Как да си набавим гама-линоленовата мазнина

  • 21 823
  • 148
  •   1
Отговори
# 120
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950
Напоследък се тръби за живака в рибата  и да се внимава какви точно риби се консумират, особено от бременни, кърмещи и деца. Общо взето колкото по-високо в хранителната верига е една риба, толкова повече живак има в нея.

Ето един полезен линк: http://www.maine.gov/dhhs/eohp/fish/hgposter.htm


Иначе от гледна точка на количеството омега 3 МК, по-добри са по-мазните риби.

# 121
  • Мнения: 2 616
Въпросът ми не беше за млякото, а за рибеното масло. Защото то съдържа минимални остатъци от рибния протеин и това в "големи количества" на потенциалния алерген, който е точно протеина,  не се връзва.   Напротив, 1 чаена или 1 супена лъжица на ден,  си е доста стандартна препоръка за прием от бременни и кърмачки, включително и в Исландия, където живея. Говоря конкретно  за рибено масло от черен дроб на треска.

Виж конкретно за рибеното масло не съм чела, по-скоро за групата "алергенни храни" като цяло. Обаче! Когато се зачетох из интернет за гама-линоленовата киселина, която явно ни беше в недостиг, за да ни се появят дерматите, стигнах до прочутите Ескимо, които са с рибено масло, педиатърката на форума, както и моята лична ми препоръчаха да изчакам детенце да навърши годинка преди да му давам подобни препарати. Освен това самите производители са направили проучването си сред деца, навършили 1 годинка вече http://www.mms-bg.com/eskimo/ Така че направените заключение са по-скоро изхождайки от тези факти, никъде не съм срещнала "рибеното масло е вредно, не ги приемайте"

Пуснала си страхотни линкове, мога само и аз да ти благодаря за което.
Излиза, че рибеното масло е по-добрият вариант от лененото такова в крайна сметка така ли?

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 19:08 от IvelinaAtanasova

# 122
  • Мнения: 19 324
Ще потърся добавки от треска.
Благодаря ти за инфото!
ВИВИ
кажи моля те после какво си открила за продукти и от къде ги купуваш, понеже гледам че си де.
Капсули има в dm на регала им с добавките и витамините. Струват около 3-4 евро. Има такива от ленено семе и такива от Lachs, но като се замисля по-скоро ще да са били от Seelachs. Утре ще погледна, ако имам време.

Открих един полезен немски сайт:

Едно от важните неща е да се приема и повече вит. Е, когато се увеличи приема на Омега 3, защото те свързват кислорода в клетките по-бързо и оксидират. Затова капсулите трябва да бъдат обогатени с вит.Е
Правилото:
pro Gramm alpha-Linolensäure 0,6 Milligramm Vitamin E
pro Gramm EPA 1 Milligramm Vitamin E
pro Gramm DHA 1,2 Milligramm Vitamin E.


   Виви, за теб - Seelachs се казва треската, не е от скъпите риби, ние редовно я консумираме. Simple Smile (и детето виняги е яло същите неща като нас, заедно се храним, тъй че е супер лесно)
Нямам сили да се занимавам и с нашето ядене и да готвя и за нас, да следя какво купувам, защото ще го яде и малката. След няколко месеца ще трябва да го променя това, защото детето започва да разбира и не може мама да яде полуготова лазаня, а то зеленчуци.

Ето нещо още от горния сайт:
Nur Fische, die in kalten/arktischen Gewässern leben, enthalten reichlich  Omega-3-Fettsäuren. Und: Je fetter ein Fisch ist, desto mehr  Omega-3-Fettsäuren  enthält er.
Seelachs und Forelle leben zum einen in wärmeren Gewässern und brauchen keinen "Schutz" durch Omega-3-Fettsäuren, deshalb enthalten sie wenig. Zum anderen zählen sie zu den Magerfischen, d. h. auch dies reduziert nochmals den ohnehin geringen Gehalt an Omega-3-Fettsäuren.

# 123
  • Мнения: 700
 А филето от треска дали е богато на Омега 3?Или само черния дроб?Защото в къщи доста похапваме такова филе.
 И друго нещо да ви питам.Като хапвам смляно ленено семе (обърквам го с кис. мляко) и синът ми проявява интерес,даже го обича и му давам да си похапне.Той изяжда може би 1/3 смляна супена лъжица,останалото е за мен,но пак отива и при него с кърмата.Трябва ли да го ограничавам с количеството,заради фитоестрогените?

# 124
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950
Треската не е от най-богатите на омега 3 МК риби. Такива са сьомга, скумрия, херинга, риба тон (с последната да се внимава, защото може да съдържа повече живак)...

А черният дроб тук се препоръчва да се избягва за консумация от деца, бременни и кърмачки, заради възможните органични замърсители. (Отстраняват се в процеса на правенето на маслото по принцип.)

# 125
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950
Излиза, че рибеното масло е по-добрият вариант от лененото такова в крайна сметка така ли?

Ох, много директен въпрос задаваш.  Rolling Eyes Аз затова дадох линкове, да си прецени всеки сам. А и в гугъла има още инфо. Личното ми мнение е "да".

# 126
  • Мнения: 19 324
Ивелина, от линковете, които е дала Че и от немския сайт казват, че Омега 3 от риба се усвояват по-добре и преминават в кърмата, докато от ленено семе преминават доста по-малко МК. Де факто добре е да има балансирана диета с рибите, които е изброила Че Ка. В немския сайт пишеше по 30г на ден или 2 пъти седмично. Вегетарианците, които не консумират риба, може да приемат хлебчета, обогатени с Омега 3 или капсули, или да наблегнат на ленено и рапично олио.
Прекаленият прием на Омега 6 възпрепятства превръщането на алфа-линоленовите киселини, намиращи се в лененото, рапично и орехово олио в биологично активните Омега 3 МК EPA (Eicosapentaensäure) и DHA (Docosahexaensäure).
Добре е да се приемат директно киселините EPA и DHA ( съдържащи се в студеноводните риби, в обогатени храни и в капсули). Поради днешните хранителни навици и ограниченото превръщане на алфа-линоленовите киселини в EPA/DHA може би не е възможно достатъчно снабдяване на организма с дълговерижни Омега 3 само от растения, богати на алфа-линоленова киселина. Ако обаче ограничим приема на Омега 6, организмът може да превръща достатъчно количество алфа-линоленова к. в EPA и DHA.

(Das Zuviel an  Omega-6-Fettsäuren  behindert die Umwandlung der aus pflanzlichen Ölen (z. B.  aus Raps, Lein, Walnuss) stammenden alpha-Linolensäure in unserem Körper zu den biologisch aktiveren  Omega-3-Fettsäuren  EPA (Eicosapentaensäure) und DHA (Docosahexaensäure).Wenn möglich sollte man sie gleich als EPA und DHA zu sich zu nehmen (aus Kaltwasserfischen, angereicherten Lebensmitteln und ggf. ergänzend Fischölkapseln). Aufgrund der derzeitigen Ernährungsgewohnheiten und der begrenzten Umwandlung von alpha-Linolensäure in EPA/DHA ist eine ausreichende Versorgung mit langkettigen  Omega-3  Fettsäuren allein durch alpha-Linolensäure-reiche Pfanzenöle wahrscheinlich nicht möglich. Wenn man jedoch wenig  Omega-6-Fettsäuren  aufnimmt, kann aus alpha-Linolensäure ausreichend viel EPA und DHA gebildet werden.)

Забравила съм да дам линка в предния си пост:
http://www.ak-omega-3.de/fragen_und_antworten/#10

Искам да ти благодаря за полезната тема, към която се отнесох  доста скептично в началото   bouquet

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 16:49 от В_и_В_и

# 127
  • София
  • Мнения: 2 249
В_и_В_и, много добър постинг Simple Smile!
Освен казаното по-горе, наситените мазнини (каквито са в маслото например) също имат значение за задържането и използването на Омега-3 от клетките.

# 128
  • Мнения: 1 896
Извинявам се, че не изчетох цялата тема - за рибеното масло аз не бих се притеснявала, стига да е качествено. В Норвегия масово го дават на бебета от 6-тата седмица, вместо вигантол, защото е богат естествен източник на вит. Д. Твърди се, че е много добре пречистено от протеина и по правило хората с алергия към риба нямат проблеми с него.

# 129
  • Мнения: 6 390
Виви, Анна
аз си купих
обаче пише че е от сьомга а не от треска рибено масло, нали така...
http://dasgesundeplus.com/cgi-bin/testergebnisse.pl?k=&hp=1208005204
ако може да ми посочите кой продукт е с този с треската... или аз не съм разбрала добре и не се продава в дм такъв...
С други думи посоченото от мен, става...нали така  Embarassed

# 130
  • Мнения: 19 324
Все пак е било сьомга, а не треска.Ели,   това  е по-добре от треската. Аз си купих днес това на Тетесепт пак от dm.   

# 131
  • Мнения: 1 947
   Ели, мерси. Ние днес заложихме на скумрията. Simple Smile

# 132
  • Мнения: 19 324
Момичета, вярно ли е че над определена доза ленено семе на ден е токсична?
Четох го някъде из темите за диети, но в Интернет не можах да намеря повече инфо.

# 133
  • София
  • Мнения: 2 249
В_и_В_и, да, заради цианидни съединения, но става въпрос за много голями дози (и само за семето, не и за маслото от него).

# 134
  • Мнения: 2 652
В_и_В_и, много хубаво, че повдигна темата!
И аз тези дни търсех инфо за цианида в лененото семе, попаднах на темата и я препрочетох отново.

Използвам възможността да кажа и тук на всички, които приемат добавки от рибено масло. Повечето рибени масла, особено това от дроб от треска (дават го като най-добрия вариант ), са обогатени с витамини А и Д. Оказва се, че е много важен балансът (съотношението) между двата витамина, който не е ясен все още, и който само организмът може да постигне при достатъчния им прием от естествени източници. Предозирането им или неправилното съотношение от добавки, обогатени с тях, може да се окаже токсично.

Вижте на сайта на д-р Меркола тук.

Алтернативен източник от растителен произход, изключително богат на GLA, е олиото от вечерна иглика (Iva D го беше писала някъде по-напред), но пак трябва да се подбере надежден производител.

Общи условия

Активация на акаунт