Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 62 595
И сега родителят може да се обади на класния ръководител или на друг учител и да се срещнат в определено за това време. Има си дни за консултации, където могат да отидат и родителите. Но познайте, повечето не го правят и чакат само сборната среща. Разбирам, че човек ходи на работа и е зает през деня, но все пак може един път в месеца да се види с учителя на детето си и дори без конкретен повод да попита как се справя детето, как се разбира с другите и т.н. Така се изясняват нещата навреме, а не като се понижи успехът на детето или стане конфликт.

# 61
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Признавам си ,че не съм проччела всички отговори ,но съм 99% сигурна ,че тук няма родител, който да НЕ ходи на родителски срещи. При нас идват всички родители /понякога с 1-2 изключения/.
Учителите минават, казват си мнението , изискванията и т.н. Отделно родителите по между си коментираме организационни неща , случки между децата и т.н.!
 В повечето училища има 3 родителски за цялата година ,не виждам причина  да не ходим !

# 62
  • Мнения: 2 803
Аз съм от ходещите на родителска среща, но ми прави впечатление колко родители се отегчават, считат го за загуба на време. На мене ми е интересно да науча не само конкретно за моето дете, но и какво е състоянието на класа като цяло, какви са изискванията за усвоени знания през срока. Това което бих искала да се обсъжда  е и взаимоотношенията в класа, между децата, защото ми прави впечатление, че не умеят да общуват,  ooooh! винаги има конфликти, особено между момичетата. И за съжаление има голяма неприязън между децата. На това родителите не реагират или защитават собственото си дете.  ooooh! Жалко, но факт! ooooh!

# 63
  • Мнения: 3 634
Гледах един филм, в който родителите трябваше да прочетат съчинение написано от тяхното дете пред останалите. Съчиненията се раздаваха на място и никой не знаеше какво е написало неговото дете. Изглеждаше ми много приятно, но представям си в БГ какви подигравки ще има подобна инициатива. Аз от такава родителска среща ще науча много повече за класа от субективнот мнение на учителите.

# 64
  • Мнения: 61
При нас винаги има конфликти на родителските срещи.Повечето са за събиране на пари,за подписване на деклараций,правилници и т.н.Ако искаш специално за твоето дете да научиш нещо има определени часове.Нищо особено не става,скучно е и дори нямаме екскурзии които да организираме.Въобще май няма какво да си говорим на родителските.

# 65
  • София
  • Мнения: 942
Искам да успокоя майките, че това събиране на пари и организиране на екскурзии, зелени училища и т.н. е до гимназията  Peace.

После остава на заден план.

# 66
  • Мнения: 562
Забравих да допълня.
За училището на моя синковец, който сега е 11 клас. Има web сайт. На една такава родителска среща ни раздадоха по един user name и password. Винаги мога да видя какви бакии сътворява.
Отделно всеки месец пращат писмо до нас (на дом ни адрес) какви и колко отсъствия има...



Това е съвремието!  Peace

# 67
  • Мнения: 562
И аз да кажа за Канада. Родителски срещи съм виждала организирани по различни начини, но общото е едно - всяко дете се обсъжда с родителя му на 4 очи. Просто е немислимо да обсъждат проблемите на детето ти пред други родители. Иначе в началното училище примерно са ни пращали по детето съобщение за срещата, което трябва да подпишем и на което пишем кой от посочените 2 часови пояса предпочитаме. В някои случаи учителят след това ни е писал в колко точно часа да отидем (пак го праща по детето), в в други случаи отиваш и чакаш да ти дойде редът. Родителските срещи, с изключение на въвеждащите за учебната година, се правят след приключване на етап от обучението (нещо като срок) и малко преди това родителят е получил подробен отчет за резултатите и поведението на детето. В новото училище на сина ми само първата родителска среща беше за всички деца (започна с представяне на учителите и изискванията им и продължи с индивидуални срещи), а за следващите срещи задължително викат родителите на по-проблемните деца, като им уговарят час. Другите родители, които не са били извикани специално на срещата (с деца, които не създават проблеми), ако поискат, могат също да си поискат среща и им дават час. Тук също е много разпространено детето да ходи с родителите си на срещата, но не е задължително.
Това са технически подробности, които варират от училище до училище. Според мен ако искате по-голяма посещаемост на родителските срещи, трябва да спрете да ги правите като публичен линч на родителите на проблемните деца.

 smile3501

Това е най-удачното и така трябва да стане навсякъде.

Но ... по-голямата част от нашето общество, както винаги, не е дорасло за това. Тук промените се налагат много трудно и бавно и докато това стане, се оказва, че методът/продуктът вече е остарял морално, но ние пък си държим на него.  Simple Smile И така до безкрайност.  Simple Smile

Последна редакция: вт, 14 апр 2009, 12:21 от Pavlina Nikolova

# 68
  • Мнения: 221
В Гърция също родителските срещи се правят като се дава съобщение на детето,което трябва да го върна в училище с подпис на родител.Учителката вика един по един родителите,за да ги информира за децата им,не се налага да слушаме за всички деца от класа.Но въпреки всичко ми прави впечатление ,че родителите на проблемните деца винаги отсъстват от родителските срещи.

# 69
  • Мнения: X
Нищо не ме е карало,и въпреки това не съм пропуснала нито една до сега,дъщеря ми е в 6 клас.От две-три години намаля броя на идващите родтели,но не драстично,което е добре.Не идват системно родителите на проблемните деца,каточели като си заврат главата като щраус и проблемите им ще се решат с магическа пръчка.Много ме е яд на такива родители,още повече,че съм искала лично да се срещна с тях по повод на различни издънки.Ходя винаги,въпреки че и аз съм имала какво не до там приятно да чуя за моята хубосница Laughing,но все пак е по-добре да знаеш и да вземеш мерки,отколкото да се ослушваш и да нехаеш.За мен това са много безотговорни родители,които не можеш да мотивираш с никаква форма на покана.

п.п.Минах направо на отговора,а после попрочетох съвсем малко назад.
Според мен и при нас се правят индивидуални срещи с родители на проблемни деца,когато има наложителен повод за това.В повечето случаи родителите отиват с триста зора,въпреки,че срещата е конфиденциална и не е злепоставяща.
От друга гледна точка,аз например бих искала ако има някакъв проблем между моето и друго дете,да го обсъдя с родителите му насаме след род. среща,вместо за това да занимавам учител,директор,или да му правя  посещение у дома.Винаги,когато съм имала възможност културно да обсъдя дадена ситуация с родител на съученик,след това проблемите са били решени и не се повтарят.По същия начин аз искам да знам,ако моето дете има некоректни прояви към съученици или преподаватели,за да взема отношение овреме.

Последна редакция: вт, 14 апр 2009, 18:47 от Анонимен

# 70
  • София
  • Мнения: 312
Доста дълъг стаж имам като родител на ученици. Дванадесет години не съм пропускала род. среща на големия син + още 6 год. на малкия син. Живот и здраве още 6 докато завърши 12-и клас. Ще кандидатствам след това за "Гинес" Joy
Ходила съм дори и много добре да знам какво ще чуя от учителите.
От уважение към преподавателите, от респект към институцията. Не на последно място : ЛИЧЕН ПРИМЕР за ученика. Ако родителят  бяга от задълженията си, как ще възпита детето си на дисциплина?

# 71
  • България
  • Мнения: 2 164
 Дъщеря ми е в 7кл и не съм пропускала родителска среща до сега. Интересното при нас е, че посещаемостта не намалява с годините. Отсъстват не повече от 3-4 човека. За мен те са полезни. Не търся учителите без повод, но това са срещи, които не пропускам.
 Синът ми е още в детската градина, но и там ходя, защото казват важни неща.
 Парите се събират независимо от присъствието ни, така че това не ме впечатлява Simple Smile

# 72
  • Мнения: 4 965
... Именно, за да не им е скучно - както каза съфорумка в предишен пост - неща, които е чувала в предишни години, целта ни е да им е интересно, поднесено по интересен и различен начин, така че поне за малко да застанат на местата на децата си. ...

Всъщност, на мен ми се струва далеч по-скучно да ми поднасят информацията интересно и забавно. Предпочитам в стегнат и ясен вид да ми кажат плюсовете и минусите, да мога да попитам и да поговоря на 4 очи само за моите деца, да може накратко да обменим необходимата информация, вместо да губя средно по 15 мин. за всяко едно дете.
А на мястото на децата ми не искам да заставам. Била съм ученичка. Сега съм майка...

# 73
  • Мнения: 284
Аз ще си призная, че съм пропускала родителски срещи при това без угризение и съм ходила на някои само защото иначе госпожата започваше да натяква на детето разни мисли от сорта - "никой не се грижи за теб", "обръщат внимание само на сестра ти" и подобни. Пропускала съм срещите, защото не умея да се справям с лицемерни хора, от които зависи самочувствието и личността на детето ми. На родителските срещи същата госпожа първо се оплакваше от ръководството на училището и обясняваше надълко и широко мнението си за директора и кръга около него, а след това четеше някакви трактати на Кант за красивото и т.н (държала съм изпит по естетика при Исак Паси и материята ми е добре позната, няма как начална учителка точно на родителска среща да ме просветли). Когато човек повтори това упражнение няколко пъти и има делови срещи, които отлага твърде сложно - ясно е какво ще предпочете.

# 74
  • Мнения: 299
За сега не сме пропускали родителска среща. Но на последната такава обстановката беше меко казано взривоопасна. Родители срещу родители , родители срещу учителката , нямаше нищо градивно в срещата ни , а само нападки и лични истории да не кажа истерии. Но ние така да се каже сега прохождаме (синът ни е 2-ри клас) в този вид срещи , ще видим нататък с какво желание ще ходим.

Общи условия

Активация на акаунт