(Био)зеленчукова градина - тема 30

  • 69 540
  • 735
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 178
А как точно ги прави?
Честно казано пробвах да замразявам, но след това са едни разпльокани, миришат ми на фризер .. Sick

# 31
  • Варна-София
  • Мнения: 428
В буркан - стерилизирани. Вкъщи после открих даже книга с такива рецепти - стерилизирани плодове без захар, но твърдя, че аз ги преоткрих по принуда (много плод, никаква подготовка и пътуване на другия ден).

Днес от лятна гледна точка може да не ти изглежда особено добре, но Вили имаше една приказка, която звучеше нещо от рода на "Лете - лайно, зиме - райно". Да се отвори такъв буркан през зимата носи особена прелест - можеш да тъпчеш плодове колкото си искаш, без да се притесняваш от калории. Само си помисли, че с 1 компот изпиваш 5 супени лъжици захар!
А и човек знае, че сам ги е чистил и гледал.

# 32
  • Мнения: X
Алис, какво е действието на маята? Това са дрожди, хранят се с нишесте и захари, произвеждат въглероден двуокис и алкохол... Нещо не мога да проследя добре връзката със зеленчуците. Помогни!

Освен това дай дозировки! Понеже маята може да се размножава с добавка на захар - нещо особено лесно точно сега лятото, със сигурност всеки може да си произведе големи количества, въпросът е обаче в точното приложение и действието.

Казаха ми го местни хора. Разтваря се едно кубче мая в кофа вода (разтворих в 12 л вода). Оставих на слънце и довечера сигурно ще поливам по малко на всяко коренче зеленчук. Няма да ми стигне, но поне да видя докъде ще я докарам. Обсъждано е и в други теми. Някои слагали захар, други сол. В нета има и други рецепти - примерно това
Скрит текст:
Ако искате да избегнете употребата на изкуствени торове, но в същото време да се радвате на силни и здрави растения, може да ги подхраните чрез естествени средства. За целта ви предлагаме два лесни начина да си направите натурален препарат от мая за хляб. Може да използвате тези методи за подхранване както на зеленчуците в градината си, така и на стайните растения.
В 3 литра топла вода разтворете 100 грама мая за хляб и добавете 1/2 чаена чаша захар. Покрийте с марля, оставете на топло място и изчакайте леко да ферментира (около 3 дни). След като ферментира, си направете разтвор за поливане на растенията, като към 1 литър вода добавите 1 чаена чаша от кашата. За да се радвате на добър ефект, в рамките на 3 месеца направете 3 такива процедури.

Запълнете 2/3 от обема на 3-литров съд с натрошени кори от черен хляб и 100 грама хлебна мая, предварително разтворена в топла вода. Залейте сместа с още топла вода до запълване на целия съд. Покрийте го с марля и го оставете на топло място за 3 дни. Вероятно ще се наложи да преместите сместа в по-голям съд, заради протичащата ферментация и увеличаването на обема на кашата. После поливайте цветята и зеленчуците с разтвор, получен след разреждане на кашата с вода в съотношение 1 към 10.

Още за Подхранвайте зеленчуците в градината и стайните си растения с мая | Здравни съвети Framar.bg от Framar.bg: http://saveti.framar.bg/%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D1%85%D1%80%D0%B0%D0% … D0%BC%D0%B0%D1%8F

# 33
  • София/Варна
  • Мнения: 1 437
И аз съм го чувала това с маята. Свеки го е пробвала на цветята по балкона и каза, че на една част от цветята не видяла промяна, но една част станала фантастични.

# 34
  • Мнения: 1 705
Отново буря и отново град вали  Sad
Аз на компотите слагам по 2 лъжици захар и даже на сладките плодове, като гроздето, ми се струва и двете лъжици много. Баба правеше сладко от сини сливи и компоти съвсем без захар, защото беше диабетичка, вкусни бяха. Пък и аз мисля, че си е и въпрос на вкус и на навик.
Аз съм пробвала да поливам с мая, но не видях някакъв ефект  Embarassed Може и аз да не съм се справила с рецептата, разбира се.

# 35
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Температурните разлики- Значи- по времето на соца имах колежка , която каза че в Либия пипера се чувствал превъзходно. Макар е имало големи температурни разлики. При неприятното за него време забавял развитието си , после наново цъфтял и раждал, като  през зимата залинявал опдвали му листата и на пролет направо тръгвал. Стигал до 2 метра височина . Нооо, явно трябва по-малко да се полива .За да не  са така за да върви като дърво и да не е нежен. Не зная за Южна България , като е по-топло , но при нас през август  в горещините развитието му  се забавя.
От изобилието на чушки миналата година , дойдохме до извода че при благоприятното за него време трябва да се дъждува.
консервирането -
Като свикнеш без захар в плодовете са мноиго по ароматни.  Ябълките, попските круши,  настъргани и се понатискат  за да пуснат сами сока си. Така и с вишните , докато се махнат костилките  се получава сок , който се разпределя в бурканите , така е да се са покрити със сок.
Правила съм и конфитюр малини , вишни и  череши. с по малко захар . Понамачквам плодовете слагам 250 г захар на кг плод, разбърквам да се разтвори захарта. Много по вкусно е така.
През зимата и така се ядат и на ябълков, вишнов , черешов  кекс, само че трябва да се отцеди  и изпие  Laughing сока.
Жълтеенето  на пипера -  може да е от липса на вода. От голямята влага миналата година , някак си се измени чернозема. Измъчих се тая пролет. Наливаш , попива , но на другия ден е сухо. А не може да се полива всеки ден. Тук не е капнала капка дъжд от месец. Вчера и днес , само за мана.    

# 36
  • Мнения: 5
Поздрави на всички в групата!
Преди време ви открих и от тогава ви следя редовно. Върнах се назад и прочетох и старите теми. Много ми бяха полезни и много, много благодаря на всички за споделеното.
С половинката тази година решихме да наблегнем в усилията си на зеленчуците в собствената ни градинка. Направихме повдигнати лехи с размери 1 на 3 метра. Не са много високи - 23-25 см, но целта им е да ограничават почвата да не се разпилява навсякъде, а наоколо засяхме тревна смеска-да е чистичко и да не се каляме. Почвата в лехите я обработихме с оборски тор, пепел от печката и компост. Впечатлението ми за сега е, че по-лесно се чисти тревата(по-малка площ е , не като да плевиш цялата градина) - докато се разходя и съм отскубнала тук-там поникналите стръкчета, а и си посядам на ръба на лехите. Нарочно не ги направихме много високи, за да не просъхва почвата в тях.
Едната редица лехи я определихме за кореноплоди. Там е изкопано в дълбочина 60 см. и сложихме мрежа, която е захваната за долната част на лехата - да държим на страна домашните любимци по принуда-визирам сляпото куче, че имаме много. Върнахме пръстта и там засях репички, лук, чесън, моркови, праз, цвекло, картофи, пащърнак. В другите имаме грах, бакла, домати, пипер, патладжан, краставици, тиквички, боб, тикви. Най-долу сях царевица и боб смесено. Оставихме четири малки лехи за подправки-босилек, мента, мащерка, джоджен, копър, риган, див лук, градински чай и сминдух. Сред доматите сях и чубрица и селъри. Общо взето имаме от всичко. Само с магданоза закъснях. Ще сея на есен.
http://media.snimka.bg/s1/4650/035543250.jpg?r=0
Ето снимка на моркови, лук и чесън заедно. Има и няколко стръка саморасъл копър в лехата.
http://media.snimka.bg/s1/4650/035543597.jpg?r=1
това са и доматите
http://media.snimka.bg/s1/4650/035543512.jpg?r=0

# 37
  • София/Варна
  • Мнения: 1 437
tarakchieva вие сте велики. Изглежда страхотно.

# 38
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
tarakchieva


Поздравления!Красота!

Ей сега ми се оплакаха. Жълтеене на пипера  след шербет и то на половината от вадата. Значи трябва внимателно.

.

# 39
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Таракчиева, добре дошла! Градината ти е мечта!

# 40
  • Мнения: 261
И аз да похваля Таракчиева!Моите високи лехи са .....а малко направи си сам,а това е естетика и рационалност.Много ми хареса!Успех!

# 41
  • Мнения: 1 705
Таракчиева, а на сянката при дърветата как се чувстват растенията, и при мен пораснаха клони над лехите баш, създават ми тревоги... като гледам при теб, може би ще се окаже, че се тревожа напразно? ДОматите ми колкото приближават до кайсията, толкова по-ниски стават  Simple Smile вързали са все пак.

# 42
  • Злокучене
  • Мнения: 456
Аз една година по принуда направих плодове без никаква захар и вода, и се оказа, че съм на път да зарежа компотите, защото ми доставя голямо удоволствие зимата да си ги хапвам от буркана ей-така - пред телевизора, пред компютъра, в офиса. Така се оказа, че зимата консумирам не по-малко плодове, отколкото лятото и то без да се страхувам, че нарушавам здравословното хранене. Само на ябълките добавям малко вода - само до половината, че бурканът започва да плава.
здрасти, Може ли да ми кажеш как ги правиш без захар и вода не стават ли на вино. Може и на ЛС да не спамим. Предварително благодаря   bouquet

# 43
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Ама защо на ЛС? Идеята на темата е да се обмени информация публично, информация за всичко, свързано със земеделието и изобщо домашното производство на храна. Да бъде полезна за максимален брой хора.

Консервирането и изобщо запазването на продукцията е съставна част на знанията за градината.

# 44
  • Мнения: 5
http://media.snimka.bg/s1/4650/035543668.jpg?r=5
Това според вас алтернария ли е или нещо друго? И след като са се появили с какво да пръскам, че да не се разпространи? Има такива петънца по няколко от растенията, но нямат кафяви кръгове.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт