ИНИЦИАТИВА: Бъди герой, спаси човешки живот, като откажеш рестото в магазина

  • 3 539
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 942
Нещо много любопитно забелязах и много хубаво. В един магазин в София, събират пари за болно дете, но не както съм виждал дотогава, в кутия всеки да пуска по някой лев, а директно чрез системата за разплащане при касата и парите директно отиват в сметката за лечение на болното дете. Всеки клиент който желае, може просто като плаща вместо да си прибира досадните дребни стотинки като ресто, да избере да не получи ресто, а то директно да отиде за лечението на болното дете, на което магазина се е заел да помогне.

Замислих се колко много по умен и ефективен е този начин за събиране на пари от благотворителност в сравнение с всички останали. Реклами по телевизията, призиви за дарения по вестниците, доброволци които да обикалят с кутии за дарения, кутии за дарения по църквите, всички тия начини достигат до ограничен кръг хора, и за да се събере нужната сума по бързо трябва хората по повече пари да оставят. А буквално със стотинки от всеки по магазините в България за отрицателно време може да се събере каквото и да е сума, за което и да е дете, за нужно лечение в чужбина. Достатъчно е просто продавачите да питат клиентите имате ли нещо против, да ви закръгля покупките от 14,42 на 15,00 лв. за да не ви връщам стотинки, а разликата ще отиде за това болно дете. Ако се създаде подобна централизирана система, да не е само в един магазин, и това стане във всички магазини в България, гаранция, повече няма да има нужда да се събират пари за болни деца. Включително и тук в Бг Мама, защото ми прави впечатление, че например във форума Бг Мама, похвално и адмирации за модераторите, обръщат особено внимание на темите за деца имащи нужда от финансова помощ и ги заковават начело в списъка с теми за обсъждане независимо кога е бил последният пост. Само че в тези теми влизат много малко хора.

Например в тази тема:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1594772

Това дете е болно от рак на белите дробове и се нуждае от 120 000 лв. за лечение в Турция. Темата е отворена от 9 октомври до днес, 2 месеца по късно около 1 000 пъти. Това са отваряния, не отделни потребители. Като сложим че и не всеки потребител е дарил пари, като сложим и, че едва ли и дарилите са много заможни хора, че всеки да е дарил по 2 000 лева примерно, е напълно ясно колко е ефективен този метод за спасяване на живот. Същевременно винаги съм се чудил как е възможно в 21 век да има деца чиито живот зависи от това дали ще се съберат 100 000 лева, при положение че сме 6 милиони българи, и всеки да даде по 5 стотинки, което е напрактика абсолютно нищо, и деца чиито живот да зависи от събирането на 100 000 лева, няма да има.

Това е начина. Създаване на подобна централизирана система, свързана с банкови сметка на болни деца, за дарения на жълти стотинки по магазините чрез закръгляния на сметките. Осъзнавате ли колко народ влиза всеки ден в магазина в цяла България, и как всеки като откаже рестото от жълти стотинки, как за минути ще се събират подобни суми, а не за месеци.  

Дайте идеи, какво да направим, за да може тази инициатива, да се превърне в реалност. Технически възможно ли е да се свържат всички магазини, или поне големите търговски вериги, аз не виждам пречка щом един магазин може да го прави това, защо всички да не могат. Ако няма технически пречки, е нужна единствено политическа воля, може би някакво законодателство, което да задължава магазините, при поява на такова болно дете, с нужда от пари за лечение в чужбина веднага да свързват системата им за разплащане с банковата сметка на детето.

Ако решим да направим петиция, за създаването на такава система, дайте идеи какво да пишем вътре, как точно да отправим исканията си за реализиране на подобна централизирана система "Бъди герой, спаси човешки живот, като откажеш рестото в магазина", сега ми хрумна като привличащ вниманието върху идеята лозунг. Дайте идеи какво да направим.

Последна редакция: пн, 11 дек 2023, 06:36 от 649731

# 1
  • Мнения: 6 308
Аз предлагам 1% от ДДСто което плащаме при закупуването на всяка една стока, държавата да отделя точно за лечение на такива нуждаещи се.
Аман вече от безочливи политици и управлението им. Frowning1

# 2
  • Мнения: 2 193
Ентусиазмът Ви е впечатляващ, но твърде идеалистичен по моя преценка.
Има група хора, които биха се включвали с удоволствие, биха дарявали, но не се сещат. Но и а и група хора, които имат нужда от стотинките си и такива, които не желаят.
Към момента има подобни практики за даряване на средства  - например "Фантастико" за не знам какво (винаги казвам, че искам да даря левчето, за което ме питат) или при ползване на банкомат (мисля, че беше на ДСК) - пак левче за SOS  детски селища.
На практика, обаче, ежедневно при всяко пазаруване, ми се струва неприложимо. Разговорите при касиерките ще са нещо от сорта:
- Торбичка? Вафла на промоция? Даряване на рестото (кое ресто, колко закръгляне и т.н.).
Трябва по-глобална политика за здравеопазване, особено - детско, за да има реален видим ефект.

# 3
  • София
  • Мнения: 28 601
Абсурдно е благотворителността да се превръща в задължение. Това е избор, независимо дали става въпрос за физическо или юридическо лице.
Детското здравеопазване и лечение трябва да бъде задължение на държавата.

# 4
  • Мнения: 4 581
Преди да се хвърлите на подписка, която ще решава проблемите с липсата на пари за дарения, помислете върху две неща:

1. Как и кой ще подбира получателите на средства? За едни ще има, за други няма да има? Сигурни ли сте, че хората наистина се нуждаят от това лечение и то се предлага само платено в чужбина? Поровете се из старите публикации за Хелп Карма и форумите за помощ - ще откриете (вкл. от медицински лица) описание на множество случаи, когато се събират пари за експериментално и недоказано лечение, което дори е рисковано, докато в същото време тук се предлага вече одобрено безплатно, но не се обещават чудеса. Да, всеки има право и е разбираемо да търси начин да оздравее, но как се гарантира, че парите ще се ползват за лечение, което няма да навреди?
Познавам (познавах) няколко души, ходили на лечение в Турция - рак. Имали са финансови възможности, не са пестили. Някои са добре вече. Половината - вече са починали, въпреки уверенията и обещанията, че им се прилага иновативно, модерно лечение, което гарантира оздравяване. За един от случаите конкретно - български лекари твърдяха, че точно лечението в Турция е влошило проблема.

2. Огромна част от хората, които биха дарили и това не би ги притеснило финансово, плащат с карти, с телефон, въобще - безналично. Кога и как продавачката ще ми обяснява за какво се събират пари, аз каква гаранция имам, че ще отидат наистина за лечение на хора в нужда? Наистина, жълти стотинки, но за някои "клиенти" те са важни. Дори да е един хляб и една кофичка мляко на месец.

# 5
  • Мнения: 1 257
Даряването е дълбоко личен акт, който трябва да се върши осъзнато и от сърце. Да го автоматизираме и обезличаваме до нивото на "искате ли торбичка" е нещо, което по-скоро ми звучи отблъскващо, отколкото добър пример.
В много случаи, когато става въпрос за възрастни хора, деца без родителска грижа, бежанци, жени пострадали от насилие и други, в пъти по-ценно е да се отдели лично време и доброволчески труд, отколкото да се хвърли там едно левче или един СМС за приспиване на съвестта.
Същото е и с дадените примери за болните дечица. Вместо да се чудим как да събираме пари, не е ли по-добре да се обединим и да настояваме за по-добро детско здравеопазване, за детска болница, за това Фонда на лечение на деца в чужбина да работи с ускорени процедури и разширен обхват болести.
Така поставена, темата е популистка, с показност и възторг по-подходящи за тик-ток и социалните мрежи.

# 6
  • Мнения: 2 942
АнаИва, изрично съм посочил за какво става дума, и не става дума за подпомагане на хора, на които живота им не е застрашен като левчета за бежанци, деца без родителска грижа, жени жертва на домашно насилие и възрастни хора. Говоря единствено и само за деца, с животозастрашаващи болести, на които само в чужбина може да им се помогне, но лечението им се бави, болестите им се развиват, съответно положителният изход става по малко вероятен, защото месеци наред, не могат да се съберат едни пари, които с друг подход за няколко минути ще се съберат, а не месеци наред да не могат да се съберат. Говорим за човешки животи, при които всеки ден забавяне може да е фатален, за крайният изход на лечението, и то при положение че има лесен начин да им се помогне, просто се иска организация и желание. Нямаше да е повдигам изобщо темата ако не видях с очите си, колко хора дариха пари, по тоя начин в магазина. Аз самият си закръглих сметката, и дарих и 5 лева отгоре за детето, и нямаше да го направя, ако не беше инициативата на този магазин, защото нямаше да науча за това дете. Това е възможно най добрият подход, дадена благотворителна инициатива да достигне до максимален брой хора. Защото къде стъпва всеки човек всеки ден. В магазина, не в Бг Мама, не във вестника, в църквата, или някъде другаде, и за това месеци наред не се събират тия пари.

Последна редакция: пн, 11 дек 2023, 10:43 от 649731

# 7
  • София
  • Мнения: 13 191
Ако купувачът не желае да участва, защото тези стотинки са необходими за самия него или магазинът няма ресурс да преизчислява и превежда сумите, няма как да бъдат задължени законово.
Трябва да изискваме държавата да се погрижи, а не да се събират стотинки. И не, големите суми за лечение няма да се съберат от жълтите стотинки, че и от 2-3-5 лв.
Става дума за огромни суми, но не само за тях, защото понякога хората имат парите, но не получават навреме документи или не разбират, че чужбина не е винаги панацея и много пъти ги ползват за скъпи опитни мишки.
Контрол, финансиране и грижа от системата трябва да изискваме, а не да освобождаваме държавата от отговорностите й.

# 8
  • София
  • Мнения: 28 601
Скрит текст:
Ако купувачът не желае да участва, защото тези стотинки са необходими за сами него или магазинът няма ресурс да преизчислява и превежда сумите, няма как да бъдат задължени законово.
Трябва да изискваме държавата да се погрижи, а не да се събират стотинки. И не, големите суми за лечение няма да се съберат от жълтите стотинки, че и от 2-3-5 лв.
Става дума за огромни суми, но не само за тях, защото понякога хората имат парите, но не получават навреме документи или не разбират, че чужбина не е винаги панацея и много пъти ги ползват за скъпи опитни мишки.
Контрол, финансиране и грижа от системата трябва да изискваме, а не да освобождаваме държавата от отговорностите й.
Точно! Такава инициатива бих подкрепила с 5 ръце. Инициатива да помагаме на държавата да си измива ръцете – категорично против.

# 9
  • Мнения: 2 942
Фивър Рей, как предлагаш да изискаме държавата да се погрижи за тези деца. Ми то държавата сме всички ние. Ако ние като общество си търсим оправдания, да не потърсим най ефективният и бърз начин да им помогнем, защо държавата да го прави. Очевидно не са ни приоритет. Нека ние като общество да е поискаме тая инициатива, и тогава в обществото и друг разговор ще започне, защо се налага на тия деца да им се помага по тоя начин, къде е държавата. Ама тоя разговор няма да почне с откъде на къде ще събираме стотинки за деца по магазините, къде е държавата, ако преди това не почнем да ги събираме. Разберете че властта навсякъде, не само в България е популистка, тя ходи след нагласите на хората. Ако ние като общество покажем, че от сега нататък не искаме да има деца болни от животозастрашаващи болести, чието лечение се бави, защото 100 000 лева които месеци наред не могат да се съберат, могат за минути да се съберат, тогава ще започне и другият по важен разговор.

# 10
  • София
  • Мнения: 13 191
Много погрешно ти е мисленето относно механизмите, които активират действията на държавата.

# 11
  • Мнения: 2 942
Добре, може да са ми погрешни разсъжденията. Не бива да се опитваме като общество да им помагаме, а като държава. Съответно, не ни трябва такава инициатива, а какво ни трябва тогава. Твоето контрапредложение какво е. Дай нещо друго да измислим. Изобщо нека да се включват всички с някакви идеи. Защото аз напрактика чувам само как е грешно да им се помага на тия деца, а не как да им се помогне.

# 12
  • Мнения: 18 543
Не е ли по-смислено да настояваме държавата да си поеме функциите, вместо да събираме стотинки за децата и като станат на 19 г. да им се резне финансирането на лечението?

# 13
  • София
  • Мнения: 28 601

649731, след като харесваш идеята, създай петиция, разпространи я и виж какво ще се получи, никой не ти пречи. Аз няма да подкрепя такова нещо, мисля, че като цяло няма да получиш голяма подкрепа, но не пречи да пробваш.

# 14
  • София
  • Мнения: 13 191
Всички го написаха конкретно, вкл. и аз. Да настояваме държавата да поеме ангажимент, а не да поемаме задълженията й, позволявайки на политиците да очакват да се спасяваме сами или един друг, освобождавайки я от отговорност.

По-горе написа, че трябвало обществото да даде пример на държавата и да събере парите,за да види "тя", че не искаме болни. Т.е. по твоята логика да задължим баба Пенка с 200 лв пенсия да си оставя рестото и да излекуваме едно дете, за да може за следващото държавата по същия механизъм пак да накара баба Пенка да си отдели от мизерната пенсия, защото вече ще сме им предложили законов механизъм, изискан от обществото. Разбираш ли изобщо абсурдността на подобно искане, което да бъде облечено в законови механизми!?

Общи условия

Активация на акаунт