ИНИЦИАТИВА: Бъди герой, спаси човешки живот, като откажеш рестото в магазина

  • 3 536
  • 63
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 942
Абсолютно съм съгласен, че държавата не трябва да допуска нито едно дете да бъде нелекувано, и това трябва да е държавна политика. Само че аз не съм нито политик, нито експерт в здравната сфера, изобщо моята експертиза е в съвсем друга сфера, нямаща нищо общо нито с политиката, нито с държавата, нито със здравеопазването. Вие се обръщате към мен, по тоя въпрос, все едно че от мен зависи. А аз нямам нищо общо с държавата. Така че нищо не мога да направя по въпроса как да няма нито едно нелекувано дете в България, да се превърне в държавна политика. Не знам кое пречи. Ако е пари, парите не растат по дърветата, трябва от нас да се вземат. Чест и почитания за участието ви в благотворителни инициативи. Моите уважения.

# 31
  • Мнения: 3 250
Има неща като здравето, които не могат да се скрият.
Включително и психичното здраве.

# 32
  • Мнения: 30
Аз намирам идеята за дарение на рестото в магазина за прекрасна и лесно приложима, като в същото време пак остава пожелателна. Много по-сигурно ми изглежда в сравнение с кутиите до касата, за които многократно се е писало, че ги крадат. Пращането на смс-и, пейпал или сметки изисква доста по-широка кампания (сайтове, ТВ, социални мрежи) и усилие от страна на дарителя, да запомни информация и да търси начин да изпрати пари. Въобще не мисля, че някой ще следи и ще се вълнува дали другите клиенти даряват или не, за да се смята за пречка за осъществяването на тази идея. По-скоро смятам, че държавата няма да иска да се наеме в реализацията й.

Точно вчера моя позната сподели в социалните мрежи благодарност за това, как подобна кампания е спасила живота й преди 8 години. Дори и да не са на 100 процента успешни леченията, смятам че всеки заслужава шанса да опита, а неуспешните също са полезни за медицината, като данни, за анализ.

Пожелавам успех на автора!

# 33
  • Мнения: 3 250
И искаш да плащаш за анализи?
По касите не са тези благородни души, а дават на принципа, че всички дават.
Чак такова благородство не вирее, а който иска отделя време, за да се запознае с кампания и дарява повече от стотинки.
А кутиите, които са в големите магазини са пред камерите, то целите магазини са в камери, но там момента на неудобството да не дадеш го няма.

# 34
  • Мнения: 30
Ами така работят медицинските изследвания за съжаление, нямат кристална топка да гадаят дали това лечение ще бъде успешно, а се провеждат тестове върху пациенти, после се анализират и на база на това се правят заключения. Смятам, че всеки заслужава шанса да опита да се излекува. Никой не е застрахован, в бъдеще може да е от полза за вас или ваши близки.

Напиши "открадната кутия за дарения" в гугъл и ще видиш достатъчно резултати. Аз бих предпочела метода за дарение предложен от автора на темата.

# 35
  • Мнения: 21 469
Защо първо не си изясните кое ресто няма да се връща - цялото ресто, рестото до левче или жълтите стотинки?
Ей така, решихте, че ще закръгляте и плеснахте с ръце!

Какъв мислите, че ще е точно ефектът от това десетки часове някой да пита: "Искате ли да закръглите?", дали икономическият ефект ще е по-голям, ако хората не губят време по опашки и обяснения, а съвсеем доброволно даряват за каузи, които са им близки?

Скрит текст:
Ето, за мен, например, е важно да има детска болница. Бих вложила пари и време, но не желая при всяко купуване на дъвки да ми напомнят, че има болни деца някъде, не мога да понеса тая мъка, съжалявам. Нито мога да понеса идеята, че докато аз си избирам междъ 10 вида изворна и минерална вода, някъде по света умират деца от жажда.

На хората ще им отнеме повече време да даряват за каузи, отколкото просто да си оставят рестото, затова много хора просто не го правят. Времето е най-скъпия ресурс на повечето хора.
А кое ресто всеки ще си реши, нали това е идеята.

На мен ми харесва. Ако искам и мога ще си оставям рестото, ако не, не. То е същото като с кутиите, но даже още по-улеснено за клиента, а и няма как някой да ги открадне.

# 36
  • Мнения: 3 334
Работя в тази сфера и за мен това си е точно психологически натиск върху клиента. Първия път ще откаже, втория път ще откаже и после ще иде в друг магазин, където да не бъде така брутално изнудван.
Да не говорим, че някой обеднял и озверял клиент може и да те ошамари, за дето искаш "да му закръглиш" сметката.
Хората плащат данъци и не са длъжни да бъдат изнудвани докато пазаруват. Това, че нямаме държава, не е наш проблем. Точно за това и емигрираме.

# 37
  • Мнения: 10 609
Думата "да задължава" трябва да отпадне от идеята ти, за да проработи.

# 38
  • Мнения: 1 257
Преди да се правят такива помпозни и недомислени предложения, би следвало да има поне елементарна идея, как точно ще се осчетоводяват тези средства. Веднъж при безкасовите плащания, след това при засичане и изравняване на касата. Елементарен пример. Когато сметката е 15.65, а клиентът плати безкасово 16.00, чий ще бъде ангажимента осчетоводяване на остатъчните 0.35 лв и превеждането им по нечия сметка? На банките? На фирмата? С какъв тип нареждане и основание? Без такси? Изобщо липсва адекватен поглед към процеса на плащане, и всичко е едно несериозно "дайте да дадем", без да е помислено изобщо колко хора и действия стоят зад това "парите автоматично отиват". Автоматично, ама друг път Laughing

# 39
  • Мнения: 21 469
Автоматично е за дарителя, ясно че някой трябва да го прави, но може би има някакъв счетоводен софтуер?

След като авторът го е видял вече осъществено, а и други казаха, че се практикува в някои страни, значи принципно е  възможно?

Цялата идея е, че основен е принципът на доброволност,  това е възможност, а не задължение, затова и аз, честно казано не разбирам възраженията. Целта не е нито да задължава някого, нито да реши глобално проблем, каквото очаквания бяха демонстрирани в по-горни постове. Както аз разбирам идеята, целта и е единствено да улесни хора, които биха дарили, но нямат време, не се сещат да отделят такова, или не са свикнали да го правят целенасочено, но биха отделили някаква малка сума, без да го усетят като затруднение от каквото и да било естество.
Тя не е насочена към хора, които даряват големи суми за целенасочено подбрани, пресяти през скептицизма им и обмислени каузи, а на принципа "Капка по капка - вир".

Последна редакция: пт, 15 дек 2023, 08:50 от Iris04

# 40
  • София
  • Мнения: 13 181
А кой ще финансира придобиването на софтуера? И кой ще плаща разходите за движение на парите (т.е. кой ще бъде задължен - клиентът/дарителят, магазините, обслужващите банки по веригата, държавата)?
Нека не забравяме,че с таксите при тези операции ще се облагодетелстват банките, а те са частни институции и една задължителност ще им дойде дюшеш.
Или може би някоя банка ще си предложи услугите безплатно и магазините ще бъдат задължени да си прехвърлят финансовите потоци през нея?
Практикува се подобна дейност, но не централизирано и задължително, а по решение на определени бизнеси. У нас също някои магазини и банки го правят от години и при покупка или банкова операция даряваш без проблем. Т.е. практиката я има. Но тя не решава проблемите, към които е насочена, а замазва очите с няколко случая.
Нали целта е глобално решение?

Последна редакция: пт, 15 дек 2023, 08:45 от Fever Ray

# 41
  • Мнения: 25 636
Не забравяйте, че всички тези хора, от които очаквате да даряват, вече са платили чрез данъците и здравните си осигуровки. Дори баба Пена, особено тя. И какво прави държавата с тези пари? Подчертавам – държавата – където би трябвало да има максимална прозрачност и отчетност.
Сега същите тези хора трябва пак да плащат доброзорно, като този път никой няма да знае къде, при кого отиват парите и как ще бъдат похарчени. Кой ще контролира – държавата, която вече веднъж не си е свършила работата ли?
А и ми се повдига вече от комунистическите лозунги „Дайте, другари, да дадем!“. Достатъчно се наслушах по времето на соца, стига вече. Който иска да дава, да дава от джоба си, не с чужда пита майчин помен.

# 42
  • Мнения: 4 579
То е абсурдно държавата да подкрепи "инициатива" за решаване на проблем, който самата тя не ще да реши с все данъци и осигуровки, които плащаме. Един вид - допълнителен данък. Как изобщо се следи колко са в касата, дали някой сръчен касиер не взема парите и уж клиентът е отказал да даде?

Аз започнах да пазарувам основно от вериги преди доста години, защото адски ме дразнеше отношението в кварталния магазин. Малък, точно на пътя ми от автобусната спирка към квартирата, някакъв досаден продавач, който беше решил, че трябва да се прави на приятел с всички и все в някакви кутии нещо събираха. "Забравя" да ми върне ресто, фамилиарничи, ама "то жълти стотинки". Който иска - десетки начини има да дарява. Аз съм си ограничила даренията в пари, съжалявам. На много малко хора и огранизации имам доверие. Едни ме подразниха - искаме пари за дрехи, покъщнина и т.н., предложих почти нови, подходящи дрехи, да си избират. Не искали. Ясно ми е защо не искат.
На бежански организации съм дарявала - приеха и дрехите, даже за още питаха, благодариха, и с лично съзнание им дадох и малко пари. Не видях нещо трудно - за минути един превод по банкова сметка. Който има желание и възможност - ще дари.

# 43
  • Мнения: 14 863
АнаИва, изрично съм посочил за какво става дума, и не става дума за подпомагане на хора, на които живота им не е застрашен като левчета за бежанци, деца без родителска грижа, жени жертва на домашно насилие и възрастни хора.
А за тях кой ще събира, или само даряване за болни деца теб лично те кара да се чувстваш като Господ самодържец??

# 44
  • София
  • Мнения: 13 181
Как ще бъде гарантирано, че животът на споменатите други групи също не е застрашен, когато ежедневието показва точно обратното? И кой ще носи отговорността да посочва по-нуждаещите се и по-малко нуждаещите се?

Общи условия

Активация на акаунт