Съвременна детска приказка или пълна идиотщина.

  • 27 005
  • 142
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 201
Охххх... мен лично ме втриса от такива недомислици. За мен важат старите калсически приказки, с всичкото насилие в тях, което съвременните автори се стремят да избегнат. Аз чета "Вълка и седемте козлета" и "Червената Шапчица" с разпарянето на корема, чета "Малечко Палчеко" с все човекоядеца, който погрешка убива дъщерите си. Може би всяко дете ги възприеме различно, но моята не плаче. Мисля, че това ниво на насилие преминава в бутафория  и тя наистина го възприема като измислица, без да я е страх и да се разстройва.

Тази история с кученцата за мен е пълен ужас. Няма нищо общо с детския мироглед. За моето дете би била скучна и объркваща. Ако не искате страшни приказки, четете си "Приказки по телефона" на Джани Родари, "Небивалици" на Доналд Бисет. Те са смешни, тъжни, абсурдни, но мисля, че децата ги възприемат много по-добре от някакви интерпретации на злободневни проблеми.

# 46
  • Мнения: 753
Това е причината да НЕ купувам приказки, които не знам/т.е.не съм ги чувала дори/

Купувам класическите приказки,  на Славейков има много хубави стари книжки с приказките от нашето време.
Класика са си!!!!И децата много ги харесват.
Имаме подаръци разни нови, вярно страхотно направени, хубава хартия, гланцирани, ...........пълна ТЪПНЯ Joy /изв. се за израза /

# 47
  • Мнения: 2 096
Децата харесват приказни и вълшебни приказки, а не приказки с поуки тип басни.. книжките трябва повече да забавляват и по малко да поучават... така се създава любов към тях..

# 48
  • Мнения: 9 814
Аз пак да попитам- за деца на каква възраст говорим?
Защото 6-годишното ми дете отдавна вече не се радва на приказки от типа на Пепеляшка, Спящата красавица, Червената шапчица и пр.
Самото дете търси по-различния тип книга, по близка до реалния, а не приказен живот.
Да, за 2-4-годишните детските версии на Братя Грим и Шарл Перо са идеални, но децата растат, с тях успоредно нарастват и изискванията към книгите.
И началното училище е времето, в което книгата губи детето за свои приятел. Не защото децата не харесват да четат/да им се чете, а защото вече е нужно да им се предлага литература, сходна с интересите и възрастта им.

# 49
  • Мнения: 3 453
Мафани,
според мен, специално тази книга в никакъв случай не може да бъде интересна за деца, над 4г. Приказките са идиотски и за деца до 4г, ама айде, да речем могат да се преглътнат.
Аз имах предвид съвсем малките деца, до 3-4г. Peace
Има подходяща литература за всяка възраст. Навремето все се намираха книги, които препрочитах по няколко пъти, независимо детската и тинейджърската ми възраст.

# 50
  • Мнения: 9 814
Hope, не визирам конкретно тази приказка, а това че, тук прочели-непрочели се дават квалификации, че съвременната литература за деца е пълна тъпня и пр.

# 51
  • Мнения: 2 096
Мафани,
синът ми е на 3 и половина, но познатите класически приказки не четем.. няма как да говоря за друга възраст, защото нямам  опит, но Ники харесва близки смешни ситуации - като "шишко и рошко", или франклин, или джеферсън и приказки тип вълшебства - ленард или всякакви с магии.. басни и поуки не харесва..съвременната литература не е пълна тъпня.. но има и добри и лоши неща.. като във всичко

# 52
  • Мнения: 7 821
Моите наблюдения са, че най-малък избор има за възрастта между 5 и 7-8 г. Повечето книжки са или за по-малки деца или за по-големи. Ако детето не си пада по Пипи или Патиланци, почти няма какво да чете. Добре че издават Дал. Обаче за 10-11 г. и по-големи напоследък издават много и хубави книги, чак ми се иска пак да съм дете. Проблема е само, че моя чете бързо и не му насмогвам. А наблизо нямаме библиотека  Sad.

# 53
  • Мнения: 4 806
Ели, с последното си много права. Моята щерка е на близо 6 и напоследък
имаме точно този проблем в книжарниците - или е за по-малки, или е за по-големи дечица.

# 54
  • София
  • Мнения: 7 209
Да подскажа любима авторка - Туве Янсон.
Предговорът на "Невидимото дете" започваше с:

Мили деца от 6 до 66 години,...

# 55
  • Мнения: 19 337
А енциклопедии някакви няма ли? Според мен те са точно за възраст над 5г.

# 56
  • Мнения: 9 814
А енциклопедии някакви няма ли? Според мен те са точно за възраст над 5г.

Много деца не се интересуват от енциклопедии.
Колкото и по детски да са представени фактите, често остават неразбрани.

# 57
  • Мнения: 804
Преди мноого години бях купила тритомна руска детска енциклопедия. Може и някои от вас да я имат от детството си.
Нещата са поднесени с малко думи и много картинки. Внукът ми, който през декември ще стане на 6 я разглежда с интерес, но иска да му прочета само някои неща, които му се струват забавни. С удоволствие обаче слуша когото му четат романите на Астрид Лингрен, Туве Янсон, Ерих Кеснер...   Дори и моята измислена история за мечето Немеестрахотнищо.

Та мисълта ми е, че ако енциклопедията е направена добре, тя може да бъде интересна за различните възрастови групи, но в никакъв случай не може да измести една хубава и добре написана детска книжка.

# 58
  • Мнения: 3 405
Не е важно само за какво се говори в една детска книжка, а как се говори за това.
В случая оставам с впечатлението, че авторът е силно некадърен.

Дайте го тоя автор, де Simple Smile

Ние имаме книга от поредицата "Приказки за лека нощ" - "Лека нощ, мамо!"
Много рядко четем текста, повече сме на картинки, защото преводът е тромав и не увлича. Историите отново са поучителни, за нещата от живота.
При подходящ превод щяха да са интересни.

# 59
  • София
  • Мнения: 816
Е ти какво предлагаш, примерно вълкът не яде седемте козлета,шапчицата и бабите,щото е веган.Пък вещица от,,Хензел и Гретел,, е на Велики пост.,,Бременските музиканти ,,са на турне и послендата им изява е Каварна. Grinning
Примерно като не намирах нещо за поотрасналото ми момче, Джани Родари ми върши работа.Емилиян Станев,Карел Чапек.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт