Панел от 1991,последен етаж-бихте ли си купили

  • 12 669
  • 132
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46 573
Обезценката ще дойде от това, че кредиторите вече отказват кредитиране на панели или най-малкото става ужасно трудно ...

Кредитирането е свито за всички видове строителства в момента, защото е криза, но като цяло няма тенденция за спиране на кредитите за панели  Peace

В 8 етажен съм и нямаме никакви проблеми за събиране и поддръжка, както казах, всичко зависи от живущите  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 59
Живеем на последен етаж,проблеми с покрива и течове,колкото искаш.С наши лични средства
сме го оправяли.За жегата през лятото,жега е,но има климатици вече,а през останалите сезони
е топло и не се налага отопление.Зимата се топлим,имаме и изолацията отвън.Ако е запазен,
го взимайте,но само при това условие. Peace

# 17
  • Шумен
  • Мнения: 403
панел; 8ми етаж; етажи- 8; локално отопление; телефон; асансьор; паркинг; построена- 1991; изложение- Южно;
С вътрешна изолация.Покрив с хидроизолация.Разпределение:коридор с теракот,хол с лам.паркет,спалня с лам .паркет,кухня -трапезария - теракот.Усвоена тераса , изнесена мивка ,с ПВЦ дограма,баня и тоалетна -фаянс и теракот,изба.


това е описанието на имота, и добре изглежда  newsm78

ммм супер сте, знаех си аз къде да питам   bouquet

но сякъш ще го вземем. поне аз съм навита - панелка,но не толкова висока....но още мислим

# 18
  • Мнения: X
1. В определен момент кредитът ще надвишава стойността на апартамента поради бързата обезценка на панелките.

 

Масовият българин винаги ще има малко пари, а и да има много, не му се дават, панелите винаги са били и ще останат по-евтини, което поддържа търсенето, дори като евтина инвестиция за отдаване под наем. Така че лично аз не вярвам в тази бърза обезценка Peace

2. В панелното строителство един вход е почти равен на едно село. Предпочитам малки кооперации.

Това се отнася по-скоро за ЕПК-тата (има и 22 етажни, с по 6 апартамента на етаж  Crazy), панелите са от 4 - 8 етажа, 9 по изключение.

Не се сърди човече, изцяло подкрепям мнението ти!  bouquet
Няма панелки над 9 етажа (и то последните се броят на пръсти). Панелните сгради не могат да се строят по високо. Входовете-села са ЕПК-та (те пък винаги са над 10 етажни). В такъв вход съм живяла и не бих повторила. Ужасен разграден двор.

Аз също живея в панелно жилище, построено през 1988 г. Нямаме течове, покрива ремонтирахме преди три години, не е шумно (много хора твърдят, че панелите са тънки и всичко се чува). Панелите наистина имат по функционално разпределение, не харесвам новото строителство тип- дневна и кухня в едно. Искам да си имам кухня отделно. Доволна съм.
Не мисля и че тези имоти ще се обезценят съществено в дългосрочен план.

# 19
  • Мнения: 2 803
Не бих си взела панел. NaughtyСамо ако обстоятелствата ме притискат.

# 20
  • Мнения: 2 898
От както се помня живея в панел, на последен етаж. Нито е по-горещо, нито е по-студено. Но никой не ми хвърля боклуци на главата, не ми тропа и имам чист въздух и простор. Кокото до течовете, тях може да ги има навсякъде, ако блока не се поддържа.Да не говорим за екстрите, които могат да дойдат от мазите. А, и няма кой да те наводни  newsm10

# 21
  • Мнения: 889
Не и на последен етаж. Имай впредвид, че въпреки новия закон разходите по-ремонт на покрива ще са си за ваша сметка. Преди да вземеш окочателно решение питай в банката- дали ще ви отпуснат кредита за панел. Моя позната уж ги бяха одобрили, а после се оказа, че банката ВЪОБЩЕ не давала кредит за панел за това не оточнили. Щяха да загубят  капарото, и теглиха  ипотечен в друга банка-дадоха им само 40% и при различна лихва Mr. Green, та се наложи да теглят и потребителски #Crazy. И помоли съседите да им огледаш тавана, терасите- аз така ходих да гледам стара тухла- всичко прясно ремонтирано, ама в съседите позеленяващо ooooh!

# 22
  • Мнения: 1 209
Подкрепям мнението на Не се сърди чове4е.

В твърде бързата обезценка не вярвам, както и в изтичащия технически живот на панелните жилища. Развитието на този сегмент в цяла Източна Европа го доказва.

Основните минуси са евентуален теч и ремонт на покрива само от твоя страна и нередовен асансьор, ако съседите са кофти.

Плюсовете са повече, според мен:
-по-тихо е в сравнение с ниските етажи, където освен уличните и съседските шумове се чуват и поседналите на бира съседи пред входа,
- няма толкова прах,
- усещане за повече простор, освен ако не си сред по-високи сгради ,
- по-светло е (от 11 слязох на 2ри етаж и определено ми е по-тъмно),
-квадратурата е реална, а не 28% общи части, тераси,
-панелките имат обособена кухня и можеш да преустроиш според желанието си, не ти продават гарсониера с бокс за двустаен,
- не ти тръскат върху прането,
- поне знаеш, 4е стените са ти панел, а не едната тухла, другата итонг, третата гипскартон, на каквото се нагледах в новото строителство,
- нямаш странни колони с вградени тръби на безумни места.
- нямаш лилипутски скосявания от 35 см височина , дето да ти вземат от реалната квадратура.
- можеш да се пе4еш на терасата ....

Ако апартаментът е отговаря на портфейла и нуждите ви, локацията и инфраструктурата са добри, входът и районът изглеждат поддържани и няма отявлени психопати, срещу които комшиите да мрънкат, или твърде много общински жилища в сградата,аз не бих се колебала особено. Да ми го завията за в къщи  Mr. Green

Аз си избрах да живея в ЕПК, точно от вертикалните села, засега входът е уреден и се управлява повече от добре - заключва се, има метални пощи, чистачка, камери, 2 асаньора, организирана смяна на тръби, но безспорно са необходими повече усилия да се постигне съгласуваност в действията. Тъй, че мисля че е до съзнание на съседите.

Течове и пукнатини има и в старите и в новите сгради, та дори всеизвестната сграда на Крит е с наводнени основи и мазета и това срещу тройна цена на квадрат, срещу която не си изпълняват задълженията по гаранцията.

Нека не забравяме, че става дума за определен лимит пари. Всеки знае, че качествена тухла в добър квартал с райграсче и т.н. е по-хубаво. Но питащата явно тръгва с определени фиксирани параметри.

Последна редакция: пн, 20 юли 2009, 13:23 от harmony_broken

# 23
  • Мнения: 102
 Tired Кредит точно за панел и то на последния етаж... спестете си лихвите,мъките и ядовете...
В самия кредит за жилище няма лошо,все пак жилището е голяма инвестиция и за поколенията и е ясно,че подобни колосални суми за средностатистическия българин са непосилни.
Предлагането в момента е огромно, а пазара според мен е на нула -  тъй че изчакайте още няколко месеца и потърсете по-хубаво жилище,заради което да си заслужава тегленето на кредит.
  bouquet  Успех!

# 24
  • Мнения: 4 300
На това с праха изобщо не хващай вяра. ма огромно значение къде е блока. Живяла съм на 14 етаж и за един ден се появяваха валма около мебелите. Сега съм на 4 и няма такова нещо.
Аналог. за мантрата за общите части- никога когато съм оглеждала жилище не съм питала за общи части ( добре е да се знае че %тът им зависи от годината на строителство и етажът, най много общи части имат апартаментите на 3 и 4 етаж).Жилището трябва да се разглежда като брой стаи ( и големината им, разбира се), чиста квадратура, изложение, местоположение и т.н.

Иначе по темата- зависи от конкретния апартамент. Това, което няма да се промени е жегата/студът,  евентуални течове и зависимостта от асансьора.

# 25
  • София
  • Мнения: 7 209
Обективно погледнато, в доста голяма част от Европа, цялото строителство е панелно, и с перфектно качество.
Просто на светлинни години далеч от монолитното.
То точно това е идеята - панелите се произвеждат в заводски условия и се минимизира рискът от човешка грешка.
Но у нас честно казано нещата съвсем не опират само до панелно или монолитно строителство - има отчайващи примери и в двата случая.
Трябва добре да разгледате в какво състояние е блока, за да прецените.

# 26
  • Мнения: 12
Много от момичетата са отговорили умно, вярно и точно. За съжаление някъде прозира и това, което слушаме всеки ден по телевизия за ужаса "панелка". Аз живея в такава - от 1991г., на шести етаж /от осем етажен блок/. Майка ми е брокер от 12 години. По въпроса мога отговоря така:
1. Дори и с кредит инвестицията все пак не е толкова ужасна. Нейната цена винаги ще е по-висока от кредита, просто защата в противен случай банката ще фелира /справка - Америка/. Нашето жилище го купихме преди 11 години за 20 хил. лева, 11 хил. от които беше кредит. В момента му вземам цена 70 хил. без да се затрудня. Кредита го върнахме на втората година, още повече, че и стандарта от тогава доста нарастна. Когато го купувахме моята заплата не покриваше месечната вноска, а сега бих могла да го плащам, че и да ми остава / не съм си сменяла работата, работя в бюджетната сфера/.
2. Виждала съм течове и на тухлени жилища, а ВиК и ел. мрежа и всички останало подлежи на смяна във всяко едно жилище, ако е стара тухла - още повече. Още повече, че строителство от 1991 изобщо не е старо. Да имах теч, но се отстранява. Виждала съм тухли, които са толкова "добри", че бихте предпочели панелка.
3. Имам познат с ново строителство и от мазето му извира вода /подпочвени води/. Е, кажете кое по-лесно се отстранява-подпочвена вода или теч, независимо от покрив или фуга.
4. Не съм съгласно, че панелите са задължително некачествени и липсвали заварки и незнам какво си. Майка ми и баща ми бяха строителни техници. Животът им мина по строежите на панелките. Искам да ви кажа че инвеститорския контрол беше много строг, защото за липса на заварка последния влизаше в затвора /поднавам такъв човек/, арматурните желязо се влагаше като количество и дебелина толкова колкото беше по технология и т.н. При евентуален земетръс бих заложила на здравина на панелката, а не на тухлата /особено ново строителство/. Не за пренебрегване и това, че панелките имат доста добро разпределение на стаите.

Съвета ми към теб е: не се притеснявай от това, че жилището ти е панел, но гледай:
1. да не е крайно или последен етаж /няма неотстраним недостатък, но защо да си тази, която ще го прави/
2. не е желателно да бъде и първи етаж, защото целият боклук ще бъде под врата и по прозорците ти, по-шумно и по-сенчесто е
3.обърни внимание на общите части - да са сравнително добре поддържани
4.асансьорът да работи /това също говори, че хората са отговорни за общото си имущество/
5.жилището, което купуваш да не бъде с пресно подменени тапети или пребоядисено.
6.да бъде на така наречено "комуникативно" място, т.е. недалеч от спирка, наблизо да има детска градина и училище, добри магазини /особено хранителни/

# 27
  • Мнения: 4 300
С малката разлика, че като се наводни мазето най лошото, което може да се случи, е да ти се намокрят нещата там ( обичайно непотребни или неразвалщи се от влага). Ние имахме подобен проблем, строителят монтира помпа и всичко е ОК. Дори и да не беше той  и да трябваше да събираме пари, едва ли щеше да е като да ти тече върху главата и да ти се прецакват стени, мебели и каквото още имаш.

# 28
  • Шумен
  • Мнения: 403
Много ценни съвети получих. Аз не, но съпруга ми беше повече за панел. Ние имаме и гарсониера , в ЕПК е. Но там домоуправителя и самият вход са много организирани. Всичко много е поддържано. Но там ни е тясно, и сега гледаме , за нещо което да ни е поджоба. Без глезотии, без претенции, просто да има къде да живеем.

Това което разбрах :
-трябва да видя у съседите как е /скоро са правили ремонт на това жилище и навсякъде е боядисано прясно прясно/
-с майстор ще се качим на покрива
-ще огледам пак общите части
много много мерси за съветите  Hug

# 29
  • София
  • Мнения: 3 880
Миналата година и ние се сдобихме с панелка, но не е на последния етаж. Причината да си купим панелен апартамент беше цената Confused. За сега не съм видяла недостатъци, но пък живота в него тепърва предстои Mr. Green.

Общи условия

Активация на акаунт