За поуките от приказките

  • 18 442
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 980
Реших, че е време книжките да бъдат не само забавление, а да си поговорим с моя син и за ценностие, които откриваме в мъдрите думи.
Без да съм го търсила целенасочено, но като "добре дошла" в този момент дойде срещата ми с поредица "Уроци от голямата гора" цитирам по памет, не съм сигурна за точното заглавие. Приказки за Мечо Пух и приятелите му, прекрасни, атрактивни картинки, забавен и запомнящ се текст.А накрая изведена поука.
Добре, но моето дете / на 4г./ не проумява същността на поуката.
Напр.в една от книжките се разказва за приятел, който пренебрегнал игрите за да помага на другарчето.Изведената поука е / пак цитирам по памет/ "Приятел е този, който помага винаги, когато работата трябва да се свърши".питам сина ми какво е разбрал и каква е поуката, той отговаря"Приятел е този,  който помага винаги когато си иска"

Другата книжка от поредицата е "Най- хубавия подарък" Мечо Пух прави тайни подаръци на  приятелите си, защото най- хубавият подарък е да подаряваш, да зарадваш някого.моят син обаче е на мнение, че най- хубаво е да получаваш подаръци.След няколкократно разискване той ми отговори "Най- хубавият подарък е когато подаряваш" Уточняващо го запитах, "Добре, как предпочиташ, аз ли да ти направя поарък и да те зарадвам или ти мен да зарадваш с подарък", на което синът ми отговори "Ти на мен да направиш подарък" от което разбрах, че е запомнил поуката машинално, но не я е приел за себе си.

Купих, вече съвсем целенасочено книжка с поуки- разказчета за животни.там пък бяха толкова отвлечени  и невъзпитателни, че и двамата се объркахме.мисля за басни, но при това отношение на сина ми  към поуките, май и за тях е още рано.

Въпросът ми е за отношението на вашите деца към разкази и приказки с поуки, приемат ли ги или ги запомнят само защото някой им казва, че така е правилно, само защото такъв е очакваният отговор от възрастните, само защото "така трябва"
Разбира се, друг е въпросът, че трябва да изграждаме ценностна система у детето предимно с нашето поведение и постъпки.Но тук, конкретно въпросът ми е за влиянието върху децата на приказки с поуки.Ще се радвам да споделите.

# 1
  • София
  • Мнения: 6 999
Другата книжка от поредицата е "Най- хубавия подарък" Мечо Пух прави тайни подаръци на  приятелите си, защото най- хубавият подарък е да подаряваш, да зарадваш някого.моят син обаче е на мнение, че най- хубаво е да получаваш подаръци.След няколкократно разискване той ми отговори "Най- хубавият подарък е когато подаряваш" Уточняващо го запитах, "Добре, как предпочиташ, аз ли да ти направя поарък и да те зарадвам или ти мен да зарадваш с подарък", на което синът ми отговори "Ти на мен да направиш подарък"от което разбрах, че е запомнил поуката машинално, но не я е приел за себе си.

Абсолютно мисля като 4 годишния ти син: Предпочитам да ми направят на мен подарък.  Peace

За подаряването: Опитвам се да науча децата да подаряват и да изхвърлят. /точка/ Да изпитваш по-голямо удоволствие да подаряваш от това да получаваш подаръци ми се вижда прекалено за едно 4 годишно / а в някои случаи и за едно 34 годишно  Mr. Green/, а да го научиш от приказка пък ...

Дъщеря ми има една книжка "Приказки с поуки." Много е интересна - говорим си за поуките и за някои дори аз и мъжът ми сме на различно мнение. Важно е децата да се научат да мислят. Да ги направим добри, състрадателни и човеколюбиви е по-дългосрочно и едва ли бихме могли с приказки...

# 2
  • Мнения: 4 555
Според мен радостта от подаряването е свръх възможностите на едно толкова малко дете. Какъвто и емоционален потенциал да има, то все още поставя себе си в центъра по важност и му е трудно да изпита радост от това, че е зарадвало някого, освен спонтанно. Алтруистичните прояви на обич идват в доста по-късна възраст. Да не говорим, че радостта от подаряването като самоцел, е много глупава и неразбираема поука.
Имаме тази книга, изобщо не ми харесва. Нито цялата измислена поредица уж с Мечо Пух, без да има каквато и да е връзка с истинския Мечо Пух.

Просто чети приказки на детето. Не правете литературни анализи "какво е искал да каже авторът". Остави детето да се забавлява със сюжета, ако му е интересен. То ще разбере от историята каквото собственото му мислене интерпретира. Ако много искаш да обсъждате историите, обсъждайте ги. Питай го "Според теб този и този герой защо постъпи така?" или пък "Как мислиш, че се е почувствал другия герой, когато еди какво си?". Но само толкова. Остави поуките за по-нататък.

# 3
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 399
За мен , дете на 4 години е малко за такъв вид "поуки". Книжките на 'Франклин" са добри с по-лесни за усмисляне поуки.
Ние сега четем "Пук и Чук", разглежда картинките и обяснява че ако зъбките не се мият имат "буби", а те си правят къщички и ще го боли. За това сутин и вечер трябва да си мие зъбките.
Иначе синът ми си подарява всичко - ту на мен (гума от кола става пръстен който ми подарява в знак на обич), на котката на майка ми занесе кола, за да си играе  Laughing А когато обича някога (дете от градината) може и обувките си даде... Това хем и мило, хем си мисля, че някой ден "отраканите" деца ще го използват  Confused
Не чета приказки, за да научи поука. Поуки могат да се намерят навсякъде, дори и по време на разходка.

# 4
  • Мнения: 543
Лелеее, а на мен ми беше толкова жал за горките човечета Пук и Чук, като ги отнесе гадната четка за зъби и като им разрушиха къщичките...

По въпроса - чувала съм и аз от майки на 4-5 годишни деца, че историите за Франклин много добре се приемат.

# 5
  • Мнения: 676
Според мен детенцето ти е още мъничко, за да възприеме тези поуки. Удоволствието от подаряването - та то има хора в зряла възраст, които никога няма да се съгласят с тази поука  Simple Smile За приятелството - дете на тази възраст още си няма ни най-малка представа какво е всъщност приятелство. За него ти и тати сте му най най-близките хора, но още то е център на света. Приятелите идват в една по-късна възраст и чак в тинейджърските години почват да са център в света на малкия-порастнал човек.

Така че детето ти според мен реагира абсолютно нормално. Четете много приказки, анализирайте поуките, но не очаквай твърде много от него. Ценностите се оформят в един по-късен етап, сега полагате някакви основи. Аз като малка много обичах приказки, не помня как съм приемала поуките, но помня, че някои приказки (основно Андерсен) ги преоткрих в по-късна възраст и все намирах нови и нови послания в тях, които като малка са ми убягнали.

# 6
  • Мнения: 24 467
http://books.balkanatolia.com/c/sl-b/cid-339/p-p/id-11356/uroci- … riatelstvoto.html
Нещо такова?
Знаеш ли, моето малкото е почти на четири. Още от времето, когато четяхме с големия ми син, разбрах, че поуката е нещо, което човек си прави най- често въз основа личен опит. Такъв се трупа основно от игри и контакти с деца и възрастни от най- различен характер.
Малките деца приемат книжките най- вече като нещо забавно. Обичат сюжета- какво е станало, а защо се е случило- това идва по- натам. Лично аз залагам на самата приказка, като сюжет, дори на този етап не извличам сама каквито и да било сентенции. Хубавите приказки разширяват мирогледа на детето до степен един ден да съзнава само кое е "добро" и кое- не. Чак на един такъв по- късен етап може да се обсъждат и поуки. На тази възраст, примерно, установих, че няма смисъл от баснята, поне не и поради основното й предназначение. За детето тя е просто една приказка и нищо повече. Не случайно басни се учат в училище.

# 7
  • Мнения: 5 401
... По въпроса - чувала съм и аз от майки на 4-5 годишни деца, че историите за Франклин много добре се приемат.

Аз купувам старателно книжките на Франклин от повече от година - изключителни са!  Peace

Освен че много често ми помагат във възпитанието и имат винаги забавно-поучителен характер, аз самата намирам идеи за подхода към детето. Често се хващам, че мама Костенурка и татко Костенурко реагират по-разумно от мен.  Flutter На него пък му е интересно да говорим и по картинките - какво вижда нарисувано, което е добре за трениране на зрителната памет; умее сам да разказва съответната книжка; знае кои книжки имаме и кои нямаме и винаги влиза в книжарницата с ясната идея коя желае да купим този път; научи се да си пази и подрежда библиотечката и т.н.

# 8
  • Мнения: 763
Аз също мисля, че детенцето е малко да осмисля нещата. Книжките на Франклин наистина са хубави. Според мен са доста по-подходящи. На мен досега не ми е хрумвало целенасочено да търся поука в книжките, които четем. Може би защото обикновено след като прочетем книжка или приказка,  с моята дъщеря си говорим за нея. Не търсим поуката, а коментираме книжката/приказката. Например, "Обаче тази баба май се оказа вълшебница! Виж каква магия направи на момичето и го превърна в златно?!", "А защо превърна другото момиче в катранено черно?", "Ама това момиче виж как грозно постъпи и не нахрани горките животинки!!"  И така в разговора си задаваме уроците от приказката. Следващият път ще пробвам направо да питам дъщеря ми каква е поуката от книжката, която сме прочели, да видим какво ще каже! Peace

# 9
  • Мнения: 52
Аз чета на малката книжки като "Червената шапчица", "Хензел и Гретел"... и мисля, че е крайно време да спра! За втората ме попита," защо те убиха бабата?", а пък аз не знам как да й обясня убиство при самозащита. А за първата тъкмо вчера ме засече:" Ама тя нали е добро дете, защо не слуша майка си и влезе в гората?"

# 10
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Ще се споделя подобни на голяма гъба наблюдения за класическите приказки. Насилието е малко в повече за съвременнните разбирания, и да се съглася с chevroleta и Бръмбазела, че Франклин е подходящ за тази възраст като послания, пък е и забавен. Във тази възраст на дъщеря ми и беше любим, смятам, че се отрази добре.

Идеята да се продава книжка с поука ми се струва просто маркетингов ход: знаят, че хората търсят добри и поучителни приказки и предлагат съответния продукт, макар и да не е много качествен. А номера с Мечо пух, описан от Светкавица, граничи с шарлатанията.

# 11
  • Мнения: 8 999
Детето ти е твърде малко, за да асимилира отвлечени поуки като това, че изпитваш по-голяма радост, когато ти самият подаряваш. За басните пък да не говорим - те са сериозно четиво, наситено с дълбоки алегории и човек трябва да има доста опит и знания, за да им схване поуката.
Честно казано, не се сещам в Мечо Пух да е имало поуки. Май става дума за някое ново и обработено издание. Съветът ми е изобщо да не четеш такава литература на детето си. По-добре му чети оригинала, приказки, забавни разкази от световната детска класика /има изобилие от литературни шедьоври, които ще ви стигнат за дълго време/ и в които поуката е разбираема - например да не се доверяваш на вълк, да спазваш съветите на майка си, да не разговаряш с непознати и т.н.

# 12
  • Мнения: 763
Аз чета на малката книжки като "Червената шапчица", "Хензел и Гретел"... и мисля, че е крайно време да спра! За втората ме попита," защо те убиха бабата?", а пък аз не знам как да й обясня убиство при самозащита. А за първата тъкмо вчера ме засече:" Ама тя нали е добро дете, защо не слуша майка си и влезе в гората?"
Браво на момичето! Умница! Hug
Е, не мога да не добавя и моята фаворитка - Пепеляшка. Това според мен е приказката, която от най-ранна детска възраст втълпява на малките момичета моделът за" принца на белия кон", който ще дойде и ще ги спаси от лошия им живот и те от бедни момичета ще заживеят в палати. Според мен и тази приказка има вина да има толкова много "полови емигрантки", на девойчетата да им светват очите като чуят чужда реч и толкова млади момичета пропускат възможността да бъдат щастливи с хора от своята черга, чакайки богатия красив и  влюбен принц.  #Cussing out #2gunfire
Разбира се, чудеса се случват, ама на малцина,  а тази приказка я четат всички! Хау! smile3528

# 13
  • Мнения: 8 999
Е, не мога да не добавя и моята фаворитка - Пепеляшка. Това според мен е приказката, която от най-ранна детска възраст втълпява на малките момичета моделът за" принца на белия кон", който ще дойде и ще ги спаси от лошия им живот и те от бедни момичета ще заживеят в палати. Според мен и тази приказка има вина да има толкова много "полови емигрантки

Не си схванала поуката. Трябва да я прочетеш отново. Приказките не са чак толкова елементарно четиво.

# 14
  • Мнения: 52
А какво ще кажете за "Грозното патенце"? Това беше потресаваща драма в живота на моето малко момиченце.Още преди края като започна-" Къде е мама и тате на патенцето?", "Защо са го оставили?"...и така около половин час, после реееев...От яд скрих книжката и още не съм я извадила.
И после като се започна-"Мамо, ти нали ме обичаш и няма да ме оставиш?" и както беше самостоятелна и оставаше често да спи при баба си без нас...още не можем да я оставим. На пазар да идем за два часа, душата им вади.
Колкото до поуката от тази приказка...и аз не я разбирам.Сигурно е много дълбоко християнска, но в живота нещата изобщо не стават така.

Общи условия

Активация на акаунт