Лесно ли е да си вегетерианец (по света)?

  • 5 272
  • 90
  •   1
Отговори
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Любопитно ми е да прочета вашите впечатления от това какво е положението в страните, в които живеете, с хората, които не консумират месо и/или животински продукти като цяло (т.нар. вегани).
Напр. самата национална кухня предлага ли разнообразие на безмесни ястия? Заведенията имат ли менюта за вегетерианци? Изобщо, тези алтернативни течения в храненето (алтернативни - без месо/без мляко/без глутен),  какво място имат в културата на масовото хранене (около вас) - достъпни ли са/ като наличност и като цена?

Напр. знам, че в някои страни зеленчуците са доста скъпи и е по-трудно човек да се храни с веге храна (в Япония).
На мен и в България ми е по-трудно да намирам достатъчно разнообразие, отколкото тук, където живея (Израел). Та, в този дух са ми чуденките  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 3 241
Отговорно ще заявя, че във Франция не е.

Не съм вегетарианка, а дори аз го забелязвам.
Да си призная дори не познавам вегетарианец тук. (сигурна съм, че има де).

Френската култура на хранене държи на цялостното ядене.
Кухня предлага някои варианти, но не като за цяло ястие.
Рататуй е просто гарнитура Simple Smile

Децата хапват месо и риба от малки.
Млечните продукти са култ.
Не си и представям да ида на гости/на банкет и да има само вегетарианска храна.

Естествено в стола за хранене към фирмата ни можеш да си вземеш само зеленчуци и ориз например.
В менютата по ресторантите има (макар и рядко) някои безмесни ястия. (например омлет или някоя салата/супа).

Имах в началото разговор с една колежка на тема кой какво бил готвил.
И аз обяснявам : за вечеря - тиквички с ориз. Тя 5 пъти ме пита към какво е било гарнитура това.


За глутена да допълня: в последните години има все по-голямо предлагане по магазините.

# 2
  • Мнения: X
Ние сме от месоядните, но имаме няколко приятели вегета, както и няколко близки деца със силни алергии - към лактоза, към ядки, и със силна глутенова непоносимост. Тоест имам някакъв поглед над нещата, разбира се като страничен наблюдател.
По мое мнение в Германия не е проблем да си със специални хранителни нужди. Намира се всичко на пазара - зеленчуци разнообразни и достъпни, ядки и зърнени също всякакви, заместители и алтернативни храни също. Има все повече био-магазини с огромен избор специални храни. Има и специализари веге-ресторанти тук-там. Почти навсякъде се намират менюта без месо, разбира се не е съвсем масово, но не е и рядко срещано. Това, което тук ми липсва е по-голямото разнообразие от пресни морски храни - масово има 2-3 вида риба, замразена.

# 3
  • Мнения: 2 563
Осъзнах колко много месо се яде в САЩ едва когато спрях да ям месо. В повечето ресторанти вег опциите са салата и 1, максимум 2 неща с ориз или паста. Месо се сервира за закуска, обед и вечеря. Добре сготвена вег храна, с въображение, не е норма. Тъжно е, че много малко готвачи умеят да готвят с вег продукти. Добре, че в Ню Йорк имаме и вегетариански ресторанти, където можем да се изолираме.

Съществува идеята, че рибата минава за вегетарианска храна.  На една сватба бяхме помолили за вег меню. Чак в последния момент майката на младоженеца разбрала, че готвачът си мисли, че вег меню = сьомга. Помолила за друго и така на сватбата ние ядохме паста със суров едро нарязан лук и доматен сос от буркан. Confused

# 4
  • Мнения: 46

В Кипър по време на постите е много лесно. Навсякъде се предлага страхотно разнообразие от храни без животински произход. По фурните има много постни сладкиши, дори шоколадова торта. В ресторантите има специално постно меню.
Дори и когато няма пости, пак не е проблем защото кухнята им го позволява. Те ядат много бобови храни, тахан, маслини, зеленчуци. Разбира се когато няма пост ядат много месо, но ако го пропуснеш гладен няма да останеш Simple Smile
Като цяло младите не постят много и не съм забелязала да има много вегетарианци, но понеже е традиция и част от кухнята им, тези храни си ги предлагат.


# 5
  • Мнения: 513
Никога не съм се замисляла, значи не е толкова трудно.

В много ресторанти тук намирам вегетарианско меню, както каза Хиър без много въображение, но има поне 3 - 4 неща. В България никога не ми е било проблем, според мен по ресторантите има доста вегетариански опции.

# 6
  • Мнения: 2 980
Аз бях ово-лакто вегетарианка, когато дойдох в САЩ, проядох месо и риба на петата си година. Като цяло бих казала, че тук е по-скъпо да осигуряваш разнообразно вегетарианско меню, отколкото да караш на месни продукти. Освен това има огромни разлики в наличността на вегетариански опции - та даже и на сурови плодове и зеленчуци - в различните части на страната. Аз проядох месо докато живеех и работех в малко градче в Мичиган, през зимата, където при постоянни температури -20 до -30 имах достъп само до замразен грах и спанак, картофи, царевица и зелени ябълки. В ресторантите опциите ми бяха пържен китайски ориз със зеленчуци, пица или картофено пюре... и хуммус в арабската закусвалня, ама колко месеца може да карачовек на хуммус и фалафел? Така че още на петия месец вече ядях сьомга, а в най-големите студове директно минах на пилешко.

Мъжът ми спазва православните пости и това означава на практика, че половин година яденето извън къщи е изключено, защото тук наоколо дори в ресторантите, които предлагат вегетарианско меню, няма веганско такова. Вегетарианско ястие тук обикновено е нещо с кашкавал, масло или сметана, често и трите наведнъж.

# 7
  • Мнения: 3 367
я я я  с каква тема е почерпила Мента пред-Коледно  bouquet
Америка,мидуест- много познати/близки са веге (различна степен); преди години се тръбеше много и голям зор "с какво ще те нахраним сега",вече  е доста по-разпространено . При регистрации за конференции има винаги питане какви са нуждите,вкл чисти вегани. Ресторанти има всякакви,ние ядем предимно индийско навън,с времето много намалих яденето извън къщи като цяло,по ред причини, но винаги има паста или салата или супа.Има и специализирани веге места,не са много по-скъпи.
Никой не коментира (вече) че децата избягват месо. Носят си обяд на школо,та не ги мисля.
Зарзават взимам от ферма. Бюджетът за храна не се промени значителмо откакто промених навиците на цялата фамилия,но обективно ядем много по-разнообразно и повечко като обем Mr. Green
дете 3 е единственото,което не е яло месо; лелята дето го гледа ме подпита 2-3 пъти и дотам; беше откраднал една пилешка хапка от паницата на съседчето преди година +,лелята беше изпаднала в амок как ще я уволня без време Joy

# 8
  • Мнения: 1 099
Ям 2-3 пъти в месеца месо. Нямам никакви проблеми по заведения, ресторанти (За Германия).
Единствено, като отида на гости нямам избор, но това са общо взето и пътите, когато ям месо. Като е вкусно сготвено и качествено не бих отказала.  Peace

# 9
  • Мнения: 3 841
Колумбия - ако се храниш само вкъщи изобщо не е трудно да си вегетарианец. Магазините и пазарите изобилстват от пресни плодове и зеленчуци целогодишно. Царевица, юка, зелени банани, ориз, боб - това са традиционни храни, които местните използват за гарнитури, иначе без месо не сядат на масата. И в тази връзка за вегетарианците е много трудно по ресторантите. Най-много две салати и от типа на запечена маруля с кашкавал или препечено Капрезе. Всичко останало е месо. По-лесно е да си купиш от улицата арепа (царевична питка на скара, най-често пълна с кашкавл или яйце), печена царевица, банан, юка, отколкото да намериш вегетариански ястия в ресторантите. За менюта изобщо не може да се говори. В специални магазини тип магазини за натурални храни е пълно с всякакви брашна и храни, подходящи при глутенова непоносимост. Млека от соя и бадеми има във всеки магазин, както и невероятно разнообразие от млечни продукти. За наше съжаление, не използват бг бактериите и продуктите не са като нашия вкус.

# 10
  • Мнения: 2 093
направило ми е впечетление че индийската кухня има доста вегетариански ястия, при това много вкусни. Например ресторант от типа бюфет предлага поне 5-6 вегетариански варианти. Аз сьм в голям град и има всякакви ресторанти; предполагам че за вегетарианци не е толкова трудно да се хранят на вьн. Обаче в малките градове е съвсем друга история, стандартното меню включва бьргери, пици, стекове, а закуската е бекон, яйца и наденици.

# 11
  • Мнения: 945
Канада - не мисля, че е трудно за вегетарианците, има целогодишно пресни плодове и зеленчуци по магазините. В повечето заведения има и вег. ястия.
Имам позната, веган, не съм я чула да се оплаква, че стои гладна Grinning Напротив, все се хвали, че е открила нещо ново и вкусно за ядене.

# 12
  • T"A
  • Мнения: 2 515
В Израел публикуваха някаква статистика, според която ок. 20-25% от населението се хранили алтернативно. На мен не ми се вярва тази статистика да е представителна и не виждам цяла четвърт  вегетерианци... Но определено са много и някак не изглеждат странно в общия пейзаж. В Тел Авив има много заведения, които предлагат в менюто си веган опции (също и безглутенови), а вегетерианските даже не заслужават доп. отбелязване, те са си част от традиционно предлаганите храни. В останалата част на страната, предполагам, са по-консервативни и предлагането на веган опции надали е толкова разпространено.
Но напр. за толкова години не съм видяла или чула на закуска да се яде месен продукт, не им е обичайно.
Не помня да е имало на място, на което да нямат налично соево мляко, ако съм си поисквала напр.

Също така там, където храната е кашерна, тя е или месна, или млечна, т.е. като се влезе в кашерно-млечно заведение, единственото, което може да не пасне на един вегетерианец, е рибата (което ме кара да се замисля какви влияния има сред нюйоркчани  Wink)

Но ако пътуваме в чужбина, винаги гледам предястията в менютата... Анет и една дискусия за френската лучена супа ме накараха да се замисля с какво се хранят вегетата по света.   Simple Smile
Индийската кухня наистина е подходяща, но тя си е екзотика и не е за всеки вкус

Последна редакция: чт, 19 дек 2013, 13:24 от Mentha

# 13
  • Мнения: 513
направило ми е впечетление че индийската кухня има доста вегетариански ястия, при това много вкусни. Например ресторант от типа бюфет предлага поне 5-6 вегетариански варианти. Аз сьм в голям град и има всякакви ресторанти; предполагам че за вегетарианци не е толкова трудно да се хранят на вьн. Обаче в малките градове е съвсем друга история, стандартното меню включва бьргери, пици, стекове, а закуската е бекон, яйца и наденици.


Индийците са с най - голям процент вегетарианци и най - малкото количество консумирано месо на държава. Това при положение че са 1/5 от населението на земята. Там по - трудно се намира ресторант, който сервира месо.

# 14
  • Мнения: 2 093


Но ако пътуваме в чужбина, винаги гледам предястията в менютата... Анет и една дискусия за френската лучена супа ме накараха да се замисля с какво се хранят вегетата по света.   Simple Smile
Индийската кухня наистина е подходяща, но тя си е екзотика и не е за всеки вкус
Mentha, имах една менаджерка, която беше вегетарианка + кошер. Тази жена всеки ден за обяд изяждаше по една консервена кутия нахут. Правеше си салата, в които слагаше нахута, краставици.......Все мъкнеше едни огромни торби.

Jane , явно канадските индийци са си променили вкуса, защото тук има типични месни храни от рода на butter chicken. Ресторантите предлагат голям асортимент от ястия с месо, но сьщо, както споменах присъстват доста вегетариански храни.

Общи условия

Активация на акаунт