ИНИЦИАТИВА: Бъди герой, спаси човешки живот, като откажеш рестото в магазина

  • 3 541
  • 63
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 582
Няколко по-ефективни начина за подпомагане - включи се в организации, които подкрепят лечението на деца; свържи се с депутати и хора на властови позиции, които имат опит и работят за това - със сигурност имат нужда от някаква помощ; влез в политическа партия, изискай, дай предложения за програма, работи по нея.

Държавата сме ние - ами извинявай, ама това е общо казано. Предлагаш паралелна кампания, която няма да реши проблем. Евентуално ще помогне на няколко души. Не можем да изкореним всички животозастрашаващи болести и да приемем, че с пари в чужбина ще ги излекуват. Хората умират от болести и в най-развитите откъм здравеопазване държави.

Важният разговор отдавна е започнал. Смятате ли, че "властта" ще се промени от една кампания за жълти стотинки? Ами то няколко такива имаше и още има. Ето, фондация "Даная" - обадете им се и питайте с какво да им помогнете, питайте дали биха покрепили някоя инициатива, като си я аргументирате и защитите. И успех, ама тук се опитваме да ви покажем с какво ще се сблъскате и какво да очаквате. Иначе всеки може да си прави кампании.

Преди две-три години в един детски магазин месеци наред гледам да се събират пари за болно дете. Оставят си жълтите стотинки хората. Зачетох се в описанието - събират се пари за лечение със стволови клетки в Беларус. Беларус е една държава, която не е известна с големите си научни медицински открития, да не кажем, че има доста съмнителни практики. Добре, защо да подкрепяме такова лечение? Ами ако детето не само не оздравее, ами и се влоши? Кой носи отговорност?

И вземи малко да почетеш поне новини. Сещам се за поне няколко случая, не толкова отдавна, в които за много кратко време се събират пари за лечение. Или се дарява кръв.

# 16
  • Мнения: 2 942
Весела Николаева, аз не съм филантроп, нямам пари и свободно време, за да организирам аз благотворителна дейност, но за да пиша на хора на властови позиции, имам време. Заел съм се и вече пиша писмо до министерският съвет, докато си говорим. Мисля и на всички парламентарно представени партии да им пиша. Дано нещо се получи. Така че ще пробвам пък каквото стане. Не е това първото писмо което изпращам до министерският съвет, преди са ми отговаряли, та дано и сега. Макар че тогава беше друг МС, ма дано и тоя ми отговори.

# 17
  • Мнения: 753
Много далече сте от истината. Ще се опитам да ви обясня. 1. Често парите не отиват за болния човек, а изчезват. Има много примери за измами. Давам едни пари, за да отидат не знам къде е доста голяма наивност. 2. Това е по-големият проблем всъщност - крие се, че и с всички пари на света болният ще умре, крие се сигурната смърт и се дават напразни надежди, заради многото пари, естествено. Трансплантация на стволови клетки при генетични аномалии, какво е това?  Събират се суми от порядъка на стотици хиляди евро, дори милион за неизлечими към днешна дата болести - болест на Крабе, някои видове левкемии, аутизъм дори и т.н. за нелечимото, за неефективни експериментални терапии/ както много правилно пише в един друг коментар/, за измислени терапии като трансплантация на лайна/ не пиша метафорично, трансплантират се и лайна в днешно време за “само” 10-на хиляди евро/, разбирате ли, събират се при все, че не може да се излекува болния. Те виждат, че диагнозата е смъртоносна и че човекът е обречен, но от алчност мълчат и изопачават истината, за да вземат парите. Така че вашите пари не лекуват болния реално, също много хубаво пише в същия коментар или друг да беше, не си спомням, че не само се събират огромни думи, но и медицинските манипулации често влошават състоянието на болния. Не съм против помощта, но за много от хората, на които е помогнато с пари, само след броени месеци четем, че са вече звездички. Честно ли е? Не. Морално ли е? Не. Разбирам срещу парите да се гарантира човешкия живот, но няма такова нещо, напротив, точно обратното е - събират се за нелечимото и диагнозите само като се погледнат на кутиите или в интернет, или където са обявени, веднага става ясно всичко. Реално едни много богати хора, стават още по-богати, а колко са излекуваните като процент? И главното: гражданите плащаме данъци и такси, държавата трябва да се грижи за нуждаещите се, не хората да събират пари. Всички  ще дадем, но ско вероятността да бъде спасен човекът е нулева? Фраш е с точно такива случаи. Тогава защо да даваме? Пак ви казвам пари се събират за състояния, при които няма нито един излекуван човек в света, просто защото състоянието е смъртоносно и каквото и да се предприеме, смъртта не може да бъде избегната. Значи ще се лишава бабата с мизерната си пенсия, с която гладува буквално, защо? За да прави богатите още по-богати, защото, за съжаление, голяма част от болните просто са обречени с диагнозите, които имат.

# 18
  • Мнения: 2 575
Тази практика на касата да плащаш закръглено във Франция съществува от години. Честно, нервираше ме.
Както казва Макрон,  а и други преди него, не можем да поемем цялата мизерия на света.
Направиш го един път. После кликваш не. Къде е прозрачността.

# 19
  • Мнения: 2 942
Изпратих писмо до министерският съвет с адресати здравният министър и премиера. Сега чакам дали ще получа отговор. Първо трябва да ми входират писмото в МС, за което ще получа входящ номер. И след това може и да ми отговори някой от здравното министерство.

Скрит текст:
До акад. Николай Денков - Министър-председател на Република България
До проф. Христо Хинков - Министър на здравеопазването

Уважаеми г-н Министър-председател на Република България
Уважаеми г-н Министър на здравеопазването,

Приемете това писмо, като личната позиция на един български гражданин.Пиша ви го, защото забелязах нещо много хубаво в нашата родина, и ми се иска то да се развие. За това ви изпращам това писмо, тъй като, като изпълнителна власт, може да помогнете да се реализира идеята. Не знам дали само към вас трябва да се обърна, или има някакви законови пречки, за които евентуално да търся съдействие от законодателната власт. В отговора си ще посочите, ако идеята може да се реализира и без участието на държавата, къде другаде да повдигна този въпрос, за да търся реализация на идеята, която ще ви изложа в следващите редове.

Забелязах много хубава инициатива в един магазин в София. Събират пари за лечението в чужбина на болно дете, но не както досега съм виждал да се събират пари: от доброволци в кутии за дарения, в обяви по вестници, в реклами по телевизионни предавания. Всеки клиент на магазина, може, ако желае, да закръгли сумата си от покупката, за да не получава жълти стотинки като ресто, които директно да отиват за лечението на болното дете. Лично с очите си видях колко ефективен е този метод. Всеки един клиент който беше на опашката поиска да закръгли сумата на покупките си. Същевременно аз съм част от интернет общността на форума www.bg-mamma.com. Там забелязвам, че има проблеми със събирането на благотворителни средства за болни деца. Става бавно и трудно, с месеци не се събират средствата, малко хора се интересуват от темите за тях, малко ги отварят, и съответно темпа на събиране на пари с благотворителна цел е бавен. А става дума за животозастрашаващи състояния, изискващи незабавно лечение в чужбина, и всеки загубен ден може да е фатален. Може да влезете във форума и да се запознаете с някои от тези случаи. Модераторите се опитват да стимулират процеса на благотворителност като поддържат техните теми на челно място във форума, за да са лесно откриваеми, въпреки че са неактивни. А в повечето случаи става дума за такива суми, от порядъка да речем на 100 000 лева, нужни за лечението на дадено дете в чужбина, които достатъчно голяма група хора, може да събере с пренебрежимо малки суми в рамките на жълти стотинки. Буквално за минути, а не за месеци наред. През което време техните заболявания продължават да се развиват и щастливата развръзка става по малко вероятна. Нужно е колкото може повече хора да научат за тези деца. Считам, че стандартните начини за събиране на средства за благотворителност, които са се утвърдили в нашето общество, ограничават този процес. Защото таргетират малки групи в обществото, като аудиторията на някой вестник, на някой форум, на някое телевизионно предаване, и не са достатъчно ефективни. Това е причината суми от порядъка на 100 000 лева, които не са никакъв проблем да се съберат за минути, ако достатъчно много хора се включат в инициативата, да не могат да се съберат месеци наред, лечението съответно се бави и прогнозата за крайният изход се влошава.

Тук е редно държавата да се намеси. Защото аз не виждам пречка, вие ще кажете дали има такава, това което видях, само в един единствен магазин в София, да стане масова практика.Аз съм убеден, заради това което видях с очите си, че българският народ е изключително състрадателен, и веднага би откликнал и помогнал на много съдби, стига да знае за тях, и да може да им помогне бързо и лесно. Такава възможност трябва да им се предостави. Не знам дали знаете, но този метод на закръгляне на сумата с благотворителна цел за избягване на ресто в дребни стотинки функционира като масова практика в редица държави от ЕС. Мисля че е редно и в България да има такава инициатива.

Моля, в отговора си да ми кажете. Какво би могла да направи изпълнителната власт, за да помогне на тези деца.Тяхната съдба, да стане достояние на повече хора. Защото само заедно като общество, чрез експертна организация от изпълнителната власт, и съпричастност и състрадание от всички, можем като общество да сме по ефективни в грижата за болните ни деца. За българина, българските деца, са над всичко останало в ценностната му система, не го забравяйте.

С уважение,

г-н ......................

Последна редакция: пн, 11 дек 2023, 16:04 от 649731

# 20
  • Мнения: 1 282
Дарителството е доброволен акт и не трябва да се налага чрез други държавни механизми. Дарявам, но не искам държавата да налага или вменява това задължение, което е нейно. Нека да се задейства тя, ние няма да спрем да помагаме. Така само стимулираме държавния апарат да се измъкне, а не да направи нещо съществено по въпроса. Че кой ще е съгласен да дава държавни пари, щом хората сами ги вадят от джоба си и си взаимопомагат. Темата е много деликатна.

# 21
  • София
  • Мнения: 13 192
1. Длъжностите не са собствени имена.
2. Потърси ли съгласието на администраторите на форума, за да се представяш от името на форума?
3. Как точно очакваш да бъде стимулиран на държавно и законово ниво един доброволен акт?

# 22
  • Мнения: 3 250
Това да ме питатна касата дали да ми закръглят сметката и на колко ми се струва наистина прекалено.
Защото се получава психологически натиск, та кой ще откаже?
И след като съм пазарувала при такива и да ида пак там?

# 23
  • София
  • Мнения: 28 601
И мен ме дразни. Бих отказала.

# 24
  • Мнения: 207
Всеки ден ме питат в кварталния магазин. Искам да усетя каузата, за която давам, а не да оставя 1.58 лв. и да се чувствам направила нещо.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 1 021
Даренията са личен акт на състрадание и винаги е било пожелание, а не дейност, която да се осъществява под натиск.
Не стига, че сме облъчени от редовното
-имате ли карта, искате ли торбичка, искате ли този продукт на промоция, а сега ще оставите ли ресто си за рандъм кауза и цялата опашка да те съди при отговор "НЕ", неудобството, което ще изпиташ и подмятания "Айде за 0.50ст. ли си ", "Аз оставих, ти що не" или подмятанията на някоя баба "то не остаха хора в тая държава".
Психологически доброзорен натиск.
Изключително ме дразни да ми врат таблети да оставям бакшиш на сервитьорки, които не са ме обслужили достатъчно добре...

Edit:
"Аз предлагам 1% от ДДСто което плащаме при закупуването на всяка една стока, държавата да отделя точно за лечение на такива нуждаещи се.
Аман вече от безочливи политици и управлението им. Frowning1"

Oще повече да ме задължат да плащам за друг против желанието ми на фона на инфлацията, постоянно поскъпващите продукти и стоки, данъци и т.н

Последна редакция: вт, 12 дек 2023, 15:13 от viksdesire

# 26
  • Мнения: 2 942
От сега нататък, ако някой комунист иска да му обясня, защо комунизма е неприложима към човека идеология, колкото на хартия и на теория идеологията да е прекрасна, вече няма нужда нищо да му обяснявам, а ще го пращам да чете тая тема. Когато подобна инициатива, изискваща да поставиш общественият интерес над личният, изискваща хора оперирани от егоизъм, не срещне нито едно възражение, тогава вече имаме нов човек, към който комунизма би бил приложим, и би изпълнил целта си.

В този пост ще бъда крайно откровен. Да не ми се обидят някои хора, ама съм възмутен, от егоизма който виждам в темата. И под егоизъм нямам предвид хората които не биха дарявали жълтите си стотинки. Даряването никога не бива да е задължително, иначе няма да е благотворителност, а данък. Аз прекрасно разбирам, че в България, хората едвам свързващи двата края, са много по голяма част от колкото на запад. Под егоизъм аз нямам предвид възрастната пенсионерка, на която и трябва всяка една стотинка, която трябва да се лишава от разни неща, защото не може едновременно с пенсията си да си купи лекарства, плати сметките, и да не се лишава от нищо като ходи да пазарува в магазина. Под егоизъм имам предвид точно хората, поставящи личният си комфорт, над общественият интерес, без нищо да се изисква от тях.

Мили хора, защо си мислите че някой ще ви гледа лошо на опашката, ако не си закръглите сметката. Оставям настрана, колко е глупаво човек живота си да го живее за хорското мнение, а не така както иска. Аз не знам някой човек да е щастлив в живота си, ако всичко което прави и взима като решения в живота си, първото му съображение е, какво ще си помислят другите за мен. Нека поразсъждаваме малко по тая тема. Кои хора във вашите очи, биха ви гледали с лошо око на опашката, ако не си дарите жълтите стотинки. Това са алтруистите и емпатичните хора. Вие се страхувате от тях. Във вашите очи, те ще ви тормозят на опашката, ще ви правят забележкки защо се стискате, защо не си дарявате стотинките. Не го ли разбирате, че алтруистичните и емпатичните хора, са добри като душевност хора, които не биха си позволили да навлизат в чуждото лично пространство, и да ви правят забележки, да влизат в пререкания с вас, или да ви смущават по какъвто и да е начин на опашката. А част от личното пространство е, личното решение на всеки, дали да си закръгли сметката.

Аз прекрасно разбирам, че има хора, които ще се чувстват неудобно на опашката, ако всички преди тях си закръглят сметката, а те не могат да я закръглят, защото едвам свързват двата края, и всяка стотинка им трябва. Само че от кого ще се чувствате неудобно. Аз това не разбирам. От алтруистите и емпатичните, които няма да тръгнат да ви правят забележки, да се карат с вас, или от останалите. Ами останалите, хората които не са емпатични, и не биха дарили пари, дори да имат възможност, как мислите, ще се карат ли с вас, че не сте дарили стотинките си ресто.....

Защо за вас е по важен, личният ви комфорт във вашите очи при пазаруване, пред възможността по ефективно да се помага на тежки съдби. Това се нарича егоизъм. Не е егоизъм, да не дадеш стотинките си ресто за благотворителност, никой няма да ви вини за нищо на опашката. Всички сме хора интелигентни и прекрасно разбираме, че не всеки е роден под щастлива звезда, не всеки се е родил в богато семейство, не всеки е имал късмет в живота, не всеки може да си позволи да дарява стотинките си. Ние поначало не се раждаме като равни, така е устроен светът. Но е егоизъм, да си против възможността, да се помага по ефективно на тежки съдби, в името на личният ти комфорт в твоите очи.

Получих съобщение от приемната на министерският съвет. Писмото ми вече е входирано в МС, и получих входящ номер. Веднага щом приемната на министерският съвет, получи отговор по писмото ми от МС, ще ми го препратят на мен.

Последна редакция: вт, 12 дек 2023, 21:52 от 649731

# 27
  • Мнения: 2 193
Защо първо не си изясните кое ресто няма да се връща - цялото ресто, рестото до левче или жълтите стотинки?
Ей така, решихте, че ще закръгляте и плеснахте с ръце!

Какъв мислите, че ще е точно ефектът от това десетки часове някой да пита: "Искате ли да закръглите?", дали икономическият ефект ще е по-голям, ако хората не губят време по опашки и обяснения, а съвсеем доброволно даряват за каузи, които са им близки?

Ето, за мен, например, е важно да има детска болница. Бих вложила пари и време, но не желая при всяко купуване на дъвки да ми напомнят, че има болни деца някъде, не мога да понеса тая мъка, съжалявам. Нито мога да понеса идеята, че докато аз си избирам междъ 10 вида изворна и минерална вода, някъде по света умират деца от жажда.

# 28
  • Мнения: 2 942
Може и на ти да се обръщате към мен.

Не ви разбирам логиката. От вашият пост оставам с впечатлението, че вие едновременно сте най-емпатичният човек в темата, щом дори и докато си купувате минерална вода, мислите, че по света има деца с тежка съдба, които живеят в мизерия и недоимък, и нямат достъп до питейна вода. Същевременно обаче сте против идея, която може да помогне на деца с тежка съдба. Не ви разбирам поста. Едновременно твърдите, че бихте отделили пари и време за благотворителна кауза, но не сте го направили. Предполагам защото нямате едно от двете, пари или време. Нито сте заможен човек, нито имате свободно време за да търсите и помагате на благотворителни каузи. Аз също, изобщо не ви виня. Същевременно сте против идея, чрез която ще можете да извършвате благотворителност, бързо и лесно, дори и да нямате време.

Ако идеята на поста ви е, че понеже сте силно емпатичен човек, не желаете докато пазарувате, да има възможност да извършите благотворителност, защото ще се почувствате зле, сещайки се, че някое дете има тежка съдба, значи вие сте егоист. Съжалявам, не се обиждайте, ама така излиза. За вас е по важно, вие лично да не научавате за детето, за да не страдате вътрешно за него, пред възможността на обществото да се предостави възможност, на това дете бързо и лесно, да му се помогне.

# 29
  • Мнения: 2 193
Мнението ми е, че не трябва да има нито едно дете, което да не бъде лекувано. Това, обаче, трябва да е държавна политика, а не чрез водене на дълги разговори с касиерките и продавачките ежедневно.  Освен, ако не се опитвате Вие да внедрите софтуера за отчитане на рестото, не разбирам защо Вие не разбирате, че според някои от нас това не е начинът за решаване на проблема с нелекуваните деца глобално.

П.П. Преди 2 години бях на протеста за нова детска болница, участвам благотворителни базари със средста или стоки, както и с други благотворителни дейности, макар и да не са с огромни средства. Това е моят начин да бъда полезна.

Общи условия

Активация на акаунт