.

Това не означава ли, че въпросното дете отдавна не е дете?У нас средно образование се завършва на около 19г, когато "децата" са отдавна пълнолетни и пълноправни граждани.
Задавам въпроса за да уточня за каква възраст на дете говорим?

А понятието "финансова култура" у възрастните е невероятно разнопосочно.Бих искала и аз да зная някои правила, с които очевидно съм на"Вие".
По темата- имам син на 4г.,засега не съм го оставила да оперира с каквито и да е "финанси"


Визирам от 9-ти клас. Тук обаче дават кредитни карти на много по-малки дори - има деца в първи клас с детски кредитни карти (с лимит). Родителите на такива деца смятат, че е важно от рано да ги научат умно да разходват пари. Може да ви звучи странно, но е важно детето да знае да борави с кредитна карта, най-вече да знае за срокове и лимити, и какво може да си позволи като стойност, защото в САЩ има една болест на купувачите. Има хора, които са на макс с кредитните карти (забележи, имат по няколко, накои повече от десет) и толкова са се оплели като пилета в кълчища, че няма излизане...Проблемът с кредитните карти е, че всъщност разполагаш с доста пари, които не са твои и на всичкото отгоре като на магия нито ги виждаш, нито ги помирисваш. Прокарваш картата в улея и получаваш желаната стока. Опасно, много опасно! Затова е важно да се възпитат от малки хората да харчат с мярка и разумно...

За пример - някои хора разполагат с кредитни линии от 50 000 долара, че и повече. Това са си доста пари, както и да го погледнеш, като имаш предвид, че това са пари на кредит (заем) за най-обикновени потребителски нужди.

Последна редакция: вт, 30 мар 2010, 20:09 от Xfinity

# 4
  • София
  • Мнения: 16 079
Мъча се да възпитавам, но нещо не ми се получава.
Дъщерята работи  и учи. Но като вземе заплата започва една шопинг терапия, ходене насам-натам. Разбирам, че е свършила парите като започне да вечеря в къщи. Говоря, говоря, но няма кой да чуе. Успокоява се, че и допълнителни пари падат от време на време.
Предполагам, че ако остане сама и знае, че няма на кого да разчита ще се научи да си планира приходи и разходи. Аз така не научих на времето да си разпределям средствата - останах сама в чужд град.

# 5
  • Мнения: 4 598
опитвам се , влизаме в магазина той си харесва нещо аз чакам да си извади стотинките  от джоба , той си трае
 '' хайде  плати си го '' - казвам аз
  ''плати ти '' - ми отговаря
''ти нали си имаш парички , да си купуваш каквото ти хареса'' - и следва отговор
''трябват ми за друго'' Rolling Eyes

а и отвреме на време иска да ме черпи Laughing

# 6
  • Мнения: 60
Според мен финансовата култура е много важна за едно дете! Много! Аз също съм с убеждението, че е срамота едно невръстно дете, да не умее да борави с кредитна или дебитна карта! /нали за всички е ясно, че кеша вече е само за селтаците?/.
да , Мария , много е важно да се зариби и да влезе у матрицата от първолаче ...

# 7
  • Мнения: 11 935


, ...Проблемът с кредитните карти е, че всъщност разполагаш с доста пари, които не са твои и на всичкото отгоре като на магия нито ги виждаш, нито ги помирисваш. Прокарваш картата в улея и получаваш желаната стока. Опасно, много опасно! Затова е важно да се възпитат от малки хората да харчат с мярка и разумно...

За пример - някои хора разполагат с кредитни линии от 50 000 долара, че и повече. Това са си доста пари, както и да го погледнеш, като имаш предвид, че това са пари на кредит (заем) за най-обикновени потребителски нужди.

Това и на мен ми звучи опасно, а съм зрял човек.Откровено да си кажа, не съм убедена, че бих се справила

# 8
  • Мнения: 6 996
Никой не ме е възпитавал в такова чудо, макар да съм дъщеря на икономист.
До 7ми клас получавах 1 лв на ден, в гимназията по 2  Joy
Заедно със стипендията, в гимназията стигах великата сума от 60 лв месечно  Laughing
Е, разбира се, даваха ми допълнително, ако ми се ходи на кино или излезем с приятелки.
Но определено не съм имала голяма сума пари, която да ми се наложи предвидливо да разпределям и да обмислям как да я похарча, та да ме учат нашите на това.
Когато отидох в студентски град и разполагах с 350 лв на месец (които в началото ми се виждаха много, ама...), бързичко се научих как се планират разходи.
Повечето мъже, с които съм била в някаква връзка, много трудно се оправят с парите и трудно планират.
А имат нормални заплати.
Това никак не ми харесва и се опитвам да обясня на повечето, че трябва да има някакво пресмятане на нещата, че първо се плаща наем, после се купува поредната техно-джаджа, ама... Rolling Eyes
Когато имам деца, ще се опитам да ги възпитам в някаква финансова култура.
Явно зависи в коя държава ще сме, де, че като гледам какво описваш за САЩ, там определено би протекло по-различно едно такова възпитание от колкото в България (може би и в Европа). Сега вече дали ще дам кредитна карта на първолаче...надали...освен ако лимитът не е 50 лв  Laughing

# 9
  • Мнения: 73
Не е ли късничко при твоя син за начало на такова възпитание?

Моята няма кредитна и не смятам че и е нужна на този етап. Достатъчно коварно нещо е и за възрастен, какво остава за тийн. Има дебитна- стига и толкова. Въпреки че убедена съм, и с кредитната не би го закъсала, ама знае ли се на какви женски изкушения ще попадне.  Laughing
Сама се оправя със собствените финанси (тези които сама си изкарва). Не помня кой клас още беше си откри първата "банкова" сметка. Беше училищна банка специално предназначена за финансово възпитание. Малко по-късно и нормална откри. Радва ме че въпреки женските изкушения винаги има спестени, значи си прави някакви сметки.
Декларациите ги прави финансист- това му е работата, не детска.

Това което повече ме радва че виждам в детето си е предпринимачески хъс. Постоянно опитва някакъв вид собствен "бизнес", разни дребни начини за припечелване, които аз подкрепям с две ръце колкото и наивни и абсурдни да изглеждат. До сега припечелва с продажба на фото и видео, а вчера се изказа че откривали кейтъринг с гаджето (обичат да готвят заедно), даже първите клиенти си набелязали. Казах че може и аз да им стана ако се научат да готвят.  Laughing
Според мен това е доста по-добро фининсово възпитание от разни карти или декларации.

# 10
  • София
  • Мнения: 16 079
Delusion, съгласна съм.
По-доброто финансово възпитание е да се научи детето да изкарва пари.
Дори и в началото да ги харчи бързо, като види зор ще се научи да планира приходи и разходи.
У нас - спокойна е, в свободното време все някой познат ще поиска  подстригване, боя, маникюр, педикюр и така ще изкара допълнително.
А и аз съм спокойна - насочих я към работа, която и доставя удоволствие. Образованието е по специалността също.

# 11
  • Мнения: 5 370
Ооооо, тя, кредитната карта, е такъв капан за възрастни, та камо ли за деца....Говоря от личен опит, ако и да не съм похарчила и половината от моята собствена. Laughing

Ако детето е непълнолетно-малки суми на ръка, за да не става обект на посегателства за пари.

Като порасне-дебитна детска карта-или както там се нарича-и  ние с баща му ще я захранваме на определени периоди. Тоест, да си знае, че за периода първо-петнайсето число на месеца разполага, с да речем, 100 лева. За изкарването на лични пари-след 16 годишна възраст, принципно. Това са моите виждания.

# 12
  • Мнения: 64
Делюжън, в случаят при моя син не става въпрос за кредитна карта (той с карти борави отдавна, обаче трябва да ти кажа, че го гледам едва се въздържа да не си издумка цялата кредитна линия) - това е въпросът на темата по принцип, а за данъчна декларация - т.е. да го науча вече сам да си плаща данъците. Има разлика, но виждам, че правиш опит за заяждане, та няма да ти се разсърдя. Наблюдавам те в темите и виждам, че си от заядливките (дано да го правиш заради спорта - да изпуснеш малко напрежение).  bouquet

За другите дами - това е бъдещето, дами. Кредитните карти ще навлязат уверено и в България в близките години и докато се обърнете, мъникът ще разполага с няколко на възраст 20 години....та...почвайте отсега да възпитавате.

Тук всички подаваме данъчни декларации, понякога ни връщат и пари, та когато нямаш частен бизнес, не е оправдано да плащаш на финансист. Не е толкова трудно човек и сам да се справи.

Последна редакция: вт, 30 мар 2010, 21:44 от Xfinity

# 13
  • Мнения: 5 370
Екс Финити, вариантът на кредитни карти в БЪлгария е по-скоро нещо като....форма на овърдрафт. Поне така го виждам аз.

Не знам, не разбирам особено, но....защо трябва да се харчат непременно пари, които не са твои, ако не си на зор? newsm78

# 14
  • Мнения: 64
Екс Финити, вариантът на кредитни карти в БЪлгария е по-скоро нещо като....форма на овърдрафт. Поне така го виждам аз.

Не знам, не разбирам особено, но....защо трябва да се харчат непременно пари, които не са твои, ако не си на зор? newsm78

Ами да си купиш хладилник, или дрешка на Армани. Има много причини човек да харчи пари на заем, не е само, за да си купи жилище. Реално погледнато, животът на хората в западните общества, към който ние толкова много се стремим, е живот на кредит. Разбира се, трябва и да изкарваш пари, за да си покриваш кредитите, но все пак е по-добре да караш нова кола, отколкото стара, а това става с помощта на кредит. Освен това тук те наблюдават много внимателно как боравиш с кредитната си карта, правят ти кредитен рейтиг и ако си връщаш навреме кредитите, ти отпускат по-висок заем, ако искаш да си купиш жилище например. Затова тук просто е задължително да ползваш кредитна карта, да я обслужваш на време, за да трупаш кредитен рейнинг. Ах да, освен това за всяко нещо ти гледат кредитния рейтинг и от това ти зависи дали ще даваш депозит или не. Например, ако имаш висок кредитен рейтиг, като сключваш договор с електрическата компания като се нанасяш да живееш на ново място под наем, не ти искат депозит (който накрая като приключиш договора ти връщат, но все пак това са си заглобени пари, обикновено към 100 долара). Същото е за мобилни телефони и пр. и пр..

Аз лично имам кредитни карти, няколко от които са от любимите ми магазини, които ми дават отстъпка, когато ползвам тяхна кредитна карта. Същото е и в БГ, в Техномаркет например, като ти дадат кредит да си купиш печка например. Зная, че има опция да вземеш на кредит от магазина.

# 15
  • Мнения: 73
А, не си познала. Никакво желание за заяждане с който и да било. Не от заядливките, а от тези които не спестяват нелицеприятни истини. Просто ми се стори че късничко си се сетила.
Колкото до данъците, плаща си ги сама разбира се, няма кой да и ги плаща друг- те и се удържат и като правило получава възврат. Не и е толкова голям официалния доход а и това не е собствен бизнес който да дисциплинира фининсово. Виж ако вземат сериозно да печелят от кейтъринга... Laughing тогава ще трябва да се понаучат на доста работи. Но гаджето е с MBA та не ги мисля толкова. Laughing

# 16
  • Мнения: 5 370
Е точно това, което си описала, не е моята чаша с кафе. Ще отклоним темата, знам, но мисля, че точно безконтролното ползване на кредити е една от главните причини за дълбоката криза, в която сега тънем.

Хладилник може да се спести за 2 месеца, толкова скъпи вече не са., а Армани....си е глезотия.Но това е личното ми виждане и усещане,

# 17
  • Мнения: 64
Е точно това, което си описала, не е моята чаша с кафе. Ще отклоним темата, знам, но мисля, че точно безконтролното ползване на кредити е една от главните причини за дълбоката криза, в която сега тънем.

Хладилник може да се спести за 2 месеца, толкова скъпи вече не са., а Армани....си е глезотия.Но това е личното ми виждане и усещане,

За кризата вина имат много фактори, не са само кредитите. Иначе кредитирането е основен стълб на капитализма. Все пак, нали затова разрушихме социализма, за да може да караме нови коли сега, а не да ги чакаме на опашка и докато съберем лихвоточки...А за да се кара нова кола например, ти трябва кредит, няма две мнения по въпроса. Hug

Е, не мисля, че всеки може да спести за два месеца за хладилник...Така ли е всъщност? А и все пак, важно е за какъв хладилник говорим. Аз лично, Мраз не бих си купила...

# 18
  • Мнения: 73
Е точно това, което си описала, не е моята чаша с кафе. Ще отклоним темата, знам, но мисля, че точно безконтролното ползване на кредити е една от главните причини за дълбоката криза, в която сега тънем.

Хладилник може да се спести за 2 месеца, толкова скъпи вече не са., а Армани....си е глезотия.Но това е личното ми виждане и усещане,

Вярно ще отклониш темата- това са глупави разсъждения. Докато ти спечелиш всичко за къщата и обзавеждането и, ще са пораснали твоите внуци. Де да беше само единия хладилник в тази къща!
Без кредитна карта е немислим живота на съвременния човек. Предимството да ползваш пари СЕГА а не утре когато проимаш или събереш е огромно.

# 19
  • Мнения: 5 370
Съвсем оффтопик ще отиде, но Мраз вече няма, мисля аз. А хладилниците са в ценовия диапазон 5-600 лева.
Абе...моята теория е колкото може по-малко кредит. Даже и понякога си мисля, че моята кредитна си беше една , хм, глезотия.

Детето си ще се опитам да науча на спестовност. Не стиснатост, а просто да преценява докъде може да се простира и докъде-не.
То и ние с баща му сме на този принцип и нито сме останали лишени от каквото и да било, нито сме си надхвърлили границите. Просто....си търсим нашата ниша. За всичко.

# 20
  • Мнения: 73
Цитат
А хладилниците са в ценовия диапазон 5-600 лева.

Твоите може да са в този диапазон, но нашите са в диапазона 1500- до над 10 000

Спестовност- това е АНТИфинансово възпитание. Със спестовност още никой не е прокопсал и пари не е направил.


п.с. Аз се чудя за какво фининсово възпитание на децата говорим като те възрастните нямат никаква финансова култура.

# 21
  • Мнения: 5 710
А финансова култура не значи забогатяване ...

# 22
  • Мнения: 5 370
Цитат
А хладилниците са в ценовия диапазон 5-600 лева.

Твоите може да са в този диапазон, но нашите са в диапазона 1500- до над 10 000

Спестовност- това е АНТИфинансово възпитание. Със спестовност още никой не е прокопсал и пари не е направил.


п.с. Аз се чудя за какво фининсово възпитание на децата говорим като те възрастните нямат никаква финансова култура.
Кажи си, че искаше да се похвалиш за цената на хладилника си, Делюжън. Не разбирам каквъ уникален кеф доставя на едни и същи хора да вървят и да ръсят мозък и да се мислят компетентни по всички въпроси.

Не си се променила особено от предишното ти амплоа.

# 23
  • Мнения: 73
Цитат
А хладилниците са в ценовия диапазон 5-600 лева.

Твоите може да са в този диапазон, но нашите са в диапазона 1500- до над 10 000

Спестовност- това е АНТИфинансово възпитание. Със спестовност още никой не е прокопсал и пари не е направил.


п.с. Аз се чудя за какво фининсово възпитание на децата говорим като те възрастните нямат никаква финансова култура.
Кажи си, че искаше да се похвалиш за цената на хладилника си, Делюжън. Не разбирам каквъ уникален кеф доставя на едни и същи хора да вървят и да ръсят мозък и да се мислят компетентни по всички въпроси.

Не си се променила особено от предишното ти амплоа.

И що ми е да се хваля с някакъв си хладилник? Та кой няма хладилник? Назовах ти диапазона от минимума и до максимум. Как разбра къде е точно моята цена?
Що за кеф доставя на някои когато няма какво да кажат по въпроса да задълбават в обсъждане на опонента? Защо трябва да се мисля за по-компетентна като то е очевидно?

# 24
  • Мнения: 5 710
жозефина, аз мисля, че има различни нагласи на хората в европа и отвъд океана в това отношение. там ги върти една центрофуга, в която тука падат само  най-елементарни или отчаяни хора.
съответно и представата за финансова култура е различна.

# 25
  • Мнения: 73
А финансова култура не значи забогатяване ...

А какво според теб значи?

# 26
  • Мнения: 2 038
Да знаеш, че това което имаш ти стига! Ако не си щастлив с хладилник за 500 лв., няма да бъдеш щастлив и с такъв за 1 000 лв.

# 27
  • Мнения: 64
жозефина, аз мисля, че има различни нагласи на хората в европа и отвъд океана в това отношение. там ги върти една центрофуга, в която тука падат само  най-елементарни или отчаяни хора.
съответно и представата за финансова култура е различна.

Хмм, позволи ми да не се съглася. Държавата зад океана е на светлинни години пред България, така че написаното от теб е малко лековерно. Единствено отворих темата, защото ми е интересно дали давате финансово образование на децата си - ако те не знаят как да се оправят с финансови продукти в съвременното общество като пораснат, може да стане опасно.

# 28
  • Мнения: 5 370
жозефина, аз мисля, че има различни нагласи на хората в европа и отвъд океана в това отношение. там ги върти една центрофуга, в която тука падат само  най-елементарни или отчаяни хора.
съответно и представата за финансова култура е различна.


Ами тогава да не я натрапват на всички, Лени. Че и да се смятат за вся и всьо и да раздават квалификации.

Хубаво-вие си имате ВАШАТА финансова култура, никой не ви я оспорва. Ноооо, да ми говорите как най-нормалното нещо на този свят е непрекъснатата спирала на кредитите-е, сори.

Говореше се за трилиони задлъжнялост по кредитни карти в САЩ. Това какво,финансова култура ли е също? Може ои някой да ми обясни така, задокеански? Laughing

# 29
  • Мнения: 5 710
жозефина, аз мисля, че има различни нагласи на хората в европа и отвъд океана в това отношение. там ги върти една центрофуга, в която тука падат само  най-елементарни или отчаяни хора.
съответно и представата за финансова култура е различна.

Хмм, позволи ми да не се съглася. Държавата зад океана е на светлинни години пред България, така че написаното от теб е малко лековерно.

о, аз изобщо не визирам България....
говоря за Европа. и за моето мнение;-)
съгласна съм, че децата трябва да са наясно, дори мисля ( както една потребителка, Рокси), че тази материя трябва да се изучава в училище.

Последна редакция: вт, 30 мар 2010, 22:54 от 10 c's

# 30
  • Мнения: 4 965
Ами да си купиш хладилник, или дрешка на Армани. ... по-добре да караш нова кола, отколкото стара, ... Техномаркет например, като ти дадат кредит да си купиш печка например. Зная, че има опция да вземеш на кредит от магазина.

Хммм, а защо не учиш сина си да си докарва доход, който да му позволява да си купи всички неща кеш, вместо да управлява кредитите си?
Честно казано, тази логика не ми е по вкуса.
По-добре да стигнеш ниво, когато еди хладилник или една пералня е около 1/4 до 1/3 от месечната ти заплата. Новата кола ти струва не повече от 5 месечни заплати. И т.н. Тогава наистина само в краен случай ще живееш на кредит, което означава да разполагаш изцяло с парите си към момента та получаването им...

# 31
  • Мнения: 5 370
Е, Азафче, и на мене това ми беше идеята, ма....девойките като казаха "кредииит, та кредит".
Та реших да замълча за доходите. Whistling

# 32
  • Мнения: 64
жозефина, аз мисля, че има различни нагласи на хората в европа и отвъд океана в това отношение. там ги върти една центрофуга, в която тука падат само  най-елементарни или отчаяни хора.
съответно и представата за финансова култура е различна.

Хмм, позволи ми да не се съглася. Държавата зад океана е на светлинни години пред България, така че написаното от теб е малко лековерно.

о, аз изобщо не визирам България....
говоря за Европа. и за моето мнениеWink
съгласна съм, че децата трябва да са наясно, дори мисля ( както една потребителка, Рокси), че тази материя трябва да се изучава в училище.

Да, тук я изучават в училище. Разбира се е свободноизбираема, както и другите предмети, но това е друга тема. Въпросът е, че родител който държи да образова финансово децата си, го прави и не мисля, че децата му по-късно ще изпаднат в ситуация да не могат да плащат кредитите си. Ние в нашето семейство обикновено държим отворен кредит от около 2-3000 долара месечно, за да трупаме кредитен рейтинг. Никога не се знае за какво може да потрябва кредитния рейтинг - ето сега ще си правя кредитна карта, която като ползвам в България няма да ме таксува за чуждестранна транзакция и високият ми кредитен рейтинг ми осигурява по-висока кредитна линия - няма да се притеснявам, че няма да ми стигнат парите за това или онова... Но разбира се, във всеки един момент можем да покрием кредита при нужда. В това е цялата работа - като теглиш кредит да си си направил сметката така, че да можеш да го покриваш, в това се състои и тънкостта на финансовото образование. Да научим децата си да разпределят умно парите, като теглят кредити - щото повярвайте ми това НЕМИНУЕМО ще стане в модерните условия, да знаят точко какви са условията, кога трябва да покриват горница, какви са наказателните лихви и пр. и пр. Все неща, които ако човек не ги знае, почва да задълбава и после изплуването става трудно и то с още повече разходи....

Повярвайте, много по-спокойно е да пътуваш само с кр. карта в джоба, вместо да мисля кой ще ми открадне портфейла с парите...Същото и за в дома - като разбият какво ще вземат - аз пари в кеш не държа...

# 33
  • Мнения: 4 598
Според мен финансовата култура е много важна за едно дете! Много! Аз също съм с убеждението, че е срамота едно невръстно дете, да не умее да борави с кредитна или дебитна карта! /нали за всички е ясно, че кеша вече е само за селтаците?/. Пък ако  детето е от женски пол, съм категорична, че трябва да бъде финансовообразовано още преди да е проходило Peace

 smile3501 smile3501 миме
а така пак ме разсмя
давай все така

# 34
  • Мнения: 5 710
Xfinity, под часове имах предвид такива, в които да ги учат как да преценяват и избягват 'финансови продукти', а не как да жонглират с тях, докато пукнат при вида на съдия изпълнителя на входа. Уточнявам, за да не помислиш, че съм ларж към лихварите.

# 35
  • Мнения: 73
Хммм, а защо не учиш сина си да си докарва доход, който да му позволява да си купи всички неща кеш, вместо да управлява кредитите си?
Честно казано, тази логика не ми е по вкуса.
По-добре да стигнеш ниво, когато еди хладилник или една пералня е около 1/4 до 1/3 от месечната ти заплата. Новата кола ти струва не повече от 5 месечни заплати. И т.н. Тогава наистина само в краен случай ще живееш на кредит, което означава да разполагаш изцяло с парите си към момента та получаването им...

Ако пералнята ми е четвърт от заплатата, яко съм го закъсала финансово. Mr. Green А когато си зле финансово, кредита е последното нещо до което трябва да прибягваш. По-добре че не ти е по вкуса логиката.

Умното ползване на кредит подразбира ползване на чужди средства за печелене на свои.
Те затова в Европа всички живеят под наем и нямат нищо свое, защото са "по-умни" от американците. Wink

# 36
  • Мнения: 64
Е, Азафче, и на мене това ми беше идеята, ма....девойките като казаха "кредииит, та кредит".
Та реших да замълча за доходите. Whistling

Кредитната карта ти позволява да имаш неща, които иначе не би могла да си позволиш. Ако седнеш да събираш за ремонт за дома например, ще трябва доста да посъбираш и в крайна сметка ще имаш ограничениете пари, които си събрала. Кредитната карта ти дава възможност да разпределиш разхода с времето и да получиш ремонта, който желаеш. Освен това, кредитната карта е защита - предпочитам я пред дебитната, защото дебитната карта ти е директен достъп до сметката ти в банката и ако някой ти открадне тази информация...Докато кредитната карта е вид буфер за защита на личната ми информация. С кредитната карта можеш да оспориш плащане към недобросъвестнет търговец...абе има си доста плюсове. Освен това, лихвите по кредитни карти са доста по-ниски понякога от банковите...зависи как ще се спазариш.

# 37
  • Мнения: 5 627
Аз лично имам кредитни карти, няколко от които са от любимите ми магазини, които ми дават отстъпка, когато ползвам тяхна кредитна карта. Същото е и в БГ, в Техномаркет например, като ти дадат кредит да си купиш печка например. Зная, че има опция да вземеш на кредит от магазина.
Ами не е точно така. В магазините кредитите се отпускат от т. нар. "финансови къщи" и не само не дават отстъпка, но и обикновено са с по-висока лихва и ГПР, сравнени с нормален потребителски кредит /говоря за размер от порядъка на 45 - 60 % ГПР/.
По темата - старая се да уча детето си как се управлява бюджет, като му давам определена сума, но открих скруджовската му страна - в момента събира в касичка и пести за някоя по-голяма играчка, но все не прежалва парите да си я купи. Така или иначе не им позволяват да ходят до лавката, а и той си носи в раницата храна от къщи.

# 38
  • Мнения: 5 710
Вие ако мислите, че Щатите са пример за триумф на финансовата култура значи или сте някъде из Байбъл белт, или  не знаете да четете ... 

# 39
  • Мнения: 5 370
Ами, Екс, може при вас да са по-ниски, но тук лихвата на кредитната стъпва 18% годишно.
България не е останалият свят , скоро няма да стане и затова всякакви  сравнения не са особено уместни.
И аз бих искала да плащам по ипотечен 3.7 % лихва , ама.....друг път.

# 40
  • Мнения: 64
Xfinity, под часове имах предвид такива, в които да ги учат как да преценяват и избягват 'финансови продукти', а не как да жонглират с тях, докато пукнат при вида на съдия изпълнителя на входа. Уточнявам, за да не помислиш, че съм ларж към лихварите.

Ами ако си решила да възпитаваш децата си как да бъдат бедни и да им харесва, ок. Или пък да нямат социален живот, щото няма да им купиш дънките, които са модерни тази година и всички ще го мислят за лузър. И не ми казвай, че това трябва да е лакмус за избор на приятелите. Не може всички да са ти приятели и ако ти се подиграват в училище, че си беден, може да те осакати психически за цял живот.
Та, на помощ идват кредитните карти...и умното им използване... Wink

# 41
  • Мнения: 73
Цитат
Вие ако мислите, че Щатите са пример за триумф на финансовата култура значи или сте някъде из Байбъл белт, или  не знаете да четете ... 

Че коя друга страна ако не Щатите? Нали Щатите кихнаха и цял свят смъртоносно се разболя. Joy

Бре кати, на колко годинки е това дете дето си събира пари за играчка? Shocked От играчки ли си го лишила горкото?

# 42
  • Мнения: 64
Ами, Екс, може при вас да са по-ниски, но тук лихвата на кредитната стъпва 18% годишно.
България не е останалият свят , скоро няма да стане и затова всякакви  сравнения не са особено уместни.
И аз бих искала да плащам по ипотечен 3.7 % лихва , ама.....друг път.

Ами....моята едната карта е с 16.5%. Другите към магазините не ги знам даже, щото ги покривам редовно. Обаче това ми е наказателната, а аз до наказание не стигам, щото си плащам сметките и си покривам ежемесечно сумата изискуема по кредита. А иначе, сега ми напомни да им се обадя да ги покрънкам да ми свалят лихвата. Тук става и пазарене, що не пробвате да се пазарите и в БГ - мисля, банките трябва вече да станат по-гъвкави в политиката си...

Освен това, ако кредита стане доста, винаги има нови оферти и може да се рефинансира, или пък с преговори става също рефинансиране.

# 43
  • Мнения: 5 710
 Laughing  готино.
от големите приказки за 'финансови продукти', ремонти, къщи и бла-бла, за нула време слязохме на ниво 'дънки за детето'...  очаквах да удържиш поне до 10та страница, преди да ни осветлиш за финансовата си култура.

Ами ако си решила да възпитаваш децата си как да бъдат бедни и да им харесва, ок. Или пък да нямат социален живот, щото няма да им купиш дънките, които са модерни тази година и всички ще го мислят за лузър.....
Та, на помощ идват кредитните карти...и умното им използване... Wink

този начин на мислене не е моя, екс. не се сърди на което, такива клошарски примери  са ми показателни за всичко, в което нЕ вярвам по отношение на света на парите.
и не, няма да възпитавам детето ми, че е ОК да взима заем за дънки. не е случило , горкото.

Последна редакция: вт, 30 мар 2010, 23:18 от 10 c's

# 44
  • Мнения: 5 627
Бре кати, на колко годинки е това дете дето си събира пари за играчка? Shocked От играчки ли си го лишила горкото?
Да, бе. Обмислям да го лиша и от храна, ако се справя все така успешно.  Laughing
Играчката е примерно петия трансформър или емнайсетия бакуган, които държи да притежава. Освен финансова възпитавам и консуматорска култура, което включва некупуването на всяко нещице, което му се е мернало пред погледа, а избирателното такова.

# 45
  • Мнения: 5 710
Не познавам дете, което не е стиснато за спестените стотинки:)
Спокойно, след време ще се отпусне и ще разбере, че може и по по-лесен начин  Wink

# 46
  • Мнения: 64
Някой по-горе каза "овърдрафт" - май това е доста сходно с финансовият инструмент "кредитна карта" в България.

# 47
  • Мнения: 5 627
Не познавам дете, което не е стиснато за спестените стотинки:)
Спокойно, след време ще се отпусне и ще разбере, че може и по по-лесен начин  Wink
Даа, ама тогава ще може да върши и къщна работа срещу съответните увеличения. Wink

# 48
  • Мнения: 73
Бре кати, на колко годинки е това дете дето си събира пари за играчка? Shocked От играчки ли си го лишила горкото?
Да, бе. Обмислям да го лиша и от храна, ако се справя все така успешно.  Laughing
Играчката е примерно петия трансформър или емнайсетия бакуган, които държи да притежава. Освен финансова възпитавам и консуматорска култура, което включва некупуването на всяко нещице, което му се е мернало пред погледа, а избирателното такова.

Е и аз съм на такъв принцип, пък и въобще неодобрени от мен играчки които смятах за ненужен боклук гледах да не влизат в дома ми. Но пък некупуването не включва одобрение за собствено спестяване и то от парите за закуските. Въпреки че то ако е умно детето няма да ги похарчи така лесно.

# 49
  • Мнения: 4 965
Хммм, а защо не учиш сина си да си докарва доход, който да му позволява да си купи всички неща кеш, вместо да управлява кредитите си?
Честно казано, тази логика не ми е по вкуса.
По-добре да стигнеш ниво, когато еди хладилник или една пералня е около 1/4 до 1/3 от месечната ти заплата. Новата кола ти струва не повече от 5 месечни заплати. И т.н. Тогава наистина само в краен случай ще живееш на кредит, което означава да разполагаш изцяло с парите си към момента та получаването им...

Ако пералнята ми е четвърт от заплатата, яко съм го закъсала финансово. Mr. Green А когато си зле финансово, кредита е последното нещо до което трябва да прибягваш. По-добре че не ти е по вкуса логиката.

...

Това не го схванах. Една "приемлива" цена за пералня около 2000 лв., като 1/4 от заплатата, изобщо не ми изглежда като "финансово закъсване" - особено, когато имаш и съпруг/съпруга с още 1 заплата... Thinking
И да, изключително добре ми е, че ми е далеч тази логика, защото рядко има нещо, което не мога да си купя кеш /е, за основното ни жилище се наложи да изтеглим кредит, но след 7 месеца го платихме изцяло/...

А по темата - децата ми са още малки за финансово обучение и карти, но им даваме всяка седмица определена малка сума, която да решат дали да изхарчат за шоколадови яйца, въртележки или да си ги спестят.

# 50
  • София
  • Мнения: 3 064
Още не, но смятам сериозно да се захвана като му дойде времето.
Защото моята майка, която беше доста разумен и подреден човек, пропусна това с мен.
Винаги получавах пари за деня, които се чувствах длъжна да прахосам до дупка.
Никога и нищо не съм спестила и пресметнала добре.
В резултат на това и сега не мога добре да си организирам финансите и все не стигат, защото като получа пари се мятам да харча, а накрая се чудя какво да сложа на масата. А това въобще не е добре.

# 51
  • Мнения: 64
Не познавам дете, което не е стиснато за спестените стотинкиSimple Smile
Спокойно, след време ще се отпусне и ще разбере, че може и по по-лесен начин  Wink

И ти спокойно - като му дойде времето ще разбереш колко си грешала и колко е трудно да се устои на изкушението нов джиесем на всеки 6 месеца, или нови дънки за 200-300 лв. всеки месец, особено ако приятелят и най-вече конкуренцията ти ги притежават. И можеш да си ги позволиш с едно слайдване на картата в улея...и като никой не те е научил, че така не бива....и трябва да се мисли за последствията, просто си казваш - после ще му мисля. Ама това по-нататък де. За сега още сте малки, така както разбирам от написаното.
И тъй като както разбирам, няма да осветлиш детето си по отношение на финансовите продукти, то ще ги ползва неосветлено така и така, щото виж горния параграф, и после...ще се самообвиняваш, но ще бъде късно.
Нещата се променят, времената са други. Не е както когато вие сте били малки - недейте така да остарявате бързо и да си мислите, че вашите съвети са приложими за днешната и утрешната млада генерация. Вместо това, хубаво е да се развиваме и ние, да не мислим остаряло, да следим какво става, да бъдем в крак с модерните времена. Sunglasses

Последна редакция: вт, 30 мар 2010, 23:42 от Xfinity

# 52
  • Мнения: 64
Хммм, а защо не учиш сина си да си докарва доход, който да му позволява да си купи всички неща кеш, вместо да управлява кредитите си?
Честно казано, тази логика не ми е по вкуса.
По-добре да стигнеш ниво, когато еди хладилник или една пералня е около 1/4 до 1/3 от месечната ти заплата. Новата кола ти струва не повече от 5 месечни заплати. И т.н. Тогава наистина само в краен случай ще живееш на кредит, което означава да разполагаш изцяло с парите си към момента та получаването им...

Ако пералнята ми е четвърт от заплатата, яко съм го закъсала финансово. Mr. Green А когато си зле финансово, кредита е последното нещо до което трябва да прибягваш. По-добре че не ти е по вкуса логиката.

...

Това не го схванах. Една "приемлива" цена за пералня около 2000 лв., като 1/4 от заплатата, изобщо не ми изглежда като "финансово закъсване" - особено, когато имаш и съпруг/съпруга с още 1 заплата... Thinking
И да, изключително добре ми е, че ми е далеч тази логика, защото рядко има нещо, което не мога да си купя кеш /е, за основното ни жилище се наложи да изтеглим кредит, но след 7 месеца го платихме изцяло/...

Много ми се иска да вярвам, че не сте ползвали парите от продадено друго жилище, от мама и тате или пък че не сте купили някоя кутийка, дето да няма къде да се обърнете....
Качеството на живот има значение. Когато можеш да си позволиш повече, защо да се задоволяваш с по-малко?

# 53
  • Мнения: 73
Цитат
Това не го схванах. Една "приемлива" цена за пералня около 2000 лв., като 1/4 от заплатата, изобщо не ми изглежда като "финансово закъсване" - особено, когато имаш и съпруг/съпруга с още 1 заплата...
И да, изключително добре ми е, че ми е далеч тази логика, защото рядко има нещо, което не мога да си купя кеш /е, за основното ни жилище се наложи да изтеглим кредит, но след 7 месеца го платихме изцяло/...
 

Да кажем че доход от 8хил/мес преди данък може да се нарече приемлив. А 2000 за пералня далеч повечко от приемливо. Поздрави за жилището- освен да отвориш отделна тема и да учиш непросветения финансово народ как става тоя номер.

# 54
  • Мнения: 5 710
Не познавам дете, което не е стиснато за спестените стотинки:)
Спокойно, след време ще се отпусне и ще разбере, че може и по по-лесен начин  Wink

И ти спокойно - като му дойде времето ще разбереш колко си грешала и колко е трудно да се устои на изкушението ...

както казваше баба ми, ти по тоя път, по който си тръгнала, аз се връщам от него  Mr. Green харчи си въображаемите доходи,  но култура не ги наричай Stop , че тука са лековерни мамите и като чуят 'финансови продукти" и им светва лампичката " а, ботушки!" 

# 55
  • Мнения: 73
В резултат на това и сега не мога добре да си организирам финансите и все не стигат, защото като получа пари се мятам да харча, а накрая се чудя какво да сложа на масата. А това въобще не е добре.

По-добре не си ги организирай. Пак ще се чудиш какво да сложиш на масата, но и купено няма да има нищо. Laughing

# 56
  • Мнения: 4 965

...
Много ми се иска да вярвам, че не сте ползвали парите от продадено друго жилище, от мама и тате или пък че не сте купили някой кутийка, дето да няма къде да се обърнете....
Качеството на живот има значение. Когато можеш да си позволиш повече, защо да се задоволяваш с по-малко?

Бъди спокойна - не сме.
И не съм казала, че се задоволявам с по-малко. Задоволявам се с това, което мога да си позволя и лично по моите критерии е напълно достатъчно за моето семейство - просто не се сещам какво още ми трябва /яхта и частен самолет не искам, нито къща на Хаваите/...
Всъщност, не знам защо се обяснявам - темата не ми е особено интересна, нито ми се обсъжда данъчната ми декларация. Лека вечер!

Delusion, дадох пример, но не съм посочила моя доход - 8000, дори и след данък, още ми се струва неприемлив доход. Тема няма да отварям, защото нямам желание да пиша за себе си, а и кризата също ме е позасегнала лекинко...

# 57
  • Мнения: 5 627
Delusion, не бих поощрила детето да спестява от закуски и храна изобщо. Той ходи на училище с подсигурени закуска и обяд и отделно си носи по нещо сладко допълнително. Отделно играчки и книжки му се купуват доволно.
Целта на упражнението беше именно да види как се спестяват пари за играчка, която иска на принципа "Колкото повече, толкова повече". Защото при 4 налични от един вид, иска пета и не може да разбере защо му отказвам. Затова исках да вида как ще се почувства, като събира известно време парите и като ги даде за поредното нещо, което ще захвърли в шкафа.  Simple Smile

# 58
  • София
  • Мнения: 3 064
В резултат на това и сега не мога добре да си организирам финансите и все не стигат, защото като получа пари се мятам да харча, а накрая се чудя какво да сложа на масата. А това въобще не е добре.

По-добре не си ги организирай. Пак ще се чудиш какво да сложиш на масата, но и купено няма да има нищо. Laughing

 Grinning То купено пак няма нищо - отиват за биричка тук, пица там, списанийце за детето, само 3 лв е, и как изчезват 50-60 лв просто не усещам. После пак се стягам. Ама не знам, може би би било по-депресарско да се стягам непрекъснато.

# 59
  • Мнения: 64

...
Много ми се иска да вярвам, че не сте ползвали парите от продадено друго жилище, от мама и тате или пък че не сте купили някой кутийка, дето да няма къде да се обърнете....
Качеството на живот има значение. Когато можеш да си позволиш повече, защо да се задоволяваш с по-малко?

Бъди спокойна - не сме.
И не съм казала, че се задоволявам с по-малко. Задоволявам се с това, което мога да си позволя и лично по моите критерии е напълно достатъчно за моето семейство - просто не се сещам какво още ми трябва /яхта и частен самолет не искам, нито къща на Хаваите/...
Всъщност, не знам защо се обяснявам - темата не ми е особено интересна, нито ми се обсъжда данъчната ми декларация. Лека вечер!

Delusion, дадох пример, но не съм посочила моя доход - 8000, дори и след данък, още ми се струва неприемлив доход. Тема няма да отварям, защото нямам желание да пиша за себе си, а и кризата също ме е позасегнала лекинко...

Бе това добре, само дето никой не визира теб в тази тема, а децата ти и тяхното бъдеще, което няма да е леко с родител, който няма да ги научи умно да разходват парите си.  WinkЛека вечер и на теб. Heart Eyes

# 60
  • Мнения: 64
В резултат на това и сега не мога добре да си организирам финансите и все не стигат, защото като получа пари се мятам да харча, а накрая се чудя какво да сложа на масата. А това въобще не е добре.

По-добре не си ги организирай. Пак ще се чудиш какво да сложиш на масата, но и купено няма да има нищо. Laughing

 Grinning То купено пак няма нищо - отиват за биричка тук, пица там, списанийце за детето, само 3 лв е, и как изчезват 50-60 лв просто не усещам. После пак се стягам. Ама не знам, може би би било по-депресарско да се стягам непрекъснато.


Списанийце за детето и времето, прекарано с него - прайслес. За всичко останало има Виза кард... Money

# 61
  • Мнения: 73
Delusion, не бих поощрила детето да спестява от закуски и храна изобщо. Той ходи на училище с подсигурени закуска и обяд и отделно си носи по нещо сладко допълнително. Отделно играчки и книжки му се купуват доволно.
Целта на упражнението беше именно да види как се спестяват пари за играчка, която иска на принципа "Колкото повече, толкова повече". Защото при 4 налични от един вид, иска пета и не може да разбере защо му отказвам. Затова исках да вида как ще се почувства, като събира известно време парите и като ги даде за поредното нещо, което ще захвърли в шкафа.  Simple Smile

Одобрявам такова възпитание. Цел не толкова спестовност колкото равносметка за боклуците по които се харчи.
Имам спомени че изпитвах затруднения с моята в това да я науча кое е боклук и кое не. И кои са вещите които могат да влизат в дома ни. Все още не знам дали добре го е усвоила предвид купищата дрехи които купува и никога не облича. newsm78

Цитат
То купено пак няма нищо - отиват за биричка тук, пица там, списанийце за детето, само 3 лв е, и как изчезват 50-60 лв просто не усещам. После пак се стягам. Ама не знам, може би би било по-депресарско да се стягам непрекъснато.


Еее...това вече не е добре. Аз съм на принципа "купувам нещо важно и качествено пък после ако ще на глад и пост"... Laughing Върши перфектна работа. Пици само домашни, списания само с абонамент, бира в някой друг живот. Mr. Green

# 62
  • Мнения: 4 965
...
Бе това добре, само дето никой не визира теб в тази тема, а децата ти и тяхното бъдеще, което няма да е леко с родител, който няма да ги научи умно да разходват парите си.  WinkЛека вечер и на теб. Heart Eyes

 newsm78
И как разбра точно на какво ще ги уча или няма да ги уча. Mr. Green
Да, няма да ги уча да живеят на кредит, а да си увеличават доходите /т.е. да си поставят реални цели и да ги преследват/, когато дойде момента. Още са малки за подобно обучение и засега все още ги учим да разполагат с джобни пари.
А децата ми не получават всичко, което искат - дори напротив. Изобщо не се притеснявам да им обясня, че не е нужно да харчат пари за ненужни боклуци, а за наистина важни неща /примерно, разни шарени списания с фалшиви детски гримове не се купуват у нас, но се купуват книжки с приказки; вредни храни им се купуват веднъж седмичното, но плодове, зеленчуци и млечни произведения - всеки ден/. Започнали сме от дребните неща, които не водят към разхищение. Peace

# 63
  • Мнения: 5 710
азаф, когато анти-културата стане културата ... си.. мата.
чалга рулз. на английски: chalga rules.  
спорът е излишен.

# 64
  • Мнения: 73
азаф, високи доходи без кредити са невъзможни. Не знам на какво ще научиш детето си, ами само може да му навредиш със задръстени разбирания.

# 65
  • Мнения: 64
Delusion, не бих поощрила детето да спестява от закуски и храна изобщо. Той ходи на училище с подсигурени закуска и обяд и отделно си носи по нещо сладко допълнително. Отделно играчки и книжки му се купуват доволно.
Целта на упражнението беше именно да види как се спестяват пари за играчка, която иска на принципа "Колкото повече, толкова повече". Защото при 4 налични от един вид, иска пета и не може да разбере защо му отказвам. Затова исках да вида как ще се почувства, като събира известно време парите и като ги даде за поредното нещо, което ще захвърли в шкафа.  Simple Smile

Одобрявам такова възпитание. Цел не толкова спестовност колкото равносметка за боклуците по които се харчи.
Имам спомени че изпитвах затруднения с моята в това да я науча кое е боклук и кое не. И кои са вещите които могат да влизат в дома ни. Все още не знам дали добре го е усвоила предвид купищата дрехи които купува и никога не облича. newsm78

Цитат
То купено пак няма нищо - отиват за биричка тук, пица там, списанийце за детето, само 3 лв е, и как изчезват 50-60 лв просто не усещам. После пак се стягам. Ама не знам, може би би било по-депресарско да се стягам непрекъснато.


Еее...това вече не е добре. Аз съм на принципа "купувам нещо важно и качествено пък после ако ще на глад и пост"... Laughing Върши перфектна работа. Пици само домашни, списания само с абонамент, бира в някой друг живот. Mr. Green

За биричката...не съм съгласна. Аз съм на принципа - баланс. Да има за семейството, дома и за свободно време също. Всичко е въпрос на добра финансова култура - да знаеш точно как да си разпределиш парите, че да стигат за всичко.

# 66
  • Мнения: 64
...
Бе това добре, само дето никой не визира теб в тази тема, а децата ти и тяхното бъдеще, което няма да е леко с родител, който няма да ги научи умно да разходват парите си.  WinkЛека вечер и на теб. Heart Eyes

 newsm78
И как разбра точно на какво ще ги уча или няма да ги уча. Mr. Green
Да, няма да ги уча да живеят на кредит, а да си увеличават доходите /т.е. да си поставят реални цели и да ги преследват/, когато дойде момента. Още са малки за подобно обучение и засега все още ги учим да разполагат с джобни пари.
А децата ми не получават всичко, което искат - дори напротив. Изобщо не се притеснявам да им обясня, че не е нужно да харчат пари за ненужни боклуци, а за наистина важни неща /примерно, разни шарени списания с фалшиви детски гримове не се купуват у нас, но се купуват книжки с приказки; вредни храни им се купуват веднъж седмичното, но плодове, зеленчуци и млечни произведения - всеки ден/. Започнали сме от дребните неща, които не водят към разхищение. Peace

Това е малко опасно...В един момент, като пораснат, децата ти ще са като отвързани...Но ти си знаеш де.

# 67
  • Мнения: 5 710
Ако не е тайна, на колко си години, xfinity?

# 68
  • Мнения: 4 965
азаф, високи доходи без кредити са невъзможни. Не знам на какво ще научиш детето си, ами само може да му навредиш със задръстени разбирания.

Хммм, нашите доходи са от работа и от инвестиции, а не от кредити и по-добре да съм със задръстени разбирания в това отношение, отколкото да оставя някой ден на децата ми дългове.


Xfinity, за кое точно ще са като отвързани децата ми? Ако имаш предвид боклуците - те са пределно наясно, че могат да имат достатъчно боклуци, но и знаят кое е полезно и кое не е. Забрани в това отношение аз не поставям, а давам възможности. Същото е и с финансите - когато имаш висок доход, имаш право на избор, докато животът на кредит те превръща в собственост на някоя банка.
И на мен ми е интересно на колко години си, защото разсъждаваш по-наивно и от дъщерите ми, които нямат още 6 г.


10 c's, поздрави - не съм те засичала напоследък - радвам се, че поне един човек разбра какво искам да кажа в този късен час.  bouquet

# 69
  • Мнения: 73
Цитат
Хммм, нашите доходи са от работа и от инвестиции, а не от кредити и по-добре да съм със задръстени разбирания в това отношение, отколкото да оставя някой ден на децата ми дългове.


Ти сама си избираш собствения доход и начина на печелене на пари, но защо трябва да определяш и този на детето ти? На него твоето ниво на доход може да не му е достатъчно.

# 70
  • Мнения: 4 965
Цитат
Хммм, нашите доходи са от работа и от инвестиции, а не от кредити и по-добре да съм със задръстени разбирания в това отношение, отколкото да оставя някой ден на децата ми дългове.


Ти сама си избираш собствения доход и начина на печелене на пари, но защо трябва да определяш и този на детето ти? На него твоето ниво на доход може да не му е достатъчно.

Нищо нямам право да им определям - просто на сегашната им възраст се налага да го правя.
Ще се опитам да им дам максималните възможности да разчитат на себе си - другото те ще си го решат, но кредитна карта няма да им връча. По същата логика, те трябва сами да си намерят техния начин за докарване на достатъчен за самите тях доход - да се оправят /т.е. стигнат ли на етап сами да си подават данъчната декларация, няма нито да им я попълвам, нито да им държа сметка/.
Моите ангажименти към тях са да ги подготвя за живота до пълнолетие - после мога единствено да съм рамо, но не и ракета-носител. Някой ден може да си теглят кредити и за летяща чиния, ако искат. Но ще са видяли и моят начин на мислене и сигурно ще им се усладят /на мен ми се услажда с всеки изминал ден все повече - т.е. готовя съм да правя повече усилия за по-голям доход и съответно за получаване на повече неща, които в противен случай би трябвало да "наема" от банката/...

# 71
  • Мнения: 64
Азаф, не е точно така. Винаги ще чувстваш децата си деца и ще се вълнуваш за тях, винаги. Дори и като стигнат възрастта за данъчната декларация.

Иначе, не ме разбирайте погрешно. Аз съм над 40 годишна, по мое време нямаше кредити и пр, родена съм и израстнала през социализма и ми беше много трудно да приема западните разбирания за живота. Обаче сега като премисля, ами не е толкова зле. Важното е да се пречупим и да започнем да мислим като тях, за да станем като тях. Иначе само ще си останем с псуването на държавата и говоренето колко били добре развити западните държави, САЩ и КАнада, ама разбирате ли, като стане въпрос за начина им на живот, да го оспорваме типично по български "те такова животно нЕМа". Така че, аз разбирам синът ми, който си кредитира купуването на мотор и ще си го изплаща с честно изкараните си пари, а и учи също и си живее под наем.  Нямам намерение да го дондуркам докато стане на 40 години, да живее при мен и аз да го храня, гладя и пера. Помагам за унито никак не малко и смятам, че това е достатъчно.

Хубаво е, че си харесваш живота такъв, какъвто е. Може би просто, защото не знаеш друг.

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 01:14 от Xfinity

# 72
  • Мнения: 483
Xfinity, извинявай но наистина разсъжденията ти са малко наивни.
За мен темата е  Crazy, някаква странна пропаганда да се използват кредитни карти Thinking
Кажи ми следната ситуация. Синът ти очевидно не може да си позволи мотор. Взима от кредитната карта.
Изведнъж обаче иска и кола, пак тегли от кредитната карта, обаче идва голям и непредвиден разход....как ще го поеме.
Той няма пари. Той живее с пари които няма още или казано по "Хамерикански": "He lives beyond his means".

Ако не можеш да си го купиш кеш, не го купуваш. Това е финансова култура.
Единствено приемам заем за първа къща, но и там трябва да е идеално съобразено с доходът на семейството.

Да не говорим, за това как ще изплащам дънки, щото някакви пикльовци щели да си помислят нещо за детето ми.
На десет години не им се полагат дънки за $200 или мобилен телефон. Да преглъща обидите и да прави по дебела кожа.
Светът не е равен за всички.
Американците не са това което са защото имат кредитни карти, боже, боже, боже! Joy
Те са това което са защото са си спукали д-тата от бачкане, кредитите са това което ще ги вкара в гроба (финансовият).
Ти живееш в някакъв огледален свят. Преди да имаш някакъв разумен резерв пари за непредвидени ситуации, не се правят ненужни покупки, малки или големи.

# 73
  • Мнения: 1
 ooooh! ooooh! ooooh!

...а едно време беше важно да се възпитат у децата морал и ценности. Вие тук от люлките ги учите как да печелят и харчат пари, после се чудим накъде вървял светът и защо тийнейджърките си търсели батко с парички, например  ooooh! ooooh! ooooh!

Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже

# 74
  • Мнения: 483
Имам един въпрос:
някой каза "Не може да се живее в модерният сват без кредитни карти"
Защо да не може?

# 75
  • Мнения: 64
А не, не е пропаганда. Сигурна съм, че почти няма млад българин без кредит. В темата говорим да се научат децата да теглят кредити и да ги обслужват РАЗУМНО . Но не и да им се забраняват, защото те така и така ще го направят и ако е зад гърба ви, по зле. Това е сегашният живот - низ от кредити и работа. Ако искаме бяла държава - тва е, друго не е познато за сега. Няма как да работиш за 600 лв., а да караш кола за 6000 лв., нежели повече. Трябва да вземеш кредит, за да я караш тая кола. Важното е да се прави умно, да се обясни на децата какъв процент от прихотиде трябва да бъдат изхарчени във вид на кредит и какъв процент да остане свежи пари, за да не затъват. Да им се обясни да четат дребните шрифтове на това, което подписват. Да гледат срокове, лихви, разни други такси свързани с кредитите.
Не ми вменявай някаква пропаганда за кредити - точно това се опитвам да избегна тук, пропаганда за кредити - научете децата си да харчат пари разумно - дали ще е с кредитна карта или кеш, има ли значение? Важното е да имат финансова култура.
То най-добре щеше да е да се живее без кредит, ама така живяхме през социализма и на много хора не им харесваше, та взеха, че го събориха.

# 76
  • Мнения: 299
Сигурна съм, че почти няма млад българин без кредит. В темата говорим да се научат децата да теглят кредити и да ги обслужват РАЗУМНО . Но не и да им се забраняват, защото те така и така ще го направят и ако е зад гърба ви, по зле. Това е сегашният живот - низ от кредити и работа. Ако искаме бяла държава - тва е, друго не е познато за сега.

Xfinity, много невярно представяне на нещата. Не е хубаво да слагаш всички под общ знаменател, защото има и доста изключения. Живея в същата тази държава, за която говориш и мога да ти кажа, че нашето семейство живее без кредити. Дори колите си сме купували със собствени средства. Винаги съм следвала мотото, че човек трябва да се простира според чергата си и продължавам го следвам.
Не е зле да научиш детето си, че кредита е изяждане на бъдещ ресурс и похарчено много свободно време в работа за неговото връщане. Оправдавам само кредит за покупка на основно жилище и то най-малко при 20% самоучастие от страна на кредитоискателя. Ти знаеш защо, че е дълго за писане.

By the way, 16% лихва върху кредитна карта в САЩ е доста висока лихва.

# 77
  • Мнения: 64
Лизи, височка е, да. Ще им се обадя да се попазариме, но си мисля, че може и да не склонят, защото кредитната линия на тази карта е $30 000 и както сама разбираш, това си е риск за банката. Иначе в зависимост от услугите, които картите предлагат, нещата варират. Ето виж сама например тази банка:
http://www.capitalone.com/creditcards/products/browse-all/?linki … _L1_02_T_CCBRWALL

Изключенията само потвърждават правилото, а то е, че човек не може да разполага с хубави неща без заем, щото заплатите не стигат. Като я купиш тая къща, с какво ще я обзаведеш например? Е, сега ще кажеш, еми с част от заема за къщата....както и да облечеш нещата обаче, заемът си е заем. Wink
Ах да, и не се бой, ако човек няма добри разплащателни възможности, банката няма да му даде висока кредитна линия така и така - дано да не оставаш с погрешното впечатление, че банките не си знаят интересите....Ама наистина, доста хора виждам тук, които не са много наясно с кредитирането...

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 06:30 от Xfinity

# 78
  • Мнения: 483
Няма как да работиш за 600 лв., а да караш кола за 6000 лв., нежели повече. Трябва да вземеш кредит, за да я караш тая кола.

Точно така, не можеш да си я позволиш и не трябва. Щом не ти е по джоба само точиш лиги и се возиш на рейса.
Най-големият проблем на Америка е животът на кредит.
Ти осъзнаваш ли какво приказваш?
Заем за къща е едно. Заем (20% първоначална вноска), и не повече от 20-30% на месец от дохода е едно.
Ако и всичко друго е на кредит? Ето така се харчат пари които нямаш...
Кой ги плаща, когато 80% от хората изведнъж се осъзнават, че са затънали бая дълбоко?
Какво ще стане ако изведнъж единият си загуби работата?

# 79
  • Мнения: 64
Няма как да работиш за 600 лв., а да караш кола за 6000 лв., нежели повече. Трябва да вземеш кредит, за да я караш тая кола.

Точно така, не можеш да си я позволиш и не трябва. Щом не ти е по джоба само точиш лиги и се возиш на рейса.
Най-големият проблем на Америка е животът на кредит.
Ти осъзнаваш ли какво приказваш?
Заем за къща е едно. Заем (20% първоначална вноска), и не повече от 20-30% на месец от дохода е едно.
Ако и всичко друго е на кредит? Ето така се харчат пари които нямаш...
Кой ги плаща, когато 80% от хората изведнъж се осъзнават, че са затънали бая дълбоко?
Какво ще стане ако изведнъж единият си загуби работата?

Тук няма човек без кредит. Нещата не са толкова крайни, колкото ти ги рисуваш - ако теглите разумно заем, изплащането на който не надвишава една трета от дохода на семейството, няма лошо. И не се бой, никой няма да те вкара в затвора, ако в един момент не можеш да си плащаш заема. Най-много да ти вземат къщата, но тогава просто ще си кажеш - е какво пък, все едно съм живяла под наем и продължаваш напред. Кофтито е ако си заглобила 20-те процента...щото до сега даваха и без тях, ама вече не дават, та човек трябва добре да си прави сметката. Е, а по-добра ли е ситуацията на дамата от съседната тема, да живееш с баби, дядовци и още незнам си какво количество хора в двустаен....Теглиш заема (ако ти го дадат разбира се, щото не на всеки дават) и почваш да си налягаш парцалите да го изплащаш. Така виждам аз нещата.

Лесно ти е на тебе да кажеш градски транспорт - а тука знаеш ли, че ако живееш в къща в събърбите няма градски транспорт, а трябва да разчиташ на добра кола, щот иначе ако седне да ти се чупи и като почнеш да закъсняваш за работа и ще те изхвърлят. Или пък друго - решаваш да живееш без кола в града - да, ама знаеш ли кви са наемите? Далеч по-високи, отколкото да живееш в къща под наем в събърбия, та пак се връщаме при въпросителната - кола и по-голямо пространство, или апартамент за повече пари и без кола. Се тая, както и да го погледнеш, всичко го е измислил капиталиста, няма хлабаво. То скоро и в София хората ще се усетят, че не е добре да отглеждат децата си на тоя прахоляк, презаселеност и престъпност и ще почнат да купуват къщи в околностите.

Най-добрият вариант е да изкарваш достатъчно, за да живееш сносно. Обаче така ли е? И колко време ще я влачиш (примерно) тая счупена печка с изгоряла фурна и един котлон, тоя строшен хладилник, дето е само шкаф или избушения диван, преди да вземеш заем и да отидеш да ги подмениш с по-нови, ако не и с чисто нови?

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 09:16 от Xfinity

# 80
  • Мнения: 4 965
Азаф, не е точно така. Винаги ще чувстваш децата си деца и ще се вълнуваш за тях, винаги. Дори и като стигнат възрастта за данъчната декларация.

Иначе, не ме разбирайте погрешно. Аз съм над 40 годишна, по мое време нямаше кредити и пр, родена съм и израстнала през социализма и ми беше много трудно да приема западните разбирания за живота. Обаче сега като премисля, ами не е толкова зле. Важното е да се пречупим и да започнем да мислим като тях, за да станем като тях. Иначе само ще си останем с псуването на държавата и говоренето колко били добре развити западните държави, САЩ и КАнада, ама разбирате ли, като стане въпрос за начина им на живот, да го оспорваме типично по български "те такова животно нЕМа". Така че, аз разбирам синът ми, който си кредитира купуването на мотор и ще си го изплаща с честно изкараните си пари, а и учи също и си живее под наем.  Нямам намерение да го дондуркам докато стане на 40 години, да живее при мен и аз да го храня, гладя и пера. Помагам за унито никак не малко и смятам, че това е достатъчно.

Хубаво е, че си харесваш живота такъв, какъвто е. Може би просто, защото не знаеш друг.

Изглежда имаме напълно различно виждане за възпитанието на деца.
И изобщо гледаме различно на живота - аз съм съвсем малко по-малка от теб на години, но точно в "онези" години живях доста време на "запад" и никога не ми е било трудно да възприема мисленето им (баща ми е чужденец, а и сега близо 1/3 от годината живея навън). Всъщност, още не съм срещнала "успял" човек, който да живее на кредити - кредит ползват хората в нужда (не в България, а навън; разликата е, че в България всеки втори вярва, че кредитите са манна небесна). Ползвала съм кредити, имам кредитна карта (ползвам я за различни резервации по нета) и съм наясно с механизма на ползване, плащане и т.н. (дори съм работила в тази област и знам колко е "товаренето").
А моят живот какъв е нямам намерение да се обяснявам - живея го аз - добре или зле (надали и те интересува, за да седна да ти разказвам).
И децата ми ще се опитам да науча на работа и да се оправят сами. Какво значи да теглят кредити зад гърба ми? Ако не са пълнолетни - не могат. Ако са пълнолетни - тяхна работа. А и в България не всички са под общ знаменател и не всички работят за 600 лв. и карат кола за 6000 лв. И това също е част от финансовата култура - да си купиш нова кола от магазина с 3-4 месечни заплати, които не е проблем да спестиш, вместо да се чудиш как цяла година да покриваш лизинг за нея, същевременно теглейки друг кредит.
Наясно съм, че не всеки може да си го позволи, но е добре да се мисли в тази посока - в "обслужване" на приходите, а не на кредитите. Не виждам смисъл да караш кола на банката, да переш в пералня на банката и т.н. (да, всичко е на банката, защото в един момент може да не можеш да внесеш 3 месечни вноски и да ти вземат всичко, а ти да си останеш с дълговете).
И всъщност, точно животът на кредит вкараха САЩ в кризата. Люлякови нощи е права - приемлив е само кредит с месечни вноски до 30% от дохода - другото си е чисто набълбукане. И определено ми се струва глупаво, когато човек няма финансови проблеми да живее на кредит (това го казвам от позицията на човек, който за предния имен ден на съпруга си, влезе в магазина и му купи кола кеш с 2 месечни заплати - т.е. говоря от моята камбанария, а твоите писания са повече от наивни, за да не кажа друга дума).

# 81
  • Мнения: 64
И определено ми се струва глупаво, когато човек няма финансови проблеми да живее на кредит (това го казвам от позицията на човек, който за предния имен ден на съпруга си, влезе в магазина и му купи кола кеш с 2 месечни заплати - т.е. говоря от моята камбанария, а твоите писания са повече от наивни, за да не кажа друга дума).

В случаят ти звучиш наивно - може би, защото си от голямото добро утро и купуваш кола с две заплати. Хайде да се обадят тук жените, които могат да си го позволят това и тогава да почнат да приемат казаното от теб за чиста монета. Да, най-добре е да се живее без кредити, но колко от хората могат да си го позволят? И не само в САщ, а най-вече в България? Wink

# 82
  • Мнения: 4 965
... Най-добрият вариант е да изкарваш достатъчно, за да живееш сносно. Обаче така ли е? И колко време ще я влачиш (примерно) тая счупена печка с изгоряла фурна и един котлон, тоя строшен хладилник, дето е само шкаф или избушения диван, преди да вземеш заем и да отидеш да ги подмениш с по-нови, ако не и с чисто нови?

Изброените от теб неща е глупаво да се купуват на кредит - освен ако не са със златно покритие. Все пак, става дума за напълно достъпни в магазинната мрежа уреди, които човек може да избере по цена или клас, според доходите си.
И по-добре пазарувай в "Черния петък" - цените са на 1/10.

# 83
  • Мнения: 64
... Най-добрият вариант е да изкарваш достатъчно, за да живееш сносно. Обаче така ли е? И колко време ще я влачиш (примерно) тая счупена печка с изгоряла фурна и един котлон, тоя строшен хладилник, дето е само шкаф или избушения диван, преди да вземеш заем и да отидеш да ги подмениш с по-нови, ако не и с чисто нови?

Изброените от теб неща е глупаво да се купуват на кредит - освен ако не са със златно покритие. Все пак, става дума за напълно достъпни в магазинната мрежа уреди, които човек може да избере по цена или клас, според доходите си.
И по-добре пазарувай в "Черния петък" - цените са на 1/10.

Благодаря, няма да се възползвам от съвета ти. Това съм го правила като младо емигрантче. Вече съм си надрастнала масрафа да пазарувам и в други дни на седмицата и годината (че то ако само на черен петък пазарувам, къде ще му излезе края, като е веднъж годишно..). Laughing Въпросът е, защо ти от камбанарията на имаща, даваш съвети на народа да се стиска и живее в мизерия докато пукне, без да си позволи нищо хубаво, щото НЯМА ПАРИ? Еми ето - дават му пари от банката, защо да не се възползва?

# 84
  • Мнения: 4 965
...
В случаят ти звучиш наивно - може би, защото си от голямото добро утро и купуваш кола с две заплати. Хайде да се обадят тук жените, които могат да си го позволят това и тогава да почнат да приемат казаното от теб за чиста монета. Да, най-добре е да се живее без кредити, но колко от хората могат да си го позволят? И не само в САщ, а най-вече в България? Wink

Не, не съм от голямото "Добро утро", а бачкам много (пиша от достатъчно време и гледам много да не коментирам темата - правя го точно, когато някой започне да ми обяснява колко добре е да ти дава някой пари, дори и банката в случая, вместо да търси други варианти). Звучиш точно като реклама на кредити, а аз на реклами не вярвам. Вярвам само в това, че децата (по темата) е добре да се учат на разумно отношение към парите и вещите, вместо как да си изплащат дълговете.

# 85
  • Мнения: 4 965
... Въпросът е, защо ти от камбанарията на имаща, даваш съвети на народа да се стиска и живее в мизерия докато пукне, без да си позволи нищо хубаво, щото НЯМА ПАРИ? Еми ето - дават му пари от банката, защо да не се възползва?

Може би или аз не обяснявам както трябва, или ти си забравила българския.
Никого не съветвам да живее в мизерия, а да харчи разумно, според възможностите си и стремейки се да увеличи доходите, а не да намали разходите си.
А ти изглежда не си си надвила на масрафа, а живееш живот на заем от банката. Твой избор.
Права беше 10 цента - нямам време да се хабя, имам си работа.
Със здраве.

# 86
  • Мнения: 64
...
В случаят ти звучиш наивно - може би, защото си от голямото добро утро и купуваш кола с две заплати. Хайде да се обадят тук жените, които могат да си го позволят това и тогава да почнат да приемат казаното от теб за чиста монета. Да, най-добре е да се живее без кредити, но колко от хората могат да си го позволят? И не само в САщ, а най-вече в България? Wink

Не, не съм от голямото "Добро утро", а бачкам много (пиша от достатъчно време и гледам много да не коментирам темата - правя го точно, когато някой започне да ми обяснява колко добре е да ти дава някой пари, дори и банката в случая, вместо да търси други варианти). Звучиш точно като реклама на кредити, а аз на реклами не вярвам. Вярвам само в това, че децата (по темата) е добре да се учат на разумно отношение към парите и вещите, вместо как да си изплащат дълговете.


Мила Азаф, намеси се малко неподготвена по темата, усетих аз. Точка едно - банката НЯМА да даде заем на неплатежспособен клиент или ще му даде заем до риска, до който е преценила. И второ - не правя реклама на кредити точно поради точка едно. Обаче не е добре да се отхвърлят кредитите като възможност да се възползваме от стока или услуга (а ако ти се наложи скъпа медицинска процедура например, за която нямаш кеш?) от която имаме нужда днес, а да изплатим утре. Не виждам нищо лошо и всички развити държави се крепят на този принцип. Бъди сигурна, че и с криза и без криза, САЩ пак ще си остане на светлинни години преди България и хората пак ще продължат да си живеят на кредит, щото няма начин да го избегнат това без да се наложи да мизеруват. Важното в случая е да възпитаме децата си умно да разхождат както изкараните пари, така и кредитите и умно да теглят кредити. Да не се хвърлят урбулежката. Ама темата я замазахме яко де...

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 09:42 от Xfinity

# 87
  • Мнения: 64
... Въпросът е, защо ти от камбанарията на имаща, даваш съвети на народа да се стиска и живее в мизерия докато пукне, без да си позволи нищо хубаво, щото НЯМА ПАРИ? Еми ето - дават му пари от банката, защо да не се възползва?

Може би или аз не обяснявам както трябва, или ти си забравила българския.
Никого не съветвам да живее в мизерия, а да харчи разумно, според възможностите си и стремейки се да увеличи доходите, а не да намали разходите си.
А ти изглежда не си си надвила на масрафа, а живееш живот на заем от банката. Твой избор.
Права беше 10 цента - нямам време да се хабя, имам си работа.
Със здраве.


Не мога и не трябва да пропусна това ти мнение. Значи, наистина е чудно как хората в България или в която там чужбина живееш, нямат финансова култура. Виж, когато вземеш кредит, трябва да го платиш обратно. ТРЯБВА ДА ГО ПЛАТИШ ОБРАТНО. По някаква причина българинът си мисли, че взимайки кредит непременно става зависим към банката, или му се върти  нещо от сорта като да не си плаща данъците - познато явление в БГ. Ами не е така - точно обратното е - банката е зависима от него, щото му е дала едни пари и си ги чака той да и ги върне. И ако си правиш сметката, всъщност се оказва, че просто облекчаваш живота си с пари от банката, които щом изплащаш на време, не би трябвало да са ти никакъв проблем. ццц, сериозно, как може да не разбирате елементарни неща...Банките не са агенции за недвижими имоти и всъщност мразят да взимат къщите на хората, това съвсем отговорно го казвам. Те губят, ако ти не можеш да си покриваш кредита, за каквото и да си го теглил - къща, кола, дрехи каквото и да е. Така че, преди да се стигне до там, има период в който банката всячески се мъчи да ти помогне. Ама какво ли съм седнала да просвещавам тука народа - има достатъчно източници, който се интересува, да си ги намери. И ако иска, да пообучи малко и децата си.

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 09:54 от Xfinity

# 88
  • Мнения: 2 175
Абе какви глупости ги говориш?

Че откъде се зададе тая световна криза - не беше ли от кредитите?

Естествено, че живот на кредит е живот назаем.. Слагаш си главата в торбата и стискаш палци да устискаш. Гаранция няма. Утре можеш да си загубиш работата, или не дай си боже здравето - кво правиш тогава?  #2gunfire

Нямам кредити и се надявам никога да нямам.  Имам 1 кредитна и я ползвам само в изключителни случаи, най-вече плащане през нета. За останалото си имам дебитни карти.. Peace
А синът ми го възпитавам с уважително отношение към парите. Иска ми пари - изработва си в къщи с труд. Има си свои запаси и вече си дава сметка, че е по-добре да стисне зъби и да си досъбере за нещо по-съществено, отколкото да си купи луксозни бонбони от 10 лв..

# 89
  • Мнения: 4 916
А не, не е пропаганда. Сигурна съм, че почти няма млад българин без кредит...


Изобщо не бъди толкова сигурна. Виждам, че си живееш с някакви изкривени представи за хората в България, вероятно плод на обичайния комплекс "аз съм емигрант, десет години мих чинии и ги разбирам повече нещата от живота". Финансова култура и кредит не са взаимопокриващи се понятия.

# 90
  • Мнения: 2 161
Цитат
Давате ли им кредитни карти на разположение

Кредитна карта не,аз не обичам кредитните карти.Използвам такава само извън България.Но съм й дала дебитна карта,която захранвам всеки месец на точно определена дата.Не се справя така,както ми се иска.Тя е много щедра и харчи парите не само за себе си.За Коледа направи много щедри подаръци,над възможностите си.Не е добре да харчиш над възможностите си.Харесва ми,обаче,че е горда и не моли за пари,когато свършат.Аз й казвам-добре,на заем ти давам и ми ги връщаш,когато получиш.Мъжът ми е много по-щедър от мен,аз в това отношение съм акула.Но малката ми дъщеря е балсам за душата ми.Все уедрява милото банкерче.

# 91
  • Бургас
  • Мнения: 1 411
Кредитът за мен е чисто набълбукване и мнението си няма да променя, колкото и да се пънете тук, не е ясно точно с каква цел го правите!  Peace

Азаф, не се хАби, няма да те разберат!

# 92
  • София
  • Мнения: 62 595
За мен кредитна карта и разумност са две взаимноизключващи се понятия. Дебитната карта или кешът предразполагат към по-добра финансова дисциплина. Също като валутния борд е - харчиш толкова, колкото имаш. Кредитната карта изкушава към по-големи харчове, защото създава илюзията за имане.

# 93
  • Мнения: 9 990
. Също така и работеше през уикендите като беше в хай скула.

Това не означава ли, че въпросното дете отдавна не е дете?У нас средно образование се завършва на около 19г, когато "децата" са отдавна пълнолетни и пълноправни граждани.
Задавам въпроса за да уточня за каква възраст на дете говорим?

А понятието "финансова култура" у възрастните е невероятно разнопосочно.Бих искала и аз да зная някои правила, с които очевидно съм на"Вие".
По темата- имам син на 4г.,засега не съм го оставила да оперира с каквито и да е "финанси"


Визирам от 9-ти клас. Тук обаче дават кредитни карти на много по-малки дори - има деца в първи клас с детски кредитни карти (с лимит).

На моето дете, на 7г=1 клас/към момента в бг предучилищна/ давам пари.Няма кредитни крати.И аз нямам. Laughing
9 клас като стане ще ми е малко късно-тогава сама ще ходи да си плаща и телефона, и курса и да пазарува-би следвало да се е научила.А давам пари, защото трябва да обядва.А за да обядва, трябва да си заплати обяда в стола.Харесва и храната там, аз я одобрявам и съответно се учи да гледа и преценява-кое колко струва, кое би могла да си позволи.За сега давам ден за ден, умишлено с една идея малко повече, за да нямам притеснения.Например, ако реши да яде супа е едно, струва стотинки, но ако не и хареса супата, а реши да вземе основно-то е над лев.Давам два лева-да съм спокойна, понякога иска разрешение с рестото да си купи чаша мляко следобяд или горещ шоколад.Казала съм и-ако са и останали-да си купи.

# 94
  • Мнения: 11 935
А извън спора за кредитни карти какъв друг е начинът за възпитаване във финансова култура? В една по-самостоятелна възраст децата вече се определят взаимно като "стиснат", "разумен", "Ларж" и т.н. спрямо отношението им към финансите.това, спомням си най-ярко личи на първите екскурзии,  първите лагери/ не зная съществуват ли още/ или просто при общуването.
как да възпитаме детето в разумно отношение към разпределяне на финансите, без да го вземат останалите за скъперник, но и без да е прекалено пилеещ средства?

вероятно защото детето ми е още малко, но като става дума за финансова култура, ето такива неща ме вълнуват повече отколкото да въвеждам детето в света на кредитните карти.

П.С. Сега не зная защо си спомням нещо, което четох в едно списание като ученичка.разказ на една майка как  си възпитавала детето в разумно планиране на средствата.И веднъж децата отишли на сладкарница да  ядат пасти, а това дете, което имало точно пари за закуска и естествено вече изхарчени точно за закуска седяло в сладкарницата и гледало другите деца как ядат.Сега да не тръгне спор за и против пастите и имат ли нужда децата от боклучава храна.Въпросът  беше да възпитаваме децата, разбира се според нашите представи за финансова култура, но същевременно и това възпитание да се вписва в общоприемливото понятие на средата на детето.

# 95
  • София
  • Мнения: 62 595
Подозирам, че е донякъде и въпрос на мироглед и характер на човека още от детска възраст. Децата от едно и също семейство, с едно и също възпитание ще похарчат по различен начин 5 лева. Но като цяло според мен е редно децата да НЕ бъдат изолирани съвсем от финансовите дела на семейството. Разбира се, без навлизане с подробности, но да знаят, че парите не идват от банкомата, а се заработват от родителите и има разходи за храна, ток, парно, дори заем по жилището, дрехи и пр. И от ранна възраст да свикнат да имат пари в джоба. Може двайсет стотинки да са, но да имат усещането за притежание на парите.
Мен отдавна не ме интересува как ме възприемат околните по отношение на парите. И то по една най-проста причина - когато остана без пари, всеки ще се дърпа и няма да иска да ми даде, но с охота ще яде и пие като го черпя. Зная го от опит. Така възпитавам и децата си - парите са си техни и могат да правят с тях каквото пожелаят и никой, никой, ама никой няма право да им се бърка! По повод пастите, винаги децата ми имат пари в джоба точно, за да не преглъщат на сухо. Унизително е. По-добре да има два лева повече.

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Опитвам се да ги възпитавам, да. Моите са още малки, но боравят с пари вече. Интересното е, че правилата са еднакви за всички и важат абсолютно безапелационно, но всеки от тях "управлява" парите си по различен начин.  Thinking

Най-голямата разполага с най-много пари. И винаги е успявала да харчи разумно /с малки изключения/, да спестява и да пазарува умно /отново с малки изключения/. Тя обича да разполага с пари, да има под ръка и преценява какво и как да харчи. По екскурзии и зелени училища за нея винаги съм била абсолютно спокойна, че няма да опука всичко още първите дни и после да се чуди как да си плати вход за музей или с какво да си купи шише вода. Даже и дава заеми /това никак не ми харесва, но забелязвам, че след няколко невъзстановени суми тя сама вече спря да кредитира съучениците си/.
Средния е средна работа. Общо взето си харчи всичко, спестява само, когато има поставена цел. Иначе не е никак спестовно и ограничително настроен. Там нещата са в рамките на приемливото.
Най-малкия е някакъв ужас. Не знам как бих могла да го дисциплинирам финансово. Това дете не желае и не може да се контролира. Той види ли пари и оси му влизат в гащите докато не ги похарчи. Няма значение за какво - ако няма какво да купи, то ще почерпи приятели. Но с пари не може да стои. Ако тръгне да спестява за нещо, ОК. Като събере половината сума вече ще го хванал секлета и ще набележи нещо друго за вече спестените пари, което да купи. Не го свърта изобщо. Сега трябва да замине на зелено училище и обмислям да направя нещо, което никога досега, с никое от другите деца не съм правила - да дам парите на госпожата и тя да контролира финансите му. Защото знам, че още първия ден ще отиде в барчето на хотела да почерпи класа с най-скъпото, което намери там и след това ще зяпа жално цяла седмица.

Кредитни карти никога няма да им дам! Дебитни също, предполагам. За кредитните съм категорична. Не споделям напълно мнението нито на azaf, нито на Xfinity. Аз самата имам и кредитни и дебитни карти. Но съм по-близо като мислене до azaf. Затова и кредитни карти в ничии ръце няма да пъхна. Като станат пълнолетни и могат сами и на своя отговорност да се обзаведат с карти от всякакъв вид и да си покриват вноски и плащания - моля, да заповядат. Дотогава се надявам да съм успяла да накарам най-малкия да разбере и проумее как се управляват и планират разходи и покупки, макар че имам сериозни опасения в тази посока.

# 97
  • Мнения: 64
По някаква причина противниците на взимане на кредити ме обвиниха, че прокламирам, че трябва да насилваме децата си да го правят. Твоето мнение, Дара, ми показва, че са ме разбрали погрешно. Не става въпрос да дадеш кредитна карта, а да покажеш и обясниш на децата си, че има такова животно и плюсовете и най-вече минусите от притежаването му. Да не стане така, че някой не толкова добронамерен човек му го обясни и после да се "набълбука" детето ти, както някой по-горе спомена. Ако се върнеш на пилотният ми пост, ще видиш, че точно това имам предвид - да предпазим младите хора от "набълбукване" - то и възрастни се подхлъзват, та какво остава за млад човек... Кредитните карти и заемите било то потребителски, ипотечни и пр. съществуват като финансов инструмент и неговоренето за тях (с други думи заравянето на главата в земята), няма да промени това обстоятелство - нещо като да се обяснява притчата за цветята и пчеличките, когато говорим за секс. За това е добре да се обясни на децата що за чудо е това. Но като гледам, то родителите не знаят за какво става въпрос, та как да очакваме да го обяснят на децата си? newsm78 При това положение си казвам, бог да пази децата на такива родители, че не се знае по чий акъл ще се поведат, като са неподготвени по въпроса....

# 98
  • Мнения: 6 996
Кредитните карти все пак са нещо сравнително ново и сравнително неособено разпространено в Бг, все пак.
Така че не се учудвай толкова.
Ако аз искам да платя с дебитна или с кредитна карта, мога да направя почти само в моловете и големите супермаркети, някои от големите бензиностанции... Rolling Eyes

# 99
  • Мнения: 64
Кредитните карти все пак са нещо сравнително ново и сравнително неособено разпространено в Бг, все пак.
Така че не се учудвай толкова.
Ако аз искам да платя с дебитна или с кредитна карта, мога да направя почти само в моловете и големите супермаркети, някои от големите бензиностанции... Rolling Eyes

Картите - дебитни и кредитни, имат едно изключително предимство за жените, особено за тези, които не работят поради една или друга причина - най-вече защото са се отдали на семейството. Могат да помогнат за по-добро разпределяне на семейния бюджет. Съпругът няма накъде да бяга и трябва да даде карта и на съпругата от сметката си, както и обратното. Всеки може да има колкото карти си прецени от банковата си сметка и да ги даде на когото прецени. Дано това да го знаете. Или пък двамата могат да имат една банкова сметка, по която да постъпват парите от работите им. И влизайки в интернет, човек лесно може да следи финансиите си, особено когато плаща с карта. Другото предимство е, че не се носи кеш и не се притесняваш, че някой може да ти открадне парите. Също и не ги съхранява по "буркани" та ако му разбият дома, което е често срещано явление в България, да му ги приберат крадците.
Друг е въпросът ако заплатите се получават в кеш. Тогава нещата са различни, но предполагам тази практика вече не е толкова разпространена в България. Още преди години въведоха плащането на заплатите по банков път и наличието на дебитни карти е задължително при това положение.

Еовин, при ходенето ми в България миналата година, не съм останала с впечатление, че картите са новост и не се ползват. Правих ремонт в дома на родителите ми, и всичко закупих с карта, само на майстора платих кеш, щото не искаше да плаща данъци - иначе нямах проблем да му преведа парите по банковата му сметка. Ходихме на море, платих си почивката с карта. От Била пазарувам с карта въобще, доста си е разпространено. Плащането на наем например, също може да става по банков път. Удобно и за наемателя и за хазяина. Аз плащам сметките на родителите си по интернет, да, да, аз и то от САЩ, чрез ипей. Това, че не се ползват предимствата от новите финансови инструменти от мнозинството от българите, които предпочитат да носят кеш по джобовете си, ме озадачава....

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 19:32 от Xfinity

# 100
  • Мнения: 483
Xfinity, на 22 март станаха 10г от както сме дошли в Америка. Тръгнахме от една празна стая с два голи матрака на земята.
Без хладилник, телевизор, маса и т.н. Минали сме през какво ли не. Познавам много добре живота за който говориш.
Кола можеш да купиш и за 2000. Хладилник за много по-малко малко пари...
Аз те попитах нещо. Ако изведнъж се окаже, че изплащаш къща, кола, хладилник, дрешки и мъжът ти/ти си загубите работата?
Какво става тогава?
Говориш за банките сякаш са ти приятели, които се опитват да ти помогнат.
Банките ИСКАТ да затънеш в кредити.
Много ми стана странно изказването ти за това как ще свиеш рамене ако банката ти вземе къщата. Mr. Green
Значи искаш да кажеш, че рискуваш да живееш по начин по който не можеш реално да си позволиш, дори с риск банката да конфискува всичко което притежаваш?
И после какво ще направиш? Знаеш ли какви са последствията от такава ситуация?
Не мисля, че ще ти харесат Crazy

# 101
  • Мнения: 73
Цитат
Ако изведнъж се окаже, че изплащаш къща, кола, хладилник, дрешки и мъжът ти/ти си загубите работата?
Какво става тогава?
Говориш за банките сякаш са ти приятели, които се опитват да ти помогнат.
Банките ИСКАТ да затънеш в кредити.

Знаеш ли какво си мисля...до подобно положение се стига само от ниска финансова култура. Защото рискът със суми от по половин милион се прави на сигурно. Или поне при някакви гаранции че и да загубиш ще си ги върнеш бързо.
Ако си наемен работник с риск по всяко време да си загубиш работата, къщи не купуваш. Ако си работодател с риск да загубиш пазар или клиенти, купуваш с гаранции или подсигурен с допълнителни активи. Домът в който живееш сам -това е пасив, и за него трябва да работят няколко алтернативни източника -активи.
В крайна сметка колкото и да си закъсал, винаги можеш да продадеш къщата и да си върнеш вложеното, а не да чакаш банката да ти я взима.

Банките не искат ти да затъваш. Ти си им нужен финансово стабилен и плащащ. Затъваш сам от собствената си глупост и от невъзможност, неспособност за справяне с елементарни финансови казуси.

# 102
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, какво да става! Остават без нищо! Докато имаш работа харчиш на поразия, банките се надпреварват да ти предлагата кредитни карти, магазините да купуваш на изплащане, а като останеш безработин се оказваш с една камара неплатени дългове по кредитните карти и изведнъж разбираш, че почти нищо от това, което уж притежаваш, всъщност нее твоя собственост, а е неплатен дълг.

Делюжън,
Не е така, както го казваш. Когато си без работа не те спасява никаква финансова култура, ако всичко ти е на кредит. Можеш да бъдеш в относителна безопасност само, ако имаш спестявания, които ти покриват дълговете и разполагаш с пари за издръжка на живота за няколко месеца напред. Иначе се оказваш на палатка с дрехите на гърба си. Повечето хора СА наемни работници и те правят ипотека, за да имат свой дом. Лошото е, че когато човек веднъж остане без работа, като по Закона за всемирната гадост, точно тогава изведнъж се оказва и почти без приятели, а с всеки изминал ден все по-трудно може да се намери работа.

# 103
  • Мнения: 483
Аха, само че дамата говори за добро планиране, а обяснява как с заплата от 600 да караш кола за 6000. Как? Бъркаш в кредитната карта, разбира се Crazy
Може и да не можеш да продадеш къщата, или да я продадеш много ниско и хем да си без дом, хем да дължиш пари на банката.
Разговорът е за това, че ни се обяснява колко е готино да разполагаш с карта в която да бръкнеш ако искаш да си купиш нещо.
Ами това не е добра финансова култура.

Първо, трябва да разполагаш само с парите които изкарваш.
Трябва да имаш спестени за поне няколко месеца, спешни случай и т.н.
Едва тогава, може да се мисли за събиране на пари за някаква покупка(кола, дънки или диаманти)
Парите трябва да са спестени, не взети на кредит.
Щом не можеш да си позволиш голяма къща и нова кола на края на града, отиваш в малка миризлива дупка и пътуваш с автобуса. Това е.
Колкото и да е неприятно, така седят нещата.

# 104
  • Мнения: 73
Цитат
Делюжън,
Не е така, както го казваш. Когато си без работа не те спасява никаква финансова култура, ако всичко ти е на кредит. Можеш да бъдеш в относителна безопасност само, ако имаш спестявания, които ти покриват дълговете и разполагаш с пари за издръжка на живота за няколко месеца напред. Иначе се оказваш на палатка с дрехите на гърба си. Повечето хора СА наемни работници и те правят ипотека, за да имат свой дом. Лошото е, че когато човек веднъж остане без работа, като по Закона за всемирната гадост, точно тогава изведнъж се оказва и почти без приятели, а с всеки изминал ден все по-трудно може да се намери работа.

Повечето хора СА финансово неграмотни и безотговорни.
Финансово отговорния освен че работи за доход, има и инвестиции от които получава постоянен и независим доход. На финансово отговорния доходите от инвестиции покриват дълговете му.
Елементарен пример давам с познато сравнително бедно софийско семейство с приблизителен семеен доход от около 1000 лв. Това семейство като всяко друго има нужда от дом. Но нито един от двамата няма гаранции че утре няма да е съкратен и да останат без доход. Така че първото жилище не беше дом в който да живеят. Нито второто. Това бяха жилища които да подсигурят дохода по кредита който се взе за жилището в което да живеят. Практически 90% от сумата по кредита им е подсигурен от независим и постоянен източник на доход.
Това е пример на хора със сравнително ниски доходи. Тези с по-високи се предполага да са доста по-културни финансово (макар да не е факт). Във всеки случай имат много по-добри възможности за инвестиции и допълнителни активи. Това е относителна безопасност. И кредитите ТРЯБВА да бъдат използвани за подсигуряване на такава.

# 105
  • Мнения: 64
Аха, само че дамата говори за добро планиране, а обяснява как с заплата от 600 да караш кола за 6000. Как? Бъркаш в кредитната карта, разбира се Crazy
Може и да не можеш да продадеш къщата, или да я продадеш много ниско и хем да си без дом, хем да дължиш пари на банката.
Разговорът е за това, че ни се обяснява колко е готино да разполагаш с карта в която да бръкнеш ако искаш да си купиш нещо.
Ами това не е добра финансова култура.

Първо, трябва да разполагаш само с парите които изкарваш.
Трябва да имаш спестени за поне няколко месеца, спешни случай и т.н.
Едва тогава, може да се мисли за събиране на пари за някаква покупка(кола, дънки или диаманти)
Парите трябва да са спестени, не взети на кредит.
Щом не можеш да си позволиш голяма къща и нова кола на края на града, отиваш в малка миризлива дупка и пътуваш с автобуса. Това е.
Колкото и да е неприятно, така седят нещата.


Абсолютно не съм съгласна с това ти разсъждение. Човек може да планира финансиите си с години напред. И трябва да ти кажа, че рискът да вземеш ипотечен кредит е много по-опрадван, отколкото да живееш под наем години и да хвърляш парите през прозореца или да пълниш нечий друг джоб на човек, който не го е било страх да рискува, точно щото тебе те е страх да не "затънеш". Но затова си трябва финансова култура, да седнеш, да сметнеш кое е добре в твоята ситуация и за твоя начин на живот и да решаваш как да процедираш. Но да отхвърляш с лека ръка ползването на кредит, когато си съзнателен индивид и знаеш какво правиш, е меко казано неразумно. Това означава да отхвърлиш начина на живот на западните общества. А уж към техния стандарт се стремим....еми така си е, някой трябва и да плаща за подредените им държави, да плаща данъци, такси и лихви на банките, които от своя страна да финансират други проекти. И за съжаление плащащите са най-вече средната класа, но пък и живота им е по-добър отколкото на хората в България, дето се страхуват да си поемат отговорността от провала на държавата им и се чудят на кой да стоварят вината, само и само да не видят истината в очите, че всеки един от нас има вина.

# 106
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, да, последната криза започна точно от доходите от такива инвестиции! Хората не спестяват в сметка в банката или в недвижим имот, а купуват акции и облигации или направо се набълбукват в разни фондове. Фондовете са супералчни и започват да играя много тънко за по-високи резултати и накрая се получава един огроооооооомен балон, който неминуемо в един момент са пука. И малките инвеститори духат супата!
без извинени, говориш ги така нещата, все едно четеш от учебник или ми пробутваш американския начин на инвестиране и спестяване! Ама, животът вече два пъти показва какво се случва с така рекламирания начин на живот - като в онази детска песничка "балонът се надува, надува, надува; надувайте, момчета, да стане на парчета".
А това с бедното софийско семейство с двата апартемента е чиста глупост! Хората едно едва изплащат цял живот, ти за две приказваш!

Финансово безотговорни са повечето хора по света, особено в развитите държави, защото живеят на кредит! За мен единственият начин човек да е финансово самостоятелен е да има максимални спестявания и минимални дългове. И добра ликвидност по време на криза. Пък нека после го мислят за стиснат и финансово неграмотен!
Не смятам за проблем да се купуват мебели или техника на изплащане, но не всичко наведнъж да е на кредит, а едно по едно. Така рисковете са по-малки.

# 107
  • Мнения: 73
Цитат
Може и да не можеш да продадеш къщата, или да я продадеш много ниско и хем да си без дом, хем да дължиш пари на банката.

Може. Ако си купил некотируем боклук. Ако умееш да купуваш и продаваш, едва ли ще се случи.

Да чакаш докато си спестиш някой лев за да си купиш нещо, не е финансова култура. Култура е използването на кредити за подсигуряване на активи. Взимам кредит за купуването на ресторант който ще ми носи постоянен доход, за инвестиране в разширяването на производство, което ще увеличи значително дохода ми, за сключване на сделка, която ще донесе двойно по-голяма печалба от кредита... И в този ред на мисли.

А за да можеш да теглиш такива големи кредити, трябва да имаш добра кредитна история. А за да я имаш, трябва да ползваш кредитни карти като минимум. Оптимално, да теглиш редовно кредити, които прилежно да покриваш.

Мисля че темата много се измести, но пък е много очевидно, че и възрастните нямат финансова култура, какво остава да възпитават те самите някого.

# 108
  • Мнения: 64
Андриел, за два апартамента не съм говорила аз. Трябва да е бил друг потребител. Ако имаш предвид, че плащайки наем, то пълниш гушата на друг, няма как, трябва да преглътнеш този факт. Как другият се е сдобил с жилището си е негов проблем - според мен, ако ти му слугуваш, давайки му пари, не следва да го обвиняваш, че има ниска финансова култура, а да премислиш собствените си ходове. Сега, понякога е оправдано да се живее под наем, казах вече, всичко зависи от индивидуалната ситуация на хората и всеки си преценява сам.
По отношение на кризата, малко не са ти ясни нещата, но не ми се обяснява сега. Който иска, може да седне да прочете и то по възможност от оригинални източници, а не преведени и пречупени през нечий журналистически поглед или дори измислени неща.
Аз мисля да приключа вече с тази тема, че ми писнА.
Всеки си носи глава на раменете, да прави ЩО ЗНАЕ, както казва една моя приятелка от Перник. Hug

# 109
  • Мнения: 73
Цитат
А това с бедното софийско семейство с двата апартемента е чиста глупост! Хората едно едва изплащат цял живот, ти за две приказваш!

Ако тези хора, за които говориш че плащат цял живот, сте ТИ и подобни, "глупост" си го запази като квалитатив за себе си! Защото аз глупости не говоря. Това е съвсем реален пример на изключително близко семейство и знам за какво говоря. Моят пример е подобен, ама да не навлизам в лични подробности.

# 110
  • Мнения: 483
Мацка, съвсем се обърка Mr. Green
Какво има общо животът на кредит с това да си плащаш данъците? hahaha
Например човек с доход $250 000. Не купува нищо на кредит. Плаща си чинно всички данъци (например $50 000).
По какъв начин не е съвестен гражданин и не живее както "западняците"? Плаща си колата кеш.

Второ, да, можеш да затънеш с къщата. Пример: сегашната криза.
Купуваш супер готин имот, център на града, чисто нов, идва кризата- имотът пада с $100 000.
Губиш си работата, опитваш се да го продадеш- не става. Банката ти взима къщата и от там става ЛОШО.
Ето така попаднаха стотици хиляди хора в ръцете на банките. Цели градове има пусти. Празни улици, празни къщи, а хората няма къде да живеят. Защо? Защото повечето имат 100 кредитни карти и нищо не е тяхно.

http://www.cityofboston.gov/isd/foreclosure/

# 111
  • Мнения: 64
Финансово безотговорни са повечето хора по света, особено в развитите държави, защото живеят на кредит!

 Joy По-голям оксиморон отдавна не бях чела, извинявай, но не можах да се стърпя, още си се хиля тука, за малко да си разсипя кафето. Joy
Харесвам те    bouquet  bouquet

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 21:50 от Xfinity

# 112
  • Мнения: 64
Второ, да, можеш да затънеш с къщата. Пример: сегашната криза.
Купуваш супер готин имот, център на града, чисто нов, идва кризата- имотът пада с $100 000.
Губиш си работата, опитваш се да го продадеш- не става. Банката ти взима къщата и от там става ЛОШО.
Ето така попаднаха стотици хиляди хора в ръцете на банките. Цели градове има пусти. Празни улици, празни къщи, а хората няма къде да живеят. Защо? Защото повечето имат 100 кредитни карти и нищо не е тяхно.

Мацка, не е зле малко да се попросветиш преди да си говоркаш наизуст. Та значи - нито един умен човек не е пропаднал и не си е загубил къщата. Къщите си губят тия, дето се изхвърлят на гол тумбак чифте пищови и дето са нямали свестни родители да им обяснят това онова за финансиите. Видели, че някой купува къща и той вдигнал крак. Другите, които се изпукаха, са пишман инвеститорите. Ама и тва е друга тема.
Нито един, който си е направил дългосрочен финансов план и имащ представа за реалното положение и статута си, не е пострадал от кризата, споко. Освен това, като купуваш апартамент или къща, гледай да са в добри райони. Проучи всичко, щото може да изгориш. Ако купуваш апартамент в Дружба, щото за толкова ти стигат собствените пари, не очакваш да живееш със средната класа, нали? Ще живееш с бедните хора, дори и ти да си финансово добре и после естествено, че ще ти е трудно да го продадеш, че кой ще ти го купи? Извинявам се за "бедните хора", но има такова понятие и то е за хора, които имат ниски финансови възможности. Това не значи, че са по-малко хора, просто значи, че са бедни, а от там и някои други поблеми като по-ниска образованост, интелигентност и др. Та, изборът е твой, кой ще си избереш за съсед - дали ще захапеш куршума и ще вземеш заем, да купиш нещо добро или ще отидеш да живееш при бедните, щото за толкова ти стигат парите. Ама кво съм седнала да обяснявам , моля не приемай постът ми лично -  обръщам се към теб, но говоря по принцип.

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 21:52 от Xfinity

# 113
  • София
  • Мнения: 62 595
Xfinity,
Нямах предвид твоя пост, а тоди на Делюжън. Просто ти ме изпревари в публикуването, а аз после не го поясних.
Какво показват оригиналните източници? Кое е по-разчиното от вече преживяното през Черния петък? Сега е почти същото. Хората си мислят, че могат да правят боя с пръдня!


В идеалния вариант човек тегли кредит, купува си ресторанта и той върви винаги на 6, криза няма, отлив на клиенти няма и така докато свят светува. Но нещата в действителност не изглеждат толкова розови, особено когато човек няма начален капитал, а разчита само на кредит. Финансовата култура накрая си проличава по това кой как живее по време на криза и до каква степен е склонен да рискува. Но това за рисковете е въпрос и на характер. Ако правилно си спомням, едва няколко мизерни проценти, под 10 май бяха са бизнесите, които успяват да изплуват. Единици са щастливците, които оцеляват с ресторанта на кредит. Останалите гълтат вода и се давят.

# 114
  • София
  • Мнения: 62 595
Тук определено е пълно с наивници. Особено тези с оксимороните. От всичко, което научих по финанси навремето останах с впечатлението, че със същия успех мога да си наплюнча пръста и да инвестирам според това откъде ще духне вятъра или пък да хвърля един боб. Не смятам да споря с никого.
развитите държави нямаше да са такива, ако не смучеха от неразвитите и ако не надуваха балоните.Но това не го пише в учебниците, а в историята. И да, може развита държава и живот на кредит да звучи като оксиморон, но всъщност нещата стоят точно така. затова и се молят да не се случи криза, че да я втасат. Когато човек живее на кредит, издърпа ли късата клечка да остане без работа, животът му свършва! Пък нека пак да си живее в развитата държава!

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 22:05 от Andariel

# 115
  • Мнения: 4 300
Ако ми позволите малко уточнение, в името на историческата обективност- кризата от 1929 се счита за резултат от свръхпроизводство, а днешната- от прекалено сложните финансови инструменти.
За съвсем различни неща става дума.

# 116
  • Мнения: 64
Xfinity,
Нямах предвид твоя пост, а тоди на Делюжън. Просто ти ме изпревари в публикуването, а аз после не го поясних.
Какво показват оригиналните източници? Кое е по-разчиното от вече преживяното през Черния петък? Сега е почти същото. Хората си мислят, че могат да правят боя с пръдня!


В идеалния вариант човек тегли кредит, купува си ресторанта и той върви винаги на 6, криза няма, отлив на клиенти няма и така докато свят светува. Но нещата в действителност не изглеждат толкова розови, особено когато човек няма начален капитал, а разчита само на кредит. Финансовата култура накрая си проличава по това кой как живее по време на криза и до каква степен е склонен да рискува. Но това за рисковете е въпрос и на характер. Ако правилно си спомням, едва няколко мизерни проценти, под 10 май бяха са бизнесите, които успяват да изплуват. Единици са щастливците, които оцеляват с ресторанта на кредит. Останалите гълтат вода и се давят.


Така е, но ставайки бизнесмен ти си поемаш рисковете. Никой не ти е обещал път без камъни и подводни течения. Ако искаш някаква по-голяма сигурност, отиваш да работиш от 8 до 5 на заплата и да целуваш дупето на шефа. Това обаче не означава, че ако имаш една хубава заплата, не може да си позволиш добър живот и още по-малко, че никога няма да вземеш заем. Заемът и кредитните карти трябва да се ползват разумно, за осигуряване на един приятен живот. Усещаш ли стрес, по-добре се простирай според чергата си, но недей да критикуваш другите, че си живеят по-добре от теб - визирам българите, дето все гледаме у паничките на западноевропейците, а се боим да бъдем отговорни като тях.

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 22:16 от Xfinity

# 117
  • София
  • Мнения: 62 595
Неу мога да гарантирам за точността на данните от този сайт, но за момента те се покриват с това, което съм чела в други източници.
http://nauka.bg/forum/index.php?s=975a5c90df26e70e08295407878922a1&



Черният петък - 1929 г.

Нарастващ оптимизъм за икономиката подтиква от 1921 г. все повече американци да стават акционери. Инвестиционни дружества никнат като гъби след дъжд. Борсовите курсове се движат само нагоре. Мнозина си купуват акции, защото те носят по-висока печалба, отколкото - при игри с курсовите разлики на долара. Борсовите игри стават хоби на много неначетени хора, не познаващи принципите, на които се основава борсата. Те влагат парите си в компании, за които не знаят нищо (много от които са пирамиди). Когато правителството се намесва в опит да озапти нещата и повишава лихвите, настава масова паника. Инвеститори се опитват да излязат на печалба, независимо от загубите, но парите са илюзия. За нещастие, банките също са се подлъгали да инвестират в стокови акции и в опита им за бягство много от тях фалират. През 1929 г. Финансистът Роджър Барсън предупреждава, че предстои финансова криза, гласът му не е чут. На 24 октомври 1921 г., четвъртък, паника обхваща Уол Стрийт. Индексът Доу Джоунс се срива с 11%. На следвашия ден, наречен "черният петък", президентът Хувър казва: "Икономиката на страната е в здравословно и цъфтящо състояние.". В следващите три години световнаа икономика изпада в депресия, а индексът Доу Джоунс се срива с 85%. и едва през 50-те години на века успява да достигне нивото си от лятото на 1929 г. Държавата изпада в Голямата Депресия и голяма част от света я следва. Назрява нова световна война - единствения изход към икономически просперитет.

# 118
  • Мнения: 64
Ако ми позволите малко уточнение, в името на историческата обективност- кризата от 1929 се счита за резултат от свръхпроизводство, а днешната- от прекалено сложните финансови инструменти.
За съвсем различни неща става дума.

Така е, да. Но сегашната започна преди всичко от прекомерна лакомия на някои банкери и глупостта на някои бедняци. И после застраховане и презастраховане на ипотеките и разклащането на банковата система, дето повлече верижна реакция на банки инвеститорки в САЩ и т.н. и т.н. Но, това не означава, че хората, които са си направили добре сметката са зле, просто позатягат коланите и тва е. Докато отмине кризата. Ама така е при капитализЪма, не е като при бай Тошо - държавата да се грижи за всичко и всеки. При капитализма всеки сам трябва да се грижи за себе си.

# 119
  • София
  • Мнения: 62 595
Хфинити
Не съм забелязала западняците да на много внимателни в харчовете си. Малка част от тях са отгворни. Останалите се изкушават честичко. Да, през последните години нашенци направо избиха рибата с харчове за какво ли не. Чудех се кога ли ще лъсне истината и тук. Ей на, взе, че дойде криза и се видя, че много хора се набълбукаха с какви ли не кредити.
Лошото е, че дори индивидът да си направи добре сметката, може началникът му да не е, както и държавата като цяло да е с криви сметки. Никой от нас не е изолиран от тези процеси.

# 120
  • Мнения: 64
Хфинити
Не съм забелязала западняците да на много внимателни в харчовете си. Малка част от тях са отгворни. Останалите се изкушават честичко. Да, през последните години нашенци направо избиха рибата с харчове за какво ли не. Чудех се кога ли ще лъсне истината и тук. Ей на, взе, че дойде криза и се видя, че много хора се набълбукаха с какви ли не кредити.
Лошото е, че дори индивидът да си направи добре сметката, може началникът му да не е, както и държавата като цяло да е с криви сметки. Никой от нас не е изолиран от тези процеси.

Ами това е друго нещо. Тук говорим за умното употребяване на кредитни карти и заеми и необходимостта да научим децата си на същото. Що така говорим един език, а не се разбираме??? Shocked

# 121
  • Мнения: 5 710
Извинете за отклонението: Xfinity, ти дъщерята на ксения ли си?

# 122
  • Мнения: 4 300
 Joy Joy Joy Липсват й доста обидни епитети на х-финити докато стигне ксения


Андариел, много първично е да спреш с обяснението до акции, облигации и фондова борса.Това е външният израз, така да го нарека, той винаги ще е един и същ ( криза=ниски лихви, падащи цени, беазработица, срив на борсите).
Ето тук има малко по добре обяснено, колкото и да не харесвам инвестор- http://obuchenie.investor.bg/?id=69726

# 123
  • Мнения: 64
Извинете за отклонението: Xfinity, ти дъщерята на ксения ли си?

Коя е Ксения?  Crossing Arms

Аз съм Xfinity на Comcast.

# 124
  • Мнения: 73
Цитат
Хората си мислят, че могат да правят боя с пръдня!

Моите наблюдения сочат друго. Тези които не се хвърлят в боя, винаги си остават само с пръднята.

Преди време се запознах с един баща на 3 деца, големи вече. Цялото семейство се гуши в малко апартаментче в Люлин заедно с още едно семейство с деца. Shocked Мизерия отвсякъде. Най-любопитното че този мъж е с 1600 лв. заплата само той, отделно съпруга и деца работят.

 ooooh! Шок е слабо казано за това което изпитах при това положение на нещата. Ако това е мъж, аз съм трамвай. Този винаги ще си е в пръднята колкото и да му дадеш. Някой не го е научил на основни финансови понятия.

# 125
  • София
  • Мнения: 62 595
Не виждам смисъл да правиш сметка на чуждите пари, че и да се възмущаваш! Ако ще милиони да изкарнва, негова си работа как ще ги харчи. Може да обича да му е тясно, откъде да знаеш! Мъжествеността му я определя жена му, а не ти!

# 126
  • Мнения: 5 710
За сметка на това по повърхностност и категоричност на разсъжданията са сякаш генетично свързани.
Хфинити, ксения е нещо като емблема. И тя пишеше от Америка.
Аз затова те питах вчера на колко си години...
Както и да е. В кратце - ти си символа на финансовата некултурност за мен. ( не точно ти лично, не те познавам, а твоят начин на мислене)
От снощи мисля как е възможно да има хора, които да са се убедили така категорично, колко е хубаво да имаш кредити.
Ако имах деца, щях да им прочета разсъжденията ти и да им обясня нагледно какво не трябва да правят, ако искат да имат (реални) пари.  Peace

# 127
  • Мнения: 275
Ако ми позволите малко уточнение, в името на историческата обективност- кризата от 1929 се счита за резултат от свръхпроизводство, а днешната- от прекалено сложните финансови инструменти.
За съвсем различни неща става дума.

Историческа обективност?! Какво точно означава това?
Извинявам се, но по-абсурдно нещо не бях чела...

п.п.
- Крахът на Уолстрийт
- Федерален резерв ( грешките със свиването на паричното предлагане)
- Дългата дефлация
- Икономическият балон
- Великобритания и Златният стандарт

# 128
  • Мнения: 73
Извинете за отклонението: Xfinity, ти дъщерята на ксения ли си?

Коя е Ксения?  Crossing Arms

Аз съм Xfinity на Comcast.

Така са ме кръстили, не разбрах обаче кой беше кръстника да му целувам ръка.  Grinning Приличам им на някой.

Цитат
Не виждам смисъл да правиш сметка на чуждите пари, че и да се възмущаваш! Ако ще милиони да изкарнва, негова си работа как ще ги харчи. Може да обича да му е тясно, откъде да знаеш! Мъжествеността му я определя жена му, а не ти!

Без съмнение. Въобще не ме вълнува как живее, просто аз с такива боклуци обрекли многодетно семейство на мизерия не общувам. Което му го казах директно. А изводите за простотията на голяма част от българските мъже си направих за себе си. Само пример който ми изплува за чудовищна финансова неграмотност.

# 129
  • Мнения: 64
За сметка на това по повърхностност и категоричност на разсъжданията са сякаш генетично свързани.Хфинити, ксения е нещо като емблема. И тя пишеше от Америка.
Аз затова те питах вчера на колко си години...
Както и да е.

Хубаво е когато човек твърди нещо, да използва доказателства. Понеже твърдиш, че съм повърхностна и категорична в мненията си, моля те да ми докажеш колко неправилно разсъждавам. Бих искала да ми докажеш своята теза, ако въобще имаш такава, защото съдейки по нахвърляните ти мнения от тук от там по темата, май си тук за да се заяждаш, а не да дискутираш сериозно проблема. Та, чакам да чуя много меродавното ти мнение, отворила съм си и бележника да си водя записки, нали нямаш нищо напротив? Това без грам заяждане, да не стане грешка и да бъда разбрана погрешно. Научи ме моля как не трябва да ползвам кредитна карта и заем, за да живея добре. Но искам сериозни доказателства, щото това да купиш кола с две заплати, дето го постна един потребител по-назад в темата, ми звучи малко несериозно.  Simple Smile

# 130
  • Мнения: 2 674
И аз малко отклонение Simple Smile- астрални близначки са. Направо да им се чудиш на разсъжденията.

 П. С. Запиши се  на курс как да си балансираш финансите. Peace Болшинството хора в България нямат и представа за финансовия аспект на живота в Америка. Не виждам как с такива примери, които не винаги са разбираеми искаш някой да ти отговори на въпроса как да научиш младото поколение на финансова култура. Въобще не я разбирам тази  тема много, много. Хем искаш да получиш съвети, хем се нахвърляш да проповядваш как някой си трябва да възпитава отрочетата си. Като им дойде времето нещата само ще си покажат. За мен не може да се сравнява Америка с България. Нещата са много различни и на друго ниво. Кредитната култура тепърва е навлезала в Родината преди няколко години, докато в Америка всичко е вече установено и хората (тези, които имат достатъчно акъл) знаят как да ползват кредит разумно, докато в България тепърва се учат на това.

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 23:21 от цонка-офи-дочка

# 131
  • Мнения: 4 300
 Popcorn
Все по интересно става в тази тема
Анелиа11, която твърди, че живеейки в Обединеното кралство на социални помощи, може да се получи прекрасно образование, не знае какво е свръхпроизводство.
Ксения, която всички познаваме прекрасно, според която богатите хора задължително не са завършили университет, днес добавя нов щрих- задължително ползват кредит.
Х-финити има своя шанс да изгрее, като се учи от горните две:)

# 132
  • Мнения: 60
Xfinity , в какво се състои възпитаването на финансовата култура на децата ?
да се пристрастят към кредитите, покупките и парите ли ?

Щатите са държава във фалит , и само политическата и военната им мощ спестяват реалното положение на нещата ...

Изданието Telegraph, чрез своя колумнист Амроуз Евънс-Причард, ни информира, че родният щат на Обама (Илинойс) е на границата на банкрута – при разходи на местната хазна от 28 млрд. долара, доходите достигат едва 15 млрд., останалото се плаща чрез ваучери.

Една пета от автобусите стоят по гаражите, закриват се библиотеки, училищата се готвят за масови уволнения (задълженията по заплатите към учителите достигат 725 млн. долара).
Заради дългове кредиторите отнемат патрулните коли на полицията, чийто щат (в смисъл на бройки), вече беше съкратен четирикратно. Даже местният затвор отказва да приема нови пандизчии, докато окръгът не покрие дълговете си.
В подобно положение са Флорида, Аризона, Мичигън, Ню Джърси, Пенсилвания и Ню Йорк. Плътно ги следва Калифорния.
Фондът за федерални трансфери към щатите вече е окончателно опоскан – изчерпани са всички предвидени 68 млрд., общият дефицит на субектите от съюза достига 2,5 пъти по-голяма от цитираната сума.

# 133
  • Мнения: 64
Popcorn
Все по интересно става в тази тема
Анелиа11, която твърди, че живеейки в Обединеното кралство на социални помощи, може да се получи прекрасно образование, не знае какво е свръхпроизводство.
Ксения, която всички познаваме прекрасно, според която богатите хора задължително не са завършили университет, днес добавя нов щрих- задължително ползват кредит.
Х-финити има своя шанс да изгрее, като се учи от горните две:)

Днес съм в настроение. Лошото е, че темата се изроди от сериозна в гротесткна, а не това беше целта и. Ще ви оставя да чакате Годо и по-добри времена. Приятна вечер на всички.   bouquet

# 134
  • Мнения: 64
Xfinity , в какво се състои възпитаването на финансовата култура на децата ?
да се пристрастят към кредитите, покупките и парите ли ?

Съмнявам се, че когато човек задава въпрос отговаряйки си сам, очаква какъвто и да било отговор от другите. Толерантност, ключова дума, толерантност и отвореност към чуждото мнение. Никога не е късно човек да научи нещо ново. Приятно нататък.

# 135
  • Мнения: 4 965
Popcorn
Все по интересно става в тази тема
...

Аз имам точно 3 хипотези:
1. Темата е нарочно провокация - за жалост, наистина има много наивни хора, които се връзват на масираните реклами на банките.
2. Някой пише курсов проект - колебая се между финанси, банково дело и психология.
3. Две абсолютно финансово неграмотни дами дават акъл на другите хора колко е прекрасно да се харчат пари, които не са твои и после да свиеш рамене, когато ти вземат къщата и те изпратят да спиш под някой мост и колко по-умно е да си учиш децата как да си управляват кредитите, вместо как да си увеличават доходите.

# 136
  • Мнения: 5 710
Виж, хфинити, не се заяждам с теб лично, против съм философията в която се опитваш да ни убедиш. Ти започна от 'финансови инструменти'  и клекна на колко е хубаво да имаш  кредитни карти за купуване на 'дънки и телефони за детето, за да не е лузър" .
След такива разсъждения какво има да чете човек повече ... какво има да аргументира изобщо?
В лично моят живот аз нямам заеми и кредитни карти.
Имала съм, закрила съм ги, ненужни са ми и някак успявам да живея на Запад и да спя спокойно.
Заем бих взела само за работа или здраве, а за това децата няма нужда да знаят от малки.
От малки трябва да знаят само че парите не падат от дървото, наличните се харчат разумно, а повече идват само с труд. Това е нашата философия за нашите деца един ден. еврейска му работа.
Твоите могат да се върят в центрофугата цял живот, това си е в тяхната биография.
Но да ни убеждаваш ,  че кредитите са 'финансова култура" - моля ти се. Това е опашата лъжа, да не говоря колко е смешно, имайки предвид, колко хора в Щатите загубиха всичко през последната година, заради тази 'култура'.

# 137
  • Мнения: 4 965
И да допълня 10 c's. Предполага се, че /независимо дали на Запад или на Изток/ притежанието на кредитна карта изисква комбинация от пълнолетие и лични доходи. Т.е. не е необходимо родителят да учи децата си как се ползват кредити, а да го научи каква е стойността на парите, а после то само да преценява дали ще ползва или не кредитни карти.

# 138
  • Мнения: 275
Popcorn
Все по интересно става в тази тема
Анелиа11, която твърди, че живеейки в Обединеното кралство на социални помощи, може да се получи прекрасно образование, не знае какво е свръхпроизводство.
Ксения, която всички познаваме прекрасно, според която богатите хора задължително не са завършили университет, днес добавя нов щрих- задължително ползват кредит.
Х-финити има своя шанс да изгрее, като се учи от горните две:)

Никога не съм твърдяла подобно нещо, но ако това те кара де се чувстваш по-възвишена и по-спокойна - нямам нищо против. Grinning
Доброто си образование съм го получила в България. И съм страшно горда от себе си, че успях да бъда шест години и половина ученичка на двама професори, на които мога да кажа ДЪЛБОК ПОКЛОН И БЛАГОДАРЯ! Така е, аз няма как да знам какво е свръхпроизводство. Трябваше да уча само една година икономика и тогава със сигурност щях да съм по-компетентна.

# 139
  • Мнения: 2 674
Сега един мой съсед се изнася от апартамента си, защото банката му го е взела. Дъщеря му като двегодишна ходеше с яке "Бърбъри" за 200 долара. Страшна финансова култура, е поне детето не е лузър. Какво си говорим изобщо...

# 140
  • Мнения: 596
Наистина много интересна тема,не можах да се откъсна.
Азаф е напълно права-трябва да се търси начин човек да си увеличава доходите,а не да разчита на кредит.
Но подобно нещо казано малко по по-друг начин казва и Делюжън-тя също твърди,че е по-добре да си увеличаваш активите,а не пасивите.В Щатите активът е нещо,което ти носи доход,а пасивът е нещо,което гълта разходи,например домът е пасив,а бизнесът е актив.
Така че Азаф и Делюжън по една точка са на едно мнение (или е вече много късно и ми се спи) Mr. Green

# 141
  • Мнения: 73
Ксения, която всички познаваме прекрасно, според която богатите хора задължително не са завършили университет, днес добавя нов щрих- задължително ползват кредит.

Защо ти е да слушаш някои си по форуми? Просвещавай се директно от източника и като се "окултуриш" ела пак да си говорим!

http://www.youtube.com/watch?v=dXhceWYePsc

http://www.youtube.com/watch?v=ohU2EeZ0DK4&feature=related

# 142
  • Мнения: 64
Наистина много интересна тема,не можах да се откъсна.
Азаф е напълно права-трябва да се търси начин човек да си увеличава доходите,а не да разчита на кредит.
Но подобно нещо казано малко по по-друг начин казва и Делюжън-тя също твърди,че е по-добре да си увеличаваш активите,а не пасивите.В Щатите активът е нещо,което ти носи доход,а пасивът е нещо,което гълта разходи,например домът е пасив,а бизнесът е актив.
Така че Азаф и Делюжън по една точка са на едно мнение (или е вече много късно и ми се спи) Mr. Green

Разговаряла съм с доста хора тук, в САЩ и трябва да ти кажа, че не намират домът си за пасив, а за най-голямата инвестиция в живота си. Тук много често се налага да се сменят жилища, защото се местят по работа или купуват по-голямо щото семейството се увеличава или пък купуват по-малко, щото децата отлитат и се смята, че ако си имал жилището си за 5 години, би трябвало да очакваш възвръщаемост от инвестицията си. Не мисля, че България прави изключение - цените бавно нарастват с годините. Сега да видим дали ще е така след тази криза, дали пет години ще са достатъчни на недвижимата собственост да поскъпне и да може да продадеш къщата си на печалба. Щото иначе пак ще я продадеш, но или няма да спечелиш нищо, или на загуба. И все пак, заради възможността да спечелиш, си заслужава да се купи къща, вместо да се живее под наем. Щото под наем задължително губиш - нищо не остава за теб така и така, но пък имаш свободата да се местиш без всичките главоболия свързани с продажба на имот. И като казвам наем, имам предвид НАЕМ, от порядъка на 1000-2000 долара за сносно жилище в голям град, двустайно. Има и по-евтини, но са по кварталите и съседите са ти доста мургавки. При средна заплата 2000-3000 долара, това са си пари. Разбира се, нещата варират по райони, но казвам средно.

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 23:55 от Xfinity

# 143
  • Мнения: 5 710
това разбира се при добър пазар, нали така. при колабирал такъв ще е малко трудно да излезе тази сметка. инвестиция- дръжки. а ако останеш и без job, което е твърде възможно си оставаш само с идеята, че всъщност инвестираш;-)

# 144
  • Мнения: 73
Домът може да е много добра инвестиция, но и много лоша. Зависи как си премислил нещата.
Киосаки много ясно говори в лекциите си за това кога домът е инвестиция и кога дългова тежест.

# 145
  • Мнения: 64
Ксения, която всички познаваме прекрасно, според която богатите хора задължително не са завършили университет, днес добавя нов щрих- задължително ползват кредит.

Защо ти е да слушаш някои си по форуми? Просвещавай се директно от източника и като се "окултуриш" ела пак да си говорим!

http://www.youtube.com/watch?v=dXhceWYePsc

http://www.youtube.com/watch?v=ohU2EeZ0DK4&feature=related

Делужън, право в десятката. Peace

# 146
  • Мнения: 64
Домът може да е много добра инвестиция, но и много лоша. Зависи как си премислил нещата.
Киосаки много ясно говори в лекциите си за това кога домът е инвестиция и кога дългова тежест.

Анджък де, нали тука това се бистри хиляда страници - финансовата култура и образование.
Някой каза по-горе - за какво да ги уча децата на финансии, финансови инструменти, инвестиции, заеми, кредити, приходи, разходи, като те сами ще си се научат като пораснат.
Ами тогава защо им даваш сексуално образование например?
Защо ВЪОБЩЕ ти трябва да ги образоваш, по твоята логика? Те като пораснат, сами ще си се научат да си живеят живота... newsm78

П.С. Никъде и никой не се изправи доблестно да каже, че всъщност самият той не разбира толкова добре от тези неща, та затова не може да научи и децата си...Само едно мнение чух, че тези работи са нови за България, та затова хората не знаели да боравят с тях.
Аз отговорих, че ме учудва незаинтересоваността на българите, защото не е вярно, че тези неща са нови - демокрация и пазарна икономика е вече 20 години, наполовина от целия срок на социализма, а ние още се крием зад "широкият" му гръб...

# 147
  • Мнения: 5 710
Много смешни клипчета на много смешни хора.
но някои полезни коментари под тях. като този Scaling while keeping costs down is the key.
ето това е култура.


П.С. Никъде и никой не се изправи доблестно да каже, че всъщност самият той не разбира толкова добре от тези неща, та затова не може да научи и децата си...Само едно мнение чух, че тези работи са нови за България, та затова хората не знаели да боравят с тях.
Аз отговорих, че ме учудва незаинтересоваността на българите, защото не е вярно, че тези неща са нови - демокрация и пазарна икономика е вече 20 години, наполовина от целия срок на социализма, а ние още се крием зад "широкият" му гръб...

да, ние българите трошим жълъди в наследствените си хралупи, докато вие с ксения правите големите пари зад океана, жонглирайки с финансови инструменти  Grinning
въображаеми, разбира се.

# 148
  • Мнения: 73
Цитат
Много смешни клипчета на много смешни хора.

Само милиардери хора. Нищо особено- супер-смешници. За чиито лекции други богати бизнесмени-смешници плащат луди пари.

# 149
  • Мнения: 5 710
Цитат
Много смешни клипчета на много смешни хора.

Само милиардери хора. Нищо особено- супер-смешници. За чиито лекции други богати бизнесмени-смешници плащат луди пари.

 Mr. Green шегобийка си ти,  Delusion

# 150
  • Мнения: 4 965
Като ще сравняваме това да научиш детето си на финансова култура със сексуалното образование - разликата е в това да го стимулираш да печели и да го научиш да харчи разумно /т.е. да му обясниш за птичките, пчеличките и презервативите/ и да му връчиш кредитна карта преди самото то да печели достатъчно, че да покрива разходите по нея /т.е. да му покажеш нагледно секс пози и да му обясниш колко по-приятен е сексът без презерватив, въпреки евентуалните последици, при които може просто да вдигне рамене/.

Цитат
Много смешни клипчета на много смешни хора.

Само милиардери хора. Нищо особено- супер-смешници. За чиито лекции други богати бизнесмени-смешници плащат луди пари.

Наистина се майтапиш. Милиардери са, защото живеят от кредити, но не теглени от тях, а давани от тях на хора, които са убедили с доводите си.
Икономист съм и по образование, и по професия и те съветвам да публикуваш някоя нова икономическа теория /заедно с другата мацки/ - със сигурност ще сте уникални...

# 151
  • Мнения: 64
Много смешни клипчета на много смешни хора.
но някои полезни коментари под тях. като този Scaling while keeping costs down is the key.
ето това е култура.


П.С. Никъде и никой не се изправи доблестно да каже, че всъщност самият той не разбира толкова добре от тези неща, та затова не може да научи и децата си...Само едно мнение чух, че тези работи са нови за България, та затова хората не знаели да боравят с тях.
Аз отговорих, че ме учудва незаинтересоваността на българите, защото не е вярно, че тези неща са нови - демокрация и пазарна икономика е вече 20 години, наполовина от целия срок на социализма, а ние още се крием зад "широкият" му гръб...

да, ние българите трошим жълъди в наследствените си хралупи, докато вие с ксения правите големите пари зад океана, жонглирайки с финансови инструменти  Grinning
въображаеми
, разбира се.

Усещам леко незадоволство в тонът ти. Ако си удовлетворена от животът си, какво те притеснява моят или този на Делюжън? newsm78

# 152
  • Мнения: 64
Като ще сравняваме това да научиш детето си на финансова култура със сексуалното образование - разликата е в това да го стимулираш да печели и да го научиш да харчи разумно /т.е. да му обясниш за птичките, пчеличките и презервативите/ и да му връчиш кредитна карта преди самото то да печели достатъчно, че да покрива разходите по нея /т.е. да му покажеш нагледно секс пози и да му обясниш колко по-приятен е сексът без презерватив, въпреки евентуалните последици, при които може просто да вдигне рамене/.

Цитат
Много смешни клипчета на много смешни хора.

Само милиардери хора. Нищо особено- супер-смешници. За чиито лекции други богати бизнесмени-смешници плащат луди пари.

Наистина се майтапиш. Милиардери са, защото живеят от кредити, но не теглени от тях, а давани от тях на хора, които са убедили с доводите си.
Икономист съм и по образование, и по професия и те съветвам да публикуваш някоя нова икономическа теория /заедно с другата мацки/ - със сигурност ще сте уникални...

Аз лично не съм дала на синът си кредитна карта - това го казах още в пилотния пост по темата. Обаче Чукча писатель, не читатель....та и ти така... Има хора, които обаче практикуват такова финансово обучение, да, и за мен е крайно, затова и не съм го практикувала. Това обаче не значи, че те грешат, а ние сме правите. Не е необходимо да ме оборваш за нещо, по което имаме еднакво мнение. Ти си тази, която отплесна темата в съвсем различна "икономическа" посока, опитвайки се да ми наложиш собственото си мнение. Ами приеми, че освен твоето има и други мнения и спи спокойно вече.

# 153
  • Мнения: 73
Цитат
Наистина се майтапиш. Милиардери са, защото живеят от кредити, но не теглени от тях, а давани от тях на хора, които са убедили с доводите си.
Икономист съм и по образование, и по професия и те съветвам да публикуваш някоя нова икономическа теория /заедно с другата мацки/ - със сигурност ще сте уникални...

Съветвам те да попрочетеш и послушаш нещо от тях, поне това което е достъпно. За да не те е срам да казваш че си финансист. 3-дневен семинар на Киосаки струва минимум 5000 дол. и залите са препълнени с богати и напълно успешни хора.

# 154
  • Мнения: 4 965
Аааа, Xfinity, аз просто споделих едно различно мнение и се оказа, че не е само мое, но ти самата се хвана за него. А и ти самата обясняваше как синът ти си купува незнам си какви дрехи с кредитна карта, затова съм те разбрала грешно. И нямам време да спя спокойно, защото в момента работя и с форума се разсейвам точно с цел да не заспя. Wink

...

Съветвам те да попрочетеш и послушаш нещо от тях, поне това което е достъпно. За да не те е срам да казваш че си финансист. 3-дневен семинар на Киосаки струва минимум 5000 дол. и залите са препълнени с богати и напълно успешни хора.

Казах икономист, а не финансист и не изпитвам нужда някой да ми продава на такава цена идеята да ползвам продукт, който приемам за най-идиотския начин да платиш за една стока или услуга 2 пъти по-скъпо. Иначе, цената на курса е напълно нормална за специализиран курс, но моите интереси са в по-различна област и няма да се възползавм точно от конкретното обучение.

# 155
  • Мнения: 64
Аааа, Xfinity, аз просто споделих едно различно мнение и се оказа, че не е само мое, но ти самата се хвана за него. А и ти самата обясняваше как синът ти си купува незнам си какви дрехи с кредитна карта, затова съм те разбрала грешно. И нямам време да спя спокойно, защото в момента работя и с форума се разсейвам точно с цел да не заспя. Wink

...

Съветвам те да попрочетеш и послушаш нещо от тях, поне това което е достъпно. За да не те е срам да казваш че си финансист. 3-дневен семинар на Киосаки струва минимум 5000 дол. и залите са препълнени с богати и напълно успешни хора.

Казах икономист, а не финансист и не изпитвам нужда някой да ми продава на такава цена идеята да ползвам продукт, който приемам за най-идиотския начин да платиш за една стока или услуга 2 пъти по-скъпо. Иначе, цената на курса е напълно нормална за специализиран курс, но моите интереси са в по-различна област и няма да се възползавм точно от конкретното обучение.

Азаф, моля те погледни заглавието на темата. И ми кажи какво общо има това със "за и против кредитите", на каквото я обърнахте ти и няколко други потребители. Синът ми си купи мотор с кредит, но то е защото е изчислил, че с мотор ще му излиза по-евтино да ходи на работа и на училище, отколкото с колата си, а и ще има по-малко разходи по поддръжката, а и кредитът е доста малък в неговият случай.

Последна редакция: чт, 01 апр 2010, 02:00 от Xfinity

# 156
  • Мнения: 73
Цитат
Казах икономист, а не финансист и не изпитвам нужда някой да ми продава на такава цена идеята да ползвам продукт, който приемам за най-идиотския начин да платиш за една стока или услуга 2 пъти по-скъпо. Иначе, цената на курса е напълно нормална за специализиран курс, но моите интереси са в по-различна област и няма да се възползавм точно от конкретното обучение.

Не си си направила изобщо труда да чуеш за какво иде реч. Няма идиоти, които плащат такива пари за да им бъде продаден продукт. Продават се финансови знания и умения, които да те направят богат и успешен в бизнеса.
Явно такива знания в университета не са ти дадени.

п.с. Това е възможно най-ниската цена. Най-изгодния пакет 12 курса струва 66 000 дол. и повярвай има кой да ги дава защото има за какво.
46 милиона продадени книги по финанси от този "смешник". Какво е това за един български икономист....

Последна редакция: чт, 01 апр 2010, 01:35 от Delusion

# 157
  • Мнения: 4 965
Цената не винаги е гаранция за качество - т.е. цената на един курс не означава, че може да предложи на всекиго интерес. А вероятно посещаващите го си плащат обучението с кредити...


Xfinity, все пак, не пиша на китайски. Темата не е за и против кредитите, а за това дали даваме на децата си финансово образование /през призмата на ползването на кредит/. Аз лично написах, че за мен финансовото познание и умения на един човек нямат много общо с кредитите, а с доста други неща и затова няма да уча децата ми как да ползват кредити /защото за мен те не са полезен финансов инструмент/, но ги уча /в съответствие с възрастта им/ да боравят към момента с малка сума джобни пари, впоследствие с по-гголяма сума, а в бъдеще ще ги окуража в това да печелят собствени средства, които да харчат.
Това написах още в началото и не знам защо прие толкова навътре, че има хора, които не приемат с такова доверие кредитите. А и не отричам ползата от наличието на кредитна карта - удобна е за пазаруване он-лайн, за гарантиране на хотелски и самолетни резервации и др., но не и за купуване на дрехи, обувки, електроуреди и др. неща, които не е толкова трудно човек да си купи и със собствени средства. На това искам да науча и децата си. Надявам се, че сега го написах ясно.

# 158
  • Мнения: 73
Цената не винаги е гаранция за качество - т.е. цената на един курс не означава, че може да предложи на всекиго интерес. А вероятно посещаващите го си плащат обучението с кредити...

Има ли значение кой с какво плаща тези пари? Хората масово плащат и знаят конкретно за какво. За да дадеш такива пари трябва да си сигурен че си заслужава.
Не ги давай! Поне ЕДНА негова книга прочети преди да спориш за финансова култура и да говориш за възпитание!

Хората неприемащи кредити нямат ни най-малко понятие от финансова култура. Пари без кредити не се правят.

# 159
  • Мнения: 64
Цената не винаги е гаранция за качество - т.е. цената на един курс не означава, че може да предложи на всекиго интерес. А вероятно посещаващите го си плащат обучението с кредити...


Xfinity, все пак, не пиша на китайски. Темата не е за и против кредитите, а за това дали даваме на децата си финансово образование /през призмата на ползването на кредит/. Аз лично написах, че за мен финансовото познание и умения на един човек нямат много общо с кредитите, а с доста други неща и затова няма да уча децата ми как да ползват кредити /защото за мен те не са полезен финансов инструмент/, но ги уча /в съответствие с възрастта им/ да боравят към момента с малка сума джобни пари, впоследствие с по-гголяма сума, а в бъдеще ще ги окуража в това да печелят собствени средства, които да харчат.
Това написах още в началото и не знам защо прие толкова навътре, че има хора, които не приемат с такова доверие кредитите. А и не отричам ползата от наличието на кредитна карта - удобна е за пазаруване он-лайн, за гарантиране на хотелски и самолетни резервации и др., но не и за купуване на дрехи, обувки, електроуреди и др. неща, които не е толкова трудно човек да си купи и със собствени средства. На това искам да науча и децата си. Надявам се, че сега го написах ясно.

Драга ми Азаф, нека да ти кажа нещо. Това, че ще ползваш кредит и ПОСЛЕ ЩЕ ГО ПОКРИЕШ, не означава, че задлъжняваш. Дано да правиш разлика между понятията. И аз това го казах много отдавна в темата, ама няма кой да чете, щото е по-важно да се налага собственото мнение, без дори да се прочете за какво иде реч. Никой не ти говори, че трябва да задлъжняваш и да потъваш - ето това е то, да имаш финансова култура. Да разбереш разликата между отговорен кредит и кредит, дето ще те удави. Ама както разбрахме вече, българите не я правят тази разлика, щото са свикнали да не плащат - виж колко хора си плащат данъците например и ще разбереш какво имам предвид като казвам, че затова държавата е на този хаос - тъжно, но факт. Българина решава, че щом някой му дава кредит, ИСКА да го УДАВИ и що - щото той НЯМА ДА ИМА ВЪЗМОЖНОСТ ДА ГО ПЛАЩА, ама ще го вземе все пак, че нали дават..... Ами защо го взима тогава??? Хахахахах! Смешници!!! ИЗвинявай за острия тон, но вече сто пъти обясних какво имам предвид и си удрям главата в стена от неразбиране...и ме е яд, защото това неразбиране точно води до проблемите и до кризи като тази. Не може да идеш да се набълбукаш с огромен кредит и да се удавиш, само защото банката ти го дава! Не може така и не трябва!!! И на всичкото отгоре да обвиняваш банката и всички други за СВОЯТА СОБСТВЕНА ГЛУПОСТ!!!

Последна редакция: чт, 01 апр 2010, 02:13 от Xfinity

# 160
  • Мнения: 4 965
Охххх, отказвам се да споря с радиото - и има разлика между "неприемащ" и "неприемащ на доверие".
Какво да се прави, сигурно ми липсва възпитание, ом не съм чела точно тези велики книги...
А има и много други начини да се правят пари без кредит.  Да правиш пари с кредит пък хич не ми е ясно как точно става - само наличието на кредит ти дава единствено фалшивото усещане за притежаване на пари. Пари се правят по друг начин, а кредитът може само да те подпомогне при нужда в правенето.
Аз никого не се опитвам да убедя - който няма финансови възможности, нека се заблуждава и тегли кредити. Стига да е щастлив и да се моли да не остане някой ден в ситуация да не може да ги обслужва...
За мен финансовата култура включва: умения и познания; печелене на пари; инвестиране на парите с цел възвръщаемост и т.н., а това, което човек си купува с парите си зависи от нуждите и възможностите му. Не можеш да ме убедиш, че човек без пари да изкара края на месеца, е свръх финансово успешен, ако изтегли кредит за 10 дни Майорка и после ги изплаща 5 г. /това е логиката да имаш в момента нещо, което искаш, а не можеш да си позволиш/...

# 161
  • Мнения: 73
Азаф, хвани се тази нощ като така или иначе се чудиш къде да убиваш време, нещичко от "тези книги" да попрочетеш, после се върни отново на постинга си за да разбереш сама колко наивно и глупаво разсъждаваш. Като беден човек. Ако схванеш основната идея защо бедният става все по-беден, а богатият все по-богат, и в какво се състои разликата им в мисленето, ВЕЧЕ ще е огромен прогрес за теб.

Приятно четене!

# 162
  • Мнения: 4 965
Xfinity, нали точно това ти обяснявам 2 дни, че кредитът с разум е едно на ръка, но той определено не включва купуването на маркови парцалки, ако са ти над масрафа /просто за тях би следвало да можеш да си платиш и без кредит/.
Кредит "с разум" означава кредит наистина при нужда; не по-голяма от 20-30% в сравнение с месечния доход, сума по обслужването му максимално кратък срок за погасяване и търсене на други варианти за увеличаване на собствените средства, които да помогнат избягването на ползването на кредити.  
А за българите, за съжаление, аз лично не мога да обобщавам - не съм българка, но винаги ми е било тъжно да слушам и чета подобни обидни за самите тях обобщения, изразени от други българи...

# 163
  • Мнения: 4 965
Азаф, хвани се тази нощ като така или иначе се чудиш къде да убиваш време, нещичко от "тези книги" да попрочетеш, после се върни отново на постинга си за да разбереш сама колко наивно и глупаво разсъждаваш. Като беден човек. Ако схванеш основната идея защо бедният става все по-беден, а богатият все по-богат, и в какво се състои разликата им в мисленето, ВЕЧЕ ще е огромен прогрес за теб.

Приятно четене!

 Joy
Добре, добре.
Всъщност, казах в началото, че нямам намерение да си поствам данъчната декларация - дали съм бедна или богата е субективно понятие. Аз съм си намерила начин да си позволявам всичко желано без кредити. Който има проблеми, да си търси варианти и да чете книги...

# 164
  • Мнения: 64
Xfinity, нали точно това ти обяснявам 2 дни, че кредитът с разум е едно на ръка, но той определено не включва купуването на маркови парцалки, ако са ти над масрафа /просто за тях би следвало да можеш да си платиш и без кредит/.
Кредит "с разум" означава кредит наистина при нужда; не по-голяма от 20-30% в сравнение с месечния доход, сума по обслужването му максимално кратък срок за погасяване и търсене на други варианти за увеличаване на собствените средства, които да помогнат избягването на ползването на кредити. 
А за българите, за съжаление, аз лично не мога да обобщавам - не съм българка, но винаги ми е било тъжно да слушам и чета подобни обидни за самите тях обобщения, изразени от други българи...

Уффф, ама ти??? Значи обяснявам за последен път - купувам си аз дрехите и после си ги изплащам като поп. Имам си ликвидност, направила съм си сметката купувам си ги. Проблем? Казах още в мноооого по-преден постинг, че държа отворен кредит от 2000 долара всеки месец като си покривам изискуемата сума от банката чинно, за да ми повишава кредитния рейтинг, но във всеки един момент мога да си ги изплатя тези пари, ако се наложи. Ама нали трябва да спорим заради спора, та и ти така...дай да хвърлим вината върху тия, дето си взимат кредитите...Когато човек си купува нова кола, си е направил сметката за предимствата и недостатъците и е решил дали този кредит трябва да го вземе - това е то отговорност. Пътува всеки ден по 60 км до работа и обратно, трябва му кола, която да е сигурна и издръжлива, с нисък разход или такмм каквито са му изискванията, сяда, тегли чертата и вижда, че ако вземе кредит, който му е 400 долара на месец за определен срок да кажем 5 години, а той прави по 4000 долара си заслужава да я вземе тази кола. На средата рефинансира за по-ниска лихва, изплаща колата по-бързо или я продава и купува още по-нова. Проблем? Няма. Но трябва добре да си е направил сметката.

Като се разболее, няма да може да го плаща, да. Но като се разболее и без кредит, няма да може да си купува храна. Е? Ако седне така да мисли някой, по-добре направо да ляга и да мре, какво да ти кажа....

Последна редакция: чт, 01 апр 2010, 02:37 от Xfinity

# 165
  • Мнения: 4 965
Няма проблеми. Въпросът е, че може да изкарваш повече пари и да имаш и за купуване на вещи, и да отделиш настрана, вместо всеки месеца да изплащаш стари разходи и пак да купуваш вещи /т.е. нямаш спестени или вложени в нещо пари, а имаш дългове/. Ето това е разликата.

# 166
  • Мнения: 4 965
Отказвам се от темата. Омръзна ми, въпреки наистина интересното начало. Весели празници.

# 167
  • Мнения: 3 426
Не мога да повярвам, че някой може да оспорва Кийосаки като авторитет! Вместо да се дърлите по форуми и да си "мерите" доходите и пералните, вземете прочетете някоя книга.

# 168
  • София
  • Мнения: 62 595
П.С. Никъде и никой не се изправи доблестно да каже, че всъщност самият той не разбира толкова добре от тези неща, та затова не може да научи и децата си...Само едно мнение чух, че тези работи са нови за България, та затова хората не знаели да боравят с тях.
Аз отговорих, че ме учудва незаинтересоваността на българите, защото не е вярно, че тези неща са нови - демокрация и пазарна икономика е вече 20 години, наполовина от целия срок на социализма, а ние още се крием зад "широкият" му гръб...

А защо да кавам, че не разбирам като разбирам? По образование съм икономист, по професия съм счетоводител, така че съм наясно с нещата в общи линии. Също съм наясно, че въпросното инвестиране във финансови инструменти е като залагае на рулетак - играчт губи, банката винаги печели. В случая такива като мен и теб сме играчите. Точно, защото зная за какво става въпрос, никога не бих се полъгала да се занимавам с финансови инструменти. За мен нещата са прости: имаш-харчиш, нямаш- не харчиш! Кредитът е хубава възможнос, но трябва да се използва разумно. Ако едно семейство започва от нулата, не виждам какпо друг начин ще се сдобие със свое жилище, освен чрез ипотека. Колкото и да си увеличава човек доходите, няма как да чака да спестява, пък тогава да купува дом. Твърде много пари са нужни. Но не съм ипротив живеенето под наем, защото за много хора това е по-изгодният вариант и не е задължително да е загуба. Въпрос на национални ценности и култура.
Уча децата си на това, което аз правя - правя си сметка на разходите и гледам да не се разпростирам извън фнансовата си черга. Не съм от рискуващите хора по отношжение на инвестициите. Направо би моглод се каже, че съм от стиснатите в сравнение с всеобщата лудост с потребителските заеми. Като не мога да си позволя нещо, оправям се и без него. Много ми е зор какъвми е телефонът! Или какви са ми обувките! За мен инвестициие са от друг характер.

# 169
  • София
  • Мнения: 62 595
Не мога да повярвам, че някой може да оспорва Кийосаки като авторитет! Вместо да се дърлите по форуми и да си "мерите" доходите и пералните, вземете прочетете някоя книга.


Че този, Кийосаки а не  Господ, че да не го подлагаме на съмнение! Какъв е той, държател на абсолютната истина?
По повод неговите курсове - не е важно какво ти гвори, а с какви хора се срещаш в паузите! Не всеки може да си позволи пет хилядарки за негов курс, което показва,че тези хора,които са там са станали такива,каквито са преди неговте лекции! За тях просто това е повод за събиране и създаване на контакти. Най-нтересното по такива сбирки е ставащото извън официалната програма.

# 170
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Съгласна съм с Xfinity по отношение на това, че кредите и кредитните карти са нещо, което няма как да се избегне. Просто е изключително удобно и дава ред предимства. Не мисля и че това е нещо ново за България. Аз самата имам карти от поне 7-8 години и ги ползвам. Вече почти няма магазин /да не кажа, че абсолютно няма, или поне аз не съм пазарувала скоро в такъв/, който да няма терминал. Запозната съм с цялата схема и покривам разходите си спокойно. За децата ми картата е нещо познато и съвсем нормално. Така, както навремето за мен е била позната и нормална детската касичка. Това не е нещо, което те ще видят и чуят за първи път, когато станат на 25. Има време, ще им обясня след някоя друга година какво е кредитна линия, как се ползва, какви са схемите и механизмите. Но това не могат и не бива да бъдат първите стъпки във финансовото им ограмотяване. То следва да започне много по-рано и от друга отправна точка. И ако това не се е случило овреме и по друг начин -  управлявайки собствени средства в брой, то те няма да могат да обслужват правилно, разумно и интелигентно и останалите финансови инструменти и възможности. 

Именно по тази причина аз няма да им дам карта. Когато човек не знае как се печели, как се спестява, как се планират разходи и как се управляват пари, то той няма да харчи планирано и разумно. Много е лесно да се харчат чужди пари - няма значение дали кредит от мен или от финансова институция. Щом човек не е в състояние сам да печели и управлява средстават си, по моему му е и рано за коментираните тук останали финансови екстри. Това е причината, поради която няма да кредитирам децата си. А не защото не познавам финансовите схеми и ползите от тях.

# 171
  • Мнения: 5 710
Не мога да повярвам, че някой още вярва че като купиш една ябълка и я продадеш, ще купиш две и така ще станеш милиардер.  Confused
Фамилията Тръмп е била на хоризонта на недвижимите имоти в НЙ много преди пръкването на Доналд. Баща му му е дал един хотел да реновира заедно с др. фамилия от бранша, след което е минал към Тръмп тауър. Биография на Тръмп, 1 том.
Японецът който е мотивационен лектор с цел да убеждава наивните хорица как могат да забогатят,  действително е направил пари къде с хазард, къде с късмет ( е написал един два хита с общи приказки, факт), но при всеки такъв пример трябва да отчетем и историческия период, състоянието на икономиката, в която се е случвало. Такива неща в момента почти не се случват, освен, ако не са в полето на IT технологиите. Току някой измисли Файсбук, за това освен тиква друга инвестиция не ти трябва...
Едно време, хората на една заплата са живели по няколко души, изплащали са къща и са си позволявали и ваканции. Говоря за 1-2 поколения преди нас. Сега това е невъзможно. Каква инвестиция е един апартамент - това не е никаква инвестиция, а покрив над главата ти. Ако имаш късмет разбира се да не кролира пазара ,и да плащаш заема в условията на невъзможност да продадеш имота и дебнещата те безработица, максимум  си осигуряваш просто едно жилище, в което да живееш. Егати инвестицията, егати успеха.
Следват заеми за всичко - от печката до ЛСД телевизора, щото 'веднъж се живее".
И в един момент гледаш клипчетата и си казваш "ааа, ама то не било чак така"...

Няма лошо човек да има бизнес,  който да развива, да вземе заем с цел да си увеличи печалбите, това всеки го подкрепя. Но да се придават супер-нереалистични примери, като модел за това как става номера със забогатяването от кредити .. плийз  Stop Четете повече.
И по-малко от секцията 'self help".


# 172
  • Мнения: 5 710
Няма проблеми. Въпросът е, че може да изкарваш повече пари и да имаш и за купуване на вещи, и да отделиш настрана, вместо всеки месеца да изплащаш стари разходи и пак да купуваш вещи /т.е. нямаш спестени или вложени в нещо пари, а имаш дългове/. Ето това е разликата.

Не. Идеята е, че те са богати колкото теб , а ти си тъпо парче да правиш пари, вместо да ги взимаш на заем.
И аз мисля да не пиша повече, само се ядосвам.

# 173
  • Мнения: 4 300
Ами как няма да се ядосвате. Първото нещо, което трябва да се знае, е че няма универсални решения.
Животът на човек без никаква собственост, и на някой с три апартамента зад гърба са съвсем различни. Както и човек, който (цял живот ще) работи за 1000 лв, е различен от този, който работи за 5000, а той на свой ред е различен от този, който има бизнес за 50 000. Да не говорим пък за различните желания и стремежи на хората- един иска спокоен живот без рискове, друг си слага главата в торбата за няма нищо, трети пък иска да пътува и сменя градовете....живот:)

пп. финансовата култура на едно дете започва с трите S-a- save, spend, share. Поне според мен.

Последна редакция: чт, 01 апр 2010, 15:33 от Рокси

# 174
  • Мнения: 64
Каква инвестиция е един апартамент - това не е никаква инвестиция, а покрив над главата ти. Ако имаш късмет разбира се да не кролира пазара ,и да плащаш заема в условията на невъзможност да продадеш имота и дебнещата те безработица, максимум  си осигуряваш просто едно жилище, в което да живееш. Егати инвестицията, егати успеха.

От това ти изречение става ясно, че нямаш грам финансова култура. Понятието "инвестиция" означава "капиталовложение". Та в този смисъл, покупката на жилище се превръща в най-голямата инвестиция в живота на голяма част от населението - не ми се рови по статистики, но смятам, че е повече от 50%. Та затова, трябва добре да се внимава в какво и как се инвестира. На теб понеже всичко си знаеш, па и се лЮтиш на всичкото отгоре, ако някой има различно мнение по даден въпрос, мога да ти пожелая да продължиш да се оправяш без кредити и по-весело. Simple Smile

# 175
  • Мнения: 5 710
е ти си противоречиш бе, ексфинити!

# 176
  • Мнения: 64
е ти си противоречиш бе, ексфинити!

И къде по-точно си противореча? newsm78

# 177
  • Мнения: 5 710
Ами ти определи това: http://www.youtube.com/watch?v=ohU2EeZ0DK4&feature=related
като удар в десятката, нали?

# 178
  • Мнения: 64
Ами ти определи това: http://www.youtube.com/watch?v=ohU2EeZ0DK4&feature=related
като удар в десятката, нали?

И къде е противоречието? Тук говорим за къщата като инвестиция, не говорим как инвестираш и какво инвестираш - може да инвестираш заем, може да инвестираш свежи пари, но къщата е инвестиция както и да го погледнеш КАПИТАЛОВЛОЖЕНИЕ. И за повече от 50 процента от населението, това  е най-голямата инвестиция в живота им - дали е успешна или не, много фактори влияят и не визирам това. Има много голяма разлика. Човекът говори за заеми, а ти говориш, че домът не бил инвестиция, на което аз отговарям, че не си права. Ти на колко години си?

# 179
  • Мнения: 4 965
На жилище можеш да гледаш като на инвестиция единствено, когато го купуваш с цел печалба - примерно, ремонт и препродажба, отдаване под наем, използването му за развитие на някакъв бизнес. Когато го закупуваш с цел да живееш с него, е единствено пасив, с който си осигуряваш място за живеене. Peace
Идеята е, че инвестицията винаги носи някаква възвръщаемост. Другото е просто покупка, която ти осигурява едно от удобствата от пирамидата на Маслоу.

# 180
  • Мнения: 5 710
Според това финансово гуру, което цитира, е bad debt ти  да плащаш къщата , в която живееш, това не те прави богат, тоест, не инвестираш правилно заемите, които промотира темата ти и самата ти.
Да си купиш къщата, в която живееш е разумна стъпка, до някаква степен, има мн. фактори да прецениш + и - преди това. В най-разпространения вариант след като 25-30-35 години си плащал, накрая имаш имот. Това за времето на твоя живот не те е обогатило, а само изръбило и притиснало в името на децата най-често, или в името на страха от неизвестността. Може да е капитал за децата ти, което е един  сериозен + в баланса с  минусите. Може и да си късметлия , т.е да живееш във време и място, на които цената се качва по-бързо и да сколасаш да направиш сделка по някое време. Но това по принцип не е печеливша инвестиция, само вади от джоба ти, не слага ( пак да се върна към примерът, който сами дадохте).
Печеливша инвестиция е, ако заедно със заема за къщата, вземеш и един за помещение ( магазин, офис) , от който или ти да работиш ( и да изкарваш пари с по-ниски разходи), или да го даваш под наем ( за да ти плаща заема или някаква част от него).
Така че нека правим разлика- не го правиш, за да капиталовложиш, за да спечелиш накрая (иначе би влагала капиталите си в по-печеливши продукти ), а го правиш, за да имаш покрив над главата ти и защото си убеден, че плащането на наем е хвърляне на пари в кошчето. С една дума си притиснат да го сториш.
И тъй като темата ти е все пак за 'разумно"и 'печелившо' ми се струва, че е важно уточнението, че да си плащаш къщата, в която живееш 35г. рядко те прави богат в рамките на твоя живот. Прави те просто собственик на къща (обикновено с цената на много лични лишения), която един ден детето ти да наследи, или да дели с останалите наследници. Така ще се получат добри първи вноски за тяхното капиталовложение " заем за къща", или култовото 'закупуване на автомобил" ...
Надявам се този път да ме разбра.

Последна редакция: чт, 01 апр 2010, 20:01 от 10 c's

# 181
  • Мнения: 64
Според това финансово гуру, което цитира, е bad debt ти  да плащаш къщата , в която живееш, това не те прави богат, тоест, не инвестираш правилно заемите, които промотира темата ти и самата ти.
Да си купиш къщата, в която живееш е разумна стъпка, до някаква степен, има мн. фактори да прецениш + и - преди това. В най-разпространения вариант след като 25-30-35 години си плащал, накрая имаш имот. Това за времето на твоя живот не те е обогатило, а само изръбило и притиснало в името на децата най-често, или в името на страха от неизвестността. Може да е капитал за децата ти, което е един  сериозен + в баланса с  минусите. Може и да си късметлия , т.е да живееш във време и място, на които цената се качва по-бързо и да сколасаш да направиш сделка по някое време. Но това по принцип не е печеливша инвестиция, само вади от джоба ти, не слага ( пак да се върна към примерът, който сами дадохте).
Печеливша инвестиция е, ако заедно със заема за къщата, вземеш и един за помещение ( магазин, офис) , от който или ти да работиш ( и да изкарваш пари с по-ниски разходи), или да го даваш под наем ( за да ти плаща заема или някаква част от него).
Така че нека правим разлика- не го правиш, за да капиталовложиш, за да спечелиш накрая (иначе би влагала капиталите си в по-печеливши продукти ), а го правиш, за да имаш покрив над главата ти и защото си убеден, че плащането на наем е хвърляне на пари в кошчето. С една дума си притиснат да го сториш.
И тъй като темата ти е все пак за 'разумно"и 'печелившо' ми се струва, че е важно уточнението, че да си плащаш къщата, в която живееш 35г. рядко те прави богат в рамките на твоя живот. Прави те просто собственик на къща (обикновено с цената на много лични лишения), която един ден детето ти да наследи, или да дели с останалите наследници. Така ще се получат добри първи вноски за тяхното капиталовложение " заем за къща" ...
Надявам се този път да ме разбра.

Ти май обичаш да си налагаш мнението, но не обичаш да слушаш чуждото, а? Аз още пет страници назад казах, че за американците къщата е НЕ САМО обикновена инвестиция, а БИЗНЕС инвестиция, защото се налага често да продават и купуват, намери си сама поста ми назад в темата. Ама нали Чукча писатель, не читатель, та и ти...Аз лично нищо не промотирам, нито говоря за бизнес . За бизнес говори Делюжън, аз от бизнес не разбирам. Но зная да се оправям с кредитите си, когато се наложи да взема и не ги отхвърлям априори, както ти и още няколко други потребители правите. И темата е за това, да обясним на децата си как да се оправят в днешните модерни времена, за да не го направи някой недоброжелател, който именно да ги заглоби с ЛОШИ КРЕДИТИ. Ти и няколко от другите потребители замазахте нещата в опитите си да се представите за много велики и да четете лекции на нас, простите, дето си взимаме неща на кредит и си изплащаме кредитите по живо по здраво. Може би ти е неприятно, че нямаш това, което аз имам, защото те е страх да вземеш кредит или може би смяташ, че си безотговорна и затова не го правиш, каквито и да са ти причините, не ми гледай в паничката. Аз намирам себе си за разумен човек и зная какво да правя с финансиите си така че, хем да се наслаждавам на живота си, хем да съм спокойна като го правя. Гледай си в собствената и си живей по начин по който намираш за добре.  Само не знам как ще дадеш добро образование на детето си, ако не вземе то или ти кредит, ама това си е твоя работа. Simple Smile

И няма нужда сега да ми разтягаш локуми за А и Б, ти нали беше срещу кредитите? Какво се пънеш сега да се обясняваш...

# 182
  • Мнения: 5 710
Пъна? Изобщо не се пъна, никаква трудност не ми представлява.
В Щатите до преди известно време функционираше тази логика.Това време отмина и ще е зор да се върне. Не го казвам със злорадост. Сега плащат заеми в/у имоти, дето изобщо не знаят дали някога ще могат да продадат. За печелба не говоря.  Така са увиснали на врата на планетата със заемите си, че влиянието им стига и до прага ми, така че за мен е само добре да се позакрепят малко.

И аз не се опитвам да те изкарам 'проста', откъде накъде. Rolling Eyes По-скоро ти си тази, която говори колко са незаинтересовани българите и как не разбираме нищо от заеми и финансови инструменти 20 години след демокрацията и бла-бла - отказваме да приемем модела.  Визирам първите ти постинги. Няма такова нещо, масово се взимат/взимаха  заеми за имоти по-специално, кредитните карти са най-лесното нещо за  добиване. т.е  реалността е точно от типа, за който говориш.

Имам право да не аплодирам мнението ти, точно колкото и ти моето.

С което приключвам темата, за да не я обърнем съвсем на диалог.
Приятна вечер!

# 183
  • Мнения: 596
Наистина много интересна тема,не можах да се откъсна.
Азаф е напълно права-трябва да се търси начин човек да си увеличава доходите,а не да разчита на кредит.
Но подобно нещо казано малко по по-друг начин казва и Делюжън-тя също твърди,че е по-добре да си увеличаваш активите,а не пасивите.В Щатите активът е нещо,което ти носи доход,а пасивът е нещо,което гълта разходи,например домът е пасив,а бизнесът е актив.
Така че Азаф и Делюжън по една точка са на едно мнение (или е вече много късно и ми се спи) Mr. Green

Разговаряла съм с доста хора тук, в САЩ и трябва да ти кажа, че не намират домът си за пасив, а за най-голямата инвестиция в живота си. Тук много често се налага да се сменят жилища, защото се местят по работа или купуват по-голямо щото семейството се увеличава или пък купуват по-малко, щото децата отлитат и се смята, че ако си имал жилището си за 5 години, би трябвало да очакваш възвръщаемост от инвестицията си. Не мисля, че България прави изключение - цените бавно нарастват с годините. Сега да видим дали ще е така след тази криза, дали пет години ще са достатъчни на недвижимата собственост да поскъпне и да може да продадеш къщата си на печалба. Щото иначе пак ще я продадеш, но или няма да спечелиш нищо, или на загуба. И все пак, заради възможността да спечелиш, си заслужава да се купи къща, вместо да се живее под наем. Щото под наем задължително губиш - нищо не остава за теб така и така, но пък имаш свободата да се местиш без всичките главоболия свързани с продажба на имот. И като казвам наем, имам предвид НАЕМ, от порядъка на 1000-2000 долара за сносно жилище в голям град, двустайно. Има и по-евтини, но са по кварталите и съседите са ти доста мургавки. При средна заплата 2000-3000 долара, това са си пари. Разбира се, нещата варират по райони, но казвам средно.

За съжаление тези хора грешат,те не са направили най-голямата инвестиция на живота си,а са си осигурили покрив над главата.Някои от тях може би ще имат късмета да запазят работата си и заплатата си,за да могат да покриват ипотеките си,но други може би вече са останали и без жилищата си,поради загуба на работа и невъзможност да плащат на банката.Има такива случаи и то немалко.За Америка нямам инфо от познати,но за Испания имам-на наши познати им взеха къщата,за която бяха плащали 4 години и им оставаха още 21...

Голяма инвестиция тези хора с които си разговаряла можеха да направят,ако имаха сравнително добре развиващ се бизнес,в който ежемесечно да влагат за разширяване на дейността си-било то производство,търговия или каквото и да е там точно тази сума,която евентуално биха плащали на банката за жилището си.Ако това са примерно 2-3000$ представи си за какво  инвестиране в бизнеса става въпрос-20-30000$ годишно,които от своя страна също носят печалба,а иначе само ги плащат на банката за дома си,който не им носи печалба.И след 4-5 години,ако го продадат в никакъв случай няма да спечелят толкова,колкото биха спечелили,ако наистина инвестират в нещо печелившо,като бизнес,който им носи ежедневни приходи.Домът не само не носи приходи,напротив-той само вкарва в разход.Освен,ако имаш 2-3,живееш в един,а останалите даваш под наем.Така че домът е пасив.

# 184
  • Мнения: 64
Наистина много интересна тема,не можах да се откъсна.
Азаф е напълно права-трябва да се търси начин човек да си увеличава доходите,а не да разчита на кредит.
Но подобно нещо казано малко по по-друг начин казва и Делюжън-тя също твърди,че е по-добре да си увеличаваш активите,а не пасивите.В Щатите активът е нещо,което ти носи доход,а пасивът е нещо,което гълта разходи,например домът е пасив,а бизнесът е актив.
Така че Азаф и Делюжън по една точка са на едно мнение (или е вече много късно и ми се спи) Mr. Green

Разговаряла съм с доста хора тук, в САЩ и трябва да ти кажа, че не намират домът си за пасив, а за най-голямата инвестиция в живота си. Тук много често се налага да се сменят жилища, защото се местят по работа или купуват по-голямо щото семейството се увеличава или пък купуват по-малко, щото децата отлитат и се смята, че ако си имал жилището си за 5 години, би трябвало да очакваш възвръщаемост от инвестицията си. Не мисля, че България прави изключение - цените бавно нарастват с годините. Сега да видим дали ще е така след тази криза, дали пет години ще са достатъчни на недвижимата собственост да поскъпне и да може да продадеш къщата си на печалба. Щото иначе пак ще я продадеш, но или няма да спечелиш нищо, или на загуба. И все пак, заради възможността да спечелиш, си заслужава да се купи къща, вместо да се живее под наем. Щото под наем задължително губиш - нищо не остава за теб така и така, но пък имаш свободата да се местиш без всичките главоболия свързани с продажба на имот. И като казвам наем, имам предвид НАЕМ, от порядъка на 1000-2000 долара за сносно жилище в голям град, двустайно. Има и по-евтини, но са по кварталите и съседите са ти доста мургавки. При средна заплата 2000-3000 долара, това са си пари. Разбира се, нещата варират по райони, но казвам средно.

За съжаление тези хора грешат,те не са направили най-голямата инвестиция на живота си,а са си осигурили покрив над главата.Някои от тях може би ще имат късмета да запазят работата си и заплатата си,за да могат да покриват ипотеките си,но други може би вече са останали и без жилищата си,поради загуба на работа и невъзможност да плащат на банката.Има такива случаи и то немалко.За Америка нямам инфо от познати,но за Испания имам-на наши познати им взеха къщата,за която бяха плащали 4 години и им оставаха още 21...

Голяма инвестиция тези хора с които си разговаряла можеха да направят,ако имаха сравнително добре развиващ се бизнес,в който ежемесечно да влагат за разширяване на дейността си-било то производство,търговия или каквото и да е там точно тази сума,която евентуално биха плащали на банката за жилището си.Ако това са примерно 2-3000$ представи си за какво  инвестиране в бизнеса става въпрос-20-30000$ годишно,които от своя страна също носят печалба,а иначе само ги плащат на банката за дома си,който не им носи печалба.И след 4-5 години,ако го продадат в никакъв случай няма да спечелят толкова,колкото биха спечелили,ако наистина инвестират в нещо печелившо,като бизнес,който им носи ежедневни приходи.Домът не само не носи приходи,напротив-той само вкарва в разход.Освен,ако имаш 2-3,живееш в един,а останалите даваш под наем.Така че домът е пасив.

Боже! ooooh! А за изхвърлените за наем 20 000-30 000 годишно къде забрави? Или ти ще спиш във фабриката, а и децата там ще си отглеждаш.... Laughing #Crazy  Мислете като говорите моля ви, моля...

# 185
  • София
  • Мнения: 62 595
Ексфинити,
Какво си се захванала с този наем? Защо мислиш, че са пари, хвърлени на вятъра? Изглежда не знаеш или забравяш, че собствеността над няколко керемиди не е всичко на този свят. Инвестициите могат да бъдат не само в керемиди и тухли, а и в свободно време, близост до работното място, свобода на привдижването, спестяване на проблемите на собственика и прочее, т.е. нематериални облаги. Човек спокойно може да живее и цял живот под наем, стига да му харесва. Кеф му днес тук, кеф му утре там! Като се спука тръбата се обажда на хазяите те да се разправят, а не се кара с комшиите. Като си намери работа на няколкостотин километра не се разправя да продава или да се чуди кой да стопанисва ипотекираното му жилище. Особено, ако не държи да остави апартамент или къща на децата си, а си направи една застраховка за пенсия и др. подобни, после може да си отиде в някой старчески дом и така да откара по живо по здраво. Пък децата, като пораснат, да правят каквото искат, а не да се дърлят за 60 квадрата. Така че, монетата винаги има две страни, но ти гледаш само едната страна на едната монета.

Не те разбирам, честно! Дори не вярвам, че имаш някаква представа от бизнес, финанси, активи и пасиви, материални и немателиални ползи и вреди! Само се правиш на много знаеща и можеща, а в действителност си захапала 2-3 неща и само тях мелиш! Погледни мааааалко по-далеч от носа си и ще откриеш, че светът е шарен и в него няма правилно и грешно, а за всеки по мярка! Ей така, както си мислиш, че много знаеш, всъщност най-строго пазената тайна от всички "успели" финансово хора е как и откъде се е появил първият милион. Той е най-труден. Всичко останало е вятър и мъгла!

# 186
  • Мнения: 3 426
Не мога да повярвам, че някой може да оспорва Кийосаки като авторитет! Вместо да се дърлите по форуми и да си "мерите" доходите и пералните, вземете прочетете някоя книга.


Че този, Кийосаки а не  Господ, че да не го подлагаме на съмнение! Какъв е той, държател на абсолютната истина?
По повод неговите курсове - не е важно какво ти гвори, а с какви хора се срещаш в паузите! Не всеки може да си позволи пет хилядарки за негов курс, което показва,че тези хора,които са там са станали такива,каквито са преди неговте лекции! За тях просто това е повод за събиране и създаване на контакти. Най-нтересното по такива сбирки е ставащото извън официалната програма.
Той има и книги, които са на достъпна цена и могат да бъдат полезни на всеки, а не само на хората в продажбите. И не само той, но да не излизаме от темата.
За курсовете си права  Peace
За мен лично, "финансова култура" означава да знаеш как да разпредяш средствата, с които разполагаш; да ги използваш оптимално (нещо, на което моите родители не са положили усилия да ме научат, следователно и от което страдам. Но животът учи, както се казва), а не как да вземаш кредити или да си увеличаваш доходите. Що се отнася до инвестиции, ако разполагам със средства, които искам да инвестирам, ще се обърна за съвет към конкретните специалисти.

# 187
  • Мнения: 64
Ексфинити,
Какво си се захванала с този наем? Не те разбирам, честно! Дори не вярвам, че имаш някаква представа от бизнес, финанси, активи и пасиви, материални и немателиални ползи и вреди! Само се правиш на много знаеща и можеща, а в действителност си захапала 2-3 неща и само тях мелиш! Погледни мааааалко по-далеч от носа си и ще откриеш, че светът е шарен и в него няма правилно и грешно, а за всеки по мярка! Ей така, както си мислиш, че много знаеш, всъщност най-строго пазената тайна от всички "успели" финансово хора е как и откъде се е появил първият милион. Той е най-труден. Всичко останало е вятър и мъгла!

Виждам, че не ме разбираш. Животът учи, както казва Каприче, но защо, след като могат родителите да помогнат и да бъде по-лесно на децата?
Андариел, нещата са малко по-комплицирани отколкото ти ги виждаш от България. Ще ми трябва много време да ги обяснявам, затова и няма да опитвам. Само ще ти кажа, че тук, когато наемаш жилище си задължен да го наемеш за минимум една година и ако искаш да си тръгнеш по рано, плащаш остатъка от периода, независимо, че напускаш. И в тези пари не включвам тези, които ще дадеш по преместването.
Знам, че в България ВСЕ ОЩЕ не е така, обаче нещата вървят към това да стане така. Та тогава ще те питам дали искаш да си живееш под наем. И особено като ти се счупи нещо и извикаш хазяина да го оправи, пък той си пита оная работа и ти се чудиш кво да правиш, щото ако се преместиш, трябва да му платиш до края на периода, а и си струва бол пари, а нямаш право да пипаш да поправяш без негово разрешение и един пирон да забиеш...и така. Пък като си затръгваш, ще трябва да боядисаш или да платиш за това, бе секви простотии. Не е ли твое, не го и чувстваш твое.
Дано да разбра какво казвам.
Уморих се да се боря с вятърни мелници.
Лека вечер.

Последна редакция: пт, 02 апр 2010, 02:54 от Xfinity

# 188
  • Мнения: 73
Малеее...още ли не се уморихте?  ooooh!

# 189
  • Atlanta
  • Мнения: 206
[quote/]
Андариел, нещата са малко по-комплицирани отколкото ти ги виждаш от България. Ще ми трябва много време да ги обяснявам, затова и няма да опитвам. Само ще ти кажа, че тук, когато наемаш жилище си задължен да го наемеш за минимум една година и ако искаш да си тръгнеш по рано, плащаш остатъка от периода, независимо, че напускаш. И в тези пари не включвам тези, които ще дадеш по преместването.
[/quote]
Почна леко да преувеличаваш. Първите три години в САЩ сме живели по квартири - и за три месеца сме наемали апартамент, просто наема ти е по-висок отколкото ако го наема за година. И във всеки комплекс досега сме имали опция да плащаме месец за месец, пак срещу леко по-висок наем. Винаги съм наемала апартамент за минимален срок, как да съм сигурна иначе, че мястото ще ми хареса. Срещу по-високия наем пък не ми се налага да плащам остатъка от периода.

# 190
  • Мнения: 483
Xfinity, извинявай,може да не се усещаш, но тонът ти e "чакайте да ви отворя очите, защото аз живея в Америка и ги разбирам нещата много по-добре от вас" Mr. Green
Първо, не живееш само ти в Америка.
Второ, това за наемите абсолютно не е вярно.
Трето, определено виждам противоречия в изказванията ти.

Едно е да научиш детето си да знае какво е това кредитна карта, съвсем друго е друго е да го научиш как да борави умно с парите си.
Ама и на мен ми писва да говоря, без да ми бъде отговаряно на въпросите. Grinning

# 191
  • Мнения: 64
[quote/]
Андариел, нещата са малко по-комплицирани отколкото ти ги виждаш от България. Ще ми трябва много време да ги обяснявам, затова и няма да опитвам. Само ще ти кажа, че тук, когато наемаш жилище си задължен да го наемеш за минимум една година и ако искаш да си тръгнеш по рано, плащаш остатъка от периода, независимо, че напускаш. И в тези пари не включвам тези, които ще дадеш по преместването.
Почна леко да преувеличаваш. Първите три години в САЩ сме живели по квартири - и за три месеца сме наемали апартамент, просто наема ти е по-висок отколкото ако го наема за година. И във всеки комплекс досега сме имали опция да плащаме месец за месец, пак срещу леко по-висок наем. Винаги съм наемала апартамент за минимален срок, как да съм сигурна иначе, че мястото ще ми хареса. Срещу по-високия наем пък не ми се налага да плащам остатъка от периода.
[/quote]

Хайде и ти и аз да се направим, че това не съм го чула. (бас ловя, че така и така не си прочела темата и не знаеш за какво иде реч в нея) Няма да те питам къде си живяла. И все пак където и да е било това, като теглиш чертата "малко повечето" да се оказва като да си платила поне още два наема нахалос. Между другото, сега къде живеете? И ако е в собствено жилище, можеш ли да разкажеш на аудиторията тук как си се сдобила с него? Wink
Карай, със здраве. И аз се уморих и темата стана безсмислена вече.

# 192
  • Мнения: 299
Xfinity, седем страници по-назад ти намекнах, че представяш нещата доста невярно. Сега пак ти казвам, доста неща не са ти ясни и вече направо се излагаш.
За договорите за наем - много зависи, как наемателя ще си сключи договора. Аз имам опция в договора, която се нарича Freеdom free lease и мога да си тръгна по всяко време, без никаква глоба, не трябва да доплащам наема за остатъка от договора и наема ми е като на останалите.
Относно темата, която захвана за наем срещу ипотека, също доста неща не са ти ясни. Много зависи в какъв район живееш, какви са ти плановете за близките 5 години, каква е таксата по поддръжка на имота, какви са ти данъците върху него и т.н. Ако за теб е било добра алтернатива да купиш къща, вместо да живееш под наем, това не значи, че за всички останали също е така... ама какво разбираме ние непросветените как се живее в Америка. ooooh!

За мен, на едно дете му трябва едно много добро  образование, което да му даде старт в живота. Да търка кредитна карта само ще се научи и финансовата култура не се свежда само до това да може да борави разумно с кредитна карта.

# 193
  • Мнения: 64
Xfinity, седем страници по-назад ти намекнах, че представяш нещата доста невярно. Сега пак ти казвам, доста неща не са ти ясни и вече направо се излагаш.
За договорите за наем - много зависи, как наемателя ще си сключи договора. Аз имам опция в договора, която се нарича Freеdom free lease и мога да си тръгна по всяко време, без никаква глоба, не трябва да доплащам наема за остатъка от договора и наема ми е като на останалите.
Относно темата, която захвана за наем срещу ипотека, също доста неща не са ти ясни. Много зависи в какъв район живееш, какви са ти плановете за близките 5 години, каква е таксата по поддръжка на имота, какви са ти данъците върху него и т.н. Ако за теб е било добра алтернатива да купиш къща, вместо да живееш под наем, това не значи, че за всички останали също е така... ама какво разбираме ние непросветените как се живее в Америка. ooooh!

За мен, на едно дете му трябва едно много добро  образование, което да му даде старт в живота. Да търка кредитна карта само ще се научи и финансовата култура не се свежда само до това да може да борави разумно с кредитна карта.


Сега за наем срещу покупка на жилище ли ще обърнем темата? Леле ooooh!

Ама що не си отворите ваши теми, дето искате да ги бистрите тия работи, извъртащи темата ми с тях, а ми спамите моята???

# 194
  • Мнения: 299
Няма нужда да си отварям тема, само отговарям на твоите писания. Върни се и прочети какво си писала няколко страници по-назад, а също и на тази страница.  Аз съм ти извадила само едно от тях.

И все пак, заради възможността да спечелиш, си заслужава да се купи къща, вместо да се живее под наем. Щото под наем задължително губиш - нищо не остава за теб така и така, но пък имаш свободата да се местиш без всичките главоболия свързани с продажба на имот. И като казвам наем, имам предвид НАЕМ, от порядъка на 1000-2000 долара за сносно жилище в голям град, двустайно. Има и по-евтини, но са по кварталите и съседите са ти доста мургавки. При средна заплата 2000-3000 долара, това са си пари. Разбира се, нещата варират по райони, но казвам средно.

# 195
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, ти тръгна да го обръщаш с приказките си за това кое било изгодно и кое пари, хвърлени на вятъра! Изглежда си мислиш, че тук доматите ги ядем с колците, а само ти знаеш кое е вярно и кое е грешно! Едностранчиво и недалновидно от твоя страна.
Като се замисля по-задълбочено, всъщност какво означава "финансова култура"? Да се следват правилата от дебелите книги, да се следват разбиранията на общностт (като това с жилщетопод наем), да с следва закона...? Всеки разбира финансоата култура по различен начин, точно като сексуалната такава - за един секс без презерватив не може, за друг всичко може. Най-хубавото му на живота и на финансите е че нещата се определят по тов дали работят или не. Аз отдавнане слушам финансовите гурута и разполагам със своите акиви така, какт намеря за добре. Може да не съм станала милионер, но и не съм умряла от глад. Не смятам да си броя и сравнявам парите и имотите, нито финансовата култура с някого, а просто използвам това, което съм научила и което е близко до моя мироглед. За мен играта с финансови инструменти и деривати е като колелото на  късмета или по-точно като на рулетка, а американците, наред с китайците са най-хазартните нации. Просто едните са такива от хилядолетия, а другите, поради естеството на хората и тяхнат култура са ткива о 200 години. Едните имат фън шуй и загалаг на какво ли не, вторите имат фондова борса и Лас Вегас. Аз не съм от този тип и не съм от рискуващите. Зная, че без да поема голем рискове не мога да стана много богата,но предпочитам да е така, вместо да се пъна като жабаа, дето видяла  как подковават коня.

# 196
  • Мнения: 64
Няма нужда да си отварям тема, само отговарям на твоите писания. Върни се и прочети какво си писала няколко страници по-назад, а също и на тази страница.  Аз съм ти извадила само едно от тях.

И все пак, заради възможността да спечелиш, си заслужава да се купи къща, вместо да се живее под наем. Щото под наем задължително губиш - нищо не остава за теб така и така, но пък имаш свободата да се местиш без всичките главоболия свързани с продажба на имот. И като казвам наем, имам предвид НАЕМ, от порядъка на 1000-2000 долара за сносно жилище в голям град, двустайно. Има и по-евтини, но са по кварталите и съседите са ти доста мургавки. При средна заплата 2000-3000 долара, това са си пари. Разбира се, нещата варират по райони, но казвам средно.

Само дето съм го казала в абсолютно друг контекст. Така че, ако ще отваряш тема наем срещу покупка, давай и моля те не ми спами моята повече. Тя е за друго.

П.С. А и добре че постна това, та се вижда, че само се опитваш да се заяждаш. Казала съм ясно, че и живота под наем си има своите предимства, но аз лично предпочитам покупка. Не ми налагай своето мнение моля.

По някаква причина тука взехте да се пробвате да ми доказвате неща, които ама въобще не ме интересуват. Живейте си живота както го намирате за добре и подесеторявам - не е нужно да ме слушате мен. Аз мога да говоря каквото си искам по форумите, както и всеки един човек, а решенията всеки си ги взима поотделно със собствената си глава.

# 197
  • София
  • Мнения: 62 595
Защо така свириш отбой и се измъкваш? Досега ни даваше акъл, пък сега да не сме те били слушали! Ни така или иначе не те слушаме, защо се обиждаш? Всеки тук може да пише каквото си иска, новъпросът с парите никак не е маловажен. Темата по едно време беше доста миролюбива и просто обсъждахме нещата, но ти трябваше да се правиш на носител на факела на истината.
Не зная откога не живееш в БГ но са ти мноооого изостанали впечатленията за наемите и заемите. Вярно е, че тук повече се разчита на човещината, вместо на договора, но все пак хората живеят под наем с години и без особени проблеми. Не е задължително да рисуваш апокалиптични картини за живота под наем. Все пак, никой хазяин  с акъла си не иска да има текучество в имота му, защото с всеки намател рискува да попадне на идиоти. Същото важи и за наемателите - всеки търси някакваотносителна сигурност. И като се срещнат подходящите хора с подходящит нагласи и интересите им съвпадат, нещата става добре.

# 198
  • Мнения: 64
Защо така свириш отбой и се измъкваш? Досега ни даваше акъл, пък сега да не сме те били слушали! Ни така или иначе не те слушаме, защо се обиждаш?

Мога ли да те попитам къде точно съм ти давала аз на тебе акъл? Ако ти мислиш, че ти давам безплатно "ноу хау" много се лъжеш...не забравяй, че все пак живея в Америка и тук това струва пари. Wink Изказала съм мнения по въпроси, мои са си, както и задните ми части. Това, че ти се припознаваш като участник в опозиция е твой, а не мой проблем. Вече много пъти се опитах да насоча темата в правилна посока, но няколко юзъри решихте, че ще борите кредитите, покупките на апартаменти и каквото спомена, само и само да е наопаки. И защо така - ако е за да изпуснете малко стрес, нямам против, но ми е интересно защо?

Между другото, ти под наем ли живееш?

# 199
  • София
  • Мнения: 62 595
Не, но имам богат опит в това отношение поради факта, че не съм родена в София. И съм работила в агенции за имоти навремето. Зная как мислят наемателите, собствениците, купувачите и продаачите. Била съм от трите страни на въпроса и мога да се отдръпна малко встраи и да погледна на нещата сравнително безпристрастно. ЗАтова нямам категорично мнение кое е по-добре и кое не е. Зависи човек н какъв етап от живота си е, какво иска и какво може.

Напротив, аз кредитите не ги смятам за всемирното зло, нито се боря с тях. Просто, според мен, кредиите не са семки, че всеки да си ги купи от магазина за двайсет стотинки. Кредитът е ангажимент, обикновено дългосрочен. Аз няма да изтегля потребителски кредит за 3 години, за да отида на мечтана почивка в Танганйка, защото това не е моя ценност. Но съ и съгласна с онази приказка, която твърди, е кредитът е като чадър, който банката ти предлага по време, когато нямаш нужда от него. Кредитите не са за бедните хора, а за богатите. Същото е с кредитните карти - трябва да отговаряш на определени изисквания и колкото по-голяма ти е заплатата, толкова по-голям лимит ти предлагат. Нямам против и кредитните карти, но съм за използването им с мярка. Мнго лесно се подъгва психологически човек като вижда просто едни числа на монитора, а не изкарва физическите пари от джоба си. Също и измамното усещане за имане.

Последна редакция: пт, 02 апр 2010, 08:18 от Andariel

# 200
  • Мнения: 299
Andariel, остави, убедих се, че няма смисъл да спори с Xfinity.

# 201
  • Мнения: 64
Мнго лесно се подъгва психологически човек като вижда просто едни числа на монитора, а не изкарва физическите пари от джоба си. Също и измамното усещане за имане.

Нямаше нужда да се хабиш да го пишеш това всичкото. Ето част от второто ми мнение по същата тази тема, 14 страници назад:

Цитат: "Проблемът с кредитните карти е, че всъщност разполагаш с доста пари, които не са твои и на всичкото отгоре като на магия нито ги виждаш, нито ги помирисваш. Прокарваш картата в улея и получаваш желаната стока. Опасно, много опасно! Затова е важно да се възпитат от малки хората да харчат с мярка и разумно...

За пример - някои хора разполагат с кредитни линии от 50 000 долара, че и повече. Това са си доста пари, както и да го погледнеш, като имаш предвид, че това са пари на кредит (заем) за най-обикновени потребителски нужди." Край на цитата.

А сега смятам да се оттегля в заслужена почивка. Лек. Simple Smile

# 202
  • Мнения: 1 520
Опитвам с моя още от сега, но ако сме на него ще ни разори.

Онзи ден започна изречението с: "Ако искате детето ви да е богато..." Mr. Green , продължението беше, че трябва да построим хотел. Търся апетитно място в София.  Mr. Green

# 203
  • София
  • Мнения: 62 595
По-скоро, "ако искате детето ви да е богато..., вие трябва да бъдете десет пъти по-богати от него".  Wink

# 204
  • Мнения: 596
Наистина много интересна тема,не можах да се откъсна.
Азаф е напълно права-трябва да се търси начин човек да си увеличава доходите,а не да разчита на кредит.
Но подобно нещо казано малко по по-друг начин казва и Делюжън-тя също твърди,че е по-добре да си увеличаваш активите,а не пасивите.В Щатите активът е нещо,което ти носи доход,а пасивът е нещо,което гълта разходи,например домът е пасив,а бизнесът е актив.
Така че Азаф и Делюжън по една точка са на едно мнение (или е вече много късно и ми се спи) Mr. Green

Разговаряла съм с доста хора тук, в САЩ и трябва да ти кажа, че не намират домът си за пасив, а за най-голямата инвестиция в живота си. Тук много често се налага да се сменят жилища, защото се местят по работа или купуват по-голямо щото семейството се увеличава или пък купуват по-малко, щото децата отлитат и се смята, че ако си имал жилището си за 5 години, би трябвало да очакваш възвръщаемост от инвестицията си. Не мисля, че България прави изключение - цените бавно нарастват с годините. Сега да видим дали ще е така след тази криза, дали пет години ще са достатъчни на недвижимата собственост да поскъпне и да може да продадеш къщата си на печалба. Щото иначе пак ще я продадеш, но или няма да спечелиш нищо, или на загуба. И все пак, заради възможността да спечелиш, си заслужава да се купи къща, вместо да се живее под наем. Щото под наем задължително губиш - нищо не остава за теб така и така, но пък имаш свободата да се местиш без всичките главоболия свързани с продажба на имот. И като казвам наем, имам предвид НАЕМ, от порядъка на 1000-2000 долара за сносно жилище в голям град, двустайно. Има и по-евтини, но са по кварталите и съседите са ти доста мургавки. При средна заплата 2000-3000 долара, това са си пари. Разбира се, нещата варират по райони, но казвам средно.

За съжаление тези хора грешат,те не са направили най-голямата инвестиция на живота си,а са си осигурили покрив над главата.Някои от тях може би ще имат късмета да запазят работата си и заплатата си,за да могат да покриват ипотеките си,но други може би вече са останали и без жилищата си,поради загуба на работа и невъзможност да плащат на банката.Има такива случаи и то немалко.За Америка нямам инфо от познати,но за Испания имам-на наши познати им взеха къщата,за която бяха плащали 4 години и им оставаха още 21...

Голяма инвестиция тези хора с които си разговаряла можеха да направят,ако имаха сравнително добре развиващ се бизнес,в който ежемесечно да влагат за разширяване на дейността си-било то производство,търговия или каквото и да е там точно тази сума,която евентуално биха плащали на банката за жилището си.Ако това са примерно 2-3000$ представи си за какво  инвестиране в бизнеса става въпрос-20-30000$ годишно,които от своя страна също носят печалба,а иначе само ги плащат на банката за дома си,който не им носи печалба.И след 4-5 години,ако го продадат в никакъв случай няма да спечелят толкова,колкото биха спечелили,ако наистина инвестират в нещо печелившо,като бизнес,който им носи ежедневни приходи.Домът не само не носи приходи,напротив-той само вкарва в разход.Освен,ако имаш 2-3,живееш в един,а останалите даваш под наем.Така че домът е пасив.

Боже! ooooh! А за изхвърлените за наем 20 000-30 000 годишно къде забрави? Или ти ще спиш във фабриката, а и децата там ще си отглеждаш.... Laughing #Crazy  Мислете като говорите моля ви, моля...

Боже,Боже,защо се хабя да обяснявам като не ме разбираш...При добре развиващ се бизнес и впоследствие допълнително инвестирани средства,каквато ситуация аз имах впредвид,годишните приходи най-вероятно са в порядъка на 70000-200000$,но всичко е много хипопотично,зависи от много фактори.
Аз нека имам фабриката и петкратно по-големи приходи от нея отколкото бих дала за наем,пък тогава ще преценя дали са изхвърлени на вятъра.Най-вероятно ако имам фабриката ще приложа друга схема за дом,ако нямам такъв,защото я си представи,че имам домът,че и фабриката барабар с него,защо да ми спят децата там така и не разбрах...Но не ми отговаряй,че и на мен ми омръзна да развивам твоето въображение.

Общи условия

Активация на акаунт