ИНИЦИАТИВА: Бъди герой, спаси човешки живот, като откажеш рестото в магазина

  • 3 560
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 944
Нещо много любопитно забелязах и много хубаво. В един магазин в София, събират пари за болно дете, но не както съм виждал дотогава, в кутия всеки да пуска по някой лев, а директно чрез системата за разплащане при касата и парите директно отиват в сметката за лечение на болното дете. Всеки клиент който желае, може просто като плаща вместо да си прибира досадните дребни стотинки като ресто, да избере да не получи ресто, а то директно да отиде за лечението на болното дете, на което магазина се е заел да помогне.

Замислих се колко много по умен и ефективен е този начин за събиране на пари от благотворителност в сравнение с всички останали. Реклами по телевизията, призиви за дарения по вестниците, доброволци които да обикалят с кутии за дарения, кутии за дарения по църквите, всички тия начини достигат до ограничен кръг хора, и за да се събере нужната сума по бързо трябва хората по повече пари да оставят. А буквално със стотинки от всеки по магазините в България за отрицателно време може да се събере каквото и да е сума, за което и да е дете, за нужно лечение в чужбина. Достатъчно е просто продавачите да питат клиентите имате ли нещо против, да ви закръгля покупките от 14,42 на 15,00 лв. за да не ви връщам стотинки, а разликата ще отиде за това болно дете. Ако се създаде подобна централизирана система, да не е само в един магазин, и това стане във всички магазини в България, гаранция, повече няма да има нужда да се събират пари за болни деца. Включително и тук в Бг Мама, защото ми прави впечатление, че например във форума Бг Мама, похвално и адмирации за модераторите, обръщат особено внимание на темите за деца имащи нужда от финансова помощ и ги заковават начело в списъка с теми за обсъждане независимо кога е бил последният пост. Само че в тези теми влизат много малко хора.

Например в тази тема:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1594772

Това дете е болно от рак на белите дробове и се нуждае от 120 000 лв. за лечение в Турция. Темата е отворена от 9 октомври до днес, 2 месеца по късно около 1 000 пъти. Това са отваряния, не отделни потребители. Като сложим че и не всеки потребител е дарил пари, като сложим и, че едва ли и дарилите са много заможни хора, че всеки да е дарил по 2 000 лева примерно, е напълно ясно колко е ефективен този метод за спасяване на живот. Същевременно винаги съм се чудил как е възможно в 21 век да има деца чиито живот зависи от това дали ще се съберат 100 000 лева, при положение че сме 6 милиони българи, и всеки да даде по 5 стотинки, което е напрактика абсолютно нищо, и деца чиито живот да зависи от събирането на 100 000 лева, няма да има.

Това е начина. Създаване на подобна централизирана система, свързана с банкови сметка на болни деца, за дарения на жълти стотинки по магазините чрез закръгляния на сметките. Осъзнавате ли колко народ влиза всеки ден в магазина в цяла България, и как всеки като откаже рестото от жълти стотинки, как за минути ще се събират подобни суми, а не за месеци.  

Дайте идеи, какво да направим, за да може тази инициатива, да се превърне в реалност. Технически възможно ли е да се свържат всички магазини, или поне големите търговски вериги, аз не виждам пречка щом един магазин може да го прави това, защо всички да не могат. Ако няма технически пречки, е нужна единствено политическа воля, може би някакво законодателство, което да задължава магазините, при поява на такова болно дете, с нужда от пари за лечение в чужбина веднага да свързват системата им за разплащане с банковата сметка на детето.

Ако решим да направим петиция, за създаването на такава система, дайте идеи какво да пишем вътре, как точно да отправим исканията си за реализиране на подобна централизирана система "Бъди герой, спаси човешки живот, като откажеш рестото в магазина", сега ми хрумна като привличащ вниманието върху идеята лозунг. Дайте идеи какво да направим.

Последна редакция: пн, 11 дек 2023, 06:36 от 649731

# 1
  • Мнения: 6 377
Аз предлагам 1% от ДДСто което плащаме при закупуването на всяка една стока, държавата да отделя точно за лечение на такива нуждаещи се.
Аман вече от безочливи политици и управлението им. Frowning1

# 2
  • Мнения: 2 200
Ентусиазмът Ви е впечатляващ, но твърде идеалистичен по моя преценка.
Има група хора, които биха се включвали с удоволствие, биха дарявали, но не се сещат. Но и а и група хора, които имат нужда от стотинките си и такива, които не желаят.
Към момента има подобни практики за даряване на средства  - например "Фантастико" за не знам какво (винаги казвам, че искам да даря левчето, за което ме питат) или при ползване на банкомат (мисля, че беше на ДСК) - пак левче за SOS  детски селища.
На практика, обаче, ежедневно при всяко пазаруване, ми се струва неприложимо. Разговорите при касиерките ще са нещо от сорта:
- Торбичка? Вафла на промоция? Даряване на рестото (кое ресто, колко закръгляне и т.н.).
Трябва по-глобална политика за здравеопазване, особено - детско, за да има реален видим ефект.

# 3
  • София
  • Мнения: 28 790
Абсурдно е благотворителността да се превръща в задължение. Това е избор, независимо дали става въпрос за физическо или юридическо лице.
Детското здравеопазване и лечение трябва да бъде задължение на държавата.

# 4
  • Мнения: 4 705
Преди да се хвърлите на подписка, която ще решава проблемите с липсата на пари за дарения, помислете върху две неща:

1. Как и кой ще подбира получателите на средства? За едни ще има, за други няма да има? Сигурни ли сте, че хората наистина се нуждаят от това лечение и то се предлага само платено в чужбина? Поровете се из старите публикации за Хелп Карма и форумите за помощ - ще откриете (вкл. от медицински лица) описание на множество случаи, когато се събират пари за експериментално и недоказано лечение, което дори е рисковано, докато в същото време тук се предлага вече одобрено безплатно, но не се обещават чудеса. Да, всеки има право и е разбираемо да търси начин да оздравее, но как се гарантира, че парите ще се ползват за лечение, което няма да навреди?
Познавам (познавах) няколко души, ходили на лечение в Турция - рак. Имали са финансови възможности, не са пестили. Някои са добре вече. Половината - вече са починали, въпреки уверенията и обещанията, че им се прилага иновативно, модерно лечение, което гарантира оздравяване. За един от случаите конкретно - български лекари твърдяха, че точно лечението в Турция е влошило проблема.

2. Огромна част от хората, които биха дарили и това не би ги притеснило финансово, плащат с карти, с телефон, въобще - безналично. Кога и как продавачката ще ми обяснява за какво се събират пари, аз каква гаранция имам, че ще отидат наистина за лечение на хора в нужда? Наистина, жълти стотинки, но за някои "клиенти" те са важни. Дори да е един хляб и една кофичка мляко на месец.

# 5
  • Мнения: 1 257
Даряването е дълбоко личен акт, който трябва да се върши осъзнато и от сърце. Да го автоматизираме и обезличаваме до нивото на "искате ли торбичка" е нещо, което по-скоро ми звучи отблъскващо, отколкото добър пример.
В много случаи, когато става въпрос за възрастни хора, деца без родителска грижа, бежанци, жени пострадали от насилие и други, в пъти по-ценно е да се отдели лично време и доброволчески труд, отколкото да се хвърли там едно левче или един СМС за приспиване на съвестта.
Същото е и с дадените примери за болните дечица. Вместо да се чудим как да събираме пари, не е ли по-добре да се обединим и да настояваме за по-добро детско здравеопазване, за детска болница, за това Фонда на лечение на деца в чужбина да работи с ускорени процедури и разширен обхват болести.
Така поставена, темата е популистка, с показност и възторг по-подходящи за тик-ток и социалните мрежи.

# 6
  • Мнения: 2 944
АнаИва, изрично съм посочил за какво става дума, и не става дума за подпомагане на хора, на които живота им не е застрашен като левчета за бежанци, деца без родителска грижа, жени жертва на домашно насилие и възрастни хора. Говоря единствено и само за деца, с животозастрашаващи болести, на които само в чужбина може да им се помогне, но лечението им се бави, болестите им се развиват, съответно положителният изход става по малко вероятен, защото месеци наред, не могат да се съберат едни пари, които с друг подход за няколко минути ще се съберат, а не месеци наред да не могат да се съберат. Говорим за човешки животи, при които всеки ден забавяне може да е фатален, за крайният изход на лечението, и то при положение че има лесен начин да им се помогне, просто се иска организация и желание. Нямаше да е повдигам изобщо темата ако не видях с очите си, колко хора дариха пари, по тоя начин в магазина. Аз самият си закръглих сметката, и дарих и 5 лева отгоре за детето, и нямаше да го направя, ако не беше инициативата на този магазин, защото нямаше да науча за това дете. Това е възможно най добрият подход, дадена благотворителна инициатива да достигне до максимален брой хора. Защото къде стъпва всеки човек всеки ден. В магазина, не в Бг Мама, не във вестника, в църквата, или някъде другаде, и за това месеци наред не се събират тия пари.

Последна редакция: пн, 11 дек 2023, 10:43 от 649731

# 7
  • София
  • Мнения: 13 485
Ако купувачът не желае да участва, защото тези стотинки са необходими за самия него или магазинът няма ресурс да преизчислява и превежда сумите, няма как да бъдат задължени законово.
Трябва да изискваме държавата да се погрижи, а не да се събират стотинки. И не, големите суми за лечение няма да се съберат от жълтите стотинки, че и от 2-3-5 лв.
Става дума за огромни суми, но не само за тях, защото понякога хората имат парите, но не получават навреме документи или не разбират, че чужбина не е винаги панацея и много пъти ги ползват за скъпи опитни мишки.
Контрол, финансиране и грижа от системата трябва да изискваме, а не да освобождаваме държавата от отговорностите й.

# 8
  • София
  • Мнения: 28 790
Скрит текст:
Ако купувачът не желае да участва, защото тези стотинки са необходими за сами него или магазинът няма ресурс да преизчислява и превежда сумите, няма как да бъдат задължени законово.
Трябва да изискваме държавата да се погрижи, а не да се събират стотинки. И не, големите суми за лечение няма да се съберат от жълтите стотинки, че и от 2-3-5 лв.
Става дума за огромни суми, но не само за тях, защото понякога хората имат парите, но не получават навреме документи или не разбират, че чужбина не е винаги панацея и много пъти ги ползват за скъпи опитни мишки.
Контрол, финансиране и грижа от системата трябва да изискваме, а не да освобождаваме държавата от отговорностите й.
Точно! Такава инициатива бих подкрепила с 5 ръце. Инициатива да помагаме на държавата да си измива ръцете – категорично против.

# 9
  • Мнения: 2 944
Фивър Рей, как предлагаш да изискаме държавата да се погрижи за тези деца. Ми то държавата сме всички ние. Ако ние като общество си търсим оправдания, да не потърсим най ефективният и бърз начин да им помогнем, защо държавата да го прави. Очевидно не са ни приоритет. Нека ние като общество да е поискаме тая инициатива, и тогава в обществото и друг разговор ще започне, защо се налага на тия деца да им се помага по тоя начин, къде е държавата. Ама тоя разговор няма да почне с откъде на къде ще събираме стотинки за деца по магазините, къде е държавата, ако преди това не почнем да ги събираме. Разберете че властта навсякъде, не само в България е популистка, тя ходи след нагласите на хората. Ако ние като общество покажем, че от сега нататък не искаме да има деца болни от животозастрашаващи болести, чието лечение се бави, защото 100 000 лева които месеци наред не могат да се съберат, могат за минути да се съберат, тогава ще започне и другият по важен разговор.

# 10
  • София
  • Мнения: 13 485
Много погрешно ти е мисленето относно механизмите, които активират действията на държавата.

# 11
  • Мнения: 2 944
Добре, може да са ми погрешни разсъжденията. Не бива да се опитваме като общество да им помагаме, а като държава. Съответно, не ни трябва такава инициатива, а какво ни трябва тогава. Твоето контрапредложение какво е. Дай нещо друго да измислим. Изобщо нека да се включват всички с някакви идеи. Защото аз напрактика чувам само как е грешно да им се помага на тия деца, а не как да им се помогне.

# 12
  • Мнения: 18 650
Не е ли по-смислено да настояваме държавата да си поеме функциите, вместо да събираме стотинки за децата и като станат на 19 г. да им се резне финансирането на лечението?

# 13
  • София
  • Мнения: 28 790

649731, след като харесваш идеята, създай петиция, разпространи я и виж какво ще се получи, никой не ти пречи. Аз няма да подкрепя такова нещо, мисля, че като цяло няма да получиш голяма подкрепа, но не пречи да пробваш.

# 14
  • София
  • Мнения: 13 485
Всички го написаха конкретно, вкл. и аз. Да настояваме държавата да поеме ангажимент, а не да поемаме задълженията й, позволявайки на политиците да очакват да се спасяваме сами или един друг, освобождавайки я от отговорност.

По-горе написа, че трябвало обществото да даде пример на държавата и да събере парите,за да види "тя", че не искаме болни. Т.е. по твоята логика да задължим баба Пенка с 200 лв пенсия да си оставя рестото и да излекуваме едно дете, за да може за следващото държавата по същия механизъм пак да накара баба Пенка да си отдели от мизерната пенсия, защото вече ще сме им предложили законов механизъм, изискан от обществото. Разбираш ли изобщо абсурдността на подобно искане, което да бъде облечено в законови механизми!?

# 15
  • Мнения: 4 705
Няколко по-ефективни начина за подпомагане - включи се в организации, които подкрепят лечението на деца; свържи се с депутати и хора на властови позиции, които имат опит и работят за това - със сигурност имат нужда от някаква помощ; влез в политическа партия, изискай, дай предложения за програма, работи по нея.

Държавата сме ние - ами извинявай, ама това е общо казано. Предлагаш паралелна кампания, която няма да реши проблем. Евентуално ще помогне на няколко души. Не можем да изкореним всички животозастрашаващи болести и да приемем, че с пари в чужбина ще ги излекуват. Хората умират от болести и в най-развитите откъм здравеопазване държави.

Важният разговор отдавна е започнал. Смятате ли, че "властта" ще се промени от една кампания за жълти стотинки? Ами то няколко такива имаше и още има. Ето, фондация "Даная" - обадете им се и питайте с какво да им помогнете, питайте дали биха покрепили някоя инициатива, като си я аргументирате и защитите. И успех, ама тук се опитваме да ви покажем с какво ще се сблъскате и какво да очаквате. Иначе всеки може да си прави кампании.

Преди две-три години в един детски магазин месеци наред гледам да се събират пари за болно дете. Оставят си жълтите стотинки хората. Зачетох се в описанието - събират се пари за лечение със стволови клетки в Беларус. Беларус е една държава, която не е известна с големите си научни медицински открития, да не кажем, че има доста съмнителни практики. Добре, защо да подкрепяме такова лечение? Ами ако детето не само не оздравее, ами и се влоши? Кой носи отговорност?

И вземи малко да почетеш поне новини. Сещам се за поне няколко случая, не толкова отдавна, в които за много кратко време се събират пари за лечение. Или се дарява кръв.

# 16
  • Мнения: 2 944
Весела Николаева, аз не съм филантроп, нямам пари и свободно време, за да организирам аз благотворителна дейност, но за да пиша на хора на властови позиции, имам време. Заел съм се и вече пиша писмо до министерският съвет, докато си говорим. Мисля и на всички парламентарно представени партии да им пиша. Дано нещо се получи. Така че ще пробвам пък каквото стане. Не е това първото писмо което изпращам до министерският съвет, преди са ми отговаряли, та дано и сега. Макар че тогава беше друг МС, ма дано и тоя ми отговори.

# 17
  • Мнения: 776
Много далече сте от истината. Ще се опитам да ви обясня. 1. Често парите не отиват за болния човек, а изчезват. Има много примери за измами. Давам едни пари, за да отидат не знам къде е доста голяма наивност. 2. Това е по-големият проблем всъщност - крие се, че и с всички пари на света болният ще умре, крие се сигурната смърт и се дават напразни надежди, заради многото пари, естествено. Трансплантация на стволови клетки при генетични аномалии, какво е това?  Събират се суми от порядъка на стотици хиляди евро, дори милион за неизлечими към днешна дата болести - болест на Крабе, някои видове левкемии, аутизъм дори и т.н. за нелечимото, за неефективни експериментални терапии/ както много правилно пише в един друг коментар/, за измислени терапии като трансплантация на лайна/ не пиша метафорично, трансплантират се и лайна в днешно време за “само” 10-на хиляди евро/, разбирате ли, събират се при все, че не може да се излекува болния. Те виждат, че диагнозата е смъртоносна и че човекът е обречен, но от алчност мълчат и изопачават истината, за да вземат парите. Така че вашите пари не лекуват болния реално, също много хубаво пише в същия коментар или друг да беше, не си спомням, че не само се събират огромни думи, но и медицинските манипулации често влошават състоянието на болния. Не съм против помощта, но за много от хората, на които е помогнато с пари, само след броени месеци четем, че са вече звездички. Честно ли е? Не. Морално ли е? Не. Разбирам срещу парите да се гарантира човешкия живот, но няма такова нещо, напротив, точно обратното е - събират се за нелечимото и диагнозите само като се погледнат на кутиите или в интернет, или където са обявени, веднага става ясно всичко. Реално едни много богати хора, стават още по-богати, а колко са излекуваните като процент? И главното: гражданите плащаме данъци и такси, държавата трябва да се грижи за нуждаещите се, не хората да събират пари. Всички  ще дадем, но ско вероятността да бъде спасен човекът е нулева? Фраш е с точно такива случаи. Тогава защо да даваме? Пак ви казвам пари се събират за състояния, при които няма нито един излекуван човек в света, просто защото състоянието е смъртоносно и каквото и да се предприеме, смъртта не може да бъде избегната. Значи ще се лишава бабата с мизерната си пенсия, с която гладува буквално, защо? За да прави богатите още по-богати, защото, за съжаление, голяма част от болните просто са обречени с диагнозите, които имат.

# 18
  • Мнения: 2 605
Тази практика на касата да плащаш закръглено във Франция съществува от години. Честно, нервираше ме.
Както казва Макрон,  а и други преди него, не можем да поемем цялата мизерия на света.
Направиш го един път. После кликваш не. Къде е прозрачността.

# 19
  • Мнения: 2 944
Изпратих писмо до министерският съвет с адресати здравният министър и премиера. Сега чакам дали ще получа отговор. Първо трябва да ми входират писмото в МС, за което ще получа входящ номер. И след това може и да ми отговори някой от здравното министерство.

Скрит текст:
До акад. Николай Денков - Министър-председател на Република България
До проф. Христо Хинков - Министър на здравеопазването

Уважаеми г-н Министър-председател на Република България
Уважаеми г-н Министър на здравеопазването,

Приемете това писмо, като личната позиция на един български гражданин.Пиша ви го, защото забелязах нещо много хубаво в нашата родина, и ми се иска то да се развие. За това ви изпращам това писмо, тъй като, като изпълнителна власт, може да помогнете да се реализира идеята. Не знам дали само към вас трябва да се обърна, или има някакви законови пречки, за които евентуално да търся съдействие от законодателната власт. В отговора си ще посочите, ако идеята може да се реализира и без участието на държавата, къде другаде да повдигна този въпрос, за да търся реализация на идеята, която ще ви изложа в следващите редове.

Забелязах много хубава инициатива в един магазин в София. Събират пари за лечението в чужбина на болно дете, но не както досега съм виждал да се събират пари: от доброволци в кутии за дарения, в обяви по вестници, в реклами по телевизионни предавания. Всеки клиент на магазина, може, ако желае, да закръгли сумата си от покупката, за да не получава жълти стотинки като ресто, които директно да отиват за лечението на болното дете. Лично с очите си видях колко ефективен е този метод. Всеки един клиент който беше на опашката поиска да закръгли сумата на покупките си. Същевременно аз съм част от интернет общността на форума www.bg-mamma.com. Там забелязвам, че има проблеми със събирането на благотворителни средства за болни деца. Става бавно и трудно, с месеци не се събират средствата, малко хора се интересуват от темите за тях, малко ги отварят, и съответно темпа на събиране на пари с благотворителна цел е бавен. А става дума за животозастрашаващи състояния, изискващи незабавно лечение в чужбина, и всеки загубен ден може да е фатален. Може да влезете във форума и да се запознаете с някои от тези случаи. Модераторите се опитват да стимулират процеса на благотворителност като поддържат техните теми на челно място във форума, за да са лесно откриваеми, въпреки че са неактивни. А в повечето случаи става дума за такива суми, от порядъка да речем на 100 000 лева, нужни за лечението на дадено дете в чужбина, които достатъчно голяма група хора, може да събере с пренебрежимо малки суми в рамките на жълти стотинки. Буквално за минути, а не за месеци наред. През което време техните заболявания продължават да се развиват и щастливата развръзка става по малко вероятна. Нужно е колкото може повече хора да научат за тези деца. Считам, че стандартните начини за събиране на средства за благотворителност, които са се утвърдили в нашето общество, ограничават този процес. Защото таргетират малки групи в обществото, като аудиторията на някой вестник, на някой форум, на някое телевизионно предаване, и не са достатъчно ефективни. Това е причината суми от порядъка на 100 000 лева, които не са никакъв проблем да се съберат за минути, ако достатъчно много хора се включат в инициативата, да не могат да се съберат месеци наред, лечението съответно се бави и прогнозата за крайният изход се влошава.

Тук е редно държавата да се намеси. Защото аз не виждам пречка, вие ще кажете дали има такава, това което видях, само в един единствен магазин в София, да стане масова практика.Аз съм убеден, заради това което видях с очите си, че българският народ е изключително състрадателен, и веднага би откликнал и помогнал на много съдби, стига да знае за тях, и да може да им помогне бързо и лесно. Такава възможност трябва да им се предостави. Не знам дали знаете, но този метод на закръгляне на сумата с благотворителна цел за избягване на ресто в дребни стотинки функционира като масова практика в редица държави от ЕС. Мисля че е редно и в България да има такава инициатива.

Моля, в отговора си да ми кажете. Какво би могла да направи изпълнителната власт, за да помогне на тези деца.Тяхната съдба, да стане достояние на повече хора. Защото само заедно като общество, чрез експертна организация от изпълнителната власт, и съпричастност и състрадание от всички, можем като общество да сме по ефективни в грижата за болните ни деца. За българина, българските деца, са над всичко останало в ценностната му система, не го забравяйте.

С уважение,

г-н ......................

Последна редакция: пн, 11 дек 2023, 16:04 от 649731

# 20
  • Мнения: 1 304
Дарителството е доброволен акт и не трябва да се налага чрез други държавни механизми. Дарявам, но не искам държавата да налага или вменява това задължение, което е нейно. Нека да се задейства тя, ние няма да спрем да помагаме. Така само стимулираме държавния апарат да се измъкне, а не да направи нещо съществено по въпроса. Че кой ще е съгласен да дава държавни пари, щом хората сами ги вадят от джоба си и си взаимопомагат. Темата е много деликатна.

# 21
  • София
  • Мнения: 13 485
1. Длъжностите не са собствени имена.
2. Потърси ли съгласието на администраторите на форума, за да се представяш от името на форума?
3. Как точно очакваш да бъде стимулиран на държавно и законово ниво един доброволен акт?

# 22
  • Мнения: 3 251
Това да ме питатна касата дали да ми закръглят сметката и на колко ми се струва наистина прекалено.
Защото се получава психологически натиск, та кой ще откаже?
И след като съм пазарувала при такива и да ида пак там?

# 23
  • София
  • Мнения: 28 790
И мен ме дразни. Бих отказала.

# 24
  • Мнения: 208
Всеки ден ме питат в кварталния магазин. Искам да усетя каузата, за която давам, а не да оставя 1.58 лв. и да се чувствам направила нещо.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 1 026
Даренията са личен акт на състрадание и винаги е било пожелание, а не дейност, която да се осъществява под натиск.
Не стига, че сме облъчени от редовното
-имате ли карта, искате ли торбичка, искате ли този продукт на промоция, а сега ще оставите ли ресто си за рандъм кауза и цялата опашка да те съди при отговор "НЕ", неудобството, което ще изпиташ и подмятания "Айде за 0.50ст. ли си ", "Аз оставих, ти що не" или подмятанията на някоя баба "то не остаха хора в тая държава".
Психологически доброзорен натиск.
Изключително ме дразни да ми врат таблети да оставям бакшиш на сервитьорки, които не са ме обслужили достатъчно добре...

Edit:
"Аз предлагам 1% от ДДСто което плащаме при закупуването на всяка една стока, държавата да отделя точно за лечение на такива нуждаещи се.
Аман вече от безочливи политици и управлението им. Frowning1"

Oще повече да ме задължат да плащам за друг против желанието ми на фона на инфлацията, постоянно поскъпващите продукти и стоки, данъци и т.н

Последна редакция: вт, 12 дек 2023, 15:13 от viksdesire

# 26
  • Мнения: 2 944
От сега нататък, ако някой комунист иска да му обясня, защо комунизма е неприложима към човека идеология, колкото на хартия и на теория идеологията да е прекрасна, вече няма нужда нищо да му обяснявам, а ще го пращам да чете тая тема. Когато подобна инициатива, изискваща да поставиш общественият интерес над личният, изискваща хора оперирани от егоизъм, не срещне нито едно възражение, тогава вече имаме нов човек, към който комунизма би бил приложим, и би изпълнил целта си.

В този пост ще бъда крайно откровен. Да не ми се обидят някои хора, ама съм възмутен, от егоизма който виждам в темата. И под егоизъм нямам предвид хората които не биха дарявали жълтите си стотинки. Даряването никога не бива да е задължително, иначе няма да е благотворителност, а данък. Аз прекрасно разбирам, че в България, хората едвам свързващи двата края, са много по голяма част от колкото на запад. Под егоизъм аз нямам предвид възрастната пенсионерка, на която и трябва всяка една стотинка, която трябва да се лишава от разни неща, защото не може едновременно с пенсията си да си купи лекарства, плати сметките, и да не се лишава от нищо като ходи да пазарува в магазина. Под егоизъм имам предвид точно хората, поставящи личният си комфорт, над общественият интерес, без нищо да се изисква от тях.

Мили хора, защо си мислите че някой ще ви гледа лошо на опашката, ако не си закръглите сметката. Оставям настрана, колко е глупаво човек живота си да го живее за хорското мнение, а не така както иска. Аз не знам някой човек да е щастлив в живота си, ако всичко което прави и взима като решения в живота си, първото му съображение е, какво ще си помислят другите за мен. Нека поразсъждаваме малко по тая тема. Кои хора във вашите очи, биха ви гледали с лошо око на опашката, ако не си дарите жълтите стотинки. Това са алтруистите и емпатичните хора. Вие се страхувате от тях. Във вашите очи, те ще ви тормозят на опашката, ще ви правят забележкки защо се стискате, защо не си дарявате стотинките. Не го ли разбирате, че алтруистичните и емпатичните хора, са добри като душевност хора, които не биха си позволили да навлизат в чуждото лично пространство, и да ви правят забележки, да влизат в пререкания с вас, или да ви смущават по какъвто и да е начин на опашката. А част от личното пространство е, личното решение на всеки, дали да си закръгли сметката.

Аз прекрасно разбирам, че има хора, които ще се чувстват неудобно на опашката, ако всички преди тях си закръглят сметката, а те не могат да я закръглят, защото едвам свързват двата края, и всяка стотинка им трябва. Само че от кого ще се чувствате неудобно. Аз това не разбирам. От алтруистите и емпатичните, които няма да тръгнат да ви правят забележки, да се карат с вас, или от останалите. Ами останалите, хората които не са емпатични, и не биха дарили пари, дори да имат възможност, как мислите, ще се карат ли с вас, че не сте дарили стотинките си ресто.....

Защо за вас е по важен, личният ви комфорт във вашите очи при пазаруване, пред възможността по ефективно да се помага на тежки съдби. Това се нарича егоизъм. Не е егоизъм, да не дадеш стотинките си ресто за благотворителност, никой няма да ви вини за нищо на опашката. Всички сме хора интелигентни и прекрасно разбираме, че не всеки е роден под щастлива звезда, не всеки се е родил в богато семейство, не всеки е имал късмет в живота, не всеки може да си позволи да дарява стотинките си. Ние поначало не се раждаме като равни, така е устроен светът. Но е егоизъм, да си против възможността, да се помага по ефективно на тежки съдби, в името на личният ти комфорт в твоите очи.

Получих съобщение от приемната на министерският съвет. Писмото ми вече е входирано в МС, и получих входящ номер. Веднага щом приемната на министерският съвет, получи отговор по писмото ми от МС, ще ми го препратят на мен.

Последна редакция: вт, 12 дек 2023, 21:52 от 649731

# 27
  • Мнения: 2 200
Защо първо не си изясните кое ресто няма да се връща - цялото ресто, рестото до левче или жълтите стотинки?
Ей така, решихте, че ще закръгляте и плеснахте с ръце!

Какъв мислите, че ще е точно ефектът от това десетки часове някой да пита: "Искате ли да закръглите?", дали икономическият ефект ще е по-голям, ако хората не губят време по опашки и обяснения, а съвсеем доброволно даряват за каузи, които са им близки?

Ето, за мен, например, е важно да има детска болница. Бих вложила пари и време, но не желая при всяко купуване на дъвки да ми напомнят, че има болни деца някъде, не мога да понеса тая мъка, съжалявам. Нито мога да понеса идеята, че докато аз си избирам междъ 10 вида изворна и минерална вода, някъде по света умират деца от жажда.

# 28
  • Мнения: 2 944
Може и на ти да се обръщате към мен.

Не ви разбирам логиката. От вашият пост оставам с впечатлението, че вие едновременно сте най-емпатичният човек в темата, щом дори и докато си купувате минерална вода, мислите, че по света има деца с тежка съдба, които живеят в мизерия и недоимък, и нямат достъп до питейна вода. Същевременно обаче сте против идея, която може да помогне на деца с тежка съдба. Не ви разбирам поста. Едновременно твърдите, че бихте отделили пари и време за благотворителна кауза, но не сте го направили. Предполагам защото нямате едно от двете, пари или време. Нито сте заможен човек, нито имате свободно време за да търсите и помагате на благотворителни каузи. Аз също, изобщо не ви виня. Същевременно сте против идея, чрез която ще можете да извършвате благотворителност, бързо и лесно, дори и да нямате време.

Ако идеята на поста ви е, че понеже сте силно емпатичен човек, не желаете докато пазарувате, да има възможност да извършите благотворителност, защото ще се почувствате зле, сещайки се, че някое дете има тежка съдба, значи вие сте егоист. Съжалявам, не се обиждайте, ама така излиза. За вас е по важно, вие лично да не научавате за детето, за да не страдате вътрешно за него, пред възможността на обществото да се предостави възможност, на това дете бързо и лесно, да му се помогне.

# 29
  • Мнения: 2 200
Мнението ми е, че не трябва да има нито едно дете, което да не бъде лекувано. Това, обаче, трябва да е държавна политика, а не чрез водене на дълги разговори с касиерките и продавачките ежедневно.  Освен, ако не се опитвате Вие да внедрите софтуера за отчитане на рестото, не разбирам защо Вие не разбирате, че според някои от нас това не е начинът за решаване на проблема с нелекуваните деца глобално.

П.П. Преди 2 години бях на протеста за нова детска болница, участвам благотворителни базари със средста или стоки, както и с други благотворителни дейности, макар и да не са с огромни средства. Това е моят начин да бъда полезна.

# 30
  • Мнения: 2 944
Абсолютно съм съгласен, че държавата не трябва да допуска нито едно дете да бъде нелекувано, и това трябва да е държавна политика. Само че аз не съм нито политик, нито експерт в здравната сфера, изобщо моята експертиза е в съвсем друга сфера, нямаща нищо общо нито с политиката, нито с държавата, нито със здравеопазването. Вие се обръщате към мен, по тоя въпрос, все едно че от мен зависи. А аз нямам нищо общо с държавата. Така че нищо не мога да направя по въпроса как да няма нито едно нелекувано дете в България, да се превърне в държавна политика. Не знам кое пречи. Ако е пари, парите не растат по дърветата, трябва от нас да се вземат. Чест и почитания за участието ви в благотворителни инициативи. Моите уважения.

# 31
  • Мнения: 3 251
Има неща като здравето, които не могат да се скрият.
Включително и психичното здраве.

# 32
  • Мнения: 30
Аз намирам идеята за дарение на рестото в магазина за прекрасна и лесно приложима, като в същото време пак остава пожелателна. Много по-сигурно ми изглежда в сравнение с кутиите до касата, за които многократно се е писало, че ги крадат. Пращането на смс-и, пейпал или сметки изисква доста по-широка кампания (сайтове, ТВ, социални мрежи) и усилие от страна на дарителя, да запомни информация и да търси начин да изпрати пари. Въобще не мисля, че някой ще следи и ще се вълнува дали другите клиенти даряват или не, за да се смята за пречка за осъществяването на тази идея. По-скоро смятам, че държавата няма да иска да се наеме в реализацията й.

Точно вчера моя позната сподели в социалните мрежи благодарност за това, как подобна кампания е спасила живота й преди 8 години. Дори и да не са на 100 процента успешни леченията, смятам че всеки заслужава шанса да опита, а неуспешните също са полезни за медицината, като данни, за анализ.

Пожелавам успех на автора!

# 33
  • Мнения: 3 251
И искаш да плащаш за анализи?
По касите не са тези благородни души, а дават на принципа, че всички дават.
Чак такова благородство не вирее, а който иска отделя време, за да се запознае с кампания и дарява повече от стотинки.
А кутиите, които са в големите магазини са пред камерите, то целите магазини са в камери, но там момента на неудобството да не дадеш го няма.

# 34
  • Мнения: 30
Ами така работят медицинските изследвания за съжаление, нямат кристална топка да гадаят дали това лечение ще бъде успешно, а се провеждат тестове върху пациенти, после се анализират и на база на това се правят заключения. Смятам, че всеки заслужава шанса да опита да се излекува. Никой не е застрахован, в бъдеще може да е от полза за вас или ваши близки.

Напиши "открадната кутия за дарения" в гугъл и ще видиш достатъчно резултати. Аз бих предпочела метода за дарение предложен от автора на темата.

# 35
  • Мнения: 21 598
Защо първо не си изясните кое ресто няма да се връща - цялото ресто, рестото до левче или жълтите стотинки?
Ей така, решихте, че ще закръгляте и плеснахте с ръце!

Какъв мислите, че ще е точно ефектът от това десетки часове някой да пита: "Искате ли да закръглите?", дали икономическият ефект ще е по-голям, ако хората не губят време по опашки и обяснения, а съвсеем доброволно даряват за каузи, които са им близки?

Скрит текст:
Ето, за мен, например, е важно да има детска болница. Бих вложила пари и време, но не желая при всяко купуване на дъвки да ми напомнят, че има болни деца някъде, не мога да понеса тая мъка, съжалявам. Нито мога да понеса идеята, че докато аз си избирам междъ 10 вида изворна и минерална вода, някъде по света умират деца от жажда.

На хората ще им отнеме повече време да даряват за каузи, отколкото просто да си оставят рестото, затова много хора просто не го правят. Времето е най-скъпия ресурс на повечето хора.
А кое ресто всеки ще си реши, нали това е идеята.

На мен ми харесва. Ако искам и мога ще си оставям рестото, ако не, не. То е същото като с кутиите, но даже още по-улеснено за клиента, а и няма как някой да ги открадне.

# 36
  • Мнения: 3 454
Работя в тази сфера и за мен това си е точно психологически натиск върху клиента. Първия път ще откаже, втория път ще откаже и после ще иде в друг магазин, където да не бъде така брутално изнудван.
Да не говорим, че някой обеднял и озверял клиент може и да те ошамари, за дето искаш "да му закръглиш" сметката.
Хората плащат данъци и не са длъжни да бъдат изнудвани докато пазаруват. Това, че нямаме държава, не е наш проблем. Точно за това и емигрираме.

# 37
  • Мнения: 10 689
Думата "да задължава" трябва да отпадне от идеята ти, за да проработи.

# 38
  • Мнения: 1 257
Преди да се правят такива помпозни и недомислени предложения, би следвало да има поне елементарна идея, как точно ще се осчетоводяват тези средства. Веднъж при безкасовите плащания, след това при засичане и изравняване на касата. Елементарен пример. Когато сметката е 15.65, а клиентът плати безкасово 16.00, чий ще бъде ангажимента осчетоводяване на остатъчните 0.35 лв и превеждането им по нечия сметка? На банките? На фирмата? С какъв тип нареждане и основание? Без такси? Изобщо липсва адекватен поглед към процеса на плащане, и всичко е едно несериозно "дайте да дадем", без да е помислено изобщо колко хора и действия стоят зад това "парите автоматично отиват". Автоматично, ама друг път Laughing

# 39
  • Мнения: 21 598
Автоматично е за дарителя, ясно че някой трябва да го прави, но може би има някакъв счетоводен софтуер?

След като авторът го е видял вече осъществено, а и други казаха, че се практикува в някои страни, значи принципно е  възможно?

Цялата идея е, че основен е принципът на доброволност,  това е възможност, а не задължение, затова и аз, честно казано не разбирам възраженията. Целта не е нито да задължава някого, нито да реши глобално проблем, каквото очаквания бяха демонстрирани в по-горни постове. Както аз разбирам идеята, целта и е единствено да улесни хора, които биха дарили, но нямат време, не се сещат да отделят такова, или не са свикнали да го правят целенасочено, но биха отделили някаква малка сума, без да го усетят като затруднение от каквото и да било естество.
Тя не е насочена към хора, които даряват големи суми за целенасочено подбрани, пресяти през скептицизма им и обмислени каузи, а на принципа "Капка по капка - вир".

Последна редакция: пт, 15 дек 2023, 08:50 от Iris04

# 40
  • София
  • Мнения: 13 485
А кой ще финансира придобиването на софтуера? И кой ще плаща разходите за движение на парите (т.е. кой ще бъде задължен - клиентът/дарителят, магазините, обслужващите банки по веригата, държавата)?
Нека не забравяме,че с таксите при тези операции ще се облагодетелстват банките, а те са частни институции и една задължителност ще им дойде дюшеш.
Или може би някоя банка ще си предложи услугите безплатно и магазините ще бъдат задължени да си прехвърлят финансовите потоци през нея?
Практикува се подобна дейност, но не централизирано и задължително, а по решение на определени бизнеси. У нас също някои магазини и банки го правят от години и при покупка или банкова операция даряваш без проблем. Т.е. практиката я има. Но тя не решава проблемите, към които е насочена, а замазва очите с няколко случая.
Нали целта е глобално решение?

Последна редакция: пт, 15 дек 2023, 08:45 от Fever Ray

# 41
  • Мнения: 25 742
Не забравяйте, че всички тези хора, от които очаквате да даряват, вече са платили чрез данъците и здравните си осигуровки. Дори баба Пена, особено тя. И какво прави държавата с тези пари? Подчертавам – държавата – където би трябвало да има максимална прозрачност и отчетност.
Сега същите тези хора трябва пак да плащат доброзорно, като този път никой няма да знае къде, при кого отиват парите и как ще бъдат похарчени. Кой ще контролира – държавата, която вече веднъж не си е свършила работата ли?
А и ми се повдига вече от комунистическите лозунги „Дайте, другари, да дадем!“. Достатъчно се наслушах по времето на соца, стига вече. Който иска да дава, да дава от джоба си, не с чужда пита майчин помен.

# 42
  • Мнения: 4 705
То е абсурдно държавата да подкрепи "инициатива" за решаване на проблем, който самата тя не ще да реши с все данъци и осигуровки, които плащаме. Един вид - допълнителен данък. Как изобщо се следи колко са в касата, дали някой сръчен касиер не взема парите и уж клиентът е отказал да даде?

Аз започнах да пазарувам основно от вериги преди доста години, защото адски ме дразнеше отношението в кварталния магазин. Малък, точно на пътя ми от автобусната спирка към квартирата, някакъв досаден продавач, който беше решил, че трябва да се прави на приятел с всички и все в някакви кутии нещо събираха. "Забравя" да ми върне ресто, фамилиарничи, ама "то жълти стотинки". Който иска - десетки начини има да дарява. Аз съм си ограничила даренията в пари, съжалявам. На много малко хора и огранизации имам доверие. Едни ме подразниха - искаме пари за дрехи, покъщнина и т.н., предложих почти нови, подходящи дрехи, да си избират. Не искали. Ясно ми е защо не искат.
На бежански организации съм дарявала - приеха и дрехите, даже за още питаха, благодариха, и с лично съзнание им дадох и малко пари. Не видях нещо трудно - за минути един превод по банкова сметка. Който има желание и възможност - ще дари.

# 43
  • Мнения: 14 991
АнаИва, изрично съм посочил за какво става дума, и не става дума за подпомагане на хора, на които живота им не е застрашен като левчета за бежанци, деца без родителска грижа, жени жертва на домашно насилие и възрастни хора.
А за тях кой ще събира, или само даряване за болни деца теб лично те кара да се чувстваш като Господ самодържец??

# 44
  • София
  • Мнения: 13 485
Как ще бъде гарантирано, че животът на споменатите други групи също не е застрашен, когато ежедневието показва точно обратното? И кой ще носи отговорността да посочва по-нуждаещите се и по-малко нуждаещите се?

# 45
  • Мнения: 21 598
АнаИва, изрично съм посочил за какво става дума, и не става дума за подпомагане на хора, на които живота им не е застрашен като левчета за бежанци, деца без родителска грижа, жени жертва на домашно насилие и възрастни хора.
А за тях кой ще събира, или само даряване за болни деца теб лично те кара да се чувстваш като Господ самодържец??

За тях ще събира който им споделя каузата. Ще се учудиш  колко много хора да против всякакви бежанци и смятат, че жените жертви на насилие лъжат и си го търсят.

Докато болните деца са безспорна кауза и пак - който не иска, няма да си оставя стотинките. Това не е кампания въобще да не се връща ресто, а само да можеш да се откажеш от него до граница, до която сам решиш. Ако въобще искаш, ако не искаш - вземаш си го.

# 46
  • София
  • Мнения: 13 485
Ирис, идеята на автора е да е централизирано и уредено законово. Това противоречи на свободния избор. Защо само част от нуждаещите да получават дарения, минаващи през държавно регулиране, докато държавата трябва да поема тези разходи,вместо НЗОК да получава космически бюджет за ненужна администрация. Направо да въведат данък (да го наречем) "лечение на деца в чужбина". А тези, които ще се лекуват в България? И всички ли болни деца ще имат достъп до средствата или някой ще определя кои? Това нещо беше добре изиграно преди няколко години с една "фондация" и всички помним какво се оказа накрая. А все още нямаме детска болница.

# 47
  • Мнения: 21 598
Данъкът е задължителен, а това няма да е задължително за пазаруващите. Защо говорите, като че ли непременно трябва да си оставяте рестото? Не трябва.

Точно че помня какво стана с фондацията.

Последна редакция: сб, 16 дек 2023, 11:55 от Iris04

# 48
  • Мнения: 25 742
Точно че помня какво стана с фондацията.

Щом помниш, откъде тази наивност?

Това е все едно да гледаш баба Пена как мята пачки от терасата и да си премълчиш, защото тя за добро го прави...

# 49
  • София
  • Мнения: 13 485
И как тогава държавата ще регулира законово нещо доброволно, което ще важи само по желание, но пък ще е централизирано?
Закон е понятие, което обозначава правилата и реда на нещата. Какъв ще е този ред, който важи на добра воля?
Или е поредният опит да улесним държавата да възложи на свързани лица да получат няколко милиона (един ще разработи и внедри софтуер, друг ще посочи банка-изпълнител, трети ще определя кое дете може и кое не може да ползва средствата, ще се създаде набързо контролираща администрация и т.н.)? Всичко това удобно облечено като добра кауза.

# 50
  • Мнения: 14 991
Скрит текст:
АнаИва, изрично съм посочил за какво става дума, и не става дума за подпомагане на хора, на които живота им не е застрашен като левчета за бежанци, деца без родителска грижа, жени жертва на домашно насилие и възрастни хора.
А за тях кой ще събира, или само даряване за болни деца теб лично те кара да се чувстваш като Господ самодържец??

За тях ще събира който им споделя каузата. Ще се учудиш  колко много хора да против всякакви бежанци и смятат, че жените жертви на насилие лъжат и си го търсят.

Докато болните деца са безспорна кауза и пак - който не иска, няма да си оставя стотинките. Това не е кампания въобще да не се връща ресто, а само да можеш да се откажеш от него до граница, до която сам решиш. Ако въобще искаш, ако не искаш - вземаш си го.
Т.е.господин Съвестен Гражданин не споделя огромната част от болните каузи на обществото, но се смята за прозрял истината и вдига лозунги. И иска аз да плащам. Изключително елементарно и скандално нагло.
А ако аз съм бременна, хронично болна, със счупен крак, с рак или пък имам болно дете, може ли да не си оставям рестото и нужно ли е да нося епикриза или нещо от сорта, за да доказвам ...нещо?
Без извинение, искрено смятам, че идеята ти е просто тъпа. Толкова тъпа, че дори не заслужава да задълбавам в дебрите на филологическия си речник, за да го кажа. Не става, бе.
А като се сетя, че цялата логорея е, понеже си оставил едни пет лева...

# 51
  • София
  • Мнения: 2 727
Точно!!! А преди това трябва да се направи комисия, работна група...
Сега чета оправдания защо не се решил сега един проблем, обяснения, извинения, обещание ще направят кръгла маса другия месец и ще дискутират ...
И как тогава държавата ще регулира законово нещо доброволно, което ще важи само по желание, но пък ще е централизирано?
Закон е понятие, което обозначава правилата и реда на нещата. Какъв ще е този ред, който важи на добра воля?
Или е поредният опит да улесним държавата да възложи на свързани лица да получат няколко милиона (един ще разработи и внедри софтуер, друг ще посочи банка-изпълнител, трети ще определя кое дете може и кое не може да ползва средствата, ще се създаде набързо контролираща администрация и т.н.)? Всичко това удобно облечено като добра кауза.

# 52
  • Мнения: 1 829
Тази "инициатива" трябва магазините сами да я започнат. В чужбина съм и един детски магазин и един МД имат подобни инициативи. На МД е да дариш мисля 50ц на УНИЦЕФ, а детския магазин помага на деца в нужда, като закръгля с 1-9ц (примерно 5.53 ще закръгли на 5.60). Сумата се осчетоводява като "дарение" и така си го пише в касовата бележка.
Обаче не е работа на държавата да го прилага, а магазините трябва сами. Но пък сигурно е голяма галимация и сигурно трябва да отиват в някаква организация, ако беше лесно, сигурно повече щяха да се включат.

# 53
  • Мнения: 3 763
А защо магазините, нека направо болниците осигуряват безплатното лечение на, примерно, едно дете годишно. Не е като да нямат каси, където болни и придружители могат да даряват, тъкмо ще са хора, които са съпричастни.
 Доста дълго ще се събират пари за "лечение в чужбина", ако не се вложат пари в родното здравеопазване, така, между другото да вметна.

# 54
  • Мнения: 3 859
Може би не е зле да прочетете нормативната база, за да видите, че това, което нищите е невъзможно.
Ако някой иска да дарява има хиляди възможности в нашата държава. Включително с много малки суми.
А ако е толкова разгорещен по темата, всеки може да пробва да си направи фондация.

# 55
  • Мнения: 1 383
Като стана дума за банки,нека банките се откажат да взимат такси  и ги насочат към подобен фонд.Хайде да ги видим.Или направо със закон да обложат банките с такса лечебен/здравен фонд.Хич не са за жалене те.
Какво ще се чака на изпостелелия джоб на обикновения гражданин да даде от рестото си и незнам си какво. А се и знае,че 40% от населението живее под прага на бедността.
Тия неща трябва да се решат на държавно ниво.

# 56
  • Мнения: 4 705
Няма как да задължат банките да пълнят фонд за лечение, но на държавно ниво може да се реши по-високо данъчно облагане и съответно - приходите да отиват за здраве. Стига да отиват наистина де, че теоретично и сега от хазарта например трябва да отиват пари за спорт и култура, а акцизите трябва да финансират здравето като компенсация за вредни неща като алкохол и цигари.

# 57
  • Мнения: 25 742
А-а-а, недейте така! Как така ще посягате на печалбите на бизнеса, особено на хазарта? Не може!
По-добре да оберем жълтите стотинки на баба Пена, вместо да сритаме държавата да си върши работата или хазартните, финансовите и т.н. босове да станат малко по-социалноотговорни.

# 58
  • София
  • Мнения: 13 485
Отворете си фишовете от заплатите и вижте добре какви суми ви удържат всеки месец за здравни осигуровки, а после помислете дали искате да ви удържат още.
Да не говорим,че голяма част от моите познати хем си ги плащат, хем после се лекуват на частно, а накрая и не разбират къде точно отиват платените от тях суми. А болните не съм чула да получават от такива неусвоени от платците пари.

# 59
  • Мнения: 13 210
Работодателят внася и той още, не по-малко. Та, парите дето не се знае къде отиват, са повечко от видимата удръжка във фиша. И накрая срещу тях на едно почти нищо нямаш право.

# 60
  • Мнения: 821
Здравните вноски се ползват солидарно. И аз много подскачах къде ми отиват парите за здраве, ама като се разболях от рак, разбрах къде. Само химиотерапията ми струва над 70000 лв. Дали всеки може да си я плати от собствените си здравни вноски? Сега даже се радвам, че има солидарна система, нищо че от време на време ми се налага да плащам някой преглед или изследване.

# 61
  • Мнения: 13 210
Да де, солидарно, а пък сума пациенти правят кампании да набират средства защото за тях няма и се почва с "Дайте да дадем", за каквито е темата. То това е проблемът, не в другото, ясно е че осигуровката е с характер на застраховка и не е задължително да се оползотвори каквото е плащано. И точно защото не всеки ползва, а всички плащат, се очаква тези на които наистина се налага, да са покрити.
Скрит текст:
Иначе по стечение на обстоятелствата съм видяла много скъпи терапии, поети напълно от здравната каса, без тях тези хора не биха оживяли. И то не само терапия която е за определено време и приключва, а и такива които са за цял живот. Повечето от тези хора също не биха могли да си ги заплащат те. Много са, за съжаление.

# 62
  • София
  • Мнения: 13 485
Точно така, ползват се солидарно, но защо тогава не се ползват за нуждаещите се, а се търсят още. Но пък бюджетът за администрация на "касата" е колосален.

# 63
  • Мнения: 6 377
А защо магазините, нека направо болниците осигуряват безплатното лечение на, примерно, едно дете годишно. Не е като да нямат каси, където болни и придружители могат да даряват, тъкмо ще са хора, които са съпричастни.
 Доста дълго ще се събират пари за "лечение в чужбина", ако не се вложат пари в родното здравеопазване, така, между другото да вметна.
Здравната каса се точи като за световно, ама викаш още пари да наливат в нея. Joy
Без сериозна здравна реформа нищо добро няма да се случи.
Ама ония от горе са толкова кадърни, че след всяка тяхна реформа, все по зле става за народа.
Та трябва и някой запознат и съвестен да вземе да им я "нарисува" пустата реформа, барем нещо хубаво да излезе.
И после 2мил. народ пред МС да апелира докато всичко се изпълни точка по точка.
      И после пак така за съдебната система, образованието, транспорта, спорта и т.н. и т.н. , че всичко е едно блато....

Общи условия

Активация на акаунт