въпроси за захранването в държавата, в която живеете

  • 3 133
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 149
Нашата френска педиатърка ми каза само че е важно детето да приема достатъчно мляко. Иначе по малко месо, малко сирене, максимум един жълтък на седмица... и така. Плодове и зеленчуци може да яде неограничено и да внимавам със зърнените храни защото много се дебелее.
Аз от БГ си нося книгата Хранене на бебето и карам по нея.

Ружа, понеже виждам че даваш каши, би ли ми казала какви и къде ги намираш? Аз тук търсих навсякъде но не виждам да има като в БГ инстантни каши... само някакви добавки към млякото.

# 16
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Мога ли да помоля, ако има майки от други страни, които не са се включили с мнения как се захранва в тяхната страна, да кажат?
Също и подробности и детайли всякакви от споменатите вече страни ще бъдат много от полза Grinning
Ако нямате против да използвам вашите постинги, бих ги включила в една бъдеща статия Simple Smile

# 17
  • Мнения: X
И аз да си кажа моите наблюдения, въпреки че вече 2 френски мами са споделили.
Наистина, тук педиатрите съветват захранване на кърмени бебета да става след 6 месец, но приемат и по-ранно захранване, ако детето е готово. Но не преди 5 навършени месеца.
Започва се със зеленчукови пюрета, после с плодови, после месно-зеленчукови и така...Кашите не ги обичат, че били водели до затлъстяване (аз не бях съгласна и си давах). Тук и трудно се намират добри готови каши поради тази причина...Прави ми впечатление, че внимават с някои алергени (яйца и риба например), докато с други го дават по-спокойно (много рано дават шоколад например, рано въвеждат млечни - кисело мляко, сирене...глутена също не го внимават много, някои алергенни плодове ги дават рано). Внимава се със захарта много.
Общо взето аз захранвах по моя си схема, като се съобразявах и с педито ни тук. Просто отлагах някои храни за по-късно от приетото тук.
А, за млякото забравих - до 3 години децата пият специално мляко, не се дава обикновенно краве.

# 18
  • Мнения: X
Ружа, понеже виждам че даваш каши, би ли ми казала какви и къде ги намираш? Аз тук търсих навсякъде но не виждам да има като в БГ инстантни каши... само някакви добавки към млякото.
Аз не съм Ружа, ама да си споделя, че и на мен това ми е болката. Тия френски каши стават като лепило, те не са и предназначени да се правят като класическите готови каши, а само като добавка в млякото...
Преди мъжът ми много пътуваше и носеше каши всеки път, а и живяхме известно време във Виена и оттам си взимах каши. Като пътувахме до Бг също си носех. Синът ми много ги обича. Сега обааче запасите свършиха и го караме на попарка само...
За следващото бебе май ще се наложи да пътуваме до Германия за да си набавяме кашички, или ще моля приятелките ми във Виена да ми пращат. Леле, как се моля сега от някъде да ми кацнат 2-3 пакета на Милупа. Бобо беше болен скоро и когато е болен го караме само на мляко и каши...е, тоя път бяхме само на мляко, друго не искаше.

# 19
  • Мнения: 533
Нашата педиатърка ни даде даже напечатана инструкция как да захранвам. Препоръката беше ако е на смесено хранене или само на АМ да започна със зеленчук 4 месец, а ако е на кърма - 6 най-късно 7 месец. Жената беше дала даже кога да вкл. глутен и месо (след 6 месец) и кои храни да не давам до навършване на 1 год. Явно даването на такива "инструкции" е характерно за тукашните педиатри, защото знам, че нашата не е единичен случай.

# 20
  • Мнения: 1 393
С няколко думи от това, което съм чела, в Америка се захранва ето така:

-  От раждането до 4-6 месец се дава само кърма или формула. Вода- не.

- 4-6 мес:  Започва се с обогатена с желязо оризова каша за бебета. Смесва се с кърма, формула или вода в съотношение 1:4

- 6-8 мес:  Започват се плодове и зеленчуци, в минимални количества и винаги по един вид само (изчаква се няколко дни, за да се   
                 види дали няма стомашни, алергични и други реакции към съответния плод или зеленчук). По нататък вече може и да се 
                 смесват.

- 7-8 мес:  Прибавят се плодови сокове. Ябълка, Череша, Грозде... Цитрусови сокове не се препоръчват преди 1 годинка.

- 7-9 мес:  Месо

-8-12 мес: Прибавят се малки порции от "истинска" храна за възрастни

# 21
  • Мнения: 1 370
Аз също не съм следяла стриктно схемата, предписана ни от педиатъра. Но горе долу беше така:
До 6 месец - адаптирано мляко. Към 3 месец зеленчукови сокове. След 6 месец - каши, зеленчукови пюрета, след което плодови. След 8 месец - месо. До 5 месец не съм давала вода

# 22
  • Мнения: 2 959
...Ако нямате против да използвам вашите постинги, бих ги включила в една бъдеща статия ...
Бу, а за каква статия става въпрос? Късното захранване по света или нещо подобно? newsm78

# 23
  • Мнения: 664
Само да добавя нещо за френските педиатри - наистина са много негативно настроени към кашите, но не само готовите, нищо не споменават за ползата от различните зърнени - овесени ядки, елда и т.н. Явно не е част от културата им на хранене. Парадоксалното е, че макар че твърдят, че от кашите се дебелее, в повечето схеми за хранене, които са ми попадали, закуската е мляко с няколко лъжици инстантна каша ( те им казват също и брашно Laughing) А май беше след 8-я месец почват и инстантните каши с какао Shocked За захарта и солта не смятам, че внимават много, дори напротив - всичките им каши (с изключение на чистата оризова) имат захар, двете най-големи марки детски пюрета слагат в пюретата за след 6 м. и захар, и сол.

# 24
  • Мнения: 2 292
в Германия - кърмене мин. 6 месеца , като в клиниката в началото не пожелаха да ми дадат да дохранвам (до 3 -4 ден кърмата не дойде) и по цял дем ме строяваха с една възглавница за кърмене въпреки всичките ми оплаквания ... много им се ядосвах но сега съм им благодарна ...
питах детския лекар с какво да заместя едно хранене докато сашето е на гледачка и ми каза с адаптирано мляко защото още е малък за храни от бурканчета и за тежки каши и така първите месеца
сега е на 6 месеца вече му давам оризова или картофена каша и зеленчукови и плодови пюрета, сухарчета да гризка и чайчета и сокчета. Заместили сме 2 хранения в 11 часа про гледачката и в 8 преди лягане

# 25
  • Мнения: 2 804
Аз пак по нареждане на на6та педиатарка по4нах да давам пасирани зелен4уци в 7_ми месец до тогава само карма ,но имах много карма та стига6е да захрани Самира и да не е гладна.После за три месеца я нау4их да яде : оризова ка6а ,зелен4уци пасирани с месо от буркан4ета или сварено на пара ,но без захар а сас савсем малко коли4ество сол .Ами на след туи по4нах да давам пЮрета плодови и кисело мляко/Данон/.На годинка по4нах да и давам 2_пати седми4но по1/4 жалтак като увели4авах дозата и за месец стигнахме до цял жалтак.От около 15_тия месец когато спрях да я кармя по4нах да и давам да пробва вси4ко .
Сега смених педиатарката и тази ми каза 4е от следва6тиат месец по4жаме сас захранването на малката.Дано е по малко капризна от сестра си и яде т'ва дет и давам 4е то в на4алото са маки докато сжикне да яде.

# 26
  • Мнения: 1 178
Схема за захранване ми остави, посещаващата ме акушерка.
Както вече са казали мамите от Де до 5-6 само кърма или АМ.
Започва се с моркови 1-2 лъжички на обедното хранене, дават се преди млякото, следвщия ден пауза (следи се за реакция), 3-ти ден моркови; 4-ти ден пауза и така до края на седмицата.
През втората седмица се захранва с картоф, горното количество, втори ден морков, 3-ти ден картоф, 4-ти морков и т.н
Количествата постепенно се увеличават като в края на месеца достигат до 120-150 гр. Винаги новата храна е в малки дози, дохранва се с мляко или с въведена вече храна.
След това следват някои препоръки, като напр.
-когато не се дохранва с мляко, в зеленчука се добавя олио
-да се избягват студено пресованите олиа, заради оцветителите
-в началото да се избягват алергенни храни
-прясно мляко, яйца и цитруси след годинка
След като се замести обедното хранене, започва да се замества следобедното, обикновенно с плодове(след въвеждане на глутен плодове+зърнени)
След това се замества вечерното хранене с млечна каша
Сутришното до годинка се препоръчва да е мляко

# 27
  • Мнения: 780
Тук се раздават брошури + консултациите, където периодично раздават информационни материали според възрастта на бебчето.

Най-общо:

1. До 6 месеца се препоръчва само кърма или формула. Вода не се дава (освен ако не е над +40с). Тя се въвежда, когато започне захранването. Сокове - разредени 1:10 СЛЕД 6-я месец, но по принцип не се препоръчват.

2. Захранване след 6-я месец СЛЕД кърмене или формула (т.е. "твърдата храна" се явява добавка, а не основно хранене) с оризова каша обогатена с желязо, тъй като на тази възраст започва да се изчерпва естествения запас от желязо в организма на бебето.

3. После започва постепенно (по лъжичка) въвеждане на зеленчуци - винаги първо само от един вид и се следи за реакция). Картоф, сладък картоф, тиква, морков, тиквички, лук, домат, чушка, после грах, зелен боб, разредени с кърма или формула. Следват плодовете, пак по отделно: в началото приготвени на пара и пасирани: ябълка, круша. Постепенно започват да се смесват: морков с ябълка например. Цитруси и ягоди - след годинката.

4. Въвежда се и месото като в началото то е под формата на бул1он, напр. сварява се парче агнешко или пилешко или телешко без никакви подправки. Месото се изважда, а бул1она се слага в хладилника, за да замръзне отделилата се при варенето мазнина. Тя се отстранява, а в бул1она се варят зеленчуци, които после се пасират и разреждат с малка част от бул1она. Бул1она може да се замрази във формички за лед. След бул1она се въвежда и самото месо.

5. До годинката се въвеждат и краве прясно и кисело мляко, но САМО като добавки към пюрета, не и като основно хранене. Формулата/кърмата може да се замени изцяло с краве мляко чак след годинката, а след 2-те години то може да се замести с нискомаслено мляко.

6. По принцип до годинката препоръчват да бъдат въведени почти всички храни (с изключение на меда например и ягодите). На прегледа на годинката винаги питат дали детето вече се храни с ястията приготвени за цялото семейство (е, без люти чушлета  Wink )

Това се сещам засега. Мога да преведа някоя и друга брошура ако е необходимо. Може много да се направи в областта на късното захранване в БГ.  Peace

# 28
  • Мнения: 780
Пропуснах да кажа, че тук никой не говори за заместване на основни хранения с "твърда храна" до годинката. Млякото си остава основно, а тя е като добавка и се дава след кърменето/млякото.

# 29
  • Мнения: 764
Тук положението е следното:
На 4 навър6ени месеца запо4ват с плодови пюрета.
На 5навър6ени по съвет на педиатърката трябва6е да забъркам следната гърмя6та смес:бульон+2 лъж.зелен4уково пюре+2лъж.месно+2 лъж.оризова ка6а+зехтин и с това да заместя обедното кърмене.
Сега на 6 навър6ени иска6е да намаля храненията на 4 от които само 1то кърма,обеда,който обясних по горе,следобед ка6а,ве4ер подобна смеска само 4е с прибавено пюре от сирене.Аз и казах 4е няма да стане и си храня детето изцяло по българската схема.Т.е. Chiara в момента ми яде вси4ко за съответната възраст и без проблеми.Сега се захранваме по малко с попара,която приема добре.Аз гледам 2ро дете така и проблеми с пъпки,повръ6тания или диария не съм имала.Схемата е добра стига да се ползва правилно.Ина4е се стига до парадокса на 6мес. да се дава сок от моркови и да се обриват.Но всеки знае него си.

Общи условия

Активация на акаунт