Закупуване на имот по време на брака с лични средства

  • 3 985
  • 138
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 13 369
Разбирам те, но аз лично съм виждала толкова ситуации в практиката, които са далеч от отношенията в двойката и затова разграничавам любовта и доверието от това всеки поотделно да е осигурен. Вкл. да са изчистени въпросите с имуществото на родители, деца и т.н. Та освен любов и пари е добре и доза разум.
Конкретно в темата и аз имам усещането, че има и още нещо, а не само осигуряването. Авторката определено има някакви конкретни страхове, дали от познаването на характера на партньора, дали от други червени светофари, но това вече е встрани от основния въпрос.

# 61
  • Бургас
  • Мнения: 6 072
Била съм в същата ситуация. Не исках мъжът ми да знае, нито да има претенции, отношенията ни бяха ужасно влошени. Майка ми го купи, аз плащах кредита, като се разведох след година тя ми го дари и предоговорих кредита на мое име.
Всякакви ситуации има в живота, ако човек има съмнения, по-добре нищо да не купува на свое име по време на брак.

# 62
  • Мнения: 773
Здравейте! В никакъв случай не купувайте подобен актив на ваше име, ако искате имотът да е лично ваш. Купете го на името на майка ви, примерно, ако можете да и се доверите. Другият ви вариант е да смените вида актив, ако искате да е само личен.  Колкото и да се обичат двама души, всеки трябва да има свободата на личните активи. Няма нищо лошо в това. Всичко е общо, да, но не се знае как може да изгърми психиката на някой от партньорите утре, на какви странични внушения може да се поддаде и не само това, има един куп рискове, които въобще не са за подценяване. Да, на никого не му се вярва при прекрасни взаимоотношения,  но е хубаво всеки да има и лични активи, освен общите, защото всеки има правото и на лична независимост. Никой не си харчи парите скришом от другия, всички решения се взимат заедно, всеки знае другия в какво инвестира, но както активите е наложително да бъдат различни, за по-голяма сигурност, така и е добре да има и такива, които могат да се управляват еднолично. По същата причина.

# 63
  • Мнения: 2 468
Трябва да е абсолютен чехльо, за да се съгласи на подобен договор. Съжалявам, но аз не го разбирам така семейството. Като сте семейство, няма мои твои пари. Така смятам..... ама, всеки си знае.
Ти така смяташ, но други хора смятат различно, затова законът е предвидил режим на СИО, режим на разделност, а вече има и режим на съжителство без брак - много хора и така си живеят.
Аз съм в режим на СИО. Ако река да купувам имот и искам да е само на мое име, ще трябва да говоря с жена ми да минем в режим на разделност - може да се подпише и по време на брака.
Тя вероятно ще си помисли, че съм намислил да се развеждам от нея - какво друго да си помисли човек? Вероятно и съпругът на авторката това ще си помисли. Но след като иска да има имот на нейно име, а е в режим на СИО, това е начинът. Ако не е намислила да се равежда - ще трябва да му обясни защо така иска да направи - например покупката е с цел само спекулация, да го продаде след година-две като се качат, и да не го занимава да го води при нотариуси, ха-ха.

мъжО да пести пари вместо да ги дава вкъщи и за детето и после да си купува имот само за себе си, пък аз да съм доволна и щастлива - нивгаш.
Добре де, къщи и детето крайни нужди ли имат или безкрайни? Ако нуждите са Хлева и той ги носи всеки месец, не може ли сам да реши какво ще прави с остатъка от това, което изкарва?
Даже ако купи имот, дори само на негово име да е, той пак ще остане на детето някой ден. А пък ако ги изпие, нищо няма да остане.

# 64
  • Мнения: 6 442
Не знам. Не очаквам мъжа ми постоянно да дава пари за мен, за детето - аз също не съм останала без средства и давам за семейството. Просто казвам за себе си - не бих била доволна, ако мъжът ми държи да купува имот на негово име и с идеята лично той да го ползва.

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 16:42 от Fire666

# 65
  • София
  • Мнения: 13 369
Ако го купи на негово име, но го ползвате всички заедно, ок ли ще си?

# 66
  • Мнения: 6 442
Разбира се. Но ако се ползва от всички, то е напълно в реда на нещата и аз да влагам финанси в този имот.

# 67
  • Бургас
  • Мнения: 6 072
Даже ако купи имот, дори само на негово име да е, той пак ще остане на детето някой ден. А пък ако ги изпие, нищо няма да остане.

Това съвсем не е задължително.
Може да се разведе и ожени пак. Тогава ще остане част от него и на бъдещата му жена.
А ако му се родят нови деца от тази жена, тогава наследниците ще станат още повече.
А може да има и други деца настрана, за които настоящата му жена да не знае (от личен опит Simple Smile. А това дете има право да заведе дело за установяване на произход до три години след навършване на пълнолетие. Т
И отиде апартаментът, та се не видя Simple Smile

# 68
  • София
  • Мнения: 38 613
Ами всичко се случва, да сме живи и здрави. Та, каквото е черно на бяло, това е.

# 69
  • София
  • Мнения: 13 369
По горната логика, дори при СИО може да се появят още жени/мъже, деца и тогава да се дели на още повече. Wink

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 6 072
Именно. Тия работи най-вече в СИО се случват Simple Smile
Освен ако мъжът не е достатъчно "хитър" да регистрира ЕООД и то да купи имота, че да вкара наследниците в още по-голям батак.

# 71
  • Мнения: 2 468
Начи, той ако е скътал нещо, което си е наумил да не споделя с тебе, пак ще го направи.
Представям си разговора:
Той: Жена, спастрил съм тука 100 бона, чудя се дали да ги изхарча или да купя един имот, ама искам да е само на мое име?
Тя: Как, имот на твое име, само през трупа ми!
Той: ОК - и си купува една спортна кола, кефи й се няколко години, през които тя се амортизира, и накрая няма нищо.
Или пък решавате да се разведете и пак нямаш достъп до тези пари, защото са в личната му сметка, която не е СИО.

А пък ако един мъж има деца от различни жени, редно е на всички да остави по нещо (най-добре по равно). Разбирам, че всяка от тези жени мрази другата и иска на нейните деца да остане повече, отколкото на децата на "оная", но в крайна сметка който е изкарал парите той решава на кого какво ще остави (при съблюдаване на законовата норма за запазени дялове от наследството).

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 14 608
С тая добавка, че на тоя, който е изкарал парите, се предполага, че друга през това време, докато ги е изкарвал, му е гледала децата и домакинствала. Като изобщо не става дума дали той МОЖЕ да го прави лично или да си наеме помощ - сигурна съм, че не е проблем, а че фактически не го е правил. По-леко със самочувствието на изкарващ парите, искам да кажа.
Ето затова никоя разумна жена не бива да допуска да се превръща в домакиня и майка по занятие. Щото утре ще се окаже, че тя няма думата, друг "изкарва парите".

П.П. А на всяка жена, мразеща децата на "оная", се пада средно по един развел се с децата си и зае*ал ги мъж, не знам дали знаеш.

# 73
  • София
  • Мнения: 38 613
Имам един познат, така ги е омешал жените и децата, че нищо не смее да си вземе на свое име. По принцип има и бизнес, ама и той е на черно, по същата причина.

# 74
  • Бургас
  • Мнения: 6 072
Последните тв излияния на дъщерята на Нотариуса от нам си коя от петте му съпруги е доказателство за актуалността на тази тема.
Иначе и аз имах един клиент с четири жени и пет деца, обаче човекът ги беше впрегнал всички в бизнеса си и всяка от жените и по-големите деца бяха заети с нещо и нямаше скандали, поне видими Simple Smile

Но от личен горчив опит - една жена трябва да има достатъчно пари настрана, или имот, или друго свое ликвидно имущество, или добра работа, или комбинация от всичко, щото като се обърне колата и насреща ти застане някой да твърди как всичко е негово и дори издръжка на детето си отказва да плаща напук, никак не е весело.

Общи условия

Активация на акаунт