Възпитавате ли финансова култура...

  • 7 750
  • 204
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 64
Аха, само че дамата говори за добро планиране, а обяснява как с заплата от 600 да караш кола за 6000. Как? Бъркаш в кредитната карта, разбира се Crazy
Може и да не можеш да продадеш къщата, или да я продадеш много ниско и хем да си без дом, хем да дължиш пари на банката.
Разговорът е за това, че ни се обяснява колко е готино да разполагаш с карта в която да бръкнеш ако искаш да си купиш нещо.
Ами това не е добра финансова култура.

Първо, трябва да разполагаш само с парите които изкарваш.
Трябва да имаш спестени за поне няколко месеца, спешни случай и т.н.
Едва тогава, може да се мисли за събиране на пари за някаква покупка(кола, дънки или диаманти)
Парите трябва да са спестени, не взети на кредит.
Щом не можеш да си позволиш голяма къща и нова кола на края на града, отиваш в малка миризлива дупка и пътуваш с автобуса. Това е.
Колкото и да е неприятно, така седят нещата.


Абсолютно не съм съгласна с това ти разсъждение. Човек може да планира финансиите си с години напред. И трябва да ти кажа, че рискът да вземеш ипотечен кредит е много по-опрадван, отколкото да живееш под наем години и да хвърляш парите през прозореца или да пълниш нечий друг джоб на човек, който не го е било страх да рискува, точно щото тебе те е страх да не "затънеш". Но затова си трябва финансова култура, да седнеш, да сметнеш кое е добре в твоята ситуация и за твоя начин на живот и да решаваш как да процедираш. Но да отхвърляш с лека ръка ползването на кредит, когато си съзнателен индивид и знаеш какво правиш, е меко казано неразумно. Това означава да отхвърлиш начина на живот на западните общества. А уж към техния стандарт се стремим....еми така си е, някой трябва и да плаща за подредените им държави, да плаща данъци, такси и лихви на банките, които от своя страна да финансират други проекти. И за съжаление плащащите са най-вече средната класа, но пък и живота им е по-добър отколкото на хората в България, дето се страхуват да си поемат отговорността от провала на държавата им и се чудят на кой да стоварят вината, само и само да не видят истината в очите, че всеки един от нас има вина.

# 106
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, да, последната криза започна точно от доходите от такива инвестиции! Хората не спестяват в сметка в банката или в недвижим имот, а купуват акции и облигации или направо се набълбукват в разни фондове. Фондовете са супералчни и започват да играя много тънко за по-високи резултати и накрая се получава един огроооооооомен балон, който неминуемо в един момент са пука. И малките инвеститори духат супата!
без извинени, говориш ги така нещата, все едно четеш от учебник или ми пробутваш американския начин на инвестиране и спестяване! Ама, животът вече два пъти показва какво се случва с така рекламирания начин на живот - като в онази детска песничка "балонът се надува, надува, надува; надувайте, момчета, да стане на парчета".
А това с бедното софийско семейство с двата апартемента е чиста глупост! Хората едно едва изплащат цял живот, ти за две приказваш!

Финансово безотговорни са повечето хора по света, особено в развитите държави, защото живеят на кредит! За мен единственият начин човек да е финансово самостоятелен е да има максимални спестявания и минимални дългове. И добра ликвидност по време на криза. Пък нека после го мислят за стиснат и финансово неграмотен!
Не смятам за проблем да се купуват мебели или техника на изплащане, но не всичко наведнъж да е на кредит, а едно по едно. Така рисковете са по-малки.

# 107
  • Мнения: 73
Цитат
Може и да не можеш да продадеш къщата, или да я продадеш много ниско и хем да си без дом, хем да дължиш пари на банката.

Може. Ако си купил некотируем боклук. Ако умееш да купуваш и продаваш, едва ли ще се случи.

Да чакаш докато си спестиш някой лев за да си купиш нещо, не е финансова култура. Култура е използването на кредити за подсигуряване на активи. Взимам кредит за купуването на ресторант който ще ми носи постоянен доход, за инвестиране в разширяването на производство, което ще увеличи значително дохода ми, за сключване на сделка, която ще донесе двойно по-голяма печалба от кредита... И в този ред на мисли.

А за да можеш да теглиш такива големи кредити, трябва да имаш добра кредитна история. А за да я имаш, трябва да ползваш кредитни карти като минимум. Оптимално, да теглиш редовно кредити, които прилежно да покриваш.

Мисля че темата много се измести, но пък е много очевидно, че и възрастните нямат финансова култура, какво остава да възпитават те самите някого.

# 108
  • Мнения: 64
Андриел, за два апартамента не съм говорила аз. Трябва да е бил друг потребител. Ако имаш предвид, че плащайки наем, то пълниш гушата на друг, няма как, трябва да преглътнеш този факт. Как другият се е сдобил с жилището си е негов проблем - според мен, ако ти му слугуваш, давайки му пари, не следва да го обвиняваш, че има ниска финансова култура, а да премислиш собствените си ходове. Сега, понякога е оправдано да се живее под наем, казах вече, всичко зависи от индивидуалната ситуация на хората и всеки си преценява сам.
По отношение на кризата, малко не са ти ясни нещата, но не ми се обяснява сега. Който иска, може да седне да прочете и то по възможност от оригинални източници, а не преведени и пречупени през нечий журналистически поглед или дори измислени неща.
Аз мисля да приключа вече с тази тема, че ми писнА.
Всеки си носи глава на раменете, да прави ЩО ЗНАЕ, както казва една моя приятелка от Перник. Hug

# 109
  • Мнения: 73
Цитат
А това с бедното софийско семейство с двата апартемента е чиста глупост! Хората едно едва изплащат цял живот, ти за две приказваш!

Ако тези хора, за които говориш че плащат цял живот, сте ТИ и подобни, "глупост" си го запази като квалитатив за себе си! Защото аз глупости не говоря. Това е съвсем реален пример на изключително близко семейство и знам за какво говоря. Моят пример е подобен, ама да не навлизам в лични подробности.

# 110
  • Мнения: 483
Мацка, съвсем се обърка Mr. Green
Какво има общо животът на кредит с това да си плащаш данъците? hahaha
Например човек с доход $250 000. Не купува нищо на кредит. Плаща си чинно всички данъци (например $50 000).
По какъв начин не е съвестен гражданин и не живее както "западняците"? Плаща си колата кеш.

Второ, да, можеш да затънеш с къщата. Пример: сегашната криза.
Купуваш супер готин имот, център на града, чисто нов, идва кризата- имотът пада с $100 000.
Губиш си работата, опитваш се да го продадеш- не става. Банката ти взима къщата и от там става ЛОШО.
Ето така попаднаха стотици хиляди хора в ръцете на банките. Цели градове има пусти. Празни улици, празни къщи, а хората няма къде да живеят. Защо? Защото повечето имат 100 кредитни карти и нищо не е тяхно.

http://www.cityofboston.gov/isd/foreclosure/

# 111
  • Мнения: 64
Финансово безотговорни са повечето хора по света, особено в развитите държави, защото живеят на кредит!

 Joy По-голям оксиморон отдавна не бях чела, извинявай, но не можах да се стърпя, още си се хиля тука, за малко да си разсипя кафето. Joy
Харесвам те    bouquet  bouquet

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 21:50 от Xfinity

# 112
  • Мнения: 64
Второ, да, можеш да затънеш с къщата. Пример: сегашната криза.
Купуваш супер готин имот, център на града, чисто нов, идва кризата- имотът пада с $100 000.
Губиш си работата, опитваш се да го продадеш- не става. Банката ти взима къщата и от там става ЛОШО.
Ето така попаднаха стотици хиляди хора в ръцете на банките. Цели градове има пусти. Празни улици, празни къщи, а хората няма къде да живеят. Защо? Защото повечето имат 100 кредитни карти и нищо не е тяхно.

Мацка, не е зле малко да се попросветиш преди да си говоркаш наизуст. Та значи - нито един умен човек не е пропаднал и не си е загубил къщата. Къщите си губят тия, дето се изхвърлят на гол тумбак чифте пищови и дето са нямали свестни родители да им обяснят това онова за финансиите. Видели, че някой купува къща и той вдигнал крак. Другите, които се изпукаха, са пишман инвеститорите. Ама и тва е друга тема.
Нито един, който си е направил дългосрочен финансов план и имащ представа за реалното положение и статута си, не е пострадал от кризата, споко. Освен това, като купуваш апартамент или къща, гледай да са в добри райони. Проучи всичко, щото може да изгориш. Ако купуваш апартамент в Дружба, щото за толкова ти стигат собствените пари, не очакваш да живееш със средната класа, нали? Ще живееш с бедните хора, дори и ти да си финансово добре и после естествено, че ще ти е трудно да го продадеш, че кой ще ти го купи? Извинявам се за "бедните хора", но има такова понятие и то е за хора, които имат ниски финансови възможности. Това не значи, че са по-малко хора, просто значи, че са бедни, а от там и някои други поблеми като по-ниска образованост, интелигентност и др. Та, изборът е твой, кой ще си избереш за съсед - дали ще захапеш куршума и ще вземеш заем, да купиш нещо добро или ще отидеш да живееш при бедните, щото за толкова ти стигат парите. Ама кво съм седнала да обяснявам , моля не приемай постът ми лично -  обръщам се към теб, но говоря по принцип.

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 21:52 от Xfinity

# 113
  • София
  • Мнения: 62 595
Xfinity,
Нямах предвид твоя пост, а тоди на Делюжън. Просто ти ме изпревари в публикуването, а аз после не го поясних.
Какво показват оригиналните източници? Кое е по-разчиното от вече преживяното през Черния петък? Сега е почти същото. Хората си мислят, че могат да правят боя с пръдня!


В идеалния вариант човек тегли кредит, купува си ресторанта и той върви винаги на 6, криза няма, отлив на клиенти няма и така докато свят светува. Но нещата в действителност не изглеждат толкова розови, особено когато човек няма начален капитал, а разчита само на кредит. Финансовата култура накрая си проличава по това кой как живее по време на криза и до каква степен е склонен да рискува. Но това за рисковете е въпрос и на характер. Ако правилно си спомням, едва няколко мизерни проценти, под 10 май бяха са бизнесите, които успяват да изплуват. Единици са щастливците, които оцеляват с ресторанта на кредит. Останалите гълтат вода и се давят.

# 114
  • София
  • Мнения: 62 595
Тук определено е пълно с наивници. Особено тези с оксимороните. От всичко, което научих по финанси навремето останах с впечатлението, че със същия успех мога да си наплюнча пръста и да инвестирам според това откъде ще духне вятъра или пък да хвърля един боб. Не смятам да споря с никого.
развитите държави нямаше да са такива, ако не смучеха от неразвитите и ако не надуваха балоните.Но това не го пише в учебниците, а в историята. И да, може развита държава и живот на кредит да звучи като оксиморон, но всъщност нещата стоят точно така. затова и се молят да не се случи криза, че да я втасат. Когато човек живее на кредит, издърпа ли късата клечка да остане без работа, животът му свършва! Пък нека пак да си живее в развитата държава!

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 22:05 от Andariel

# 115
  • Мнения: 4 300
Ако ми позволите малко уточнение, в името на историческата обективност- кризата от 1929 се счита за резултат от свръхпроизводство, а днешната- от прекалено сложните финансови инструменти.
За съвсем различни неща става дума.

# 116
  • Мнения: 64
Xfinity,
Нямах предвид твоя пост, а тоди на Делюжън. Просто ти ме изпревари в публикуването, а аз после не го поясних.
Какво показват оригиналните източници? Кое е по-разчиното от вече преживяното през Черния петък? Сега е почти същото. Хората си мислят, че могат да правят боя с пръдня!


В идеалния вариант човек тегли кредит, купува си ресторанта и той върви винаги на 6, криза няма, отлив на клиенти няма и така докато свят светува. Но нещата в действителност не изглеждат толкова розови, особено когато човек няма начален капитал, а разчита само на кредит. Финансовата култура накрая си проличава по това кой как живее по време на криза и до каква степен е склонен да рискува. Но това за рисковете е въпрос и на характер. Ако правилно си спомням, едва няколко мизерни проценти, под 10 май бяха са бизнесите, които успяват да изплуват. Единици са щастливците, които оцеляват с ресторанта на кредит. Останалите гълтат вода и се давят.


Така е, но ставайки бизнесмен ти си поемаш рисковете. Никой не ти е обещал път без камъни и подводни течения. Ако искаш някаква по-голяма сигурност, отиваш да работиш от 8 до 5 на заплата и да целуваш дупето на шефа. Това обаче не означава, че ако имаш една хубава заплата, не може да си позволиш добър живот и още по-малко, че никога няма да вземеш заем. Заемът и кредитните карти трябва да се ползват разумно, за осигуряване на един приятен живот. Усещаш ли стрес, по-добре се простирай според чергата си, но недей да критикуваш другите, че си живеят по-добре от теб - визирам българите, дето все гледаме у паничките на западноевропейците, а се боим да бъдем отговорни като тях.

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 22:16 от Xfinity

# 117
  • София
  • Мнения: 62 595
Неу мога да гарантирам за точността на данните от този сайт, но за момента те се покриват с това, което съм чела в други източници.
http://nauka.bg/forum/index.php?s=975a5c90df26e70e08295407878922a1&



Черният петък - 1929 г.

Нарастващ оптимизъм за икономиката подтиква от 1921 г. все повече американци да стават акционери. Инвестиционни дружества никнат като гъби след дъжд. Борсовите курсове се движат само нагоре. Мнозина си купуват акции, защото те носят по-висока печалба, отколкото - при игри с курсовите разлики на долара. Борсовите игри стават хоби на много неначетени хора, не познаващи принципите, на които се основава борсата. Те влагат парите си в компании, за които не знаят нищо (много от които са пирамиди). Когато правителството се намесва в опит да озапти нещата и повишава лихвите, настава масова паника. Инвеститори се опитват да излязат на печалба, независимо от загубите, но парите са илюзия. За нещастие, банките също са се подлъгали да инвестират в стокови акции и в опита им за бягство много от тях фалират. През 1929 г. Финансистът Роджър Барсън предупреждава, че предстои финансова криза, гласът му не е чут. На 24 октомври 1921 г., четвъртък, паника обхваща Уол Стрийт. Индексът Доу Джоунс се срива с 11%. На следвашия ден, наречен "черният петък", президентът Хувър казва: "Икономиката на страната е в здравословно и цъфтящо състояние.". В следващите три години световнаа икономика изпада в депресия, а индексът Доу Джоунс се срива с 85%. и едва през 50-те години на века успява да достигне нивото си от лятото на 1929 г. Държавата изпада в Голямата Депресия и голяма част от света я следва. Назрява нова световна война - единствения изход към икономически просперитет.

# 118
  • Мнения: 64
Ако ми позволите малко уточнение, в името на историческата обективност- кризата от 1929 се счита за резултат от свръхпроизводство, а днешната- от прекалено сложните финансови инструменти.
За съвсем различни неща става дума.

Така е, да. Но сегашната започна преди всичко от прекомерна лакомия на някои банкери и глупостта на някои бедняци. И после застраховане и презастраховане на ипотеките и разклащането на банковата система, дето повлече верижна реакция на банки инвеститорки в САЩ и т.н. и т.н. Но, това не означава, че хората, които са си направили добре сметката са зле, просто позатягат коланите и тва е. Докато отмине кризата. Ама така е при капитализЪма, не е като при бай Тошо - държавата да се грижи за всичко и всеки. При капитализма всеки сам трябва да се грижи за себе си.

# 119
  • София
  • Мнения: 62 595
Хфинити
Не съм забелязала западняците да на много внимателни в харчовете си. Малка част от тях са отгворни. Останалите се изкушават честичко. Да, през последните години нашенци направо избиха рибата с харчове за какво ли не. Чудех се кога ли ще лъсне истината и тук. Ей на, взе, че дойде криза и се видя, че много хора се набълбукаха с какви ли не кредити.
Лошото е, че дори индивидът да си направи добре сметката, може началникът му да не е, както и държавата като цяло да е с криви сметки. Никой от нас не е изолиран от тези процеси.

Общи условия

Активация на акаунт