Как да си набавим гама-линоленовата мазнина

  • 21 787
  • 148
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 616
Детенце има суха кожа състандартните симптоми
•   Суха, лющеша се кожа по ръцете, над рамената и отзад на бедрата
•   Обривите са червени с неправилна форма, приличат на лишеи и избледняват отвътре навън
•   Раздразват се от водата
•   Няма сърбеж
•   имам съмнения, че става въпрос за „себореен дерматит”
и след доста четене някъде прочетох, че една от мамите споменава, че това може да се дължи и на недостиг на гама-линоленовата мазнина. Та въпросът ми е откъде  да си я набавим?

Мажа със стандартните кремчета, но търся и друго решение.

# 1
  • Мнения: 3 205
Виж това: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=28188.0;all
Там са дадени източниците като храни, а иначе външно - кремове с екстракт от слънчогледово семе (Мустела) и екстракт от нощна роза (Нахткерзен балсам на д-р Тайс).

# 2
  • Мнения: 145
От толкова съмнения сети ли се да заведеш бебчо на лекар?
Или поставяш диагнози сама?
Ами ако не е себореен дерматит?

Този вид мазнина се съдържа в NAN на Nestle.
И в кърмата,разбира се!

Последна редакция: вт, 29 яну 2008, 14:02 от Синаница^

# 3
  • Мнения: 2 616
Сетих се да го заведа на няколко лекаря даже-всички ни поставят диагноза АД, а съм 1100% убедена, че не е, както и че различните кремчета не лекуват, а подтискат симптомите, затова търся други решения на проблема.

Адапте не пие Малечко, а от кърмата явно не му достигат Cry

# 4
  • Мнения: 325
една от мамите споменава, че това може да се дължи и на недостиг на гама-линоленовата мазнина. Та въпросът ми е откъде  да си я набавим?

Значи наистина е възможно да има такъв недостиг, но той е вероятно в резултат на нарушен метаболизъм на клетките. И освен това, така поне както го описваш, Е атопичен дерматит. Мисълта ми е, че трябва да елиминираш причината да се появява, предполагам знаеш - алергенните храни(включително в твоето меню), перилни препарати, акари, домашни животни и т.н.
А иначе на въпроса ти - аз препоръчвам да вземеш на детенце "Ескимо 3 кидс". Много е добро, но така или иначе само с него, без да си премахнала причината за алергията, едва ли ще има съществено подобрение.

# 5
  • Мнения: 2 616
По-скоро е себореен, защото няма обриви по сгъвките и сърбеж-нещо типично за атопичния дерматит. Алергените, които биха му повилияли съм си изключила, защото той е предразположен към алергии и аз съм много внимателна на тема алергени около него. Лекуваме се с хомеопатия и мажа уж с някакви "чудодейни" кремове за по 30лв. Исках да подсиля и храната. В Ескимото четох, че има разни рибни масла, те не алергизират ли?

# 6
  • Мнения: 8 242
Лекуваме се с хомеопатия и мажа уж с някакви "чудодейни" кремове за по 30лв.

Ако се ЛЕКУВАТЕ с хомеопатия, с каквото и да мажеш, все едно нищо не лекувате с хомеопатия.. Или просто хомеопатът ти е забравил да спомене, че всяко мазане, води до ново подтискане.. Т.е. омагьосан кръг и .. все едно нищо не правите  Rolling Eyes

Имахме го тоз момент с такива лишечета по кожата като беше тони на 4-8м.. С хомеопатия оправихме нещата, но НЕ съм мазала с нищо..

# 7
  • Мнения: 325
В последните години картината на алергичните дерматози става все по-размита. Под атопичен дерматит се има предвид основно това, че реакцията към алергена не е на мястото на контакт с него. (то на гръцки това значи а-топос). Ако си изключила възможните алергени от храната, се опитай да изключиш и тези, които са в дома ти, като визирам основно акарите и косми/перушина. Знам през какво минаваш, защото моят писан беше с подобна картина. От ескимото няма опасност да направи реакция, защото мастните киселини са извлечени от рапицово масло (в този за възрастни са от риба). Мисля, че ще е удачен вариант. Аз лично към хомеопатията имам смесено отношение, но това не е темата на разговора. Успех !!!
P.S. Само за протокола - не е гама-линоленова мазнина, а е киселина Wink

# 8
  • Мнения: 2 616

P.S. Само за протокола - не е гама-линоленова мазнина, а е киселина Wink

  bouquet Wink

duhi_puhi, хемеопатът ни каза, че няма проблем да мажа стига кремовете да не съдържат антибиотици и кортикостероиди, ами са например с разни растителни извлеци, като тези на Др. Тайс или Линола Фет примерно. До колко време трябва да дадат резултат хемеопатичните лекове?

Аз все си мисля обаче, че ако се подсили храната на дребоса и се вземат подходящите добавки или яде правилната храна, проблемът би могъл да изчезне и без лечение. Предполагам, че това е и причината дерматитите да се "израстват", когато децата започната да ядат по-големи количества обща храна.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 249
От ескимото няма опасност да направи реакция, защото мастните киселини са извлечени от рапицово масло (в този за възрастни са от риба).
Не е така. Има и рибено и рапично. Макар че има известно (малко)количество алфа линоленова(омега-3), рапичното е по-добър източник на лонолова (омега-6).

IvelinaAtanasova, можеш да взимаш ти ескимо (ще има отражение на вида мазнините в кърмата), а на детето да даваш известно време ленено масло и да видиш как ще му действа.

# 10
  • Мнения: 2 616
Иве, да те питам знаеш ли дали продават на капки или капсули само ленено масло или ще трябва да си направим удома сами?

# 11
  • Мнения: 2 652
Малката има диагноза АД в лека форма, предшестван от същите "лишейчета", които описваш. Предписаха кортикостероиден крем, който не съм мазала. Ходих и на хомеопат, предписа нещо там, но и него не съм давала. Мажа само с др.Тайс, не правя никаква диета, а на принципа от "всичко по малко", детето също захранвам нормално. За около 2-3 седмици обривите отшумяха, остана само малко на сгъвката на крачето. И аз бяха чела някъде за тази гама-линоленова киселина, та да се включа, така да се каже.

# 12
  • Мнения: 3 760
Ивелинче, трайността на лененото масло е само 30 дни, така че сматай... Обаче хич не е трудно да си купуваш ленено семе, да го смилаш и да го ядеш (в салатите, с кисело мляко....) - много е вкусно.  Peace

# 13
  • Мнения: 2 616
Грейс, ние имаме тия обриви от повече от месец. Чаках да минат сами, мазах, диети-тц, нищо. Пак там седят, че и повече взеха да стават по едно време.Ходихме на класически хомеопат, не можем да налучкаме правилното лекарство нещо, защото аз в началото си мислех, че пак ми прави реакция към млечните продукти и затова е обринат. Сега ще видим новите гранулки дали ще подействат като заключихме, че става дума за себореен дерматит, аз искам обаче и с храната да помогна за оздравителния процес.
Авокадо давам редовно, нали и там има мазнини. Аз пия комплекс от Омега 3-6 и 9 киселини, за да минава през кърмата, сега ще пробвам и с това ленено семе да видим какво ще стане.

# 14
  • Мнения: 2 652
Ivelina, това, което и при нас уж беше като "себореен" дерматит започна от 3-ти - 4-ти месец, продължи 3-4 месеца, след което изчезнаха и се появиха по-различните петна на сгъвките - по-зачервени, не избледняващи, отначало мънички, но уголемяващи размера си. Те стояха ( и сега има мако) над 2 месеца. Ако кърмиш, може да пръскаш кърмица. Не че "лекува", просто почиства местата, защото са чувствителни на бактерии.

# 15
  • София
  • Мнения: 2 249
Ivelina, за теб лично,ако пиеш рибено масло,няма смисъл и от ленено. Но не пий комбинация с омега-6 и 9,защото нашата храна и без това е богата на тях и проблемът е точно в съотношението в полза на 6 и 9. Аз типрепоръчвам ескимо и то така че да се събират около 1гр. DHA и EPA общо.
Лененото масло наистина е нетрайно, но пък имам резерви да даваш стрито семе на детето. Напоследък виждам, някакво л. масло на капсули, но се чудя как му се запазват свойствата. Ще го погледна отблизо и ще ти пиша.
Специално за себорейния дерматит - големият ми син се оправи с разреждане на къпанията (най-много 2 пъти в седмицата и само с вода) + нахткерцен.

# 16
  • Мнения: 2 616
Започвам съвсем да се обърквам.
Колкото до лененото семе, както и останалите полезни семена като сусам и мак, резервите ми да ги давам под формата на семена са по-скоро да не би да се задави с някое семенце мъника и то да попадне в белите му дробове.

Иве, ще се радвам да ми кажеш какво ти е мнението за капсулите с ленено масло и на коя фирма са

# 17
  • Мнения: 19 297
при АД не е задължително да има обриви по сгъвките както и сърбеж.
освен това причината за АД е и генетична. виновен за сухата кожа е един ензим,който се синтезира в по-малки количества в кожата.затова тя губи вода и е лесно податлива на бактерии.това,заедно с разни дразнители от околната среда влошава в различни степени АД.не знам как искаш да си го набавиш чрез храната.за първи път чувам такъв метод на лечение.никой лекар досега не го е споменавак като начин за подобряване на състоянието.моля те дай линк с повече инфо.

Последна редакция: чт, 31 яну 2008, 14:10 от B_u_B_i

# 18
  • Мнения: 1 081
Иве, прочети тук в подтемата за растителните мазнини за лененото масло...

http://georgievi.atspace.com/eta.htm

# 19
  • София
  • Мнения: 2 249
Иве, прочети тук в подтемата за растителните мазнини за лененото масло...

http://georgievi.atspace.com/eta.htm

Не знам кой е превел cottonseed oil като ленено масло, но със сигурност не е ленено масло, както и самото име подсказва!

# 20
  • Мнения: 2 616
при АД не е задължително да има обриви по сгъвките както и сърбеж.
освен това причината за АД е и генетична. виновен за сухата кожа е един ензим,който се синтезира в по-малки количества в кожата.затова тя губи вода и е лесно податлива на бактерии.това,заедно с разни дразнители от околната среда влошава в различни степени АД.не знам как искаш да си го набавиш чрез храната.за първи път чувам такъв метод на лечение.никой лекар досега не го е споменавак като начин за подобряване на състоянието.моля те дай линк с повече инфо.

Пак ще повторя, че при нас става дума за себореен дерматит, който е много по-лек от АД. Диагнозата е потвърдена от лекар и знам какво говоря!!!!!

# 21
  • Мнения: 19 297
добре.а къде има повече инфо за това ,че тези киселини помагат при алергии?аз също бих опитала стига да прочета повече по въпроса.в един линк към друга  тема пишеше ,че са полезни за мозъка.

# 22
  • Мнения: 2 616
Bubi,вече и аз не знам къде го четох толкова неща изчетох последната седмица за дерматитите, но и на страницата на Ескимо пише, че дерматитите се повлияват добре от тази мазнина http://www.mms-bg.com/eskimo/lub.htm, но ние сме малки още именно за тази добавка.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 249
Ето тук, например:
http://www.drgreene.org/body.cfm?id=21&action=detail&ref=1795
http://www.aaaai.org/media/news_releases/2004/10/100804a.stm
http://www.omega3-drho.com/omega3deficiencydiseases.html#anchor_17
http://allergialaps.kolhoos.ee/stories/storyReader$65

И АД и себорейният могат да се повлияят от масло от вечерна иглика/едроцветна пупалка (evening primrose), което е изключително богато на гама-линоленова киселина.
Специално за B_u_B_i:):
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1523801?ordinalpos=1&itoo … bstractPlusDrugs1
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1523801?ordinalpos=1&itoo … bstractPlusDrugs1
Тия две фирми видях, че я предлагат: http://zdrave.hit.bg/fl0036.html
http://www.vivasan.bg/index.php?page=products&id=146

# 24
  • Мнения: 19 297
благодаря ви много   bouquet
това за ку4етата го 4етох преди някьде,но не много задьлбо4ено.
непременно ще разпитам док за тези мастни киселини.

в единия линк пише ,както и в една от темите пишеше,4е завишения прием на омега 6 може да обостри АД и други заболявания.
доколкото разбрах омега 6 се съдържа в повечето храни,които консумираме.с една дума май трябва да пия само омега 3 като добавка?
малката е все още на кърма и предполагам,че чрез млякото ще приема известни количества.какво мислите по въпроса?
не ми се иска да й давам директно,а и тук са против даване на  добавки и витамини на бебета.

# 25
  • Мнения: 2 616
Вариантите са два-или ние да поемаме балансирани Омега 3-6 и 9 и да се нядяваме да подсилим малките през кърмата или трябва да им дадем на тях. Аз лично съм склонна да опитам да дам малко добавки на малкия.

Ако питаш педиатър ще ти препоръчат АМ, обогатено с гама-линоленовата мазнина  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

Иве, БЛАГОДАРЯ   bouquet  bouquet  bouquet

# 26
  • София
  • Мнения: 2 249
благодаря ви много   bouquet
това за ку4етата го 4етох преди някьде,но не много задьлбо4ено.
непременно ще разпитам док за тези мастни киселини.

в единия линк пише ,както и в една от темите пишеше,4е завишения прием на омега 6 може да обостри АД и други заболявания.
доколкото разбрах омега 6 се съдържа в повечето храни,които консумираме.с една дума май трябва да пия само омега 3 като добавка?
малката е все още на кърма и предполагам,че чрез млякото ще приема известни количества.какво мислите по въпроса?
не ми се иска да й давам директно,а и тук са против даване на  добавки и витамини на бебета.

Да, абсолютно си права - омега-3 само и може да потърсиш масло от пупалка също. А като порасне още малко можеш да даваш и на детето рибено масло (ако не е алергично към риба).

Ivelina, погледнах днес едно ленено масло - всичко е наред с него, но за да го запазят има добавен вит. Е. Ще погледна  препоръчителната му дневна доза за деца каква е и ще ти пиша тогава дали става.

# 27
  • София
  • Мнения: 2 249
Ivelina, от тези масла, които погледнах, това http://www.barleansbg.com/flax.html изглежда най-добро. Няма добавка на вит.Е, а някакво покритие на капсулата от рожков, което удължавало живота на маслото по естествен  път.
Ако попаднеш на такова с вит. Е, трябва да имаш предвид, че за децата допустимата дневна доза на тази възраст е 4мг.

# 28
  • Мнения: 2 616
Иве, много ти благодаря.   bouquet  bouquet  bouquetЩе го потърся още днес. А това за вит.Е нито бях чувала, нито се бях замисляла  Embarassed Научи ме на още нещо  Heart Eyes

# 29
  • София
  • Мнения: 2 249
Няма за какво Hug

# 30
  • Мнения: 2 652
Повлияна от тази тема, но без да съм навлезла кой знае в какви подробности, си купих ленено семе и си го ръскам в закуската с мюзли и овесени ядки Simple Smile

# 31
  • София
  • Мнения: 2 249
Грейс, нали знаеш, че преди да си го ръснеш трябва да го смелиш, иначе е неусвоимо. Освен това, понеже е много чувствително на окисление и съответно гренясва бързо, или смилаш по 1с. л всеки ден, или смилаш малко количество и го държиш в хладилника.

# 32
  • Мнения: 2 652
Ива, много си мила с това "нали знаеш", но голям срам... Добре, че ми каза. Мина ми подобно нещо през ума, но не се задържа дълго там  Embarassed После си викам - то и аз като бебка, каквото влязло, такова си и излязло  Joy

# 33
  • София
  • Мнения: 2 249
Няма нищо срамно, Грейс. Всеки учи от някъде/някого и преди да знаеш, си бил незнаещ (големи философии, няма що).

# 34
  • Мнения: 19 297
добре че казахте,защото и аз си купих,но не мислех да го меля.

# 35
  • Мнения: 2 616
Иве, имаш ли представа защо на опаковката на лененото семе пише, че не се препоръчва на бременни и кърмачки?

# 36
  • София
  • Мнения: 2 249
Ето тук съм писала защо: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=28188.msg555214#msg555214

Но все пак в малки дози и когато се правят почивки и се сменя с рибено, не би трябвало да е проблем.

# 37
  • Мнения: 19 297
а тези проучвания за лененото семе,че може да предизвика покачване или понижаване на нивата на естрогена, важат ли и за лененото масло?аз си купих и капсули с ленено масло-1капсула съдържа 1000мг ленено масло и трябва да се пие по 1 на ден.добре ли е според вас да ги пия и след колко време да правя почивка.

# 38
  • София
  • Мнения: 2 249
В някаква степен важат (макар и не чак толкова), но е нещо особено притеснително и за двете. Може просто като си изпиеш опаковката да смениш с рибено масло, после пък от пупалка и така:).

# 39
  • Мнения: 700
 Днес си купих бутилка с ленено масло,но на етикета не пише никаква дозировка.Знаете ли по колко трябва да приемам дневно при наличие,че кърмя?И друг въпрос,колко трае след като вече е извлечено масло и се съхранява в хладилник?На етикета пише до декември '08,но май тук прочетох,че извлеченото масло трае 30 дни?Или нещо съм чела диагонално в късен час? newsm78

# 40
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Аз ям всяка вечер тикени семки и от там набавям Омега-3.
Iva_D от къде да разбера какво друго има вътре?   bouquet

# 41
  • Мнения: 1 081
Пак се включвам, ама тоя път в съпрос, а не с недогледани препратки с кофти превод  Embarassed

Има ли файда от лененото брашно? Купих си днес, пише, че е стрито обезмаслено ленено семе? Или и аз да купувам капсулованото ленено масло?

# 42
  • София
  • Мнения: 2 249
Бунгичка, вероятно е с добавен вит.Е - естествен консервант. НО не знам доколко се запазва така. Трябва да е и в тъмна бутилка. Препоръчително е да се взима около 1.с.л. за възрастни.

drize, пишат, че съдържанието на омега-3 в тиквеното семе е 7-10гр на 100гр., като при лененото масло е 15-25гр. Съд. на омега-6 е около 20гр. Ето пък цитат от уикипедия:
"Pumpkin seeds are a good source of iron, zinc, essential fatty acids, potassium, and magnesium.
One gram of pumpkin seed protein contains as much tryptophan as a full glass of milk"

desiteam, този вариант на семето сигурно има смисъл само като фибри и слабително. Мазнините са точно това, което ти трябва. Така че или си купуваш цяло и си го смилаш на малки количества, или направо масло:).

# 43
  • Мнения: 95
Съветвам те да направиш консултация с д-р П.Найденов-хомеопат и да си вземеш есенциални мастни киселина на Аквасорс

# 44
  • София
  • Мнения: 5 190
Днес си купих бутилка с ленено масло,но на етикета не пише никаква дозировка.Знаете ли по колко трябва да приемам дневно при наличие,че кърмя?И друг въпрос,колко трае след като вече е извлечено масло и се съхранява в хладилник?На етикета пише до декември '08,но май тук прочетох,че извлеченото масло трае 30 дни?Или нещо съм чела диагонално в късен час? newsm78
Даже не 30, а към 20 дни, но след отварянето. Просто се втурвате цялото семейство и го изпивате за 2 седмици ,за да си сигурна. И бързо затваряйте бутилката и в хладилника. Следиш за вкуса- ако става кофти, изпуснала си го, гранясва...
Аз си го купувам директно от производителя, за да е прясно извлечено- много е вкусно така. Като си спомня първата бутилка, която си купихме... било е старо и се озорихме да го изпием.

Меля по малко семе с кафемелачката и да потвърдя, че е много вкусно! Пак защото трябва бързо да се изяде го ръся върху всякаква храна.

Не видях тук да споменавате продукта Glandol.

# 45
  • Мнения: 700
 Билянам,благодаря за инфото!Знаеш ли,не ми е много приятно на вкус маслото,дали не е позастаряло.Отворих го вчера,но имаше един такъв леко нагарчащ като някаква билка вкус.Дали е нормален?И не е съвсем бистро.Да кажем като някои студено пресовани зехтини стои,съвсем леко мътно.На бутилката пише,че е студено пресовано,без химична обработка и консерванти.По принцип смятам да си взема ленено семе,но нямаме кафемелачка и тези дни трябва да си купя едно чопърче.Та до тогава реших да взема маслото.

# 46
  • София
  • Мнения: 5 190
Точно нагарчащо е гранясалото. Имам опит - за съжаление. Освен първата бутилка дето си я изпихме гранясала, следващата като я отворихме беше с прозрачен вкус, нищо тежко (е не е вкусно обаче като смляното семе), но последната 1/3 се вгорчи и изхвърлих. Следващата бутилка също изхвърлих малко. После вече бях силно бременна и ми се отвори апетит , на ден по 3 суп л ядях и май съм прекалила. Но поне не го хвърлях.

тук има огромна тема за лененото семе, пишеха и за изгодни доставки на органик масло на капсули(посочи го някой по-горе)
в БГ е 40 лв, в САЩ излиза около 8 пъти по евтино. 

# 47
  • Мнения: 2 616
Ivelina, от тези масла, които погледнах, това http://www.barleansbg.com/flax.html изглежда най-добро. Няма добавка на вит.Е, а някакво покритие на капсулата от рожков, което удължавало живота на маслото по естествен  път.
Ако попаднеш на такова с вит. Е, трябва да имаш предвид, че за децата допустимата дневна доза на тази възраст е 4мг.


Иве, намерих го това масло, обаче ми казаха, че дозата била твърде висока за бебета. #Crazy За мен било-ОК. За дребоса ми препоръчаха да пия водорасли Basen.
-съдържат лесно усвоими протеини, микро- и макроелементи, бетакаротин, желязо, есентиални Омега 3 и 6 масни киселини, активни ензими. Водораслото  Спирулина  е ценен източник на гама-линоленова киселина. Пише че е подходящ и за кърмачета над 3 месечна възраст. Призводство са на "Еспара" Австрия. Цената им е 17лв.

Билияна, колко струва Glandol-a? http://www.pg-naturpharma.com/apo/gla.html Не го бях чувала дори този медикамент, а според написаното на страницата им е точно това, което търсим. Ти ползвала ли си го това "чудо'? Или поне отзиви да имаш от някой, който го е ползвал?


Вижте какво намерих още в мрежата:

Дерматопротективни средства
1. Excipial: Excipial crème, Excipial fettcreme, Excipial U Hydrolotion
2. Carbamide: Linola Urea
3. Dermabion
4. Gamma-linolenic acid: Glandol
5. Generophyt
6. Lipobase
7. Melagenina
8. Salicylic acid: Mycocid 1 lotio, Mycocid 2 lotio, Spiritus salicylicus
9. Topialyse: Topialyse, Topialyse Lait

Последна редакция: пт, 15 фев 2008, 12:06 от IvelinaAtanasova

# 48
  • Мнения: 527
IvelinaAtanasova,аз скоро мазах синът си с Ексипиал(с уреята),но не знам за резултат,защото мазах два,три пъти.Той има нещо като лишей под устата,и така не знам дали е от лигавенето или от друго newsm78Само да кажа ,че пия добавки Gravigil DHA,които са богати на ненаситени мастни киселини,по-специално омега-3 докозахексаенова киселина (DHA).Пише,че продуктът е подходящ както по време на бременност,так и през периода на кърменето ,поради богатото съдържание на омега-3.Струва около 24-27 лева,за 1 месец.Дано съм била полезна   Peace

# 49
  • София
  • Мнения: 2 249
Ivelina, 1 капсула на ден си е ОК за бебета. Виж какво пише тук:
"Др. Дейвид Уйлямс* препоръчва следните количества ленено масло за некърмени деца: 1-6 месеца – 1/4 ч.л. на ден; 6-12 месеца – 1/2 ч.л. на ден; 1-2 години – 1-2 ч.л. на ден; над 2 години – 2 ч.л. на ден."
А за спирулината наситина е богата на GLA, но пък съм срещала коментари, че не била в много усвоима форма.

# 50
  • София
  • Мнения: 5 190
Ивелина, аз съм пила само по 1 на ден Гландол вместо 3до 6 и не мога да кажа за някакъв ефект.
А съпругът ми го пие от десетина години заради псориазис и също никога повече от 3 на ден. Така и не се разбра дали му помага, защото при него тази болест има собствен, вътрешен ход и не се издава нито от какво се влошава, нито от какво се подобрява. По едно време (когато струваше 40 лв) пиеше  много редовно и два пъти като го спреше се влошаваше. Затова го и спря окончателно. После като почна да пада цената пак започна да  пие по 1 на ден. Сега мисля, че е 11-13 лв. Много евтино стана, чак подозрително. Вярно, че се пакетира в БГ.

# 51
  • Мнения: 2 616
Ivelina, 1 капсула на ден си е ОК за бебета. Виж какво пише тук:
"Др. Дейвид Уйлямс* препоръчва следните количества ленено масло за некърмени деца: 1-6 месеца – 1/4 ч.л. на ден; 6-12 месеца – 1/2 ч.л. на ден; 1-2 години – 1-2 ч.л. на ден; над 2 години – 2 ч.л. на ден."
А за спирулината наситина е богата на GLA, но пък съм срещала коментари, че не била в много усвоима форма.

Aaaaaaaaaa,мойто е кърмено Simple Smile

Почвам да си мисля, ч ени пробутват какви ли не "чудесии", да не се изразя по-грубо на фантасмагорични цени, убеждавайки ни, че са чудодейни, пък то не е съвсем така  #2gunfire

Иве, какво може да се случи ако се предозира съвсем случайно имаш ли представа? newsm78

# 52
  • София
  • Мнения: 2 249
Ive, няма как да го предозираш. Това все пак е вид растително масло просто. При по-голямо количество най-много да получи разстройство:). Мисля, че 1к. от онова е добре.

А за това, че е кърмено твойто дететнце, знам:), дадох цитата заради дозировката.

# 53
  • Мнения: 2 616
Ми какво ми приказват глупости тогава, че не било подходящо за бебета, защото била висока дозата?  #2gunfire Подозирам ,че гледат да ми продадат някакви щуротии само  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 54
  • София
  • Мнения: 5 190
Ивелина, моето "влечение" към гамалиноленовата киселина се зароди от книгата Суперкожа, в която няма нищо рекламно, а е обяснено, че трябва да се избере най-надеждния (скъп)производител на КАПСУЛИ масло, за да се избегне окисляването при пиене от бутилка. След това аз съм проучвала, че Гландола е немски все пак, а лененото масло на Балчо мога да си го купувам на много ниска цена и прясно произведено. Оттук нататък лечебните дозировки Ива Д ти ги пише, силно се надявам да е истина действието им. Успех!

# 55
  • Мнения: 2 652
Момичета, открих много готин хляб - Puravita с фибри и липиди (наситени, моно-ненаситени и поли-ненаситени кислини – общо 6,1гр/100 гр), преписвам съдържанието: пълнозърнесто брашно, овесени ядки, ленено семе, малц, царевично брашно, инулин (не знам какво е), пшеничен шрот, слънчогледови семки, мая, сусам, йодирана сол, пшенична и ръжена закваски, вит.А, В1, В2, В6, В12, Е, фолиева киселина, аскорбинова киселина. Въпреки, че е пакетиран, няма консерванти.

А какво ще кажете за Flax Oil-a на Barlean's - американското ленено масло, дето го рекламират едва ли не като някакво чудо (мен точно това ме дразни - вманиачаването)? Препоръчал го там някой си известен диетолог (срещу хонорар предполагам) и юруш всички на маслините.

# 56
  • София
  • Мнения: 2 249
Грейс, аз ли нещо не съм прочела, но откъде идват тия липиди в хляба се чудя, като не са уточнили добавянето на мазнини? Струва ми се малко само от семената  Thinking
Инулинът е вид полизахарид, който действа като пробиотик и има роля в регулирането на кръвната захар.
За това масло има изписани хубави неща и в нета. Добре звучи. Органик е (макар ленът да е от малкото растения, които принципно нямат нужда от обработка с пестициди и разни други). Капсулите имали някакво покритие от рожков, което по естествен път удължавало живота на маслото. Иначе е просто ленено масло. Не би трябвало да има повече свойства, отколкото му се полага Laughing.

# 57
  • Мнения: 2 652
Иве, знам ли?! По количествата и грамажите хич ме няма, но слънчогледът, малцът, лененото семе, сусама са си доста "мазнички". Хлябът е на Симид, надявам се да е читав, освен че е и вкусен. Отделно ми направи добро впечатление, че има знака на Екопак за пакетажа.

# 58
  • София
  • Мнения: 2 249
Благодаря ти за инфото Hug

# 59
  • Мнения: 2 616
Момичета, открих много готин хляб - Puravita с фибри и липиди (наситени, моно-ненаситени и поли-ненаситени кислини – общо 6,1гр/100 гр), преписвам съдържанието: пълнозърнесто брашно, овесени ядки, ленено семе, малц, царевично брашно, инулин (не знам какво е), пшеничен шрот, слънчогледови семки, мая, сусам, йодирана сол, пшенична и ръжена закваски, вит.А, В1, В2, В6, В12, Е, фолиева киселина, аскорбинова киселина. Въпреки, че е пакетиран, няма консерванти.



Грейс, каква му е цената на това чудо? Че има  разни пакетирани "хлебчета" по 2-3 и нагоре лева, този не е такъв, нали? Как му изглежда опаковката? Да мога поне цветово да се ориентирам и да го потърся следващия път?

# 60
  • Мнения: 2 616
Момичета, вижте какво открих
Съдържание на полиненаситени мастни киселини (грамове в 100 гр. продукт)

Съдържание на полиненаситени мастни киселини (грамове в 100 гр. продукт)
Продукт                     омега-3 киселина   омега-6 киселина
Ленено олио                     54                          15
Тиквено олио                     15                          45
Кедрово олио                     14                          39
Соево олио                       11                            42
Рапично олио                      8                          26
Слънчогледово олио         8                           66
Царевично олио                    8                        59
Зехтин                                    8                       12
Палмово олио                       8                            9
Тиквейнол (БАД)                      6                       15
Скумрия (сурова)          до 5.0                      -
Херинга (сурова)              3                              -
Палтус                                     1                             -
Пъстърва                           1.6                          -
Треска   0.3   -
Ленени семена (сурови)         23                         7
Орехи                                 до 3.0                            -
Слънчогледови семена (сурови)   
                                           до 3.0                      до 1.6

смятам, че и статията е добре написана и си заслужавада се прочете цялата http://www.surovo.hit.bg/7_2.htm.

# 61
  • Мнения: 2 652
Грейс, каква му е цената на това чудо? Че има  разни пакетирани "хлебчета" по 2-3 и нагоре лева, този не е такъв, нали? Как му изглежда опаковката? Да мога поне цветово да се ориентирам и да го потърся следващия път?

Ох, с цената ме затрудняваш, защото пазарувах повечко неща и не обърнах внимание. Иначе, отвън е в хартиена опаковка - бяла със жълти и сини надписи, а самия хляб е в тънка прозрачна опаковка.

Гледахте ли "Лекарството на Лоренцо" по бТВ вчера?

# 62
  • Мнения: 2 616
Добре, описанието на опаковката ми стига, ще го потърся по щандовете другия път, дано го открия.

Да, гледах филма!

И като се емнах да чета за тая олеинова и еруптова киселина, 'ептен се замотах.

Ама поне да си сверя часовника с теб, вярно ли съм разбрала, че не е лошо да си смесваме 2:1 зехтин с рапично масло всеки ден, за салатките примерно  newsm78

В тая статия пък, която пуснах вчера пише да се пържи, или нагрява-това за такива като мен, дето ни пържат, ни задушават, само палмова мазнина и зехтин, даже обикновеното слънчогледова олио не е добре да се нагрява.

# 63
  • Мнения: 2 652
Да ти кажа, и аз много много не разбрах за тези киселини, просто си затвърдих убеждението за лекарите и медицината като цяло.
А за тази рапична мазнина малко ме е страх да давам, защото точно от нея има много генно модифицирана и знам ли какво се продава на пазара  newsm78

# 64
  • София
  • Мнения: 2 249
Не съм го гледала тоя филм, но да кажа за мазнините. Не си и помисляйте да ползвате рапично/канола масло  Naughty. Дори да оставим съдържанието му на мазнини (омега-3, мононенаситени + разни спорни), преди да стигне до нас е минало през такава обработка, че е по-добре да не го близваме. Първо, за да се извлече се нагрява и се използват хим. разтворители (от което познайте колко от омега-3 е останало + създават се транс мазнини от вис. темп), след което, понеже мирише неприятно, по хим. път се обезмирисва. Отделно т.н. канола масло не е естествено рапично масло, но рапично, от което е премахната  Erucic Acid по генетичен път...
Принципно е добре раст. масла да не се нагряват, защото се окисляват и им се развала структурата, създават се нови структури, които били токсични и дъра бъра Simple Smile и т.н. Затова е добре да се добавят след като яденето е готово и  да се излагат минимално на вис. темп. Някои масла понасят нагряването по-добре от други. Зехтинът напр. и кокосовото най-вече.

# 65
  • Мнения: 19 297
Iva_D, аз имам био рапично олио, на което пише, че е студено пресовано.

Аз имам един въпрос. Твърде сложно ми се вижда да меля ленено семе и да следя колко седмици е стояло, за да не се развали. А и намерих готови капсули с омега 3, така че с тях ми се струва по-лесно. Искам да ви питам, ако прибавям лененото семе цяло по 1-2 лъжици към салати, ще се усвоява ли от организма?

# 66
  • Мнения: 1 947
   Аз се в включвам ни в клин, ни в ръкав, понеже нямаме такива проблеми
като описаните, обаче се зачетох и ми стана интересно. Хем да кажа на
ВиВи (понеже е в Германия като мен), пък и да попитам - продава се
натрошено ленено семе, каквото съм купувала и слагах в мюсли
(напоследък не съм) - възможно ли е да е консервирано - казвате,
че се разваля бързо? (на опаковката не пише нищо, а има и "био")

# 67
  • София
  • Мнения: 5 190
Виви, толкова е вкусно, опитай веднъж и ще се влюбиш! Проблемът е, че за да се сещаме да си го сипем в чинията, трябва да е на масата. А за да не се развали, трябва да е в хладилника. Изводът е - малки порции, в порцеланова непрозрачна кутия с плътен капак. Така замислям да направя. А го меля в специална кафемелачка, купена за смилане на семена и ядки. Много е бързо.
Ако ядеш цяло семе нищо не правиш.

# 68
  • Мнения: 2 652
Виви, и аз чела недочела, така направих в началото, обаче нъц - няма полза, излиза, същото, каквото влиза Simple Smile Затова продължих да си ръскам само сусамово семе.
Биляна, за жалост това важи и за всички други полезнотийки, които ми стоят по шкафовете.... освен да наслагам всичко на масата и бухай по чиниите.

# 69
  • София
  • Мнения: 2 249
В_и_В_и, био и студено пресовано звучи добре, но пък е с много кратк срок на годност тогава, а заради Erucic Acid имам резерви...
За лененото семе, аз като го ползвах, просто всеки ден си смилах 2 с.л. в кафемелачката и го добавях към мюсли/овесени ядки за закуска (да не са горещи обаче).

Анна, сигурно не е консервирано, просто по ръбчетата се е окислило, предполагам. По-добре цяло.

# 70
  • Мнения: 2 652
Ива, каква е тази Erucic Acid? Да не би да е еруптова кисеина, в която говореха и във фима за Лоренцо?

# 71
  • Мнения: 19 297
Много ви благодаря за отговорите! Ще го меля,няма как  Grinning.

А рапичното олио го бях купила за дъщеря ми,  но все още не съм го отваряла. На него пише без генна техника, каквото и да означава това.
Ако е вредно, веднага ще го използваме за нас  Mr. Green

Какъв е този филм на Лоренцо? Има ли го някъде в нета?

# 72
  • Мнения: 2 652
Не знам в нета дали го има. Филмът е доста тежък, но точно лекуваха детенцето със специална диета с моно-ненаситени киселини.

# 73
  • Мнения: 2 616
Това трошеното ленено семе и тук го видях, немско, в едни жълти картонени опаковки, струва около 2,50лв, обаче и аз май се реших най-сетне, ще купуваме кафемелачка и ще си меля сама-поне ще съм сигурна какво ям и че е прясно, а и по 30-40лв на месец за капсули много страшно взе да ми звучи.

Иве, тия работи, които ги пишеш за рапичното масло мнного страшно звучат, а в 2/3 от пюретата именно рапична мазнина слагат, по-евтина ли е, защо?

Ива, каква е тази Erucic Acid? Да не би да е еруптова кисеина, в която говореха и във фима за Лоренцо?

Баш такова е, ама във филма я правеха мононаситен триглицерид, не я използваха в чист вид

# 74
  • Мнения: 2 652
Иве, тия работи, които ги пишеш за рапичното масло мнного страшно звучат, а в 2/3 от пюретата именно рапична мазнина слагат, по-евтина ли е, защо?


Ми тя е доста полезна по принцип, но явно начинът на обработка е от съществено значение. Освен това рапицата е една от културите, които най-много се модифицира. В пюретата и аз не знам вече какво слагат - наскоро четох, че Gerber са били собственост на Novartis (понастоящем на Nestle), те пък са една от най-големите транснационални компании, които се занимават с ГМО. Дори излъчили специална декларация, че няма да ползват своите ГИ разработки при производството на бебешки храни на подразделението си Gerber!!! Ужасии.

А някой да е чувал, че овесените ядки не се отразяват добре на АД и други кожни екземи?

# 75
  • София
  • Мнения: 2 249
Грейс, забрави за полезността на това масло. Въпросната киселина в случая на Лоренцо е свързана с конкретното заболяване, иначе е супер кофти и директно я звързват със специфично необратимо заболяване на сърдечния мускул (особено, ако има и недостиг на селен). А са започнали да го препоръчват именно защото е мноого по-евтин източник на мононенаситени от зехтина и изобщо е много по-евтино от много други раст. масла, вкл. и слънчогледовото.

Иве, направо ме уби с това съдръжание в бебешките пюрета.

# 76
  • Мнения: 2 652
Значи, за бебоците най-добре зехтинец, доколкото разбирам?
Да, така е за пюретата - много от тях са точно с рапична мазнина. Да не говорим, че има и такива (и то уж от по-скъпите био пюрета), на които пише само "растителна мазнина" и никакви пояснения каква точно!

# 77
  • София
  • Мнения: 2 249
Да, зехтин и чисто краве масло (те нямат проблем с холестерола и дори имат нужда от него и изобщо от наситени мазнини).

А тази "растителна мазнина" най-вероятно е маргарин. Пфу!

# 78
  • Мнения: 2 652
Стига бе, МАРГАРИН?!?!? Е, нямам думи направо!
А чисто краве масло кое е?

# 79
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Пак съм налучкала без да искам!  Joy  Хапвам си тиквени семки (без да мисля за сорока), друго освен зехтин и бито масло като мазнина няма у дома! И като включа ПЗ става най-доброто за нас! Благодаря ви за ценната информация!
Grace m имаме голям напредък с яденето с пръсти! Благодарение на преведената статия!   bouquet

Последна редакция: нд, 02 мар 2008, 14:58 от drize

# 80
  • Мнения: 2 652
Мдам, обичам тиквени, ама сама да си ги люпя, не белени, защото чара на семките им е в люпенето Simple Smile

(drize, браво на вас - може да напишеш в темичката, за да видят повече майки.)

# 81
  • Мнения: 19 297
Наистина в много пюрета има рапично олио, но досега не съм срещала пюре, където да пише само растителна мазнина.

А за капсулите съм направо изумена колко са скъпи. Тук струваха около 3-4 евро 30 капсули, които стигат за 1 месец.

# 82
  • Мнения: 545
Здравейте и от мен,момичета!
Искам да ви питам две неща.Първо,мога ли аз да пия Ескимо,имам атопичен дерматит,който отключих след раждането.Все още кърмя,затова не зная дали може да го приемам.Второ,купих на Лора каша от грис на Милупа,на която пише да добавям рапично масло.От прочетеното дотук оставам с впечатление,че не трябва да го давам,а с какво да я правя според вас?

# 83
  • София
  • Мнения: 2 249
Грейс, нали знаеш, най-чистото е това, което сам си си избил, ама... Simple Smile. Аз взимам немско. Президент също ми изглежда читаво.

Дени, можеш да взимаш Ескимо, даже е препоръчително:). Гледай около 1гр общо DHA+EPA. Зехтин добавяй.

# 84
  • Мнения: 545
Ива,благодаря ти за бързият отговор! Hug
А зехтинът суров не е ли опасен?

# 85
  • София
  • Мнения: 2 249
А зехтинът суров не е ли опасен?
Не. И гледай да е студено пресован. Био, ако можеш да си позволи, още по-добре. Simple Smile

# 86
  • Мнения: 545
Ива,  bouquet!
Ще търся такъв.

# 87
  • Мнения: 1 947
   Студено пресован = Extra Vergine?   

# 88
  • София
  • Мнения: 2 249
Да:)

# 89
  • Мнения: 2 616
Иве, тия работи, които ги пишеш за рапичното масло мнного страшно звучат, а в 2/3 от пюретата именно рапична мазнина слагат, по-евтина ли е, защо?


А някой да е чувал, че овесените ядки не се отразяват добре на АД и други кожни екземи?

Е хубава работа, Мартин само овес яде Simple Smile

# 90
  • Мнения: 19 297
Здравейте и от мен,момичета!
Искам да ви питам две неща.Първо,мога ли аз да пия Ескимо,имам атопичен дерматит,който отключих след раждането.Все още кърмя,затова не зная дали може да го приемам.Второ,купих на Лора каша от грис на Милупа,на която пише да добавям рапично масло.От прочетеното дотук оставам с впечатление,че не трябва да го давам,а с какво да я правя според вас?

deni-k, при мен също се появиха симптоми на АД след раждането. Получих изсушаване и загрубяване на кожата на ръцете и ужасен сърбеж. Постепенно обаче нещата взеха да се оправят. Дъщеря ми за съжаление също има АД. Ти с какво се лекуваш?




А някой да е чувал, че овесените ядки не се отразяват добре на АД и други кожни екземи?


Не съм чувала консумирането на овесени ядки действа зле на кожата. баните с овесени трици се препоръчват при атопична кожа. Има и много кремове с овес.

# 91
  • София
  • Мнения: 2 249



А някой да е чувал, че овесените ядки не се отразяват добре на АД и други кожни екземи?


Не съм чувала консумирането на овесени ядки действа зле на кожата. баните с овесени трици се препоръчват при атопична кожа. Има и много кремове с овес.

Вижте какво намерих: http://www.allergizer.com/50226711/do_not_use_oatcontaining_skin … atopic_eczema.php

# 92
  • Мнения: 19 297
Е това съвсем ме обърква  Shocked
Ние сме ползвали такива кремове, предписани от лекар.  Close

# 93
  • Мнения: 2 652
Ива, нещо не ми се отваря линкът.

# 94
  • София
  • Мнения: 2 249
Не знам защо. Ето текстът:

Do Not Use Oat-Containing Skin Products for Atopic Eczema
Filed in archive Allergy: Research and Development , Food Allergies , Skin Allergies by ruth on January 22, 2008

When my son was still a baby, until perhaps about 3, he had severe bouts of atopic dermatitis, also called skin asthma, neurodermitis, or atopic eczema. He would have scaly and itchy patches of skin, usually on the wrists, the fold of the elbows and behind the knees. We tried various sorts of creams and other products, including an oatmeal bath, which was supposed to be good for moisturizing the skin, but only a cortisol-containing cream really made a difference.

Luckily he was not allergic to oats. Apparently, a study of more than 300 children with eczema showed that about a third of kids with such skin allergies are allergic to oat proteins.
Overall, 32.5 percent of the children were sensitive to oats, study investigators report in the medical journal Allergy. Skin patch tests showed oat sensitivity among 14.6 percent, while skin prick tests identified oat sensitivity among 19.2 percent of those tested.

Based on this, the researchers suggest that oat-containing skin products should not be used in children younger than two years old.

# 95
  • София
  • Мнения: 6 268
Много интересна тема. Ще я следя внимателно.

Бебо е с подобни симптоми от 5-ти месец насам - започна със зачервяване на сгъвките на крачетата и ръцете, появи се едно малко лишейче на гърба. Педиатъра не ни обърна внимание тогава и сле 2 месеца цялото му телце стана на лишей. Тогава ни поставиха диагноза АД, като ми казаха да мажа с Нахкерцен балсам на д-р Тайс, бани с Линола Фетт Оилбат 9което веднага даде положителен ефект) и да се подложа на диета, тъй като го кърма - без млечни, цитруси. Но аз точно тогава не ядях мелчни (опитвах се да карам Коледните пости  Rolling Eyes ). Тялото се изчисти, но проблема със сгъвките оста. Накрая, преди месец му изписаха кортикостероиден крем. Естествено веднага се пповлия добре. Междувремнно си го мажехме с Нахкерцен балсама и с на Мустела Стелатопията (която обаче не мисля, че помага, за разлика от балсама на д-р Тайс). От тогава кожата му е много добре, слава богу. Продължавам с с Нахкерцен балсама само, а и мисля да е само с него.

По повод на овесените ядки искам да ви споделя, че Борис яде от 3 месеца овесени ядки за закуска (започнахме ги заради страхотния запек, който имаше). Не мисля, че му оказват негативно влияние на кожата  Thinking Дано не е така, че иначе пак ще си имае проблем със запека.

# 96
  • Мнения: 545
Виви,при мен е по цялото тяло EmbarassedМажа се с Еудермол 8,което е емулсия за суха кожа и със зехтин,в който е накиснат жълт кантарион.Лекарите прилагат лечение с кортикостероиди,но аз все още кърмя и не мога да ги приемам.Пия витамини,а от вчера и Ескимо-3.

# 97
  • Мнения: 8 242



А някой да е чувал, че овесените ядки не се отразяват добре на АД и други кожни екземи?


Не съм чувала консумирането на овесени ядки действа зле на кожата. баните с овесени трици се препоръчват при атопична кожа. Има и много кремове с овес.

Вижте какво намерих: http://www.allergizer.com/50226711/do_not_use_oatcontaining_skin … atopic_eczema.php

Хм.. На Тони му влияе страшно добре душ-гела на А-дерма, както и кремчето.. А те са екстракт от овес  Shocked .. И ги препоръчват специално за проблемна кожа..

# 98
  • Мнения: 108
 Аз съм с псориазис, който се обостри след раждането. Мислех и аз да си взема Нахткерцен, но дерматолога ми каза , че не е хубаво да се мажа с урея-съдържащи кремове докато кърмя (незнам защо). А в Нахткерцен има урея, не е посочено в какво количество. А някой друг с подобен проблем или някаде да сте срещали нещо за псориазис и кърмене?

# 99
  • Мнения: 95


Зелена Есенция (комплекс мастни киселини)

Студен екстракт от ленено, сусамово и слънчогледово семе, кайсиеви и лешникови ядки, тиквени семки, пшеничен зародиш, шафраника, пореч, маруля, чесън, морков, лимон, портокал, маслина, черна и червена боровинка, касис, шипка и някои други растения, с добавени рибено масло и лецитин. Съдържа 88 мастни киселини, в това число и всички незаменими в добре балансирано съотношение. Изключително ценна супер храна, полезна за болни и здрави, за деца и възрастни, за хора на умствения труд и хора, подложени на интензивни физически натоварвания.

ЕМК (есенциалните или незаменими мастни киселини) влизат в състава на липидите, които са ни жизнено необходими за изграждане на мембраните на всички наши клетки. Не се произвеждат в организма и трябва да се набавят отвън. Отдавна СЗО обръща внимание на това, че всеки е застрашен от дефицит на ЕМК поради топлинното обработване на храната и рафинирането на растителните мазнини. Според СЗО поне 3% от калориите трябва да идват ЕМК (при подрастващи, бременни и кърмачки - двойно).

Ето някои от функциите на ЕМК:

    *
      увеличават жизнеността и гладкостта на кожата, блясъка на косата, мекотата на ръцете, плавността на мускулните движения;
    *
      регулират кръвната захар, предпазват от диабет;
    *
      увеличават издръжливостта на студ и поддържат телесната температура;
    *
      укрепват имунната система и ни предпазват от токсини, бактерии, вируси и алергени;
    *
      важни са за развитието на мозъка и очите на зародиша и за психиката и здрението у възрастните;
    *
      предпазват от сърдечни болести, инсулт и белодробна емболия;
    *
      особено необходими са на мъже, водещи активен полов живот (губят се със спермата);
    *
      предпазват от дегенеративни състояния, свързани с остаряването;
    *
      регулират преминаването в и от клетката на различни вещества;
    *
      участват в синтеза на простагландините (вещества, регулиращи тъканния метаболизъм);
    *
      необходими са за работата на жлезите с вътрешна секреция - щитовидна, надбъбречни, полови и пр.
    *
      регулират кръвното налягане, намаляват отлагането на холестерол в кръвоносните съдове и забавят процеса на неговото образуване;
    *
      намаляват болките и слабостта в ставите;
    *
      помагат за нормализиране на теглото;
    *
      не позволяват слепване на еритроцитите и предпазват от сърдечно-съдови заболявания като инфаркт, инсулт, белодробна емболия, смущения в оросяването (в т.ч. гангрена);
    *
      участват в производството на хемоглобина;
    *
      скъсяват времето за възстановяване след умора
    *
      намаляват вредата от лошите мазнини, тъй като пречат на слепването им.

ЕМК са много важна, незаменима част от всяка диета за подобряване на здравето, отслабване, подмладяване и дълголетие. Липсата им причинява или влошава протичането на много болести. Ето защо е добре всеки човек да взема Зелена есенция с цел балансиране на храненето, подобряване на здравето и предпазване от болести.

Зелена Есенция е продукт, особено ценен при:

    *
      безпричинна умора (остра или хронична);
    *
      проблеми с кожата, лигавиците и ставите - екзема, псориазис, артрит, ХУХК и др.;
    *
      висок холестерол, хипертония и други сърдечно-съдови заболявания (инфаркт, инсулт);
    *
      безплодие и спонтанни аборти при жените
    *
      намалена потентност и оплодителна способност при мъжете
    *
      заболявания, свързани с нарушена структура на клетъчните мембрани;
    *
      пременструално напрежение, менструални смущения и проблеми в климактериума;
    *
      проблеми с имунната система, възстановяване след изтощителни болести, продължителен стрес;
    *
      проблеми със зрението;
    *
      възпаления, алергии и автоимунни заболявания (МС, ЛАС, ревматоиден артрит и пр.);
    *
      депресии, неврози и неврастении;
    *
      проблеми в храносмилането;
    *
      забавен растеж и често боледуване при децата;
    *
      Оредяване и загуба на косата;
    *
      Чернодробна и бъбречна дегенерация;
    *
      Отслабване на функциите на жлезите с вътрешна секреция;
    *
      Намалена устойчивост срещу инфекции, бавно зарастване на рани и много други.
    *
      за намаляване на телесното тегло (подпомагат изгарянето на мастите) и др.

Препоръчваното дневно количество Зелена Есенция (ЕМК) е 2х1 мл. При дегенеративни и автоимунни заболявания като например МС дозата им следва да се удвои или утрои, като се раздели на малки порции, но по-често, поне 5-6 приема дневно. Ефектът се увеличава при съчетаване с коластра, храносмилателни ензими, CoQ10 и Зелена енергия.

Човек си дава сметка за ползата от ЕМК още през първия месец на употребата им. Още по-добри и трайни резултати се получават след по-продължително ежедневно приемане - поне три месеца. Много необясними постоянни симптоми намаляват или изчезват, енергията се повишава, кожата и всички лигавици видимо се заздравяват, а общото състояние и самочувствието определено се подобряват.

# 100
  • Мнения: 2 616
Това чудо беше на Аквасорс, нали? Каква му беше цената и къде можеше да се  поръча?

# 101
# 102
  • Мнения: 2 616

   

Бъдещите майки, които консумират достатъчни количества омега-3 мастни киселини в края на бременността, допринасят за стимулирането на мозъчното развитието на бебетата, предаде Ройтерс.

Това важи и по време на кърмене.

http://www.lekar.bg/news-43/info-1251

Добре ли е майката по време на бременността да взема рибено масло и как влияе то върху новороденото? Питам, защото баба ми, откакто съм забременяла, непрекъснато ме кара да гълтам рибено масло. Казва, че така съм щяла да родя здраво дете. Аз обаче не съм убедена в това и затова ви моля да коментирате по-подробно въпроса ми.

Според различни статии, които аз прочетох след като родих вече, не е особено препоръчително бъдещата майката да приема системно и в "по-големи количества" потенциални алергени, каквото е и рибеното масло, докато е бременна, защото  по този начин увеличава риска към алергии  на нероденото си дете.
Не знам до колко е така,но аз лично ще огранича консумацията на млечни продукти при следваща бременост, защото знам колко трудно преодоляхме непоносимостта на Марти към кравия белтък, а аз заради калция пиех по 1л, почти, мляко всеки ден, когато бях бременна.

Та като източник на ненаситени масни киселини препоръчвам по 1 ч.л мляно ленено семе всеки ден и честа консумация на авокадо.

# 103
  • Мнения: 6 390
Иве
а защо мляно ленено семе, какво му е на немляното  Blush

# 104
  • Мнения: 8 242
Това чудо беше на Аквасорс, нали? Каква му беше цената и къде можеше да се  поръча?

http://www.vodorasli.eu/object.php?id=1 тук го изрових  newsm78

# 105
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 931


Според различни статии, които аз прочетох след като родих вече, не е особено препоръчително бъдещата майката да приема системно и в "по-големи количества" потенциални алергени, каквото е и рибеното масло, докато е бременна, защото  по този начин увеличава риска към алергии  на нероденото си дете.


Какви са тези статии, защото противоречат на това, което аз съм чела, а и на практиката тук. Говоря специално за рибеното масло от черен дроб на треска, което съдържа минимални остатъци рибен протеин. А колкото по-вискоко качество е, толкова по-чисто е. За сметка на това обаче е богато на НМК, които са по-различни от тези от растителен вид и много по-пълноценно се усвояват.

Последна редакция: вт, 08 апр 2008, 17:09 от Че Ка

# 106
  • Мнения: 192
Иве
а защо мляно ленено семе, какво му е на немляното  Blush

извнявам се, че отговарям вместо Ивелина, но мисля, че от НЕМЛЯНОТО ленено сме не може да се усвои пълноценно гама-линоленовата мазнина - семето си излиза във вида, в който е влязло Wink

# 107
  • Мнения: 108
wichi, Зелена есенция и Зелена енергия май са 2 различни неща, нали така? А къде може да се намери тази Зелена есенция? Аз да си призная съм малко скептична към такива  'вълшебни'  неща, но бих пробвала.

# 108
  • Мнения: 2 616
Иве
а защо мляно ленено семе, какво му е на немляното  Blush
Ако е немляно не само, че не се усвояват омега киселините, но и има силно слабителен ефект Simple Smile



Според различни статии, които аз прочетох след като родих вече, не е особено препоръчително бъдещата майката да приема системно и в "по-големи количества" потенциални алергени, каквото е и рибеното масло, докато е бременна, защото  по този начин увеличава риска към алергии  на нероденото си дете.


Какви са тези статии, защото противоречат на това, което аз съм чела, а и на практиката тук. Говоря специално за рибеното масло от черен дроб на треска, което съдържа минимални остатъци рибен протеин. А колкото по-вискоко качество е, толкова по-чисто е. За сметка на това обаче е богато на НМК, които са по-различни от тези от растителен вид и много по-пълноценно се усвояват.

Малко ми е трудничко да ти цитирам къде точно съм го чела, защото що материали изчетох откакто забременях и родих не е истина просто. Обаче ми е останал в ума подобен цитат, защото се бях пищисала с малкия и тоя пусти крави белтък. При все, че той е опитвал не повече от 10 пъти адапте и то хипоалергенното на Милупа, което е уж едно от най-добрите. А в крайна сметка се оказа, че "мизерии" ни прави белтъка, който преминава през кърмата ми от това, което аз ядях макар и в минимални количества. Един месец след като спрях абсолютно всичко, дори "следи" от сухо мляко е продуктите, нещата потръгнаха на добре.
 Не е гаранция, че авторът е бил невероятен еродит и че казаното е 100% истина. Споделям какво съм чела по въпроса, не мога да се ангажирам с мнението му след като нямам медицинско образование.
Имаш ли някакви линкове, които можеш да споделиш с информация, на която ти си попадала?

# 109
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 931
Въпросът ми не беше за млякото, а за рибеното масло. Защото то съдържа минимални остатъци от рибния протеин и това в "големи количества" на потенциалния алерген, който е точно протеина,  не се връзва.   Напротив, 1 чаена или 1 супена лъжица на ден,  си е доста стандартна препоръка за прием от бременни и кърмачки, включително и в Исландия, където живея. Говоря конкретно  за рибено масло от черен дроб на треска.

# 110
# 111
  • Мнения: 19 297
Има ли някаква разлика между Омега 3 в лененото семе и в сьомгата?
Видях, че тук има капсули с Омега 3 от сьомга.

# 112
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 931
Има, да. Ако четеш английски, пише в линковете, които съм постнала горе.

# 113
  • Мнения: 19 297
Колкото повече чете човек, толкова повече разбира, че нищо не разбира.  ooooh!
С една дума пиенето на добавки от ленено семе е безсмислено  Sad Прочетох само последния линк.
А дали има значение дали се набавят Омега 3 от сьомга или от черен дроб на треска.

# 114
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 931
Ами не, не мисля, че е чак безсмислено. В смисъл, добро е като за разнообразяване на менюто, а и съдържа ALA, която пък я няма в рибата. Но просто на лененото семе не могат автоматично да  се препашат ползите, които са установени от консумацията на рибено масло, само защото и то съдържа омега 3 МК. Освен това ако прочетеш и другите ликове, там има един момент, където е обяснено, че трябва да се  изпие доста повече ленено масло, за да може да се набавят приблизително същите количества EPA и DHA, които се съдържат в 1 капсула рибено масло.

При положение, че от рибено масло до рибено масло, дори и да е от един и същ  вид риба, има разлика - чистота, концентрацията на омега 3 МК...,  значи има някакво значение откъде се набавят МК. По принцип рибеното масло от черен дроб на треска съдържа повече витамини Д и А. Някои лекари предупреждават да се внимава да не се предозират...

# 115
  • Мнения: 19 297
Аз пиех добавките от ленено семе заради малката и сега прочетох, че всъщност МК от риба преминават кърмата в по-големи количества за разлика от тези в лененото семе.
Ще потърся добавки от треска.
Благодаря ти за инфото!

# 116
  • Мнения: 1 947
   А не може ли просто да си хапваме риба? (недолюбвам опаковани полезности)

# 117
  • Мнения: 19 297
Разбира се, че може. Така е най-добре. Просто мен нито ми се занимава да ходя да търся такава риба, нито ми се приготвя след това, нито ми се следи кога и по колко пъти какво ям. (Да не помислите, че правя тъй и с детето. За нея готвя отделно, био  и разнообразно,мен кучета ме яли)

# 118
  • Мнения: 6 390
Ще потърся добавки от треска.
Благодаря ти за инфото!
ВИВИ
кажи моля те после какво си открила за продукти и от къде ги купуваш, понеже гледам че си де.

# 119
  • Мнения: 1 947
   Виви, за теб - Seelachs се казва треската, не е от скъпите риби, ние редовно я консумираме. Simple Smile (и детето виняги е яло същите неща като нас, заедно се храним, тъй че е супер лесно)

# 120
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 931
Напоследък се тръби за живака в рибата  и да се внимава какви точно риби се консумират, особено от бременни, кърмещи и деца. Общо взето колкото по-високо в хранителната верига е една риба, толкова повече живак има в нея.

Ето един полезен линк: http://www.maine.gov/dhhs/eohp/fish/hgposter.htm


Иначе от гледна точка на количеството омега 3 МК, по-добри са по-мазните риби.

# 121
  • Мнения: 2 616
Въпросът ми не беше за млякото, а за рибеното масло. Защото то съдържа минимални остатъци от рибния протеин и това в "големи количества" на потенциалния алерген, който е точно протеина,  не се връзва.   Напротив, 1 чаена или 1 супена лъжица на ден,  си е доста стандартна препоръка за прием от бременни и кърмачки, включително и в Исландия, където живея. Говоря конкретно  за рибено масло от черен дроб на треска.

Виж конкретно за рибеното масло не съм чела, по-скоро за групата "алергенни храни" като цяло. Обаче! Когато се зачетох из интернет за гама-линоленовата киселина, която явно ни беше в недостиг, за да ни се появят дерматите, стигнах до прочутите Ескимо, които са с рибено масло, педиатърката на форума, както и моята лична ми препоръчаха да изчакам детенце да навърши годинка преди да му давам подобни препарати. Освен това самите производители са направили проучването си сред деца, навършили 1 годинка вече http://www.mms-bg.com/eskimo/ Така че направените заключение са по-скоро изхождайки от тези факти, никъде не съм срещнала "рибеното масло е вредно, не ги приемайте"

Пуснала си страхотни линкове, мога само и аз да ти благодаря за което.
Излиза, че рибеното масло е по-добрият вариант от лененото такова в крайна сметка така ли?

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 19:08 от IvelinaAtanasova

# 122
  • Мнения: 19 297
Ще потърся добавки от треска.
Благодаря ти за инфото!
ВИВИ
кажи моля те после какво си открила за продукти и от къде ги купуваш, понеже гледам че си де.
Капсули има в dm на регала им с добавките и витамините. Струват около 3-4 евро. Има такива от ленено семе и такива от Lachs, но като се замисля по-скоро ще да са били от Seelachs. Утре ще погледна, ако имам време.

Открих един полезен немски сайт:

Едно от важните неща е да се приема и повече вит. Е, когато се увеличи приема на Омега 3, защото те свързват кислорода в клетките по-бързо и оксидират. Затова капсулите трябва да бъдат обогатени с вит.Е
Правилото:
pro Gramm alpha-Linolensäure 0,6 Milligramm Vitamin E
pro Gramm EPA 1 Milligramm Vitamin E
pro Gramm DHA 1,2 Milligramm Vitamin E.


   Виви, за теб - Seelachs се казва треската, не е от скъпите риби, ние редовно я консумираме. Simple Smile (и детето виняги е яло същите неща като нас, заедно се храним, тъй че е супер лесно)
Нямам сили да се занимавам и с нашето ядене и да готвя и за нас, да следя какво купувам, защото ще го яде и малката. След няколко месеца ще трябва да го променя това, защото детето започва да разбира и не може мама да яде полуготова лазаня, а то зеленчуци.

Ето нещо още от горния сайт:
Nur Fische, die in kalten/arktischen Gewässern leben, enthalten reichlich  Omega-3-Fettsäuren. Und: Je fetter ein Fisch ist, desto mehr  Omega-3-Fettsäuren  enthält er.
Seelachs und Forelle leben zum einen in wärmeren Gewässern und brauchen keinen "Schutz" durch Omega-3-Fettsäuren, deshalb enthalten sie wenig. Zum anderen zählen sie zu den Magerfischen, d. h. auch dies reduziert nochmals den ohnehin geringen Gehalt an Omega-3-Fettsäuren.

# 123
  • Мнения: 700
 А филето от треска дали е богато на Омега 3?Или само черния дроб?Защото в къщи доста похапваме такова филе.
 И друго нещо да ви питам.Като хапвам смляно ленено семе (обърквам го с кис. мляко) и синът ми проявява интерес,даже го обича и му давам да си похапне.Той изяжда може би 1/3 смляна супена лъжица,останалото е за мен,но пак отива и при него с кърмата.Трябва ли да го ограничавам с количеството,заради фитоестрогените?

# 124
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 931
Треската не е от най-богатите на омега 3 МК риби. Такива са сьомга, скумрия, херинга, риба тон (с последната да се внимава, защото може да съдържа повече живак)...

А черният дроб тук се препоръчва да се избягва за консумация от деца, бременни и кърмачки, заради възможните органични замърсители. (Отстраняват се в процеса на правенето на маслото по принцип.)

# 125
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 931
Излиза, че рибеното масло е по-добрият вариант от лененото такова в крайна сметка така ли?

Ох, много директен въпрос задаваш.  Rolling Eyes Аз затова дадох линкове, да си прецени всеки сам. А и в гугъла има още инфо. Личното ми мнение е "да".

# 126
  • Мнения: 19 297
Ивелина, от линковете, които е дала Че и от немския сайт казват, че Омега 3 от риба се усвояват по-добре и преминават в кърмата, докато от ленено семе преминават доста по-малко МК. Де факто добре е да има балансирана диета с рибите, които е изброила Че Ка. В немския сайт пишеше по 30г на ден или 2 пъти седмично. Вегетарианците, които не консумират риба, може да приемат хлебчета, обогатени с Омега 3 или капсули, или да наблегнат на ленено и рапично олио.
Прекаленият прием на Омега 6 възпрепятства превръщането на алфа-линоленовите киселини, намиращи се в лененото, рапично и орехово олио в биологично активните Омега 3 МК EPA (Eicosapentaensäure) и DHA (Docosahexaensäure).
Добре е да се приемат директно киселините EPA и DHA ( съдържащи се в студеноводните риби, в обогатени храни и в капсули). Поради днешните хранителни навици и ограниченото превръщане на алфа-линоленовите киселини в EPA/DHA може би не е възможно достатъчно снабдяване на организма с дълговерижни Омега 3 само от растения, богати на алфа-линоленова киселина. Ако обаче ограничим приема на Омега 6, организмът може да превръща достатъчно количество алфа-линоленова к. в EPA и DHA.

(Das Zuviel an  Omega-6-Fettsäuren  behindert die Umwandlung der aus pflanzlichen Ölen (z. B.  aus Raps, Lein, Walnuss) stammenden alpha-Linolensäure in unserem Körper zu den biologisch aktiveren  Omega-3-Fettsäuren  EPA (Eicosapentaensäure) und DHA (Docosahexaensäure).Wenn möglich sollte man sie gleich als EPA und DHA zu sich zu nehmen (aus Kaltwasserfischen, angereicherten Lebensmitteln und ggf. ergänzend Fischölkapseln). Aufgrund der derzeitigen Ernährungsgewohnheiten und der begrenzten Umwandlung von alpha-Linolensäure in EPA/DHA ist eine ausreichende Versorgung mit langkettigen  Omega-3  Fettsäuren allein durch alpha-Linolensäure-reiche Pfanzenöle wahrscheinlich nicht möglich. Wenn man jedoch wenig  Omega-6-Fettsäuren  aufnimmt, kann aus alpha-Linolensäure ausreichend viel EPA und DHA gebildet werden.)

Забравила съм да дам линка в предния си пост:
http://www.ak-omega-3.de/fragen_und_antworten/#10

Искам да ти благодаря за полезната тема, към която се отнесох  доста скептично в началото   bouquet

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 16:49 от В_и_В_и

# 127
  • София
  • Мнения: 2 249
В_и_В_и, много добър постинг Simple Smile!
Освен казаното по-горе, наситените мазнини (каквито са в маслото например) също имат значение за задържането и използването на Омега-3 от клетките.

# 128
  • Мнения: 1 896
Извинявам се, че не изчетох цялата тема - за рибеното масло аз не бих се притеснявала, стига да е качествено. В Норвегия масово го дават на бебета от 6-тата седмица, вместо вигантол, защото е богат естествен източник на вит. Д. Твърди се, че е много добре пречистено от протеина и по правило хората с алергия към риба нямат проблеми с него.

# 129
  • Мнения: 6 390
Виви, Анна
аз си купих
обаче пише че е от сьомга а не от треска рибено масло, нали така...
http://dasgesundeplus.com/cgi-bin/testergebnisse.pl?k=&hp=1208005204
ако може да ми посочите кой продукт е с този с треската... или аз не съм разбрала добре и не се продава в дм такъв...
С други думи посоченото от мен, става...нали така  Embarassed

# 130
  • Мнения: 19 297
Все пак е било сьомга, а не треска.Ели,   това  е по-добре от треската. Аз си купих днес това на Тетесепт пак от dm.   

# 131
  • Мнения: 1 947
   Ели, мерси. Ние днес заложихме на скумрията. Simple Smile

# 132
  • Мнения: 19 297
Момичета, вярно ли е че над определена доза ленено семе на ден е токсична?
Четох го някъде из темите за диети, но в Интернет не можах да намеря повече инфо.

# 133
  • София
  • Мнения: 2 249
В_и_В_и, да, заради цианидни съединения, но става въпрос за много голями дози (и само за семето, не и за маслото от него).

# 134
  • Мнения: 2 652
В_и_В_и, много хубаво, че повдигна темата!
И аз тези дни търсех инфо за цианида в лененото семе, попаднах на темата и я препрочетох отново.

Използвам възможността да кажа и тук на всички, които приемат добавки от рибено масло. Повечето рибени масла, особено това от дроб от треска (дават го като най-добрия вариант ), са обогатени с витамини А и Д. Оказва се, че е много важен балансът (съотношението) между двата витамина, който не е ясен все още, и който само организмът може да постигне при достатъчния им прием от естествени източници. Предозирането им или неправилното съотношение от добавки, обогатени с тях, може да се окаже токсично.

Вижте на сайта на д-р Меркола тук.

Алтернативен източник от растителен произход, изключително богат на GLA, е олиото от вечерна иглика (Iva D го беше писала някъде по-напред), но пак трябва да се подбере надежден производител.

# 135
  • Мнения: 19 297
Момичета, може ли да ми препоръчате какво да давам на детето. Ленено семе е изключено, защото веднага ще получи разстройство, а риба не харесва много.
Има ли капсули за деца, които не са обогатени с витамини или да се насоча към ленено олио или такова от иглика?

# 136
  • Мнения: 2 652
В_и_В_и, лененото масло не е обогатено с витамини. Аз давам капсулите на Barleans, защото всичките олиа в бутилка, които съм купувала досега, се вгорчават още на 2-рия ден (пробивам 3 капсули и изстисквам съдържанието в сок). Паралелно с това намазвам съдържанието на 1 капсула (500 мг) олио от вечерна иглика някъде по тялото, независимо къде, за да се усвои чрез кожата гама-линоленовата киселина.

# 137
  • Мнения: 6 390
Паралелно с това намазвам съдържанието на 1 капсула (500 мг) олио от вечерна иглика някъде по тялото, независимо къде, за да се усвои чрез кожата гама-линоленовата киселина.
това не се бях сетила  Party
мерси за идеята  Grinning

# 138
  • Мнения: 19 297
Grace', тези капсули на  Barleans за деца ли са? Твоето детенце колко е голямо? Аз си мислех да давам половинка от моите капсули, обаче все пак не са за деца. Всяка капсула съдържа по 180мг EPA и 120мг DHA и пише да се приема по 1 на ден от възрастни.

# 139
  • Мнения: 2 652
Ами те са просто ленено олио, но не в бутилка, а на капсули (защото така е по-трайно). В този смисъл няма за деца и възрастни отделно, просто количеството се преценява.
Пише, че 1 доза (равна на 3 капсули от по 1000 мг) съдържа:

Полиненаситени
Омега 3: 1650 мг
Омега 6:   480 мг

Мононенаситени
Омега 9:   540 мг

3 капсули като количество горе-долу е 1 ч.л., въпреки че в описанието се дава да се пият по 3 капсули 3 пъти на ден за възрастни най-вероятно, което ми се струва множко.


Сега, да обясня аз какво съм разбрала, поправете ме, ако греша.

При деца и възрастни с екзема, дерматити, невродермити или както там ги наричат, включително астма и сенна хрема, се оказва, че един ензим D-6-D, който превръща Омега-6 (линолеична киселина май беше) в гама-линоленова киселина, явно не е достатъчно активен. Гама-линоленовата киселина от своя страна е част от процеса на производство на простагландините, които изграждат имунната система. Затова единият вариант е да се осигури източник на ГЛК - олио от вечерна иглика или олио от черен касис (всъщност, сега видях, че трябва да се втрият 2 капсули от по 500 мг в кожата).

По-малко ефективно, но и по-евтино като вариант, е вместо олио от вечерна иглика и черен касис, богати на ГЛК, да се осигури много Омега-6, така че поне малко от нея да се преработи в ГЛК. В този случай се препоръчва 1 до 3 с.л. олио от див шафран или студенопресовано слънчогледово олио.

Лично аз винаги съм била скептично настроена към рибените масла. Първо, защото рибатата като цяло в днешно време е пълна с живак и какво ли още не. И второ, защото повечето такива масла са обогатени със синтетични витамини А и Д, което както се оказва не е много добре.

Последна редакция: пт, 09 яну 2009, 00:23 от Grace'

# 140
  • София
  • Мнения: 2 249
Грейс, за рибеното масло - не във всички се добавя А и Д, а само в т.н. Cod Liver oil, като съдържанието на вит. А и Д е указано. В останалите видове има само добавено вит. Е - удължава срока на годност.
Аз лично за деца предпочитам рибено масло - защото лененото съдържа АЛА, която  прекурсор на ЕПА и ДХА и преобразуването й зависи от определени условия и организма, наличие на ензими и т.н., а децата са развиващ се още организъм и системите не са съвършени, знаеш. По  отношение на живака и т.н. - има пречистни масла, с контролирано качество. Ескимо са такива.
За Омега-6 ще пиша по-късно, но назада в темата мисля, че сме говорили.

# 141
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 931
...  само в т.н. Cod Liver oil, ...

Не е задължително. Тук, в това, което се дава на децата от 6 месечна възраст, и се води Cod Liver Оil (масло от черен дроб на треска),  макар  да съдържа и малсо от риба тон, се добавя само витамин Е.

Последна редакция: сб, 10 яну 2009, 20:17 от ЧеКа

# 142
  • София
  • Мнения: 2 249
ЧеКа, да, възможно е, разбира се, но по-често е с добавка на А и Д (жалко, че в БГ няма без). Мисълта ми обаче беше главно за това, че добавките се описват на етикета.

# 143
  • Мнения: 2 652
Да, да, безспорно не всички са с добавени А и Д. Но нали уж маслото от черен дроб на треска го препоръчват като най-добро, т.е. с най-високо сдържание на ЕМК и всички се втурват от него да дават.

Ива Д, моля те обясни за тази АЛА, че не съм стигнала до нея.

# 144
  • Мнения: 19 297
Днес купих Ескимо Кидс. В съдържанието пише, че има Омега 3 и Омега 6, вит.А, Е и вит.Д. Само не мога да разбера защо е нужно да има и Омега 6, при положение че човек приема с храната повече Омега 6 (съотношение 10:1) и именно по-големите количества Омега 6 не влияят добре на организма, докато Омега 3 възпрепятастват възпалителните процеси и облекчават симптомите на атопичен дерматит.
Сега се чудя дали да не давам от тези немските Омега 3, които пия аз и да ги разделям на две или на три.


По-малко ефективно, но и по-евтино като вариант, е вместо олио от вечерна иглика и черен касис, богати на ГЛК, да се осигури много Омега-6, така че поне малко от нея да се преработи в ГЛК. В този случай се препоръчва 1 до 3 с.л. олио от див шафран или студенопресовано слънчогледово олио.

Не съм много сигурна, но си мисля, че е точно обратното. Прекалено големият прием на Омега 6 възпрепятства образуването на EPA  и DHA, които са биологично активни.

Последна редакция: нд, 11 яну 2009, 21:52 от В_и_В_и

# 145
  • София
  • Мнения: 2 249
В_и_В_и, точно заради добавки те им на омега6 и 9 се отказах от Ескимо кидс. Не знам какви са немските ти, но идеята ти е добра - само прецени да не се надвишава витЕ дн доза.


По-малко ефективно, но и по-евтино като вариант, е вместо олио от вечерна иглика и черен касис, богати на ГЛК, да се осигури много Омега-6, така че поне малко от нея да се преработи в ГЛК. В този случай се препоръчва 1 до 3 с.л. олио от див шафран или студенопресовано слънчогледово олио.

Не съм много сигурна, но си мисля, че е точно обратното. Прекалено големият прием на Омега 6 възпрепятства образуването на EPA  и DHA, които са биологично активни.
Точно това щях да напиша за Омега6 - че и в съвременната диета приемът им е в повече и заради това в неправилно съотношение с Омега3.

За АЛА - организмът трябва да я преработи, за да се получи ЕПА и ДХА, а затова се изискват определени ензими, степента на конвертиране при различните хора е различна (при жените например по-добра). Спекулира се много и с процента на АЛА, който тялото реално усвоява (някои изследвания сочат 5-6%, други 15%, за жените- около30%). Но си е сложен въпросът, де. Опонентите казват, че приемът на готови ДХА и ЕПА(както са в рибеното масло) пък потиска естествените способности на тялото да оползотворяват АЛА. И на това, обаче, има отговор. Абе...
Мисля, че истината е някъде по средата - трябва да се набавят и от двете.

# 146
  • Мнения: 800
Тук се опитваме да продължим вашата тема...

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=460064.msg13835438#msg13835438

# 147
# 148
  • Мнения: 1 048
momi4eta,sajelqwam 4e pi6a na latinica,no ne sam si vka6ti(ot nqkolko dni sme se izmnesli i ne znam koga 6te se priberem)
TA iskah da spodelq,4e predi nqkolko dni bqhme na dermatolog.Kaza 4e mal4o e s 4uvstvitelna koja,s mnogo tanak  ili bez lipiden sloi.KAZA 4E NE MOJE DA DADE DIAGNOZA AD,no nai veroqtno imame lipsa na gama-linolenova  k-na.Kaza o6te 4e e malak za vatre6no le4enie i izpisa krem4eta i t.n.Kaza 4e trqbva da mu ovlajnqvame kojata,da izpolzwame specialno kozmetika  i t.n.I naj-vajno kaza 4e moje da go izraste?Imahme i izpri6teno okolo dju4kite,no tq kaza 4e e ot ligite(izbiha mui 2 zaba tezi dni i e nqkakav ad,vsi4ko e v ustata i ima mnogo pliunki)Spodelete kakvo stana pri vas,kak ste ,opravihte liu se.
Bebo ot kakto se e rodil vse ima po nqkoq pap4ica po liceto,izlizat 4esto po tqloto,no malko nabroi i za kratko,da s mnogo 4uvstvitelna ,prozra4na koja e,no taka nikoga ne e bil.
Predi 2 meseca be6e s visoka temperatura i sled tova se izpap4i zdravo i ot togava ni6to.Ot 2 sedmici se poqviha mnogo sitni ap4ici v oblastta na krasta,sega ve4e ima i na dupeto ,koito stawat na suhi petna,nqma sarbej,pone ne sam usetila.
DNES GO GLEDAM IMA I EDNO PETNO NA GLAVATA ooooh!
Molq vi spodelete kak ste se opravili i dali e vazmojno naistina da iz4ezne,kak se grijite za kojata na decata si?

Общи условия

Активация на акаунт