Възпитавате ли финансова култура...

  • 7 712
  • 204
  •   1
Отговори
  • Мнения: 64
...у децата си?
Днес пуснах данъчните декларации, семейната и тази на синът ми. И се замислих, че вече му е време той сам да я прави тая гимнастика. Все пак, голям човек е вече. Като по-малък не съм му давала кредитна карта, давала съм му кеш накуп за седмицата с цел сам да си разпредели парите и съм се опитвала да го възпитавам в умно харчене на парите. Също така и работеше през някои от уикендите като беше в хай скула. Та, понеже в днешни времена е важно децата да имат понятие от финансии, вие възпитавате ли ги в това отношение?
Давате ли им кредитни карти на разположение (тук в САЩ дори има детски кредитни карти, с помощта на които родителите учат децата си как отговорно да се оправят с финансиите си)?

Последна редакция: вт, 30 мар 2010, 19:57 от Xfinity

# 1
  • Мнения: 1
Според мен финансовата култура е много важна за едно дете! Много! Аз също съм с убеждението, че е срамота едно невръстно дете, да не умее да борави с кредитна или дебитна карта! /нали за всички е ясно, че кеша вече е само за селтаците?/. Пък ако  детето е от женски пол, съм категорична, че трябва да бъде финансовообразовано още преди да е проходило Peace

# 2
  • Мнения: 11 911
. Също така и работеше през уикендите като беше в хай скула.

Това не означава ли, че въпросното дете отдавна не е дете?У нас средно образование се завършва на около 19г, когато "децата" са отдавна пълнолетни и пълноправни граждани.
Задавам въпроса за да уточня за каква възраст на дете говорим?

А понятието "финансова култура" у възрастните е невероятно разнопосочно.Бих искала и аз да зная някои правила, с които очевидно съм на"Вие".
По темата- имам син на 4г.,засега не съм го оставила да оперира с каквито и да е "финанси"

# 3
  • Мнения: 64
. Също така и работеше през уикендите като беше в хай скула.

Това не означава ли, че въпросното дете отдавна не е дете?У нас средно образование се завършва на около 19г, когато "децата" са отдавна пълнолетни и пълноправни граждани.
Задавам въпроса за да уточня за каква възраст на дете говорим?

А понятието "финансова култура" у възрастните е невероятно разнопосочно.Бих искала и аз да зная някои правила, с които очевидно съм на"Вие".
По темата- имам син на 4г.,засега не съм го оставила да оперира с каквито и да е "финанси"


Визирам от 9-ти клас. Тук обаче дават кредитни карти на много по-малки дори - има деца в първи клас с детски кредитни карти (с лимит). Родителите на такива деца смятат, че е важно от рано да ги научат умно да разходват пари. Може да ви звучи странно, но е важно детето да знае да борави с кредитна карта, най-вече да знае за срокове и лимити, и какво може да си позволи като стойност, защото в САЩ има една болест на купувачите. Има хора, които са на макс с кредитните карти (забележи, имат по няколко, накои повече от десет) и толкова са се оплели като пилета в кълчища, че няма излизане...Проблемът с кредитните карти е, че всъщност разполагаш с доста пари, които не са твои и на всичкото отгоре като на магия нито ги виждаш, нито ги помирисваш. Прокарваш картата в улея и получаваш желаната стока. Опасно, много опасно! Затова е важно да се възпитат от малки хората да харчат с мярка и разумно...

За пример - някои хора разполагат с кредитни линии от 50 000 долара, че и повече. Това са си доста пари, както и да го погледнеш, като имаш предвид, че това са пари на кредит (заем) за най-обикновени потребителски нужди.

Последна редакция: вт, 30 мар 2010, 20:09 от Xfinity

# 4
  • София
  • Мнения: 16 036
Мъча се да възпитавам, но нещо не ми се получава.
Дъщерята работи  и учи. Но като вземе заплата започва една шопинг терапия, ходене насам-натам. Разбирам, че е свършила парите като започне да вечеря в къщи. Говоря, говоря, но няма кой да чуе. Успокоява се, че и допълнителни пари падат от време на време.
Предполагам, че ако остане сама и знае, че няма на кого да разчита ще се научи да си планира приходи и разходи. Аз така не научих на времето да си разпределям средствата - останах сама в чужд град.

# 5
  • Мнения: 4 593
опитвам се , влизаме в магазина той си харесва нещо аз чакам да си извади стотинките  от джоба , той си трае
 '' хайде  плати си го '' - казвам аз
  ''плати ти '' - ми отговаря
''ти нали си имаш парички , да си купуваш каквото ти хареса'' - и следва отговор
''трябват ми за друго'' Rolling Eyes

а и отвреме на време иска да ме черпи Laughing

# 6
  • Мнения: 60
Според мен финансовата култура е много важна за едно дете! Много! Аз също съм с убеждението, че е срамота едно невръстно дете, да не умее да борави с кредитна или дебитна карта! /нали за всички е ясно, че кеша вече е само за селтаците?/.
да , Мария , много е важно да се зариби и да влезе у матрицата от първолаче ...

# 7
  • Мнения: 11 911


, ...Проблемът с кредитните карти е, че всъщност разполагаш с доста пари, които не са твои и на всичкото отгоре като на магия нито ги виждаш, нито ги помирисваш. Прокарваш картата в улея и получаваш желаната стока. Опасно, много опасно! Затова е важно да се възпитат от малки хората да харчат с мярка и разумно...

За пример - някои хора разполагат с кредитни линии от 50 000 долара, че и повече. Това са си доста пари, както и да го погледнеш, като имаш предвид, че това са пари на кредит (заем) за най-обикновени потребителски нужди.

Това и на мен ми звучи опасно, а съм зрял човек.Откровено да си кажа, не съм убедена, че бих се справила

# 8
  • Мнения: 6 993
Никой не ме е възпитавал в такова чудо, макар да съм дъщеря на икономист.
До 7ми клас получавах 1 лв на ден, в гимназията по 2  Joy
Заедно със стипендията, в гимназията стигах великата сума от 60 лв месечно  Laughing
Е, разбира се, даваха ми допълнително, ако ми се ходи на кино или излезем с приятелки.
Но определено не съм имала голяма сума пари, която да ми се наложи предвидливо да разпределям и да обмислям как да я похарча, та да ме учат нашите на това.
Когато отидох в студентски град и разполагах с 350 лв на месец (които в началото ми се виждаха много, ама...), бързичко се научих как се планират разходи.
Повечето мъже, с които съм била в някаква връзка, много трудно се оправят с парите и трудно планират.
А имат нормални заплати.
Това никак не ми харесва и се опитвам да обясня на повечето, че трябва да има някакво пресмятане на нещата, че първо се плаща наем, после се купува поредната техно-джаджа, ама... Rolling Eyes
Когато имам деца, ще се опитам да ги възпитам в някаква финансова култура.
Явно зависи в коя държава ще сме, де, че като гледам какво описваш за САЩ, там определено би протекло по-различно едно такова възпитание от колкото в България (може би и в Европа). Сега вече дали ще дам кредитна карта на първолаче...надали...освен ако лимитът не е 50 лв  Laughing

# 9
  • Мнения: 73
Не е ли късничко при твоя син за начало на такова възпитание?

Моята няма кредитна и не смятам че и е нужна на този етап. Достатъчно коварно нещо е и за възрастен, какво остава за тийн. Има дебитна- стига и толкова. Въпреки че убедена съм, и с кредитната не би го закъсала, ама знае ли се на какви женски изкушения ще попадне.  Laughing
Сама се оправя със собствените финанси (тези които сама си изкарва). Не помня кой клас още беше си откри първата "банкова" сметка. Беше училищна банка специално предназначена за финансово възпитание. Малко по-късно и нормална откри. Радва ме че въпреки женските изкушения винаги има спестени, значи си прави някакви сметки.
Декларациите ги прави финансист- това му е работата, не детска.

Това което повече ме радва че виждам в детето си е предпринимачески хъс. Постоянно опитва някакъв вид собствен "бизнес", разни дребни начини за припечелване, които аз подкрепям с две ръце колкото и наивни и абсурдни да изглеждат. До сега припечелва с продажба на фото и видео, а вчера се изказа че откривали кейтъринг с гаджето (обичат да готвят заедно), даже първите клиенти си набелязали. Казах че може и аз да им стана ако се научат да готвят.  Laughing
Според мен това е доста по-добро фининсово възпитание от разни карти или декларации.

# 10
  • София
  • Мнения: 16 036
Delusion, съгласна съм.
По-доброто финансово възпитание е да се научи детето да изкарва пари.
Дори и в началото да ги харчи бързо, като види зор ще се научи да планира приходи и разходи.
У нас - спокойна е, в свободното време все някой познат ще поиска  подстригване, боя, маникюр, педикюр и така ще изкара допълнително.
А и аз съм спокойна - насочих я към работа, която и доставя удоволствие. Образованието е по специалността също.

# 11
  • Мнения: 5 370
Ооооо, тя, кредитната карта, е такъв капан за възрастни, та камо ли за деца....Говоря от личен опит, ако и да не съм похарчила и половината от моята собствена. Laughing

Ако детето е непълнолетно-малки суми на ръка, за да не става обект на посегателства за пари.

Като порасне-дебитна детска карта-или както там се нарича-и  ние с баща му ще я захранваме на определени периоди. Тоест, да си знае, че за периода първо-петнайсето число на месеца разполага, с да речем, 100 лева. За изкарването на лични пари-след 16 годишна възраст, принципно. Това са моите виждания.

# 12
  • Мнения: 64
Делюжън, в случаят при моя син не става въпрос за кредитна карта (той с карти борави отдавна, обаче трябва да ти кажа, че го гледам едва се въздържа да не си издумка цялата кредитна линия) - това е въпросът на темата по принцип, а за данъчна декларация - т.е. да го науча вече сам да си плаща данъците. Има разлика, но виждам, че правиш опит за заяждане, та няма да ти се разсърдя. Наблюдавам те в темите и виждам, че си от заядливките (дано да го правиш заради спорта - да изпуснеш малко напрежение).  bouquet

За другите дами - това е бъдещето, дами. Кредитните карти ще навлязат уверено и в България в близките години и докато се обърнете, мъникът ще разполага с няколко на възраст 20 години....та...почвайте отсега да възпитавате.

Тук всички подаваме данъчни декларации, понякога ни връщат и пари, та когато нямаш частен бизнес, не е оправдано да плащаш на финансист. Не е толкова трудно човек и сам да се справи.

Последна редакция: вт, 30 мар 2010, 21:44 от Xfinity

# 13
  • Мнения: 5 370
Екс Финити, вариантът на кредитни карти в БЪлгария е по-скоро нещо като....форма на овърдрафт. Поне така го виждам аз.

Не знам, не разбирам особено, но....защо трябва да се харчат непременно пари, които не са твои, ако не си на зор? newsm78

# 14
  • Мнения: 64
Екс Финити, вариантът на кредитни карти в БЪлгария е по-скоро нещо като....форма на овърдрафт. Поне така го виждам аз.

Не знам, не разбирам особено, но....защо трябва да се харчат непременно пари, които не са твои, ако не си на зор? newsm78

Ами да си купиш хладилник, или дрешка на Армани. Има много причини човек да харчи пари на заем, не е само, за да си купи жилище. Реално погледнато, животът на хората в западните общества, към който ние толкова много се стремим, е живот на кредит. Разбира се, трябва и да изкарваш пари, за да си покриваш кредитите, но все пак е по-добре да караш нова кола, отколкото стара, а това става с помощта на кредит. Освен това тук те наблюдават много внимателно как боравиш с кредитната си карта, правят ти кредитен рейтиг и ако си връщаш навреме кредитите, ти отпускат по-висок заем, ако искаш да си купиш жилище например. Затова тук просто е задължително да ползваш кредитна карта, да я обслужваш на време, за да трупаш кредитен рейнинг. Ах да, освен това за всяко нещо ти гледат кредитния рейтинг и от това ти зависи дали ще даваш депозит или не. Например, ако имаш висок кредитен рейтиг, като сключваш договор с електрическата компания като се нанасяш да живееш на ново място под наем, не ти искат депозит (който накрая като приключиш договора ти връщат, но все пак това са си заглобени пари, обикновено към 100 долара). Същото е за мобилни телефони и пр. и пр..

Аз лично имам кредитни карти, няколко от които са от любимите ми магазини, които ми дават отстъпка, когато ползвам тяхна кредитна карта. Същото е и в БГ, в Техномаркет например, като ти дадат кредит да си купиш печка например. Зная, че има опция да вземеш на кредит от магазина.

Общи условия

Активация на акаунт