(Био)зеленчукова градина - тема 30

  • 69 536
  • 735
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 86
Здравейте!
Като ми остане време надничам и тук.И ви се радвам!
Много сте напред с градините-поздрави на всички ентусиасти градинари!
А ние сме до под кривата....череша http://wili66.snimka.bg/flowers/prolet-2015.869615.35549961

# 46
  • Мнения: 10
Здравейте,
да се представя и аз  Simple Smile. Казвам се Радост и съм ама съвсем нова градинарка. Малко по принуда, но с огромно желание. И като казвам съвсем нова, имайте предвид, че по Великден хванах мотика за пръв път в живота си. Градинката ми е в южните поли на Витоша, на 900 м. надморска височина. Почвата е обработвана от години от майката на приятеля ми, но си е все така ужасна. Казват й мъртвица - червена, глинеста, грънци да печеш от нея. Ама аз с такъв мерак се въоръжих, даже с инат бих казала, че съм твърдо решена да я обогатя тая земя.
Та поради късно налегналите ме градинарски напъни си накупих разсад, а някой ми беше подарен и от пловдивски колеги. По принцип съседите разсявали към 24-ти май, но на мен ми се видя доста късно - та те берат домати от 15 Август до 10-ти Септември. Заинатих се аз и първите три черита бяха в градината още последната седмица на Април. До 24-ти Май в градинчето вече се мъдреха 50 корена домати от всякакви сортове, 300 корена пипер също смесени видове, лук за глави и за зелено, чесън, краставици, тиквички, боб, картофи,босилек, чубричка, копър, магданоз и моркови. Пръскала съм на третата седмица от разсяването на доматите с фунгицид, а следващата седмица с инсектицид. Пръснах в почвата и Вениш срещу голия охлюв, че ми опаса босилека. Освен това първата седмица подхраних поливно с мая, втората седмица полях с Байкал ЕМ, и през седем дни листно подхранвам с произведен от мен Байкал. Държат ми се прекрасно зеленчуците, още на 15 Май имах завръз по доматите, разсявани от кофичка. Скубания разсад малко се покуми, но вече и той е завързал.
Аз съм съботно-неделна градинарка, че през седмицата сме на работа, но искам да ви кажа, че такава любов и желание са ме пипнали, че не мога да се нагледам на труда си. Даже мисля, да им вържа по червено конче на колците, че да не си урочасам зарзавата  Simple Smile
Та исках да кажа де, че изчетох всичките теми, много са полезни и крайно интересни. Радвам се, че ви има и, че мога да се уча от вас!
Пожелавам на всички спорна и плодородна година!

# 47
  • Мнения: 748
Radost Vlaeva добре дошла в нашата страхотна темичка   bouquet Ако имаш снимки давай да разгледаме какво си сътворила. Simple Smile

Аз да кажа ,че въпреки ,че започнах на две работи и нямам време, успях да сколасам и градината.За снимки нямам време засега Simple Smile
 Разсада зеле гледам тази сутрин като дантела,охлюв ли е това newsm78  С какво да пръскам,май ще е с химия.....
За първа година слагам зеле,та съвсем не ми е ясно.Четох ,че се полива докато направи глава на 8-10дни,не иска ли много вода зелето???Запомнила съм тук от темичката ,че е хубаво да се дъждува.С шербет ли да го подхряня туй ти ми зеленце?

# 48
  • Мнения: 854
Колко съм пропуснала! Но чета и наваксвам, няма да ви изпусна   Hug

# 49
  • Мнения: 5
mama_gali ниските клони на дърветата и на мен ми пречат като минавам, че смятаме на есен да ги поорежем. А за сянката - още не знам как ще се чувстват отделните зеленчуци. Ще ги наблюдавам и за следващата година ще се опитам по-оптимално да ги разположа.

# 50
  • Мнения: 261
Таракчиева,това не е алтернария.Мисля,че е някакъв пригор-може да и от пръскане.Засега нямаш повод за притеснение мисля само ако петната се множат или разпространяват и на други растения.......................................Вили,как ми се доядоха от тези череши.....!

# 51
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Руми, Куркума, няма да е на лични. Намерих книгата и ще направя някой и друг скан утре, за да ги публикувам.
Личният ми опит беше с праскови (разбира се, че какво друго), джанки, сливи и ябълки.
Прасковите и сливите ги почиствам от костичките. Прасковите, ако са добре узрели им смъквам кожичката и плодовете просто ги нареждам един върху друг до горе на буркана. Не исках да ги притискам, за да си запазят формата. Вода не слагах. При стерилизацията (същото време, както и при обичайните компоти) може да се наложи да се затиснат с капак, защото като нямат вода, може да изплават. При такова подреждане и запазване на формата след стерилизация се оказва, че бурканът е на 3/4 пълен и звукът при проверка за бомбаж (почукване) е по-различен, но след минута (като провери всички) човек се ориентира.
Джанките, ако се делят от костичките ги обработвам по същия начин, обаче ако не се делят - правя асорти с рязани праскови, попритисна тук-там и практически напълвам буркана догоре.
Ябълките ги нарязвам и добавям вода, за да не са съвсем сухи и пак стерилизирам.
Прасковите, сливите и джанките зимата могат да се консумират без добавка на подсладители - тази сутрин изядох едни праскови за закуска.
Когато отворя ябълки първо им изпивам сока, а ябълките изяждам с лъжица, която предварително съм потопила в мед, или пък ги мушвам в мюсли.
Това е моят опит, а тези дни (утре), ще ви кача рецепти от книга. Там ще има и за череши и вишни.
Вили, здравей! И черешата, и градините ти да са пълни с плод.
Радост, добре дошла. И моята почва е глинеста, още варовита, песъчлива и малкохумусна. Това не ни плаши. В предната тема някой публикува как да се определи почвената реакция - алкална или киселинна. Добре е да я знаеш.

Последна редакция: чт, 11 юни 2015, 14:13 от amica1

# 52
  • Мнения: 10
amica1, да прочетох, ще я определя . Аз съм предприела няколко стъпки. Компостера от бидон вече е с връх, има и още материал. За наесен съм заръчала три-четири круци оборска тор. Обмислям и вкарването на торф и перлит, но със сигурност няма да е много заради фактора цена, но все пак по-добре малко, отколкото нищо. Използвам и почвения обогатител Байкал ЕМ1, като си го произвеждам и сама. Използвам го за поливка, за листно подхранване и за компоста. В събота смятам да ползвам и тор от ЧКЧ. Замислила съм наесен да сея и почвообогатителна култура, но трябва да се снабдя с повечко инфо.
До сега не съм качвала снимки тук. Ще направя в събота и ще опитам да ви покажа. Със сигурност съм допуснала 100 грешки, ама нейсе  Grinning

# 53
  • Мнения: X
Събрани рецепти против въшки, охлюви, акари (исках да копирам текста, но не става)
Част от пипера ми е с накъдрени горни листа. Това се повтаря всяка година. Напръсках с чеснова вода, но не сложих течен сапун. Дали трябва да повторя процедурата, като освен чесън и вода, добавя сапун?

Последна редакция: чт, 11 юни 2015, 22:37 от Анонимен

# 54
  • Мнения: 1 101
Записвам се и се връщам да чета Peace  bouquet за новата тема.

# 55
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Алис, много интересни са рецептите, веднага си заплюх туй-онуй. ОБАЧЕ, да се оплача от моето изпълнение на рецептата с чесън за въшки по ябълките. Преди 2 години пръсках с такава с голям мерак и още на другия ден се оказа, че всички ябълки бяха с петносани листа и плодове. Тези петна се оказаха струпясване. Значи аз лично си бях заразила ябълките със струпясване. Бях потресена дотолкова, че изобщо не обърнах внимание какво се случи с въшките. Грешката ми беше, че пръсках не рано сутрин, а надвечер и цяла нощ дърветата не са успели да изсъхнат (спорите на струпясването при 20-24°С покълват за 4-6 часа).
Така че, пробвайте отначало на малко площ, трябва да сте готови да рискувате, четете много за да се опазите от рискове и МОЛЯ ДАВАЙТЕ ПОДРОБНИ ОБЯСНЕНИЯ И ПРИ УСПЕХ, И ПРИ НЕУСПЕХ.

Пускам обещаните рецепти.
Общи напътствия за консервиране без добавка на вода:
http://s017.radikal.ru/i400/1506/9c/9e8efdbb05ab.jpg
Ягоди със захар (не съм пропускала рецепта, нищо че е със захар)
http://s017.radikal.ru/i433/1506/93/99cfa0b530ec.jpg
Малини със захар и праскови без захар
http://s018.radikal.ru/i514/1506/2c/5fa85686478b.jpg
Вишни и череши без захар
http://s020.radikal.ru/i709/1506/b6/b527c2f44c65.jpg
Сливи с и без захар
http://s43.radikal.ru/i101/1506/d8/ea874a843085.jpg

Компоти за диабетици с много интересно предложение за добавка на ябълков сок
http://s014.radikal.ru/i327/1506/cb/bda779633b49.jpg
http://s020.radikal.ru/i701/1506/a2/ebca3b9c12cc.jpg

За коректност цитирам, че това е книгата  "Домашно консервиране" с автори Търпо Хаджийски и к-в.

Последна редакция: пт, 12 юни 2015, 09:24 от amica1

# 56
  • Мнения: 72
amica1, чета твоите съвети и смятам да пръскам доматите с пепелна вода, като редувам с разредено прясно мляко с капки йод.
Бях останала с впечатление, че е добре да се пъска вечер, но след последния ти пост искам да попитам - кога всъщност е правилно да се пръска?
Благодаря ти!

# 57
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Няма само едно правило. Зимните пръскания се правят в тих слънчев ден, защото ако не просъхне напръсканото има опасност от химически поражения. Цъфтежните и летните пръскания - рано сутрин или надвечер (един съсед пръска в 2 ч след обяд и си изгори цялата асма), обаче така че да има 2 часа време да изсъхне напръсканото (иначе настава радост за гъбичните заболявания).

Последна редакция: пт, 12 юни 2015, 11:45 от amica1

# 58
  • Мнения: X
Амика, благодаря за рецептите!!!   bouquet

От вчера се чудя дали всички отвари и настойки се ползват с прилепител, когато се пръска с тях?

# 59
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
tarakchieva,  Radost Vlaeva и другите  - добре дошли. Пишете, показвайте, питайте, споделяйте. Не е задължително да сте опитни, или пък въпросът ви да е незадаван никога, или кой знае колко важен. Може и изобщо въпрос да няма, и нищо ново по градината да няма - ами ей така - да си побъбрим.

Ставаме все по-голяма банда, ей!

Общи условия

Активация на акаунт