Лесно ли е да си вегетерианец (по света)?

  • 5 275
  • 90
  •   1
Отговори
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Любопитно ми е да прочета вашите впечатления от това какво е положението в страните, в които живеете, с хората, които не консумират месо и/или животински продукти като цяло (т.нар. вегани).
Напр. самата национална кухня предлага ли разнообразие на безмесни ястия? Заведенията имат ли менюта за вегетерианци? Изобщо, тези алтернативни течения в храненето (алтернативни - без месо/без мляко/без глутен),  какво място имат в културата на масовото хранене (около вас) - достъпни ли са/ като наличност и като цена?

Напр. знам, че в някои страни зеленчуците са доста скъпи и е по-трудно човек да се храни с веге храна (в Япония).
На мен и в България ми е по-трудно да намирам достатъчно разнообразие, отколкото тук, където живея (Израел). Та, в този дух са ми чуденките  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 3 241
Отговорно ще заявя, че във Франция не е.

Не съм вегетарианка, а дори аз го забелязвам.
Да си призная дори не познавам вегетарианец тук. (сигурна съм, че има де).

Френската култура на хранене държи на цялостното ядене.
Кухня предлага някои варианти, но не като за цяло ястие.
Рататуй е просто гарнитура Simple Smile

Децата хапват месо и риба от малки.
Млечните продукти са култ.
Не си и представям да ида на гости/на банкет и да има само вегетарианска храна.

Естествено в стола за хранене към фирмата ни можеш да си вземеш само зеленчуци и ориз например.
В менютата по ресторантите има (макар и рядко) някои безмесни ястия. (например омлет или някоя салата/супа).

Имах в началото разговор с една колежка на тема кой какво бил готвил.
И аз обяснявам : за вечеря - тиквички с ориз. Тя 5 пъти ме пита към какво е било гарнитура това.


За глутена да допълня: в последните години има все по-голямо предлагане по магазините.

# 2
  • Мнения: X
Ние сме от месоядните, но имаме няколко приятели вегета, както и няколко близки деца със силни алергии - към лактоза, към ядки, и със силна глутенова непоносимост. Тоест имам някакъв поглед над нещата, разбира се като страничен наблюдател.
По мое мнение в Германия не е проблем да си със специални хранителни нужди. Намира се всичко на пазара - зеленчуци разнообразни и достъпни, ядки и зърнени също всякакви, заместители и алтернативни храни също. Има все повече био-магазини с огромен избор специални храни. Има и специализари веге-ресторанти тук-там. Почти навсякъде се намират менюта без месо, разбира се не е съвсем масово, но не е и рядко срещано. Това, което тук ми липсва е по-голямото разнообразие от пресни морски храни - масово има 2-3 вида риба, замразена.

# 3
  • Мнения: 2 563
Осъзнах колко много месо се яде в САЩ едва когато спрях да ям месо. В повечето ресторанти вег опциите са салата и 1, максимум 2 неща с ориз или паста. Месо се сервира за закуска, обед и вечеря. Добре сготвена вег храна, с въображение, не е норма. Тъжно е, че много малко готвачи умеят да готвят с вег продукти. Добре, че в Ню Йорк имаме и вегетариански ресторанти, където можем да се изолираме.

Съществува идеята, че рибата минава за вегетарианска храна.  На една сватба бяхме помолили за вег меню. Чак в последния момент майката на младоженеца разбрала, че готвачът си мисли, че вег меню = сьомга. Помолила за друго и така на сватбата ние ядохме паста със суров едро нарязан лук и доматен сос от буркан. Confused

# 4
  • Мнения: 46

В Кипър по време на постите е много лесно. Навсякъде се предлага страхотно разнообразие от храни без животински произход. По фурните има много постни сладкиши, дори шоколадова торта. В ресторантите има специално постно меню.
Дори и когато няма пости, пак не е проблем защото кухнята им го позволява. Те ядат много бобови храни, тахан, маслини, зеленчуци. Разбира се когато няма пост ядат много месо, но ако го пропуснеш гладен няма да останеш Simple Smile
Като цяло младите не постят много и не съм забелязала да има много вегетарианци, но понеже е традиция и част от кухнята им, тези храни си ги предлагат.


# 5
  • Мнения: 513
Никога не съм се замисляла, значи не е толкова трудно.

В много ресторанти тук намирам вегетарианско меню, както каза Хиър без много въображение, но има поне 3 - 4 неща. В България никога не ми е било проблем, според мен по ресторантите има доста вегетариански опции.

# 6
  • Мнения: 2 988
Аз бях ово-лакто вегетарианка, когато дойдох в САЩ, проядох месо и риба на петата си година. Като цяло бих казала, че тук е по-скъпо да осигуряваш разнообразно вегетарианско меню, отколкото да караш на месни продукти. Освен това има огромни разлики в наличността на вегетариански опции - та даже и на сурови плодове и зеленчуци - в различните части на страната. Аз проядох месо докато живеех и работех в малко градче в Мичиган, през зимата, където при постоянни температури -20 до -30 имах достъп само до замразен грах и спанак, картофи, царевица и зелени ябълки. В ресторантите опциите ми бяха пържен китайски ориз със зеленчуци, пица или картофено пюре... и хуммус в арабската закусвалня, ама колко месеца може да карачовек на хуммус и фалафел? Така че още на петия месец вече ядях сьомга, а в най-големите студове директно минах на пилешко.

Мъжът ми спазва православните пости и това означава на практика, че половин година яденето извън къщи е изключено, защото тук наоколо дори в ресторантите, които предлагат вегетарианско меню, няма веганско такова. Вегетарианско ястие тук обикновено е нещо с кашкавал, масло или сметана, често и трите наведнъж.

# 7
  • Мнения: 3 367
я я я  с каква тема е почерпила Мента пред-Коледно  bouquet
Америка,мидуест- много познати/близки са веге (различна степен); преди години се тръбеше много и голям зор "с какво ще те нахраним сега",вече  е доста по-разпространено . При регистрации за конференции има винаги питане какви са нуждите,вкл чисти вегани. Ресторанти има всякакви,ние ядем предимно индийско навън,с времето много намалих яденето извън къщи като цяло,по ред причини, но винаги има паста или салата или супа.Има и специализирани веге места,не са много по-скъпи.
Никой не коментира (вече) че децата избягват месо. Носят си обяд на школо,та не ги мисля.
Зарзават взимам от ферма. Бюджетът за храна не се промени значителмо откакто промених навиците на цялата фамилия,но обективно ядем много по-разнообразно и повечко като обем Mr. Green
дете 3 е единственото,което не е яло месо; лелята дето го гледа ме подпита 2-3 пъти и дотам; беше откраднал една пилешка хапка от паницата на съседчето преди година +,лелята беше изпаднала в амок как ще я уволня без време Joy

# 8
  • Мнения: 1 102
Ям 2-3 пъти в месеца месо. Нямам никакви проблеми по заведения, ресторанти (За Германия).
Единствено, като отида на гости нямам избор, но това са общо взето и пътите, когато ям месо. Като е вкусно сготвено и качествено не бих отказала.  Peace

# 9
  • Мнения: 3 845
Колумбия - ако се храниш само вкъщи изобщо не е трудно да си вегетарианец. Магазините и пазарите изобилстват от пресни плодове и зеленчуци целогодишно. Царевица, юка, зелени банани, ориз, боб - това са традиционни храни, които местните използват за гарнитури, иначе без месо не сядат на масата. И в тази връзка за вегетарианците е много трудно по ресторантите. Най-много две салати и от типа на запечена маруля с кашкавал или препечено Капрезе. Всичко останало е месо. По-лесно е да си купиш от улицата арепа (царевична питка на скара, най-често пълна с кашкавл или яйце), печена царевица, банан, юка, отколкото да намериш вегетариански ястия в ресторантите. За менюта изобщо не може да се говори. В специални магазини тип магазини за натурални храни е пълно с всякакви брашна и храни, подходящи при глутенова непоносимост. Млека от соя и бадеми има във всеки магазин, както и невероятно разнообразие от млечни продукти. За наше съжаление, не използват бг бактериите и продуктите не са като нашия вкус.

# 10
  • Мнения: 2 093
направило ми е впечетление че индийската кухня има доста вегетариански ястия, при това много вкусни. Например ресторант от типа бюфет предлага поне 5-6 вегетариански варианти. Аз сьм в голям град и има всякакви ресторанти; предполагам че за вегетарианци не е толкова трудно да се хранят на вьн. Обаче в малките градове е съвсем друга история, стандартното меню включва бьргери, пици, стекове, а закуската е бекон, яйца и наденици.

# 11
  • Мнения: 945
Канада - не мисля, че е трудно за вегетарианците, има целогодишно пресни плодове и зеленчуци по магазините. В повечето заведения има и вег. ястия.
Имам позната, веган, не съм я чула да се оплаква, че стои гладна Grinning Напротив, все се хвали, че е открила нещо ново и вкусно за ядене.

# 12
  • T"A
  • Мнения: 2 515
В Израел публикуваха някаква статистика, според която ок. 20-25% от населението се хранили алтернативно. На мен не ми се вярва тази статистика да е представителна и не виждам цяла четвърт  вегетерианци... Но определено са много и някак не изглеждат странно в общия пейзаж. В Тел Авив има много заведения, които предлагат в менюто си веган опции (също и безглутенови), а вегетерианските даже не заслужават доп. отбелязване, те са си част от традиционно предлаганите храни. В останалата част на страната, предполагам, са по-консервативни и предлагането на веган опции надали е толкова разпространено.
Но напр. за толкова години не съм видяла или чула на закуска да се яде месен продукт, не им е обичайно.
Не помня да е имало на място, на което да нямат налично соево мляко, ако съм си поисквала напр.

Също така там, където храната е кашерна, тя е или месна, или млечна, т.е. като се влезе в кашерно-млечно заведение, единственото, което може да не пасне на един вегетерианец, е рибата (което ме кара да се замисля какви влияния има сред нюйоркчани  Wink)

Но ако пътуваме в чужбина, винаги гледам предястията в менютата... Анет и една дискусия за френската лучена супа ме накараха да се замисля с какво се хранят вегетата по света.   Simple Smile
Индийската кухня наистина е подходяща, но тя си е екзотика и не е за всеки вкус

Последна редакция: чт, 19 дек 2013, 13:24 от Mentha

# 13
  • Мнения: 513
направило ми е впечетление че индийската кухня има доста вегетариански ястия, при това много вкусни. Например ресторант от типа бюфет предлага поне 5-6 вегетариански варианти. Аз сьм в голям град и има всякакви ресторанти; предполагам че за вегетарианци не е толкова трудно да се хранят на вьн. Обаче в малките градове е съвсем друга история, стандартното меню включва бьргери, пици, стекове, а закуската е бекон, яйца и наденици.


Индийците са с най - голям процент вегетарианци и най - малкото количество консумирано месо на държава. Това при положение че са 1/5 от населението на земята. Там по - трудно се намира ресторант, който сервира месо.

# 14
  • Мнения: 2 093


Но ако пътуваме в чужбина, винаги гледам предястията в менютата... Анет и една дискусия за френската лучена супа ме накараха да се замисля с какво се хранят вегетата по света.   Simple Smile
Индийската кухня наистина е подходяща, но тя си е екзотика и не е за всеки вкус
Mentha, имах една менаджерка, която беше вегетарианка + кошер. Тази жена всеки ден за обяд изяждаше по една консервена кутия нахут. Правеше си салата, в които слагаше нахута, краставици.......Все мъкнеше едни огромни торби.

Jane , явно канадските индийци са си променили вкуса, защото тук има типични месни храни от рода на butter chicken. Ресторантите предлагат голям асортимент от ястия с месо, но сьщо, както споменах присъстват доста вегетариански храни.

# 15
  • Мнения: 2 563

Mentha, имах една менаджерка, която беше вегетарианка + кошер. Тази жена всеки ден за обяд изяждаше по една консервена кутия нахут. Правеше си салата, в които слагаше нахута, краставици.......Все мъкнеше едни огромни торби.


И аз така мъкна общо-взето, но не следвам кашрут. За да е здравословно, вег яденето не може да бъде само хляб и сирене, а пък за да е засищащо, не може да е само салата. Трябва си протеини (бобови, млечни, ядки, темпе, тофу) + въглехидрати, мазнини и зеленчуци. Супер ми е писнало да мъкна торби, но пък вече се уморих и от всичките здравословни и нездравословни вег опции по заведенията около работата ми.

# 16
  • Мнения: 301
Германия. Специално в заведенията изборът е силно ограничен, сравнено с България например, no винаги има някаква опция. Иначе ако се събираш само със себеподобни има достатъчно веган и вегетариански ресторанти (поне тук при мен)...

Моите лични наблюдения са като на Ивенце за Франция.

В националната кухня месото е по-скоро издигнато в култ  Wink http://de.wikipedia.org/wiki/Deutsche_K%C3%BCche - за неговорящите немски картинките са достатъчни. Яде се месо от рано сутрин.

Иначе ако си приготвяш сам храната на пазара има неограничен избор.


ПП. Не съм веге.

# 17
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Шанта, нищо, че не си веге, всеки придобива някакви впечатления по свой си начин, на мен ми е интересно каквото споделяте   Simple Smile

Немската и руската кухня и аз ги свързвам с консумация на месо. Докато френската винаги съм я свързвала с разнообразието (и наличието на зеленчуци), но не се бях замисляла за навиците на хората.


---
Много е лесно за един вегетерианец да спазва кашрута, при който основното правило е да не се смесват месни и млечни. И тези, които стриктно спазват кашрут, често в чужбина следват веге-диета.

# 18
  • UK
  • Мнения: 88
Тук - Англия, от скромните ми наблюдения мога да кажа, че като цяло, кухнята им е безкрайно нездравословна!!! Месо се яде масово - всеки знае каква е традиционната английска закуска, обед, вечер, все тая, месо да има  Mr. Green Иначе по ресторантите обикновено има поне няколко веге опции, в училището на дъщеря ми всеки ден има 4 варианта за обяд - 2 с месо/риба и 2 веге, едно от тях е винаги и безглутеново. Във всеки супермаркет има добре зареден щанд с алтернативни продукти, зеленчуци има постоянно на ниски цени, но пък не са много хубави на вкус, което е обяснимо с липсата на слънце тук Wink Но ако са сезонни са хубави, плюс в турските/полските магазини винаги има по-вкусни целогодишно Mr. Green
Аз бях веге около 8 години, бях си в БГ тогава, не ми е било проблем да си набавям необходимото, но признавам, че ми излизаше по-скъпо. Проядох месо отново преди около 2-3г , сега обмислям пак да го изключа от менюто си май. Обаче аз съм на безмлечни, ще минавам тези дни и на безглутенови, та се чудя ...  newsm78

# 19
  • Мнения: 4 300
Аз не съм вегетарианец,  така че впечатленията ми няма да са от първа ръка, но все пак не ми изглежда толкова трудно. Виена е интернационален град  ( е, не е нито Лондон, нито Ню Йорк) и има доста различни ресторанти, в т.ч. вегетариански, национални, здравословни и т.н. Ние често ходим в едно ливанско ресторантче до нас, където половината меню е безмесно.
В служебния ни стол задължително има едно ( от 4) веге меню, друг е въпросът колко е привлекателно, поне в моите очи. Освен това има салатен бар, където винаги има поне 3 вида прясна салата ( домати, краставици, зелена, червено цвекло) и гарнитури- ориз, боб, кус кус, както и плодове като опция за десерт.
В магазините има всичко, стига на човек да му се занимава и готви.

# 20
  • Финландия
  • Мнения: 169
За Финландия мога да разкажа и малко от собствен опит. Към 13-,14-си година детето спря да яде месо. Твърдеше, че мирише и не искаше да вкуси. Мен много, много не ме впечатли. Питах само какво ще яде в училишето (обяда е безплатен в училището и е задължително да се пробва от яденето). Каза, че сте минава с картофите (паста, ориз) и салатата. Мислех, че това е някаква мода, която бързо ще отмине. Добре, ама тази мода беше близо 7 години. Та ме викнаха в училишето да ме питат дали знам и мога ли да замествам белтъчините от месото с нещо друго. Pазбира се, че мога- носехме от България боб и леща, а от Турция (ако ходим на почивка)-булгур и кус-кус. Зеленчуците тук са доста скъпи през зимата (чушките стигат до 8-9 евро на килограм), но с повече въображение се справя човек.

Явно по това време вегетарианството е навлизало масово в живота на младежите и в училищата започнаха да предлагат вегетарианско ядене. Така също има и в детските градини (само трябва да информират учителката).

 В работата откакто се помня, винаги е имало вегетарианско ядене. И са много вкусни и здравословни.

От солидарност и аз спрях да ям месо и готвех по две яденета в къщи. Накрая осъзнах, че месото мирише, ако дълго не си ял.

В ресторантите има избор (обикновено е само едно).Ако няма- приготвят. Винаги в ресторантите и в стола има салатен бар, които включва поне 5-6 вида салати, така че всякак се поминава.

# 21
  • Мнения: 2 093
а да попитам вегетарианците, ако си купувате обяд на вьн (когато сте на работа) притеснявате ли се че вегетарианско ястия може да е било в допир с месо. Например при нас винаги може да се намери нещо без месо, най-малко супа или салата, но не знам дали има гаранцията че е сготвено отделно. Тук там се срещат вегетариански ресторанти или места за здравословно хранене, но най-често, в близост до офисите са стандартните бьрзи храни. 

# 22
  • Мнения: 3 367
Не се втелявам изобщо че марулята може да е допряла шунката😄Изобщо съвсем целенасочено,специално що касае храна, вече я карам много толерантно и полека .Храна нося безскрупулно навсякъде -работа,паркове,на път и пр.Поредицата ми спонтанни опити да намеря нещо подходящо за мен и децата ,ей така без подготовка насред пътя, завърши зле,та си научих урока и нося дисаги с "плод и зеленчука" без да окам..

# 23
  • Мнения: 2 563
а да попитам вегетарианците, ако си купувате обяд на вьн (когато сте на работа) притеснявате ли се че вегетарианско ястия може да е било в допир с месо. Например при нас винаги може да се намери нещо без месо, най-малко супа или салата, но не знам дали има гаранцията че е сготвено отделно. Тук там се срещат вегетариански ресторанти или места за здравословно хранене, но най-често, в близост до офисите са стандартните бьрзи храни. 

Не. Днес в Прет бяха свършили вег салатите и аз взех една с пиле и махнах пилето.

Но познавам хора, които се гнусят така. В студентските ни години мой приятел джаинист пребледня като разбра, че бяхме сготвили една наденица в неговия тиган. Помоли ни да го измием много добре.

# 24
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Аз не съм истински вегетерианец, защото ям риба, макар и много рядко. Но към месото имам вродена непоносимост, от дете. Когато забременях, чувствителността ми към миризмата много се засили  и оттогава не мога да ям нещо, ако усещам миризма на месо. Напр. вчера бяхме на гости и имаше зеленчукова супа, но  направена с пилешки бульон и не можах да я опитам дори.
Иначе съм като Hear Again за салати, но ако нещо е готвено заедно с месо, добива вкус и мирис и явно невинаги мога да го преодолея.


Цените на зеленчуците през зимата във Финландия доста шокират. По груба сметка са 3-4 пъти по-високи от тези, които плащам в момента.

# 25
  • София
  • Мнения: 8 000
Русия. Много трудно е човек да преживява без месо, защото разнообразие от зеленчуци няма, а зимата и цените им са ужасни. При нас на село (град от 1.5 млн. души) био магазини няма, а дори обикновеният зрял фасул е почти на цената на месото. Националната кухня е предимно месо с тесто/картофи/паста/цвекло.
Все пак имаме ресторант, който предлага индийска и европейска кухня, с много постни ястия. Но определено е недостъпен като цени за повечето хора.

# 26
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Това, че съм вегетарианка никога и никъде не ми е било проблем. От 24 год. не ям месо и толкова съм се срастнала с това, че не ми прави впечатление, че се храня малко по-различно от останалите, това е част от мен. По заведение по принцип избягвам да се храня. Като ходим на гости понякога домакините се чудят какво да ми предложат, а аз се чудя как да им обясня, че не е нужно нищо специално. Винаги си намирам какво да си взема, а на мен не ми е нужна много храна.
Разнообразието от вегетариански стоки тук- в Австрия, е по-голямо, отколкото в България. Има една верига- Меркур, която произвежда вегански имитации на месни продукти, много ги обичам, ужасно са ми вкусни.

# 27
  • Мнения: 9 905
благодарение на индийските магазини мога да имам много разнообразна веге-кухня вкъщи. Зеленчуците са много - по 5-6 вида патладжан, зелен фасул, и лука, и картофите са по няколко вида, и треви, и салати има. По-скоро проблемът е доколко са чисти, откъде точно идват....местните например са хидропонни и не съм сигурна това дали е ок - но може би по-добре, отколкото внесен от Индия зеленчук, вероятно поливан с отпадни води. Иначе разликата  в цените между тях и австралийските чисти зеленчуци например, е 4-5 пъти. От Африка си внасяме плодове, има и от Латинска Америка, но тях не купувам. За съжаление най-близките ябълки идват от Италия и Франция и като знам, че няма как през април да са толкова хубави, колкото ги виждам, не прекалявам с ябълките/и ги беля/. Но разнообразие със сигурност има.

по ресторантите винаги има една страничка с веге ястия, от различни национални кухни. Разядки от рода на хумус, бабагануш, разнообразни салати, от европейски до тайски....навсякъде по фудкортовете има сготвена бамя, патладжан, миксзеленчуци....табуле и фатуш има навсякъде също... да не говорим за всякакви нахути, лещи и бобове, те пък са толкова много... така че варианти има.

# 28
  • Мнения: X
В няколко поста прочетох, че в бг-заведения не е проблем да се поръча вегетарианско.....
Аз съм виждала в менюто "избор" между ориз със зеленчуци-замразени, боб чорба-не навсякъде, пържени картофи.....и май е това.

# 29
  • Мнения: 2 988
В няколко поста прочетох, че в бг-заведения не е проблем да се поръча вегетарианско.....
Аз съм виждала в менюто "избор" между ориз със зеленчуци-замразени, боб чорба-не навсякъде, пържени картофи.....и май е това.


Не се сещам за български ресторант, където да не предлагат омлет. Кашкавал-пане, сирене на тиган, всевъзможни запеканки от зеленчуци или картофи със сирена също са доста често срещани. Иначе веганските опции са кът, да, но ако избягваш само месо и риба, не е проблем.

не прекалявам с ябълките/и ги беля/.

Аз вчера си дадох сметка, че на практика от близо десет години не съм яла небелен плод тук, с изключение на праскови и кайсии. Децата - от раждането си. Абсолютно всичко е покрито с петролни восъци, за да запазва вид и свежест и като го знам това, просто не мога да се прежаля да ям небелени плодове, колкото и добре да са измити. Ужасно звучи, но факт.

Последна редакция: пн, 23 дек 2013, 11:28 от ianajar

# 30
  • Мнения: X
В няколко поста прочетох, че в бг-заведения не е проблем да се поръча вегетарианско.....
Аз съм виждала в менюто "избор" между ориз със зеленчуци-замразени, боб чорба-не навсякъде, пържени картофи.....и май е това.


Не се сещам за български ресторант, където да не предлагат омлет. Кашкавал-пане, сирене на тиган, всевъзможни запеканки от зеленчуци или картофи със сирена също са доста често срещани. Иначе веганските опции са кът, да, но ако избягваш само месо и риба, не е проблем.
Оо, пържени има доста работи, картофени крокети и подобни, панирани сиренца, кашкавалчета и т.н., но те са доста далеч от представата ми за полезна и качествена храна.Запеканките от зеленчуци обикновено ги правят със сметана, а тя е растителна и наблъскана с какво ли не.
Ако човек няма претенции относно качеството и начина на приготвяне, да, има избор.
Но аз не ям замразени полуфабрикати, сметани и подобни, и в такъв случай изборът е много ограничен.

# 31
  • Мнения: 3 367
http://www.mylocal127.com/menus.php?m=3

Навикан,нов,хип ресторант.Няма ни едно основно ястие веге.Изборът  е едно предястие с паста и една гарнитура (пържени картофи). Сервит.ми каза , че можели да му забъркат нещо така,една леща с яйца наюример😱
В бг в селска кръчма има повече избор отколкото в среден ресторант тук.Ако няма,са достатъчно с акъла си за да забъркат един миш маш или омлет без да е изрично описан в менюто,което тук е невъзможно,всяка малка промяна ги хвърля в джаза (затова и си нося аз дисагите със зарзавата...)

# 32
  • Мнения: 2 988
но те са доста далеч от представата ми за полезна и качествена храна.
Ако човек няма претенции относно качеството и начина на приготвяне, да, има избор.

За мен фразата "полезна и качествена ресторантска храна" е оксиморон. Полезно и качествено - вкъщи, където знам точно какво и как. В ресторанта нямам контрол върху абсолютно нищо, като започнем от хигиената на персонала и стигнем до произхода на продуктите. На ресторант тук ходим по социални причини - празнуваме нещо, събираме се с приятели, ей такива неща. Храната, стига да не е съвсем зле, е на много заден план.

Абсолютно съм съгласна с Анет, че тук са изключени дребните жестове на българските кръчмари - да врътнат един аламинут, ако няма друго подходящо в менюто. Менюто съдържа пет до десет ястия, евентуално можеш да поискаш да изключат някаква съставка, примерно салатата да е без късчета бекон, но да ти направят нещо специално ей така, това в средна ръка ресторант за средна ръка клиент няма да стане. От петзвездни нямам впечатления.

П.П. Новата организация с темите, които излизат като статии отгоре на страницата, ми е зловеща направо. Някак си имах усещане за по-голяма интимност на разговорите в този форум, а сега се чувствам като под лупа.

Последна редакция: пн, 23 дек 2013, 17:02 от ianajar

# 33
  • Мнения: 4 300

За мен фразата "полезна и качествена ресторантска храна" е оксиморон. Полезно и качествено - вкъщи, където знам точно какво и как. В ресторанта нямам контрол върху абсолютно нищо, като започнем от хигиената на персонала и стигнем до произхода на продуктите. На ресторант тук ходим по социални причини - празнуваме нещо, събираме се с приятели, ей такива неща. Храната, стига да не е съвсем зле, е на много заден план.
Sигурно е някакво губене в превода, така да се каже, затова питам ( не Краси, останалите): всичко ли което ядете у дома е полезно и качествено?
Учудвам се малко, защото в моето ежедневие продуктите са от магазина и за качеството им разчитам на властите. Няма начин виждайки марулята или пържолата да знам дали наистина е качествена, кой я е пипнал преди мен и т.н. На същото разчитам и в ресторанта, т.е. както работникът в цеха/фермата е спазил хигиенните изисквания, така и този в ресторанта. Дори купувайки от фермерски пазар, аз пак разчитам на същия контрол. Има ли някакъв повод да смятаме, че на едното място има повече фалове?
Та с две думи, като полезност, качество и хигиена салатата примерно ми е все едно дали ще е в ресторант или уд ома.

# 34
  • Мнения: 9 905
Има ли някакъв повод да смятаме, че на едното място има повече фалове?


абсолютно има Simple Smile салатата в ресторанта примерно се потапя в пълна с вода мивка и после се отръсква. Може и изобщо да не се мие, ако няма видима пръст по нея. Също, ако ти изпуснеш пържолата, дори да си кажеш - абе ще я ям с микробите - поне си я изпуснала вкъщи на земята, където ходите само вие, чистите редовно и не ходите с обувки, предполагам. Сервитьорът ако я изпусне на цимента/плочките където минават всички с обувките, просто ще я върне в чинията.
за миене на ръце след тоалетна - сигурна съм, че в повечето заведения за хранене не се спазва изрядна хигиена.
поздрав от непал:

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash2/532373_10 … 3_121836701_n.jpg

# 35
  • Мнения: 513
Не се втелявам изобщо че марулята може да е допряла шунката😄Изобщо съвсем целенасочено,специално що касае храна, вече я карам много толерантно и полека .Храна нося безскрупулно навсякъде -работа,паркове,на път и пр.Поредицата ми спонтанни опити да намеря нещо подходящо за мен и децата ,ей така без подготовка насред пътя, завърши зле,та си научих урока и нося дисаги с "плод и зеленчука" без да окам..

Анет, на мен никога не ми е пречело. Не се вталясвам какво ядат хората извън дома ми, а ако съм канена на гости, смятам че е проява на уважение да не мрънкам за храната, а да ям каквото има. Не всеки е длъжен да знае и да се съобразява с моите хранителни навици, като примерно от 15 човека поканени, само аз не ям месо. На едно парти за Димитров ден ядох питка само - еми хареса си ми.

Обаче и аз като бях бременна не можех да понасям миризмата на месо. Като родих ми мина.

# 36
  • Мнения: 4 300
То от една страна тъй, ама от друга съм си разсъждавала по въпроса, че зелената салата например аз си я купувам от една щайга в магазина/пазара, у дома си я мия с вода и след това я ядем. Реално всеки може да я е пипал преди мен. А пък във връзка с калта,  особено с по дребните зелении като рукола ми се е случвало резултатът от моето миене в гевгир да е по лош от фабрично измитата салата, която съм купила в опаковка от магазина ( рядко, но понякога и такава купувам).
Яйцата си ги мия също с вода и гъба,а в заведенията знам, че са длъжни да ги мият с някакъв специален разтвор, дезинфекционен.
Сигурно защото съм далеч от Непал и там, където се пие и готви само с преварена/бутилирана вода ми е малко трудно да прекарам граница между прекаленото и достатъчното по отношение на хигиената и здравословноста.

Иначе по повод потапянето във вода, тук съм чела как това бил методът за миене на чинии в Германия и Англия, не знам легенда ли е, истина ли, и доколко е релевантно днес, когато масово хората имат миялни.

# 37
  • Мнения: 2 988
Точно това, което тити казва, имах предвид аз по отношение на хигиената.
Освен това, когато правя плодова торта вкъщи, знам дали слагам захар, ванилия, неизбелено брашно и плодове от местна ферма или царевичен сироп, изкуствени аромати и плодове от Китай, пристигнали нарязани в захарен сироп в тенекиени баки. Нямам пълен контрол върху изходните суровини, освен ако не са зеленчуци и плодове от моя двор, но мога да контролирам съставките в рецептата и да избирам продуктите лично. Оттам нататък - да, разчитам на държавен контрол и съвестта на производителя. Но пак имам далеч по-голям контрол върху това какво поглъща семейството ми, отколкото като поръчам пай в ресторанта.

# 38
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз избягвам заведенията именно заради лошата хигиена, пърженето в стара мазнина, използването на не особено пресни и качествени продукти и въобще всичко, което може да се очаква в заведенията за обществено хранене. Тук в Австрия мисля, че тия неща са на по-високо ниво, в България откровено ме е гнус да ям навън.

# 39
  • Мнения: 2 563
Във флоридски ресторант ми се е случвало да ми предложат да ми сготвят тофу. Един блок тофу на пара с някаква листенца отстрани,  Cry

Новият форум наистина е мега досаден и разбъркан. Защо понякога темите ми излизат с нов вид, а друг път със стар?  newsm78

# 40
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 110
Аз съм вегетаианка повече от двадесет години.Тук, в Англия уж всичко има, оправям се с храненето в къщи. Но плодовете и зеленчуците повечето са внос, т.е далеч от пресни.А на всичко отгоре и доста скъпи, тук все набиват месо и другото е скъпо че не се купува много. Като дойдох бях шокирана, че се передлага половин краставица, доматите и другите зеленчуци са на бройка. А вкуса им в сравнение с България си е направо ужасяващ.
Тук в ресторант, по точно пъб, рядко ходя. Уж има писани тук там (v) срещу някои неща, но са толкова малко, че ми остава едни бейк патейтос да поръчам. Нямат кой знае какво разнообразие на ястия, а за салати да не говорим, никой не ги яде. И като добавя и прословутата английска хигиена, предпочитам да си ям в къщи. Много ми липсва менюто в български ресторант с десетина салати, един куп аламинути и предястия, запеканките.
А ако трябва непрекъснато да мисля коя храна е полезна и коя качествена гладна ще си умра, все пак няма нищо перфектно на този свят.

# 41
  • Мнения: 513
Дорит, то менюто в Англия не е особено богато, еле пък на вегетариански храни  Laughing

# 42
  • Мнения: 2 093
ние ходим сравнително често на ресторанти и да си призная си затварям очите за нивото на хигиената. Предполагам че все пак се спазва някаква норма, нали заведенията редовно се проверяват. Попаднах на този сайт http://www.dinesafe.com/states-provinces в който се публикуват имената на заведения, които са хванати в нарушение. Отнася се за Канада и Сащ, ако някой го интересува. Обаче в последните години избягвам да посещавам китайски ресторанти, струва ми се че са малко скарани с хигиената, особено тези заведения които се намират е china town.

# 43
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Krasi *, аз също се затруднявам с менютата в българските ресторанти. За няколко дни съм Ок, но ако сме на почивка и разчитам на купешка храна, ми стават тривиални. На мен поне в заведение ми се иска нещо по-специално, аламинутите ги въртя и вкъщи...


Jane є°, в идеалния вариант от поканени 15 човека ти/аз няма да си/съм единствената вегетерианка и тогава би се сметнало за не толкова фрапиращо да се съобразят с гостите.  Simple Smile

Между другото, в днешно време аз доста се затруднявам, ако трябва да правя догадки и да избирам какво е приемлива храна за повечето хора. Като се нанесохме едни съседи ни сложиха картичка в пощата с "Добре дошли" и донесоха подарък за детето. Реших да им се отблагодаря и да направя домашни сладки, доста се чудех дали трябва да са веган, дали ядките няма да са проблем, дали нямат някакви алергии хората. Накрая на бележката с благодарността написах и съдържанието - да си го прочетат и да си решат дали стават за ядене според техния начин на живот  Crazy


Хигиената в заведенията преценявам на око. Но като ви чета, разбирам, че очевидно нехайствам за тези неща...

# 44
  • Бостън
  • Мнения: 13 602
Тук (Бостън, САЩ) не е трудно, но е доста скъпо (подразбирам пълноценно и разнообразно веге/веган меню).

# 45
  • Мнения: 2 674
Рокси, защо миеш яйцата?
Аз имам една позната, която си мие зарзавата с белина.

# 46
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Рокси, защо миеш яйцата?
Аз имам една позната, която си мие зарзавата с белина.

има много теории "за" и "против" миенето на яйцата преди консумация  Laughing
"за" се свързва с риска от салмонела, и защото, все пак, не мож да изключиш, че това, което е по черупката няма да ти попадне в тигана  Rolling Eyes
"против" твърдят, че ако ги миеш, бактериите от черупката могат да влязат вътре.
та, изобщо не е ясно кое е по-добре  newsm78
ако трябва да измия нож и ръце 8 пъти (по 2 яйца на човек), докато ги сложа в тигана, просто ше се откажа от яйца  Mr. Green

инак, и аз имам познати, които мият с бикарбонат, но с белина - не  Shocked

# 47
  • Мнения: 9 905
а не може ли да измиеш 8 яйца наведнъж и тогава да сложиш тигана?
а ножа за какво е?

# 48
  • Мнения: 5 710
В Италия е по-скоро лесно да си вегетарианец, тоест от гледна точка  продукти колкото искаш налични, вкусни плодове/зеленчуци.
Няма разни неща като кокосова мазнина например, тоест има подобни продукти по-екзотични, но не са навлязли много, непознати са т.е скъпи. Ядките също са много скъпи и е трудно например да правиш вегански десерти и да ядеш по-сериозни количества.  Подсладители, като агаве, кленов сироп има, достъпно е. Соеви продукти ( за който яде) има, има специализирани магазини в които се продават  по-широка гама продукти. 
Ресторанти- предлагат се зеленчуци на грил, салати. Има и сосове вег. за паста, така че има какво да изберш от менюто , но като цяло няма вегетариански менюта и тн. специални неща за вегетарианци или поне не съм срещала такива.
От културна гл. точка в Италия не мисля, че е мн прегърнато вегетариантството - хората обичат хубави меса, салами и прошути, млечни продукти има прекрасни сирена и тн. големи традиции мурафети и тн. Така че аз лично италианец-вегетарианец не познавам малко ми е оксиморон

# 49
  • Мнения: 3 367
Яйца не мия
Проблем с гнус и хигиена нямам,живяла съм и яла по бг болници години наред,малко ме трогва кой изпуснал пържолата и недомил марулята.
С ресторант проблемът 😉е че никога не е толкоз вкусно,много и цена -оправдано както бих го забъркала у нас;никой не може да ме убеди че качествена храна може да струва 5-7$ на огромна порция и затова избягвам ядене извън дома,освен по социални причини. Ако Децата се наложи да ядат боклуци като сме навън  , после съвсем без преувеличение не се чувствам добре,мисля го сума време,та съм решила за мен си да избирам по-лесното,т.е готвя,макар да ми писва често (не ми тежи,бърза съм,но е един екстра ангажимент дето не мога да го прескоча защото все искат да ядат😃)

# 50
  • Мнения: 2 674

има много теории "за" и "против" миенето на яйцата преди консумация  Laughing


за първи път чувам за това.

# 51
  • Мнения: 4 300
Яйцата ги мия, защото често по тях има полепнало туй онуй- перушина например. Чувала съм, че не е добре да се мият при прибирането в хладилника ако няма да де употребяват. Та реално ги мия преди да ги сложа в кекса, за да не падне нещо вътре ( първо мия всички яйца , нож не ползвам за чупене, или в ръба на купата, или на чешмата ги чуквам).
Навън ям горе долу това, което и у дома, може би зависи къде се живее, затова попитах защо е разделението здравословно срещу ресторантско.
Иначе няма спор, изяденото навън е поне с 30÷50% по скъпо отколкото ако си приготвя същото у дома.

# 52
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
а не може ли да измиеш 8 яйца наведнъж и тогава да сложиш тигана?
а ножа за какво е?

ако ще правя омлет, може, ако да са "на очи", не знам, как ще ги разделям белтъци и жълтъци? (сериозно ми е питането, не съм се пробвала)
ножът ми е за чупене, не съм способна да счупя в ръба на купичката, тигана и подобни   Embarassed
инак, аз ги мия преди използване, но не си мия ножа и ръцете.


за да допълня поста на Лени : в Италия е лесно да си вегетарианец, но си е и грехота  Laughing

# 53
  • Мнения: 945
в Италия е лесно да си вегетарианец, но си е и грехота  Laughing

Това ми хареса Peace

Не разбрах защо трябва да разделяш белтъци от жълтъци за яйца на очи newsm78

В България винаги миех яйцата преди употреба, защото бяха домашни и имаше полепнали боклуци по тях. Но тук - не.

# 54
  • Мнения: 301
Не познавам лично нито един човек, освен мен и майка ми, който да мие яйцата. Отначало бях изумена ако някой не ги мие, докато не почнах да питам наред и не се оказа, че никой не ги мие  Laughing Чувала съм за теорията, че при миенето всъщност втриваш "бацилите" още по-навътре в черупката. Все пак предпочитам да ги мия (с препарат).

Като изключим това с яйцата, не се втелясвам по въпроса с хигиената. Разликата в качеството на домашната храна и в ресторант ми е по-скоро в това, че като си купувам продуктите сама имам някаква идея за произхода, а в ресторант в повечето случаи нямам никаква.

И да допълня още нещо за веган заведенията наоколо: направило ми е впечтление, че има доста не бих ги нарекла ресторанти, по-скоро закусвални, които предлагат веган вурст и подобни заместители на месо, явно има търсене...


В България съм много ок с менюто, има голям избор от салати (тук на третата салата обикновено вече има шунка), a и просто аз много обичам простички неща като картофи соте, катък, шопска и т.н. и мога да карам така вечност Simple Smile

# 55
  • Мнения: 945
А ползвате ли препарати, за измиване на плодовете и зеленчуците?
Тук доста хора използват. Аз - не, вода от чешмата ми е достатъчна Grinning

# 56
  • Мнения: 2 674
Аз само по въпроса с хигиената ще кажа, че до преди малко мятах немити доматки в устата си. Laughing


Според мен има неописуемо разнообразие от продукти за вегетарианци по магазините. Когато готвя постно ядене винаги се опитвам да използвам продукти, които преди това не съм употребявала  постоянно. Понякога се озорвам, защото не подбирам най-подходящата рецепта за новия продукт, но така се уча.

# 57
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Скоро ми се случи по стечение на обстоятелствата да ям в бг ресторант. Поръчах си сирене пане- ами въобще не ставаше за ядене, отвратителен вкус! Масово ползват "млечни" продукти с растителен произход по заведенията. Както и пробутват маргарин за масло. Тук мисля, че няма търговци, които лъжат на дребно. Преди месец бях в Гърция, ядох в ресторанти- там клиента е цар, щедри са, черпят. А у нас са най-доволни като преметнат клиента.

Яйца мия само когато са видимо мръсни. Съответно в България- да, в Австрия- не.

# 58
  • USA
  • Мнения: 7 341
По повод разнообразието на постни ястия по ресторантите в Бг,не е като да няма избор,но ми се видя ограничен,може би,защото сравнявам с изобилието,което приготвям вкъщи.За сметка на това,в хипермаркетите е отрупано с богат асортимент ядки(сурови,печени),дори бразилски орех си намерих.

Не мисля,че е трудно да поддържаш вегетарианство/веганство/суровоядство по света.Въпрос на финанси и желание/време за готвене.

# 59
  • Мнения: 4 300
Така като гледам си зависи от диоптъра явно  Laughing
Яйца мия само когато са видимо мръсни. Съответно в България- да, в Австрия- не.
По био яйцата на всички големи магазини има перушина, а за био пилетата да не започвам- тук си купих пинсета за пиле, защото винаги, ама винаги има останали части от перата.
Извинете за месоядния офтопик Simple Smile

Препарати за миене на плодове и зеленчуци не ползвам.

# 60
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Спорът за миенето на яйцата е стар като този кое е първото - кокошката или яйцето  Laughing Аз спрях да ги мия, когато разбрах, че няма единодушно мнение по въпроса. Имам спомен, че съм чела, че в някоя държава (дали не беше в Сев. Америка) продават яйцата чисти, имало такъв стандарт просто...  Thinking

За зеленчуците купувах препарат от еко-магазина, докато не видях съдържанието, че е основно лимонова киселина с някакви добавки. Оттогава  правя разтвор от оцет и сол и я ползвам предимно за марулите, защото не са пръскани и идват с други форми на живот...

Доколкото знам, в готовите смеси за салати (накъсана маруля, морков и т.н.) зеленчуците са мити с белина.  Crazy

# 61
  • Мнения: 3 241
в Италия е лесно да си вегетарианец, но си е и грехота  Laughing

 Laughing

Да, както и във Франция и Испания.

Не мия яйцата, въпреки че съм чувала, че е добре, след като приятелка в Германия се зарази със салмонела.

# 62
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Така като гледам си зависи от диоптъра явно  Laughing
Яйца мия само когато са видимо мръсни. Съответно в България- да, в Австрия- не.
По био яйцата на всички големи магазини има перушина, а за био пилетата да не започвам- тук си купих пинсета за пиле, защото винаги, ама винаги има останали части от перата.
Извинете за месоядния офтопик Simple Smile

Препарати за миене на плодове и зеленчуци не ползвам.
Никога не съм виждала перушина по яйцата, нито дори петънце (точно на мен не би ми убягнало)- мисля, че ги продават измити (не био, купуваме обикновени от M-preis, това е май Тиролска верига). Което не е гаранция срещу инфекции, най-сигурно е с продължителна термична обработка.
С препарати не бих мила храната.

# 63
  • Мнения: 5 710
А ползвате ли препарати, за измиване на плодовете и зеленчуците?
Тук доста хора използват. Аз - не, вода от чешмата ми е достатъчна Grinning

тук се рекламира и използва доста дезинфектант ( Амукина) за миене на плодовете/зеленчуците
Аз съм ( както и  с яйцата) на мнение, че човек не бива да е твърде..стерилизиран.
Никога не съм мила яйца, дори сега разбирам, че има теории за трябва/не трябва;  зелената салата и зеленчуците мия под течаща вода и толкоз. Съвсем вероятно за  мен е да нахапя плод преди да съм го измила или да пия от млякото от млекомата преди да съм го сварила...

Мента, салати от пликове, които ядем много също не мия ( ако пише, че са готови), те не се мият точно в белина, по-скоро е много слаб р-р на натриев хипохлорид мисля 1%, т.е не е много коректно да се каже, че минават през белина. Белина е мн. по-концентриран р-р на същото с друго приложение. Амукина-та, за която споменах е същото. разтваряш нископроцентен р-р в една кофа вода и минаваш плодове/зеленчуци

Последна редакция: пт, 27 дек 2013, 20:40 от 10 cent

# 64
  • Мнения: X
Ние мием всичко купено, вкл и опаковките, които го позволяват
Предпочитам да гладувам, но не хапвам нищо преди да мине през вода
За разлика от тукашните, които така гризят купените плодове и зеленчуци и после се тръшкат всеки сезон от стомашен вирус
Много ми е  Sick  да нагризя ябълка с лепилото от етикета по нея, пипана от хиляди други маймуни в супера преди мен

Препарати за измиване на храна не използвам
Страх ме е, че не бих мигла да го измия добре и не искам да поемам повече химия, хлора от водопровода ми стига

 Иначе по темата, шведските вегетатианци имат винаги добър избор, вкл и на обедните бюфети в училищата и ресторантите
Суперите също предлагат изобилие
Макар че цените на зеленчуците са доста солени, а вкусът ми не е кой знае какво

# 65
  • Мнения: 2 093
и аз сьм от тези които мият яйцата. Така сьм се научила от дете и дори не знаех че съществува противоречие по вьпроса. Нещо което спрях да правя е миенето на пилета. Веднаж един готвач по телевизията каза че е важно да сготвиш пилето така че да се убият бактериите и миенето няма значение. Сьщо като готвя месо си мия рьцете по 100 пьти, например замесвам кайма и се сетя че ми трябва подправка, измивам си ръцете и след това взимам каквото ми трябва. 

# 66
  • Мнения: 4 300
E, според мен е ясно, че миейки пилето с вода няма как да му отмиеш микроби и разни живинки, които населяват всичко около нас. Смисълът да го миеш е да няма нещо полепнало от опаковката, някакви пêрца и прочие, които после няма как да ловиш в тенджерата.
А миенето на ръцете след като си пипал сурово месо е не за да предпазиш месото, а останалите неща, които евентуално биха се консумирали сурови. Т.е. ок е да си нарежеш зарзавата за паприкаш, който ще ври в тенджерата на същата дъска, на която си рязал суровата мръвка, но не е ок да нарежеш там салатата, която ще се яде натюр, без топлинна обработка.

пп. Амукина имаше и в Бг преди години, не знам обаче дали навлезе стабилно на пазара или не я купуват хората. А по повод на фабрично измитите салати ми се струва, че резултатът е толкова добър откъм липса на всякакви песъчинки заради начина, по който ги мият. Предполагам с някакви по силни струи (некой ако е гледал по Дискавъри да казва:). Аз у дома се озорвам с дребните неща като рукола и прочие. Тук във форума съм чела и за миене на салата в съдомиялната Laughing, предполагам без препарат.

# 67
  • T"A
  • Мнения: 2 515
В нета има клипчета и обяснения за миене и сушене на марули в пералня. Сериозно съм си мислела да го пробвам, но знам, че е за предпочитане пералнята да не се ползва за друго (за да се гарантира, че остатъци от прах за пране няма да "изперат" листата). Излизала почти суха, от центруфугата.  Grinning





(из Дневника на една вегетерианка) Laughing

# 68
  • Мнения: 5 710
в БАН като работех съм чувала истории, че лаборантки ползват лабораторни центрфуги да си въртят вътре тестото за козунаци. Като го врътнелна на нам си колко стотин оборота (или повече) и айде готово е тестото,:))) нищо чудно някой да мие салата в миялната.
аз май нямам програма съвсем със студена вода, а и не ми пречи да измия няколко листа , но предпочитам пликовете честно казано.

по Дискавъри не съм гледала аз точно това как се прави, айде руколата пак мога да си обясня как, но салатите които са измити цели... не знам, но и на мен ми е интересно

# 69
  • Мнения: 945
Салатата в пералнята Rolling Eyes

Аз използвам това.

# 70
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
в Италия е лесно да си вегетарианец, но си е и грехота  Laughing

 Laughing

Да, както и във Франция и Испания.


във Франция съм била на Кот д'Азур и в Прованс, но ядях основно плодове, зеленчуци, хляб и сирене, купувани по път. по ресторантите почти нямаше избор за мен. или не съм го улучвала.

# 71
  • Мнения: 5 710
Салатата в пералнята Rolling Eyes

Аз използвам това.

Аз също имам такава центрофужка, която ми е много полезна. В началото много се опъвах да я използвам, но после свикнах и сега всичко ми е 'водно' ако не е минало през нея.

# 72
  • T"A
  • Мнения: 2 515
във Франция съм била на Кот д'Азур и в Прованс, но ядях основно плодове, зеленчуци, хляб и сирене, купувани по път. по ресторантите почти нямаше избор за мен. или не съм го улучвала.

Аз съм имала късмет  Simple Smile ядяхме по бистра, и все намирах или супа или салата (за мен по принцип това е абсолютно достатъчно), и още помня един вегетериански крок с картоф  Mr. Green иначе от супери и пекарни наистина излизах сита и с добър вкус в устата  Simple Smile
Може би в по-луксозен ресторант бих изглеждала странно, поръчвайки само предястия, обаче съм си спестила излагацията. Иначе сега има блогове, специално Париж е разбръчкан - за вегетерианци, за чужда кухня, всякакви теми, и с малко предварителна подготовка може да се намери всичко, мисля.



Аз нямам центруфуга за салата, струваше ми се някак излишна пластмаса, но си има приложение в кухнята, факт.

# 73
  • Мнения: 2 093
в далечната 2001 за пьрви пьт видях тези центрофуги за салата и първоначално ми се стори много добра идея, но в крайна сметка прецених че никога няма да я използвам. Може би е удобна, ако бьрзаш да направиш салата, но според мен сьщия ефект се постига ако оставиш листата да се изцедят. Вероятно е вьпрос на навик.

# 74
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Може би в по-луксозен ресторант бих изглеждала странно, поръчвайки само предястия, обаче съм си спестила излагацията.

ееее, в луксозни не сме ходили. ние основно бяхме из малки градчета.
не може да се сравнява с Париж.
признавам си, че сирената и хлябът ми стигаха, ама мъжът ми си поръчваше порции, а аз като кажех, че не ям месо и почваха една чуденка какво да ми предложат  Whistling

за яйцата - в Германия ги продават немити. според тукашното схващане, яйцата си имали защитен слой и като са немити издържали по-дълго, съхранени без хладилник. яйцата в магазините ги продават неохладени. перушина също съм намирала по тях.
аз не ги мия, защото почти никога не ги консумирам рохки или сурови.

# 75
  • Мнения: X
Яйцата ги мия само ако ще ги варя или са видимо мръсни. Препарати за миене на плодове/зеленчуци не ползвам. Центрофугата за салата е много полезно изобретение Wink, особено ако като мен човек не обича водниста салата.

Хайде и моето мнение за Германия. Не сме вегетарианци, но аз и детето рядко ядем месо извън вкъщи (много, много рядко в подбран ресторант и то само дивеч/агнешко) и съответно знам колко е трудно да се намери нещо сносно за ядене без месо. В работен ден винаги може да си купиш от супермаркет (в един от супермаркетите, където пазаруваме, има даже бистро с доста вкусни вегетариански, приготвени на място манджи), но в почивни дни задължително нося храна. В музеи, паркове и други подобни си се предлагат само типичните наденички, пържени картофки и подобни мазнотии. Често казано ми е досадно винаги да мисля какво да нося, но няма как.

В нашия малък (300 000) град имаше един био-ресторант с добър избор на веге-храна, но затвори. Има разни заведения от типа "сипи-си-сам", където можеш да си избереш нещо без месо. В азиатските заведения за бързо хранене/ресторанти винаги има безмесни неща. За типичните немски ресторанти вече са казали – зор да си немериш нещо вкусно без мръвки. В студентския стол задължително имаше поне 1 вегетарианска манджа + салатен бар, където можеше да си направиш прилична салата с добавки като сирене, маслини и др. Сигурно и сега е така. В детските градини винаги има и вегетарианска опция.

Иначе в магазините има всичко за вегетарианско/веганско хранене вкъщи. Не в масовите супермаркети, де. "По-специални" зърнени, семена за покълване, сурови ядки, мусове и т.н. има само с био-качество. Плодове и зеленчуци има в изобилие и с много добри вкусови качества (говоря за био и немски такива; вносните, най-вече испанските, не струват). Цените биват, но на нас май са ни най-голямото перо в бюджета за ядене. Thinking

# 76
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
в един от супермаркетите, където пазаруваме, има даже бистро с доста вкусни вегетариански, приготвени на място манджи

кой е този супермаркет?
при нас (още по-малък град) има едно малко заведение, което предлага веганско/веге меню, но се смениха собствениците и сега не ми е вкусно. иначе при еритрейците има вкусни неща, както и ходя да ям веге суши - добър избор има. общо взето повечето възможности са да се наядеш, не да идеш и да се насладиш на храната....

# 77
# 78
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

ааа знам ги, при нас ги няма, само Алнатура има.

# 79
  • Мнения: 1 102
Яйцата ги мия, купувам ги от пазара и не са съвсем чисти. Зеленчуците мия под течаща вода, като гледам, което може да се бели да го обеля, най- вече заради препаратите, с които масово ги пръскат.

В Алнатура харесвам плодовете- ябълките особено приличат да са истински, краставиците също са хубави.Другите зеленчуци са повечето от другия край на света и не виждам смисъл да им дават 5торната цена.

Около нас отвориха наскоро 2-3 Вегански супермаркети пълни със соя във всякакви разновидности Sunglasses Аз не я харесвам, а и не е ясно колко е полезна.

# 80
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ася, каква е еритрейската кухня?
Тук има доста еритрейци, но явно нямат такъв статут да отварят ресторанти, реално нищо не знаем за тях, освен че бягат от държавата си.

# 81
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
тъй като не съм запозната с кухнята в онова късче земя, ми е трудно да кажа каква е... аз я знам от тукашните ресторанти.

имат един плосък хляб, като нашите катми, но е от teff и е със закваска, т.е. леко кисел. казва се injera.  ползват го за чиния и за прибори, т.е. слагат го на дъното на чинията, изсипват яденето върху него и с парчета от хляба си загребват с ръце.
в нашият град ресторантът е малък и предлагат 4 веге и 4 месни ястия. повечето са наситнени неща с доста подправки. да кажем червена леща с подправки, спанак с подправки, пилешко със зеленчуци и подправки.... имат и нещо като нашето кюфте (kofte)... доколкото знам са бедна държава и ядат каквото има. но готвят с много подправки.
в Любими съм постнала една смес от подправки, аз много я харесвам.

# 82
  • Мнения: 1 388
В Ирландия е много трудно да си вегетарианец.
Плодовете и зеленчиците са на много високи цени, а качеството им няма нищо общо с това на което сме свикнали в България. Месото е в пъти по евтино от доматите например.
Разбираемо е, повечето са внос.

Менюто в ресторантите е еднообразно. Забелязала съм, че дори в италиянските и китайските ресторанти полувината меню е само с типичните ирландски манджи. Като цяло ирландците не са много отворени да опитат нещо чуждо. Ядът си техните неща, който задължително съдържат биф и пържени картофи.
Ако човек е вегетарианец то избора се свежда до пържени картофи и зеленчукова лазаня.

Тук млякото се пие вместо вода. Има разнос на мляко по домовете и се чудя как тези хора изпиват всеки ден по 3-4 двулитрови бутилки мляко.

# 83
  • Мнения: 2 563

Обожавам инджера и етиопска храна! Особено пюретата от нахут и от леща...

# 84
  • Мнения: 2 093
и в Канада месото е по-евтино от плодове и зеленчуците. Всеки пьт когато си ходя в Бьлгария и гледам цените на пазарите-1 кг-1-2лв и ми се струва страшно евтино, хем има по-добьр вкус.
Храната тук е разнообразна, защото всяка националност си е внесла местната кухня, но ако отидеш мальк канадски град, ще откриеш типичното американско/ британско меню.
Hear, един пьт сьм била в етиопски ресторант и много ми хареса, точно тези пюрета, които спомена. Единствено не ни дадоха прибори и храната се взимаше с хляб от общи чинии.

# 85
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Единствено не ни дадоха прибори и храната се взимаше с хляб от общи чинии.

ами те така се хранят.
макар тук да предлагат прибори, ако видят търсещи погледи  Mr. Green

# 86
  • Мнения: 2 093
Единствено не ни дадоха прибори и храната се взимаше с хляб от общи чинии.

ами те така се хранят.
макар тук да предлагат прибори, ако видят търсещи погледи  Mr. Green

разбрах аз тази работа, но някак си ми се струва по хигиенично, ако всек си има отделни прибори и чинии. Сетих се за една бивша колежка, която си носеше вилици и лъжици, когато ходи на гости. Тя сигорно би изпаднала в ужас в такьв ресторант.

# 87
  • Мнения: 2 563
На мен не ми е проблем да ям с ръце и да се мацам; пък и в нашия етиопски ресторант всеки си има собствена чиния - общото ядене не е задължително.

Едни приятели ни идваха на гости и ние решихме да ги заведем на етиопска храна, да е екзотично. Те поискаха вилици и кълваха от храната едно такова подозрително... Уж им харесало, но на другия ден ми казаха "може ли да идем някъде, където да има пица и паста?"  Embarassed

# 88
  • Мнения: 5 710
Етиопската кухня е с голяма слава. Много подправки, много зърнени. Това което е като палачинка се казва инджера, което се прави от някакъв рядък зърнен сорт. И го ползват за чиния и за лъжица, всичко придружава, всичко се сервира наведнъж. Много подправки ядат , а също така и карантия. Гледахме един епизод на "Ужаси за опитване" ( не знам как се превежда) на Дискавъри посветен само на Етиопия и някакви много специални ястия от карантии. Аз бих опитала:) И понеже нали голяма ценност там да имаш агне например, всички ястия и части се ядат, и готвят в специални случаи. Имам приятели, които организират социален туризъм в Етиопия и казват, че кухнята им е изключителна. Както и кафето, за което има специални ритуали.

# 89
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Това което е като палачинка се казва инджера, което се прави от някакъв рядък зърнен сорт.

вид просо е.

# 90
  • Мнения: 9 905
Както и кафето, за което има специални ритуали.
имам едни интересни съседи, британец и етиопка. Тя обича да си изпълнява всякакви традиции и обичаи, той ги знае перфектно, но винаги някак ни се извинява, че ще станем свидетели на това или онова. Хем ни обяснява много подробно, хем някак се опитва да остане встрани. Така и за кафето ни се извинява, че едва ли не цял ден се прави. Всъщност отиде към два часа с печене, мелене, песни, баене и т.н. Simple Smile

тази инжера е много интересна, първия път категорично заявих, че  е кисела, сива и гадна. После се улових, че се сещам за нея и бих яла пак. Последния път вече си нагъвах и топих и загрибвах с инжера.

у тях опитах сурова кайма с много подправки, много люта. Но не е  моята манджа определено  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт