Банките,лихвите,ЧСИ и отнетите жилища-какво е Вашето мнение?

  • 11 701
  • 107
  •   1
Отговори
# 15
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
На протестите,тръгнали от своеволията на монополите в енергетиката се надигна и друг глас народен,а именно на хора,чиито жилища са били отнети.
....
Кажете,какво е и Вашето мнение....
Същите хора, които не знаят да си следят потреблението, правят и необмислени вземания.
Един теглил за кола, че на съседа му е по-нова, другия теглил за "плазма" и все в тоя дух. После не разбират как да си оправят задълженията и затъват.
Не съм богата, но нямам кредити.

# 16
  • Мнения: 8 567
Потребителските са що годе поправими, но жилищните кредити могат да съсипят живота на цяло семейство до гроб, това е безумно.
Банките масово са отпускали несъбираеми кредити, за заем жилищно кредитиране редовно отпускаха и потребителски и ипотечен, надуваха се оценки и без никакво самоучастие (което официално беше задължително) отпускаха суми, доста над приличните, за покупка на жилища.
Едните участници в измамата (банките) ги инжектираха, за да не фалират, в същото време на другите участници банките хем взеха имотите, хем продължават да си търсят парите, а и са получили и държавна инжекция.
Нямам кредит, единствено автомобили на лизинг сме взимали и вече са изплатени, но според мен не само, че не е справедливо, но и е абсолютно безсмислено.
Така се смачкват здрави и прави, работоспособни хора, които се докарват до никъде и не виждам каква е ползата.
Ако едно физическо лице може да обяви фалит, то след време ще си стъпи на краката, ще захване някаква работа, ще живее под наем, ще му остават и пари за харчене, които ще се въртят в държавата.
В момента всеки изкаран лев на тези хора се събира от банките и от монополистите, а това освен до масови фалити на малки и средни предприятия, безработица и безизходица не виждам до какво би довело в общ план държавата.
Останалите, които нямат кредити, обаче, ще плащат все по-високи данъци и социални отчисления, за да може държавата да подхвърля от тях по някой лев на докараните до просешка тояга.
Всички сме в кюпа и никой няма интерес от тая работа.

ПП. А и тепърва има какво още да видим.

Последна редакция: чт, 21 мар 2013, 10:38 от нова

# 17
  • Мнения: 24 467
Моето мнение нито е популярно, нито е популистко. Понеже политик не се каня да ставам.  Sunglasses

Приятно ми е - Богиня!,от полза ще бъде да ни ограмотите!Българският народ по принцип,рядко бива ограмотяван в правата си!В задълженията-да,задължително!!!

Първо това е основното, което куца на българина- слабата му грамотност в доста отношения. И слабият му ангел. Не говоря за диплома училищна- тя у нас е хартия без покритие, най- често, пък ко ще и да е "шест" отгоре до долу. Говоря за истинска грамотност, реални практически знания и опит- липсват масово и на стари и на млади.
За жалост хората не го съзнават още като липса и нищо не правят по въпроса.

Второ- смятам, че пословицата "Простирай си краката според чергата." за жалост е забравена и българинът рядко я знае и спазва. Това си остава за негова сметка. Става като "А га яди кифтетата...".

Ако имаш едно жилище само и то не е ипотекирано най- често то ще си остане твое. Никой не кара когото и да било насила да тегли кредити срещу ипотека. За мен това е нещо много опасно и не го правя. Изключение бих направила само ако се касае за здравето на близък човек. Дори за образование не си струва. За други цели- съвсем. Който, обаче, реши да рискува, следва да е наясно, че рискът е за негова сметка.
Ако не му стигат пари за насъщния ипотеката не е решение изобщо- с нея освен без насъщен ще останеш и без жилище.
Въпреки това народът масово ползва кредити, вкл. кредитни карти, за какво ли не, задълженията му набъбват неимоверно и иде момент, когато просто се дави в тях.

Друго, което следва да не се забравя, е че купено със заеми жилище става твое, като си платиш заема за него. Не юридически, житейски. Ако заемът е ипотечен.

Следващо нещо- никога не давай пари на заем, ако не можеш да ги прежалиш. Казано по друг начин- давай на заем само толкова, колкото можеш да прежалиш. Много е полезно правилото.

И още нещо- доста хора го изпитаха на гъба си, но други още бъркат- не ставайте нечии поръчители.

При едностранно и неправомерно вдигане на лихвите от страна на банките- съдете ги. Ние сега завеждаме точно такова дело, по такъв повод.

Последна редакция: чт, 21 мар 2013, 11:56 от Judy

# 18
  • Мнения: 334
Хайде да помислим какво би се случило ако спрямо хората, които не са си направили сметката и са похарчили повече, отколкото могат да връщат, не се предприемат принудителни действия за събиране :

1. Всеки ще реши, че може да взема и да не връща и като следствие
1.1. ще пострадат вложителите по депозити, защото банките няма да могат да им възстановят депозираните суми, с които са кредитирали и съответно тези хора ща загубят спестяванията си
1.2. банките ще започнат да финансират при много по - високи лихви, за да си покриват рисковете и като резултат дори съвестните кредитополучатели ще получават кредити на много по - висока цена.
1.3. голяма част от населението ще загуби изобщо възможност да ползва кредити - дори и когато не е за плазма или нова кола, а за лечение например.

2. Банковата система ще се срине, а оттам и голяма част отикономиката на страната защото фирмите разчитат на финансиране.

Това ли искаме ?

# 19
  • Мнения: 1 446
Аз мисля, че трябва да се приеме закон, ако жилището ти единствен имот, НИКОЙ да няма право да ти го отнема, не зависимо на кого и колко дължиш. Същото важи и за гадните лихвари, които за 100лв ти вземат дома
По скоро трябва да се приеме закон за фалит на физическо лице, както  едно юридическо лице може да обяви неплатежоспособност.  В момента физическото лице,което има задължения го гонят до дупка и не му дават възможност да диша. И то не само на него, но и неговите наследници.

И още--ако е минало напрежението, и лицето вече има доходи, банките да се задължат да продължат да изпълняват договора, а не да те заплашват и разиграват. Така или иначе ако имотът е непродаваем, след 3-ти търг, пак клякат....за какво се правят на луди иначе.

Тук не говорим за невръщане по принцип. Няма как да стане това.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Judy, благодаря   bouquet
Това исках да напиша, но ме мързеше.

# 21
  • Мнения: 46 587
Не знам откъде имате тази информация за даването на кредити на всеки с/у нищо, постоянно я чувам, а хем кредит съм теглила, хем с клиенти, от които 90% така купуват работя и нито веднъж не съм попадала на случай, в който да ги минат през просото. За нас също, а кредитната ни е позната. Ами то нищо не зависи от нея, разкатаха си ни както трябва, при това в "лесните" години.
Според мен идва от това, че признаваха реалния доход (а не този на официалните документи). Но така или иначе, това е сумата, която взима кредитоискателя, не повече.

От случаите, в които съм виждала отнети жилища, се касаеше или за семейни проблеми (разводи и т.н.), или хора с пороци (алкохол, хазарт...), или вложени в неправилен бизнес. Последните са най-много.

Затова, противно на повечето мнения, моите наблюдения са, че българинът много добре си прави сметката. Разбира се има изключения, но без тях не може, и въобще не става дума за това колко % е лихвата, и 1% да е, пак не могат да я плащат. Не забравяйте, че повечето са теглили преди, на по-високите лихви. Те са смъкнати няколко пъти. 

# 22
  • Мнения: 24 467
Как тъй- срещу "нищо"? Нали затуй реват хората, че им взели къщите. Нали затова е и темата? Значи не ще да е било срещу нищо баш. Освен ако къщата е това нищо... Знам ли вече и аз.
Не съм поддържала идеята и не я поддържам, че банката дава пари за нищо. Може и да дава така, но не на всеки.  Sunglasses То и това се вече видя, но не затова си говорим май.

# 23
  • Мнения: 46 587
С/у нищо, имам предвид надуване на оценки, кредити на лица, които нямат доход и подобни.

Банките нямат особен зор за къщите ни, на тях им е най-добре да си плащаме лихвите докато мине срока. Така че и за тях това не е голям кеф, правят всичко възможно за предоговаряне, разсрочване и т.н.

# 24
  • Мнения: 4 841
Банките нямат особен зор за къщите ни, на тях им е най-добре да си плащаме лихвите докато мине срока. Така че и за тях това не е голям кеф, правят всичко възможно за предоговаряне, разсрочване и т.н.

За целта трябва да имаш самочувствие на равностоен партньор по сключения договор - да си определиш среща, да отидеш и да кажеш - промениха се обстоятелствата около мен (уволнение, развод, болест, и т.н. каквото там се е случило), дайте да преразгледаме условията, искам да съм коректен, но към момента възможностите ми са такива и такива...

Звучи естествено, и подразбиращо се по условие. Но едва ли имате представа колко хора просто спират да плащат, сменят си телефона и се крият... Не знам какво си мислят, може би че кредита им ще бъде опростен и по някаква неясна причина ще им се размине Thinking Че и се карат, псуват и ругаят, когато от банката ги открият по странични пътища  Confused  Вместо да се радват, че банката ги търси, те ругаят и кълнат "лошите банки" и "банкерите кръвопийци", сякаш някой насила ги е карал да взимат кредити...

Пълна липса на финансова култура. Това е.
Останалото са го казали перфектно Judy и Богинята, да не ги повтарям.

# 25
  • Мнения: 46 587
...Но едва ли имате представа колко хора просто спират да плащат, сменят си телефона и се крият... Не знам какво си мислят, може би че кредита им ще бъде опростен и по някаква неясна причина ще им се размине Thinking Че и се карат, псуват и ругаят, когато от банката ги открият по странични пътища  Confused  Вместо да се радват, че банката ги търси, те ругаят и кълнат "лошите банки" и "банкерите кръвопийци", сякаш някой насила ги е карал да взимат кредити...

Именно.
И тези, заради които е темата са точно те, според мен.

# 26
  • Мнения: 24 467
С/у нищо, имам предвид надуване на оценки, кредити на лица, които нямат доход и подобни.

Банките нямат особен зор за къщите ни, на тях им е най-добре да си плащаме лихвите докато мине срока. Така че и за тях това не е голям кеф, правят всичко възможно за предоговаряне, разсрочване и т.н.

Че нямат зор за къщите- нямат. Без друго пазарът е доста позалязъл. За да не са тотално на загуба имам лични впечатления от такава схема- има си банката едно дружество, което купува имоти на длъжници на банката. Поне да не е без хич. Като лицето така или иначе е видно, че няма да плаща нито главница, нито лихви.
Въпросът е какво мислим за плачът на длъжника в този случай. Е добре, той какво е очаквал, като си е ипотекирал имота? И като е знаел предварително какви са последиците от неплащане на дълга? Защо е този плач сега?
Мисли, че като някога при мама- ще поплаче- поплаче, па ще му се опрости.

BirdsFlu, така е, за миналата година имам четири души, които това направиха- отидоха, предоговориха, почнаха да плащат отново. Един близък се взе в ръце и плати цялата останала главница на куп, банката му опрости лихвите. Знам как се получи, т.к. аз движих документите.  Нищо друго, освен главницата и едни разноски, не плати. Прекратиха и изпълнителното дело от банката. Това си е в реда на нещата.
Имам и един, който не предоговори, ... понеже вече веднъж не бе спазил "предоговорката" си. Други банки не щяха да го финансират също. Имат си информация за длъжниците.
Точно за тези длъжници мисля и аз- просто спират да плащат и седят и чакат. После- "Оле, мале, що стана? Имам залепено на вратата съобщение от съдебен изпълнител. Имам опис насрочен." Еми много ясно, че ще имаш, напълно законно е. Ако смяташ, че не е- ходиш и жалиш. Длъжникът си ти.

# 27
  • Мнения: 46 587
Защо е този плач сега?...

Е, как защо, поредното нещо, за което се сетиха, че могат да протестират. Никой не може да ме убеди, че тези неща не са политическа игра и че не са организирани.

От друга страна е вярно, че правителството не направи нищо, за сравнение - има страни, в които наложиха банките да свалят с по около 2% лихвите в най-голямата криза, но пък става дума за развити страни, с висок кредитен рейтинг, тук не знам доколко въобще е възможно подобно нещо...

# 28
  • Мнения: 8 567
Съвсем нормално е ако не си изплащаш кредита банката да си вземе имота, но ненормалното за мен е  продължението.
Колкото е ненормално да се жалват някои, че банката им дала пари назаем за имот, пък после си взела имота, като не и връщат парите, също толкова ненормално ми се струва е да продължаваш да дължиш пари, при положение, че си ги получил съответно срещу залог, не плащаш - губиш залога и така.
Това е конкретно мнението ми за заемите жилищно кредитиране, потребителските кредити са по-малки и се дължат,но там няма залог, с който банките да се застраховат.

ПП. А това, че много хора нямат правна култура е ясно, включително и финансова, икономическа...абе некултурен народ.  Wink

Фалит на физически лица мисля, че има почти навсякъде.



# 29
  • Мнения: 599
Не са виновни само хората. Как младо семейство да си купи жилище иначе, ако не с кредит? Но лихвите са безумно високи на фона на заплатите ни. Във Франция лихвата за ипотечен кредит е 3% моля ви се. Имам приятелка българка, работеща в СЖЕ и като служител в банката на нея й отпускат на 2%. Така си купиха апартаментче, което отдават под наем, т.е. изплаща се, а те живеят на квартира, 50% от наемът на която поема банката. И тук има СЖЕ, ама такива ли са заплатите на служителите, привилегиите им и лихвите им? Правят ни на маймуни. Това е. Вярно, че сам се вкарваш в капана, ама имаш ли друг избор?

Общи условия

Активация на акаунт