Помощ в ученето за дете 5 клас-съвети и идеи

  • 14 173
  • 108
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 622
Здравейте, малко отдалече почвам, но ми се ще за себе си да си изясня как да организирам нещата.
Другата учебна година, синът ми, живот и здраве, ще е 5 клас. Детето учи самостоятелно, но вечер му отделяме поне час и нещо да проверим всички домашни, да си обясним неща, които не са му ясни и т.н. Прибирам се вкъщи към 19ч. Имам и по-малко дете и усещам, че всичко това ми е много трудно, основно поради липсата на време.
Искам следващата година да променя нещо, т.е. трябва ми човек, който да е вкъщи по няколко часа на ден и да прегледа домашните, да помогне с решаването на допълнителни задачи по математика, също с английския, разказвателните предмети, на кратко всичко, което го чака на следващия ден и малко отгоре, най-вече по български и математика.
Тук идва проблемът-не мога да преценя дали има един учител,  който би се заел с всичко това. Аз не съм учител, завършила съм езикова гимназия и все още, на ниво 4 клас, нямам проблем да му помагам по всички предмети, да решаваме задачи от олимпиади, кенгуру и т.н., и си мисля, че след като аз го мога, (без да съм учител) със сигурност го могат и други.
Другата опция е да взема учители по математика и български, което ми се струва малко излишно, защото той няма проблем с материала, просто ми трябва контрол върху нещата.
Частната занималня, като цяло съм разочарована, има 10 деца и въпреки приятното впечатление, което имам от госпожата там, мисля, че тя по-скоро ги "забавлява" във времето след като си напишат домашните.
Дайте ми идеи, моля Simple Smile

# 1
  • Мнения: 747
Ти си много грижовна майка. Аз моят син реших да го оставя да се дави, за да може да се научи да плува. Помагам само по английски, макар че съм на мнение, че учебниците им са много добри и също може да се справи сам. 

# 2
  • Мнения: 8 828
Мнение от учител приемаш ли?
5-ти клас е много по-различен от 4-ти и всички други до сега. Следващо ниво в образованието на детето. Всичко може да се случи.
Щом се справя сега, не бързайте с контрола, може да остане с нагласата, че не се справя достатъчно добре и все има нужда от контрол. Продължавайте да го следите, както и досега, ако усетите, че се появява проблем с някоя от основните дисциплини, или детето само поиска помощ, потърсете учител по предмета, който да помага.

# 3
  • Мнения: 1 622
Приемам всякакви мнения, за това е темата Simple Smile
Оставяла съм го да се "дави" и се е давил:) Просто усещам, че има нужда от малко помощ. Наистина малко, но му трябва. А този един час вечер ми излиза преко сили.
"Ън", нямам време, наистина:) Много бих искала да имам възможност да работя на половин работен ден (примерно), за да прекарвам повече време с децата, но за съжаление не мога да си го позволя това.
Мислех си за вариант комбинация от две деца и някой, който да упражнява някаква форма на контрол, децата ще са си полезни, мисля, но не знам дали ще има желаещо второ дете.
Също така ако има частна занималня, която да предлага добро ниво на обучение/следене на учебния материал, ще съм благодарна. Става въпрос за София, района около Софийския университет.
За да не се приема като реклама, моля, на лични.

# 4
  • Мнения: 4 500
Скокът от 4-ти в 5-ти клас е много висок. 4-ти клас е песен  Grinning Опитайте в началото само да го контролирате вечер - какво е написал и т.н. По един въпрос да му зададете по предмет я ясно знае ли си урока или не. Още в началото не бързайте с учителите у дома. И съвет от мен и училищната психоложка - не се карайте на детето прекалено много като донесе лошите оценки, говоря за чисти 2-ки и 3-ки  Mr. Green А то неминуемо ще донесе.
Според мен е сбъркана цялата образователна система в България.

# 5
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Моето мнение, че след началото на първи и особено във втори, е времето за пускане да се справя само детето. Име време да получи някой удар и потъване и да изплува до четвърти със собствени сили и една доловима помощ. За мен лично ежедневния контрол е стабилна и ненужна патерица.

Ако успеете да я елиминирате до края на четвърти клас обаче, все още имате шанса да пуснете преди края му. За да може да има навика да разчита само на себе си. Тогава схемата може да продължи и в пети клас.

Отделно от това, ако целта на родителят е детето да има 5 и 6 главно, основно или само, това пречи на развитието му. То трябва да стигне до тях и ако пропадането в отделни моменти не се фиксира, то остава таков а- временно и незначително. Ако се фиксира обаче, с драма от срана на родителите, излизането е много, много по-трудно.

# 6
  • Мнения: 1 622
Зависи, вероятно действам на база отношение на моите родители към мен. При тях имаше ежедневен контрол някъде до 5 клас, след това започнах да се готвя напълно сама. Всичко това не ме направи несамостоятелна, неоправна и т.н., а точно обратното, те ми зададоха критерий, спрямо който вече сама учех, т.е. те ме научиха как трябва да се учи. В последствие и до сега, се оказа, че са отгледали много само самостоятелни "деца" в лицето на мен и брат ми, които нито искат, нито очакват каквато и да било помощ от родителите си, може би защото са я получили, когато е трябвало:)

Мисля, че всяко нещо с времето си.

Да речем, че не съм привърженик на тезата-"остави детето да се оправя само", защото не съм видяла никакви доказателства, че тези, които са оставяни, се оправят по-добре и обратното, че тези, на които се помага, след определен момент не могат да се справят пълноценно сами.
Много е възможно в друга държава, при друга система на образование, моята намеса да е напълно излишна. Но спрямо учебния материал в България, който бих опростила по почти всички предмети, децата, по мое мнение, имат нужда от помощ, иначе (при повечето) почва едно масово мазало, кое научил, кое не научил, кое даже не разбрал, че не е разбрал.

# 7
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Това е въпрос на светоусещане и разбиране за родителството и училището.

Все пак, обаче има голяма разлика между преди и сега.
Не че старите схеми няма да работят, но стресът в 5-7 клас е по-голям, Най-малкото преди ставаше по-постепенно /4-7ми/. Затова идеята ще "пусна" в пети клас е все по-невероятна напоследък - или преди или доста след е по-реалистично.

# 8
  • Мнения: 4 204
Приятелско дете ходи при 1 учител, където се готвят заедно по всички предмети. 6 клас. Учителката готви и по- големи деца.
Чудила съм се как става номера с разказвателните. Явно си има начин: обясняват си, разказват си докато учителката не прецени, че урока е разбран и научен.
Та, ако догодина още държиш някой да се занимава с детенцето ти ми пиши и ще ти препратя координатите/ след като получа разрешение, разбира се/.

# 9
  • Мнения: 1 622
Да, бих искала  координати.
Ще съм ти благодарна.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 040
Може ли и на мен координати.Благодаря! Hug Също за дете, 5 клас догодина.

# 11
  • Мнения: 4 204
Обадих се днес на моята позната. Тя ще пита учителката дали е съгласна да ви пратя телефона и ако ми го дадат ви го пращам на лични. Peace

# 12
  • Мнения: 10 547
Имам подобни притеснения, като тези на авторката.
Какво учи детето ми, почти не зная. Чета, има майки, който знаят и номера на урока на децата си.
Моето ми носи медали и грамоти. Достатъчно ми е, за да не ме касае в конкретика ученото от него.
Тук идва обаче голямото обаче  Laughing- детето е в училище с целодневна форма на обучение и догодина ще трябва да първи път от втори клас насам да се самоподготвя. Това ме плаши. Него не, де. Също се чудя дали да не наема жена, която да му, ако не друго, оказва контрол?

# 13
  • Мнения: 4 204
Касита, не разбирам какво те плаши?

Предполагам не му наливат с фуния знания на детето ти, ами полага усилия  самичко. Независимо от формата на обучение имат часове , в които в някаква степен сами се подготвят. Щом носи медали и смяташ, че до момента всичко е ок според мен не бива да се притесняваш за догодина.

При авторката случаят е друг- тя е контролирала до сега и иска и занапред някой да е с детето .

Ти защо не пробваш да гласуваш доверие / аз мисля, че ще е заслужено/ и да видиш как вървят нещата. Винаги може да се наеме жена.

# 14
  • Мнения: 10 547
Питам, дали да го оставя само с контрол във вечерните часове от страна на нас с баща му или както до този момент да има ежеминутен контрол по време на писането на домашни, както и е в момента.
Аз не контролирам, но учителят му непрекъснато. Не че през уикендите учи с мен, но все пак .... Кво да правиш страхове.

# 15
  • Мнения: 4 500
Касита, много уморително е това с контрола вечер, но се налага. Ние във втори клас наехме жена, която го взима от училище, учи 3 часа с него по всичко за следващия ден и си тръгва. После сина ми се гледаше сам. Той по принцип не обича да учи, мързи го просто, разсеян е, но е добър. Учителите казват, че е умен, но толкова разсеян, че дори понякога бърка часовете  ooooh! Сега е пети клас, не ме питай. За това уикендите не ходим никъде - яко учене  ooooh! През седмицата набързо преглеждам, но често не  Embarassed Снощи от 19 до 20,45 учихме по ЧП, да не говорим, че имаха и АЕ, БЕЛ и музика /където има двойка за срока!!!/  ooooh! Абе бая учим, много, много.

# 16
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Ако не са само учител и дете, контролът не е ежеминутен точно.
Освен това промяната е повод за връчаване на нови права и отговорности.

Детето ще ги приеме. Най-големият риск е малко залитане с планирането докато сменяте схемата. Нищо притеснително. Simple Smile Ще му хареса всичкото свободно време ако се организира, а самата идея ще го мотивира да го направи.

Не правете грешката да въвеждате вечерен контрол, който до сега е липсвал. Особено ако учителите са на ниво. Тогава е престъпно да се връща назад.

# 17
  • Мнения: 10 547
Да, нали, ом, и аз така мисля за вечерния контрол и заради това не го практикувам и към днешна дата.
Детето ми не ходи обаче в стандартна занималня обаче и не посещава клас с 30 деца. Последващата петокласна джунгла за това ме плаши толкова.

# 18
  • Мнения: 4 500
Аз до момента не познавам родител, който да не упражнява вечерен контрол. Изключвам тези, които НЕ работят и учат с децата си, разбира се

# 19
  • Мнения: 10 547
Ето, аз не упражнявам такъв. Нито съпруга ми. Дори в този момент детето ми чете разговори ни в темата и само споделя, че в класа му то е от малкото изключения на разюзданост и пълен игнор.  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 4 500
Е дано все така продължавате и 5-ти клас да му се отдава лесно  Simple Smile

# 21
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Чудесно. Детето не само е отговорно и зряло, но и наясно какво печели от липсата на котрол.
Следващата стъпка за вас е да се справи и с 5ти клас. И ще го направи. Като много други деца.

ПП Това кой успява с и кой без контрол е много странна тема за мен. Когато отнемеш възможността да се справя в първи клас, е много трудно да я върнеш по някое време. А и си загубил сам правото да твърдиш кой какво може. Ако родителите не се намесваха, повечето деца щяха да се справят сами според мен. След катос е намесят не е честно да твърдят че децата не могат. Те няма шанс да покажат могат ли.

# 22
  • Мнения: 1 622
Здравейте, благодаря за мненията

Защо се счита, че ако родителят се намеси, то лишава детето от самостоятелност?
То нали само си пише уроците, само учи, само решава, че е готово, но тогава (в нашия случай) идвам аз и проверявам какво е написал, научил и разбрал. Не му пиша домашните, не му чета урока по ЧП и не пиша вместо него думите по английски.

Той учи в нормално училище, не е в частно, занималнята я пробвахме, но установих (пак в нашия случай), че не стига, че е бил още 5 часа на училище, а и че маса неща не са верни в домашното или нещо не бил разбрал, но я питал, я не питал, я разбрал какво му обяснили, я не. Също разбрах, че много родители не са наясно с това, че ако домашното е формално написано вярно, защото госпожата е подчертала грешния отговор и то го е решило отново, детето е разбрало учебния материал или че когато детето ходи на алианс по чужд език, всъщност не винаги това значи, че детето се оправя и там. Наскоро хвърлих поглед върху учебната тетрадка на един негов съученик от алаинса по английски, вътре имаше много неоправени грешките. Майката смяташе, че след като детето ходи на английски, значи всичко е наред.

Имах два варианта:  да го оставя да се оправя сам-разбира се, че ще се оправи, някак си. Масово децата се оправят някак си. Ако това е целта, съм сигурна, че той няма да има проблем, някак си ще завърши училище, ще го приемат вероятно някъде и е възможно да се сети в някакъв момент,че нещо не е точно така, както всъщност е трябвало, а може и да не се сети.

Другият вариант беше да седна да проверя какво се случва в училище, какво учи по английски, където английската граматика върви по-бързо от българската и не знам колко време си изяснявахме какво е спомагателен глагол и т.н. , разбира ли урока по ЧП и пр.

Той е умно дете, разбрано, вече знае какво се очаква от него по всеки предмет, моето участие е не повече от 30-40 минути максимум вечер, което ще рече да прегледам всички домашни, да задам няколко въпроса по разказвателните предмети, да видя има ли нова граматика по английски.

Смятам такова родителско участие за нормално. За съжаление нямам времето вече.

Така или иначе, темата стана малко про и контра.
Наистина ще съм благодарна на координати на учител, частна занималня и съвети.

# 23
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
По много причини. Отговарям, само защото има въпрос. Всеки сам си решава.

Основната е, че ако детето получи сигнали ясни и постоянни, че може и ще се справи, то ще се справи с по-голяма вероятност. А в допълнение към постановката "в училище децата немогат да се спасяват, ако родителите не коригират системата", децата свикват да им се преподава два пъти /проблемните моменти/и да получават презастраховане в оценките.

Ако му преподават, не научи и го изпитат ще има ниска оценка, ще реши /само с помощ/ как да действа. Но по-често в къщи се обяснява пак, после се проверява домашното, на което понякога също се пишат оценки. Вкъщи се решават тестове, които може да са като дадените в час, и детето има еднапатерица за оценките си. Докато родителят има време. После е по-трудно гмуркането в дълбокото.

Интересното е, че ако се "пропусне" контролът до 4ти клас /когато класният е във всеки час и следи и проверява почти всичко/, пети е по-лесен и напълно възможне без помощ.

ПП Ако има проблеми, лошо преподаване, зле написан урок, нестикован учебен материал и т.н, винаги детето може да пита. Тези неща /проверки и преподаване/ се налагат, но заради качеството на преподаване. Тогава не помагаш на детето, а заместваш учителя. Но проверката на домашните рутинно вече е смяна на отговорностите за мен. Ученикът учи и получава оценки. Проверя ли домашно, че и напомня ли за него даже, участвам в изпълнението.

# 24
  • София
  • Мнения: 13 216
Ripple, не изхождай от позицията ти и твоите родители. Ситуацията може да не е същата.
4-ти 5-ти клас са коренно различни, колкото и да не ми се вярваше.
Дъщеря ми винаги се е готвила без моя помощ от 1 до 4 клас. Като казвам без моя помощ имам предвид, че тя учеше в занималнята и аз никога не съм знаела какво учи, на кой урок е и т.н. Учителката й беше достатъчно добра, за да съм сигурна в знанията на детето.
Единствената помощ от мен е получавала по математика, защото в училище не учат състезателна математика и по английски, където по неизвестни за мен причини има ужасни пропуски. Т.е. причините са, че думите не могат да бъдат наливани с фуния, но това е някаква особеност на моето дете, че не желае ли а учи нещо - нищо и никой не може да я накара.

Така... в 5 клас учи в желано от нея училище, където постъпи след конкурс и класиране. Разбира се доказа, че има много добра и стабилна подготовка, с изкл. на споменатия английски. И така до момента, в който аз не установих, че калпазанката скатава уроци. Просто не ги учи. Смята, че каквото е чула в часа е достатъчно. Говорим непрекъснато, че уроците се учат, че нещата са различни от 1-4 клас, но тя явно не хваща вяра. В резултат на това се налага аз да я контролирам, ама не защото тя може нещо да не е разбрала, а за да мога да предотвратя ужасното й шикалкавене. Та сега зорлем ми се наложи да се занимавам с уроци.  ooooh!
С всичко това искам да кажа, че едно го мисли човек, а друго се оказва. Всичко това е гарнирано или по-скоро се дължи на буйния растеж, който започва по това време с всичките си буйни изяви, вълнения, драми и т.н. И наблюденията ми са, че около 90% от децата, които са били прилежни, ученолюбиви и т.н. в 5 клас ги удря един мързел дето... не ти е работа.  Rolling Eyes Аз лично още не съм открила начин да се справя и това ме потриса.

П.С. Само ще кажа, че аз винаги съм учила сама. От 1 до 11 клас. Майка ми ми правеше внезапни изпитвания понякога. Много рядко питах ако нещо не ми е ясно. Чудех се как така другите учат с децата си... сега разбрах..  Sunglasses

# 25
  • Мнения: 1 622
Разбира се, всеки преценява за своето дете.
Аз отдавна съм се убедила, че това, което важи за едно дете, може въобще да не е приложимо за друго.
"Ом", много е вероятно да замествам учителя в някои случаи,  в клас не се проверяват домашни, защото няма време за текущия материал. Нещо се дава за вкъщи и нещо си остава вкъщи.
По английски категорично си мисля, че без помощ не би се справил.
По другите предмети би се справил вероятно, къде по-добре, къде по-зле.
Имам му доверие дотолкова, дколкото имам на десет годишно дете. Пример: ако няма домашно по един предмет, няма да отвори учебника, за да види какво са учили, той го е "разбрал", което не винаги е така. Моята роля е да се опитам да обясня как трябва да учи (методолигията), никой не му налива знанията с фуния, защото насила хубост не става.
"Vache", нямам представа как ще е в пети клас, опасявам се, че ако го оставя без контрол на 11, мога да съжалявам, когато е на 14, да се разбие да ходи по частни уроци, каквато гледам, е практиката и да съжалим, че препускаме през материала, когато нещата са можели да станат постепенно.
Ще видим, не знам.

# 26
  • София
  • Мнения: 13 216
"Vache", нямам представа как ще е в пети клас, опасявам се, че ако го оставя без контрол на 11, мога да съжалявам, когато е на 14, да се разбие да ходи по частни уроци, каквато гледам, е практиката и да съжалим, че препускаме през материала, когато нещата са можели да станат постепенно.
Ще видим, не знам.
О, ходенето на уроци за кандидатстване в 7 клас изобщо не зависи от твоите усилия, а от учителите и училището. Малко са учителите и училищата където това не е необходимо ако се цели училище в челните места на класациите.

От това, което аз чета мисля, че оказваш контрол повече отколкото е необходимо. Аз не бих го правила, но това съм аз  Wink Да помагам когато има трудност - да. Да контролирам - да, но да държа ръката докато пише буквите до 4 клас - не! Naughty Последното е в преносен смисъл.

# 27
  • Мнения: 1 622
А как разбираш, че има трудност ако детето не каже?
Аз лично не разбирам ако не седна да видя какво е правил.
Тогава той се присеща, че май нещо не му е много ясно или като задам въпрос виждам, че нещо не му е ясно.
За държането на ръка в преносен смисъл, разбира се, не мисля, че някой има времето и желанието да го прави по принцип.

Така или иначе, ясно е какво търся:) учител, занималня, нещо в подобни варианции:)

# 28
  • Мнения: 24 467
Здравейте, малко отдалече почвам, но ми се ще за себе си да си изясня как да организирам нещата.
Другата учебна година, синът ми, живот и здраве, ще е 5 клас. Детето учи самостоятелно, но вечер му отделяме поне час и нещо да проверим всички домашни, да си обясним неща, които не са му ясни и т.н. Прибирам се вкъщи към 19ч. Имам и по-малко дете и усещам, че всичко това ми е много трудно, основно поради липсата на време.
Искам следващата година да променя нещо, т.е. трябва ми човек, който да е вкъщи по няколко часа на ден и да прегледа домашните, да помогне с решаването на допълнителни задачи по математика, също с английския, разказвателните предмети, на кратко всичко, което го чака на следващия ден и малко отгоре, най-вече по български и математика.
Тук идва проблемът-не мога да преценя дали има един учител,  който би се заел с всичко това. Аз не съм учител, завършила съм езикова гимназия и все още, на ниво 4 клас, нямам проблем да му помагам по всички предмети, да решаваме задачи от олимпиади, кенгуру и т.н., и си мисля, че след като аз го мога, (без да съм учител) със сигурност го могат и други.
Другата опция е да взема учители по математика и български, което ми се струва малко излишно, защото той няма проблем с материала, просто ми трябва контрол върху нещата.
Частната занималня, като цяло съм разочарована, има 10 деца и въпреки приятното впечатление, което имам от госпожата там, мисля, че тя по-скоро ги "забавлява" във времето след като си напишат домашните.
Дайте ми идеи, моля Simple Smile

Ако детето до момента се е подготвяло самостоятелно, то аз не бих го върнала назад. За мен учител- надзорник си е точно крачка назад. По- скоро бих продължила с ежедневния контрол на вярно написани домашни, по някое препитване по чужд език и бих давала допълнителна математика и БЕЛ, които бих си проверявала аз. Така съм и правила вече веднъж.
Проблемът е, че това те изморява след работа, което е нормално. И в това положение съм била. Докато се занимавах с голямото дете, бащата поемаше малкото. Нямаше как иначе да ги стиковам наведнъж. Лично аз доверие на външен човек за това много- много нямам. Да разчитам на занималня за дете в V клас и нагоре- абсурд.
Ако установя, че нещо не е добре по предмет, че не може, не разбира, а аз нямам време и/или възможност да помагам, бих се обърнала към конкретен учител по такъв предмет и то не за постоянно, а за няколко консултации, да влезе детето в час. Трудностите са видими от контролните и проведените изпитвания, от домашните.

# 29
  • София
  • Мнения: 13 216
А как разбираш, че има трудност ако детето не каже?
Аз лично не разбирам ако не седна да видя какво е правил.
Тогава той се присеща, че май нещо не му е много ясно или като задам въпрос виждам, че нещо не му е ясно.
За държането на ръка в преносен смисъл, разбира се, не мисля, че някой има времето и желанието да го прави по принцип.

Така или иначе, ясно е какво търся:) учител, занималня, нещо в подобни варианции:)


Ами защо да не каже? Моето дете казва ако нещо не разбира. Ако пък нещо е разбрало неправилно, то все някога се разбира и се коригира. Това става на тест, в училище, когато изпитват някого, когато аз случайно попитам. Това си е процеса на ученето. Той не е гладък. Освен това определено смятам, че обясняването на учебнния материал е работа на учителя, а не на родителя. Не, че аз не знам нещата, които детето учи. Знам ги, но няма гаранция че мога да ги обяснявам по подходящ начин. Трябва да уточним за каква възраст говорим. Колкото и да ти се струва чудно 4 и 5 клас са с много голям разкрач по отношение на всичко, вкл. зрялост на децата. В 5 клас на всички им е много трудно, според мен няма начин да не питат. Освен това пт 1 до 4 клас се дъвче едно и също по всички науки. Може би само БЕЛ е по-динамичен  Wink И в 5 клас изведнъж всичко започва не да тича, ами да лети. Така че разликата е голяма. За моето дете не е имало проблем между 1 и 4 клас. Сега й е трудно. Справя се, но опредлено сама търси помощ когато й трябва.
В тоя ред на мисли аз не познавам учител, който да може да преподава всички предмети в 5 клас. Нещата стават доста сложни и дори съм сигурна, че има родители, които не знаят какво е дифузия  Wink

# 30
  • Мнения: 4 204
Ваче, има такива учители. Писах, че наше познато дете ходи при такъв. Учителката се занимава и с по- големи ученици.

Ripple, ти не приемай така лично нещата. Всеки споделя спряма опита си. Моя опит също е на минимален контрол, но това не пречи да те разбирам и теб и затова не се опитвам да те убедя в погрешността на подхода ти. Ти си преценяваш според учителите и детето.
Аз също искам всичко да е наред и държа да няма пропуски в ученето. Имахме късмет с учителка 1-4 клас, перфектна обратна връзка. Убедих се, че се преподава качествено, както и че детето ми е сериозно и си учи според моите разбирания. По тази причина още до 4 клас контрола ми е бил инцидентен. Изключая АЕ. Там изисквах допълнително да се занимава, най- вече с филмчета и книги, но това е друга тема. Смятам, че се разбрахме с детето да пита за всичко неясно. Като че ли не винаги питаше в клас, което ме дразнеше, но пък питаше нас макар и рядко. Тук включвам и състезателната математика. Готвеше се при г-н Златилов/ отново късмет с преподавател/, в общи линии всичко беше ясно, но все пак е имало задачи, за които ни е питало.
До 4 клас, 1-2 пъти на срок хващах произволен учебник и взет урок и препитвах. Така контролирах.
След 5 клас не помня да съм го правила. Ако има неясноти, детето си пита. Случи се по История тази година.
Разказвам как е при нас с уточнението, че сме случили на учители, спечелили доверието ми. Тоест вярвам на оценките и на чутото по родителски срещи.
С малкия ми син/ сега 1 клас/ действам почти по същия начин. С тази разлика, че той ходи на занималня, а големия се прибираше у дома. Отново по АЕ ще бъда по-взискателна. Вероятно ще се сблъскам с проблеми следващите класове поради факта, че в занималнята им казват какво да учат, кой предмет е наред да се извади и т.н. тоест няма да е научен да си прави сам програмата, но ще го решавам в движение като му дойде времето.

Да знаеш, че съм звъннала за координатите и чакам обратно обаждане и веднага ще те известя. Жената живее около Южен парк.

# 31
  • Мнения: 10 547
Не само има такива учители, частни, но има и училища, които предлагат занималня за прогимназиален курс.
Идеята е именно върху налагането на контрол на ученика, не толкова да му се помага в конкретика.

# 32
  • София
  • Мнения: 13 216
Може и да сте прави! Признавам, не съм запозната, понеже не съм търсила човек, който да се занимава с детето ми след 4 клас. До 4 клас съм била доволна от занималнята и подготовката там. За след това не смятам, че е необходимо специализрана подговка на уроците. Все пак те са направени за САМОПОДГОТОВКА и не би следвало възрастен да седи и да сдъвква материала. А за контрол си има родители. Честно казано не ми се вижда нормално някой да седи над главата на 12 годишното ми дете, при условие, че то е толкова самостоятелно, че само се прибира от единия край на София до другия. Както междувпрочем са една голяма част от прогимназистите. Все трябва да може самостоятелно да учи и да пише домашни. Ако не може, ще трябва да се научи да го прави, защото занапред го чака точно това.

# 33
  • София
  • Мнения: 3 499
Моето дете много се дразнеше, когато в началото на пети клас исках да проверявам домашни, да разказва уроци. Дразнеше се и ако има грешка в домашното и го карам да преписва. Оставих го сам да види какво може. Изтърпях няколко по-слаби оценки. По някои предмети нещата се оправиха. По предметите, по които учителите не успяват да го заинтригуват нещата стигнаха до там, че той сам потърси помощ. Разбра, че и за него е по-лесно да разбере урока преди да седне да пише домашните. Сега вече и аз съм доволна, че той се научи как да учи, и той е доволен, че не му досаждам, а му помагам.

За съжаление не всички учители в пети клас са такива, че да могат децата да учат сами. Разбирайте го както искате. Има учители, които седят в училище заради заплатата, има и такива, които не се опитват да научат децата, а да им покажат колко велики и много знаещи учители са, а има и още една камара модели... Дали детето ще се усети навреме да потърси помощ?

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
Основите на навиците за самостоятелно учене се залагат до четвърти клас. Включително това, че урокът по разказвателните предмети се чете и се търсят връзки, осмисля се. В пети клас скокът е гигантски, но да се наема учител само и само да виси на главата на толкова голямо дете, особено ако това дете няма някакви сериозни затруднения с ученето, е безсмислено и дразнещо за детето. Децата трябва да се научат още от малките класове да питат,когато нещо не им е ясно. Вярно е, че могат изобщо да не усещат, че не им е ясно, но в един момент родителят вижда по контролните и по оценките какво се случва. На моите винаги съм имм била под ръка за обясняване на уроци и задачи, но не съм провеждала нещо като текущ контрол 0 не съм проверявала домашни, нито съм изпитвала на уроци. Откакто са проговорили им казвам все едно и също "питай! Винаги питай! Хубаво качество е човек да пита. Никой не се е родил научен." За съжаление много децаа се чувстват точно изпитвани от родителя и затова гледат да се скатаят, не смеят да питат и така дребните пропуски се превръщат в лавини.

Ако някой учител не става, естествено, че ще започна да преподавам вкъщи урока! Детето, особено в начална и прогимназиална степен не трябва да има пропуски в материала, защото от осми клас нагоре едва тройките ще върже по неясните предмети.

# 35
  • София
  • Мнения: 877
Аз съм се готвила изцяло сама от първи клас (6 г.9 м), , приели са ме математическа паралелка след 4 клас пак без уроци и МГ (говорим за провинцията, където е по-лесен приема) пак без уроци. И съм с над 5.50 успех. Най-важното е да дадеш на детето си мотивация да учи и как да го направи. Това, което правиш, за мен е прехвърляне на задължения от него на теб. В 4 клас може да си навие сам будилника, да има отговорност да се приготви сам за училище, да има отговорност да си приготви сам домашните. Само ако има пробем да те попита, мамо това не го разбирам, обясни ми. Ако почне да носи двойки и тройки, питаш, защо? Мързи ли те? Не разбираш материала ли? Искаш ли да го преодолеееш? Как може в 19 ч. да се върнеш претрепана и да почнеш да контролираш детето? Имаш право на развлечения, а сигурно имаш и домакинска работа. Наистина задачка пряко сили. Децата трябва да се научат на самостоятелност. Като видя някоя грохнала баба в София, която носи ограмната раница на бая порасналото внуче....Бабата в дрипи на 30 г., а детето в маркови дрешки....Всички сме важни, нали? И всеки си поема задълженията сам.

# 36
  • София
  • Мнения: 62 595
Твоето дете ученик ли е? Знаеш ли колко тежи една раница на първолак? Ако не знаеш или случайно си пропуснала, ще ти кажа колко кила я измерих преди десет години - 8 кг! Осем килограма! А сега си представи, че детето ти тежи 30 килограма и трябва да носи 8 килограма раница (а повечето деца са доста под това тегло). Ако ти тежиш 50, да трябва да носиш на гърба си по почти 14 килограма. Как ти звучи? И то за все още млад организъм, чиято костно-мускулна система не се е развила.

При цялата самоподготовка и самостоятелнос,т не можеш да оставиш дете в първи, втори, че и трети клас, да се оправя и да чакаш двойки и тройки. Стигне ли работата до такива оценки, направо си за бой, че си изпуснала нещата! Развлечения, казваш! Развлечения, ама после! Ти не ми разправяй как ти си се готвила, защото няма никаква връзка с това какво и как учат децата сега.

# 37
  • София
  • Мнения: 13 216
Също искам да кажа, че оценките в 5 клас при повечето деца рязко поемат надолу. Rolling Eyes
Може да не се смятат опт някого за важни, но всъщност те са база за сравняване между децата, между преди и сега. Те са качествен показател в общия случай. Но, няма нищо страшно в това. На учителите им е ясно, че 5 клас е преходен, знае се, че тогава нещата се наместват. Така че понижения успех не е толкова важен стига след спада в оценките да има възход.

# 38
  • Мнения: 1 622
Не мога да разбера защо се обобщава, какво трябва и какво не трябва. Децата са различни. Приятелчето на сина ми се справя напълно само в училище, нито някой се занимава с нея, нито й помагат, нито имат желанието да й помагат. Тя се справя абсолютно самостоятелно.
Моето дете е било в подобна ситуация и виждам, че не се справя, има нуждата от първоначалната засилка, от някаква "организация" на ученето, защото иначе настава хаос.
След като в продължение на вече три години се "организираме" от типа, че задачите по математика се проверяват след като се решат, защото 1/3 са объркани от бързане или недоглеждане на условието, че се пише четливо, ако  не красиво, че урокът по Човекът и обществото не са общи прикази-"В България природата е много разообразна, хората се трудят и се празнуват много празници", сега вече виждам, че той се справя почти сам, знае как трябва да направи нещата, търси логиката и прилага опита си. Допускам, че до година време ще се справя напълно сам.
В никакъв случай нямам глупаво дете, напротив: нормално, умно, разбрано дете, но в никакъв случай и не е от тези, които могат и се справят с всичко сами. Все още е на 10 и мисля да му дам известен толеранс.
Разбира се, всеки решава кое е най-добре за неговото дете, аз търся съвети, които да са подходящи за моето.

# 39
  • Мнения: 11 962
Един начален учител ще се справи и с материала за V клас.


Началните учители учат методика на преподаването на почти всички предмети, така че освен владеенето на материала , имат умението за кратко време да усетят и отстранят пропуските на детето.Не са редки случаите,при които уж на детето му е ясно всичко, а се оказва, че е разбрало или научило погрешно.


Затова евентуално- един учител- начален, който всеки ден да идва за час- два, колкото да "изглажда" проблемните домашни и уроци.
Евентуално за език- още един или школа.

Аз също съм си учила съвсем сама,вкл. и по език от който хал-хабер си нямаха родителите ми, но сега виждам, че нещата са съвсем различни.Моето дете не би се справило само, ако няма допълн. обяснения по ред причини- разсеяност, неясноти в учебника и др.
Децата, които "се справят" се оказва ,че ходят предимно на частни занимални с малко деца в клас, както и на уроци по език.Има си значение фигурата на възрастния, който ще обясни, ще даде допълнителен тест, ще зададе контролни въпроси и т.н.

# 40
  • София
  • Мнения: 62 595
За "справящите се" е точно така - ужким се справят, пък като поразпиташ родителя се оказва, че винаги има някой възрастен наоколо, който да е на разположение или да е задължен да помага - я учител в занималня, я частен учител, я курс (за езиците е почти задължително като се има предвид нулевият ефект в училище), я баба/дядо с добро образование, я родител. Аз отдавна не вярвам на приказките за самостоятелното справяне в начална степен, също както не вярвам и в самостоятелното готвене за кандидатстване в гимназия (и за матурите на зрелостниците също). Дори се чудя с какъв акъл родителите толкова убедено обясняват за самостоятелността, явно по същия начин, по който казват, че те сами са се сдобили с жилище, а после се оказва, че е я дарение, я здрава финансова засилка от родителите, а не на единия кредит и заплати.

Така или иначе, при равни други условия, до пети клас поне би трябвало детето да може да се организира дотолкова, че да знае, че трябва да седне да си научи и напише и да положи усилия за това. И да не се страхува и срамува да  пита, а родителят от своят страна да не го играе учител сс червената химикалка, желаещ да хване детето в незнание или да се възмущавва "как може да не го знаеш това". В крайна сметка ученето е първо за самото дете, а после за родителя и учителя. Волевото внимание узрява по-сериозно някъде към края на начален курс, така че за пети клас вече трябва да е наясно с думата "трябва". Изцяло узряла в гимназиален курс и то си личи при големите ученици, че са ориентирани към постижения.

# 41
  • София
  • Мнения: 13 216
Моля все пак да се придържаме към 5 клас  Wink В темата ясно е поставена тази граница за клас. Разликата между 1-4 клас и 5-ти, и нагоре е от небето до земята.  Wink
Детето на авторката в момета е завършва 4-ти клас и тя се интересува какво и как се прави след това. За преди това на всички ни е ясно и нещата са различни.

Ripple, а честно казано от последния постинг не оставам с впечатление, че наистина търсиш съвет  Wink, но това си е моето мнение. Хем искаш да чуеш какво мислят майките на другите деца, пък после всеки си решавал за неговото си дете...

Последна редакция: пн, 16 фев 2015, 14:58 от Vache

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
доколкото разбрах, детето няма проблем с материала до момента, а авторката има проблем. Пети клас е времето, в което детето вече може да се справи самостоятелно, без ежедневен контрол. Ако нещо не му е ясно да пита вечерта, но спокойно може самостоятелно да си пише домашните и да учи. много бързо ще се види как вървят нещата след първоначалния шок от ниските оценки на входните нива в пети клас.

# 43
  • Мнения: 24 467
Не мога да разбера защо се обобщава, какво трябва и какво не трябва. Децата са различни. .....
Разбира се, всеки решава кое е най-добре за неговото дете, аз търся съвети, които да са подходящи за моето.

Ами тук повечето хора си пишем какво лично сме правили в такава ситуация и какво споделяме като положителна практика. Никой не те кара да се съгласяваш. Ти питаш- ние споделяме.  Hug
За твоето какво е подходящо тук няма как да сме наясно. Ако ти си вземеш някакво решение, то това ще си е просто твоето решение, пак без гаранции, че е най- подходящо или че не е.  Simple Smile

# 44
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Андариел, точно затова са теми като тази - човек да види чуждия опит.
/И като в скучаят, ти да не вярваш на чуждия опит/.

Ама понеже става все по-интересно, какво е за теб ученето, в което родителят участва ходейки на срещи и подписвайки оценки? Понеже много от сегашните родители са имали такива родители и сега са същите като тях.

Интересно ми е и за входните нива - те са пряка функция на изходните в четвърти всъщност.

# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
нищо не разбрах от поста ти. Би ли пояснила!
Входните нива в пети клас се оказват катастрофа за много деца, защото не се оценяват така щедро като класната в четвърти клас. Можеш да добавиш и забравянето, а в пети клас всеки учител си прави входните нива така, както прецени, а децата са свикнали на стила на класната, която ги познава от 7-годишни фъстъци.

В пети клас всичко е различно. Неслучайно той съвпада с началото на т.нар- средно детство, когато детето минава на по-високо когнитивно и емоционално-психично ниво. Те не само имат нужда, но и трябва да бъдат самостоятелни в ученето. Затова писах, че в пети клас вече са съвсем наясно с "трябва" като израз на волевото внимание. Занимална за петокласник е смехория, това да не е детска градина! Частен учител за дете, което няма проблеми с материала, и този учител да му виси всеки ден или през ден на главата е направо като лична обида. Дете на тази възраст е достатъчно голямо, за да може да се занимава самостоятелно два часа, да си пише домашните и да си учи уроците, да се помъчи да се справи, а толкова пък, ако не може - да пита. Ако не ги научи през този критичен период, то до седми клас ще е неспасяемо положението. Родителят да се интересува какво учи детето му е различно от това да контролира и да проверява домашни. Това дали трябва или не трябва да си пише и учи изобщо не бива да е въпрос за обсъждане и чудене - просто си учи и си пише и толкова! Ако не напише и не научи - да му пишат забележка или да му врътнат двойката! На тази възраст може да носи отговорност за изпълняване на тези си задължения и да посрещне санкциите при неизпълнение. Когато видиш контролните, с един поглед добиваш представа какво знае и какво не знае.

# 46
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
И аз не разбирам любовта ти към терорията кога какво може да прави дете.
Но в поста бях ясна - темата е написана за да може човек да види чуждия опит и разшири разбиранията и информацията си.
И в такива теми, едното следствие е Andariel да не вярва на опит различен от нейния.

После те питам как наричаш участието на родител в обучението на детето му когато досегът на родителя с учебния материал и уроци се ограничава до подписване на оценки и ходене на родителски срещи. Понеже пишеш, че няма смаостоятелно учене. Сигурно има друго име.

Е разказах го.  Simple Smile
Описаното за входните нива е частен случай на лошо изпълнение.

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
тук не говоря за мой опит, а за норми! Ако нещо не ти харесват нормите, сори! Нали говорим за петокласник, а не за първокласник, дори не за третокласник?

Подписването на оценки и ходенето на родителски срещи не е участие, а регистриране формално. аз говоря за друго, но ти не искаш да четеш с разбиране. В малките класове няма изцяло самостоятелно учене, защото родителите масово предпочитат занималнята.

# 48
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Подписването на оценки и ходенето на родителски срещи не е участие, а регистриране формално. аз говоря за друго, но ти не искаш да четеш с разбиране. В малките класове няма изцяло самостоятелно учене, защото родителите масово предпочитат занималнята.

Това е всичко което ми е работа да правя. Училищата имат правилници и към тези има още няколко мои задължения - да осигуря униформа, дрехи, тетрадки и дете, което да ходи на училищем да подпомогам /отношение, ценностна система и т.н/, но не и да участвам в обучението /проверки, домашното на мама, преписване заради мама и т.н. Виж школата на твоите деца какво искат, може и в началните им.

За съжаление чета с разбиране. И виждам безмислеността в подчертаното. Което е неточно по две причини поне:
1. Занималнята е част от школото /дори да е допълнително платена, то е защото е имало пречки да бъде там/. Там детето учи само - то, учебници и учители. Без родител.
2. "Масовото предпочитане" не е предпочитане от всички. Винаги има по някое без занималяна поне. Та "няма" не е на място никак.
Нямам повече време да ти преразказва вече написани неща.

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
Това не е вярно. В занималните колкото и да (не) са научили (разбрали) вкъщи си идват с домашни, защото накрая учителката ги пише на дъската. Родителят за какво плаща занималня, за да си идва детето му с празна тетрадка ли?

Какво да искат училищата на моите деца?  newsm78 Моите вече са гимназисти. Не са ходили на занималня и в общи линии до почти края на начална степен вземах активно участие в обучението. Не са преписвали заради мен, не са учили заради мен, а просто им разказвах допълнителни неща, обяснявах им по малко по-различен начин нещата, за които виждах, че се запъват и не ги разбират, и организирах логистиката с многото извънкласни занимания. Та, щат-нещат, се научиха да се организират и да се стараят да си пишат сами домашните. Аз просто им бях под ръка да питат на момента и да обясня на момента. Така да се каже, с времето все по-малко се занимавах с учене и домашни. Текущ контрол не съм оказвала, нито съм ги изпитвала. Но винаги първият ми въпрос е "разбираш ли това, което четеш? Разбираш ли защо тази задача се решава така?", и те ако разбират, ми обясняват набързо, а ако не разбират, искат аз да обясня. Най-важните въпроси в усвояването на знание са "Как?" и "Защо?". Мама тук не играе като контрола, защото мама вече си е взела дипломата и тези неща си ги знае, и домашните не са за мама. Това е!

# 50
  • София
  • Мнения: 13 216
доколкото разбрах, детето няма проблем с материала до момента, а авторката има проблем. Пети клас е времето, в което детето вече може да се справи самостоятелно, без ежедневен контрол. Ако нещо не му е ясно да пита вечерта, но спокойно може самостоятелно да си пише домашните и да учи. много бързо ще се види как вървят нещата след първоначалния шок от ниските оценки на входните нива в пети клас.
Абсолютно точно си разбрала!  Crazy Hug

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Когато децата поискат помощ, и сега я получават. Това е предаване на знание през поколенията, не е нужно всяко поколение да измисля топлата вода. Аз дори сега, на стари години, осъзнавам важността и изводите на някои неща, които съм учила в училище. Защо да не им го дам това знание?  Ако навремето някой ми беше подсказал защо и как се получават някои неща, щях да си спестя излишно лутане. Не ми е проблем да говоря за Ахил или за Шекспир.

# 52
  • Мнения: 1 622
Разбира се, че търся съвет. Защо иначе ще пускам тема?
Достатъчно дълго съм по "виртуални форуми", за да не се засягам от споделяне на чужд опит или градивна критика направени с разумен тон. Напротив.

Въпросът е, че когато кажа, че нещо ме боли, предпочитам да ми препоръчат лекарство, вместо да ми внушават, че всъщност болка няма.

Сигурна съм, че има много деца, които учат сами, родители, които не участват, както и такива, които наемат частни учители, занимални, курсове, баби, дядовци, въобще варианти бол.
Аз съм решила, че контролът ще продължи и в пети клас, поне първия срок, а след това лека-полека ще отпусна нещата.

Конкретно моето дете не е напълно готово. Няма никакъв смисъл да следвам "тренда" и да казвам-"След като еди кой си може, значи можеш и ти". Нали всички това искаме-да се подхожда индивидуално към нуждите на нашите деца?

Благодаря за споделените мнения.

п.с. Той обича да чете и чете много, идва му отвътре. Нито съм го карала, нито съм изисквала, нито съм му пъхала книга в ръцете. Абсолютно "самостоятелен" интерес проявява. От моя страна участие нулево, освен ако не попита какво мисля за някоя книга, макар че аз не съм чела за Пърси Джаксън и Хари Потър, други са времената, други са книгите Simple Smile. Никога не съм била в позицията на тези родители, които питат: "как да го накарам да чете" (или нещо подобно).  Така че деца всякакви, подходи всякакви.....

# 53
  • София
  • Мнения: 62 595
По какво разбра, че не е готово?  съвсем сериозно питам. Кои са тези неща, които ти говорят, че детето не е готово да го оставиш половин ден да учи самостоятелно вкъщи? Като отвори дума за метафората с болката, първо се прави диагностика и после се решава дали и от какво лечение има нужда. Въпросът ми засяга именно диагностиката - конкретни неща, които те водят към мисълта, че детето не е готово.
Четенето няма нищо общо с ученето. То може да си чете по една книга на нощ, и пак да има или да няма проблеми с "трябва".

# 54
  • Мнения: 1 622
Естествено, че мога да го оставя да учи самостоятелно не само един ден вкъщи, но и цяла седмица, месец, година и т.н. Въпросът е, не че няма да учи, а как ще го научи.

Мисля, че не е готов, защото:
-  имам ежедневен поглед върху начина, по който учи и резултатите, които постига
-  е оставян да се справя сам за кратко и за по-продължително време и считам, че ако бях отделяла по 30 минути на ден тогава, нямаше след това седмици наред да откривам пропуски по това или онова и да седнем да гледаме всичко отначало, за да разбера откъде тръгват нещата.
- познавам донякъде детето си и искрено се радвам, когато ме изненадва в положителния смисъл на думата, т.е. ще съм много щастлива, когато той стане напълно самостоятелен, което мисля, че ще е скоро, но няма смисъл да развявам байряк, че всичко е тип-топ, когато виждам, че не е. Пак повтарям-той може да се справя някак си, на ниво над средното, но може и много по-добре с известни насоки. Какво му е толкова лошо на това да помогнеш на детето си?
- защото, пак да напиша, не съм видяла пример, който да доказва, че ако помагаш на детето си на един етап, то не започва напълно само да се оправя след това и обратното-дете, което уж цял живот във всичко се е оправяло само, като порасне виси с години на врата на родителите си я финансово, я по други линии. Не ми се обобщава. Има всякакви варианти. Хора разни.

Не се хващай за примера с болката, защото точно по същата схема не мога да разбера как някой се опитва да ме убеди, че моето дете може нещо или не може, като не го познава?


Още веднъж благодаря на всички писали по темата.

# 55
  • София
  • Мнения: 62 595
Ти на кого искаш да помогнеш всъщност - на себе си или на детето? Кога детето ще се научи да се справя, ако постоянно му виси някой на главата, още повече това да е външен човек?
Виж сега, аз съм от майките-орлици, но дори на мен ми идва вповече дете в пети клас да е с учител на главата. В пети клас самите деца започват да се чувстват по-големи. Ако правилно помня, то сега е четвърти клас, нали?  newsm78 ако е така, знаеш ли колко ще се промени детето до другата есен!
Ще се изразя с клишето - ти си решаваш! Но ако така или иначе си решила вече, от какъв зор пускаш темата? Искаш да се успокоиш, че постъпваш правилно?

# 56
  • Мнения: 1 622
Andariеl, да, решила съм, че ще има форма на контрол, но не съм решила и не знам коя е най-подходящата.
Точно затова ми е и темата. Тя не е "дали", а "как"?
Благодаря ти за мненията.
Хубава вечер.

# 57
  • София
  • Мнения: 62 595
И на теб!
(много се радвам, че този зор вече го минах!)

# 58
  • Мнения: 1 622
 Grinning
Ще видим, само да сме живи и здрави.

# 59
  • София
  • Мнения: 62 595
Имай повече доверие в детето! Зная, че е трудно, но е част от нашето порастване като родители.  Grinning

# 60
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Ripple, учене и за детето и за родителят е да могат да разчитат на детето.

Може да полага малко усилия и да получава нисък резултат. Тогава твоята намеса е ненужна за развитието му патерица. Ако е преподадено и липсва неговото учисилие, това е негов урок.

Права си, че можеш да отлагаш във времето самостоятелността за да спестиш спад в оценяването и евентуално наваксване, но по-лесно е да ги трупа във втория срок на четвърти клас и да добие самочувствие сега. така ще имаш сериозен шанс да стигнете до самостоятелно учене в пети клас с нисък риск. Мотивацията за такъв подход е най-вече пощадяване на детето от много време в учене. То самото вижда, че ако учи само и стегнато във врвмето си спестява уроци и/или препитване.

Отговарям ти на "как?" - разреди и облекчи намесата си постенпенно, стигайки почти до нула до месец. Така ще има време да залитне /ако ще го прави/ още с този учител, който го познава и има потенциал да го следи почти цял учебен ден. В пети клас, с новите учители вече ще е с друг опит, умения и самочувствие.

ПП Андариел, когато обсъждате география или физика на разходка, според мен не учиш с детето. Предаваш знания. Може би там е основното ни различие с теб. В последните ти постове обаче няма.

# 61
  • София
  • Мнения: 62 595
Когато се налага направо си ходя по учебника и чета урока, за да мога да го смеля някак и да го обясня. Много учебници са написани ужасно, а ако се окаже и калпав учител, тогава няма друг начин, освен вкъщи да се обяснява всичко.

А не трябва ли и детето да бъде питано, да му се предложи самоподготовка. Ей така, небрежно да му се спомене, че догодина вече ще е е по-пораснало, и че като по-голям ученик вече няма да има занималня, ще може ли да се справя самичък и т.н.

# 62
  • София
  • Мнения: 4 031
Според мен сега е времето да го отучите от вечерната проверка. Може да предупредите г-жата в у-ще, за да внимава за ситуации за ненаписано домашно, ненаучени неща, с една дума може да ви сигнализира,защото е само един учител по всички предмети. Догодина това вече е невъзможно, едно че учителите са различни, второ, защото може да не случите на добър на учител, и тогава детето да има наистина проблем по някой от предметите, да се налага наистина да му обяснявате допълнително. 5 клас е много деликатен, доста труден за всички деца.

# 63
  • Мнения: 11 962
От много постове разбирам, че V е клас е нещо съвсем различно.Каква всъщност е най-сериозната промяна, освен многото учители?/която за някои училища всъщност не е новост/

Има ли някаква качествена разлика в предмети, обем и др?Учи ли се съвсем различен предмет, тогава ли се въвеждаха химия и физика?Забравила съм, а е минало толкова много време от моето учене в осн. у-ще.


# 64
  • София
  • Мнения: 62 595
Материалът изведнъж става по-труден - уроците стават по-дълги и трябва да се учат, не е достатъчно в клас да се слуша, всеки учебен час се взема нов урок по всичко. За децата, които все още не са обиграни четци, не могат да поемат, че и после да разберат целия обем информация. Ако случат на свестни учители, ще им се налага да разказват уроците по география и история, че и по другите предмети, а не само да чекват тестове. По български и литература ги чака много, много учене, което си е чисто езикознание. По математика всеки час ще е нов урок също.  Затова е критично важно да е развито вниманието и работната памет.
Не помня точно, но имат човек и природа, в който учебник всеки раздел е биология, химия, физика. Има си учене, и ако тогава не хванат терминологията на фундаменталните науки, са живи загинали до гимназия.

# 65
  • Мнения: 1 622
Не че не съм доволна от госпожата в клас, най-вече защото нямам база за сравнения, но домашните не се проверяват в клас. Госпожата е казала, че няма време да си преподаде материала, така че в клас се взимат новите неща, правят се упражнения, домашното си е за вкъщи и това е.
Проверява ги госпожата в занималнята на конвейр или се проверяват от родителя вкъщи, или който там проверява, или не се проверяват, т.е. детето само трябва да си провери нещата.

Госпожата обикновено е доволна от всички с малки изключения.

Както се казва, когато госпожата е доволна, тогава и родителят е доволен, така тя не създава стрес за себе си, не създава и за родителя. Един вид: "всичко е наред"
Но да, ще се опитам да минимизирам контрола (отново), да видим какво ще стане.

# 66
  • София
  • Мнения: 62 595
Така вече нещата излгеждат по друг начин. Недопустимо е в начална степен да не се проверяват домашните. При вас просто нещата не са си вървяли както трябва още от самото начало.

# 67
  • София
  • Мнения: 4 031
В такъв случай е разбираемо да имате контрол вкъщи, при положение, че той отсъства в училище. И аз бих го правила вероятно, ако бяхме с такава госпожа, която е предимно доволна. Въпреки това си мисля, че е добре да го намалите, за да може детето да развие собствена отоговорност. И е по-вероятно догодина да ви се налага повече участие, всичко , което Andariel е написала за 5 клас е точно така.

# 68
  • Мнения: 24 467
В твоето положение аз не бих била доволна от госпожата, т.к. да се очаква и разчита детето само да си провери е нон сенс. За мен във всеки клас щом се дават домашни, то те трябва и да се проверяват. В противен случай начинанието е безсмислено.
...
За рекламата, каквато смятам, че се прави тук, информирах модератор.

# 69
  • София
  • Мнения: 13 216
Не че не съм доволна от госпожата в клас, най-вече защото нямам база за сравнения, но домашните не се проверяват в клас. Госпожата е казала, че няма време да си преподаде материала, така че в клас се взимат новите неща, правят се упражнения, домашното си е за вкъщи и това е.
Проверява ги госпожата в занималнята на конвейр или се проверяват от родителя вкъщи, или който там проверява, или не се проверяват, т.е. детето само трябва да си провери нещата.

Как трябва да се проверяват домашните от госпожата?  newsm78 Нашата класна не е проверявала домашните по същество така да се каже  Wink Аз не познавам начален учител, който да отделя примерно 15 мин да проверява дали децата вярно са написали домашните. А и целта им всъщност е да се затвърди НАУЧЕН материал или да се упражни.

Какво е различно на 5 клас? Всичко... #Crazy При нас вкл. училището. Материала е много по-труден, всичко е написано доста по-сложно. По математика се учат различни неща. В 1-4 клас по математика общо взето се учи едно и също, но с различни числа. В 5 клас например започват да доказват, започват десетични дроби и пр. По БЕЛ започва сериозен синтактичен анализ. Започват сложни преразкази. По география се взимат основни понятия, релеф, почви, атмосферни условия, пояси.. по История, бррр, хич не я обичам  Crazy По ЧП основни процеси, строеж на веществата, дуфузия, конвекция, маса, обем и т.н. Изобщо постават се сериозни основи по всички науки. Отделно наблюденията ми са, че всички деца точно в тоя клас изведнъж бият отбой. Явно им идва много всичко и започват да се отпускат. Отделно, че според мен межди 4 и 5 клас има огролно стъпало по отношение на сложност. Някак не е плавен прехода...

# 70
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Проверяват се често всички домашни на всички деца. Като се прибере тетрадката.
Отделно се проверяват за 5 минути в час други, като се четата самите домашни и учителят коментира.
Ако това не се прави, не виждам как родител може да е доволен.

ПП Като рдител, който обикновено не знае какво се учи в актуалния клас, не намерих друга разлика освен многото учители без изградено мнение, с разнопосочни и различни критерии. невиждащи цялостната картина в поведението на децата. В рамките на класа се нагласят обаче и свикват.

# 71
  • София
  • Мнения: 13 216
Проверяват се често всички домашни на всички деца. Като се прибере тетрадката.
Отделно се проверяват за 5 минути в час други, като се четата самите домашни и учителят коментира.
Ако това не се прави, не виждам как родител може да е доволен.


Може.. ако тия 5 минути вместо да се предъвква домашно се прави диктовка  Wink Имаха купища изписани с диктовки тетрадки. Във всеки 5 свободни минути тя раздаваше тетрадките за диктовка. Нашият клас беше с най-висок резултат на НВО от випуска и без да им се проверяват домашните ежедневно. Дежурните в междучасието проверяваха дали е написано, а как е написано не виждам смисъл да се губи време от часа. Вероятно са събирани тетрадки, не знам. Моето дете си пишеше домашните в занималнята, а там учителката си има задължение да ги провери дали са написани както трябва.

# 72
  • Мнения: 24 467

.... Моето дете си пишеше домашните в занималнята, а там учителката си има задължение да ги провери дали са написани както трябва.

Но това е съвсем различна ситуация от тази, при която детето не ходи на занималня и си прави самО домашните вкъщи. Тогава няма учителката от занималнята, която да му ги проверява и тази работа следва да си се свърши от учителя, който възлага задачата. Какъв смисъл има от възлагане на задания, които няма кой учител да провери? Родителят може да не е компетентен, той не е по подразбиране специалист, какъвто е учителят.

# 73
  • София
  • Мнения: 62 595
Безсмислено е да се дава домашно, ако след това не се проверява от този, който го е дал. За какво е иначе, да отчита дейност? Имаше един период, в който не се проверяваха домашните по един предмет, имаше отговорници, които трябваше да минат и да регистрират дали всички имат домашно. Резултатът беше, че с времето децата все по-рядко пишеха домашни. Каквото и както учителят подаде нещата, точно така правят и децата.

# 74
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Vache, сравняваш несравними неща*. Освен това в описаното от теб има неточности** и неясноти***.
---
*Коментираната проверка е в клас с начален учител, а не с начален учител и занималня.
**Не си сигурна какво и колкос е проверява в занималнята.
*** Диктовките проверяваше ли ги? Защото ако не - и те не са много полезни - разчита детето да провери, което е несигурно.

# 75
  • Мнения: 1 622
Vache,  има училища в София, в които дори детето да иска, или родителят да иска, за да е по-точно, то няма осигурена занималня за всички деца. Нашето училище е такова от първи клас.

За мен е абсолютно задължително да се проверяват домашни. Ако съм учител и нямам време да проверявам индивидуално, бих отделила точно по 5 минути в края на всеки час, за да кажа какви са отговорите на задачите или как трябва да изглежда домашното по български. Който е объркал нещо, да огради сгрешеното и да си го види вкъщи.  Който има въпрос да вдигне ръка и да пита. Ще обясня през междучасието.

Бтв-моето дете ходеше на занималнята в училище  по едно време. Домашните по всички предмети се пишеха за около час-т.е. БЕЛ, четене, математика, английски. Госпожата ги гледа, отбелязва ако има нещо и след това започва една игра чак до 18 ч като дойда да го прибера. Т.е. свършва се училище в 13.10, започва се занималня в 13.30 и в 14.30 всички са навън. Да, за това време може да си напишеш домашното някак си, но за мен това не значи, че си научил или разбрал.А формално погледнато-детето си е написало домашните, какво да кажеш.
Предполагам е от учител, до учител, както и до начин на преподаване.
Аз малко по друго си представям нещата да се случват. Не мога да кажа на детето-оправяй се сам, има учител в клас, който е за това, да ти помага. Установила съм, че не мога да разчитам единствено и само на учителите, а за детето вече обяснявах в цялата тема:)

Последна редакция: ср, 18 фев 2015, 11:43 от Ripple

# 76
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Зависи и от началния учител. Час домашни са добро количество. Стига и да са рачетени за не повече от час когато са били дадени.

# 77
  • Мнения: 1 622
Не знам.
Само за да напише всяка дума по английски по десет пъти, както им искат в клас, и след това домашното, му трябва поне половин час. Английски имат всеки ден. А има и една Грамар бук, където е добре да си прочете и граматиката. Какъв е смисъла да направиш цяло упражнение като следваш някакъв пример, ако не знаеш какво точно правиш? (А иначе домашното е почти вярно, все пак се гледа пример.)
От тук насетне, просто не виждам как за другия половин ще направи и БЕЛ, и математика, където също освен домашното, е добре да прочетеш какво си учил в клас, какво са сродни думи или какво е минало несвършено време (примерно).
Разбира се, темпото на другите деца увилича, ако едно е готово и тича с топката навън, другите ще си счупят ръцете от писане да приключат по-бързо.
Но да речем, че нашето училище е частен случай и на други места може и да е много по-добре.

Малко изместих темата.

# 78
  • София
  • Мнения: 13 216
Ом, не ми се спори с теб, което целиш с изясняването на някакви неясноти  Wink

Ripple, обещавам довечера подробно да разпитам дъщеря ми как са били проверявани домашните й в клас. Обаче това, което пишеш изобщо няма как да се осъществи. Представям си учителката как седи и обяснява в междучасието домашни. Да не говорим за това, че всички имат нужда от това междучасие, за да почиват, да отидат до тоалетна и пр., а не да изясняват домашни.

Излезе, че на тук пишещите учителите ВСЕКИ час отделят по 10 минути да пререшат домашното. Явно децата около мен са изключение.

А темата не беше ли за подготовката след училище  newsm78 при това в 5 клас. Ако не е така просто няма какво повече да кажа по нея.

П.С. Занималнята в моят пост нямаше нищо общо, може да се замени с родителят у дома. В нашето училище също не всички ходеха на занималня.

Последна редакция: ср, 18 фев 2015, 13:08 от Vache

# 79
  • София
  • Мнения: 62 595
Началните учители проверяват постоянно, поне би трябвало да го правят. Всеки ден събират тетрадките по различен предмет и така осигуряват текущ контрол. От пети клас нататък е по-сложно, особено по български, но по математика има отговори в сборниците и учебника, така че е много лесно детето да установи дали му е вярна.

# 80
  • Мнения: 1 622
Vache, нали това е ролята на учителя, да научи децата?

Значи ако аз не се намеся, т.е. оставя детето само да се оправя, както масово ме съветват, и ако не ходи на занималня, и ако няма кой да му помага вкъщи, как точно детето ще разбере, че задачите му не са решени вярно, че домашното е объркано или че не му е ясно коя е наставката в думата? Става въпрос за 1-4 клас, деца между 6 и 10 години.

Да, учителят ще остане в междучасието, ще остане и след часа, ако трябва.
Нали целта не е да си свършим работата формално, а както трябва?

В твоята работа ако има нещо, което трябва да се дооправи, ще цепиш ли секундата, за да си тръгваш всеки ден или ще останеш още десет минути, за да го довършиш? (примерно)

Защо учителят да не остава всеки ден по десет минути след последния час за тези деца, които имат някакви въпроси по домашните или по принцип? (Нека си вземе почивките между часовете)  Нали става въпрос за неговият клас, неговото преподаване, успехите на тези деца ще са и негови?

Очевидно програмата е наблъскана, очевидно не им остава време, но нали все пак трябва да се търси някакво решение?

Иначе е един порочен кръг от типа-Учителят учи в клас, ние вярваме, че детето си е научило само след това. Когато установим, че не е така (евентуално), почват курсовете, частните учители и въпроси като моите.

# 81
  • София
  • Мнения: 62 595
Ох, то не е съвсем да го оставиш, но чак ежедневен контрол или наемане на учител всеки ден, или наемане на учители по български и математика, и то без детето да има проблем с материала, вече е прекалено! Хвърляй по едно око понякога, но дай възможност на детето да бъде самостоятелно, още повече, че пети клас е един такъв психологически момент за детето.

# 82
  • Мнения: 1 622
Да, ето затова ми е темата:)
Нямам вече това време вечер да хвърлям по едно око и търся варианти.
Вечер той е уморен от училище, прибираме се към 19ч, иска да разтовари, малкият ме е хванал за крака, не ме е виждал цял ден, като добавка вечерята, къпането, цялата проза и е станало 21 часа-картинката е ясна.

Иначе може да взема човек и за два пъти седмично, може да не е всеки ден, но трябва да има човек.

Благодаря на всички, които ми предложиха варианти в темата и на бележки.
Наистина ми беше полезно.

# 83
  • София
  • Мнения: 4 031
На моето дете до 4 клас са му проверявали повечето домашни. Понякога се изкарват децата едно по едно да покажат по една задачка, друг път са събирани тетрадки, или са гледани в часа, или само са казвали отговорите. Вече когато материала е поупражнен само е гледано дали има написано в тетрадката. Но бяхме при страхотна г-жа, която освен необходимото за децата, правеше и много, много повече. При вас ситуацията е съвсем различна. И за жалост е така на много места.
А относно догодина - според мен ще си покаже, може да ви се падне чудесен учител по математика и слаб по БЕЛ, или обратното. Това все пак са двата ключови предмета, където н е е хубаво да се натрупват пропуски, не само заради матурите, а основно защото след това трудно се наваксва. Нещата вървят последователно, не може да прескачаш, защото в един момент става пълна каша. Така че ако имате примерно слаб учител по БЕЛ би било по-добре да вземете някой да подпомогне процеса и вкъщи.

# 84
  • София
  • Мнения: 62 595
Обидно е дете в пети клас да има два пъти седмично пъдар, защото не можело вечер да се проверяват. А защо всяка вечер да се проверяват? Няма как друг на носи отговорността вместо  родителя. Мисля, че за много родители това е сериозен проблем. Първо свикват по цял ден детето да е на градина и като дойде първи клас, и пропищяват, че били на работа и не можели да си прибират децата, а занималнята, видиш ли, не е до седем вечерта, а до 4-5. После пищят, че все пак трябва да гледат домашни в първи клас и в събота и неделя. Криво-ляво свикват до четвърти клас. В края на четвърти следва пищенето как нямало за петокласниците занималня и какво щели да правят! Ми, не може, давай до седми клас, че и до дванайсти да е в ДГ, че да може човек спокойно да си ходи на работа, а вечер да си бъбри пред телевизора! Сори, ама започвам вече много да се ядосвам! Тези деца да не са на комшията или на държавата! Щом трябва, и домашни ще се проверяват, и всичко! Най-лесно да се кара на кеш енд кери - плащаш на учител и заминаваш! Да не мислиш, че на учителката много ще й дреме накрая - за нея това е работа, най-често страничен доход и няма да играе по нечия свирка. То, затова и толкова се прегръща идеята за целодневното обучение, защото трябва училището да е продължение на дГ за удобство на родителя - да се прибере вечер вкъщи и да няма никакви ангажименти.

# 85
  • Мнения: 4 204
Едно и също чета 2 страници вече.
Разбрахме позициите на всички пишещи.
Не е нужно да се повтаря по няколко пъти.
Мисля, че и авторката събра мнения и ще прецени как да действа.

# 86
  • Мнения: 11 962
Сори, ама започвам вече много да се ядосвам! Тези деца да не са на комшията или на държавата! Щом трябва, и домашни ще се проверяват, и всичко! Най-лесно да се кара на кеш енд кери - плащаш на учител и заминаваш!

Ами ако аз съм една проста- за себе си конкретно говоря- и нито език зная, нито тънкостите на граматика и математика владея, какво- да си оставя детето да затъне ли?
Всяко дете ползва нечия чужда помощ- дали на платена/ безплатна занималня, дали на родител, частен учител или др. обгрижваща фигура.Няма срам в тази работа, срамно е да се игнорира ученето и се ходи на у-ще ден да мине, друг да дойде.

Дали учител ще идва у дома в V клас или детето ще ходи в дома на учителя в VІІ- все тая, днес наистина училището не е място за усвояване на материала, а място за демонстриране на усвоеното някъде другаде.

# 87
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако си, ама не си! Простите мога да ги оправдая, но аз лично съм виждала родители, които са много зле, но имат желание да помогнат и започват заедно с децата си да се учат наново.

Не е все тая, защото целта на ходенето на уроци в седми клас е съвсем друга - явяване на изпит за класиране по точки, по определен изпитен формат. Същото е като със сертификатните изпити, които държат кандидат-студентите по езици, сат и пр. - ходи се на курсове, иначе резултатите ще са ниски. И не защото те ще научат езика или математиката по-добре, а защото им трябват високи резултати, за да имат шанс да се класират. За да ходи едно дете текущо на уроци, значи му куца материалът... или родителите не могат да дадат пространство на детето да се докаже като самостоятелен ученик. Все пак, говорим за пети клас, не за първи, нали така! Ако не разбира - да пита! Поне това трябва да го научи на 10 години!

# 88
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Vache, няма нужда да се опитваш да ме обиждаш.
Скрит текст:
Редактирам за да добавя това дето не си го видяла /както си пропуснала и втория цитат долу:
Ом, не ми се спори с теб, което целиш с изясняването на някакви неясноти  Wink

Vache, сравняваш несравними неща*. Освен това в описаното от теб има неточности** и неясноти***.
---
*Коментираната проверка е в клас с начален учител, а не с начален учител и занималня.
**Не си сигурна какво и колко се проверява в занималнята.
*** Диктовките проверяваше ли ги? Защото ако не - и те не са много полезни - разчита детето да провери, което е несигурно.
Не само че чете и препитва по домашното, а се прибират за проверка тетрадките.
Мисля, че съм го написала в прав текст. Това са повече от 10 мин на ден. Дори не са в час.

Последна редакция: чт, 19 фев 2015, 12:21 от ом

# 89
  • София
  • Мнения: 13 216

Значи ако аз не се намеся, т.е. оставя детето само да се оправя, както масово ме съветват, и ако не ходи на занималня, и ако няма кой да му помага вкъщи, как точно детето ще разбере, че задачите му не са решени вярно, че домашното е объркано или че не му е ясно коя е наставката в думата? Става въпрос за 1-4 клас, деца между 6 и 10 години.


Чакай малко.. ставаше дума за петокласници. Или не си пуснала ти темата?  Rolling Eyes newsm78
Ако те интересуват децата в 5 клас е едно, ако искаш да ни кажеш как помагаш на своето дете, е друга работата...
децата в 5 клас могат сами да четат зелените (сини, пембени) карета в учебниците си и да учат САМИ!. Не бъркай контролът със сдъвкването на информация на прогимназисти.
Аз бях до тук, защото не виждам смисъл да обяснявам едно и също. Изглежда ми, че четат възрастни хора, които не искам да обиждам подценявайки ги с безкрайни обяснения  Wink

Ом, не видях някъде да те обиждам, ако обичаш не ми вменявай такива действия!

# 90
  • Мнения: 24 467
Да, за петокласник става въпрос, който ще бъде такъв догодина и за когото майката се чуди как да осъществи контрол, т.к. работи и се връща изморена от работа в 19.00 часа, а има и още едно малко дете.
Така започва темата. А сега детето явно е в ІV клас.

# 91
  • София
  • Мнения: 13 216
Ох... ми да изясни тогава какво я интересува и да обсъждаме него, защото досега повечето коментари са за начален курс  Wink

# 92
  • София
  • Мнения: 62 595
Нея я интересува пети клас, но гледа с очите на майка на четвъртокласник, който едва е започнал втория срок! Не й идва на ума, че до следващата есен има повече от половин година, а половин година за едно дете на 9 е като две години за 16-годишен  - детето се превръща в съвсем друг човек.

# 93
  • Мнения: 1 622
Момичета, разбрах ви.
За мен темата е изчерпана.
Благодара на всички.

# 94
  • София
  • Мнения: 13 216
Ripple, наистина изчакай да свърши училище синът ти. Ще се изненадаш каква е разликата есента. Аз се изненадах. Понеже сменихме училището, а новото е доста далеч от нас бях оставила някак на заден план как ще се придвижваме. Т.е. изглеждаше ми някак далеч във времето. Да, обаче моментът дойде и тя започна 5 клас. Сутрин я водех аз (учат само първа смяна). Нямах идея как ще се прибира, реших, че в движение ще се решава. И така още от първия ден тя започна да се прибира сама. На третия извадих ключове. Изобщо не съм си и представяла, че ще е възможно. Мислех, че едва ли не до 6 клас ще я придружаваме. Да, обаче се оказа, че буквално за 2 часа взехме решение да се придвижва сама през цяла София, защото училището не е на 2 спирки.
Това го казвам, за да илюстрирам колко е голяма разликата в зрелостта дори и само за 6 месеца.

За училището аз ще ти дам съвет да проверяваш и да изискваш. Още на първата родителска среща всеки учител ще ви каже какво изисква от децата. Ако следиш това всичко ще е наред. Самите деца вече се чувстват големи и започват да искат да си поемат сами отговорност. Аз мисля, че е добре да ги оставяме да го правят, въпреки, че на мен лично е трудно. Аз също колкото и да се заканвам я натискам да учи. А истината е, че трябва да я оставя няколко пъти да не си научи и да й шибнат двойките. Тогава самата нея ще я е срам пред класа и ще се стегне. Ама някак не мога да се пречупя.

# 95
  • България
  • Мнения: 240
Аз имам следния проблем и бих приела съвети от вас - виждам че има примери за подражание.
Моето детенце (4 клас) се подготвя много добре в целодневна форма на обучение, но остане ли си вкъщи е  някакъв ад отстрани сигурно приличам на звероукротетел - докато не повторя 1000 пъти напиши си домашните , кога ще си напишеш домашните, кога ще седнеш да учиш и т.н. не се става. И на мен ми омръзва да повтарям и на него да му се повтаря. Положението е страшно изнервящо и ситуацията не се издържа просто. Ще кажете "ами остави го сам " - оставяла съм го и отива неподготвен. Имам мъничко бебе и обстановката стана нетърпимо. Изглежда че греша някъде но не знам как да подходя.. Sad 

# 96
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Списък задачи за деня, които да си отмята?
Подробен - разтоварване на чантата, домашни, приготвяне на чантата и т.н. За да може да има чувство за успешност - колко много неща са свършени. Simple Smile И таблично да си отмята важно Simple Smile

# 97
  • София
  • Мнения: 62 595
бащата къде е в картинката? Може детето да ревнува от бебето и това допълнително да усложнява нещата.

# 98
  • България
  • Мнения: 240
ом може би имаш право за списъка
Andariel бащата работи до късно дори и в неделя по-някой път и се занимава вечер с тях за има-няма 1 час и после са по леглата. Ревност определено има, макар и доста да "омекотявах" страстите

# 99
  • София
  • Мнения: 62 595
може да работи до късно, но това не го освобождава от отговорност, щом има проблем. Неговото мнение какво е, той какво отношение има към създалата се ситуация? Прави ли нещо по въпроса или си стои "на работа"?

# 100
  • София
  • Мнения: 13 216
бащата къде е в картинката? Може детето да ревнува от бебето и това допълнително да усложнява нещата.

Има го този момент  Wink Понякога не се забелязва, защото не е класически модел на ревност. Голмята ми дъщеря никога не е ревнувала открито малкото. Чак беше подозрително. Нещата ескалираха точно в такъв тип проблеми, които описваш. То не го прави нарочно детето, дори не подозира, че го прави заради бебето.
Лошото е, че не мога да ти дам съвет, защото моята щерка в редки случаи се е готвила у дома. Само като е била болна. Първоначално почва с ентусиазъм, а после постепенно за 3 дни съвсем става мързелива работата. Все пак си отиваше с научени уроци и домашни, въпреки, че тяхната класна даваше толеранс от ден-два, защото все пак едно болно дете не може да се готви с температура. Въпреки всички тя винаги е била с написани домашни, ама след много зор. Пак казвам, случвало се е изключително рядко. В занималнята сякаш го приемат като училище и задължение, което спазват. И пак си имаше деца, които не пишеха там. Моето чинно си пишеше всичко. За разлика от сега в 5 клас, където явно реши, че е мнооого голяма и може всичко  Crazy

# 101
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно затова тук идва ролята на бащата, още повече, че май става въпрос за момче.  Момчетата се учат на отговорност и самостоятелност от мъжката фигура в семейството.

# 102
  • България
  • Мнения: 240
Vache Твоят случай наистина е подобен на моя - много близко поведение, надявам се и той като вас да стане по-самостоятелен и не чака наставления от мен. Това малко ме обнадежди
Andariel да, става въпрос на момче, но като че ли усилията на нашия татко нямат резултат. Той на моменти ме гледа и слуша, но сякаш не ме чува - чуваме се когато повиша тон, което е доста неприятно. Чуваствам се едно съм "изпуснала" ситуациятаи няма комуникация, а от това много ме е страх. Искам да сме приятели

# 103
  • София
  • Мнения: 62 595
Това, което в един момент открих, а и е потвърдено по дебелите книги е, че при конфликт или натегната ситуация, не трябва да се повишава тон, а тъкмо обратното - единият трябва да влезе в ролята на контролиращ ситуацията и да намали височината на гласа и децибелите, да говори на другия спокойно и доста по-тихо. Така другият ще бъде принуден да се заслуша в един момент. Викането не само не помага, а и влошава ситуацията.
Друго - говорене с детето, поощряване за добре свършената работа, повтаряне, че е умен и всичко може да постигне, че е пораснал и може да се справи сам да си организира времето. Има едно нещо, което казвах на моите навремето - ако ти не си организираш времето и дейностите, винаги ще се намери някой друг да ти ги организира, а тогава е по-вероятно чуждата организация да не ти хареса - затова виж какви домашни и уроци имаш, и си ги организирай сам.
Приятели няма как да бъдете, защото ти си му майка, има йерархия, която все пак трябва да се спазва, но можете да сте близки. Не казвам да команориш и т.н., но все пак трябва да се знае, че ученето си е негова грижа и е за него, а не за теб или за учителката. Това също можеш да му го обясниш - много те обичам, грижа ме е за теб, и тъй като зная, че си много умен и способен, на училище можеш да се справяш чудесно, вкъщи също сам да си учиш, а така ще ни остава повече време да се занимаваш с други любими неща или просто да сме в хубаво настроение и да правим разни интересни неща заедно или просто да си говорим, да играем и т.н.

Последна редакция: нд, 22 фев 2015, 12:52 от Andariel

# 104
  • Мнения: 24 467
Аз имам следния проблем и бих приела съвети от вас - виждам че има примери за подражание.
Моето детенце (4 клас) се подготвя много добре в целодневна форма на обучение, но остане ли си вкъщи е  някакъв ад отстрани сигурно приличам на звероукротетел - докато не повторя 1000 пъти напиши си домашните , кога ще си напишеш домашните, кога ще седнеш да учиш и т.н. не се става. И на мен ми омръзва да повтарям и на него да му се повтаря. Положението е страшно изнервящо и ситуацията не се издържа просто. Ще кажете "ами остави го сам " - оставяла съм го и отива неподготвен. Имам мъничко бебе и обстановката стана нетърпимо. Изглежда че греша някъде но не знам как да подходя.. Sad 

Когато се роди малкото ми дете, големият беше първи клас. Не е ходил на занимални, от съвсем малък си се готви у нас самостоятелно. Като казвам "самостоятелно" имам предвид точно това, т.к. от втория му скор в първи клас аз постепенно започнах да работя /тук дело, там две, среща и т.н./ и след месеци си работех на пълен ден. Малкото дете го гледаше бавачка, която се занимаваше с него, не с ученика.
Това, което съм правила, е даване на допълнителни задачи по математика и български и те, плюс домашното от училище исках да ме чакат, когато се прибера. Близо година- две ми се е налагало понякога просто да го връщам от игра, т.к. не е бил готов или е бил доста небрежен. Просто звъня и му казвам да се връща, защото еди какво си не е изпълнил. Постепенно свикна, че първо се свършва работата и тогава- времето е изцяло негово и няма кой да му разваля игровия процес, ако се е взел навреме в ръце.
В четвърти клас си беше напълно самостоятелен, изцяло си се готвеше сам. Малкият беше вече на градина. Нямам баби и дядовци- доброволци да помагат. Нито някой от нас си е стоял вкъщи да го готви и да му упражнява постоянен контрол.
Дори когато го готвех за МГ след четвърти клас сам си решаваше у нас задачатие, а аз изяснявах неясните, когато се прибера. Случвало се е и по телефон да ме пита за някоя.
Та е според както свикне детето. Лично аз не одобрявам целодневното обучение най- вече заради това, че децата не свикват на самостоятелност навреме. А могат.
Може би е добре и да кажа, че не съм му оставяла за следобед ТВ и компютри, т.е. разсейвалници. На тях и възрастните трудно им удържат, че едно дете ли ще издържи да изкушението.

# 105
  • София
  • Мнения: 13 216
О, аз си мисля, че всички рано или късно се чувстваме така...
И при моята щерка е същото положението. Аз гледам някак да балансирам и не успявам  Wink Ама като гледам при наборите й е същата работа. Явно започва пубертета, а в тази възраст на тях е по-трудно отколкото на нас. Не съм подготвена за тоя период, признавам си и изглежда, че ще мина през него със затворени очи, a хич не бива...  Rolling Eyes

# 106
  • София
  • Мнения: 62 595
Допълнителни задачи не съм давала, освен при положение, че нещото не е ясно, по-точно в ролята на примери, на упражнение, и то в мое присъствие. Но да връщам от игра, да прекъсвам друго занимание на детето - не, никога! Нека да усетят къде са границите. Възрастните също не вършат първо и само работата, пък после удоволствията. Не виждам смисъл от децата да се изисква повече, отколкото възрастният е способен да направи. Включително родителят. Такива суперсамодисциплинирани възрастни много рядко се срещат, а от децата да се изисква е нелепо. Най-лесното нещо е да изискваме от децата всичко, но дали е полезно за тях, освен за нашето самолюбие?

# 107
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
 И аз съм от майките, оставили децата си да се оправят с домашните сами още от 1 кл. Не са ходили на занималня, писали са и са учили сами. Помагала съм при нужда и въпроси, но в никой случай не проверявам домашни ежедневно.
 Сега малкият е 5 кл., когато има неясноти ме пита, ако имам време в неделя го препитвам отгоре -отгоре, но като цяло се справя сам. Дори да се издъни не драматизирам, важното е че се е научил да е самостоятелен. За протокола, завърши 1 срок на 5 клас с 3 5-тици.

# 108
  • Мнения: 14 133
Да си кажа и аз за моят петокласник.  Wink
Не проверявам домашни. Помагам за писането им само, ако потърси помощ.
Но по разказвателните предмети изпитвам вкъщи винаги, за да съм сигурна, че си е научил урока.
Иначе просто няма да отвори учебник, ако няма някакво домашно по тях.
И , наистина, разликата между 4-ти и 5-ти клас е огромна - много учители, всеки със своите изисквания, по-труден материал и т.н.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт