(Био)зеленчукова градина - тема 30

  • 69 540
  • 735
  •   1
Отговори
# 15
# 16
  • Мнения: 14 478
Всеки ден ходим с децата до градинката да берем ягоди. На малкото пространство има толкова много, много червени, сладки, ароматни ягодки, че едвам им насмогваме!
И ние сме така! Не е за вярване колко са много. Миналата година едвам откъснахме една паничка.

Харесва ми сорта домати Миляна. Те най-добре ми вървят и едреят . Ниски са, храстовидни със симпатични кръгли домати. Отрупани са с плод. Сега остана и да са вкусни.

Скоро ще имам и краставици.

# 17
  • Мнения: X
И при нас ягодите са супер тази година - и като количество, и като вкус. Леко заподозрях, че времето е подходящо и затова раждат добре. Имахме ягоди много отдавна, после много години не сме садили и за пръв път сложих няколко компота. Утре ще комбинирам череши и ягоди - някакъв конфитюр сигурно ще направя. Едната череша ни е зле, но другата има за ядене и малко зимнина.
Днес извързах и колтучих доматите. Почти всички сортове вече имат цветни бутони, но доматчета имат само два сорта, които засях в края на февруари. Днес една съседка като видя наръвзалите Лабрадори и казва ето това е домат - нисък и завързал, да ми дадеш семе Simple Smile. Подсказа ми да си направя сироп от бъз, та набързо набрах цвят. От 20 години не съм правила.
Откъснах една бяла краставичка, но се оказа зелена. Много са странни - едни такива малки и тумбести. Другата ще я оставя повече да се развива. Може да не сам видяла добре, но не видях мустачки на тези краставици.
Гери, ще чакам отзиви за вкуса на Миляна.
Куркума, в коя област си?

# 18
  • София/Варна
  • Мнения: 1 437
Куркума е много прав за температурите. При нас сутрин си е откровен студ. Вчера беше 12 градуса, а днес е 6. През деня на слънце сигурно е 40. Е кой би се чувствал добре при такива разлики в температурата.
Да Ви се похваля моите домати третирани с копривено-содена-млечна субстанция не само са живи, ами и едни такива зелени, абе определено са по-добре. И сега имам нов проблем, тръгнах да си разсаждам, прореждам цвеклото и едва го намерих от листни въшки. Най-малките листенца са целите черни отдолу. Мачках, късах и хвърлях, но те са милиарди. Явно трябва да се пръска с нещо. Ще се върна да почета малко постове за листни въшки и да видим пак каква простотия ще измисля.

# 19
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Гери, пробвай рецептата за черна бобена л.в. с прани доматени колтуци. Някъде четох, че на английски black bean aphid (Aphis fabae) се нарича и beet leaf aphid. Дано при теб да е дошъл точно този вид. При мен настойката работи и без варене, но с варене от 15 мин. става по-силна.

# 20
  • Мнения: 4 753
Записвам се в новата тема и се извинявам, че съм малко нередовна...

# 21
  • Мнения: 555
И аз да се запиша Simple Smile

Някъде из нета , четох, че срещу въшки много ефикасен е екстракт от люти чушки, но колко разреден не запомних (сварява се лют червен пипер не помня съотношение), жената си беше напръскала въшките по розите - на сутринта ни мравка ни въшка , розичките много добре се чувствали .... решила съм да пробвам.
Моите домати са доста назад - само ранните имат завръз; краставички откъснахме две.., ама аз си  окъсних всички зеленчуци тази година. Черешата тази година има доста плодове и вишната опазихме - от бялата ръжда(поне така си мисля), която няколко години ги мореше, и пръскахме еднократно със химия (силит), преди месец, докато плодовете бяха дребнички. Сега и вишните са добре - тепърва ще зреят - ще видим как са. Разсадих много босилек из циганчетата и тагетисите на майка за нейн ужас Simple Smile ... Имам едни ягодки , които са като горските , но цяло лято раждат, та имам, ако някой иска...

# 22
  • София
  • Мнения: 327
Грундия температурната разлика им разказва играта на нашите зеленчуци. Моите доматки са насадени преди 10 дни и вървят зле. Те са около 20 см високи и има заченки на цъфтеж. Слабилки са с тънки стъбла. Напръсках ги с Дитан и днес с течна тор от калифорнийски червеи. Откаърших най- отдолу пожълтелите листенца. Тази година зле ми се развиват нещата. Грахта още цъфти , само една тиквичка ми е вече с цвят и завързала.
Ако някой даде акъл за доматите ?

# 23
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
krater - Жълти листа ниско долу за мене звучат леко притеснително - като начало на гъбична инфекция. Препоръчвам третиране с препарат с лечебно действие. Препаратите с предпазно действие са безпредметни при такава хипотеза. Изобщо обработката с повечето фунгициди започва около месец и половина преди брането и включва до към три пръскания. Та можеш да започнеш с класическата комбинация Ридомил+Скор да продължиш с Ридомил още два пъти през 7-8 дена, а после да ползваш син камък, или Купроцин. Разбира се, може да ползваш и продукти на "домашната химия", или каквото прецениш.

След като си подхранила с течен тор, може да третираш с листен стимулатор - прословутия Доматин е с много добри отзиви. Привържи растенията, подсипи ги с малко угнил тор и ги позагърли. Окултучи ги и ще видипш как ще грейнат. Но просто при тебе си е студено.

И понеже стана въпрос за подхранване, отговарям на едно ЛС от michore - как да ползваме птичи тор.

Ще опиша процедурата за изготвяне на шербет от пресен тор - накисвам пресен птичи тор във вода в съотношение 1:10 обемни части. Разбърквам. Гледам получената смес да има консистенция на боза. Оставям сместа да поизкисне затворена(!) ден-два, но и повече не вреди. После разреждам още веднъж 1:2 (тоест тор:вода става 1:20) и сипвам с канче с  дръжка индивидуално на всеки корен около литър. Това си е малко играчка, затова може готовият разреден шербет да бъде излят директно в поливната вада,. При тоя подход разходът на труд е по-малък, разходът на шербет - по-висок. Та всеки може сам да прецени.

Има и друг начин - в началото на поливната вада се изкопава плитка ямка и в нея се слага тор - колкото имате. Поливната вода влиза в ямката и от нея тръгва по пътя си във вадата. При тоя подход дозировката е силно приблизителна. Може да се полва и свеж оборски тор.

Някои съвсем пестеливи хвърлят по някоя лопата свеж птичи тор в поливната вада, после поливат обилно и толкоз. И така става, само трябва да се внимава да се се оставя да се пресуши, както и да се спазва известна дозировка - не повече от лопата на 2 метра.

Подхранването на доматките има смисъл окъм началото на беритбата, Фасуллът за зелен реагира много добре на такова торене след първото обиране. Краставичките не се сърдят на постояннно подхранване, Пиперът също. Бамята не реагира особено на такова торене, а при моркови, целина, пащърнак си е направо противопоказно. При магданоза само излишно цапа.

Длъжен съм да предупредя, че ползването на пресен птичи тор е свързано с овоняване на градината за ден-два. На мен не ми пречи, но все пак.

После ще напиша и за полването на угнил птичи тор, че стана много дълго.

# 24
  • Мнения: X
Купих мая на кубчета и ще разтварям по едно в голяма кофа вода, после ще поливам по малко и понеже Куркума писа, че пиперът и краставиците обичат най-много подхранване, ще почна от тях. За доматите се чудя. Моите домати се справиха сами с пожълтелите листа. Като са били на тясно в кофички или други съдчета, как няма да пожълтеят. Имам два корена домати, на които им трябваше повече време да се оправят, направо бяха отписани. Нарочно ги засадих, за да видя дали ще позеленеят. За мое учудване вече изглеждат нормално.

# 25
  • София
  • Мнения: 327
Благодаря Куркума и на мен ми прилича на заболяване. До сега не съм имала такъв проблем, не че съм кой знае колко запозната. Садя и е имало години с нищо не съм пръскала и пак има доматки. Но тази година домтките са много слаби и хилави. Интересното е че започват да цъфтят. От миналите години здрави и дебели корени цъфтяха по- късно, а тези никакви ,а имат цветове. Значи ще трябва според теб да ги лекувам. Утре ще купя лекарствата, въпреки че не ми се иска да полВам химия.....

# 26
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
krater - Е, невъзможно е да се направи диагноза ей тъй, от две думи във форума. Може да е всичко. Аз не съм агроном, просто казвам какво бих направил аз. А третирането с фунгицид се прави и профилактично - стига условията да са рискови, та затова не биох се втелявал много. Може пожълтяването да е резуклтат от "боледуването" при разсаждането, всичко може. Но схемата, която описах не би навредила, освен ако не държиш да не ползваш синтетика.

alys - Пиперът и краставиците обичат богати на органично вещество почви. Оптималното торене при тях е есенно и предсеитбено напролет. Подхранването донякъде може да компенсира ако почвата ни е бедна, но трябва да се внимава - при засушаване може да се увеличи концентрацията на почвения разтвор (това, което "смучат" корените). Всичко си е с мярка и мисъл, в точното време.

Преди време подсипах младо пиперово насаждение с угнил птичи тор, почти до листата, че имах много. Направих това по време на бутонизацията (извеждане на видими цветни пъпки). Отрази му се просто отлично. Още повече - и на следващата година мястото беше превъзходно - рохко, топло, задържаше влагата.

# 27
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Алис, какво е действието на маята? Това са дрожди, хранят се с нишесте и захари, произвеждат въглероден двуокис и алкохол... Нещо не мога да проследя добре връзката със зеленчуците. Помогни!

Освен това дай дозировки! Понеже маята може да се размножава с добавка на захар - нещо особено лесно точно сега лятото, със сигурност всеки може да си произведе големи количества, въпросът е обаче в точното приложение и действието.

Последна редакция: ср, 10 юни 2015, 15:07 от amica1

# 28
  • Мнения: 5 178
Amica, ме изпревари.. и аз щях да питам за какво е маята..

И като забрахме реколтата да ви питам - рецепти за вишни и череши без добавяне на бяла захар .. , някой пробвал ли е с други сладители

# 29
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Аз една година по принуда направих плодове без никаква захар и вода, и се оказа, че съм на път да зарежа компотите, защото ми доставя голямо удоволствие зимата да си ги хапвам от буркана ей-така - пред телевизора, пред компютъра, в офиса. Така се оказа, че зимата консумирам не по-малко плодове, отколкото лятото и то без да се страхувам, че нарушавам здравословното хранене. Само на ябълките добавям малко вода - само до половината, че бурканът започва да плава.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт