Съвременна детска приказка или пълна идиотщина.

  • 27 008
  • 142
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 453
Въпреки ранната възраст на дъщеря ни, при почти всяко посещение на детски магазин, купуваме нова книжка. Четем и по няколко приказки на ден, нищо, че понякога не проявява интерес.
Вчера се прибрахме с нова книжка. Доста голяма, с твърди корици, плътни листи от луксозна хартия и прекрасни илюстрации. Буквите са доста големи, ще и е лесно да чете, когато порасне - помислих си. Няма да споменавам цената, никак не е малка, но не това е важното.
Прочетохме няколко приказки - сравнително кратки са. Нищо кой знае какво, дори леко глуповати, но сигурно се харесват на децата.
Преди малко четох поредната приказка. Преразказвам в общи линии - едно кученце, на име Пиня, живеело в много чист и подреден дом. Много обичало реда, домът му бил много уютен и всяко нещо си знаело мястото. Една вечер се позвънило на вратата - оказало се стара приятелка - кученцето Роси.
Роси се примолила на Пиня - наложило се да се изнесе от дома си за няколко дни и, ако може да отседне у тях. Пиня с удоволствие приютила приятелката си, нагостила я и т.н. На сутринта Пиня влязла в стаята на Роси и забелязала, че е леко променена. Така било по-модерно - казала Роси.
Вечерта, когато Пиня се върнала от работа, заварила много кучета в дома си, шумна музика и голяма бъркотия. Станало и много неприятно, но за да не прави скандали, излязла навън, за да се успокои. После решила да отиде и да поговори с Роси, че не може повече да остане.
Каква била изненадата на стопанката, когато заварила багажа си, струпан пред къщата. Роси я била изгонила от собствения и дом и от балкона и извикала да се маха.

"По този жесток начин Пиня разбрала, че не бива да бъде толкова щедра и добра, защото не всички могат да го оценят."


Цитирала съм много точно последното изречение от приказката...

Аз ли нещо не съм добре?-питам. На това ли учим децата си от малки? Каква трябва да е поуката в случая? Не, че не е ясна, ама...
Втрещих се, не крия. Невинна наглед приказка, а толкова показателна. Не бих я чела на детето си.
Всъщност, не зная точно защо пускам темата. Може би, за да си сверя часовника.
 Бихте ли чели тази приказка на детето си?

Книгата се казва "Приказки за лека нощ" - на издателство Хермес

Последна редакция: чт, 23 сеп 2010, 21:42 от _Hope_

# 1
  • Мнения: 4 555
Аз лично бих. Но честно казано, не вярвам да й е особено интересна. Случката показва някакви сложни социални взаимоотношения, които са трудни за възприемане от деца, а и не са им особено забавни.

# 2
  • Мнения: 283
а едно време какви приказки имаше  Thinking

# 3
  • София
  • Мнения: 7 209
Малко ми звучи като казус от ДиС.  Thinking
Тя поуката не е лоша и не е напълно излишна, но не съм убедена, че точно това е начинът подобно послание да стигне до децата.
А колкото повече мисля, стигам до извода, че точно такива житейски взаимоотношения няма.
Твърде плоско и еднопластово.

# 4
  • Мнения: 1 567

аз не бих.  Crossing Arms
четеме приказки, които наистина са приказки...
с дракони, с магьосници и феи, с прицеси, със смели герои, които се борят със злото...

даже сами си измисляме... Flutter

четеме и пипи дългото чорапче, емил от льонеберя, герой близък до детския свят
най му се кефи на белите ....

# 5
  • Мнения: 1 836
Най-вероятно, автора на тази приказка доста е пострадал от щедроста си.Решил е да си го върне на света като предлага приказки които ще учат малките деца на егоизъм и сметкаджийство.Само така си обяснявам посланието което носи тази приказка.Отмъщава си като повреди мозъците на цели поколения от бъдещи възрастни. Не, не бих чела подобни приказки на децата си.Много други работи на глед невини не бих правила за тях и не бих ги карала те да правят.Доста се обърка този живот.Децата си го отнасят първи.

# 6
  • Мнения: 8 999
Световната класика бълбука от приказки, които са се утвърдили във вековете. Рядко посягам към съвременни автори, при това български.
Конкретно тази "приказка" ми се струва, хм, как да кажа, твърде елементарна и поучителна, за да бъде забавна и четена с удоволствие.

# 7
  • Мнения: 25 753
Това е нов римейк на класическата приказка за заека и лисицата ли?  Laughing
В този си вариант може да намери място в някой учебник с поучения, но пък изводът накрая...  Sick
Да не говорим, че липсва и добрият герой, който да спаси бедната Пиня от натрапницата... А приказка без добър герой не е приказка!  Naughty
А какви приказки имаше едно време...  Rolling Eyes Laughing

# 8
  • Мнения: 14 654
Много мразя някой да разказва битовизми и да ги издава като приказки. Не бих чела такава приказка на свое дете, защото много по-важно от поуката е ( и въобще трябва ли да има поука?), приказката да е интересна. А тази за Роси и Пиня е от най-тъпите. Дори не засяга тема, която е интересна за децата.

# 9
  • Мнения: 989
А кой е авторът на тази приказка?

Аз затова купувам приказки от известни и утвърдени автори. Правя компромис и с някои по-нови, за които знам със сигурност, че си заслужават. Въпреки това последният ми избор излезе пълен провал - става въпрос за книжка за Мечо Пух. Както казва Норе - направена е от хубава хартия, картинките са прекрасни, но съдържанието вътре... Sick

# 10
  • София
  • Мнения: 12 554
Не купувам нищо съвременно.
Класиката затова е класика, защото е вечна.
Четем всички класически приказки.
А скоро ще започнем и любимите герои на Астрид Линдгрен.

# 11
  • Мнения: 4 806
Нямам идея за строга дефиниция на "приказка", но това определено не ми прилича да е такова.
И въпреки това, не заемам толкова крайна позиция в осъждането на извода. С което казвам, че
го подкрепям. Защо ли? Ами защото Пиня е трябвало да реагира навреме, а не да оставя съби-
тията да се развият по този начин. Не е казано, че не бива да приютява изпаднали в беда прия-
тели. Казано е, че ако приятелите не могат да оценят това, което правиш за тях, то ... трябва да
реагираш своевременно. Приятелството не е безусловно. Иска си баланс. Нима бихте искали дете-
то ви да изпадне в такава ситуация? Не вярвам. В момента, в който видите, че балансът във вза-
имоотношението му с "приятелчето" е нарушен, ще искате да има корекция. И нищо меркантилно
не виждам в това. По простичко - бих я чела на детето си.

# 12
  • Мнения: 7 821
Това е нов римейк на класическата приказка за заека и лисицата ли?  Laughing
И на мен ми мина тази мисъл  Simple Smile.

Преди време попаднах на преразказана приказка за Червената Шапчица, в която лошия вълк беше представен като амбулантен търговец продаващ четки за коса. В първия момент се втрещих и реших, че е тъпо и няма да го чета на децата си. НО после се замислих - за какво са създадени приказките, особено тези с поуката, за да се научат децата ни как да реагират рискова ситуация. В днешния свят няма начин едно дете да срещне вълк, те повечето и гора не са виждали, но често някой звъни на врата и нещо ни предлага и децата трябва да се пазят именно от такива индивиди.
В конкретния случай приказката може и да е тъпа и скучна, но поуката е добра - не бива да се оставяме да ни използват, дори и приятелите ни. Четейки доста теми из този подфорум виждам, че за не малко деца (особено момиченца) проблема с използването е доста голям и наболял. За тях тази приказка би била полезна.
А иначе теб кое толкова те подразни, стила или самата случка или извода? Нали не смяташ, че трябва да учиш детето си да дава всичко на всички?
Живота за съжаление не е идеален, далеч не всеки който ни се пише приятел е такъв и не е лошо преди да направим нещо да помислим за последствията.

# 13
  • Мнения: 1 209
Ох, тя класиката хубаво си е класика, ама аз такива нови прочети съм видяла на някои приказки, че просто нямам думи. Особено вариантите на "Трите прасенца" и "Червената шапчица"

# 14
  • София
  • Мнения: 12 554
Ох, тя класиката хубаво си е класика, ама аз такива нови прочети съм видяла на някои приказки, че просто нямам думи. Особено вариантите на "Трите прасенца" и "Червената шапчица"

Е така де. Затова чети оригиналните приказки. Не някакви простотии.

# 15
  • Мнения: 1 536
Какви ли не глупости пишат вече. ooooh!
Децата се вживяват в приказките и в историите.
Попиват като гъбички направо.
Купувай от познати и утвърдени автори или ги прочитай предварително.
По-добре детето да си напълни главичката с по-качествени мисли от тези,
на които го учи описаната измишльотина. newsm11
Наистина,кой е автора?

# 16
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Световната класика бълбука от приказки, които са се утвърдили във вековете. Рядко посягам към съвременни автори, при това български.

   Аз доста се посмях на тази приказка. LaughingНаистина този който я е писал си изкарва гневът към света.Но е абсурдно това да е детска приказка.От БГ съм донесла сигурно 20 книги с приказки на световни автори, от хубава по-хубава.Класиката си е класика, залагай на нея.

# 17
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 516
Според мен сюжета е вдъхновен от темата за свекървите.

# 18
  • Мнения: 3 453
Няма конкретен автор, успях да разбера само, че е преведена от испански. Художникът, илюстровал изданието, също е испанец.
Подлъгах се по хубавите илюстрации, признавам. Доста книжки имаме, но нито една не е толкова пъстра и хубава. Само съдържанието не струва, но трябваше да я прегледам добре, преди да я купя.

Ели.,
книжката сама по себе си, предполага използването от малки деца. Картинките, големия шрифт, кратките приказки - очевидно е за деца, под 7г.
Стилът ме подразни. Тъпо поднесено, доста двусмислено, може да се тълкува по хиляди начини. Извода е ясен, но е твърде рано за такъв, предвид възрастовата група, която обхваща книгата. Освен всичко, съм на мнение, че децата трябва да се учат от опита си - добър или лош. Защото няма как да обясниш на 5г дете, че трябва да внимава да не го прецакат приятелчетата му, ако досега не му се е случвало.
Нямам родителски опит, водя се от интуицията си. По правилно за мен е - случва се нещо, прави се разбор на нещата и се обясняват на детето. А не - не си давай куклите, че не се знае кой им е хвърлил око. Wink Бе я най-добре не давай нищо, че може някой да не го оцени! Mr. Green

# 19
  • Мнения: 9 488
Ох, тя класиката хубаво си е класика, ама аз такива нови прочети съм видяла на някои приказки, че просто нямам думи. Особено вариантите на "Трите прасенца" и "Червената шапчица"

И аз така ooooh!..ама като пише на книжката "Трите прасенца" примерно, де да знам, че версията е различна Crazy-трябва да има столчета в книжарниците за бърз прочит  Laughing

А тази приказка  newsm78..меко казано е ъндърграунд -опеделено не бих чела подобни..апропо и доста от филмчетата по СN са също толкова безумни   ooooh!

# 20
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 773
Не е само тази книжка. Напоследък с такива версии на приказки се сблъсквам.

# 21
  • Мнения: 6 031
Четем много приказки - някои много хубави, други не толкова. Хубавите ги препрочитаме, а другите остават в забвение. Моите деца харесват класическите приказки с добър край.
Тази, ако я прочета на големия ми син, ще започне да реве за изгоненото от дома му куче...

# 22
  • Мнения: 2 528
Ох, тя класиката хубаво си е класика, ама аз такива нови прочети съм видяла на някои приказки, че просто нямам думи. Особено вариантите на "Трите прасенца" и "Червената шапчица"

И аз така ooooh!..ама като пише на книжката "Трите прасенца" примерно, де да знам, че версията е различна Crazy-трябва да има столчета в книжарниците за бърз прочит  Laughing
Точно заради една злополучва версия на "Червената шапчица" вече правя бърз прочит на всички книжки, които купувам. В "Пингвините" даже веднъж ме питаха дали ще купувам или просто си чета, на което отговорих, че преценявам дали да купя.  Детската книжка беше от ония хубавите, лъскавите , около 30-тина лева. Така че няма срамно в бързия прочит.
    П.П. Обяснете ми как да обясня какво е  животното опусум - има го в една от книжките за зайчето Тропчо на Дисни . Медийните звезди Иван и Андрей не вършат в случая работа.

# 23
  • Мнения: 201
Няма конкретен автор, успях да разбера само, че е преведена от испански. Художникът, илюстровал изданието, също е испанец.
Подлъгах се по хубавите илюстрации, признавам. Доста книжки имаме, но нито една не е толкова пъстра и хубава. Само съдържанието не струва, но трябваше да я прегледам добре, преди да я купя.

Ели.,
книжката сама по себе си, предполага използването от малки деца. Картинките, големия шрифт, кратките приказки - очевидно е за деца, под 7г.
Стилът ме подразни. Тъпо поднесено, доста двусмислено, може да се тълкува по хиляди начини. Извода е ясен, но е твърде рано за такъв, предвид възрастовата група, която обхваща книгата. Освен всичко, съм на мнение, че децата трябва да се учат от опита си - добър или лош. Защото няма как да обясниш на 5г дете, че трябва да внимава да не го прецакат приятелчетата му, ако досега не му се е случвало.
Нямам родителски опит, водя се от интуицията си. По правилно за мен е - случва се нещо, прави се разбор на нещата и се обясняват на детето. А не - не си давай куклите, че не се знае кой им е хвърлил око. Wink Бе я най-добре не давай нищо, че може някой да не го оцени! Mr. Green

Това обяснява нещата! Разпространен жанр в Западна Европа са така наречените познавателни и поучителни албуми, накратко злободневни проблеми (от нахално другарче, червенокоско с лунички, разведени родители, посяването на цветенце, преместване в ново жилище, та до махането на памперса и настъпването на кучешко аку ooooh!), се обсъждат в проза на фона на илюстрации. Аудиторията се определя не от дължината на приказката и картинките, а именно от темата.  
Нищо общо с приказките на които сме свикнали в бг, наистина, но интересни и ползени четива според мен.
И съм забелязала, че децата, ако се оставят да си ги избират сами, някак си инстинктивно подбират историите, които по някакъв начин ги касят, проблем който ги притеснява, но за който не смят да говорят. Никога няма да забравя веднъж в библиотеката едно детенце в градинска възраст ме помоли да му прочета книжка, чиято тема беше нощното напикаване. Виждах как всичко съпреживява и накрая каза "Също като мен, сигурно и мен мама ме обича въпреки това!"

А и да не забравяме, че и класическите приказки са се зародили в злободневните терзания на авторите им, като още по-малко са били предназначени за детските уши!


# 24
  • Мнения: 9 488

    П.П. Обяснете ми как да обясня какво е  животното опусум - има го в една от книжките за зайчето Тропчо на Дисни . Медийните звезди Иван и Андрей не вършат в случая работа.[/list]

    Ей го нагледно (бих казала на дете за да разбере що-годе-"дървесен плъх") Laughing:

    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%83%D0%BC%D0%B8
    http://www.google.bg/images?hl=bg&q=%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D1%81 … =1600&bih=677

    # 25
    • София
    • Мнения: 18 679
    В последния вариант на Принцесата и граховото зърно, принцът и принцесата накрая не се женят, а той я ка4ва на мотора си и обикалят кралството цяяяла година Joy А В 4ервената шап4ица, за да няма насилие, вълкът не изяжда бабата, а я скрива в гардероба Joy Спуквам се от смях с тези римейкове, 4естно. И Ники се забавлява. Аз съм "за" класиката, но и "за" съвременните преработки, както и "за" новите автори. Василиса примерно има една поредица за Петното Размазко, която Ники обожаваше и все още 4ете, наред с други нови приказки. Недейте тека с лека ръка - щом е ново, зна4и не струва Naughty Няма такова нещо.

    # 26
    • Мнения: 9 488
    Недейте тека с лека ръка - щом е ново, зна4и не струва Naughty Няма такова нещо.

    Не става дума за "ново", а за интерпретациите и безумно поднесените истории и поуки...как би прозвучало "Под игото" в аналогичен вариант? Rolling Eyes Или други класики на други автори..да не изброявам ...

    # 27
    • Мнения: 503
    Приказката е много глупава. Какво значи да помогнеш на приятел и той да те изгони от дома ти? Да бяха написали нещо тип "Пиня дала на заем хубавия си часовник на Роси и Роси си го присвоила", малко по-смислено е поне. И ние сега четем една приказка за вълк и кон, вълкът искал да изяде коня, ама коня се направил, че има трън в копитото, помолил вълкът да го извади, последният го съжалил и поискал да му помогне (тук беше започнала да ми харесва приказката и в следващия момент...), навел се и конят го изритал в муцуната и поуката отдолу е "Не се захващай с работа, която ти е неприсъща". Въобще простотии колкото искаш. Препоръчвам да се придържаш към класическите приказки или вземи своите детски книжки и чети от тях. Каквото и да е, от преди години все ще е по-смислено.

    # 28
    • Мнения: 804
    Винаги е имало идиотски напъни за създаване на детски приказки. Още във вашето детство се появяваха недоразумения, плод на нечии болни фантазии. Имаше една "Сватба край езерото". То не бяха риби, то не бяха жаби, на всичкото отгоре с непонятни модернистични илюстрации, които според мен бяха повече плашещи отколкото забавни. От тогава си имам "обеца на ухото" - първо чета от тук от там, после купувам.

    # 29
    • Мнения: 5 940
    По детски по темата http://dubinabg.eu/play.php?id=287

    # 30
    • Мнения: 4 555
    Въобще простотии колкото искаш. Препоръчвам да се придържаш към класическите приказки или вземи своите детски книжки и чети от тях. Каквото и да е, от преди години все ще е по-смислено.
    Приказката, която си цитирала, е от типа на класическите народни приказки. Ако беше чела поне една, щеше да ти е ясно.
    Приказката описва как някой се измъква от проблемна за него ситуация, променяйки ситуацията в своя полза. Като не може със сила, със хитрост. В тази връзка, по повод извода ти, че каквото и да е от преди години, е по-смислено от всичко днешно, ето ти да си припомниш една стара и много смислена, поучителна и издържала проверките на времето приказка. Класика отвсякъде.
    http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=16&WorkID=108&Level=1

    # 31
    • Мнения: 503
    Ако беше чела поне една, щеше да ти е ясно.
    Много мило, Ескарина. Чела съм много повече от една. Не съм описала приказката в детайли, но това, което я различава, е липсващата заплаха в началото. В приказката се споменава за вълка и коня, но не се казва, че вълкът иска да го изяде, това става ясно впоследствие - "Конят, за да се предпази от вълка да не го изяде...", а в началото вълкът си ходи и вижда ранен кон, който моли за помощ, става му жал и отива да му помогне. Липсата на първоначалното намерение на вълка да изяде коня променя ситуацията. Това, което става ясно от приказката, е, че някой отива да помогне на друг и този друг го изритва в муцуната... Така е разказана, замисълът може да е смислен, но думите на хартията описват нещо друго.

    # 32
    • Мнения: 4 806
    Както в повечето теми, има голямо разминаване. Не, не в мненията, а във вижданията за основното.
    Едни смятат, че приказката е забавление предимно, а други - че е част от възпитанието, съществе-
    на част. Аз съм от вторите. Децата възприемат директно онова, което им се поднася, май не правят
    много разлика между "приказното" и "реалното". Значи приказката трябва да е правдива. А като са
    малки, не можеш да четеш Андерсен в пълен обем, примерно. Защо Андерсен ли? Ами имам готов
    пример - по филмчето Ариел, по преработените версии, много го мразех това русалче. Защото не
    бих искала някой ден да видя рожбето толкова да лудне по "принца", щото да се раздели с гласа си
    или със семейството си, да се промени до дъно. Не искам тя заради единия любовен блян да се раз-
    дели със себе си. Е да, де, ама в пълния вариант на приказката, нещата са различни. Е, върнахме ру-
    салката от "изгнание", но само в пълния ѝ вариант.
    Няма "ново", няма "старо" ... има правилни и грешни послания. А това за приятелчето, дето се комен-
    тира тук - истинско е и е вярно. Може и да сте имали късмета да не ви е срещнал животът с подобен
    типаж, но аз съм имала. Не бих искала и детето ми да остане така "беззъбо", както Пиня.

    # 33
    • Мнения: 9 488
    Ама хайде да правим разлика между П–Р–И–К–А–З–К–А и  разказ по действителен случай Wink
    Нали има такава Peace
    И докато приказката е приказка-т.е. (цитирам уикипедия Wink)
    : "Приказка, наричана още народна приказка е фолклорен и литературен повествователен жанр, който се основава на измислени герои и събития.

    Приказката е тясно свързана с фолклора на отделните народи. В нея се срещат феи, елфи, гоблини, тролове, великани, вещици и животни, които говорят. Някои приказки са станали класика, като например приказките на Братя Грим, или тези на Ханс Кристиан Андерсен.

    Приказките са предназначени предимно за деца. Много от тях започват с "Имало едно време...".
    ..бива само да различаваме възрастовия диапазон за който е предназначена. Там е разминаването.

    # 34
    • в моя свят на мир и любов
    • Мнения: 1 996
    Като прочетох извода от приказката в първия пост, веднага се сетих за любимите на всички истории за Мечо Пух. Изключително поучителни, освен че са много забавни.
    Та в една от историите се разказваше как Мечо Пух заминава, и когато се завръща в дома си, намира Магарето настанено там. При това Магарето категорично му заявява, че това не е къщата на Мечо Пух, а винаги си е била на Магарето.
    Друга съвсем подобна история е, когато Заека пуска Бобъра в къщата си уж за ден. Бобъра се настанява трайно в дома му, променя цялата обстановка и накрая Заека остава без дом.

    Извода е горе-долу същия, само че поднесен по друг начин. Освен това историите в "Мечо Пух" имат не само завръзка и кулминация, както е в цитираната най-отпред приказка, а имат и щастлива ръзвръзка.

    # 35
    • Мнения: 5 940

    Та в една от историите се разказваше как Мечо Пух заминава, и когато се завръща в дома си, намира Магарето настанено там. При това Магарето категорично му заявява, че това не е къщата на Мечо Пух, а винаги си е била на Магарето.

    и аз за тази се сетих Simple Smile

    # 36
    • Мнения: X
    И в класиката има странни приказки.
    Няма да забравя, синът ми като беше малък, на една Коледа един от подаръци му беше луксозно издание на "Малката кибритопродавачка". Може би е бил на 4. Прочетох му я в празничната нощ, хем знаех края - момиченцето умира от глад, студ и мизерия. Като ревна това дете, ужас.  Не можахме дълго време да го успокоим.
    Дъщеря ми пък е отвратена от края на Червената шапчица - поренето на корема на вълка, и не може да разбере що за приказка е това.
    За Макс и Мориц  да не говорим. Всичко свършва с кръв, сополи и изкъртени зъби. 

    # 37
    • Мнения: 9 814
    Че какво толкова й има на съвременната приказка?
    Поне в нея никой не умира, не го тровят, не го изяждат, не му разпарят корема....

    # 38
    • Мнения: 4 555
    И на мен това ми беше първата мисъл. Т.е. по критериите за приказки, които не бих прочела, тази минава цензурата  Laughing

    # 39
    • Мнения: 35
    Приказки наистина има всякъкви - и едно време е имало "странни" приказки, и сега е така. Аз бих дала примера за Малечко Палечко на класическия Шарл Перо, където човекоядецът вместо да изяде седемте братя на Малечко Палечко, отрязва главите на собствените си дъщери по грешка....
    Цитираната от авторката приказка наистина е странно поднесена и не е подходяща за малки деца, но не повече от  "кървавата история" за Малечко Палечко.

    # 40
    • Мнения: 9 814
    Какво значи "малки деца"?
    Моето е на 6 години и тази приказка, разказана от мен, не му се стори нито идиотщина, нито пък странна.
    А отговори на някои нейни въпроси, свързани с посещенията на определено дете у дома.

    # 41
    • Мнения: 857
    Приказката е поучителна, само дето ако бях аз автор, може би щях да завърша как собственичката на дома вика полиция/банда/прокурор и изхвърлят самонастанилата се персона с парцалите и справедливостта "тържествува".

    Това е действителността - не бива да се доверяваш сляпо на всеки, защото не знаеш какво ти мисли. Но пък затова има начин да се справиш с всяка проблемна ситуация, най-често законен  Peace.

    # 42
    • Мнения: 1 420
    Тази приказка ми звучи така, сякаш на автора му се е случило нещо подобно и той решил да запознае малките читатели със ситуацията за да бъдат подготвени  Crazy Не, не бих чела такава приказка на децата ми.

    Пипи, Емил от Льоняберя  Peace страхотни книжки, пълни с весели детски емоции! И по принцип като вземам нова книжка, препрочитам набързо за какво става дума, преди да я прочета на децата  Grinning Не се знае следващия път дали няма да попадна на поучителна история за това как да се саморазправя със съседката, която си тупа мръсните покривки върху чистите ми чаршафи  Joy

    А за страшните и "кървави" приказки - да си призная, бяха ми интересни като поотраснах. Иначе за моите малчугани гледам да подбирам по-софт сценарии  Mr. Green

    # 43
    • Мнения: 19 338
    Тази приказка  да не е от една книга-25 приказки с поука?

    # 44
    • София
    • Мнения: 7 209
    Не е важно само за какво се говори в една детска книжка, а как се говори за това.
    В случая оставам с впечатлението, че авторът е силно некадърен.

    # 45
    • Мнения: 201
    Охххх... мен лично ме втриса от такива недомислици. За мен важат старите калсически приказки, с всичкото насилие в тях, което съвременните автори се стремят да избегнат. Аз чета "Вълка и седемте козлета" и "Червената Шапчица" с разпарянето на корема, чета "Малечко Палчеко" с все човекоядеца, който погрешка убива дъщерите си. Може би всяко дете ги възприеме различно, но моята не плаче. Мисля, че това ниво на насилие преминава в бутафория  и тя наистина го възприема като измислица, без да я е страх и да се разстройва.

    Тази история с кученцата за мен е пълен ужас. Няма нищо общо с детския мироглед. За моето дете би била скучна и объркваща. Ако не искате страшни приказки, четете си "Приказки по телефона" на Джани Родари, "Небивалици" на Доналд Бисет. Те са смешни, тъжни, абсурдни, но мисля, че децата ги възприемат много по-добре от някакви интерпретации на злободневни проблеми.

    # 46
    • Мнения: 753
    Това е причината да НЕ купувам приказки, които не знам/т.е.не съм ги чувала дори/

    Купувам класическите приказки,  на Славейков има много хубави стари книжки с приказките от нашето време.
    Класика са си!!!!И децата много ги харесват.
    Имаме подаръци разни нови, вярно страхотно направени, хубава хартия, гланцирани, ...........пълна ТЪПНЯ Joy /изв. се за израза /

    # 47
    • Мнения: 2 096
    Децата харесват приказни и вълшебни приказки, а не приказки с поуки тип басни.. книжките трябва повече да забавляват и по малко да поучават... така се създава любов към тях..

    # 48
    • Мнения: 9 814
    Аз пак да попитам- за деца на каква възраст говорим?
    Защото 6-годишното ми дете отдавна вече не се радва на приказки от типа на Пепеляшка, Спящата красавица, Червената шапчица и пр.
    Самото дете търси по-различния тип книга, по близка до реалния, а не приказен живот.
    Да, за 2-4-годишните детските версии на Братя Грим и Шарл Перо са идеални, но децата растат, с тях успоредно нарастват и изискванията към книгите.
    И началното училище е времето, в което книгата губи детето за свои приятел. Не защото децата не харесват да четат/да им се чете, а защото вече е нужно да им се предлага литература, сходна с интересите и възрастта им.

    # 49
    • Мнения: 3 453
    Мафани,
    според мен, специално тази книга в никакъв случай не може да бъде интересна за деца, над 4г. Приказките са идиотски и за деца до 4г, ама айде, да речем могат да се преглътнат.
    Аз имах предвид съвсем малките деца, до 3-4г. Peace
    Има подходяща литература за всяка възраст. Навремето все се намираха книги, които препрочитах по няколко пъти, независимо детската и тинейджърската ми възраст.

    # 50
    • Мнения: 9 814
    Hope, не визирам конкретно тази приказка, а това че, тук прочели-непрочели се дават квалификации, че съвременната литература за деца е пълна тъпня и пр.

    # 51
    • Мнения: 2 096
    Мафани,
    синът ми е на 3 и половина, но познатите класически приказки не четем.. няма как да говоря за друга възраст, защото нямам  опит, но Ники харесва близки смешни ситуации - като "шишко и рошко", или франклин, или джеферсън и приказки тип вълшебства - ленард или всякакви с магии.. басни и поуки не харесва..съвременната литература не е пълна тъпня.. но има и добри и лоши неща.. като във всичко

    # 52
    • Мнения: 7 821
    Моите наблюдения са, че най-малък избор има за възрастта между 5 и 7-8 г. Повечето книжки са или за по-малки деца или за по-големи. Ако детето не си пада по Пипи или Патиланци, почти няма какво да чете. Добре че издават Дал. Обаче за 10-11 г. и по-големи напоследък издават много и хубави книги, чак ми се иска пак да съм дете. Проблема е само, че моя чете бързо и не му насмогвам. А наблизо нямаме библиотека  Sad.

    # 53
    • Мнения: 4 806
    Ели, с последното си много права. Моята щерка е на близо 6 и напоследък
    имаме точно този проблем в книжарниците - или е за по-малки, или е за по-големи дечица.

    # 54
    • София
    • Мнения: 7 209
    Да подскажа любима авторка - Туве Янсон.
    Предговорът на "Невидимото дете" започваше с:

    Мили деца от 6 до 66 години,...

    # 55
    • Мнения: 19 338
    А енциклопедии някакви няма ли? Според мен те са точно за възраст над 5г.

    # 56
    • Мнения: 9 814
    А енциклопедии някакви няма ли? Според мен те са точно за възраст над 5г.

    Много деца не се интересуват от енциклопедии.
    Колкото и по детски да са представени фактите, често остават неразбрани.

    # 57
    • Мнения: 804
    Преди мноого години бях купила тритомна руска детска енциклопедия. Може и някои от вас да я имат от детството си.
    Нещата са поднесени с малко думи и много картинки. Внукът ми, който през декември ще стане на 6 я разглежда с интерес, но иска да му прочета само някои неща, които му се струват забавни. С удоволствие обаче слуша когото му четат романите на Астрид Лингрен, Туве Янсон, Ерих Кеснер...   Дори и моята измислена история за мечето Немеестрахотнищо.

    Та мисълта ми е, че ако енциклопедията е направена добре, тя може да бъде интересна за различните възрастови групи, но в никакъв случай не може да измести една хубава и добре написана детска книжка.

    # 58
    • Мнения: 3 405
    Не е важно само за какво се говори в една детска книжка, а как се говори за това.
    В случая оставам с впечатлението, че авторът е силно некадърен.

    Дайте го тоя автор, де Simple Smile

    Ние имаме книга от поредицата "Приказки за лека нощ" - "Лека нощ, мамо!"
    Много рядко четем текста, повече сме на картинки, защото преводът е тромав и не увлича. Историите отново са поучителни, за нещата от живота.
    При подходящ превод щяха да са интересни.

    # 59
    • София
    • Мнения: 816
    Е ти какво предлагаш, примерно вълкът не яде седемте козлета,шапчицата и бабите,щото е веган.Пък вещица от,,Хензел и Гретел,, е на Велики пост.,,Бременските музиканти ,,са на турне и послендата им изява е Каварна. Grinning
    Примерно като не намирах нещо за поотрасналото ми момче, Джани Родари ми върши работа.Емилиян Станев,Карел Чапек.

    # 60
    • Мнения: 23
    Всъщност в днешно време тази приказка е доста поучителна. На малко дете не бих я чела,защото то няма да я разбере,но едно 5-6-7 годишно дете,след кратко обяснение на поуката със сигурност ще схване смисъсла на приказката.

    # 61
    • София
    • Мнения: 1 178
    Да,приказката е поучителна,на мен доста ми хареса сюжетът.Поуката също-но тя не е толкова да не бъдем щедри и добри,а да правим по-добра преценка на приятелите си и да не бъдем наивни и да позволяваме да ни се качват на главата.Това обаче едно малко дете няма как да го разбере,преди да придобие някакъв опит в живота.Не бива обаче и след като му се прочете приказката да остане с нагласата,че всички приятели са такива.Струва ми се по-подходяща за възрастта,в която се чете за Хитър Петър,мечката и дърваря(че лоша рана се затваря,но лоша дума не се забравя) и т.н.

    # 62
    • Мнения: 23
    Да,приказката е поучителна,на мен доста ми хареса сюжетът.Поуката също-но тя не е толкова да не бъдем щедри и добри,а да правим по-добра преценка на приятелите си и да не бъдем наивни и да позволяваме да ни се качват на главата.Това обаче едно малко дете няма как да го разбере,преди да придобие някакъв опит в живота.Не бива обаче и след като му се прочете приказката да остане с нагласата,че всички приятели са такива.Струва ми се по-подходяща за възрастта,в която се чете за Хитър Петър,мечката и дърваря(че лоша рана се затваря,но лоша дума не се забравя) и т.н.

    Мда,именно.
    Има приказки,които са за различни възрасти.
    Специално тези,със житейските поуки са за по-големи деца.

    # 63
    • Мнения: 8 999
    Вече мога да оценя ползата от тази приказка. Погледнете в тази тема:
    http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=533629.0

    # 64
    • Мнения: 4 806
    Искам да помоля за името на автора и на книгата. Види ми се, че ще трябва да я четем вкъщи.  Mr. Green
    Тя, онази тема, почти преразказва приказката, чак не е за вярване. Благодаря.

    # 65
    • София
    • Мнения: 2 901
    На мен тази приказка ми напомни на нещо, свързано с Мечо Пух... Да не говорим, че ако героите бяха други животни и всичко се развиваше в гората (примерно Лисицата ако беше неблагодарния гост...) щеше да се възприеме далеч по-различно.

    Мисля, че ако имаше и оправяне на ситуацията накрая, типично за повечето приказки "доброто да победи злото", щеше да е коренно различно. Така поднесена поуката, ми е нелепа!

    Нищо чудно преводът също да е ужасен!

    Не бих чела такива неща вкъщи - не защото са съвременни, а защото са направени посредствено. Прекалено плоско ми изглежда. Да не говорим, че стигам до извода, че я няма една друга характерна особеност на приказките - красивия език, богатия език. Не можеш просто да я поднесеш историята като съвкупност от действие и диалог. Трябва да я има тази сладкодумност, описателност. Защото децата ги учим и на език, а не просто на това да приемат и предават съществена информация.

    # 66
    • София
    • Мнения: 1 648
    Може да съм идеалист, но не ми допада тази "приказка". Би трябвало децата да вярват в доброто и да са склонни да помагат на хора в нужда без значение от рисковете. Поне приказите винаги са защитавали доброто в хората и накрая то винаги побеждава - може да е измислено, но не смятам, четрябва да захранваме децата с цинизъм от най-ранна възраст, така или иначе няма да избягат от него, когато пораснат   Thinking

    # 67
    • Мнения: 503
    Може да съм идеалист, но не ми допада тази "приказка". Би трябвало децата да вярват в доброто и да са склонни да помагат на хора в нужда без значение от рисковете. Поне приказите винаги са защитавали доброто в хората и накрая то винаги побеждава - може да е измислено, но не смятам, четрябва да захранваме децата с цинизъм от най-ранна възраст, така или иначе няма да избягат от него, когато пораснат   Thinking
    Подкрепям напълно. Не бих прочела такава приказка на детето си. Предпочитам да помогне на човек и последният да злоупотреби с гостоприемството на детето ми (тогава детето ще мисли как да оправи положението, може дори да бъде добър урок по твърдост за него), отколкото да съм възпитала егоист, който няма да помогне, все от страх да не го "минат". То че няма да му избяга и този момент, няма, но нека придобие необходимите умения за справяне в подобни ситуации от опит и съвети, не от ранна детска възраст, когато още си развива въобще идеята за хората.

    # 68
    • Мнения: 9 814
    Така ли се възпитават егоисти?
    Ми то по тази логика с другия вариант на приказката други може да се притесняват, че възпитават дупедавци.

    # 69
    • Мнения: 503
    Така ли се възпитават егоисти?
    Ми то по тази логика с другия вариант на приказката други може да се притесняват, че възпитават дупедавци.
    Егоистите не се възпитават само с приказки, но подобни приказки помагат. Не бих искала детето ми един ден да има възможност да помогне на човек в нужда и да не го направи. Разбира се, не става въпрос да приюти който и да е, но за човек, който му е приятел или за който е преценил, че няма да му съсипе спокойствието с присъствието си вкъщи, държа поне да обмисли сериозно възможността да му помогне, а не да я е отрекъл 30 години преди да му се даде въобще тази възможност, защото мама го била възпитавала така.

    # 70
    • Мнения: 5 877
    Много тъпичко като за приказка, то няма сюжет, сал една поука, и то каква - "не помагай на другите, те не заслужават".

    Но иначе не съм съгласна, че само старите струват. Напротив, виждала съм великолепни нови книжки, които чета на детето с кеф. Друг е въпросът, че някои бг издателства смятат, че "щом е за деца, всичко става" и карат както дойде, особено що се отнася до съдържанието, с идеята, че никой няма да си даде труда да го чете в книжарницата.
    "Хермес" категорично е от жълтите издателства, книгите им за възрастни също.

    # 71
    • София
    • Мнения: 1 648

    Ми то по тази логика с другия вариант на приказката други може да се притесняват, че възпитават дупедавци.

    Има доста вярно и в това. Аз бих направила приказката по скоро така: история за нахалното куче, което злоупотребява с гостоприемството на приятелите си и накрая всички престават да му помагат. Така детето ще е наясно, че нахалството е нещо лошо, че не си струва да помага на нахалници, но няма директно да му се набива в главата псевдопоуката "не помагай на никой, за да не се прекараш". Винаги има повече от един начин да се изрази някаква мисъл, а особено когато става въпрос за деца, човек трябва да е особено внимателен. По този начин, тази приказка не само че не учи на нищо полезно, но и възпитава откровен егозиъм.

    # 72
    • Мнения: 3 423
    Това е кавър на "Лисицата и заека ", само че в старата приказка не е казана така директно поуката, което е и доста по интелигентно поднасяне, позволяващо свободно тълкуване и размишление.

    # 73
    • Мнения: 1 072
    Еми то и класиката на Андерсен е доста зловеща, пък е издържала на времето. Сина ми плака, а после се буди през нощта, че и от време на време се сеща пак за малката кибритопродавачка  Crazy От тогава като не ми харесва нещо - редактирам в крачка Mr. Green Купувам и боклуци (те не си личат преди да ги прочете човек) заради илюстрациите и ако се налага - измислям своя история Wink
    Иначе тази приказка определено не става за 9-месечно бебе Rolling Eyes За по-големи момиченца, които често са използвани от по-нахакани връснички може и да има смисъл. Като цяло е повърхностна, но не е и нужно да се усложнява за едно дете. Става и за моя син, който ако има една риза - и нея ще свали за другарчетата си. Толкова щедър и алтруистичен, че наистина много се притеснявам да не го смачка този свят Rolling Eyes Close

    # 74
    • Някъде по Дунава
    • Мнения: 4 765
    Аз не бих чела подобна приказка. Много ми харесват приказките на изд. Хермес, серията Да живеят приказките. Те не са б ългарски, но са интерсни, с поука достъпна за децата и с хубави картинки.

    # 75
    • Мнения: 1 253
    Пълна простотия.
    Flip, Victory, съгласна Сэм с вас. Искам да искат да са добри. Поне още малко...

    # 76
    • Мнения: 0
    Каква била изненадата на стопанката, когато заварила багажа си, струпан пред къщата. Роси я била изгонила от собствения и дом и от балкона и извикала да се маха.

    "По този жесток начин Пиня разбрала, че не бива да бъде толкова щедра и добра, защото не всички могат да го оценят."


    Цитирала съм много точно последното изречение от приказката...

    Аз ли нещо не съм добре?-питам. На това ли учим децата си от малки? Каква трябва да е поуката в случая? Не, че не е ясна, ама...
    Втрещих се, не крия. Невинна наглед приказка, а толкова показателна. Не бих я чела на детето си.
    Всъщност, не зная точно защо пускам темата. Може би, за да си сверя часовника.
    Бихте ли чели тази приказка на детето си?

    Книгата се казва "Приказки за лека нощ" - на издателство Хермес


    Бих да !  Peace И онази за обущаря и джуджетата бих им чел .. макар че едва ли ще я разберат както аз  Peace

    Има я и тук даже :

    http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=794

    Както се казва - нищо ново под слънцето  Crossing Arms


    # 77
    • Мнения: 14
    Аз не бих чела такава приказка. Не знам какво става в днешно време с хората-но според мен децата трябва да се учат да са добри и да помагат на всички, а не да са егоисти и мними особено към приятелите си, какво общество очакваме иначе-ако  ги учим да се съмняват, да се страхуват и да не помагат, какво ще постигнем ако още в тази възраст убием надеждата, радостта, искреността, мечтите и вярата във вечната победа на доброто-после се питаме-защо обществото ни е заразено с егоизъм, дребнавост, пресметливост, алчност...
    Пожелавам ви прекрасни, вълшебни приказки и щастливи деца...

    # 78
    • Мнения: 164
    Тази приказка, определено е за 10 год. деца, и нагоре.
    Като засегнахте темата за класиките в приказките- има и доста шокиращи, нищо ,че са от Братя Грим. Хензел и Гретел -класика в хоръра, избягвам да я разказвам.

    # 79
    • Мнения: 1 589
    Какво им има на приказките?Напоследък има много теми относно приказни герои,злодеи...И така не можах да разбера на" Хензел и Гретел "какво  не и харесвате?Повечето от тези приказки,които сега отричате и на нас са ни ги чели нашите родители.И какво ни има,не сме станали хора ли?

    # 80
    • Мнения: 164
    Кое точно в Хензел и Гретел е за малко дете. Оставям настрана факта, че бабата подготвя пещ, в която живи ще изпече децата. А началото на приказката-били бедни, нямали за храна и какво чуват децата- Понеже няма за храна, да ги закараме утре в гората и ги оставим там. За нас да има-те да се спасяват. Shocked Как го разказвате точно този момент и го обяснявате???Звучи абсурдно и страшно не само за малко , а и за по-голямо дете.

    # 81
    • Мнения: 503
    Кое точно в Хензел и Гретел е за малко дете. Оставям настрана факта, че бабата подготвя пещ, в която живи ще изпече децата. А началото на приказката-били бедни, нямали за храна и какво чуват децата- Понеже няма за храна, да ги закараме утре в гората и ги оставим там. За нас да има-те да се спасяват. Shocked Как го разказвате точно този момент и го обяснявате???Звучи абсурдно и страшно не само за малко , а и за по-голямо дете.
    Ох, горките! Ще се травмират психически! Тази приказка са ми я чели като малка и нямах никакъв проблем с родителите, гората, вещицата, пещта и всякаквите други. То е ясно, че ако човек е беден, не трябва да си оставя детето, но статистически погледнато повечето деца, чули приказката за Хензел и Гретел, не оставят децата си като пораснат, а домовете за сираци са пълни с цена, чиито биологични родители надали са чули и една приказка в живота си. Това са вълшебни, битови и всякакви там приказки, децата правят разлика между тях и реалността. И не обяснявам много момента, по-интересно е там, където Хензел и Гретел виждат къщичка от сладкиши и т.н. Въобще, да вземем да увием децата в памук и да ги държим така, докато не навършат 18! Големи специалисти станахме, вече и в приказките, предназначени специално за деца, открихме проблем и се правим на великите психолози, все едно разбираме влиянието на приказката върху детето. Както ни е влияла на нас, така ще влияе и на другите деца. Ти като малка да си била ужасена от постъпката на родителите на Хензел и Гретел? Дори да ти е направило впечатление, мама ти е обяснила, че родителите не трябва да изоставят децата си, и дотам се е приключил въпросът. И какво въобще сте заобяснявали всичко?! На вас така ли всяка прашинка във въздуха са ви обяснявали? Ако детето попита нещо от типа "как може", ще обясня, че това е приказка и т.н. в реалния живот не е точно така (въпреки че в реалния живот като нищо може да е по-зле) и толкова. Вие вече се втелясвате какво щели да разберат децата, все едно те са първите, които ще чуят приказката.

    Последна редакция: сб, 29 яну 2011, 10:17 от Victory

    # 82
    • Мнения: 164
    Приказките на братя Грим не са за деца.Първоначално са се чели по салоните за забавление на аристократите.
    След първото издание, братята са били критикувани за суровостта на някои от приказките и са ги преработили. Тоест, достигналото до наши дни е вече преработено издание.

     Ами приказката за  Малечко Палечко ?... Заклал, обезглавил седмете си дъщери, кървища, жена му пищяла...  Тя не стига, че самата приказка е идиотска и грам не ми харесва, ами...кому е нужен този хорър? Защо да правя интерпретации?
     Моят поглед е малко по-друг точно за Хензел и Гретел и Малечко Палечко. Не ме притесняват чак толкова бруталните сцени на изяждане и клане ,както писах по-горе, колкото друго. Ами в тези две приказки не се знае реално кои са злодеите.Това са  родителите изоставили децата си в гората, защото нямали ПАРИ да ги гледат .Че това е свръх тъпня и никога, ама никога ние не бихме направили това с децата си. Ама никога, дори ако нямаме стотинка ..
    Дори не схващам каква е "поуката" от това. Че парите и глада са над всичко? Или че децата могат и сами да се оправят.... Отврат направо..  Shocked
    И тъкмо заради това изоообщо не  се занимавам интерпретирам, ами направо спестявам на децата си тези двете приказки.

    # 83
    • Мнения: 503
    Че парите и глада са над всичко? Или че децата могат и сами да се оправят....
    Че родителите не винаги са по-мъдри и по-умни от децата. А самите деца, които чуят за две деца, които се справят сами, дори добиват кураж, че каквото и да стане, не се мре, а се търси изход и решение. При това намират и приключения. Един вид мама и тати не са целия свят, и без тях никой не умира.

    # 84
    • Мнения: 145
    Че парите и глада са над всичко? Или че децата могат и сами да се оправят....
    Че родителите не винаги са по-мъдри и по-умни от децата. А самите деца, които чуят за две деца, които се справят сами, дори добиват кураж, че каквото и да стане, не се мре, а се търси изход и решение. При това намират и приключения. Един вид мама и тати не са целия свят, и без тях никой не умира.
    Това е виждането на голям човек. Едва ли 3-4 годишни деца ще могат да си вземат някаква поука от идиотската постъпка на двама родители, решили да се отърват от децата си. Моята дъщеря много се натъжи, когато четохме за първи път тази приказка. После непрекъснато ме питаше дали ако останем без храна ще я пратя в гората да я  изядат. Моя е грешката, че прочетох приказката сега, може би е рано за 4 годишно дете, да възприеме тази история и да си вземе поука.

    # 85
    • Мнения: 503

    Това е виждането на голям човек. Едва ли 3-4 годишни деца ще могат да си вземат някаква поука от идиотската постъпка на двама родители, решили да се отърват от децата си. Моята дъщеря много се натъжи, когато четохме за първи път тази приказка. После непрекъснато ме питаше дали ако останем без храна ще я пратя в гората да я  изядат. Моя е грешката, че прочетох приказката сега, може би е рано за 4 годишно дете, да възприеме тази история и да си вземе поука.
    Аз точно в такъв момент бих се възползвала от случая да й обясня, че добрите родители не правят така и т.н. Много подходящ момент да й насочиш вниманието към това, че се грижиш за нея, независимо колко пари имаш. Освен това децата насочват вниманието си повече към частта с преживяванията на децата в гората, за пръв път чувам, че дете се е притеснило от родителите, които оставят децата в гората. Сигурно преди това не е чувала приказки за бедни... дърводелци и семейства, които имат само къшей хляб за вечеря (преносно казано)? А е пълно с такива приказки и ако не е чувала от тях, нищо чудно да не разбере Хензел и Гретел.

    # 86
    • Мнения: 164
    Не знам дали аз се правя на психолог или някой друг, но поне има достатъчно литература в нета за анализ и мислене относно темата. 

    Немските народни приказки, събрани от братя Грим, не са смятани за истории, подходящи за деца. Вещици, гоблини („таласъми“), тролове („зли великани“) и вълци дебнат в тъмните гори до гримовите едновремешни села и в дълбоките гънки на психиката на изолираните немски градове-държави от онова време. Съвременните психолози и етнолози намират в приказките на Братя Грим доста емоционална тревога, страх от изоставяне, родителско насилие , приказки, които често се четат преди заспиване  .Така например в книгата си „Психоанализа на вълшебната приказка“ детският психолог Бруно Бетелхайм казва,че познатите приказки на Братя Грим са фройдистки.
    Според Б. Бетелхайм добрата вълшебната приказка,е тази, която „развлича детето му помага да опознае себе си и благоприятства неговото личностно развитие“. „Детето, казва той, е раздирано от страхове, от бушуващи емоции (страх, гняв, омраза), които то все още не владее.
    “Вълшебната приказка не трябва да бъде обяснявана на детето” казва той. Те   предлагат на детето решения, които то може да схване според нивото на своето развитие и разбиране. Бетелхайм уточнява: "Ако приемем, че тези истории  описват реалността, очевидно те са възмутителни, жестоки, садистични за едно незряло дете.

    Аз приключвам участието си в дискусията тук ,всеки да разказва каквото си иска на децата. Негови са. Аз на моите две деца и внуче на 2 години съм разказвала и разказвам приказки за забавление и събуждане на любопитството. Разговорите за нещата от живота- на подходящата възраст, с подходящи думи.

    # 87
    • Мнения: 723
    Аз днес четох  на сина ни "Храбрият шивач",поместена в сборник класически приказки,
    поне четири пъти се натърти,че  шивачът бил дребен и самонадеян,но бил самонадеян най-вероятно,защото бил дребен,
    в края  на приказката-шивачът победил великаните,защото бил самонадеян,а бил самонадеян,защото бил дребен....,
    сега се чудим с мъжа ми дали издателят е бил дребен и се възхвалява,или пък е висок и не харесва дребните хора....
    а,да и Шивачът казал на краля/,който го помолил да го спаси от двамата великани и в замяна щял да му даде половината кралство/,чи иска и дъщеря му за жена,защото по принцип така се правело,....
    да се смее ли човек,да плаче ли....аз се смях,де....
     

    Последна редакция: сб, 29 яну 2011, 18:48 от Еластина

    # 88
    • Мнения: 2 658

     Ами приказката за  Малечко Палечко ?... Заклал, обезглавил седмете си дъщери, кървища, жена му пищяла...  Тя не стига, че самата приказка е идиотска и грам не ми харесва, ами...кому е нужен този хорър? Защо да правя интерпретации?
     Моят поглед е малко по-друг точно за Хензел и Гретел и Малечко Палечко. Не ме притесняват чак толкова бруталните сцени на изяждане и клане ,както писах по-горе, колкото друго. Ами в тези две приказки не се знае реално кои са злодеите.Това са  родителите изоставили децата си в гората, защото нямали ПАРИ да ги гледат .Че това е свръх тъпня и никога, ама никога ние не бихме направили това с децата си. Ама никога, дори ако нямаме стотинка ..
    Дори не схващам каква е "поуката" от това. Че парите и глада са над всичко? Или че децата могат и сами да се оправят.... Отврат направо..  Shocked
    И тъкмо заради това изоообщо не  се занимавам интерпретирам, ами направо спестявам на децата си тези двете приказки.



     Shocked  Shocked  Shocked

    Иzвинявам се предварително zа поста не по темата иzобщо, но тоя път останах беz думи, честно. Не ми се беше случвало да ме копират и то дословно. Това цитираното горе е почти иzцяло копиран мой пост от преди няколко дни в една друга тема. Това, раzбира се, може да се види по датите на самите постове... а да, и "z"тата са поправени, щото моите си ги пиша така  Rolling Eyes
    Та така, не zнам да се лаская ли, да се драzня ли, дето се вика, ама ми иzглежда доста... хм... идиотско някакси. Все едно да чуеш собствените си думи от устата на друг човек...  Има лесен начин, пускаш норамален цитат, пишеш "Съгласен съм" и толкова, какво му е лошото, всички парвим така, да му се не види....

    mosha66, ако това по някакъв начин се повтори, ще уведомя модератор неzабавно. 

    Поредактирах се малко, че като видях.. бях писала доста объркано, явно в първия момент на яд. Още си ме е яд де...

    Последна редакция: сб, 29 яну 2011, 20:24 от Сова

    # 89
    • Мнения: 503
    Shocked  Shocked  Shocked

    Иzвиняваям се предварително zа поста не по темата иzобщо, но малко останах беz думи. Не ми се беше случвало да ме копират и то дословно. Това цитираното  горе е дума почти иzцяло копиран мой пост от преди няколко дни в една друга тема. Това раzбира се може да се види по датите на самите постове... а и "z"тата са поправени, щото моите си ги пиша така  Rolling Eyes
    Та така, не zнам да се лаская ли, да се драzня ли, ама ми иzглежда доста... хм... идиотско някакси.
    mosha66 ако това по някакъв начин се повтори, ще уведомя модератор неzабавно. Някак ми е неприятно и меко каzано се почувствах странно...
    И на мен веднъж ми изкопираха половин статия от блога, а под "новата" статия се изляха коментари колко била професионална... Говорих с "авторката" и моят "принос" беше премахнат. Следи известно време за други подобни изцепки и уведоми модераторите, ако трябва. Много е неприятно така.

    # 90
    • Мнения: 164
    Включвам се да пиша за недоразумението, което се е получило. Да, има цитат на съфорумка, но не с цел да я копирам, защото не мога да формулирам две изречения, а
    за да посоча аналогия с мое мнение, посочено в по-горните ми постове. В бързината съм забравила да посоча , че това е мнение на друга съфорумка, която също мисли по този начин, за което и се извинявам. Грешката е неволна и не с цел- copy-paste.
    Стана ясно, че не само аз мисля за приказката по този начин, има и други майки, то е ясно от написаното от мен по-горе.

    # 91
    • Мнения: 503
    Включвам се да пиша за недоразумението, което се е получило. Да, има цитат на съфорумка, но не с цел да я копирам, защото не мога да формулирам две изречения, а
    за да посоча аналогия с мое мнение, посочено в по-горните ми постове. В бързината съм забравила да посоча , че това е мнение на друга съфорумка, която също мисли по този начин, за което и се извинявам. Грешката е неволна и не с цел- copy-paste.
    Стана ясно, че не само аз мисля за приказката по този начин, има и други майки, то е ясно от написаното от мен по-горе.

    Можеш да опишеш съгласието си с мнението на форумката, като изкажеш своето, явно идентично, мнение със свои думи. Можеш да копираш поста й с бутона "Цитат", за да личи, че тя го е писала, да го поставиш в отговора си и да сложиш тази Peace емотиконка отдолу. Останалото е плагиатство.

    # 92
    • Мнения: 21 604
       Ами приказка като приказка. Предполагам, че не очаквате от устата на всеки автор на приказки да се лее вселенската мъдрост и тя да е крайна инстанция. В случая с двете кучета бих прочела приказката. Защото в живота се случват такива работи не само с кученца, ами и с хора. Това не значи, че всеки случай на предложено жилище на приятел непременно ще завърши с присвояване. Както и че всяка поука от класическа приказка важи за всеки конкретен случай и предлага готов модел на поведение. Не на всеки приятел като позволиш да ти се качи на главата ще те изрита. Обаче ето че това куче, е направило така. Що да не го прочета на хлапето?
       Поуките на приказките не са нещо, което да е като математическа задача. Те предлагат модел, но не и готово решение, както пословиците, поговорките - в някои случаи важат, в някои не.
       Ние четем вкякакви приказки, някои не са толкова хубави като класическите, други са, но не са реалистични, трети са направи абсурдни - като Доналд Бисет, например. Децата прекрасно възприемат разнообразието и вариантността в историите и историйките.
      В случая, тая Пиня ли беше, е пострадала, вероятно ще продължим известен диалог, къде ще иде да спи и какво ще стане после с лошото кученце - и толкоз.
     

    Последна редакция: вт, 01 фев 2011, 10:22 от Iris04

    # 93
    • Мнения: 1 589
    Това са приказки,написани за деца,оцелели във времето ,четени и препрочитани.Да,някои са за по-големи,други за по-малки деца.Психиката на децата не е толкова крехка,колкото ние си мислим и не се плашат толкова лесно.И пак ще го напиша-най-важно е ние как ще обясним приказката след това,на какво ще наблегнем,какво искаме да разбере детето...Ако искаме да бъде уплашено-ще успеем,да.Ако искаме да изградим определено положително отношение в детето-пак ще успеем.

    # 94
    • Мнения: 1 217
    _Hope_, благодаря, че сподели.  bouquet  Да предупредя и тук за крайно неподходящата приказка за деца " Вълкът и агнето ", след като разкъсва дружелюбното агне има текст-подсказка да не би някой да се обърка: " Поуката е, че ако някой е лош и зъл, все ще си намери причина да нападне ". скоро реших да четем нещо по-весело и забавно з алека нощ, за да не сънува кошмари и чудовища, и взех " Патиланци ". Е, главата " За грозде " в никакъв случай не я четете на децата си или имайте предвид, че трябва да прескачате и да внимавате. Методите, с които са се опитвали да накарат магарето да тръгне са описани доста цветно, дали ще издекламирате тях или откъс от Стивън Кинг-еднакъв ще е ефектът.

    # 95
    • Мнения: 503
    Намерете стари класически приказки или тези от вашето детство. Новите измишльотини са плоски и прости, прости, че чак за нищо не стават.

    # 96
    • Мнения: 66
    Намерете стари класически приказки или тези от вашето детство. Новите измишльотини са плоски и прости, прости, че чак за нищо не стават.

    Тук съм напълно съгласна с теб.  Peace

    # 97
    • София
    • Мнения: 1 648
    ... реших да четем нещо по-весело и забавно з алека нощ, за да не сънува кошмари и чудовища, и взех " Патиланци ". Е, главата " За грозде " в никакъв случай не я четете на децата си или имайте предвид, че трябва да прескачате и да внимавате. Методите, с които са се опитвали да накарат магарето да тръгне са описани доста цветно, дали ще издекламирате тях или откъс от Стивън Кинг-еднакъв ще е ефектът.

    Е, ама прекалявате вече! Шарл Перо и братя Грим не били подходящи (нищо, че сума поколения са израсли с тези приказки и нищо им няма, ама нейсе), ама щом и Патиланците вече травмират нежната детска психика, значи на зле отиват работите...

    http://chitanka.info/lib/text/2814/8#textstart

    Та кое точно е толкова страшно в "За грозде"?

    # 98
    • Мнения: 503
    ... реших да четем нещо по-весело и забавно з алека нощ, за да не сънува кошмари и чудовища, и взех " Патиланци ". Е, главата " За грозде " в никакъв случай не я четете на децата си или имайте предвид, че трябва да прескачате и да внимавате. Методите, с които са се опитвали да накарат магарето да тръгне са описани доста цветно, дали ще издекламирате тях или откъс от Стивън Кинг-еднакъв ще е ефектът.

    Е, ама прекалявате вече! Шарл Перо и братя Грим не били подходящи (нищо, че сума поколения са израсли с тези приказки и нищо им няма, ама нейсе), ама щом и Патиланците вече травмират нежната детска психика, значи на зле отиват работите...

    http://chitanka.info/lib/text/2814/8#textstart

    Та кое точно е толкова страшно в "За грозде"?
    Прочетох я и не видях проблем. Колкото до Шарл Перо и Братя Грим, четем предимно тях, както и други известни автори, в оригинал, защото съвременните приказки са толкова глупави, че не може да бъде. Не смятам, че приказките, с които и аз съм израснала, могат да навредят. Нито съм била травмирана, нито съм имала проблеми от странен характер, каквито се описват тук като резултати от тези страааашни приказки.

    # 99
    • Мнения: 1 217
    ... реших да четем нещо по-весело и забавно з алека нощ, за да не сънува кошмари и чудовища, и взех " Патиланци ". Е, главата " За грозде " в никакъв случай не я четете на децата си или имайте предвид, че трябва да прескачате и да внимавате. Методите, с които са се опитвали да накарат магарето да тръгне са описани доста цветно, дали ще издекламирате тях или откъс от Стивън Кинг-еднакъв ще е ефектът.

    Е, ама прекалявате вече! Шарл Перо и братя Грим не били подходящи (нищо, че сума поколения са израсли с тези приказки и нищо им няма, ама нейсе), ама щом и Патиланците вече травмират нежната детска психика, значи на зле отиват работите...

    http://chitanka.info/lib/text/2814/8#textstart

    Та кое точно е толкова страшно в "За грозде"?
    " Дългоушко само това чака. Прикова в земята двата крака и не мръдна вече. ....Вик и бой, и крясък ! Нищо не помогна ! " , това как ти се струва за приказка за лека нощ на 4 годишно момиченце ? Най-мразя оригиналничене относно чуждите деца. Звучи като " ама как така не са ви удобни обувките, досега нито един клиент не се е оплакал !!! ". Всяка майка си познава рожбата най-добре и ако знам, че нещо ще я разплаче хич не ме интересува дали е от Грим, Прим или разказвачът на Белия дом.

    # 100
    • Мнения: 503
    " Дългоушко само това чака. Прикова в земята двата крака и не мръдна вече. ....Вик и бой, и крясък ! Нищо не помогна ! " ... и ако знам, че нещо ще я разплаче ...
    Детето ти на 4 години ще се разплаче от това? newsm78

    # 101
    • Мнения: 7 821
    ... това как ти се струва за приказка за лека нощ на 4 годишно момиченце ?
    Струва ми се лош избор от страна на родителя.

    Патиланци е част от задължителната литература за 2-ри клас, т.е. за 8-9 годишни. Има и други неща неподходящи за 4 годишни, но това не ги прави лоши, а само неподходящи  Wink.
    Друг е въпроса доколко тя е изобщо интересна на съвременните деца независимо от възрастта им.

    # 102
    • Мнения: 1 217
    Ами на книгата никъде не е обозначено за каква възраст е подходяща. Не помня кога точно са ми я чели, явно съм била по-голяма щом си спомням само, че е смешна. Естествено че спестих на детето си неподходящия текст.
    " Дългоушко само това чака. Прикова в земята двата крака и не мръдна вече. ....Вик и бой, и крясък ! Нищо не помогна ! " ... и ако знам, че нещо ще я разплаче ...
    Детето ти на 4 години ще се разплаче от това? newsm78
    Да, плаче. И за къде-къде по-незначителни несправедливости от филмчета, въпреки, че съм и обяснила, че това са само мърдащи рисунки и измищльотини и не се случват наистина се е случвало да заплаче , чудно ти е, че има толкова чувствителни деца ли ? Всъщност не мисля че е твоя работа да определяш кое е подходящо и кое не за детето ми, както и да гадаеш кое ще го натъжи и кое не. Няма как да го познаваш по-добре от мен.

    # 103
    • София
    • Мнения: 5 079
    Не бих го нарекла приказка, пълна идиотщина е за мен, не разбирам как подобни взаимоотношения могат да бъдат насочени за и към такава аудитория, най - малкото пък осмислени от нея... ooooh!

    # 104
    • Мнения: 503
    Да, плаче. И за къде-къде по-незначителни несправедливости от филмчета, въпреки, че съм и обяснила, че това са само мърдащи рисунки и измищльотини и не се случват наистина се е случвало да заплаче , чудно ти е, че има толкова чувствителни деца ли ? Всъщност не мисля че е твоя работа да определяш кое е подходящо и кое не за детето ми, както и да гадаеш кое ще го натъжи и кое не. Няма как да го познаваш по-добре от мен.
    Аз пък смятам, че не си научила детето на основни неща в този свят, за да се разплаква от 2 думички в цяло изречение, как лапетата не могли да мръднат магарето ooooh! Who cares?! Дано надрасне проблемът с възприятието, защото до няколко години ще чуе, а може би и ще стане свидетел на по-покъртителни неща, които просто са нормални и не могат да бъдат избегнати.

    # 105
    • София
    • Мнения: 1 648
    Цитат на: Кънки с остър връх

    " Дългоушко само това чака. Прикова в земята двата крака и не мръдна вече. ....Вик и бой, и крясък ! Нищо не помогна ! " , това как ти се струва за приказка за лека нощ на 4 годишно момиченце ?

    Тези три думички ли трябва да засенчат Стивън Кинг? Извинявай, права си, че най-добре си познаваш детето, но едно е да спестиш три думички в приказката, друго е да изпадаш във високопарни излияния как "Патиланци" е хорър, Ран Босилек конкурира Стивън Кинг и родителите в никой случай не трябва да четат "За грозде" на децата си.

    Отделен е въпросът как ще опазиш детето си от гледката на истинско магаре/кон, което се инати или бави и мургавият стопанин го налага с пръчка? Да, 21 век е, но такива гледки все още не са рядкост дори в града, а за провинцията да не говорим. Или детето ти не излиза от барокамерата?

    Мисля, че от теб зависи как детето ще възприеме един или друг текст. Епизодът с магарето, което го возят в каруца, е изключително комичен и всяко детенце би се посмяло на него, ако родителят умее да го поднесе. Сестра ми беше на 3 и половина, когато се заливаше от смях на Патиланци и една от любимите й игри беше да имитира баба Цоцоланка. Книгата е много мила и забавна, а доколкото има някои архаизми в нея, не е проблем да се спестят или променят. Във всеки случай нямаш право да даваш съвети как книгата не ставала за четене - както ти си познваш най-добре своето дете, така всеки друг познава своето, и има много деца, които биха се смяли, а не ревали на "За грозде".

    Последна редакция: ср, 02 фев 2011, 13:44 от Flip

    # 106
    • Мнения: 503
    Цитат на: Кънки с остър връх link=topic=527635.msg17691187#msg17691187 розде"?
    [/quote
    " Дългоушко само това чака. Прикова в земята двата крака и не мръдна вече. ....Вик и бой, и крясък ! Нищо не помогна ! " , това как ти се струва за приказка за лека нощ на 4 годишно момиченце ?

    Тези три думички ли трябва да засенчат Стивън Кинг? Извинявай, права си, че най-добре си познаваш детето, но едно е да спестиш три думички в приказката, друго е да изпадаш във високопарни излияния как "Патиланци" е хорър, Ран Босилек конкурира Стивън Кинг и родителите в никой случай не трябва да четат "За грозде" на децата си.

    Отделен е въпросът как ще опазиш детето си от гледката на истинско магаре/кон, което се инати или бави и мургавият стопанин го налага с пръчка? Да, 21 век е, но такива гледки все още не са рядкост дори в града, а за провинцията да не говорим. Или детето ти не излиза от барокамерата?

    Мисля, че от теб зависи как детето ще възприеме един или друг текст. Епизодът с магарето, което го возят в каруца, е изключително комичен и всяко детенце би се посмяло на него, ако родителят умее да го поднесе. Сестра ми беше на 3 и половина, когато се заливаше от смях на Патиланци и една от любимите й игри беше да имитира баба Цоцоланка. Книгата е много мила и забавна, а доколкото има някои архаизми в нея, не е проблем да се спестят или променят. Във всеки случай нямаш право да даваш съвети как книгата не ставала за четене - както ти си познваш най-добре своето дете, така всеки друг познава своето, и има много деца, които биха се смяли, а не ревали на "За грозде".


    Няма емотиконка "пълно съгласие". Този пост много ми хареса!

    # 107
    • Мнения: 1 217
    Хич не ме интересува дали смятате, че чувствителността се учи, децата не са еднакви и не могат да се слагат под общ знаменател. Ще и поднеса информацията по начин, какъвто аз реша и когато смятам, че е достатъчно голяма за да ме разбере. Може да има и 2 годишни деца, които заспиват с приключенията на хорейшио, това трябва ли да ми служи за пример ?
    Книгата е много мила и забавна, а доколкото има някои архаизми в нея, не е проблем да се спестят или променят. Във всеки случай нямаш право да даваш съвети как книгата не ставала за четене
    Ами аз точно това правя всъщност, спестявам или променям неподходящият текст. И не съм казала, че книгата по принцип не е подходяща, а че според мен не е подходящо всичко от нея за толкова малки деца. Не мислиш ли, че ако не харесвах нищо в нея нямаше да я имам в библиотеката си ? И не си ти тази, която ще ми определя какво имам право и какво не, просто споделям мнение. И според мен никой няма право да заставя дете да гледа как бият животно защото трябвало рано или късно да свикне, но вероятно има и такива хора, за съжаление.

    # 108
    • Мнения: 503
    Хич не ме интересува дали смятате, че чувствителността се учи, децата не са еднакви и не могат да се слагат под общ знаменател. Ще и поднеса информацията по начин, какъвто аз реша и когато смятам, че е достатъчно голяма за да ме разбере. Може да има и 2 годишни деца, които заспиват с приключенията на хорейшио, това трябва ли да ми служи за пример ?
    Между другото, понякога петък или събота вечер, когато с детето сме легнали, но на него не му се спи, пускам телевизора да погледаме и обикновено някакви криминални сериали улучваме. Вярно, че малкият не разбира, но му харесва просто да гледа. И след минути (не след цялата серия чак) изключваме телевизора и си лягаме и заспиваме. Разбира се, внимавам да не се пуснат точно сцените с жертвата, ако така стане, сменям канала - на детето му е абсолютно все едно какво се движи по екрана, дали ще е криминале или Слави... Laughing

    # 109
    • Мнения: 19 338
    МНого интересни неща сте писализа Хензел и Гретел и други класически приказки по-назад. ДОсега мислех, че проблемът е в мен, че някои от тях ми се струват глупави и неподходящи за деца.
    Четох няколко книжки на дъщеря ми, останали от мое време. Не бяха от известни автори, но няко от разказчетата бяха едни такива меланхолични и без някаква поука или завършеност.

    # 110
    • Мнения: 60
    Не си падам по "съвременни приказки" .Поне за по-малките деца-3-4-5 год.
    Сещам се,наскоро изхвърлих една книжка,която бях взела когато синът ми беше бебе-много шаренка,с дядо Коледа,с места за пипане на материи-пухчета,кожа, с думите-Докоснете дрехите на добрия старец.А вътре историята,че дядо Коледа си изгубил дрехите и през цялото време е нарисуван облечен с рокля и чак накрая с неговия си костюм.И какво-разглеждайки страниците детето да гледа облечен мъж с женски дрехи-много оригинално! Sunglasses И това- докоснете дрехите на добрия старец -ми звучи малко педофилски  Laughing Толкова хубаво направена книга, а такава идиотщина вътре Twisted Evil

    # 111
    • Мнения: 21 604
    Между другото, понякога петък или събота вечер, когато с детето сме легнали, но на него не му се спи, пускам телевизора да погледаме и обикновено някакви криминални сериали улучваме. Вярно, че малкият не разбира, но му харесва просто да гледа. И след минути (не след цялата серия чак) изключваме телевизора и си лягаме и заспиваме. Разбира се, внимавам да не се пуснат точно сцените с жертвата, ако така стане, сменям канала - на детето му е абсолютно все едно какво се движи по екрана, дали ще е криминале или Слави... Laughing

       В тая връзка как цензурирате новините, където непрекъснато се разказва за убийства и прочие? Питам просто от интерес, иначе аз не се старая особено да не се докосват до детето ми никакви зловещини, то не е възможно. Не сядаме да гледаме "От местопрестъплението" специално, но криминални филми си гледаме спокойно, докато тя е в стаята. Петгодишна е, но  и като по-малка сме процедирали така. При вас по друг начин ли е?

    # 112
    • Мнения: 2 096
    не гледаме новини..

    # 113
    • Някъде на път....
    • Мнения: 10 351
    Не бих го нарекла приказка, пълна идиотщина е за мен, не разбирам как подобни взаимоотношения могат да бъдат насочени за и към такава аудитория, най - малкото пък осмислени от нея... ooooh!

    Абсолютно!  ooooh!
    Аз затова на моите им чета приказките от моето детство или пък поредицата за Франклин!  Peace

    # 114
    • Мнения: 503
       В тая връзка как цензурирате новините, където непрекъснато се разказва за убийства и прочие? Питам просто от интерес, иначе аз не се старая особено да не се докосват до детето ми никакви зловещини, то не е възможно. Не сядаме да гледаме "От местопрестъплението" специално, но криминални филми си гледаме спокойно, докато тя е в стаята. Петгодишна е, но  и като по-малка сме процедирали така. При вас по друг начин ли е?
    Не цензурирам новините newsm78

    # 115
    • Мнения: 7 821
    В тая връзка как цензурирате новините, където непрекъснато се разказва за убийства и прочие? Питам просто от интерес, иначе аз не се старая особено да не се докосват до детето ми никакви зловещини, то не е възможно. Не сядаме да гледаме "От местопрестъплението" специално, но криминални филми си гледаме спокойно, докато тя е в стаята. Петгодишна е, но  и като по-малка сме процедирали така. При вас по друг начин ли е?
    Не цензурирам новините. Децата не ги гледат или гледат докато аз съм с дистанционното в ръка и превключвам.
    Не гледаме подобни сериали докато те са в стаята. Това, че детето не гледа директно в екрана не значи, че не чува и не му остава нещо в главата.

    # 116
    • Мнения: 2 806
    По повод странен текст - "Снежанка и седемте джуджета", писах до самото издателство, защото бях потресена от интерпретацията на текста, която започваше с 3 капки кръв върху снега, които паднали от убодения пръст на кралицата и я накарали да поиска детенце с бяла кожа и червени устни...После се стигна да ядене на сърца и дроб от страна на мащехата...
    Е, от издателството любезно ми отговориха, че оригиналния текст е така и - да, бяха прави. Братя Грим така го бяха писали в оригинал.
    Мислех, че с превода може да се "омекоти", но явно само по моите стандарти е недопустимо.
    В тази връзка прибрах и няколко книжки с плашещи илюстрации - конкретно "Малечко-Палечко" - рисунка на великан с огромен нож, заплашително посегнал към главите на спящи деца. Е какви ли не истории измислях, за да обясня и просто накрая ги скрих.
    И да, редовно променям текста "в движение" - хем го адаптирам до някои ежедневни картини и познати неща, хем отлагам за по-подходящ момент обясненията, когато могат да бъдат правилно разбрани.

    # 117
    • Мнения: 503
    Променянето на текста на приказката е безсмислено занимание. Защо безсмислено? Защото децата не са идиотчета, прекрасно разбират, че им се чете приказка, а не какво се е случило със съседчето и какво се очаква да се случи със самото дете... Освен това от страшните илюстрации (страшни за майката) и текстове ползата е, че по-късно в приказката всичко си идва на мястото, нещата се развиват по "правилния" начин и детето получава идеята, че колкото и да е страшно положението, изход има. И ако майката не втълпява на детето чрез отношението си, че има нещо страшно в тези приказки, то няма да го възприеме така, няма да се уплаши (разбира се, ако не е живяло в замък на принцеса преди това, без позволение да излиза от стаята...).

    А това, че няма да се уплаши, не означава, че ще приеме за нормално коленето, яденето на вътрешности, всякаквите там страхотии. Но майките, поне тези, които пишат в темата, имат навика да слагат знак за равенство между "не се плаша" и "приемам за правилно и нормално, подкрепям, ще следвам и аз този модел на поведение". Не е така. В живота ни има много примери на неща, които не ни плашат ("Уааа, искам при мамаааа!"), но нито ги приемаме за нормални, нито ги толерираме по някакъв начин. И детето има преценка (нали било личност... това от съседната тема) и си я сформира все по-добре. Не можем да го възпитаваме с пухчета, цветя и зайчета, при положение, че утре ще му се наложи да се оправя само в кал, прах и мръсотия. Една приказка, в която великанът не се е надвесил с нож над... джуджетата ли беше, не помня... трябва да покаже този великан в лоша светлина по друг начин. Как? Като кажем "великанът е лош"? Като измислим "лошият великан влязъл при джуджетата... погледал ги и си излязъл" от какво се разбира, че е бил лош?

    Или вълкът в Червената шапчица. Изял бил бабата. И после ловецът му разпорил корема. Ами да махнем тези сцени, какво ще излезе? Вълкът влязъл, поседял до бабата (не я убил, не я изял, не я набил... какво друго да прави), дошла и Червената шапчица, направили си купон тримата с храната от кошницата, ловецът го изрязваме от приказката... И какъв е смисъла да четем това на детето? Някакви герои се събрали и се наяли. Губене на време е да четем такова нещо на детето. В приказките има замисъл, тия разпорвания и изяждания и "страхотии" не са плод на извратения мозък на някакъв откачалник, а са част от една обща идея, заложена в приказката. Като цяло идеята на повечето приказки (всички класически в това число) е, че е имало някакъв проблем, случвали са се някакви лоши неща и накрая всичко е завършило правилно, благополучно, щастливо, благодарение на добрите герои, а за лошите герои е имало възмездие. Но за да има смисъл, не трябва да се преразказват с пухени думички лошите неща.

    Четенето на приказки далеч не е единственият начин да възпитаваме детето, но са от помощ, а майките в тази тема (някои майки, не всички) целят да обезсмислят занимавката напълно.
    Ако преценявате, че не ви трябват приказките, ако не разбирате смисъла им и ефекта от тях (далеч съм от мисълта, че всички хора са на едно интелектуално ниво, много неща ще бъдат разбрани от малко хора), то четете нещо друго на детето, поне да види, че книжките са интересни... Току виж като порасне ще обича да чете. Но каквото и да му четете - нека е смислено! Нека възпитава нещо в това дете. Не просто четене заради четенето на нещо, а четене на смислен текст с идеята, че детето ще попие някакви фрагменти, които, прибавени към десетки пъти повече фрагменти от други източници, ще формират начина му на мислене. Четете му за отношенията между хората, за правилно и неправилно (не определения, а примери).

    # 118
    • Мнения: 277
    Victoiry, smile3501
    колкото до посочената приказка от авторката-не е чак толкова странна/може би дори ,щеше да ми е полезна в по-млади години/.
    препоръчвам и да прочете с детето си ,,Небивалици,, на Доналд Бисет.
    скоро попаднах на тях случайно в книжарницата ,докато чакахме киното.
    е това вече наистина са идиотски приказки!
    и знаеш ли ,ужасно се забавляваме с тях! дори дъщеря ми рисува картинки по тях.
    има различни нива на възприятие.  bouquet
    какво толкова му е на CSI?
    ние си заспиваме всяка вечер след него.че и по 2 серии гледам-първо по диемата ,после по нова.
    просто и казвам да не гледа труповете като ги пори патоанатома.
    за мен много по-гнусни са новините /българските,реалните/ рекламите,които ни промиват мозъците и идиотските детски по картуун нетурк.
    да не пропусна и учебниците за начално образование.
    та дори и информацията да я спреш от едно место,тя ще изкочи от друго.
    сега между другото тече едно детско ,френско,мисля ,че е по канал 7.
    там се разказва за едно момче,дето става на момиче и се променя ,когато му е кеф.

    дъщеря ми го гледа,аз съм втрещена.
    за това цензура няма,вие приказките ще пренаписвате.
    тв-то и интернета са истинската опасност,а не книгите.
    и просто трябва да се съобрази възрастта на детето./алиса в страната на чудесата,когато я четох като дете-нищо не разбрах.когато станах на 18 я намерих за изключително забавна.дори я репетирахме в театъра.
    прочела си приказка ,която не ти е по вкуса,какво толкова .поне илюстрациите ти допадат,не виждам проблем.

    # 119
    • Мнения: 4 555
    Цитат
    В приказките има замисъл, тия разпорвания и изяждания и "страхотии" не са плод на извратения мозък на някакъв откачалник, а са част от една обща идея, заложена в приказката.
    Аз много добре помня какво почувствах, когато ми прочетоха като малка Малечко Палечко. Идеята ми е убягнала и до ден днешен продължава да ми бяга, може да е защото не обичам да се задълбочавам в тази история твърде.
    Може ли да ми споделиш  какъв е дълбкият замисъл на следния пасаж и каква поука трябва да си извади детето от него?
    Цитат
    Дърварят бил много беден и седемте деца още повече затруднявали живота на семейството, защото никое от тях не можело само да си изкарва прехраната. Най-малкото, което било на седем години, им създавало най-много грижи.
    Годината, през която се случила тази история, била много тежка за голямото семей¬ство, та нещастните родители решили да се отърват от своите деца.

    И епизода с човекоядеца може да анализираш, ако искаш. Ще ми е интересно да науча според теб къде е ценното на историята точно в този й вид и в какво се състои дълбокият замисъл на коленето на деца.

    Шарл Перо не е писал за деца. Приказките му са били адаптирани през вековете, доста от "страхотиите" са отпаднали. Защо смяташ, че в миналото подобен процес е бил оправдан, а сега вече не е? От 17-ти век, когато се появява неговата версия, до 19-ти, когато пишат Братя Грим, се цензурира известна част от сюжета. Ето тази (Спящата красавица):

    Цитат
    Докато при братя Грим историята свършва със събуждането на принцесата, то при Шарл Перо тя зачева от принца близнаци (дъщеря си Аврора и сина си Денят) и едва тогава се събужда, а принцът ги отвежда и тримата в замъка на майка си, която е кралица-човекоядка. Когато принцът заминава на война, майка му решава да изяде принцесата с двете ѝ деца. За щастие се намесва икономът на двореца, който поставя на тяхно място една коза с двете ѝ малки козлета и така успява да измами злата кралица.

    А също и тази (Червената шапчица):

    Цитат
    Вълкът, след като влиза в къщата на бабата, я разкъсва и изяжда като все пак оставя настрани едно парче и когато Червената шапчица пристига, той, преструвайки се на бабата, я кара да изяде това парче и да пие от виното (в действителност кръвта на бабата).
    Разказаният от Перо вариант също има трагичен край — в него Червената шапчица, която е най-красивата в селото, среща в гората вълка и подлъгана от него, наивно го упътва как да намери къщата на бабата. Вълкът изяжда възрастната жена, след това причаква Червената шапчица и изяжда и нея.

    Това с ловеца се появява два века по-късно при Братя Грим, които явно са наложили голяма цензура на оригиналната история и така са обрекли децата да не се сдобият със замислената и дълбока поука.

    Наскоро гледах и Синята брада издадена на детска книжка. Очаквам след време и Жюстин в детски вариант, там също има поука, нищо от "страхотиите" не е самоцелно. А разговорът с всеки "мъчител" е изпъстрен с невероятни философски прозрения. Това последното го казвам без грам ирония, Жюстин е наистина много добра книга. При все това смятам да я спестя на детето си за сега.

    # 120
    • Мнения: 503
    Може ли да ми споделиш  какъв е дълбкият замисъл на следния пасаж и каква поука трябва да си извади детето от него?
    Цитат
    Дърварят бил много беден и седемте деца още повече затруднявали живота на семейството, защото никое от тях не можело само да си изкарва прехраната. Най-малкото, което било на седем години, им създавало най-много грижи.
    Годината, през която се случила тази история, била много тежка за голямото семей¬ство, та нещастните родители решили да се отърват от своите деца.

    Този пасаж е част от приказка. Детето си вади поука от цялата приказка, без да я дефрагментира, без да я разглежда изречение по изречение, дума по дума. Детето си вади извод от цялостната идея на приказката. Абсолютно всяко изречение, изведено от контекст, придобива свой собствен смисъл. Така като пльоснеш един пасаж (3 изречения) от приказка 100 изречения, която като цяло има конкретна идея, звучи зле - да, съгласна съм. Като разбиеш една идея на дребни компонентчета, всяко ще си заживее самостоятелно и ще представлява единствено себе си, а не цялата идея. За съжаление за холограма тук не може да става въпрос. Така че отговорът ми е следният: в този конкретен пасаж, изваден от контекст и представен като самостоятелна единица, няма нищо полезно за детето.


    И епизода с човекоядеца може да анализираш, ако искаш. Ще ми е интересно да науча според теб къде е ценното на историята точно в този й вид и в какво се състои дълбокият замисъл на коленето на деца.
    Разкажи ми историята, за да мога да я анализирам. Но цялата, не само частта с човекоядеца.

    Ето тази (Спящата красавица):

    Цитат
    Докато при братя Грим историята свършва със събуждането на принцесата, то при Шарл Перо тя зачева от принца близнаци (дъщеря си Аврора и сина си Денят) и едва тогава се събужда, а принцът ги отвежда и тримата в замъка на майка си, която е кралица-човекоядка. Когато принцът заминава на война, майка му решава да изяде принцесата с двете ѝ деца. За щастие се намесва икономът на двореца, който поставя на тяхно място една коза с двете ѝ малки козлета и така успява да измами злата кралица.

    А също и тази (Червената шапчица):

    Цитат
    Вълкът, след като влиза в къщата на бабата, я разкъсва и изяжда като все пак оставя настрани едно парче и когато Червената шапчица пристига, той, преструвайки се на бабата, я кара да изяде това парче и да пие от виното (в действителност кръвта на бабата).
    Разказаният от Перо вариант също има трагичен край — в него Червената шапчица, която е най-красивата в селото, среща в гората вълка и подлъгана от него, наивно го упътва как да намери къщата на бабата. Вълкът изяжда възрастната жена, след това причаква Червената шапчица и изяжда и нея.

    Това с ловеца се появява два века по-късно при Братя Грим, които явно са наложили голяма цензура на оригиналната история и така са обрекли децата да не се сдобият със замислената и дълбока поука.

    Наскоро гледах и Синята брада издадена на детска книжка. Очаквам след време и Жюстин в детски вариант, там също има поука, нищо от "страхотиите" не е самоцелно. А разговорът с всеки "мъчител" е изпъстрен с невероятни философски прозрения. Това последното го казвам без грам ирония, Жюстин е наистина много добра книга. При все това смятам да я спестя на детето си за сега.
    Едно нещо не ми става ясно. Защо когато защитавам приказките с нормална доза "насилие, ужаси, страхотии", ти приемаш, че защитавам всякакви дози от въпросните? Приказката за Спящата красавица завършваше с целувката на принца и заживяването им заедно, когато аз бях дете. Това смятам да чета на моето дете, не варианта със зачеването, изяждането и т.н. Също Червената шапчица - пиене на кръв??? Сега чувам този вариант и причината да не съм чувала за него е ясна. Не смятам за нормално да се чете на дете как Червената шапчица пие кръвта на баба си... Или въобще как човек пие кръв, освен ако целта е героят да се представи в лоша светлина ("лошият великан пие кръв") или е същество, което се храни с кръв по принцип (някое вампирче).

    Има причина приказките да са се променили и адаптирали през вековете, защото както сама казваш - не всички приказки са били за деца въобще. Обаче приказките, които се четат в днешно време съдържат нормални дози "насилие, ужаси, страхотии", които са необходими, за да добие приказката смисъл. Нормални моменти от приказките са това, че вълкът яде хора (а основната идея на приказката е тоооолкова далеч от изяждането на бабата... Но майките веднага решават, че детето ще възприеме по някакъв странен начин този момент), че хищните птици изяждат малките на... Косе Босе ли беше или някое друго... Не си ги пазило и така се случило. Нормално е Спящата красавица да се убоде на вретено и да потече кръв, не е нормално обаче някой да дойде да я пие... newsm78 , нормално е злите мащехи и всякаквите други зли герои да вършат истински злини, да вършат грозни неща. Иначе стават просто част от фона, а приказката добива звученето на Медените песнички от Егмонт България - най-дебилните детски песнички, които съм чувала.

    Изводът ми от дискусията е, че границите между нежелана доза "насилие, ужаси, страхотии" и необходима такава доза, за да има основна идея в приказката, се размиват в главите на загрижени майки, които просто не разбират как се формира детското мислене и не виждат кое е важно и кое не. Приемат за важно това, което прочетат някъде, чуят някъде... Липсата на знания по даден въпрос не е оправдание за последвали щуротии. И изразът "Аз съм му майка, аз знам най-добре" се отнася до много неща, но начинът, по който се формира мисленето на един човек, не е едно от тях. Сори, за което...

    # 121
    • Мнения: 4 555
    Смяташ за "правилна" версията на приказката тази, която ти си чела като малка, но какви са ти обективните основания за това, освен пристастията?
    Шарл Перо, също както Братя Грим, е цензурирал и омекотил приказката (Червената шапчица конкретно, която преди това е била народна приказка) и този процес се е случвал многократно, продължава да се случва и в днешно време. Защо смяташ, че той трябва да застине точно във версията, която ти си чела като дете и да не се променя за бъдещите поколения, както се е променяла до сега?

    Цитат
    Този пасаж е част от приказка. Детето си вади поука от цялата приказка, без да я дефрагментира, без да я разглежда изречение по изречение, дума по дума. Детето си вади извод от цялостната идея на приказката
    Много генерално слагаш под общ знаменател всички деца, все едно са един човек, който си помисля едно единствено нещо.
    Аз, както вече споменах, много ясно си спомням първата си "среща" с тази приказка и впечатленията си от нея. Имам ярки спомени от два момента. Как децата не успяват да намерят обратния път и осъзнават, че сега вече наистина са изоставени в гората. Предишните пъти с камъчетата ми бяха забавни и ми изглеждаше като някаква игра, кой кого ще надхитри, все едно всичко е наужким. Няма как да ти опиша какво усещане остави в детското ми съзнание осмислянето на факта, че родителите им наистина са ги изоставили, за да ги изядат вълците.
    После втория момент, в който великанът прерязва гърлата на собствените си дъщери.
    За мен в този момент приказката свърши. Дори да е имало нещо по-нататък, съзнанието ми беше блокирало и не го отрази въобще.
    Не знам каква е била поуката, може да пробваш да направиш цялостен анализ на приказката, не само на споменатите от мен фрагменти. Аз обаче ти казвам по какъв начин я възприех като дете. Не по начина, по който научното ти съзнание предполага.
    След убийството на момичетата, Малечко Палечко и братята му ми опротивяха, не исках да знам какво става с тях, не им симпатизирах повече. За мен в тази приказка положителни герои вече нямаше и който и да бъде наказан накрая, все нямаше да е хубав край.
    Наистина ми е много интересно какво се очаква да си помисли едно дете от тази приказка. Че ако не искаш да те изяде великан, не трябва да допускаш родителите ти да те зарежат в гората?

    Ако си мислиш, че децата възприемат приказките като някакви лекции, от които си вадят генерални заключения и поуки, грешиш. И ако си мислиш, че страхотиите помагат за този процес, грешиш двойно.

    Иначе всеки да чете на децата си каквото иска.

    # 122
    • Мнения: 503
    Ако си мислиш, че децата възприемат приказките като някакви лекции, от които си вадят генерални заключения и поуки, грешиш. И ако си мислиш, че страхотиите помагат за този процес, грешиш двойно.
    А ти грешиш тройно, като си мислиш, че си го мисля Thinking

    Поне начинът, по който разбираш написаното от мен, ми показва докъде би имало смисъл да ти обяснявам как се формира мисленето на детето и доколко би могла да разбереш. Така че да приключим дотук, да не си губим взаимно времето Peace

    # 123
    • Мнения: 2 096
    Всъщност важното според мен е да се съобразяват приказките с конкретните възрасти.. по тази причина аз съм оставила класическите приказки за един по късет етап от живота на детето.. сега наблягаме на някой доста интересни истории за лисичето Фиги, магьосника Ленард и други от сорта

    # 124
    • Мнения: 21 604
       Леле, Виктори, изключително съм респектирана от постовете ти. Браво.
    Тъй като обаче и аз съм премахнала момента със заколването на момиченцата от великана, все пак бих внесла някои корекции в тезата ти, но незначителни. Според мен си съвсем права в това, че приказката се приема в своята цялост, лошите герои като такива и ако ги лишим изцяло от зловещина напълно съсипваме историята.
      Просто малко трябва да внимават майките с точната възраст в която четат определени неща и да имат предвид, че класическите приказките не са съвсем за тригодишни и това е достатъчно.
     
      ПП. А какъв  е проблема  със семейството, което било толкова бедно и решило да заведе децата в гората? Това е една история - не значи, че всички бедни семейства си оставят децата в гората, нито пък, че ако ние обеднеем ще оставим нашето. Детето ми не срещна никакви трудности с тази идея.

    # 125
    • Мнения: 2 658
    .............
     
      ПП. А какъв  е проблема  със семейството, което било толкова бедно и решило да заведе децата в гората? Това е една история - не значи, че всички бедни семейства си оставят децата в гората, нито пък, че ако ние обеднеем ще оставим нашето. Детето ми не срещна никакви трудности с тази идея.

    Така е, Iris, обаче аz писах zа това някъде, ами точно това беше, което направи на сина ми голямо впечатление. И аz не zнам zащо, но факт. Последваха дълги раzговори, от сорта "ма как ще си оставят децата, пък после и ще си ги вzемат, пък пак ще ги оставят, родителите не си ли обичаат децата винаги..." и още много, много. Явно тогава е бил в таква въzраст, това го е "притеснило" и т.н. обяснявах в друга тема някъде...
    С никой не споря, но така беше, не се опредставлявам иzобщо. Аz не го паzя от какво ли не, гледаме zаедно много неща, а и вече е голям, това беше отдавна. Нито е някое крайно чувствително дете, хич даже. Ама не му допаднаха тия с иzоставянето. Естествено, каzала съм, че това е просто в прикаzката/прикаzките и това е.
    Тия моменти с кървищата и zаколванията явно иzобщо не му правеха толкова голямо впечатление, колкото горното. Деца бе, раzлични....  Crazy

    # 126
    • Мнения: 21 604
       Аха. Случва се да се фиксират в нещо...  при нас сме срещали проблеми, понеже във всяка втора приказка някой осиротява, я убиват майка му (Бамби), я баща му...
     

    # 127
    • Мнения: 2 806


    Изводът ми от дискусията е, че границите между нежелана доза "насилие, ужаси, страхотии" и необходима такава доза, за да има основна идея в приказката, се размиват в главите на загрижени майки, които просто не разбират как се формира детското мислене и не виждат кое е важно и кое не. Приемат за важно това, което прочетат някъде, чуят някъде... Липсата на знания по даден въпрос не е оправдание за последвали щуротии. И изразът "Аз съм му майка, аз знам най-добре" се отнася до много неща, но начинът, по който се формира мисленето на един човек, не е едно от тях. Сори, за което...

    А може би "загрижените майки" наблюдават реакциите на децата си и преценяват кога те са готови за "необходимата такава доза" "насилие, ужаси, страхотии" и далеч не "приемат за важно това, което прочетат някъде, чуят някъде...", а се водят от светоусещането на детето/децата си.
    Но пък е елементарно лесно генерализирането на поведението у другите, посмели да застанат на другия бряг и наложили цензура на неприемливите истории.

    # 128
    • гр. Варна
    • Мнения: 17
    На моята дъщеричка чета приказки от много малка. Не заспива вечер без приказка. И така сега вече преди месец навърши седем години и започна сама да си чете приказките. Има приказки, които си ги чете по няколко пъти. Обича много да чете по Уолт Дисни книжките от издателство ''Чародейства''. Там е хубав щрифта, има много картинки - като филмче е направена книжката. Много обича си прави и сама книжка. На 6 годинки си нарисува на отделни страници страниците от приказката ''Пепеляшка'' от същото издателство. И си разказва приказката по своите картинки.
    Та, наближава денят на детската приказка ( 2 април) и се чудя какво да й предложа за този ден. Ако имате идея пишете...
     

    # 129
    • Някъде в облаците
    • Мнения: 431
    Световната класика бълбука от приказки, които са се утвърдили във вековете. Рядко посягам към съвременни автори, при това български.


    Също съм за - Световна класика, като, докато се науча на кое издателство - доста време стоях в книжарницата, за да видя, че е текста от моето детство (а не поредният преводач да е написал интерпретации и да е пълна с изрази и думи, които ..... нямат място в приказката) и да се съчетава в прекрасни картинки. Така започнах направо поредици да взимам.  Peace

    За български приказки - аз съм за - особено българските народни приказки, но все още чакам мааааааааалко да порасне. За да започне да разбира пълния смисъл и идеята.

    # 130
    • Мнения: 2 096
    За малки деца има чудесни книжки от бг автори, които могат не само да смажат Шарл Перо ами направо да забравите за него докато детето стане на подходяща възраст за тези класически приказки..

    # 131
    • На морето!
    • Мнения: 5 770
    Снощи писах мейл на издателство "Софтпрес" относно края на една, иначе хубава приказка. Става въпрос за "Дядовата ръкавичка", в която животните са представени наистина много приятно. В малката, но уютна ръкавичка Лиса разказва весели истории, Меца се смее гръмогласно, Зайо пляска с лапички, Мишчица-Гризанка развълнувано слуша, горда, че именно тя е открила ръкавицата, а Вълчо мълчаливо слуша и се усмихва под мустак. Веселбата на приятелите продължава до момента, в който се появява ядосания дядо, който вижда ръкавицата си и, разбирайки какво се случва грабва една пръчка и започва да я налага с все сила. Следва момента, в който дядото се прибира у дома, носи на бабата кожи от мишка, вълк, лисица, мечка, усмихва се лукаво и пали лулата, доволен от улова, който е направил само с помощта на една ръкавица.
    Не знам на кой и защо му е хрумнало да доразвие приказката и образа на дядото по този начин и то след толкова подробно и вълнуващо описание на горските животни, чакам отговор от издателството, а въпросната книжка чета до последните 2 страници, които преразказвам по съвсем различен начин.

    # 132
    • Мнения: 21 604
       Шегуваш ли се? Това е оригиналния край на стихотворението приказка на Елин Пелин -дядото претрепа животните и:

    Вечерта дома го срещна
    неговата баба стара:
    дядо лов с колата кара
    и засмян дори до уши,
    той лулата важно пуши...


       Ааааа, чак пък мейл.... Laughing

       ПП. И аз не чета последния стих. Не ми е приятно как класикът ликвидира животинките.

    # 133
    • На морето!
    • Мнения: 5 770

    Не, не се шегувам. Както казах аз не чета оригинал, а адаптирана версия за малки деца, която се различава значително от оригинала, в книжката сюжетът е доразвит и определено не е с цел спестяване или поднасяне на по-достъпен начин на идеята на оригинала. Не се шегувам и когато се възмущавам от оригиналите на класически приказки като "Спящата красавица" и "Червената шапчица", когато говорим за адаптацията им за деца. Това е моето виждане по въпроса, това изразявам и като мнение в обратната си връзка с издателството. Ок?  Wink

    # 134
    • Мнения: 21 604
       Пак не разбирам - нали и в оригинала, и в тази приказка, за която ти говориш и която е адаптирана явно, нали така, дядото убива животинките и носи на бабата кожите? Как тогава сюжета е доразвит - от това, което казваш излиза, че е същия?
       Така или иначе, хубаво, че каза, и аз не бих си я купила.
     

    # 135
    • София
    • Мнения: 1 648
       Пак не разбирам - нали и в оригинала, и в тази приказка, за която ти говориш и която е адаптирана явно, нали така, дядото убива животинките и носи на бабата кожите? Как тогава сюжета е доразвит - от това, което казваш излиза, че е същия?
       Така или иначе, хубаво, че каза, и аз не бих си я купила.
     

    Ами жената явно не знаеше нито какъв е оригиналният край, нито чий е, затова се заучди на кой ли и защо ли му е хрумнало да "доразвие" приказката. Ти писа, тя погледна в уикито и се опита да замаже положението.

    # 136
    • Мнения: 21 604
       Пак не разбирам - нали и в оригинала, и в тази приказка, за която ти говориш и която е адаптирана явно, нали така, дядото убива животинките и носи на бабата кожите? Как тогава сюжета е доразвит - от това, което казваш излиза, че е същия?
       Така или иначе, хубаво, че каза, и аз не бих си я купила.
     

    Ами жената явно не знаеше нито какъв е оригиналният край, нито чий е, затова се заучди на кой ли и защо ли му е хрумнало да "доразвие" приказката. Ти писа, тя погледна в уикито и се опита да замаже положението.


       Тоя край, с избитите животинки, особено пък с тояга, е един архаизъм, който в днешните времена хич не подхожда, и честно да ти кажа и аз бих го преработила при адаптиране, защото иначе е хубава приказката,  на децата много им харесва  къщичката -ръкавичка.

    # 137
    • София
    • Мнения: 1 648
    О, за това съм съгласна, макар че рядко съм "за" цензуриране на приказките. В случая обаче не е превземка, гадно си е, и на мен ми е мъчно за животинките. Елин Пелин я е писал за селски деца, дето така или иначе са наясно с убиването на животни, още от бебета са гледали. Едно време, а и до днес по селата хората нямат нашите предразсъдъци. Може всъщност техният мироглед да е по-здравословен, знам ли. Във всеки случай аз не мога да го приема.

    Преди няколко години питам селско семейство, дядо и баба: "Добре де, не ви ли е жал за прасето... Купили сте го, кръстили сте го Гошо, всеки ден сте го хранили, грижили сте се... И накрая му теглите ножа." И хората като изпаднаха в размисъл, десет минути стоят и сумтят... И накрая дядото малко колебливо ми вика "Ами гледай сега... То е за ядене".

    Какво да му кажеш  Laughing

    # 138
    • Мнения: 21 604
    "Ами гледай сега... То е за ядене".

    Какво да му кажеш  Laughing

     Прав си е човека Joy
    Освен това около Златица, където е ситуирана приказката Laughing,  още ходят много на лов, а по онова време пък си е било съвсем нормално за един дядо - и човека се връща с улов, бабата доволна...

    # 139
    • София
    • Мнения: 1 648
    Идилия... Ама на едно градско дете как да обясниш, че пържолата се прави от малки теленца...

    # 140
    • на странно място ......
    • Мнения: 493
    Идилия... Ама на едно градско дете как да обясниш, че пържолата се прави от малки теленца...
    Извинявай, а едно градско дете от какво си мисли че се прави пържолата??  newsm78

    # 141
    • София
    • Мнения: 1 648
    Идилия... Ама на едно градско дете как да обясниш, че пържолата се прави от малки теленца...
    Извинявай, а едно градско дете от какво си мисли че се прави пържолата??  newsm78

    От супермаркета, от какво.

    # 142
    • Мнения: 293
    Идилия... Ама на едно градско дете как да обясниш, че пържолата се прави от малки теленца...

    Моите знаят, че ядат пиле, но едва ли мислят как някой ги коли или убива, с рибата е същото. Знаят, че животните и хората умират, когато престанат да мърдат, но някак си това го приемат наравно с голотата, като нещо естествено и не драматизираме.

    Общи условия

    Активация на акаунт