Възпитавате ли финансова култура...

  • 7 736
  • 204
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 4 965
Няма проблеми. Въпросът е, че може да изкарваш повече пари и да имаш и за купуване на вещи, и да отделиш настрана, вместо всеки месеца да изплащаш стари разходи и пак да купуваш вещи /т.е. нямаш спестени или вложени в нещо пари, а имаш дългове/. Ето това е разликата.

# 166
  • Мнения: 4 965
Отказвам се от темата. Омръзна ми, въпреки наистина интересното начало. Весели празници.

# 167
  • Мнения: 3 438
Не мога да повярвам, че някой може да оспорва Кийосаки като авторитет! Вместо да се дърлите по форуми и да си "мерите" доходите и пералните, вземете прочетете някоя книга.

# 168
  • София
  • Мнения: 62 595
П.С. Никъде и никой не се изправи доблестно да каже, че всъщност самият той не разбира толкова добре от тези неща, та затова не може да научи и децата си...Само едно мнение чух, че тези работи са нови за България, та затова хората не знаели да боравят с тях.
Аз отговорих, че ме учудва незаинтересоваността на българите, защото не е вярно, че тези неща са нови - демокрация и пазарна икономика е вече 20 години, наполовина от целия срок на социализма, а ние още се крием зад "широкият" му гръб...

А защо да кавам, че не разбирам като разбирам? По образование съм икономист, по професия съм счетоводител, така че съм наясно с нещата в общи линии. Също съм наясно, че въпросното инвестиране във финансови инструменти е като залагае на рулетак - играчт губи, банката винаги печели. В случая такива като мен и теб сме играчите. Точно, защото зная за какво става въпрос, никога не бих се полъгала да се занимавам с финансови инструменти. За мен нещата са прости: имаш-харчиш, нямаш- не харчиш! Кредитът е хубава възможнос, но трябва да се използва разумно. Ако едно семейство започва от нулата, не виждам какпо друг начин ще се сдобие със свое жилище, освен чрез ипотека. Колкото и да си увеличава човек доходите, няма как да чака да спестява, пък тогава да купува дом. Твърде много пари са нужни. Но не съм ипротив живеенето под наем, защото за много хора това е по-изгодният вариант и не е задължително да е загуба. Въпрос на национални ценности и култура.
Уча децата си на това, което аз правя - правя си сметка на разходите и гледам да не се разпростирам извън фнансовата си черга. Не съм от рискуващите хора по отношжение на инвестициите. Направо би моглод се каже, че съм от стиснатите в сравнение с всеобщата лудост с потребителските заеми. Като не мога да си позволя нещо, оправям се и без него. Много ми е зор какъвми е телефонът! Или какви са ми обувките! За мен инвестициие са от друг характер.

# 169
  • София
  • Мнения: 62 595
Не мога да повярвам, че някой може да оспорва Кийосаки като авторитет! Вместо да се дърлите по форуми и да си "мерите" доходите и пералните, вземете прочетете някоя книга.


Че този, Кийосаки а не  Господ, че да не го подлагаме на съмнение! Какъв е той, държател на абсолютната истина?
По повод неговите курсове - не е важно какво ти гвори, а с какви хора се срещаш в паузите! Не всеки може да си позволи пет хилядарки за негов курс, което показва,че тези хора,които са там са станали такива,каквито са преди неговте лекции! За тях просто това е повод за събиране и създаване на контакти. Най-нтересното по такива сбирки е ставащото извън официалната програма.

# 170
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Съгласна съм с Xfinity по отношение на това, че кредите и кредитните карти са нещо, което няма как да се избегне. Просто е изключително удобно и дава ред предимства. Не мисля и че това е нещо ново за България. Аз самата имам карти от поне 7-8 години и ги ползвам. Вече почти няма магазин /да не кажа, че абсолютно няма, или поне аз не съм пазарувала скоро в такъв/, който да няма терминал. Запозната съм с цялата схема и покривам разходите си спокойно. За децата ми картата е нещо познато и съвсем нормално. Така, както навремето за мен е била позната и нормална детската касичка. Това не е нещо, което те ще видят и чуят за първи път, когато станат на 25. Има време, ще им обясня след някоя друга година какво е кредитна линия, как се ползва, какви са схемите и механизмите. Но това не могат и не бива да бъдат първите стъпки във финансовото им ограмотяване. То следва да започне много по-рано и от друга отправна точка. И ако това не се е случило овреме и по друг начин -  управлявайки собствени средства в брой, то те няма да могат да обслужват правилно, разумно и интелигентно и останалите финансови инструменти и възможности. 

Именно по тази причина аз няма да им дам карта. Когато човек не знае как се печели, как се спестява, как се планират разходи и как се управляват пари, то той няма да харчи планирано и разумно. Много е лесно да се харчат чужди пари - няма значение дали кредит от мен или от финансова институция. Щом човек не е в състояние сам да печели и управлява средстават си, по моему му е и рано за коментираните тук останали финансови екстри. Това е причината, поради която няма да кредитирам децата си. А не защото не познавам финансовите схеми и ползите от тях.

# 171
  • Мнения: 5 710
Не мога да повярвам, че някой още вярва че като купиш една ябълка и я продадеш, ще купиш две и така ще станеш милиардер.  Confused
Фамилията Тръмп е била на хоризонта на недвижимите имоти в НЙ много преди пръкването на Доналд. Баща му му е дал един хотел да реновира заедно с др. фамилия от бранша, след което е минал към Тръмп тауър. Биография на Тръмп, 1 том.
Японецът който е мотивационен лектор с цел да убеждава наивните хорица как могат да забогатят,  действително е направил пари къде с хазард, къде с късмет ( е написал един два хита с общи приказки, факт), но при всеки такъв пример трябва да отчетем и историческия период, състоянието на икономиката, в която се е случвало. Такива неща в момента почти не се случват, освен, ако не са в полето на IT технологиите. Току някой измисли Файсбук, за това освен тиква друга инвестиция не ти трябва...
Едно време, хората на една заплата са живели по няколко души, изплащали са къща и са си позволявали и ваканции. Говоря за 1-2 поколения преди нас. Сега това е невъзможно. Каква инвестиция е един апартамент - това не е никаква инвестиция, а покрив над главата ти. Ако имаш късмет разбира се да не кролира пазара ,и да плащаш заема в условията на невъзможност да продадеш имота и дебнещата те безработица, максимум  си осигуряваш просто едно жилище, в което да живееш. Егати инвестицията, егати успеха.
Следват заеми за всичко - от печката до ЛСД телевизора, щото 'веднъж се живее".
И в един момент гледаш клипчетата и си казваш "ааа, ама то не било чак така"...

Няма лошо човек да има бизнес,  който да развива, да вземе заем с цел да си увеличи печалбите, това всеки го подкрепя. Но да се придават супер-нереалистични примери, като модел за това как става номера със забогатяването от кредити .. плийз  Stop Четете повече.
И по-малко от секцията 'self help".


# 172
  • Мнения: 5 710
Няма проблеми. Въпросът е, че може да изкарваш повече пари и да имаш и за купуване на вещи, и да отделиш настрана, вместо всеки месеца да изплащаш стари разходи и пак да купуваш вещи /т.е. нямаш спестени или вложени в нещо пари, а имаш дългове/. Ето това е разликата.

Не. Идеята е, че те са богати колкото теб , а ти си тъпо парче да правиш пари, вместо да ги взимаш на заем.
И аз мисля да не пиша повече, само се ядосвам.

# 173
  • Мнения: 4 300
Ами как няма да се ядосвате. Първото нещо, което трябва да се знае, е че няма универсални решения.
Животът на човек без никаква собственост, и на някой с три апартамента зад гърба са съвсем различни. Както и човек, който (цял живот ще) работи за 1000 лв, е различен от този, който работи за 5000, а той на свой ред е различен от този, който има бизнес за 50 000. Да не говорим пък за различните желания и стремежи на хората- един иска спокоен живот без рискове, друг си слага главата в торбата за няма нищо, трети пък иска да пътува и сменя градовете....живот:)

пп. финансовата култура на едно дете започва с трите S-a- save, spend, share. Поне според мен.

Последна редакция: чт, 01 апр 2010, 15:33 от Рокси

# 174
  • Мнения: 64
Каква инвестиция е един апартамент - това не е никаква инвестиция, а покрив над главата ти. Ако имаш късмет разбира се да не кролира пазара ,и да плащаш заема в условията на невъзможност да продадеш имота и дебнещата те безработица, максимум  си осигуряваш просто едно жилище, в което да живееш. Егати инвестицията, егати успеха.

От това ти изречение става ясно, че нямаш грам финансова култура. Понятието "инвестиция" означава "капиталовложение". Та в този смисъл, покупката на жилище се превръща в най-голямата инвестиция в живота на голяма част от населението - не ми се рови по статистики, но смятам, че е повече от 50%. Та затова, трябва добре да се внимава в какво и как се инвестира. На теб понеже всичко си знаеш, па и се лЮтиш на всичкото отгоре, ако някой има различно мнение по даден въпрос, мога да ти пожелая да продължиш да се оправяш без кредити и по-весело. Simple Smile

# 175
  • Мнения: 5 710
е ти си противоречиш бе, ексфинити!

# 176
  • Мнения: 64
е ти си противоречиш бе, ексфинити!

И къде по-точно си противореча? newsm78

# 177
  • Мнения: 5 710
Ами ти определи това: http://www.youtube.com/watch?v=ohU2EeZ0DK4&feature=related
като удар в десятката, нали?

# 178
  • Мнения: 64
Ами ти определи това: http://www.youtube.com/watch?v=ohU2EeZ0DK4&feature=related
като удар в десятката, нали?

И къде е противоречието? Тук говорим за къщата като инвестиция, не говорим как инвестираш и какво инвестираш - може да инвестираш заем, може да инвестираш свежи пари, но къщата е инвестиция както и да го погледнеш КАПИТАЛОВЛОЖЕНИЕ. И за повече от 50 процента от населението, това  е най-голямата инвестиция в живота им - дали е успешна или не, много фактори влияят и не визирам това. Има много голяма разлика. Човекът говори за заеми, а ти говориш, че домът не бил инвестиция, на което аз отговарям, че не си права. Ти на колко години си?

# 179
  • Мнения: 4 965
На жилище можеш да гледаш като на инвестиция единствено, когато го купуваш с цел печалба - примерно, ремонт и препродажба, отдаване под наем, използването му за развитие на някакъв бизнес. Когато го закупуваш с цел да живееш с него, е единствено пасив, с който си осигуряваш място за живеене. Peace
Идеята е, че инвестицията винаги носи някаква възвръщаемост. Другото е просто покупка, която ти осигурява едно от удобствата от пирамидата на Маслоу.

Общи условия

Активация на акаунт