Панел от 1991,последен етаж-бихте ли си купили

  • 12 659
  • 132
  •   1
Отговори
  • Шумен
  • Мнения: 403
Приет привет. Мислим да си купуваме жилище, със кредит . Та много са ни високи цените на тухлените жилища.Имаме едно добро предложение /добро, за нашият джоб Simple Smile / но е в панелно жилище / от 1991 година строеж / и е на последен етаж. Аз,не виждам нищп лошо в това но на всеки като кажем викат "ааа недейте" .Вие какъв оптит имате, и какво ще кажете по въпроста. Мерси.

# 1
  • Мнения: 712
Освен дежурните притеснения как щяло да капе и не знам какво от покрива (не разбирам от строителство и нямам мнение по въпроса), аз определено предпочитам високите етажи. За мен колкото по-високо, толкова по-добре. Осигурява гледка (в добрия случай) или поне въздух (в по-лошия). Защото в голям град на нисък етаж ще видиш слънце само със сложна система за отражения...

# 2
  • Мнения: 323
Да , аз си купих 1995г.,живяхме добре до 2003 и след това протече отвсякъде.Гледката си я имам прекрасна е,прах няма.

# 3
# 4
  • Мнения: 10 693
изчакайте поне до есента. Цените още не са паднали достатъчно.

# 5
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
какво означва - последен етаж?
8-ми?
7-ми?
15-ти?
21-ви?
или 5-ти?

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 195
Зълва ми живеят на последен етаж в панелен блок. Такива проблеми имаха с течове, че не е истина. Накрая правиха ремонт на целия покрив само те. На съседите не им пукаше, че у тях течеше като река... Това е от опит .. Р ешението си е ваше. Успех. Peace

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 22
Понеже съм в бранша - ще се опитам да ти дам отговор.
Няма нищо лошо в панелните жилища - даже напротив имат някои предимства: доста по-здрави са, имайки предвид че са панели от стаманобетон, имат хубави и функционални разпределения, в сравнение с безумията, които се продават последните години.
Обаче, до тук с хубавото. Проблемът с панелките е в изпълнението - не добре изпълнени заварки, понякога изобщо липсващи заварки, огромни фуги, и съответно течове от 8 до 4 етаж.
Та моят съвет е хууууубавичко огледайте за течове, ако апартамента е освежен заради проданта и не се виждат, попитайте съседите.
Направете си хубава сметка за кредита, лично аз не бих теглила за панелка, хубаво ще е да имате готови пари и малко кредитче за обзавеждане.

# 8
  • Шумен
  • Мнения: 403
Много Ви благодаря за отговорите.
Ние търсим от доста отдавна. Но само защото е тухла,па макар и стара сграда и много мънички стаи ни искат най-малко със 10 хил отгоре. Това жилище е на 8 етаж,последен.И е със южно разположение. А ние искаме да сме с висок етаж, и за изглед и за въздух...

и сега сме в една чуденка, а до зимата гледаме да се настаним...

# 9
  • Мнения: 46 565
Без значение какво е строителството, важна е поддръжката, няма сграда, която да е сигурна, ако има нон стоп теч или е занемарена като цяло. От общите части можеш да си направи сметка какви са хората и дали ги е грижа за сградата или я експлоатират до дупка, т.е. докато падне.

За последния етаж - предимството е единствено по-ниската цена. Иначе панорамата е същата и от долния и по-долния етаж, няма кой да ти тропа отгоре, но пък може да ти тропа отстрани  Mr. Green ако имаш късмета да попаднеш на луди съседи ...
Недостатъци са още жегата лятото и студът зимата, които се компенсират с по-големи разходи за отопление/охлаждане.
Течът е относителен, водата минава по странни пътища, виждала съм блок, в който течеше от предпоследния до 3-тия етаж, а на последния беше сухо  Laughing тук всичко зависи от това, което писах по-горе - желанието на живущите.

Аз също избрах панел, живяла съм във всякакви строителства, не виждам разлика в шума, чистачката ни е маниак, чисти пред, зад блока, вътре всяко ъгълче, няма течове, няма спукани стени, касата винаги е пълна, въпреки, че събираме само по 2-3 лв. на човек, сменихме вертикалните щрангове, безплатно, метална врата с домофони, лапма с фотоклетка и т.н.

Успех!

# 10
  • София
  • Мнения: 8 000
Живея в панелка, живяла съм и на последния етаж.
Не бих си купила панелка;
1. В определен момент кредитът ще надвишава стойността на апартамента поради бързата обезценка на панелките.
2. В панелното строителство един вход е почти равен на едно село. Предпочитам малки кооперации.
3. Последният етаж е почти винаги равносилен на проблеми с покрива. Изключение правят периодите, в които относително скоро е отремонтиран покрива.
4. Всяка промяна/подмяна на общи тръби, части, е свързана с ходене по мъките поради описаното в т.2.
5. В определен момент търсенето на подобен тип жилища окончателно ще се свие и ще остане завинаги ваше.
 

# 11
  • Мнения: 2 005
Много съм доволна , преди две години си купихме , като последен етаж при нас е 8  Peace
Отначало ми се виждаше странно да живеем на високо , но пък свикнах  Hug
Ако е хубаво жилището не се и замисляй   bouquet

# 12
# 13
  • Мнения: 46 565
1. В определен момент кредитът ще надвишава стойността на апартамента поради бързата обезценка на панелките.

 

Масовият българин винаги ще има малко пари, а и да има много, не му се дават, панелите винаги са били и ще останат по-евтини, което поддържа търсенето, дори като евтина инвестиция за отдаване под наем. Така че лично аз не вярвам в тази бърза обезценка Peace

2. В панелното строителство един вход е почти равен на едно село. Предпочитам малки кооперации.

Това се отнася по-скоро за ЕПК-тата (има и 22 етажни, с по 6 апартамента на етаж  Crazy), панелите са от 4 - 8 етажа, 9 по изключение.

# 14
  • София
  • Мнения: 8 000
Обезценката ще дойде от това, че кредиторите вече отказват кредитиране на панели или най-малкото става ужасно трудно. Търсенето ще е основно за тези, които имат парите кеш и не биха искали да имат кредити. Според мен това ще е основното, което ще окаже влияние в посока надолу върху цената на панелите.
Живея в 9-етажен вход, най-елементарни решения като смяна на крушка във входа стават с проблеми... Събирането на толкова семейства накуп е почти 100%-ова гаранция за големи разногласия, особено при наличие на социално слаби и пенсионери.

# 15
  • Мнения: 46 565
Обезценката ще дойде от това, че кредиторите вече отказват кредитиране на панели или най-малкото става ужасно трудно ...

Кредитирането е свито за всички видове строителства в момента, защото е криза, но като цяло няма тенденция за спиране на кредитите за панели  Peace

В 8 етажен съм и нямаме никакви проблеми за събиране и поддръжка, както казах, всичко зависи от живущите  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 59
Живеем на последен етаж,проблеми с покрива и течове,колкото искаш.С наши лични средства
сме го оправяли.За жегата през лятото,жега е,но има климатици вече,а през останалите сезони
е топло и не се налага отопление.Зимата се топлим,имаме и изолацията отвън.Ако е запазен,
го взимайте,но само при това условие. Peace

# 17
  • Шумен
  • Мнения: 403
панел; 8ми етаж; етажи- 8; локално отопление; телефон; асансьор; паркинг; построена- 1991; изложение- Южно;
С вътрешна изолация.Покрив с хидроизолация.Разпределение:коридор с теракот,хол с лам.паркет,спалня с лам .паркет,кухня -трапезария - теракот.Усвоена тераса , изнесена мивка ,с ПВЦ дограма,баня и тоалетна -фаянс и теракот,изба.


това е описанието на имота, и добре изглежда  newsm78

ммм супер сте, знаех си аз къде да питам   bouquet

но сякъш ще го вземем. поне аз съм навита - панелка,но не толкова висока....но още мислим

# 18
  • Мнения: X
1. В определен момент кредитът ще надвишава стойността на апартамента поради бързата обезценка на панелките.

 

Масовият българин винаги ще има малко пари, а и да има много, не му се дават, панелите винаги са били и ще останат по-евтини, което поддържа търсенето, дори като евтина инвестиция за отдаване под наем. Така че лично аз не вярвам в тази бърза обезценка Peace

2. В панелното строителство един вход е почти равен на едно село. Предпочитам малки кооперации.

Това се отнася по-скоро за ЕПК-тата (има и 22 етажни, с по 6 апартамента на етаж  Crazy), панелите са от 4 - 8 етажа, 9 по изключение.

Не се сърди човече, изцяло подкрепям мнението ти!  bouquet
Няма панелки над 9 етажа (и то последните се броят на пръсти). Панелните сгради не могат да се строят по високо. Входовете-села са ЕПК-та (те пък винаги са над 10 етажни). В такъв вход съм живяла и не бих повторила. Ужасен разграден двор.

Аз също живея в панелно жилище, построено през 1988 г. Нямаме течове, покрива ремонтирахме преди три години, не е шумно (много хора твърдят, че панелите са тънки и всичко се чува). Панелите наистина имат по функционално разпределение, не харесвам новото строителство тип- дневна и кухня в едно. Искам да си имам кухня отделно. Доволна съм.
Не мисля и че тези имоти ще се обезценят съществено в дългосрочен план.

# 19
  • Мнения: 2 803
Не бих си взела панел. NaughtyСамо ако обстоятелствата ме притискат.

# 20
  • Мнения: 2 898
От както се помня живея в панел, на последен етаж. Нито е по-горещо, нито е по-студено. Но никой не ми хвърля боклуци на главата, не ми тропа и имам чист въздух и простор. Кокото до течовете, тях може да ги има навсякъде, ако блока не се поддържа.Да не говорим за екстрите, които могат да дойдат от мазите. А, и няма кой да те наводни  newsm10

# 21
  • Мнения: 889
Не и на последен етаж. Имай впредвид, че въпреки новия закон разходите по-ремонт на покрива ще са си за ваша сметка. Преди да вземеш окочателно решение питай в банката- дали ще ви отпуснат кредита за панел. Моя позната уж ги бяха одобрили, а после се оказа, че банката ВЪОБЩЕ не давала кредит за панел за това не оточнили. Щяха да загубят  капарото, и теглиха  ипотечен в друга банка-дадоха им само 40% и при различна лихва Mr. Green, та се наложи да теглят и потребителски #Crazy. И помоли съседите да им огледаш тавана, терасите- аз така ходих да гледам стара тухла- всичко прясно ремонтирано, ама в съседите позеленяващо ooooh!

# 22
  • Мнения: 1 209
Подкрепям мнението на Не се сърди чове4е.

В твърде бързата обезценка не вярвам, както и в изтичащия технически живот на панелните жилища. Развитието на този сегмент в цяла Източна Европа го доказва.

Основните минуси са евентуален теч и ремонт на покрива само от твоя страна и нередовен асансьор, ако съседите са кофти.

Плюсовете са повече, според мен:
-по-тихо е в сравнение с ниските етажи, където освен уличните и съседските шумове се чуват и поседналите на бира съседи пред входа,
- няма толкова прах,
- усещане за повече простор, освен ако не си сред по-високи сгради ,
- по-светло е (от 11 слязох на 2ри етаж и определено ми е по-тъмно),
-квадратурата е реална, а не 28% общи части, тераси,
-панелките имат обособена кухня и можеш да преустроиш според желанието си, не ти продават гарсониера с бокс за двустаен,
- не ти тръскат върху прането,
- поне знаеш, 4е стените са ти панел, а не едната тухла, другата итонг, третата гипскартон, на каквото се нагледах в новото строителство,
- нямаш странни колони с вградени тръби на безумни места.
- нямаш лилипутски скосявания от 35 см височина , дето да ти вземат от реалната квадратура.
- можеш да се пе4еш на терасата ....

Ако апартаментът е отговаря на портфейла и нуждите ви, локацията и инфраструктурата са добри, входът и районът изглеждат поддържани и няма отявлени психопати, срещу които комшиите да мрънкат, или твърде много общински жилища в сградата,аз не бих се колебала особено. Да ми го завията за в къщи  Mr. Green

Аз си избрах да живея в ЕПК, точно от вертикалните села, засега входът е уреден и се управлява повече от добре - заключва се, има метални пощи, чистачка, камери, 2 асаньора, организирана смяна на тръби, но безспорно са необходими повече усилия да се постигне съгласуваност в действията. Тъй, че мисля че е до съзнание на съседите.

Течове и пукнатини има и в старите и в новите сгради, та дори всеизвестната сграда на Крит е с наводнени основи и мазета и това срещу тройна цена на квадрат, срещу която не си изпълняват задълженията по гаранцията.

Нека не забравяме, че става дума за определен лимит пари. Всеки знае, че качествена тухла в добър квартал с райграсче и т.н. е по-хубаво. Но питащата явно тръгва с определени фиксирани параметри.

Последна редакция: пн, 20 юли 2009, 13:23 от harmony_broken

# 23
  • Мнения: 102
 Tired Кредит точно за панел и то на последния етаж... спестете си лихвите,мъките и ядовете...
В самия кредит за жилище няма лошо,все пак жилището е голяма инвестиция и за поколенията и е ясно,че подобни колосални суми за средностатистическия българин са непосилни.
Предлагането в момента е огромно, а пазара според мен е на нула -  тъй че изчакайте още няколко месеца и потърсете по-хубаво жилище,заради което да си заслужава тегленето на кредит.
  bouquet  Успех!

# 24
  • Мнения: 4 300
На това с праха изобщо не хващай вяра. ма огромно значение къде е блока. Живяла съм на 14 етаж и за един ден се появяваха валма около мебелите. Сега съм на 4 и няма такова нещо.
Аналог. за мантрата за общите части- никога когато съм оглеждала жилище не съм питала за общи части ( добре е да се знае че %тът им зависи от годината на строителство и етажът, най много общи части имат апартаментите на 3 и 4 етаж).Жилището трябва да се разглежда като брой стаи ( и големината им, разбира се), чиста квадратура, изложение, местоположение и т.н.

Иначе по темата- зависи от конкретния апартамент. Това, което няма да се промени е жегата/студът,  евентуални течове и зависимостта от асансьора.

# 25
  • София
  • Мнения: 7 209
Обективно погледнато, в доста голяма част от Европа, цялото строителство е панелно, и с перфектно качество.
Просто на светлинни години далеч от монолитното.
То точно това е идеята - панелите се произвеждат в заводски условия и се минимизира рискът от човешка грешка.
Но у нас честно казано нещата съвсем не опират само до панелно или монолитно строителство - има отчайващи примери и в двата случая.
Трябва добре да разгледате в какво състояние е блока, за да прецените.

# 26
  • Мнения: 12
Много от момичетата са отговорили умно, вярно и точно. За съжаление някъде прозира и това, което слушаме всеки ден по телевизия за ужаса "панелка". Аз живея в такава - от 1991г., на шести етаж /от осем етажен блок/. Майка ми е брокер от 12 години. По въпроса мога отговоря така:
1. Дори и с кредит инвестицията все пак не е толкова ужасна. Нейната цена винаги ще е по-висока от кредита, просто защата в противен случай банката ще фелира /справка - Америка/. Нашето жилище го купихме преди 11 години за 20 хил. лева, 11 хил. от които беше кредит. В момента му вземам цена 70 хил. без да се затрудня. Кредита го върнахме на втората година, още повече, че и стандарта от тогава доста нарастна. Когато го купувахме моята заплата не покриваше месечната вноска, а сега бих могла да го плащам, че и да ми остава / не съм си сменяла работата, работя в бюджетната сфера/.
2. Виждала съм течове и на тухлени жилища, а ВиК и ел. мрежа и всички останало подлежи на смяна във всяко едно жилище, ако е стара тухла - още повече. Още повече, че строителство от 1991 изобщо не е старо. Да имах теч, но се отстранява. Виждала съм тухли, които са толкова "добри", че бихте предпочели панелка.
3. Имам познат с ново строителство и от мазето му извира вода /подпочвени води/. Е, кажете кое по-лесно се отстранява-подпочвена вода или теч, независимо от покрив или фуга.
4. Не съм съгласно, че панелите са задължително некачествени и липсвали заварки и незнам какво си. Майка ми и баща ми бяха строителни техници. Животът им мина по строежите на панелките. Искам да ви кажа че инвеститорския контрол беше много строг, защото за липса на заварка последния влизаше в затвора /поднавам такъв човек/, арматурните желязо се влагаше като количество и дебелина толкова колкото беше по технология и т.н. При евентуален земетръс бих заложила на здравина на панелката, а не на тухлата /особено ново строителство/. Не за пренебрегване и това, че панелките имат доста добро разпределение на стаите.

Съвета ми към теб е: не се притеснявай от това, че жилището ти е панел, но гледай:
1. да не е крайно или последен етаж /няма неотстраним недостатък, но защо да си тази, която ще го прави/
2. не е желателно да бъде и първи етаж, защото целият боклук ще бъде под врата и по прозорците ти, по-шумно и по-сенчесто е
3.обърни внимание на общите части - да са сравнително добре поддържани
4.асансьорът да работи /това също говори, че хората са отговорни за общото си имущество/
5.жилището, което купуваш да не бъде с пресно подменени тапети или пребоядисено.
6.да бъде на така наречено "комуникативно" място, т.е. недалеч от спирка, наблизо да има детска градина и училище, добри магазини /особено хранителни/

# 27
  • Мнения: 4 300
С малката разлика, че като се наводни мазето най лошото, което може да се случи, е да ти се намокрят нещата там ( обичайно непотребни или неразвалщи се от влага). Ние имахме подобен проблем, строителят монтира помпа и всичко е ОК. Дори и да не беше той  и да трябваше да събираме пари, едва ли щеше да е като да ти тече върху главата и да ти се прецакват стени, мебели и каквото още имаш.

# 28
  • Шумен
  • Мнения: 403
Много ценни съвети получих. Аз не, но съпруга ми беше повече за панел. Ние имаме и гарсониера , в ЕПК е. Но там домоуправителя и самият вход са много организирани. Всичко много е поддържано. Но там ни е тясно, и сега гледаме , за нещо което да ни е поджоба. Без глезотии, без претенции, просто да има къде да живеем.

Това което разбрах :
-трябва да видя у съседите как е /скоро са правили ремонт на това жилище и навсякъде е боядисано прясно прясно/
-с майстор ще се качим на покрива
-ще огледам пак общите части
много много мерси за съветите  Hug

# 29
  • София
  • Мнения: 3 872
Миналата година и ние се сдобихме с панелка, но не е на последния етаж. Причината да си купим панелен апартамент беше цената Confused. За сега не съм видяла недостатъци, но пък живота в него тепърва предстои Mr. Green.

# 30
  • out of space
  • Мнения: 8 574

Няма панелки над 9 етажа (и то последните се броят на пръсти). Панелните сгради не могат да се строят по високо. Входовете-села са ЕПК-та (те пък винаги са над 10 етажни).

http://www.mirela.bg/dynamic/i/districts/php/95/95/3_4.jpg  Тези високите панелки ли са?  Rolling Eyes

# 31
  • Мнения: 620
Приет привет. Мислим да си купуваме жилище, със кредит . Та много са ни високи цените на тухлените жилища.Имаме едно добро предложение /добро, за нашият джоб Simple Smile / но е в панелно жилище / от 1991 година строеж / и е на последен етаж. Аз,не виждам нищп лошо в това но на всеки като кажем викат "ааа недейте" .Вие какъв оптит имате, и какво ще кажете по въпроста. Мерси.
А какво ще кажеш за панел от 1974 год., който в момента санираме?!
Мислех да купувам жилище това лято, с ипотечен кредит...

# 32
  • Мнения: 1 209

Това е ЕПК /по-точно само пълзящ кофраж/ обикновено са 18- етажни точно тези. Специално в този модел блокове апартаментите са с дебели стени и чудесно разположение според моите критерии. Това го пиша на база личен опит и поробно гледане.

# 33
  • Мнения: X

Няма панелки над 9 етажа (и то последните се броят на пръсти). Панелните сгради не могат да се строят по високо. Входовете-села са ЕПК-та (те пък винаги са над 10 етажни).

http://www.mirela.bg/dynamic/i/districts/php/95/95/3_4.jpg  Тези високите панелки ли са?  Rolling Eyes

Не, ЕПК са. Дори и тухлените не се строят такива. Не съм специалист, но доколкото съм чувала само ЕПК и пълзящ кофраж издържа такова високо строителство  (или е издържал през соц. времената).

А, Хармони ме изпреварила.

# 34
  • София
  • Мнения: 537
Живяхме 5 г. в панелна гарсониера, на последен етаж. Не беше студено или прекалено горещо, но все пак това беше средния от трите апартамента на етажа, а и имаше подпокривно пространство над нас,  което дава някаква изолация. Течове у нас не е имало, но имаше у съседа и за него си беше голяма драма да организира ремонт на покрива - ние бяхме съгласни да дадем колкото трябва, но повечето съседи надолу все отлагаха. От друга страна, голямо предимство е да нямаш никого над главата си, аз много харесвам последните етажи. Правихме външна изолация, сложихме климатик, беше много приятно. Разпределението настина беше функционално, гледката беше супер и беше чисто. Обаче панелът е много по-шумен наистина (сега сме в тухлено жилище, съседите са с 1 идея по-шумни от предишните, но шумът в нашия дом е по-малко от преди). В панела последната година имаше младо семейство с бебе точно до нас, чувах ги за какво си говорят.

# 35
  • Мнения: 7 474
Аз живея на мноого високо.
Минусите са - там винаги е най-топло(лятото) и най-студено(зимата),а
 другото е проблеми с асансЬора ooooh!

# 36
Панелки има на по 5,6,7,8 и 9 етажа.
Последния етаж, не е проблем Дори си има своите доста добри страни. Достатъчно е да има добра изолация на покрива, и вие също да направите такава вътре в жилището на тавана. ЕПК-то и ПК-то са различни от панела. Това което е показано на снимката е ПК. Но има и пломби между входовете които са си чиста тухла. Те също могат да бъдат на 5,6,7,8,9 и повече етажа.
Но  Naughty не ви препоръчвам фирма Мирела.

# 37
  • София
  • Мнения: 16 111
Авторката, купете си панел. Няма нищо лошо в панелните блокове. Преди 2 г. ми изпаднаха пари и веднага инвестирах в панелна преустроена гарсониера , но не последен етаж. Много бързо може да се даде под наем.
Съвета ми е  изчакайте и изберете предпоследен етаж, нито първи, нито последен.
Иначе, разпределението е добро, кв. метри реални.
Но и скоро да е ремонтиран покрива, все някога ще протече. Тогава долните етажи много трудно дават пари. В единия от моите апартаменти се съгласиха да дадат пари, едва след като протече до 6тия етаж.
За мене ЕПК са най-добри. Ако входа е добре поддържан, то си личи при първото влизане.

# 38
  • Мнения: 12 674
Подготви се да ремонтираш покрива.

# 39
  • София
  • Мнения: 9 879
Живея на 11 етаж от 15.В ЕПК.При добра организация асансьора не е проблем-дори единия да откаже,другия работи.
Последен етаж според мен не е проблем,освен евентуални течове.Обаче колко струва един ремонт на покрива?В провинцията наш роднина живее на последен етаж в стара тухлена кооперация,протече му,ремонта на покрива излезе 3000лв.Не е малко,но ако се събере от целия вход сумата не е голяма. Peace
Панелните жилища според мен са добри като разпределение,много по-добри от някои от съвременните тухлени кооперация.Скоро бях на гости в апартамента на една приятелка-няма нито един прав ъгъл вътре. CrazyИма и хубави такива обаче,не може да се отрече.

# 40
  • Мнения: 12 674
ремонта на покрива излезе 3000лв.Не е малко,но ако се събере от целия вход сумата не е голяма. Peace


Това е проблемът, че трудно се събира от целия вход. Всеки се ослушва, защото не го касае лично.

# 41
  • София
  • Мнения: 16 111
ремонта на покрива излезе 3000лв.Не е малко,но ако се събере от целия вход сумата не е голяма. Peace


Това е проблемът, че трудно се събира от целия вход. Всеки се ослушва, защото не го касае лично.
Чак като им прокапе на 5 -6 ет. кандисват да дадат пари за ремонта. Хората от последния - винаги се ядосват с ремонта. А и като се знае тези ремонти на покриви се правят главно от бригади мангали....

# 42
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 721
И аз съм в панелка, но не на последен етаж. Едно добро саниране, климатик и готово - топло е и имам допълнителна шумоизолация. Блока е 7 етажен и е построен в края на 86-та г. след голямото земетресение в Стражица при засилен контрол и има противоземетръсна защита, така че поне за това съм спокойна. Сега в много от блоковете на новото строителство липсва противоземетръсна шайба. Обаче и при нас протече покрива. Единствените, които дадохме пари, бяхме аз и касиерката /която живее на последния етаж/. След няколко месеца жената ми върна парите обратно и каза - не мога повече, никой друг не дава. Та трите апартамента от последния етаж сами си направиха ремонта на покрива. Така и никой друг от входа не даде пари. Имам и други познати, които живеят на последен етаж, всички те също сами си правиха ремонта на покрива. Така че, като изключим това, че покрива в един момент протича и съседите не дават пари за ремонт, другото си е като навсякъде. А също и асансьора като се развали, пак не всички веднага дават пари и може да мине време докато се поправи. Имам позната, която живееше в ЕПК на 14 ет. и си продаде жилището заради постоянно неработещ асансьор. Пенсионерите от 3 и 4 ет. не даваха пари и всички се катереха задружно нагоре по стълбите. Втория асансьор пък от години си беше повреден и никой пак не даваше пари за ремонта. Преди да продаде апартамента, катеренето беше продължило цели 6 месеца.
Та ако вземеш в предвид евентуалните проблеми с асансьора и имаш готовност сама да си поправиш покрива като протече, другото си е ОК. Но пак всичко си зависи и от хората, които живеят там.

# 43
  • Мнения: 1 844
определено панелка от 91-ва,на последен етаж не е добро решение,но както сама казва авторката-това е по джоба им.
така че..когато така или иначе няма избор какво има толкова да му се мисли?!  bouquet

# 44
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 852
Едното от жилищата ни е панел, санирахме го, няма никакъв проблем, а е на много шумна улица, качествена дограма и изолация решават проблема. За ремонта на входа събрахме всички пари. Родителите ми живеят в тухла, на последен етаж. Въпреки, че имат изолация 40 см със съседите отдолу е много шумно. Покрива им протече и ремонта го правиха сами. Така, че много зависи.

# 45
  • Мнения: 889
определено панелка от 91-ва,на последен етаж не е добро решение,но както сама казва авторката-това е по джоба им.
така че..когато така или иначе няма избор какво има толкова да му се мисли?!  bouquet

А може би трябва да се помисли? Те си имат жилище, могат и да почакат. Авторката много добре се насочи да се качи с майстор на покрива и да огледа в съседите. Едва ли ремонт на покрив ще и' се отрази добре.   #Crazy Иначе съм гледала такова ново строителство, че да  Sick, та на подходяща цена аз също може да помисля за панел.

# 46
  • Мнения: 60
виждам един познат , имащ строителна фирма с насинено око и го питам какво е станало и той  ми вика - " един руснак , който си купи жилище от мен се оплака , че му тече покрива , аз му викам - е к'во , то и моя тече и той ''бам'' един в десетката "

последен етаж панел - зависи от състоянието наистина , наизуст не може да се говори

# 47
  • Мнения: 24 467
Че е панелно- това не е проблем. Зависи дали е поддържан блокът, респективно самото жилище.
Кофти е последният етаж от към течове от покрива, съседите не съм видяла в някой блок да се съгласят на общ ремонт. Дори сега покривът да е наред, то не е ясно до година как ще е дереджето, като протече, комшиите ще вдигат рамене- редовна картинка.
Също така асансьорът е кофти нещо, доста хора от първи етажи не плащат и с това поскъпва издръжкта му за тези, които го ползват. Виждала съм спрени асансьори за неплатени такси и хората маат пеша, което е огромен минус при висок етаж.
Водата- при високи блокове има хидрофорна помпа, която се поврежда понякога, а когато няма ток /това се счува също/, няма и вода, разбира се.

# 48
  • Мнения: 12 674
Че е панелно- това не е проблем. Зависи дали е поддържан блокът, респективно самото жилище.


По този въпрос един брокер ми даде съвет - Не гледай толкова апартамента, колкото входа. Вътре ще си го направиш както си искаш, но ако е мръсно, неподдържано, значи съседите са идиоти и оправия няма.

# 49
  • Мнения: 24 467
Живях в тухлен блок- много по- кофти от настоящия панелен такъв. Хората не желаеха крушки за входа да купим, пари за метална врата, която да се заключва да дадат. Ужас! Споделям напълно мнението на брокера ти.

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 5 734
Ако трябва да сме точни зависи само от изпълнението. Около нас сума и нови блокчета /тухла/ им се изсипаха мазилките от таваните и стените. Мухлясаха, провиснаха. Ама до колкото знам е от некачественото изпълнение. Има и други, които все още са като бонбончета.
Колкото до панел и то на последен етаж...майка ми е в такъв. Имаше теч от покрива и проблема се реши с поправка на засегнати места. Всяко жилище има нужда от регулярна поддръжка. Дори и най - перфектните. Като негатив мога само да кажа, че като спре тока е ужас да се катериш  Mr. Green
Judy: Светни ме защо от първи и втори етаж трябва да плащат асансьор? Аз лично причина не виждам. За поправка съм съгласна, защото е обща собственост , ама такса  Simple Smile

# 51
  • Шумен
  • Мнения: 403
едно мога да кажа ,както сте го казали и Вие. аз като противник,умерен противник на панела се убедих че те са със по добро разположение, и по големи стаи. тухлите които ги гледахме - ниски тавани,малки стаи,едни тесни коридорчета.а за новото строителство-ужас,има и добри попадения но не са ни по джоба. И като едни дредностатистически хора решихме панел.харесваме и да сме на високо,над града така да се каже...та за това.

много Ви благодаря за съветите.  bouquet

# 52
  • София
  • Мнения: 7 209
Панелните блокове са с перфектни разпределения.
Разработвани са от колективи, абе мислени са.
Нямам идея защо колегите в днешно време сътворяват такива безумия  Sad

# 53
  • Мнения: 4 300
Сигурно защото се строи и върху парцели с размер на носна кърпа, но не с толкова правилна форма. В събота в Младост минах по улица между две малки триъгълни сгради. Струва ми се че в тях нямаше начин да има нормална стая.

# 54
  • Мнения: 674
Панела да не те притеснява но последен етаж по-добре недейте.

# 55
  • София
  • Мнения: 7 209
Сигурно защото се строи и върху парцели с размер на носна кърпа, но не с толкова правилна форма. В събота в Младост минах по улица между две малки триъгълни сгради. Струва ми се че в тях нямаше начин да има нормална стая.
Да, има и такива случаи, но за съжаление преобладават правоъгълни сгради с безобразия в тях.
Просто проектантите се опитват максимално да "блеснат" с разчупване на пространството, без изобщо да вземат предвид факта, че правят масови жилища и шансът да се появят клиенти, любители на триъгълните стаи, клони към нула.

# 56
  • Мнения: 12 674
Панелните блокове са с перфектни разпределения.
Разработвани са от колективи, абе мислени са.
Нямам идея защо колегите в днешно време сътворяват такива безумия  Sad

Не са безумия. Просто апартамент на 120 кв. е строен за сам човек. Няма лошо. Има и такива.

# 57
  • София
  • Мнения: 7 209
Уви, има и много безумия...

# 58
  • Мнения: 4 300
А, за това не съм съгласна. Панелните жилища имат по 1 тоалетна + отделна баня ( без вц) или само 2 в 1. А някакси е по удобно за семейно жилище да има 2 тоалетни.
Така че 120те квадрата според мен си вървят с 2.

# 59
  • София
  • Мнения: 12 554
Панелът не е проблем, аз го предпочитам пред новото строителство.
Обаче последен етаж е проблем. Особено с некомуникативни съседи.

# 60
  • София
  • Мнения: 7 209
А, за това не съм съгласна. Панелните жилища имат по 1 тоалетна + отделна баня ( без вц) или само 2 в 1. А някакси е по удобно за семейно жилище да има 2 тоалетни.
Така че 120те квадрата според мен си вървят с 2.
Съгласно нормативната уредба, е препоръчително да има втора тоалетна в тристайни жилища.
Между другото, преди десетина години законът даваше задължителни минимални квадратури на помещенията по вид.
Но ги премахнаха, което доведе до стаи кутийки, и дневни, в които едва можеш да сместиш едно канапе.

# 61
  • София
  • Мнения: 12 554
А, за това не съм съгласна. Панелните жилища имат по 1 тоалетна + отделна баня ( без вц) или само 2 в 1. А някакси е по удобно за семейно жилище да има 2 тоалетни.
Така че 120те квадрата според мен си вървят с 2.
Съгласно нормативната уредба, е препоръчително да има втора тоалетна в тристайни жилища.
Между другото, преди десетина години законът даваше задължителни минимални квадратури на помещенията по вид.
Но ги премахнаха, което доведе до стаи кутийки, и дневни, в които едва можеш да сместиш едно канапе.

И до кухньохоловете, които са "гениално" творение.

# 62
  • Мнения: 46 565
По този въпрос един брокер ми даде съвет - Не гледай толкова апартамента, колкото входа. Вътре ще си го направиш както си искаш, но ако е мръсно, неподдържано, значи съседите са идиоти и оправия няма.

Нашият го капарирахме, без да сме влизали в него  Mr. Green паркирахме отпред и следихме хората, които влизат/излизат, после огледахме входа, разпитахме няколко от тях за реда вътре и горе долу какви хора го обитават и готово  Laughing

# 63
  • Мнения: 24 467
Нашето жилище е панелно и има две бани, във всяка от които и тоалетна. Квадратурата е 110 кв.м.- две спални, хол, трапезария и кухня. Въпрос на "кройка".
Sesana , закупихме си жилище на нисък етаж именно за да не се разправяме с асансьори.  Laughing
Иначе на въпроса ти:
ЗУЕС: Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
10. заплащат консумативните разходи за поддържането на общите части;
Познай дали асансьорът е "обща част".
Джокер, ЗС:
"Чл. 38. (1) При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, ... асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всичко друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване."
Общото събрание гласува освобождаване на първите два етажа. То при нас са и общо 5 етажа в единия вход и 2 етажа в другия, в нашия вход- по два апартамента на етаж, така че асансьорът се явява луксозно подобрение, един вид.  Laughing
"Чл. 11. (1) Общото събрание:
6. разпределя консумативни разходи за общите части на сградата;"- пак от ЗУЕС.

# 64
  • София
  • Мнения: 38 704
А всъщност каква е цената на квадрат панелка в Шумен?
И аз бих дала съвет - не купувайте на последен етаж.
Тука в квартала редовно слушам разправии за покривите на панелките.
Потърсете си ЕПК, ако има в Шумен.

# 65
  • Мнения: 37
Аз живея в панелен апартамент на последен етаж и мога да спомена само плюсове :- никой не ми тропа от горе,страхотна гледка,страхотни големи стаи,имам баня с тоалетна и отделно тоалетна в която си сложих душ и пак стана баня, пространство от другите блокове/не гледам на съседа гащите/ и не на последно място много по-ефтини са от тухлите.


# 66
  • Мнения: 417
Живея в панелка, живяла съм и на последния етаж.
Не бих си купила панелка;
1. В определен момент кредитът ще надвишава стойността на апартамента поради бързата обезценка на панелките.
2. В панелното строителство един вход е почти равен на едно село. Предпочитам малки кооперации.
3. Последният етаж е почти винаги равносилен на проблеми с покрива. Изключение правят периодите, в които относително скоро е отремонтиран покрива.
4. Всяка промяна/подмяна на общи тръби, части, е свързана с ходене по мъките поради описаното в т.2.
5. В определен момент търсенето на подобен тип жилища окончателно ще се свие и ще остане завинаги ваше.
 


Аз съм на абсолютно същото мнение Peace

# 67
  • Мнения: 75
О , #Cussing outтрябваше да ви заведа в къщи преди ремонта по време на големия теч та да видите за какво става въпрос.Легени,кофи и тенджери навсякъде по земята,не можеше да се мине от тях. SickМухъл и чернилка навсякъде,чак и мебелите се опропастиха,а комшиите като казаха,че няма да дават пари за покрива ходи се разправяй с тъпите селяни.За да оправим покрива,основен ремонт и нови мебели похарчихме колкото за нова гарсониера.Е,въпрос на време е.Рано или късно течовете на последните етажи са неизбежни та който има излишни пари да оправя покрива от време на време да си купи апартамент на последен етаж.Аз тази грешка не бих повторила за нищо на света даже мисля да го продам,че след някоя годинка не ми се преживява същия кошмар Naughty

# 68
  • София
  • Мнения: 12 554
Живея в панелка, живяла съм и на последния етаж.
Не бих си купила панелка;
1. В определен момент кредитът ще надвишава стойността на апартамента поради бързата обезценка на панелките.
2. В панелното строителство един вход е почти равен на едно село. Предпочитам малки кооперации.
3. Последният етаж е почти винаги равносилен на проблеми с покрива. Изключение правят периодите, в които относително скоро е отремонтиран покрива.
4. Всяка промяна/подмяна на общи тръби, части, е свързана с ходене по мъките поради описаното в т.2.
5. В определен момент търсенето на подобен тип жилища окончателно ще се свие и ще остане завинаги ваше.
 

Веднага ще те оборя

1. Никога не може да стане освен, ако не си теглил 100 процента кредит.
2. Това е по-скоро валидно за ЕПК-тата. 8 етажа по 3 апартамента са точно 24.
3. За последния етаж съм съгласна.
4. Това пак изобщо не е вярно - зависи от входа.  В нашия парите за ремонт на покрива се събраха за 24 часа, а за смяна на щрангове и тръби за един ден.

# 69
  • Мнения: 24 467
"В панелното строителство един вход е почти равен на едно село. Предпочитам малки кооперации."
Невярно обобщавате. В нашия вход има 12 апартамента, от които почти половината са със собственици в чужбина, т.е. живеем около 6-7 семейства.

# 70
  • Мнения: 92
Никога не бих си купила панелно жилище,поради безброй много съображения.Сигурна съм,че ако поизчакате и се поразтърсите хубаво,ще намерите нещо,което да си заслужава покупката!

# 71
  • Мнения: X
Judy: Светни ме защо от първи и втори етаж трябва да плащат асансьор? Аз лично причина не виждам. За поправка съм съгласна, защото е обща собственост , ама такса  Simple Smile

Светвам те и аз веднага, макар, че Джуди го е направила много обосновано. Освен, че общите части са грижа на всички живущи, хората които са на първия и втория етаж също ползват асансьор, макар и инцидентно. Ако се пренасят тежки предмети или мебели, нали няма да ги носиш собственоръчно до втория етаж, а ще използваш асансьора? А ако имаш гости, на които не им се изкачват стълби  newsm78? А ако трябва да се качиш до домоуправителя на осмия етаж за нещо  Thinking? Така че тези хора, макар и рядко, ползват асансьор и за два-пет лева на месец повече е направо смешно да се говори изобщо по този въпрос.

Последна редакция: вт, 21 юли 2009, 14:55 от Анонимен

# 72
  • София
  • Мнения: 9 879
В нашия 15етажен блок апартаментите до 3ет включително не плащат асансьор.Не знам технически как е направено,но асансьора не може да спира на тези етажи,дори да натиснеш копчето.а за ремонт всички трябва да дават.

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 5 734
Judy: Светни ме защо от първи и втори етаж трябва да плащат асансьор? Аз лично причина не виждам. За поправка съм съгласна, защото е обща собственост , ама такса  Simple Smile

Светвам те и аз веднага, макар, че Джуди го е направила много обосновано. Освен, че общите части са грижа на всички живущи, хората които са на първия и втория етаж също ползват асансьор, макар и инцидентно. Ако се пренасят тежки предмети или мебели, нали няма да ги носиш собственоръчно до втория етаж, а ще използваш асансьора? А ако имаш гости, на които не им се изкачват стълби  newsm78? А ако трябва да се качиш до домоуправителя на осмия етаж за нещо  Thinking? Така че тези хора, макар и рядко, ползват асансьор и за два-пет лева на месец повече е направо смешно да се говори изобщо по този въпрос.

Да ти кажа съм на 1-ви етаж и не плащам. Няма и да платя. Това, че веднъж ще го ползвам на 3 месеца не значи, че имам нещо с ел.енергията отишла за него. Виж ако е за ремонт е ясно, че ще дам. То си е за поддръжка. То по твоята логика трябва и гостите да оставят пари като го ползват.
 Ама за тока...ще ме извинят. За 6 години не съм го ползвала още. А на вторият етаж въобще не спира. Не е важно колко са парите, важен е принципа на събирането им. Ние така сме го решили и смятам, че е правилно.
Няма нищо страшно в панелките. Една добре поддържана сграда независимо каква си струва.

# 74
  • Мнения: 2 386
не, не и не! Живях, 3 пъти ми протича тавана на студентската квартира, но никой не искаше да плати за ремонт от входа, защото бяха предимно наематели съседите.. Просто влагата и течовете бяха убийствени - последния път ми протече от абажура! А блокът бе сравнително нов, наемът висок - а жилището добре огледано, преди да се нанесем там.

# 75
  • София
  • Мнения: 8 000
Живея в панелка, живяла съм и на последния етаж.
Не бих си купила панелка;
1. В определен момент кредитът ще надвишава стойността на апартамента поради бързата обезценка на панелките.
2. В панелното строителство един вход е почти равен на едно село. Предпочитам малки кооперации.
3. Последният етаж е почти винаги равносилен на проблеми с покрива. Изключение правят периодите, в които относително скоро е отремонтиран покрива.
4. Всяка промяна/подмяна на общи тръби, части, е свързана с ходене по мъките поради описаното в т.2.
5. В определен момент търсенето на подобен тип жилища окончателно ще се свие и ще остане завинаги ваше.

Веднага ще те оборя
1. Никога не може да стане освен, ако не си теглил 100 процента кредит.
2. Това е по-скоро валидно за ЕПК-тата. 8 етажа по 3 апартамента са точно 24.
3. За последния етаж съм съгласна.
4. Това пак изобщо не е вярно - зависи от входа.  В нашия парите за ремонт на покрива се събраха за 24 часа, а за смяна на щрангове и тръби за един ден.

В момента панелно строителство не се кредитира. От там ще дойде спада на тези жилища, а не от срив на пазара. Банките се притесняват да правят ипотечно с обезпечения панелки, т.к. им се дава срок на годност около 50 год. При положение, че повечето панелки са строени в периода 70-80те години, а ипотечното кредитиране по начало е с матуритет над 10 години, трудно да повярвам, че банките изведнъж ще "охлабят" положението в тази насока. В момента панелки ги оценяваме на около 250-300 евро/кв.м., което е по строителна себестойност (от преди кризата Simple Smile ).
Като потенциални купувачи за този тип строителство ще останат основно хората, които могат да ги купят с пари кеш. А обикновено те не са много.
По отношение на малките "селца": Живея във вход с 27 апартамента. На прима виста сме идеалното входче - отремонтирано, боядисано, относително чистичко. Това, защото майка ми е касиер и успя да направи тези подобрения. Не може да съберем пари за чистачка, ремонт на покрива е мит, тя дава от собствения джоб, за да плаща асансьора и водата. Крушките, ако не ги сменим ние, ще си стоят изгорели с месеци. Така че всичко е относително...
Аз не отричам достойствата на панелките като хубаво разпределение, по-големи стаи, липса на идеални части, с които те набутват. Но все се опитвам да бъда и реалист по отношение на цената им. Както вече казах, живея и правя много подобрения в една панелка, но ми е пределно ясно, че няма да си избия инвестициите.

# 76
  • София
  • Мнения: 12 554
Ами не знам дали всички банки не дават за панелки, щото на мен миналата седмица при запитване казаха, че няма никакъв проблем.
За входа - какво да ти кажа - на такива съседи си попаднала. При нас всичко се прави на момента. И входът има 0 лева задължения към Топлофикация.

Лично аз никога няма да си купя ново строителство, защото достатъчно знам как строят.

# 77
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
Аз лично не бих си купила панелно жилище, поради по-малкия срок на годност на тези конструкции /дават го 80 години/. Но като отчитам факта, че блокът е строен 1991 година, имате мнооого време до достигане на тази пределна възраст.
Вчера четох в един сайт, че в Москва ще започват да бутат панелки, строени през 50-те години.
За предимствата и недостатъците вече са писали преди мен, така че няма да преповтарям.

# 78
  • Мнения: 134
Не, не бих.
Няма да броя пари за постройка отпреди повече от 15 години, ако ще купувам нещо ще заложа на новото.
Панелки не харесвам.

# 79
  • Мнения: 46 565
Ами не знам дали всички банки не дават за панелки, щото на мен миналата седмица при запитване казаха, че няма никакъв проблем ...

Разбира се, че дават, просто строителите създават градски легенди, за да си продадат нешата ...

Не, не бих.
Няма да броя пари за постройка отпреди повече от 15 години, ако ще купувам нещо ще заложа на новото.
Панелки не харесвам.

Аз пък имот, който не е минал през едно здраво земетрсение, не бих купила, в Турция примерът е показателен  Tired

# 80
  • София
  • Мнения: 12 554
Ами не знам дали всички банки не дават за панелки, щото на мен миналата седмица при запитване казаха, че няма никакъв проблем ...

Разбира се, че дават, просто строителите създават градски легенди, за да си продадат нешата ...

Не, не бих.
Няма да броя пари за постройка отпреди повече от 15 години, ако ще купувам нещо ще заложа на новото.
Панелки не харесвам.

Аз пък имот, който не е минал през едно здраво земетрсение, не бих купила, в Турция примерът е показателен  Tired

Абсолютно. Влагат толкова пясък в бетона, че лек трус ще ги срути до основи.

# 81
  • Мнения: 60
Разбира се, че дават, просто строителите създават градски легенди, за да си продадат нешата ...
точно така , това се прави от строителното лоби , иначе кой го дава тоя срок 50 години не знам , някъде от космоса сигурно ,
аз съм живяла в панелка от 196..и някоя и си година , беше в идеално състояние

# 82
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
[точно така , това се прави от строителното лоби , иначе кой го дава тоя срок 50 години не знам , някъде от космоса сигурно ,
аз съм живяла в панелка от 196..и някоя и си година , беше в идеално състояние
ooooh!  Shocked
Ако имаше необходимото образование и професионален опит за да коментираш жилищното строителство, щеше да знаеш, кой го определя този срок   ooooh!
Да не говорим, че явно не можеш и да четеш, тъй като срок 50 години никой не е споменавал.

Ето статията, която споменах по-горе, цитирам, защото линка не се получи:

В Москва почнаха да събарят панелките
”Монитор” 05.1.2009 г.

До 2025 г. в Москва ще бъдат разрушени 5 млн. квадрата панелни сгради с височина от 9 до 12 етажа, съобщава РИА Новости. Планът предвижда премахването на други 20 млн. кв. м пет- и девететажни панелки в руската столица.

Плановете за премахването на старите панелни сгради, които са строени в средата на 50-те години на миналия век, се очаква да бъдат одобрени от московската община към средата на януари. Проектите предвиждат пететажните панелки да бъдат разрушени до 2010 г. На тях в момента се пада една четвърт от жилищните сгради с височина до 5 етажа.

Последна редакция: вт, 21 юли 2009, 23:15 от Скубиду

# 83
  • Мнения: 46 565
Скубиду, панелките в Русия не са частни, а на държавата  Simple Smile освен тях, бутат и доста до 5 етажни тухлени (остават само паметниците на културата) Grinning това е част от програмата за обновяванена градовете и превръщането им в модерни и съвременни, на тяхно място ще бъдат построени страхотни сгради и МОЛ-ове, разбира се основната цел е ... печалба  Laughing защото парите, които прибират сега като общинските наеми от апартаментчетата, са трохички, в сравнение с това, което ще получат от една офис сграда или модерен търговски център ...

# 84
  • Мнения: 5 370
Не, не бих купила, защото....аз самата имам такъв, който се продава....извън София.
Ново строителство-само ако знам КОЙ е изпълнителят.
Извод-стара тухла като апартамента, в който живеем.

# 85
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
Не се сърди човече, с удоволствие бих обсъдила с някой колега, аспектите на строителството, но на такива лаишки изказвания нямам желание да отговарям.
Хайде, живей си със здраве в заветната панелка, а аз - в новата тухла - въпрос на личен избор.

# 86
  • София
  • Мнения: 12 554
Не се сърди човече, с удоволствие бих обсъдила с някой колега, аспектите на строителството, но на такива лаишки изказвания нямам желание да отговарям.
Хайде, живей си със здраве в заветната панелка, а аз - в новата тухла - въпрос на личен избор.

Именно, ама чукай на дърво да не раздруса София, че новата тухла ще стане на тухлички  Wink

# 87
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
Не се сърди човече, с удоволствие бих обсъдила с някой колега, аспектите на строителството, но на такива лаишки изказвания нямам желание да отговарям.
Хайде, живей си със здраве в заветната панелка, а аз - в новата тухла - въпрос на личен избор.

Именно, ама чукай на дърво да не раздруса София, че новата тухла ще стане на тухлички  Wink

Очевидно е, че са ти много ясни нещата, но не виждам защо продължаваш да наливаш масло в огъня. newsm78

# 88
  • София
  • Мнения: 12 554
Не се сърди човече, с удоволствие бих обсъдила с някой колега, аспектите на строителството, но на такива лаишки изказвания нямам желание да отговарям.
Хайде, живей си със здраве в заветната панелка, а аз - в новата тухла - въпрос на личен избор.

Именно, ама чукай на дърво да не раздруса София, че новата тухла ще стане на тухлички  Wink

Очевидно е, че са ти много ясни нещата, но не виждам защо продължаваш да наливаш масло в огъня. newsm78

Що си мислиш, че наливам нещо.
Когато се обсъжда дадем проблем човек трябва да бъде обективен.

# 89
  • Мнения: 60
В Москва почнаха да събарят панелките
и в София събарят стари тухлени сгради , не защото няма още живот в тях , а за да построят поредната стъклено- бетонна грамадна сграда , която ще им донесе и грамадни пари от наеми

# 90
  • Мнения: 12 674


Очевидно е, че са ти много ясни нещата, но не виждам защо продължаваш да наливаш масло в огъня. newsm78

Не знам какво трябва да ми е ясно, за да не вярвам на очите си. Виждала съм какво се случва с нова тухла.

# 91
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
Не се сърди човече, с удоволствие бих обсъдила с някой колега, аспектите на строителството, но на такива лаишки изказвания нямам желание да отговарям.
Хайде, живей си със здраве в заветната панелка, а аз - в новата тухла - въпрос на личен избор.

Именно, ама чукай на дърво да не раздруса София, че новата тухла ще стане на тухлички  Wink

Очевидно е, че са ти много ясни нещата, но не виждам защо продължаваш да наливаш масло в огъня. newsm78

Що си мислиш, че наливам нещо.
Когато се обсъжда дадем проблем човек трябва да бъде обективен.

Когато се обсъжда даден проблем, човек трябва да е запознат с материята. А така да се изказваш по всякакви теми, за спорта, няма смисъл.
И не си мисли, че панелките са кой знае колко устойчиви при земетресение - да вземем само тези преустройства, които много хора правят. Ми то не може да си изнесеш кухнята на балкона и да се хвалиш как от 2-стаен си си направил 3-стаен. Все пак плочата се оразмерява за по-малко натоварване и е по-тънка. И още много имам да кажа, но няма смисъл.

# 92
  • София
  • Мнения: 12 554
Не се сърди човече, с удоволствие бих обсъдила с някой колега, аспектите на строителството, но на такива лаишки изказвания нямам желание да отговарям.
Хайде, живей си със здраве в заветната панелка, а аз - в новата тухла - въпрос на личен избор.

Именно, ама чукай на дърво да не раздруса София, че новата тухла ще стане на тухлички  Wink

Очевидно е, че са ти много ясни нещата, но не виждам защо продължаваш да наливаш масло в огъня. newsm78

Що си мислиш, че наливам нещо.
Когато се обсъжда дадем проблем човек трябва да бъде обективен.

Когато се обсъжда даден проблем, човек трябва да е запознат с материята. А така да се изказваш по всякакви теми, за спорта, няма смисъл.
И не си мисли, че панелките са кой знае колко устойчиви при земетресение - да вземем само тези преустройства, които много хора правят. Ми то не може да си изнесеш кухнята на балкона и да се хвалиш как от 2-стаен си си направил 3-стаен. Все пак плочата се оразмерява за по-малко натоварване и е по-тънка. И още много имам да кажа, но няма смисъл.

Да, смея да твърдя, че съм доста добре запозната с материята.
За преустройствата си права - но те се правят масово и в другите типове сгради - тухлени и ново строителство. Но моят панелен балкон е вътрешен и това, че на него стоят хладилника и печката в никакъв случай не представлява опасност.

# 93
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
Нана, да те светна, че натоварването не е само от кухненските уреди, а и от стените, които се изграждат, за да се затвори балкона.
И да права си, че преустройства се правят във всички типове сгради, пък после строителят бил виновен.    Whistling  ooooh!

# 94
  • София
  • Мнения: 12 554
Нана, да те светна, че натоварването не е само от кухненските уреди, а и от стените, които се изграждат, за да се затвори балкона.
И да права си, че преустройства се правят във всички типове сгради, пък после строителят бил виновен.    Whistling  ooooh!

Строителите масово строят некачествено. С некачествени материали, които допълнително намаляват като обем, за да пестят пари. Масово не се спазва никакъв стандарт при строителството. Хиляди примери мога да ти дам.
Така че понякога е подобре добър панел, околкото неизвестно ново строителство.

# 95
  • Мнения: 24 467
Без да изпадам в безсмислени полемики относно качеството на старо- ново, просто ще споделя, че на нашата улица сега се построиха три нови блокчета, още никой не се е нанесъл да живее в тях. На едното външните стени вече са започнали да се напукват в основата, преди месеци го завършиха. Апартаментите са малки, цените- високи. Не бих ги предпочела за мен. Ако ще е ново строителство ще е къща, строена от нас, самите. На наши строителни фирми, ръководени често от хора, бивши строители- среднисти, не бих се доверила. Не обобщавам, говоря за тези, които знам.

# 96
  • София
  • Мнения: 11 768
Лично мен би ме притеснил не панела,а последния етаж.Некачествено строителство има и сред новото и сред старото.
Но като ти се разтече от покрива и съседите не искат да плащат става мъко моя...
Успех,каквото и да решите! Peace

# 97
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
Строителите масово строят некачествено. С некачествени материали, които допълнително намаляват като обем, за да пестят пари. Масово не се спазва никакъв стандарт при строителството. Хиляди примери мога да ти дам.
Така че понякога е подобре добър панел, околкото неизвестно ново строителство.

Нана, такива обощения може да прави само човек, който работи много години, като строителен надзор и е запознат със строителния процес и проектирането. От твоята уста звучат прекалено несериозно, затова, по-добре не продължавай.

# 98
  • Мнения: 46 565
Не се сърди човече, с удоволствие бих обсъдила с някой колега, аспектите на строителството, но на такива лаишки изказвания нямам желание да отговарям.
Хайде, живей си със здраве в заветната панелка, а аз - в новата тухла - въпрос на личен избор.

Скубиду, лаишки или не, всеки си преценява, но не виждам защо спекулира с бутането на руските панели като това няма нищо общо.

А моят избор е панелка, защото познавам и работя с достатъчно строители, ако не ги познавах, щях да купя ново.

# 99
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
Не се сърди човече, с удоволствие бих обсъдила с някой колега, аспектите на строителството, но на такива лаишки изказвания нямам желание да отговарям.
Хайде, живей си със здраве в заветната панелка, а аз - в новата тухла - въпрос на личен избор.

Скубиду, лаишки или не, всеки си преценява, но не виждам защо спекулира с бутането на руските панели като това няма нищо общо.

А моят избор е панелка, защото познавам и работя с достатъчно строители, ако не ги познавах, щях да купя ново.

Не се сърди човече, аз не само, че познавам достатъчно строители, но имам много повече информация от "кухнята" за строителството, която ти няма как да я знаеш. Да не говорим, че от 15 години наблюдавам застрояването на хубавия ми преди години квартал.
С тази информация за руските панели не спекулирам. Действително след ХХ на брой години, ще трябва да се измисли решение на проблема със срока на експлоатация на панелните жилища. Не знам, ще се бутат ли, ще се укрепват ли, но ако в Москва те са държавни, нещата стоят по-лесно, да не говорим, че Русия е богата страна.
В България незнам как ще се разреши този проблем, тъй като някой трябва да финансира това.

# 100
  • Мнения: 24 467
Панелни жилища има не само в Русия. Преди 10 години помня, като гледах саниране на квартали с панелки в Унгария. Не се обсъждаше събаряне, а се правеше именно саниране.

# 101
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
Панелни жилища има не само в Русия. Преди 10 години помня, като гледах саниране на квартали с панелки в Унгария. Не се обсъждаше събаряне, а се правеше именно саниране.

Изобщо не говоря за саниране. Всъщност може и саниране да го наречем, но нямам предвид - само полагане на външна изолация и смяна на ВиК тръбите, а цялостно и сериозно укрепване на сградите.
В момента все още няма панелни сгради /и преди 10 години не е имало/ които са достигнали проектния срок на експлоатация, тъй като панелното строителство е сравнително ново.
 

Последна редакция: ср, 22 юли 2009, 10:20 от Скубиду

# 102
  • Шумен
  • Мнения: 403
Охх момичета голяма каша ми е в главата.

Видях пак жилището и мноого ни хареса.Хола е голям,обширен, спалнята също. Много добро разположение има,на много добро място е в града....и сега сме в една чуууденка  newsm78

питахме за кредит-банката каза че ще отпуснат заем.

# 103
  • Мнения: 24 467
Ясно де, говориш за събаряне в Русия, разбрахме, Скубиду.
Аз пък говоря за саниране, не за полагане на топлоизолация, като вариант, напълно допустим и реален за жилища, достатъчно стари, за да е изтекъл срокът им "на годност".

Иначе заеми се отпускат и за панелки, да. Кой и защо пуска слуховете в обратната насока е ясно, не го обсъждам.
Дано не ви протече отгоре, ако се решите все пак да купите.

# 104
  • Мнения: 10 693
Охх момичета голяма каша ми е в главата.

Видях пак жилището и мноого ни хареса.Хола е голям,обширен, спалнята също. Много добро разположение има,на много добро място е в града....и сега сме в една чуууденка  newsm78

питахме за кредит-банката каза че ще отпуснат заем.
Тогава пазари се, сваляй цената, за да ти останат пари за ремонт на покрива!
Работя в строителна фирма от 3г, исках тухла, но в крайна сметка и ние след 6мес обикаляне си купихме панел. Не съжалявам - имаме толкова стаи, колкото искахме - на цена, която можехме да си позволим. а и не смятам да живея в него още 40г или докато му изтече експлотационния срок.

# 105
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608

Аз пък говоря за саниране, не за полагане на топлоизолация, като вариант, напълно допустим и реален за жилища, достатъчно стари, за да е изтекъл срокът им "на годност".


Да, напълно допустим и реален, но проблемът е кой ще го финансира.  newsm78

# 106
  • София
  • Мнения: 12 554
Строителите масово строят некачествено. С некачествени материали, които допълнително намаляват като обем, за да пестят пари. Масово не се спазва никакъв стандарт при строителството. Хиляди примери мога да ти дам.
Така че понякога е подобре добър панел, околкото неизвестно ново строителство.

Нана, такива обощения може да прави само човек, който работи много години, като строителен надзор и е запознат със строителния процес и проектирането. От твоята уста звучат прекалено несериозно, затова, по-добре не продължавай.

Мислиш ли?
Не съм строителен надзор, но повярвай ми имам достатъчно информация, за да си позволя да го напиша.
Друг път може би е по-добре да даваш квалификации само, когато познаваш насрещния  Wink

# 107
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
vilism, според мен наистина се ориентирай какви са съседите Peace Живея на 5-ти етаж в 8-етажна панелка от 1991г. Не е имало проблем при нас със събирането на парите за ремонт на общи части, вкл. и покрив.
Живяла съм и в тухлен апартамент, и в ЕПК, и в 3 панелки. Ами, най-добро си е разпределението в панелките.
Някой беше споменал нещо за броя на баните в панелките, с което не мога да се съглася.  Живяла съм в апартамент 84кв.м., сега живеем в апартамент 120кв.м. - и в двата има по 2 такива помещения. Е, вярно е, че едното е предвидено да е само тоалетна, а другото тоалетна с баня, но двете тоалетни са факт.
Родителите ми живеят в ЕПК - е, никога не бих си купила такова жилище. Разпределението е кофти, шумът откъм съседите изобщо не е по-малко от този в панелката, да не говорим за ужаса, наречен "общо събрание на входа" Mr. Green
Признавам си, че не разбирам много от строителство и мнението ми е само на базата на личен опит, но съпругът ми е строителен инженер и смята, че панелното строителство е най-добро или поне в пъти по-добро от новото и от ЕПК-то, което пък му е било дипломната работа Mr. Green

# 108
  • София
  • Мнения: 7 209
Строителите масово строят некачествено. С некачествени материали, които допълнително намаляват като обем, за да пестят пари. Масово не се спазва никакъв стандарт при строителството. Хиляди примери мога да ти дам.
Така че понякога е подобре добър панел, околкото неизвестно ново строителство.

Нана, такива обощения може да прави само човек, който работи много години, като строителен надзор и е запознат със строителния процес и проектирането. От твоята уста звучат прекалено несериозно, затова, по-добре не продължавай.

Мислиш ли?
Не съм строителен надзор, но повярвай ми имам достатъчно информация, за да си позволя да го напиша.
Друг път може би е по-добре да даваш квалификации само, когато познаваш насрещния  Wink

Честно казано Нана е доста близо до истината.
Аз пък от 10 години обикалям като авторски надзор, и положението с качеството на новото строителство не е особено розово.

# 109
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
Строителите масово строят некачествено. С некачествени материали, които допълнително намаляват като обем, за да пестят пари. Масово не се спазва никакъв стандарт при строителството. Хиляди примери мога да ти дам.
Така че понякога е подобре добър панел, околкото неизвестно ново строителство.

Нана, такива обощения може да прави само човек, който работи много години, като строителен надзор и е запознат със строителния процес и проектирането. От твоята уста звучат прекалено несериозно, затова, по-добре не продължавай.

Мислиш ли?
Не съм строителен надзор, но повярвай ми имам достатъчно информация, за да си позволя да го напиша.
Друг път може би е по-добре да даваш квалификации само, когато познаваш насрещния  Wink

Честно казано Нана е доста близо до истината.
Аз пък от 10 години обикалям като авторски надзор, и положението с качеството на новото строителство не е особено розово.

Red, аз пък още като студентка работех в Софпроект, и да ти кажа положението с панелното строителство също не беше особено розово.  Wink

# 110
  • София
  • Мнения: 12 554
Строителите масово строят некачествено. С некачествени материали, които допълнително намаляват като обем, за да пестят пари. Масово не се спазва никакъв стандарт при строителството. Хиляди примери мога да ти дам.
Така че понякога е подобре добър панел, околкото неизвестно ново строителство.

Нана, такива обощения може да прави само човек, който работи много години, като строителен надзор и е запознат със строителния процес и проектирането. От твоята уста звучат прекалено несериозно, затова, по-добре не продължавай.

Мислиш ли?
Не съм строителен надзор, но повярвай ми имам достатъчно информация, за да си позволя да го напиша.
Друг път може би е по-добре да даваш квалификации само, когато познаваш насрещния  Wink

Честно казано Нана е доста близо до истината.
Аз пък от 10 години обикалям като авторски надзор, и положението с качеството на новото строителство не е особено розово.

Red, аз пък още като студентка работех в Софпроект, и да ти кажа положението с панелното строителство също не беше особено розово.  Wink

Зависи от блока и за кого е строен  Wink Има гадни панелки и те се знаят къде са - Толстой, Свобода са два от кварталите с такива гадни панелки.

# 111
  • София
  • Мнения: 9 879
Goldie ,би ли ми обяснила какво имаш предвид като пишеш,че ЕПК-то е некачественно?В никакъв случай не се заяждам Grinning,просто мви е интересно.Защото преди години,когато ние купувахме жилище,държахме да е ЕПК.Имаме близки ,които са строителни инженери и подобни,доста четохме и никъде не съм чула/чела,че панелното строителство е по-здраво от ЕПК.

# 112
  • София
  • Мнения: 12 554
Признавам си, че не разбирам много от строителство и мнението ми е само на базата на личен опит, но съпругът ми е строителен инженер и смята, че панелното строителство е най-добро или поне в пъти по-добро от новото и от ЕПК-то, което пък му е било дипломната работа Mr. Green

Междудругото подобно мнение съм чувала и от други инженери.

# 113
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Валенце, за качеството споделих мнението на мъжа ми, аз съм много далеч от компетентно мнение в тази насока Embarassed. Много пъти съм го питала за разликите и всеки път ми казва, че ми е достатъчно това, че панелното строителство е много по-надеждно при земетръс от ЕПК. Склонна съм да му вярвам, защото видях как се отрази земетреснието в Турция преди 10 години на жилищата в блока на родителите ми и на тези в съседния панелен блок, който е с 20 години по-стар от техния. При това родителите ми не живеят на много висок етаж.
За мен, обаче, ЕПК има едно голямо предимство пред панелките. При едно и също изложение, в ЕПК-то през лятото е много по-хладно и съответно през зимата много по-топло, отколкото в панелното жилище Peace Дразнещо в панелките са кривините, които се получават в големите стаи по стените и таваните от снадките на панелите Confused Но, като цяло си мисля, че понастоящем тези неща лесно и сравнително евтино се коригират.

# 114
  • София
  • Мнения: 3 099
Чета ви и настръхвам - имам страхотен панелен апартамент (на 8 последен етаж) в добър район с 7 см изолация, дограма, паркет и корк, климатик, и отремонтиран съвместно със съседите покрив... А аз в момента обзавеждам ново строителство, 2-ри над приземен етаж...  Tired

Тъкмо се бях надъхала да го продавам, но като ви чета се отказах.

# 115
  • София
  • Мнения: 9 879
Goldie,благодаря за споделеното. GrinningЯвно мнениета на строителните инженери,архитекти и подобни дълбоко се разминават WinkКакто писах,ние доста проучвахме преди да вземем жилището,много мислихме и избрахме ЕПК пред панел.единственно като лоша страна на ЕПК отчитам факта,че има повече народ,но това го знаехме предварително.Засега нямаме проблеми.
А това за изложението е вярно.и за мен е необяснимо-ние сме на 11 етаж ,ЕПК,изцяло южно изложение,без климатик.Ами вкъщи ето в момента е 25градуса.И повече няма и да се вдигне.А в апартамент на наши познати със същото изложение,но тухла,в момента е 29градуса.За панел не зная,но сигурно е още по -горещо.

# 116
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 721
ЕПК-та имат много добра планировка и са по-просторни и функционални от панелите, а и от новото тухлено строителство, аз преди време търсех ЕПК, но все пак цената се оказа решаваща при мен и затова купих панел. Иначе като се направи изолация и се сменят дограмите, всичко си е ОК. Обаче преди да го санираме, лятото вътре ставаше сауна. От към западната страна в стаите температурата стигна 36 градуса ooooh! Сега с изолацията вече е далеч по-добре, но пак от към западната страна, според мен, без климатик не може. Или поне на мен ми горещо.
Мисля си нещо друго - мои познати живеят в панелка на 1 етаж и са решили да си избиват отстрани отделен вход и да правят стълбище . Някакви документи се внасят за одобрение от общината, те са писали, че ще ползват едната стая за офис и са им дали разрешение. Те и без това си поддържат безплатно площите около входа, омръзнало им е от кочина и безхаберие. Дали пък това не е някакво самостоятелно решение и начин да не се разправя човек с неразбрани съседи? Аз също съм фен на идеята, жалко, че при мен това няма как да стане, т.к. живея на 2 ет.

# 117
  • Мнения: 46 565
... За панел не зная,но сигурно е още по -горещо.

Днес съм си вкъщи, да дам отчет за панел, 6 ет. от 8, в югозападната стая: 25, в североизточните: 24 Laughing имаме климатик, но тази година не сме го пускали още, не се е налагало Simple Smile

# 118
  • Мнения: 24 467
Планировката и просторът са въпрос на конкретно решение и не зависят от вида изпълнение- ЕПК или панел. Писах за нашия панел- 4 стаи и кухня, две бани с тоалетна.
По- скоро е интересно сравнение относно качеството на изпълнението при двата вида. Живяла съм и в ЕПК- не мога да кажа, че съм усетила особени разлики и достойнства в полза на ЕПК точно.

# 119
  • Мнения: 48
аз живея на 8 последен етаж като съседният блок е на 7 етажа тоест имам 2 голи страни - западно изложение голямата ми стая е юг двете спални северни - лятото не пускам климатик освен 1-2 пъти мах ако навън е наистина 40 градуса - като отворя прозорците става супер приятно течение - покрива е ремонтиран преди 5-6 години апартамента го санирахме сложих нова дограма ииии нямам грам проблеми - гледката е прекрасна няма нищо по високо от мен и от едната страна гледам Витоша от другата Стара планина купих го заради гледката - мога да се разхождам спокойно по пижама без да ме притеснява че някой ще ме види а и имам външен простор на прозореца на юг който обожавам прането съхне за час и няма кой да ми тръска боклуци отгоре никой не ми тропа на главата абеее аз лично не съжалявам за последният етаж рядко се поврежда асансьора но реагираме бързо  - апартамента е от 89та година - за сравнение мои приятели чисто нова кооперация на 3 години - вече е за основен ремонт с ужасни течове от влагата стените са за шпакловане касите от напасването провиснаха и вратите не се затварят някакъв кошмар е .... имах алтернатива ново по малко или стар по голям апартамент но не съжалявам и грам за избора си

# 120
  • Мнения: 52
Ще ви кажа нещо, което може да не прозвучи добре, но мои близки бая теглиха от това.
Гледайте да не купувате жилище в кооперация или блок, където 80-90 % от обитателите са пенсионери. Мой близък така се набута.Жилището не беше на последния етаж, а май на предпоследния. Добре, ама покрива потече. Проблемът беше, че към жилището се полагаше и таванско помещение. Та въпросното помещение се намирало над апартамента на една баба, която живеела сама и в нейния апартамент също потекло. И тя естествено няма пари. Обажда се на моя роднина и го заплашва, че ще повика медии и ще вдигне гюрултия, ако той не плати ремонт на течащия покрив. Моя роднина естествено казва, че покривът е обща част и всички трябва да се включат в ремонта. Да, ама 90 % от живущите са пенсионери и нямали пари. Отказали да се включат в ремонта. Роднината ми накрая плати целия ремонт сам, защото го беше страх бабата да не повика журналисти( той е публична личност в града).
Така, че е възможно в днешно време да станеш жертва на изнудване, внимавайте Peace

# 121
  • София
  • Мнения: 9 879
Не се сърди, човече ,а имате ли изолация,ако не е тайна?
Ние нямаме,а съседите над нас имат и в тях е още по хладничко.
И още нещо-аз говоря за изцяло юг...всъщност не знам какво значение има.
Ние сме живели и в тухла,ет2 от 4,изложение западно и северно.Е,нямаше такава жега.Не знам на какво се дължеше.
Всъщност в сегашното ни,изцяло южно ЕПК,сменихме дограмата във всички стаи и сложихме стъкла терморефлект,които били точно за южно изложение.Вероятно и това има значение,не знам.
Темата ми е много полезна,макар че апартамента го купихме отдавна и нямаме намерение да го сменяме Laughing.
Иначе за разпределението на стаите всичко е относително.Има страхотон разпределени стаи в панелни жилища и обратното.от нашите няма и 60кв съм предоволна-две самостоятелни спални и големичък кухньохол Mr. Green.е,нямаме вече антре,но здраве да е.

# 122
  • Мнения: 46 565
Не се сърди, човече ,а имате ли изолация,ако не е тайна?
Ние нямаме,а съседите над нас имат и в тях е още по хладничко ...

Имаме вътрешна, стиропор. Над и под нас са с външна, не знам обаче как е у тях newsm78

# 123
  • Мнения: 627
Не, не бих си купила. Всяко нещо има срок на годност. На панелите вече им изтича срока, инвестицията е неоправдана /меко казано/.

# 124
  • София
  • Мнения: 12 554
Не, не бих си купила. Всяко нещо има срок на годност. На панелите вече им изтича срока, инвестицията е неоправдана /меко казано/.

Пълни глупости. Има панели, строени 89-90 дори 92 година. Нали не мислиш, че сега 20 години по-късно им изтича срокът на годност?
А и никой не те кара да си купиш панел, строен 60-те години.

# 125
  • София
  • Мнения: 7 209
Чета ви и настръхвам - имам страхотен панелен апартамент (на 8 последен етаж) в добър район с 7 см изолация, дограма, паркет и корк, климатик, и отремонтиран съвместно със съседите покрив... А аз в момента обзавеждам ново строителство, 2-ри над приземен етаж...  Tired

Тъкмо се бях надъхала да го продавам, но като ви чета се отказах.

Аз съвсем нямах предвид, че всички стари панелни блокове са със страхотно качество, а всички нови монолитни са ужасни.
Всичко зависи от конкретния случай.
Има и друг момент - сградите от края на 80-те насам са смятани по за по-висока степен на земетръс.

# 126
  • Мнения: 627
Не, не бих си купила. Всяко нещо има срок на годност. На панелите вече им изтича срока, инвестицията е неоправдана /меко казано/.

Пълни глупости. Има панели, строени 89-90 дори 92 година. Нали не мислиш, че сега 20 години по-късно им изтича срокът на годност?
А и никой не те кара да си купиш панел, строен 60-те години.

На панелките, строени преди 20 години срокът им на годност ще изтече 20 години по-рано от тухлените, строени сега. С това поне си съгласна, нали, или....  Laughing

# 127
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 608
Чета ви и настръхвам - имам страхотен панелен апартамент (на 8 последен етаж) в добър район с 7 см изолация, дограма, паркет и корк, климатик, и отремонтиран съвместно със съседите покрив... А аз в момента обзавеждам ново строителство, 2-ри над приземен етаж...  Tired

Тъкмо се бях надъхала да го продавам, но като ви чета се отказах.

Аз съвсем нямах предвид, че всички стари панелни блокове са със страхотно качество, а всички нови монолитни са ужасни.
Всичко зависи от конкретния случай.
Има и друг момент - сградите от края на 80-те насам са смятани по за по-висока степен на земетръс.
Peace
И да допълня - последните 5 години доста се повишиха нормативните изисквания за сградите - за енергийна ефективност, пожаро-безопасност, строителен надзор и др. подобни, така че най-новото тухлено строителство, приемам за най-добро.

На панелките, строени преди 20 години срокът им на годност ще изтече 20 години по-рано от тухлените, строени сега. С това поне си съгласна, нали, или....  Laughing

О, не животът на тухлените сгради е много по-дълъг.

# 128
  • София
  • Мнения: 12 554
Не, не бих си купила. Всяко нещо има срок на годност. На панелите вече им изтича срока, инвестицията е неоправдана /меко казано/.

Пълни глупости. Има панели, строени 89-90 дори 92 година. Нали не мислиш, че сега 20 години по-късно им изтича срокът на годност?
А и никой не те кара да си купиш панел, строен 60-те години.

На панелките, строени преди 20 години срокът им на годност ще изтече 20 години по-рано от тухлените, строени сега. С това поне си съгласна, нали, или....  Laughing

Принципно да, стига тухлените, строени сега да не се разпаднат  Mr. Green

# 129
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Никога панел, на който и да е етаж. Живяла съм в такова жилище. Благодаря Naughty
Зимата студ и мухъл, лятото жега - просто ад.

# 130
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 721
Никога панел, на който и да е етаж. Живяла съм в такова жилище. Благодаря Naughty
Зимата студ и мухъл, лятото жега - просто ад.
Аз имах офис в тухлено жилище, старо строителство, идеален център - ами същото - зимата - мухъл, студ, влага, лятото - адска жега, защото отпред нямаше други сгради /точно срещу Женския пазар/ и слънцето така жулеше директно в прозорците, че вътре ставаше направо сауна. Но - неизолирано, стари дограми, или както се казваше - по БДС Simple Smile И съседи пенсионери. Покрива тече, на никой не му пука. От другата страна на блокчето, стълбището се отделяше, разцепваше се и пак не даваха пари с риск да им пропадне апартамента. Е няма друг такъв ужас. Никой лев не дава за общи части, нито пък за някакави подобрения.  Принудих се да се преместя.
Така че всичко е относително. Наистина най-важното е какъв е входа, поддържан или не, какви хора живеят там, а не какъв тип е строителството.

# 131
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Никога панел, на който и да е етаж. Живяла съм в такова жилище. Благодаря Naughty
Зимата студ и мухъл, лятото жега - просто ад.

Така, нека да си кажа и аз. Панел 80 квадрата. За 12 месеца сме платили 840 лева парно и топла вода + 500 лева за ток - включваме и печка като къпем бебето. Цяла зима с бебе в къщи. Лятото прохладно - спим завити с одеяла, зимата в северните стаи без да включваме парното по седмица температурата не пада под 12-13 градуса / измерено на 2 януари / като се прибрахме след празниците - една седмица отсъствие. Мухъл никакъв, никъде. Влага още по-малко. Климатици не сложихме - просто няма смисъл - дори при сегашните рекордни горещини. На панела е сложена AL дограма и 5 сантиметра 22-25 термоизолация / разбира се външна /. Панела е от 1970-та година. Сменихме и щранговете. Общо за щрангове, топлоизолация и дограма - 5000 лева.

# 132
  • някъде
  • Мнения: 4 956
не бих Stop Naughty

Общи условия

Активация на акаунт