въпроси за захранването в държавата, в която живеете

  • 3 130
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 327
момичета, много ви моля да споделите какви насоки ви дават педиатрите в държавата, в която живеете в момента относно захранването? по-специално ме интересува късното захранване.
получих по мейла от едно момиче какви са насоките в САЩ, в един руски сайт намерих също една малка схема, така че ще ви бъда много много благодарна ако споделите как е при вас.
искам после да пусна една тема със сравнение къде как е...

# 1
  • Мнения: 7 837
Едва ли има точна схема, която да препоръчват педиатрите. След като говорих с нашия, започнах с малко оризова каша, когато Самуил беше на 5 месеца. След около месец, поетапно започнах със зеленчуково пюре.
Въпреки ниския хемоглубин на 6 мес., не ми препоръчаха даване на месо и захраних с него чак няколко месеца по-късно. Сок - на 6 мес. за първи път
Жълтък дадох на 11 мес. и той се обрина.

# 2
  • Мнения: 2 959
Общо взето и тук не съм следвала особени препоръки от педиатъра, според мен форума е доста добър в тая насока, но аз късно го открих. Ние все още се кърмим, но започнах с ориз. каша на 4.5мес, след това др. каши, две седмици след това моркови, грах, зелен боб. След това плодове- ябълка, банан и т.н. Кис. мляко на 7-8мес, желтък на 9-10мес. и т.н. И разбира се кърмене на поискване.

# 3
  • Мнения: 7 430
И аз не съм се съветвала с никой тук - а и никой не ми е препоръчвал да кърмя до 6м както го направих с Вики и едва тогава започнах да захранвам Wink със зеленчуково пюре Peace Давах около месец зеленчукови пюренца, после започнах с кашите и след това вече с плодовите.
Следвах повече съветите на мамите във форума и четейки от Нета Wink

Уж всички казват, че Канада е една от страните, където всички апелират към късното захранване, но аз не мога да споделя това мнение Naughty В яслата, където ходи Вики има 4 м бебе и си го хранят с адапте и му дават и кашички.Моя приятелка е възпитателка в градина и имат групичка с малки дечица до 1г - тя ми сподели същото, че доста по-рано става захранването, да не говорим за кърмене Crossing Arms

# 4
  • UK
  • Мнения: 1 334
ами насоките са да не се захранва преди 4 месец, за препоръчване след 6-ия. от там нататък не са ми давали някаква специална схема. аз захраних на 5 месеца с оризова каша, после следвах една схема от книга и въвеждах постепенно плодове и зеленчуци, но много малки количества ( пуснах я в "как върви захранването 1"). месо дадох на 7 месеца, глутен на 8, кисело мляко пак някъде там, жълтък на 11, риба миналата седмица. По принцип казват, че след 6 месец можеш да слагаш малко прясно мляко в храната.
погледни и този сайт: www.wholesomebabyfood.com

# 5
  • Мнения: 847
Здравейте,
и във Франция препоръ4ват късното захранване..ние сме на 5 месеца и тепърва запо4ваме.Лекарят ни препоръ4а да запо4нем с моркови,после със броколи,грах ,картофите след 15 дни,първо с по една -две лъжи4ки и после да увели4им дозата.Да не давам зеле,боб...15дни след захранването със зелен4уци да дам плодове,като не давам 4ервените плодове,цитрусовите...Сок4етата не ги препоръ4ват тъй като са сладки ,не се препоръ4ват и разни "брашна "и каши тъй като се смята 4е водят до затластяване...рибата,месото ,яйцата са по късно...но затова ще се вклю4ат мамите с по големи бебета... Wink

# 6
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
тука никой не смее да посъветва...трябва с чингел да им вадиш думите...това специално zа zахранването, иначе zа други неща съветват...но явно са на мнение, че всяка майка си решава....по принцип препоръчват zахранване с морков, после тиква, следва грудка от копър ( Fenchel ) Rolling Eyes ии после каквото си решиш...само zа цитрусовите плодове, желтъка и млечниите продуктии от крава ( беz киселото мляко Shocked)  препоръчват да се дават след първата годинка....

# 7
  • Мнения: 1 216
Когато родих, педиатърът, който прегледа бебето ми каза до 6 м само кърма, след това да захраня с обогатена с желязо зърнена каша - оризова за начало.
Фамилният доктор и сестрите от консултациите същото.
След това никой не ми се е месил и давал насоки. Само веднъж изразих съмнение за алергия /от много акъл и четене/ и тогава докторът ме пита с какво храня и да продължавам смело.
Но тук в болницата дават няколко книги, отделно разни брошурки и там има подробна информация. Тук има хора от цял свят с различна хранителна култура и никой не конкретизира храните, които трябва да даваш, а по- скоро се споменава какво трябва да се избягва- силните алергени и опасни храни.

# 8
  • Canada
  • Мнения: 1 773
На 4-ри навършени месеца - оризова каша, след 6-т навършени - зеленчукови и плодови пюрета. След 8-и месо, жълтък - след годинка. Нашият доктор не ми е налагал нищо, само ми казваше какво да давам по принцип. Освен това ми каза, че след като голямата ми дъщеря е захранена на 3 месеца, мога и малката да захранвам по-рано, ако искам - избора е мой. Когато на консултацията на 9-т месеца ме разпитваше с какво се храним и му казах, че имаме и 4-и кърмения на ден, направо ме зяпна от изненада. Каза, че много рядко някоя майка да кърми до толкова късно.

# 9
  • Spain
  • Мнения: 3 750
и в Испания се препоръ4ва късното захранване .
 работата етам 4е самия педиатър ти дава едни лис4ета със схеми . при нас оба4е се сменяха 2-3 педиатъра и всеки си ми дава6е " своето" лист4е . в общи линии нещата бяха еднакви с някои разли4ия в "позволените " храни към 1-та годинка на детето
 запо4ва се с - ка6а без глутен - препоръ4ително  в 6-я месец за кърмени деца и от 4-я за такива на адаптирано мляко . с4ита се 4е децата които са на адаптирано мляко  трябва да се захранят по рано защото от адаптираното не могат да си набавят мужните минерали и витамини.
 после се дават плодовете
после се вкарва зелен4ук
 след него месо
 риба едва е 11 месец
 също така към 11 месец са боба , лещата....
 не се сеща за нищо друго .

# 10
  • Мнения: 649
от началото ми препоръчаха да го кърмя поне първите 4-6  месеца. така че беше само на кърма до към 5,5 месеца ( с изключение на едно много ранно даване на сокче по препоръка на бг- бабата, което обаче веднага го спряхме заради коликите!! и повече експерименти не съм правила) след това започнах захранване- пак по препоръка на педито- със зеленчуково пюре от морков, после картоф и т.н., после плодовете, кашите ги въведах някъде към края на 7 месец... за тези неща обаче педито не е давала много съвети, само питаше какво яде и беше доволна от мен newsm44 иначе досега само една забрана е казала: яйца, риба, мляко и цитруси след годинка!!! и мисля да изпълнявам!

# 11
  • Мнения: 436
За специални насоки тук не сам чувала. Има няколко фирми на пазара които предлагат бебешка храна. И си пише на буканчетата след 4 мес, след 6 мес и т.н. Вътре е сложено това което е необходимо за бебето според възрастта. За това не съм и ползвала някакви схеми на захранване.
Вземах готови, приготвени.

# 12
  • Мнения: 768
Тук препоръчват захранване след 6 месец, ако бебето е само на кърма. Като начало педиатърката ми каза да давам зеленчуци. Да почна от варен зелен боб на каша, или моркови на каша или картофи на каша. Да де ама бебката не ги искаше и започнах със сварен с малко ванилия банан на каша. Като че ли банана се харесва на повечето дечица. С морковите и картофите и досега имаме проблем не ги обичат особено децата, затова пък зелен боб и броколи ядат с огромно удоволствие. Моите и двете още преди да ги захраня обожаваха да дъвчат корички хляб. Не че е правилно да се дава рано, ама толкова искаха и никога не са се задавяли нито са имали някакви алергии от това. И досега си обичат хлебче. Каша започнах да давам  на каката след 7 месец, а малката още в 6 ядеше.

# 13
  • Мнения: 27 524
Май само в България е останало все още,за съжаление,ранното захранване.

Иначе по темата - в Белгия - захранване след 5-ия месец,с плодово или зеленчуково пюре,оставят да си избере майката.
След 6-ти малко зехтин и пресните плодове,след 7-ми - месото.Глутен след 10-ти някъде,за жълтъци нищо не споменават  Grinning Сокчета не дават.

# 14
  • Мнения: 1 613
При навършени 4 месеца ми предложиха, ако искам да захраня с оризова каша.
Аз започнах със зеленчуково пюре.

# 15
  • Мнения: 149
Нашата френска педиатърка ми каза само че е важно детето да приема достатъчно мляко. Иначе по малко месо, малко сирене, максимум един жълтък на седмица... и така. Плодове и зеленчуци може да яде неограничено и да внимавам със зърнените храни защото много се дебелее.
Аз от БГ си нося книгата Хранене на бебето и карам по нея.

Ружа, понеже виждам че даваш каши, би ли ми казала какви и къде ги намираш? Аз тук търсих навсякъде но не виждам да има като в БГ инстантни каши... само някакви добавки към млякото.

# 16
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Мога ли да помоля, ако има майки от други страни, които не са се включили с мнения как се захранва в тяхната страна, да кажат?
Също и подробности и детайли всякакви от споменатите вече страни ще бъдат много от полза Grinning
Ако нямате против да използвам вашите постинги, бих ги включила в една бъдеща статия Simple Smile

# 17
  • Мнения: X
И аз да си кажа моите наблюдения, въпреки че вече 2 френски мами са споделили.
Наистина, тук педиатрите съветват захранване на кърмени бебета да става след 6 месец, но приемат и по-ранно захранване, ако детето е готово. Но не преди 5 навършени месеца.
Започва се със зеленчукови пюрета, после с плодови, после месно-зеленчукови и така...Кашите не ги обичат, че били водели до затлъстяване (аз не бях съгласна и си давах). Тук и трудно се намират добри готови каши поради тази причина...Прави ми впечатление, че внимават с някои алергени (яйца и риба например), докато с други го дават по-спокойно (много рано дават шоколад например, рано въвеждат млечни - кисело мляко, сирене...глутена също не го внимават много, някои алергенни плодове ги дават рано). Внимава се със захарта много.
Общо взето аз захранвах по моя си схема, като се съобразявах и с педито ни тук. Просто отлагах някои храни за по-късно от приетото тук.
А, за млякото забравих - до 3 години децата пият специално мляко, не се дава обикновенно краве.

# 18
  • Мнения: X
Ружа, понеже виждам че даваш каши, би ли ми казала какви и къде ги намираш? Аз тук търсих навсякъде но не виждам да има като в БГ инстантни каши... само някакви добавки към млякото.
Аз не съм Ружа, ама да си споделя, че и на мен това ми е болката. Тия френски каши стават като лепило, те не са и предназначени да се правят като класическите готови каши, а само като добавка в млякото...
Преди мъжът ми много пътуваше и носеше каши всеки път, а и живяхме известно време във Виена и оттам си взимах каши. Като пътувахме до Бг също си носех. Синът ми много ги обича. Сега обааче запасите свършиха и го караме на попарка само...
За следващото бебе май ще се наложи да пътуваме до Германия за да си набавяме кашички, или ще моля приятелките ми във Виена да ми пращат. Леле, как се моля сега от някъде да ми кацнат 2-3 пакета на Милупа. Бобо беше болен скоро и когато е болен го караме само на мляко и каши...е, тоя път бяхме само на мляко, друго не искаше.

# 19
  • Мнения: 533
Нашата педиатърка ни даде даже напечатана инструкция как да захранвам. Препоръката беше ако е на смесено хранене или само на АМ да започна със зеленчук 4 месец, а ако е на кърма - 6 най-късно 7 месец. Жената беше дала даже кога да вкл. глутен и месо (след 6 месец) и кои храни да не давам до навършване на 1 год. Явно даването на такива "инструкции" е характерно за тукашните педиатри, защото знам, че нашата не е единичен случай.

# 20
  • Мнения: 1 393
С няколко думи от това, което съм чела, в Америка се захранва ето така:

-  От раждането до 4-6 месец се дава само кърма или формула. Вода- не.

- 4-6 мес:  Започва се с обогатена с желязо оризова каша за бебета. Смесва се с кърма, формула или вода в съотношение 1:4

- 6-8 мес:  Започват се плодове и зеленчуци, в минимални количества и винаги по един вид само (изчаква се няколко дни, за да се   
                 види дали няма стомашни, алергични и други реакции към съответния плод или зеленчук). По нататък вече може и да се 
                 смесват.

- 7-8 мес:  Прибавят се плодови сокове. Ябълка, Череша, Грозде... Цитрусови сокове не се препоръчват преди 1 годинка.

- 7-9 мес:  Месо

-8-12 мес: Прибавят се малки порции от "истинска" храна за възрастни

# 21
  • Мнения: 1 370
Аз също не съм следяла стриктно схемата, предписана ни от педиатъра. Но горе долу беше така:
До 6 месец - адаптирано мляко. Към 3 месец зеленчукови сокове. След 6 месец - каши, зеленчукови пюрета, след което плодови. След 8 месец - месо. До 5 месец не съм давала вода

# 22
  • Мнения: 2 959
...Ако нямате против да използвам вашите постинги, бих ги включила в една бъдеща статия ...
Бу, а за каква статия става въпрос? Късното захранване по света или нещо подобно? newsm78

# 23
  • Мнения: 664
Само да добавя нещо за френските педиатри - наистина са много негативно настроени към кашите, но не само готовите, нищо не споменават за ползата от различните зърнени - овесени ядки, елда и т.н. Явно не е част от културата им на хранене. Парадоксалното е, че макар че твърдят, че от кашите се дебелее, в повечето схеми за хранене, които са ми попадали, закуската е мляко с няколко лъжици инстантна каша ( те им казват също и брашно Laughing) А май беше след 8-я месец почват и инстантните каши с какао Shocked За захарта и солта не смятам, че внимават много, дори напротив - всичките им каши (с изключение на чистата оризова) имат захар, двете най-големи марки детски пюрета слагат в пюретата за след 6 м. и захар, и сол.

# 24
  • Мнения: 2 292
в Германия - кърмене мин. 6 месеца , като в клиниката в началото не пожелаха да ми дадат да дохранвам (до 3 -4 ден кърмата не дойде) и по цял дем ме строяваха с една възглавница за кърмене въпреки всичките ми оплаквания ... много им се ядосвах но сега съм им благодарна ...
питах детския лекар с какво да заместя едно хранене докато сашето е на гледачка и ми каза с адаптирано мляко защото още е малък за храни от бурканчета и за тежки каши и така първите месеца
сега е на 6 месеца вече му давам оризова или картофена каша и зеленчукови и плодови пюрета, сухарчета да гризка и чайчета и сокчета. Заместили сме 2 хранения в 11 часа про гледачката и в 8 преди лягане

# 25
  • Мнения: 2 804
Аз пак по нареждане на на6та педиатарка по4нах да давам пасирани зелен4уци в 7_ми месец до тогава само карма ,но имах много карма та стига6е да захрани Самира и да не е гладна.После за три месеца я нау4их да яде : оризова ка6а ,зелен4уци пасирани с месо от буркан4ета или сварено на пара ,но без захар а сас савсем малко коли4ество сол .Ами на след туи по4нах да давам пЮрета плодови и кисело мляко/Данон/.На годинка по4нах да и давам 2_пати седми4но по1/4 жалтак като увели4авах дозата и за месец стигнахме до цял жалтак.От около 15_тия месец когато спрях да я кармя по4нах да и давам да пробва вси4ко .
Сега смених педиатарката и тази ми каза 4е от следва6тиат месец по4жаме сас захранването на малката.Дано е по малко капризна от сестра си и яде т'ва дет и давам 4е то в на4алото са маки докато сжикне да яде.

# 26
  • Мнения: 1 178
Схема за захранване ми остави, посещаващата ме акушерка.
Както вече са казали мамите от Де до 5-6 само кърма или АМ.
Започва се с моркови 1-2 лъжички на обедното хранене, дават се преди млякото, следвщия ден пауза (следи се за реакция), 3-ти ден моркови; 4-ти ден пауза и така до края на седмицата.
През втората седмица се захранва с картоф, горното количество, втори ден морков, 3-ти ден картоф, 4-ти морков и т.н
Количествата постепенно се увеличават като в края на месеца достигат до 120-150 гр. Винаги новата храна е в малки дози, дохранва се с мляко или с въведена вече храна.
След това следват някои препоръки, като напр.
-когато не се дохранва с мляко, в зеленчука се добавя олио
-да се избягват студено пресованите олиа, заради оцветителите
-в началото да се избягват алергенни храни
-прясно мляко, яйца и цитруси след годинка
След като се замести обедното хранене, започва да се замества следобедното, обикновенно с плодове(след въвеждане на глутен плодове+зърнени)
След това се замества вечерното хранене с млечна каша
Сутришното до годинка се препоръчва да е мляко

# 27
  • Мнения: 780
Тук се раздават брошури + консултациите, където периодично раздават информационни материали според възрастта на бебчето.

Най-общо:

1. До 6 месеца се препоръчва само кърма или формула. Вода не се дава (освен ако не е над +40с). Тя се въвежда, когато започне захранването. Сокове - разредени 1:10 СЛЕД 6-я месец, но по принцип не се препоръчват.

2. Захранване след 6-я месец СЛЕД кърмене или формула (т.е. "твърдата храна" се явява добавка, а не основно хранене) с оризова каша обогатена с желязо, тъй като на тази възраст започва да се изчерпва естествения запас от желязо в организма на бебето.

3. После започва постепенно (по лъжичка) въвеждане на зеленчуци - винаги първо само от един вид и се следи за реакция). Картоф, сладък картоф, тиква, морков, тиквички, лук, домат, чушка, после грах, зелен боб, разредени с кърма или формула. Следват плодовете, пак по отделно: в началото приготвени на пара и пасирани: ябълка, круша. Постепенно започват да се смесват: морков с ябълка например. Цитруси и ягоди - след годинката.

4. Въвежда се и месото като в началото то е под формата на бул1он, напр. сварява се парче агнешко или пилешко или телешко без никакви подправки. Месото се изважда, а бул1она се слага в хладилника, за да замръзне отделилата се при варенето мазнина. Тя се отстранява, а в бул1она се варят зеленчуци, които после се пасират и разреждат с малка част от бул1она. Бул1она може да се замрази във формички за лед. След бул1она се въвежда и самото месо.

5. До годинката се въвеждат и краве прясно и кисело мляко, но САМО като добавки към пюрета, не и като основно хранене. Формулата/кърмата може да се замени изцяло с краве мляко чак след годинката, а след 2-те години то може да се замести с нискомаслено мляко.

6. По принцип до годинката препоръчват да бъдат въведени почти всички храни (с изключение на меда например и ягодите). На прегледа на годинката винаги питат дали детето вече се храни с ястията приготвени за цялото семейство (е, без люти чушлета  Wink )

Това се сещам засега. Мога да преведа някоя и друга брошура ако е необходимо. Може много да се направи в областта на късното захранване в БГ.  Peace

# 28
  • Мнения: 780
Пропуснах да кажа, че тук никой не говори за заместване на основни хранения с "твърда храна" до годинката. Млякото си остава основно, а тя е като добавка и се дава след кърменето/млякото.

# 29
  • Мнения: 764
Тук положението е следното:
На 4 навър6ени месеца запо4ват с плодови пюрета.
На 5навър6ени по съвет на педиатърката трябва6е да забъркам следната гърмя6та смес:бульон+2 лъж.зелен4уково пюре+2лъж.месно+2 лъж.оризова ка6а+зехтин и с това да заместя обедното кърмене.
Сега на 6 навър6ени иска6е да намаля храненията на 4 от които само 1то кърма,обеда,който обясних по горе,следобед ка6а,ве4ер подобна смеска само 4е с прибавено пюре от сирене.Аз и казах 4е няма да стане и си храня детето изцяло по българската схема.Т.е. Chiara в момента ми яде вси4ко за съответната възраст и без проблеми.Сега се захранваме по малко с попара,която приема добре.Аз гледам 2ро дете така и проблеми с пъпки,повръ6тания или диария не съм имала.Схемата е добра стига да се ползва правилно.Ина4е се стига до парадокса на 6мес. да се дава сок от моркови и да се обриват.Но всеки знае него си.

# 30
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
...Ако нямате против да използвам вашите постинги, бих ги включила в една бъдеща статия ...
Бу, а за каква статия става въпрос? Късното захранване по света или нещо подобно? newsm78
Изобщо за захранването по света, то няма късно...само в България има ранно Grinning
Благодаря на всички за информацията!  Hug Heart Eyes

Ако има от други страни не-казали, ще ви помоля за съдействие с основна информация:

- възраст на захранване (ако детето е на АМ, ако е на смесено хранене, ако е на кърма)

- типични първи храни за дадената страна (има доста големи местни различия и това е особено интересно)

- ред на въвеждане на храните (плодове, зеленчуци, зърнени, месни, сокове, други)

- въвеждане на глутен (кога и как)

- предлагане на вода (при АМ, при кърмене, от каква възраст, кога и по колко)

- кой дава насоките (педиатър, организация, майката сама решава...)? И как точно се дават препоръките (задължителни, препоръчителни; подробни или само се споменава)?

- всичко друго, свързано със захранването, което се сещате и представлява интерес (особено сравнено с местните български тенденции от миналото и в момента)

Нашата педиатърка ни даде даже напечатана инструкция как да захранвам.
Ако я пазиш, дали би могла да я препишеш? Благодаря в аванс!  Hug

# 31
  • Мнения: 2 292
отговарям на които мога въпроси  Wink

- възраст на захранване (ако детето е на АМ, ако е на смесено хранене, ако е на кърма)
ами наред с курса подготовка zа раждане ходихме на един курс zа кърменето ксдето иzясниха че преди години са хранили масово бебетата с АМ след което zабеляzали че се появили много алергични, сравнили с някои от африканските държави където поради липса на иzбор децата се кърмят до 2 или 3 години. те нямали алергии и сега общо вzето каzват да се ксрми мин. 6 месеца и колкото може по дълго. В клиниките се вzимат мерки да се научат майките да кърмят още в началото когато е найътрудно в същност. Сестрите са доста неумолими и не дават АМ колкото и да се гърчиш че те боли (не е от пестеливост).  Имат си стая zа кърмене със столчета и въzглавници и една съветничка по кърменето да помага...
- типични първи храни за дадената страна (има доста големи местни различия и това е особено интересно)
понеже Сашето ходи на гледачка (аz съм на работа до 14 часа) питах с какво да zаместя едно хранене 4 и 5 месец и ми каzаха с АМ zащото е малък zа тежки каши и бурканчета


- ред на въвеждане на храните (плодове, зеленчуци, зърнени, месни, сокове, други)
тук не сме спаzвали много zащото гледах какво му харесва и това давах. понеже той откаzа биберона а аz 2 месеца се правих на такси да иzлиzам от работа и да го кърмя и съвсем се уморих накрая .
но при сестра ми в канада са първо кашите и първо ориzова , вода, после zеленчуци и накрая плодове. като жълтък след 1 годинка ....

- въвеждане на глутен (кога и как)
още не съм дала утре сме на консултация ще питам

- предлагане на вода (при АМ, при кърмене, от каква възраст, кога и по колко)

ако бебето се кърми не е нужно да се дава вода кърмата била 80% вода, но не е вредно ако иска да пие. ако е на АМ да се дава вода. Колкото бебето може да иzпие

- кой дава насоките (педиатър, организация, майката сама решава...)? И как точно се дават препоръките (задължителни, препоръчителни; подробни или само се споменава)?
ами никой не те следи какво даваш но всеки път те питат на консултациите. и нямало такава история като недостиг на кърма еббето си получавало колкото си искало и му трябвало, има понятие неправилно кърмене
zатова касата плаща на акушерка която идва след раждането в къщи 10 пъти да следи как се раzвива бебето и как се справя майката, помага zа подобни проблеми и ако има проблеми идва и повече псти докато се оправят нещата. общо вzето човек може да я повика при проблеми
 
- всичко друго, свързано със захранването, което се сещате и представлява интерес (особено сравнено с местните български тенденции от миналото и в момента)

ами ядосах се доста zащото бабите ми се иzтропаха тук да ми раzправят как да zахранвам още втория месец и как било в БГ и как тук сме действали като едно време и подобни глупости

# 32
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
отговарям на които мога въпроси  Wink
А къде живееш? Grinning

# 33
В Англия препоръчват кърмене или АМ до 6 месеца, но в Шотландия са по- отворени. Казват, че бебето само ще покаже кога млякото не му стига, като почне да се буди през нощта и спре да наддава., но не по-рано от 17 седмица.
Тук започват с плодови и зеленчукови пюрета.

# 34
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Тук положението е следното:
На 4 навър6ени месеца запо4ват с плодови пюрета.
На 5навър6ени по съвет на педиатърката трябва6е да забъркам следната гърмя6та смес:бульон+2 лъж.зелен4уково пюре+2лъж.месно+2 лъж.оризова ка6а+зехтин и с това да заместя обедното кърмене.
Сега на 6 навър6ени иска6е да намаля храненията на 4 от които само 1то кърма,обеда,който обясних по горе,следобед ка6а,ве4ер подобна смеска само 4е с прибавено пюре от сирене.Аз и казах 4е няма да стане и си храня детето изцяло по българската схема.Т.е. Chiara в момента ми яде вси4ко за съответната възраст и без проблеми.Сега се захранваме по малко с попара,която приема добре.Аз гледам 2ро дете така и проблеми с пъпки,повръ6тания или диария не съм имала.Схемата е добра стига да се ползва правилно.Ина4е се стига до парадокса на 6мес. да се дава сок от моркови и да се обриват.Но всеки знае него си.

извинявай, би ли обяснила каво имаШ предвид, 4е не разбрах. яде вси4ко за съответната възраст според коя схема? българската ли? и не разбрах историята за парадокса...6 месеца е рано или късно според теб са сок от моркови newsm78

ина4е за италия, горе долу схемата е следната :
до пети месец ако е на кърма, никакви води4ки и сок4ета, от 5 месец се дава да се опита настъргана ябълка круШа или банан, от 6_ти се запо4ва с манджа горе долу както е обяснила горе италина, месото не е задължително да се слижи веднага, а по_добре да се из4ака да свикне с новия вкус. Може да се дава директно като второ. от зелен4уците се по4ва с картоф, морков и тикви4ка, постепенно се въвеждат спанак, карфиол, зелен боб, боб, грах и пр., след въвеждането на нов продукт се из4аква седмица, за да се проверят евентуални реакции. вси4ко последователно с особено внимание  към глутен и храни, за които се знае, 4е предизвикват алергии. Млякото обЩо след година (а по схемата след 9_месец) може да се замени с прясно, като в на4алото се разрежда с пропорция 3:1, 2:1, за около месец, ако няма проблеми си е на прясно мляко.
Ако детето е на АМ, описаното се запо4ва след 4_тия месец.
Все пак няма никакви вманияЩявания по въпроса, важното е вси4ко да е спокойно и постепенно. Аз ли4но го споделям и смятам, 4е факта, 4е много от нас са ранно захранени и не са имали проблеми (или са им се появили такива късно, без да могат да намерят при4ина), не е основателна при4ина, за да го правим днес,  когато се знае пове4е.

# 35
  • Мнения: 2 292
иzвинявай в Германия.
zабравих да пиша че трябва да се пие поне 2 или 3 литра вода на ден.
при раzранени zърна в началото правихме компреси със черен чай помага  Wink
раzни неща като подготовка на zърната преди раждане не било нужно ...
имаше много неща аz вече не помня всичко

# 36
  • Мнения: 764
Имах предвид 4е яде вси4ки плодови пюрета,зелен4уковите и ги правя аз поради липса на кой знае какво разнообразие тук,месни и рибни пюрета,1/2 сварен жълтък от на4алото на 7ми мес.мле4ни ка6и,ни6есте и грис.По схемата от на6ата педиатрия.Децата ми пият пресни сокове от разли4ни плодове,морковения специално от края на 2ри мес.

# 37
  • България-София
  • Мнения: 573
В Израел е следната картина:
Препоръки се дават от педиатъра и сестрите в центровете за консултации на бебета и деца. Има си схема на посещенията спотед възрастта на бебето и всеки път се обсъжда храненето на какъв етап е и какво да се променя и въвежда. Брошури и всякаква друга литература има в изобилие.
Независимо дали бебето е на кърма или АМ - захранването започва след 6-тия месец. Вода не се дава, соковете са "забранени" до същата възраст. Казват, че е по добре плода да се яде, отколкото само сока му /дори и за по-големите деца/. Вода започваме да предлагаме със започване на захранването. /моите "пропиха" чак към 8-ми мес./
Започва се с безглутеновите каши - ориз и царевица и постепенно се добавят и другите - пшеница, овес и т. н. По принцип след 6 -тия месец продукти с глутен могат да се дават.
Пак на същата възраст започват и кашите - зеленчукови и плодови /не си спомням дали има значение с кое да се почне, но мисля нямаше/. Към 7-8 мес. се дава месо - пилешко, пуешко, малко по-късно - телешко /свинско не се яде/. Въвежда се и жълтъка на яйцето.
Ако е отбито детето - се дава АМ до 3-тата годинка.
Кисело мляко, сирена - след 9-ти месец, а прясно краве - след годинка, но пак повтарям препоръчва се до 3 г. АМ.
Яйце с белтъка - също след годинка.
И нещо интересно - там няма детски кухни.

# 38
  • Мнения: 649
да допълня за Германия:

отговарям на които мога въпроси  Wink


- типични първи храни за дадената страна (има доста големи местни различия и това е особено интересно)
понеже Сашето ходи на гледачка (аz съм на работа до 14 часа) питах с какво да zаместя едно хранене 4 и 5 месец и ми каzаха с АМ zащото е малък zа тежки каши и бурканчета

- ред на въвеждане на храните (плодове, зеленчуци, зърнени, месни, сокове, други)
тук не сме спаzвали много zащото гледах какво му харесва и това давах. понеже той откаzа биберона а аz 2 месеца се правих на такси да иzлиzам от работа и да го кърмя и съвсем се уморих накрая .
но при сестра ми в канада са първо кашите и първо ориzова , вода, после zеленчуци и накрая плодове. като жълтък след 1 годинка ....


реда, който ми препоръча педиатъра беше: първо зеленчуково пюре от морков (6 месец), после и с картоф, броколи, после (7 месец) плодове- ябълка, круша, банан и зеленчуци с месо - най-добре пуешко или телешко, после след като е заменено 1 ядене каши, сок тук не препоръчват, защото е вреден за зъбите; до сега само веднъж казаха да му давам сок от морков (7 месец), защото беше с разтройство.

- всичко друго, свързано със захранването, което се сещате и представлява интерес (особено сравнено с местните български тенденции от миналото и в момента)

ами ядосах се доста zащото бабите ми се иzтропаха тук да ми раzправят как да zахранвам още втория месец и как било в БГ и как тук сме действали като едно време и подобни глупости

препоръчват се готовите пюрета или домашно приготвени, но с БИО- плодове и зеленчуци. първата година не се препоръчват яйца, риба, прясно мляко- препоръката е да си пие АМ, за кисело мляко нищо не казват,защото няма практика с него да се заменя ядене; мед- до 2 год.

# 39
  • Мнения: 780
- възраст на захранване (ако детето е на АМ, ако е на смесено хранене, ако е на кърма)

- типични първи храни за дадената страна (има доста големи местни различия и това е особено интересно)

- ред на въвеждане на храните (плодове, зеленчуци, зърнени, месни, сокове, други)

- въвеждане на глутен (кога и как)

- предлагане на вода (при АМ, при кърмене, от каква възраст, кога и по колко)

- кой дава насоките (педиатър, организация, майката сама решава...)? И как точно се дават препоръките (задължителни, препоръчителни; подробни или само се споменава)?

- всичко друго, свързано със захранването, което се сещате и представлява интерес (особено сравнено с местните български тенденции от миналото и в момента)

[/quote]

Нито в напечатаната информация, нито при консултации се прави разграничаване на захранването или пиенето на вода според това дали бебето е кърмено, хранено с АМ или е на смесено хранене. А термин като "смесено хранене" изобщо не съм срещала.
На повечето въпроси съм отговорила вече, само да допълня, че информацията е под формата на препоръки и всичко свързано с развитието на детето се обсъжда на консултациите за съответната възраст. Самите консултации се провеждат в специални центрове, създадени само за тази цел, от работници, които не са нито педиатри, нито мед. сестри, а обучени и специализирани само в тази насока.

# 40
  • UK
  • Мнения: 1 334
да, тук също е както в Австралия- на консултациите ти дават препоръки хелт визитърките и поне при мен за захранването ми дадоха една брошурка в края на 5 месец. От там нататък препоръки са ми давали само,ако съм ги питала. Има и една книга, която се дава на всяка майка-Детето от 1 до 5 години-там също има глава за захранването с общи насоки.

# 41
  • Мнения: 2 567
Да добавя и от моя педиатър и информация от брошурите, които съм ползвала:
- възраст на захранване- след навършване на 6 месеца.

- типични първи храни за дадената страна- започва се с морков или пащърнак, заради сладкия им вкус. Първият ден 1лъжичка, 2я- 4-5, ако няма реакция и до края на месеца трябва да е заменено обедното кърмене. Следващият месец постепенно се заменя следобедното с каша с плдово пюре. След това идва ред на вечерното кърмене с млечна каша.
- ред на въвеждане на храните- зеленчуци, месо, зърнени, плодове

- въвеждане на глутен - след 6ти месец с каша следобяд с плодово пюре вътре.

- предлагане на вода- докато е на кърма няма нужда от вода, със захранването трябва да се предлага повече вода или неподсладени чайове.

- кой дава насоките-педиатър, акушерка, и донякъде майката въз основа на изчетени материали сама решава...)? И как точно се дават препоръките -всичко винаги е било само препоръчително

Както спомена вивита и в болницата, където раждах на бебетата не се дава мляко първите дни, а се чака слизането на кърмата или  остраняване на някои проблеми Peace
Ако се сетя и друго, ще добавям  Simple Smile

# 42
  • Мнения: 74
Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете

Одобрен от Медицинския Консултативен Съвет на BabyCenter

Автор: Редакторски екип на BabyCenter


Ползвайте тези указания, за да разберете с какво и с колко да храните Вашето дете за всеки етап от развитието му от раждането до 3 годишна възраст. Не се притеснявайте, ако детето Ви яде повече или по-малко от количествата, описани тук, те са посочени като груб ориентир.

Възраст: От раждането до 4-ти месец
Поведение на хранене
• Рефлексът за търсене помага на Вашето бебе да се обърне в посока на зърното, за да открие храната

С какво да храните
• САМО с кърма или адаптирано мляко

Съвет за хранене
• Храносмилателният тракт на Вашето бебе все още се развива, ето защо твърда храна не се предлага засега.


Възраст: 4 - 6 месеца
Знаци за готовност за твърди храни
Вероятно бебето Ви няма да извършва всички тези неща - те просто указват, за какво да наблюдавате:
• Може да си държи главата права.
• Седи добре в столче за хранене.
• Прави дъвчащи движения с устата.
• Има значителен напредък с теглото (теглото от раждането се е удвоило).
• Показва интерес към храната.
• Може да затвори уста около лъжичката.
• Може да предвижи храната от предната част на устата към задната.
• Може да движи езика си назад и напред, но изоставя склонността си да избутва с език храната извън устата.
• Изглежда гладно след 8 - 10 кърмения или 1100 г от формулата дневно.
• Растат зъби.

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Полутечна обогатена с желязо оризова каша, СЛЕД НЕЯ:
• Други зърнени каши като овесена или ечемичена.

Колко за деня
• Започнете с около 1 чаена лъжичка суха оризова каша смесена с 4 до 5 чаени лъжички кърма или формула (ще бъде много течна).
• Постепенно сгъстявайте консистенцията и увеличете до 1 супена лъжица суха зърнена каша смесена с кърма или формула, два пъти дневно.

Съвети за хранене
• Ако бебето Ви не изяде зърнената каша на първия опит, опитайте пак след няколко дни.


Възраст: 6-8 месеца
Знаци за готовност за твърди храни
• Същите както за "4 - 6 месеца".

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, овесена).
• Пюрирани или изцедени плодове (банани, круши, ябълков сок, праскови).
• Пюрирани или изцедени зеленчуци (авокадо, добре сготвени моркови, плодова каша и сладки картофи).

Колко за деня
• 3 - 9 чаени лъжички зърнена каша, в 2 до 3 хранения.
• 1 чаена лъжичка плод, постепенно увеличаван до количеството от ¼ до ½ чаша в 2 до 3 хранения.
• 1 чаена лъжичка зеленчук, постепенно увеличаван до количеството от ¼ до ½ чаша в 2 до 3 хранения.

Съвети за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.


Възраст: 8 - 10 месеца
Знаци на готовност за твърди храни и за храни за ядене с пръсти
• Същите както за "6-8 месеца", ПЛЮС:
• Хваща предмети с палеца и показалеца.
• Може да прехвърля неща от едната ръка в другата.
• Слага всичко в устата си.
• Прави дъвчащи движения с челюстта си.

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Малки количества от меко пастьоризирано сирене, кисело мляко, извара (но без краве мляко до 1 годинка).
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, пшеничена, овесена, зърнена смес).
• Намачкани плодове и зеленчуци (банани, праскови, круши, авокадо, готвени моркови, плодова каша, картофи, сладки картофи).
• Храни за ядене с пръсти (Леко препечени гевречета - нарязани; малки парченца узрял банан; добре сготвени спираловидни макарони, твърди бисквити за чесане на зъбките, О-образни зърнени продукти с ниско съдържание на захар).
• Малки количества протеин (яйчен жълтък, пюрирани меса и пилешко месо; тофу; добре уврели пюрирани бобови растения с меки обвивки - като леща, грах, шарен боб, черен боб).
• Не-цитрусов сок (от ябълка или круша).

Колко за деня
• ¼ до 1/3 чаша млечен продукт (или около 15 г сирене).
• ¼ до ½ чаша обогатена с желязо зърнена каша.
• ¼ до ½ чаша плод.
• ¼ до ½ чаша зеленчук.
• 1/8 до ¼ чаша протеинова храна.
• около 80 - 110 г не-цитрусов сок.

Съвет за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.


Възраст: 10 - 12 месец
Знаци за готовност за допълнителна твърда храна
• Същите като за "8-10 месец", ПЛЮС:
• Гълта храната по-лесно.
• Има повече зъби.
• Вече не избутва храна извън устата си с език.
• Опитва се да ползва лъжица.

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Меко пастьоризирано сирене, кисело мляко, извара (но без краве мляко до 1 годинка).
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, пшеничена, овесена, зърнена смес).
• Плодове нарязани на кубчета или лентички, или намачкани.
• С големина на хапки, меко-сварени зеленчуци (грах, моркови).
• Комбинирани храни (макарони и сирене; месо и пюре от картофи/ориз).
• Протеини (яйчен жълтък, пюрирани или фино смляни меса и пилешко месо, тофу, добре сготвени и намачкани бобови растения).
• Храни за ядене с пръсти (леко препечен хляб или гевречета, малки парченца узрял банан, спираловидни макарони, бисквити за чесане на зъбките, О-образни зърнени продукти с ниско съдържание на захар).
• Не-цитрусов сок.

Колко за деня
• 1/3 чаша млечен продукт (или около 15 г сирене).
• ¼ до ½ чаша обогатена с желязо зърнена каша.
• ¼ до ½ чаша плод.
• ¼ до ½ чаша зеленчук.
• 1/8 до ¼ чаша комбинирана храна.
• 1/8 до ¼ чаша протеинова храна.
• около 80 - 110 г не-цитрусов сок.

Съвет за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.


Възраст: 12 - 18 месеца
Знаци за готовност за самостоятелно хранене
• Може да започне да ползва лъжицата самостоятелно (макар че усвояването на това умение ще отнеме известно време!).

С какво да храним
• Мляко пълномаслено.
• Други млечни продукти (меко пастьоризирано сирене, кисело мляко, извара).
• Храна, също като семейната, намачкана или нарязана на хапки.
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, пшеничена, овесена, зърнена смес).
• Други зърнени (пълнозърнест пшеничен хляб, макаронени изделия, ориз).
• Нови плодове: пъпеш, папая, кайсия, грейпфрут (сега цитрусите са позволени).
• Нови зеленчуци: броколи и карфиолени цветчета.
• Протеини (яйца; нарязано или смляно месо, пилешко месо, обезкостена риба; тофу; бобови растения; тънко намазано леко фъстъчено масло).
• Цитрусов и не-цитрусов сок.
• Мед е позволен.

Колко за деня
• 2 - 3 порции млечен продукт (1 порция = ½ чаша мляко, 15 - 30 грама сирене, 1/3 до ½ чаша кисело мляко или извара).
• 4 до 6 порции зърнени каши и други пълнозърнести (1 порция = ¼ до 1/3 чаша зърнена каша, ¼ чаша макаронени изделия или ориз, ¼ до ½ филия хляб или геврече).
• ¼ до ½ чаша плод.
• ¼ дo ½ чаша зеленчук.
• 2 порции протеин (1 порция = 2 супени лъжици смляно или 2 броя дву-сантиметрови кубчета месо, пилешко, или риба; 1яйце; ¼ чаша тофу или бобови растения; 1 супена лъжица леко фъстъчено масло).
• около 80 - 110 г сок.

Съвети за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.
• Опасността от задавяне все още съществува.


Възраст: 18 - 24 месеца
Умения за хранене, за които да наблюдавате
• Самостоятелно хранене.
• Фрази касаещи храненето, като "още" или "готово".
С какво да храним
• Пълномаслено мляко.
• Други млечни продукти (натурално твърдо сирене, меко пастьоризирано сирене, пълномаслено кисело мляко, извара, пудинг).
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, пшеничена, овесена, зърнена смес).
• Други зърнени храни (пълнозърнест пшеничен хляб и бисквити(кракери), нарязани гевречета, оризови питки, зърнено мюсли, макаронени изделия, ориз).
• Плод, сготвен, консервиран или пресен, нарязан на парчета или на резени (ябълки, банани, праскови, ягоди, круши, череши, грозде, сливи, портокали, грейпфрут).
• Сушени плодове, накиснати до омекване, за да не възникне риск от задавяне (ябълки, кайсии, праскови, круши, фурми, обезкостени сливи, стафиди).
• Зеленчуци, сготвени и намачкани, или на кубчета (моркови, зелен боб, карфиол, броколи, сладки картофи, картофи, грах)
• Протеини (яйца, нарязано или смляно месо, пилешко или обезкостена риба; тофу; бобови растения; леко фъстъчено масло).
• Комбинирани храни като макарони със сирене, месо с пюре от картофи/ориз.
• Плодови и зеленчукови сокове.

Колко за деня
• 2 до 3 порции млечни продукти (1 порция = ½ чаша мляко;15 -30 г сирене; 1/3 до ½ чаша кисело мляко или извара; ¼ чаша пудинг).
• 6 порции зърнени храни (1 порция = ¼ до ½ резен хляб или геврече; 1 или 2 бисквити (кракери); ¼ чаша макаронени изделия или ориз; 1/3 до ½ чаша зърнено мюсли - готвено или готово за консумация).
• 2 до 3 порции плод (1 порция = ¼ чаша сготвен или консервиран, ½ парче пресен; 1/8 чаша сушен; ¼ дo ½ чаша сок).
• 2 дo 3 порции зеленчуци (1 порция = 1 до 2 супени лъжици).
• 2 порции протеини (1 порция = 2 супени лъжици смляно или 2 броя дву-сантиметрови кубчета месо, пилешко, или риба; 1 яйце; ¼ чаша тофу или готвени бобови растения; 1 супена лъжица леко фъстъчено масло).

Съвети за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.
• Опасността от задавяне все още съществува.
Възраст: 24 - 36 месеца
Умения за хранене, за които да наблюдавате
• Самостоятелно хранене.
• Желание детето само да избира храната си.

С какво да храним
• Нискомаслено мляко.
• Други млечни продукти (нарязано на кубчета или настъргано сирене; нискомаслено кисело мляко, извара, пудинг).
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, пшеничена, овесена, зърнена смес).
• Други зърнени храни (пълнозърнест пшеничен хляб или бисквити (кракери), нарязани гевречета, оризови питки, готово за консумация зърнено мюсли, макаронени изделия, ориз).
• Плодове, пресни нарязани, или консервирани.
• Сушени плодове, накиснати до омекване, за да не възникне риск от задавяне (ябълки, кайсии, праскови, круши, фурми, обезкостени сливи, стафиди).
• Зеленчуци, сготвени и нарязани.
• Протеини (яйца, нарязано или смляно месо, пилешко или обезкостена риба; тофу; бобови растения; леко фъстъчено масло).
• Комбинирани храни като макарони със сирене, месо с пюре от картофи/ориз.
• Плодови и зеленчукови сокове.

Колко за деня
1 порция за дете на тази възраст е около ¼ от количеството на порцията за възрастен.

• 2 дo 3 порции млечни продукти (1 порция = ½ чаша мляко; 15 дo 20 г сирене; ½ чаша кисело мляко; ¼ дo ½ чаша извара; ¼ чаша пудинг).
• 6 порции зърнени храни (1 порция = ½ резен филия или геврече; 1 или 2 бисквити (кракери); ¼ дo ½ чаша макаронени изделия или ориз; 1/3 до ½ чаша готвено или готово за консумация зърнено мюсли).
• 2 дo 3 порции плод (1 порция = ¼ чаша готвен или консервиран, ½ парче пресен, или ¼ дo ½ чаша сок).
• 2 дo 3 порции зеленчук (1 порция = 2 дo 3 супени лъжици).
• 2 порции протеини (1 порция = 2 супени лъжици смляно или 2 броя дву-сантиметрови кубчета месо, пилешко, или риба; 1 яйце; ¼ чаша тофу или готвени бобови растения; 1 супена лъжица фъстъчено масло).

Съвети за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.
• Опасността от задавяне все още съществува.
• Може да Ви изглежда, че детето Ви яде по-малко от обикновено - това е напълно нормално на този етап. Ако се чудите дали то поема достатъчно калории, използвайте това указание: Американската Академия по Педиатрия препоръчва Вашето дете да поема 40 калории за всеки инч от височината си (1 инч = 2,54 см.; бел.пр.). Peace
_____________

Общи условия

Активация на акаунт