ВАЖНО!!! ПРОКАРВАТ ЗАКОНОПРОЕКТ ПРОТИВ СЕМЕЙСТВОТО

  • 10 394
  • 163
  •   1
Отговори
# 150
# 151
  • Мнения: 1 119
Христо Монов бивш Заместник-председател на ДАЗД  :Проектозаконът за детето е опасен защото противоречи на българската действителност. Това каза пред Радио „Фокус” психологът Христо Монов. По думите му законопроектът е опит на една група хора да отчетат, че нещо са направили, но по същество самият дух на закона е опасен. „Не можеш да вкарваш в една среда, която е все още архаична и допотопна, да вкарваш нормите на някакви общества, които имат друга история, друга традиция. Бих посъветвал тези, които много напъват да направят и те нещо, някакъв нов закон, нека спазват настоящия Закон за детето. В него има достатъчно много и силни мерки, които могат да респектират самозабравили се родители. Сега по съмнения, по анонимни сигнали, да влизат в семействата ни, колко от социалните работници от отделите за закрила на детето, имат компетентността да решат и най-обикновения семеен конфликт”, каза Монов. По отношение на изнесеното изследване за родителското насилие над деца, той каза, че не е необходимо човек да прави изследване, за да разбере, че шамарите се повсеместна практика в българските семейства. Според Христо Монов термин минимално насилие не съществува, защото всеки шамар е насилие над детето и крие своите рискове.

# 152
  • Мнения: 245



"Недопустимо много критики получи проекта за Закон за детето на организирания дебат от Икономическия и социален съвет на България. Огромният брой критики идваше от разнородни по характер организации с ясно изразени основания ПРОТИВ и много прецизно обосновани доводи срещу това очевидно безумие!
...

Поради огромния брой основателни критики, видеозаписът, обещан от Елена Кременлиева на всички участници в обсъждането, беше ЗАСЕКРЕТЕН, а материалът, който гледате е от личния архив на участник в дискусията, събрал вече над 1200 подписа срещу неадекватния проектозакон."

# 153
  • Мнения: 723
Защо никой не споменава за децата, които растат в неподходящи условия, с родители, които не полагат никакви грижи за тях, които или се напиват, или се друсат с наркотици, или имат психични проблеми? Защо никой не споменава тези деца, които имат нужда точно някой да ги "отвлече" час по-скоро и да ги махне от тази вредна семейна среда? Защото аз познавам такива деца ... вече пораснали ... които съжаляват, че никой не ги е "отвлякъл" от службата тук и не ги е спасил от родителите им.

Защото за тези деца вече има закон, който да ги закриля. Колко се прилага, това е отделен въпрос.

# 154
  • Мнения: 2 786
Защо никой не споменава за децата, които растат в неподходящи условия, с родители, които не полагат никакви грижи за тях, които или се напиват, или се друсат с наркотици, или имат психични проблеми? Защо никой не споменава тези деца, които имат нужда точно някой да ги "отвлече" час по-скоро и да ги махне от тази вредна семейна среда? Защото аз познавам такива деца ... вече пораснали ... които съжаляват, че никой не ги е "отвлякъл" от службата тук и не ги е спасил от родителите им.

Защото за тези деца вече има закон, който да ги закриля. Колко се прилага, това е отделен въпрос.

Нали разбираш, че говорим за норвежци, Норвегия, норвежките служби, които са оплюти в този сайт на инициативата, и т.н.? Както казваш - има закон, който да ги закриля и който не се прилага. Е, и в България може да стане същото. Приема се закона, не се прилага, и всичко си върви постарому.
Разбира се, че се допускат грешки. Разбира се, че не всички, работещи в сферата, са компетентни. Но другата страна на медала са всички онези, за които дори не е бил подаван сигнал или е бил подаван многократно, но никой не е обърнал внимание. Имаше тук случай с едно такова дете, което било насилвано и малтретирано (и сексуално!) от майка си и от доведения си баща и макар че мнозина са пускали сигнали, детето не било "отвлечено" от семейството си. В крайна сметка малчуганът си отиде от тоя свят, а "любящото" му семейство бе дадено под съд. Заради подобни случаи (които изобщо не са рядкост), съм "за" строги закони и директно махане на децата от подобна среда. Не съм чула някой да е бил "отвлечен" заради ударен шамар от страна на родителите му, но съм чула за случаи с по-сериозни неща, в които като резултат детето е било взето от семейството. И случаи, в които сериозни неща не водят до никаква реакция. Поради липса на ресурси, разбира се. Не че в България текат милионите към Служба за закрила на детето ...

Всъщност не ми се навлиза отново в този спор. Очевидно е, че мнозина предпочитат да гледат едната страна на медала, защото не са се сблъсквали с другата. И една статия за размисъл: http://www.monitor.bg/article?id=330251

# 155
  • Мнения: 245
Изроди съществуат и се случва да малтретират и дори убиват собствените си деца. Факт. За тях има пълен набор закони и е работа на държавата да ги прилага. Обаче изродства стават хиляди пъти по-често когато не става дума за собствени деца, а за чужди и такива случи има буквално десетки хиляди, примерно в Канада. Там има специални групи за взаимопомощ за такива хора жертва на насилие след като се били иззети от собствените им семейства и дадени на институции и приемни семейства. Въведем ли такъв закон, тепърва ще чуваме за зверства, изнасилвания на деца и безобразия от нечуван до сега характер. Нещата които съм ги чувала от хора пострадали от такова нещо се съмнявам някой в България дори да му е хрумвал. В този смисъл нащата система е хиляда пъти по-добра от извратената западна система, в която по скимка и хрумка  и анонимен донос могат да ти вземат детето. Майчиния инстинкт пази децата, а като го няма и на негово място е мотивацията "заплата за гледане на дете" стой и само гледай какво ще се случи.

# 156
  • Мнения: 723
Всъщност не ми се навлиза отново в този спор. Очевидно е, че мнозина предпочитат да гледат едната страна на медала, защото не са се сблъсквали с другата.
Очевидно е, че ти правиш абсолютно същото. Ти знаеш ли какво се случва например в домовете за изоставени деца? Същите тези деца, поверени за отглеждане на държавата. Същата тази държава, която иска да отнеме и децата от нормалните семейства! Има ли нужда да ти напомням за Могилино?

П.П. Нямам спомен да съм поствала сайт, в който са оплюти норвежци, Норвегия и норвежките служби и не разбирам защо в този случай цитираш мен  newsm78 Освен това ми се струва, че смесваш българската с норвежката действителност. Ако двете имаха допирни точки, може би сега нямаше да живееш там. Нищо лично в случая  Peace

# 157
  • Мнения: 2 786
Става точно това, което очаквах да стане. Аз написах "Разбира се, че се допускат грешки. Разбира се, че не всички, работещи в сферата, са компетентни.", но явно остана непрочетено. Не съм написала, че ти си пускала сайта. Но ми се мярна някакъв линк със сайт с изброени държави, които надлежно са оплюти, че отвличат деца, точно във връзка с протестите за този нов закон, където е изброена и държавата, в която живея с ясното послание, че и в България щяло да стане така, ако този закон се приеме. Трудно ми е да го приема конкретно за тук, при условие, че съм работила с другата страна на медала - деца, които би трябвало да бъдат отнети от семействата си преди много години преди точно същите "любящи" семейства да им съсипят живота, психиката и здравето. И точно заради разликата във финансово отношение, вярвам, че в България просто няма да има достатъчно пари, за да се сбъднат черните ви фантазии. За съжаление няма да има достатъчно пари и да се помогне на деца, които ще продължават да растат в шамарена фабрика.

Цитирам теб, защото ти цитира мен и коментира думите ми. Приключвам с участието ми в темата.

# 158
  • Мнения: 1 119
То да беше само това проблема в този ПЗД. Другата страна на медала я знам. Но в този закон отвратителна е фигурата на родителя, а държавата е добрата тяхна закрилница.
В същото време, когато:

- В България липсват политики и ангажимент за преодоляване  на детската бедност. Доказана европейска практика е, че нарушаването на цикъла, в който бедността се предава, от поколение на поколение и прекъсването на този цикъл е начин за намаляването на бедността като цяло.
- Липсват политики за засилване на интеграцията на родителите на пазара на  труда и създаване на достъпни качествени услуги по отглеждането на деца, което означава че не се предвидени работещи политики за повишаване стандарта на живот на семействата.  
- От гледна точка на  йерархията на правата на човека, ако не са осигурени основните физиологични  нужди, които стоят най-ниско в пирамидата, не можем да се  съсредоточим върху нужди по-високи ниво.
Следователно, може да се твърди, че ако са нарушени правата на детето според проектозакона за детето , то в повечето случаи тези нарушения се дължат на нарушени човешки права.
- Въпреки факта, че правата на децата и техните семейства се нарушават грубо и от държавните институции разглеждането на обществени политики в проектозакона, отново са фиксирани без отговорности и следователно не се очаква да спрат да се инвалидизират деца и да умират деца от ненавременна или отказана здравна помощ или друга безотговорност от страна на държавата. В България, няма практика/въпреки европейските изисквания/ на заграждане и безопасност на детските площадки, така че до тях да нямат достъп улични или домашни кучета, или други хора, които не използват площадките по предназначение. В  повечето училища, детски градини и обществени места няма рампи или асансьори. Средата не позволява инвалидите и родителите с колички да се предвижват свободно. Където се правят рампи, те не винаги се правят по стандартите и са неизполваеми за  човек с увреждане.
Така че, в България децата не са приоритет наистина. Нееднозначно разписаните отговорности и задължения на държавните институции и гарантирането на сигурността на детето в проектозакона чрез намеса на държавата в неговия семеен живот е причината поради която смятам, че проектозакона може да се използва неконтролируемо.

Според ПЗД например "Дете отпаднало от училище" е дете което не е посещавало училище 30 дни за една учебна година. Моето дете е в отпаднало от училище по това определение, защото никъде не пише дали става дума за неизвинени или извинени отсъствия. Има и други подобни неща, които нямат връзка със здрав разум.

В същото време нека не забравяме че нямаше намеса на социарните, когато детето на един министър падна от терасата/а то е било оставено без надзор/ или когато беше отвлечено детето на друг министър.

В проектозакона се усеща едно особено чувство , че трябва да се създаде рецепта за гарантиране „ най-добрия интерес на детето“ и така ще се отчита, че работата ще бъде свършена. Според философията на проектозакона в областта „Подкрепа на семейството“ ако тази рецепта бъде дадена в ръцета на най-отчаяния мързеливец, той с помощта на рецептата ще възпита трудолюбив човек, ако бъде дадена на мошеник, рецептата ще помогне той да възпита честен човек, в ръцете на крадеца тя ще извърши чудо и детето ще израстне правдиво.
Престъпно е, да се предава толкова голяма значение на социални дейности, които да имат за цел подкрепа на семейството за най-доброто развитие на детето, след като държавата няма възможност  да увеличи стандарта на живот на семействата, да осигури сигурност и безопасност и да се справи с безнаказаността на престъпниците по най-високите етажи на властта. Може би не това са искали да кажат авторите на проектозакона, но с тези мерки за детето, те категорично заявяват че в България, да си дете е опасно.

Пасивния характер на дисциплината в обществото е отразена и в проектозакона. Обществото не умее да се бори с дезорганизаторите, престъпниците  във всички прослойки на обществения живот. Хвърляме всички усилия да  се справим с тях и в резултат на това такива разпространени типове като мълчаливците, хрисимите, приспособленците, се изплъзват от нашата грижа и нямат „щастието“ да бъдат възпитавани. А в действителност често тези характери израстват като вредни хора.

# 159
  • Мнения: 723
Teresa of the Faint Smile, съжалявам че няма какво повече да кажеш и напускаш темата. Виждаш ли, аз пък от години се опитвам да помагам на деца, чиито живот е в риск, защото държавата е абдикирала и не си изпълнява задълженията. Проблемите са много и на много нива, и този закон (в сегашния му вид) допълнително ще утежни положението, не само на децата, а и на нас като родители. В Бг има много родителски организации и сдружения, които се борят на различни фронтове с държавата, за да я принудят да си изпълни задълженията срещу различни онеправдани групи - тежко болни деца, деца инвалиди, изоставени деца и т.н - и всеки един резултат е свързан с много тежки "битки". Неясно зададените формулировки в този закон са едно прекрасно средство да ни държат под контрол. Със или без този закон, положението на всички "шамаросвани" деца, за които ти се тревожиш няма да се подобри с нищо, за огромно съжаление Sad От това идва нашето притеснение.   

Fanni, много добре написано   bouquet

# 160
  • Мнения: 1 119
Знаете ли, ето този клип ако изгледате, трябва да знаете че тогава имаше над 800 задържани ДЕЦА около 16 г. Тези деца трябва д аги възпитаваме да бъдат послушни и да не правят такива работи.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PKBmETuGj-4

# 161
  • Мнения: 1 253
Фани, много добре казано!

# 162
  • Мнения: 1 119
Граждански форум за Закона за детето.
http://www.youtube.com/watch?v=phf0tpisL94&list=PL5902D64FB3 … ure=plpp_play_all

Покана: Дискусия по проектозакона за детето ще се състои на 5 април, 18 ч. в 23 аудитория на Софийски университет „Св. Кл. Охридски” (Ректората), 1 ет., крило Исторически факултет

 Клуб „1 ноември” и активисти на граждански движения организират обсъждане на законопроекта за "Закон за детето". Ще бъде чуто мнението на специалисти, педагози, граждански активисти от движението срещу законопроекта и родители.

Поканват се всички, които са загрижени за бъдещето на българските деца да се включат в дискусията Peace
http://www.youtube.com/watch?v=a-dhAlwaN5s
 

Последна редакция: пн, 02 апр 2012, 11:25 от Fanni

# 163

Общи условия

Активация на акаунт