Лесно ли е да си вегетерианец (по света)?

  • 5 274
  • 90
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 563

Mentha, имах една менаджерка, която беше вегетарианка + кошер. Тази жена всеки ден за обяд изяждаше по една консервена кутия нахут. Правеше си салата, в които слагаше нахута, краставици.......Все мъкнеше едни огромни торби.


И аз така мъкна общо-взето, но не следвам кашрут. За да е здравословно, вег яденето не може да бъде само хляб и сирене, а пък за да е засищащо, не може да е само салата. Трябва си протеини (бобови, млечни, ядки, темпе, тофу) + въглехидрати, мазнини и зеленчуци. Супер ми е писнало да мъкна торби, но пък вече се уморих и от всичките здравословни и нездравословни вег опции по заведенията около работата ми.

# 16
  • Мнения: 301
Германия. Специално в заведенията изборът е силно ограничен, сравнено с България например, no винаги има някаква опция. Иначе ако се събираш само със себеподобни има достатъчно веган и вегетариански ресторанти (поне тук при мен)...

Моите лични наблюдения са като на Ивенце за Франция.

В националната кухня месото е по-скоро издигнато в култ  Wink http://de.wikipedia.org/wiki/Deutsche_K%C3%BCche - за неговорящите немски картинките са достатъчни. Яде се месо от рано сутрин.

Иначе ако си приготвяш сам храната на пазара има неограничен избор.


ПП. Не съм веге.

# 17
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Шанта, нищо, че не си веге, всеки придобива някакви впечатления по свой си начин, на мен ми е интересно каквото споделяте   Simple Smile

Немската и руската кухня и аз ги свързвам с консумация на месо. Докато френската винаги съм я свързвала с разнообразието (и наличието на зеленчуци), но не се бях замисляла за навиците на хората.


---
Много е лесно за един вегетерианец да спазва кашрута, при който основното правило е да не се смесват месни и млечни. И тези, които стриктно спазват кашрут, често в чужбина следват веге-диета.

# 18
  • UK
  • Мнения: 88
Тук - Англия, от скромните ми наблюдения мога да кажа, че като цяло, кухнята им е безкрайно нездравословна!!! Месо се яде масово - всеки знае каква е традиционната английска закуска, обед, вечер, все тая, месо да има  Mr. Green Иначе по ресторантите обикновено има поне няколко веге опции, в училището на дъщеря ми всеки ден има 4 варианта за обяд - 2 с месо/риба и 2 веге, едно от тях е винаги и безглутеново. Във всеки супермаркет има добре зареден щанд с алтернативни продукти, зеленчуци има постоянно на ниски цени, но пък не са много хубави на вкус, което е обяснимо с липсата на слънце тук Wink Но ако са сезонни са хубави, плюс в турските/полските магазини винаги има по-вкусни целогодишно Mr. Green
Аз бях веге около 8 години, бях си в БГ тогава, не ми е било проблем да си набавям необходимото, но признавам, че ми излизаше по-скъпо. Проядох месо отново преди около 2-3г , сега обмислям пак да го изключа от менюто си май. Обаче аз съм на безмлечни, ще минавам тези дни и на безглутенови, та се чудя ...  newsm78

# 19
  • Мнения: 4 300
Аз не съм вегетарианец,  така че впечатленията ми няма да са от първа ръка, но все пак не ми изглежда толкова трудно. Виена е интернационален град  ( е, не е нито Лондон, нито Ню Йорк) и има доста различни ресторанти, в т.ч. вегетариански, национални, здравословни и т.н. Ние често ходим в едно ливанско ресторантче до нас, където половината меню е безмесно.
В служебния ни стол задължително има едно ( от 4) веге меню, друг е въпросът колко е привлекателно, поне в моите очи. Освен това има салатен бар, където винаги има поне 3 вида прясна салата ( домати, краставици, зелена, червено цвекло) и гарнитури- ориз, боб, кус кус, както и плодове като опция за десерт.
В магазините има всичко, стига на човек да му се занимава и готви.

# 20
  • Финландия
  • Мнения: 169
За Финландия мога да разкажа и малко от собствен опит. Към 13-,14-си година детето спря да яде месо. Твърдеше, че мирише и не искаше да вкуси. Мен много, много не ме впечатли. Питах само какво ще яде в училишето (обяда е безплатен в училището и е задължително да се пробва от яденето). Каза, че сте минава с картофите (паста, ориз) и салатата. Мислех, че това е някаква мода, която бързо ще отмине. Добре, ама тази мода беше близо 7 години. Та ме викнаха в училишето да ме питат дали знам и мога ли да замествам белтъчините от месото с нещо друго. Pазбира се, че мога- носехме от България боб и леща, а от Турция (ако ходим на почивка)-булгур и кус-кус. Зеленчуците тук са доста скъпи през зимата (чушките стигат до 8-9 евро на килограм), но с повече въображение се справя човек.

Явно по това време вегетарианството е навлизало масово в живота на младежите и в училищата започнаха да предлагат вегетарианско ядене. Така също има и в детските градини (само трябва да информират учителката).

 В работата откакто се помня, винаги е имало вегетарианско ядене. И са много вкусни и здравословни.

От солидарност и аз спрях да ям месо и готвех по две яденета в къщи. Накрая осъзнах, че месото мирише, ако дълго не си ял.

В ресторантите има избор (обикновено е само едно).Ако няма- приготвят. Винаги в ресторантите и в стола има салатен бар, които включва поне 5-6 вида салати, така че всякак се поминава.

# 21
  • Мнения: 2 093
а да попитам вегетарианците, ако си купувате обяд на вьн (когато сте на работа) притеснявате ли се че вегетарианско ястия може да е било в допир с месо. Например при нас винаги може да се намери нещо без месо, най-малко супа или салата, но не знам дали има гаранцията че е сготвено отделно. Тук там се срещат вегетариански ресторанти или места за здравословно хранене, но най-често, в близост до офисите са стандартните бьрзи храни. 

# 22
  • Мнения: 3 367
Не се втелявам изобщо че марулята може да е допряла шунката😄Изобщо съвсем целенасочено,специално що касае храна, вече я карам много толерантно и полека .Храна нося безскрупулно навсякъде -работа,паркове,на път и пр.Поредицата ми спонтанни опити да намеря нещо подходящо за мен и децата ,ей така без подготовка насред пътя, завърши зле,та си научих урока и нося дисаги с "плод и зеленчука" без да окам..

# 23
  • Мнения: 2 563
а да попитам вегетарианците, ако си купувате обяд на вьн (когато сте на работа) притеснявате ли се че вегетарианско ястия може да е било в допир с месо. Например при нас винаги може да се намери нещо без месо, най-малко супа или салата, но не знам дали има гаранцията че е сготвено отделно. Тук там се срещат вегетариански ресторанти или места за здравословно хранене, но най-често, в близост до офисите са стандартните бьрзи храни. 

Не. Днес в Прет бяха свършили вег салатите и аз взех една с пиле и махнах пилето.

Но познавам хора, които се гнусят така. В студентските ни години мой приятел джаинист пребледня като разбра, че бяхме сготвили една наденица в неговия тиган. Помоли ни да го измием много добре.

# 24
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Аз не съм истински вегетерианец, защото ям риба, макар и много рядко. Но към месото имам вродена непоносимост, от дете. Когато забременях, чувствителността ми към миризмата много се засили  и оттогава не мога да ям нещо, ако усещам миризма на месо. Напр. вчера бяхме на гости и имаше зеленчукова супа, но  направена с пилешки бульон и не можах да я опитам дори.
Иначе съм като Hear Again за салати, но ако нещо е готвено заедно с месо, добива вкус и мирис и явно невинаги мога да го преодолея.


Цените на зеленчуците през зимата във Финландия доста шокират. По груба сметка са 3-4 пъти по-високи от тези, които плащам в момента.

# 25
  • София
  • Мнения: 8 000
Русия. Много трудно е човек да преживява без месо, защото разнообразие от зеленчуци няма, а зимата и цените им са ужасни. При нас на село (град от 1.5 млн. души) био магазини няма, а дори обикновеният зрял фасул е почти на цената на месото. Националната кухня е предимно месо с тесто/картофи/паста/цвекло.
Все пак имаме ресторант, който предлага индийска и европейска кухня, с много постни ястия. Но определено е недостъпен като цени за повечето хора.

# 26
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Това, че съм вегетарианка никога и никъде не ми е било проблем. От 24 год. не ям месо и толкова съм се срастнала с това, че не ми прави впечатление, че се храня малко по-различно от останалите, това е част от мен. По заведение по принцип избягвам да се храня. Като ходим на гости понякога домакините се чудят какво да ми предложат, а аз се чудя как да им обясня, че не е нужно нищо специално. Винаги си намирам какво да си взема, а на мен не ми е нужна много храна.
Разнообразието от вегетариански стоки тук- в Австрия, е по-голямо, отколкото в България. Има една верига- Меркур, която произвежда вегански имитации на месни продукти, много ги обичам, ужасно са ми вкусни.

# 27
  • Мнения: 9 905
благодарение на индийските магазини мога да имам много разнообразна веге-кухня вкъщи. Зеленчуците са много - по 5-6 вида патладжан, зелен фасул, и лука, и картофите са по няколко вида, и треви, и салати има. По-скоро проблемът е доколко са чисти, откъде точно идват....местните например са хидропонни и не съм сигурна това дали е ок - но може би по-добре, отколкото внесен от Индия зеленчук, вероятно поливан с отпадни води. Иначе разликата  в цените между тях и австралийските чисти зеленчуци например, е 4-5 пъти. От Африка си внасяме плодове, има и от Латинска Америка, но тях не купувам. За съжаление най-близките ябълки идват от Италия и Франция и като знам, че няма как през април да са толкова хубави, колкото ги виждам, не прекалявам с ябълките/и ги беля/. Но разнообразие със сигурност има.

по ресторантите винаги има една страничка с веге ястия, от различни национални кухни. Разядки от рода на хумус, бабагануш, разнообразни салати, от европейски до тайски....навсякъде по фудкортовете има сготвена бамя, патладжан, миксзеленчуци....табуле и фатуш има навсякъде също... да не говорим за всякакви нахути, лещи и бобове, те пък са толкова много... така че варианти има.

# 28
  • Мнения: X
В няколко поста прочетох, че в бг-заведения не е проблем да се поръча вегетарианско.....
Аз съм виждала в менюто "избор" между ориз със зеленчуци-замразени, боб чорба-не навсякъде, пържени картофи.....и май е това.

# 29
  • Мнения: 2 988
В няколко поста прочетох, че в бг-заведения не е проблем да се поръча вегетарианско.....
Аз съм виждала в менюто "избор" между ориз със зеленчуци-замразени, боб чорба-не навсякъде, пържени картофи.....и май е това.


Не се сещам за български ресторант, където да не предлагат омлет. Кашкавал-пане, сирене на тиган, всевъзможни запеканки от зеленчуци или картофи със сирена също са доста често срещани. Иначе веганските опции са кът, да, но ако избягваш само месо и риба, не е проблем.

не прекалявам с ябълките/и ги беля/.

Аз вчера си дадох сметка, че на практика от близо десет години не съм яла небелен плод тук, с изключение на праскови и кайсии. Децата - от раждането си. Абсолютно всичко е покрито с петролни восъци, за да запазва вид и свежест и като го знам това, просто не мога да се прежаля да ям небелени плодове, колкото и добре да са измити. Ужасно звучи, но факт.

Последна редакция: пн, 23 дек 2013, 11:28 от ianajar

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт