Закупуване на имот по време на брака с лични средства

  • 4 353
  • 138
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 986
Чета ви и ми изниква въпросът от колко време сте с този човек (мъж/жена). Не го ли познавате? Как сключват брак с някой, който не познаваш...
За протокола - семейна съм, а от 18 г. живеем заедно и не си представям да имаме активи тайно един от друг или да закупуваме скришом нещо. Винаги всичко е било общо и не сме се замисляли как да прецакаме другарчето.   Имаме и общи деца. Надявам се да доживеем да се радваме и на внуци.

# 76
  • София
  • Мнения: 13 638
Може би авторката го познава добре и затова иска само неин имот. Пък и наличието на своя собственост не означава да е купена тайно или да е с цел прецакване. Едно допълнително подсигуряване при форсмажор е.

# 77
  • Бургас
  • Мнения: 6 193
Има всякакви бракове и всякакви хора.
Сума ти познати се разведоха след 20, че и 30 г. семеен живот, който изглеждаше много перфектен отстрани. А други не се развеждат, ама открито си ходят с любовници.
Колкото и да познаваш един човек, винаги може да те изненада.
Щом жената пита, значи има причина.

# 78
  • София
  • Мнения: 13 638
Не е задължително да има причина или други хора между двамата, за да искат двама души да имат и лична собственост в брака.

# 79
  • Melmak
  • Мнения: 3 297
Авторката не се включи повече, а ние си пишем и пишем тук.

# 80
  • Мнения: 784
Грешни са ви нагласите, въобще не става въпрос за прецакване на другарчето. Дори детето ни има лични активи, а е далече от пълнолетие още. Иначе най-голямата смешка е да се заяви, че познаваме някой, та ние себе си не можем да познаваме напълно. И ние имаме много години щастлив брак и какво от това? Всякакви ситуации  могат да се случат утре. С мъжа ми сме говорили дори, ако стане физическа война/ да не дава господ/  и сме от оцелелите как ще действаме. Може да ви е странно, но факт, говорили сме. Личните активи са една по-висока сигурност, мигновено и еднолично управление от само едно лице. Може някой да падне, другият да трябва да действа бързо еднолично, всичко става в този живот. За части от секундата се променя животът. Може да няма никакво време. Партньорите имаме различни банкови сметки и това не е прецакване на другия, нали. Защо тогава така се възприемат нещата, едното е, но другото, което е същото, не е прецакване. Жената кой знае с какви мъки е спестявала паричките, иска да ги инвестира, за да ги запази, да има някаква относителна лична сигурност, но утре я изоставят и и взимат половината без никакъв проблем. Наистина прекрасни семейства се разпадат след 20 и повече години брак, не е приятно единият да се е борил значително повече да кажем, да е плащал с повече нерви, притеснения, често и със здравето се плаща, да е претеглял и анализирал рискове и изведнъж половината на другия. Има и такива случаи, единият супер пасивен и страхлив, другият го носи на гръб, мисли вместо него за всичко и после ние имаме брак. Между другото познавам двойка, работят си хората нали на заплати, а двете карти са в мъжа. Жената работи, при това нелека работа, на смени, в завод, но мъжът използва картата. Това какво е ми кажете? Не че е гладна и боса, не казвам това, заедно пазаруват, обсъждат какво ще се купува, къде ще ходят на почивка, нормалните неща нали, но той не и дава нейната карта, тя е в него винаги. Това нормално  ли е? Произхожда от това, че са семейство и че всичко е общо, заплатите също, но чак пък така. Не го разбирам.

# 81
  • Мнения: 2 616
С тая добавка, че на тоя, който е изкарал парите, се предполага, че друга през това време, докато ги е изкарвал, му е гледала децата и домакинствала. Като изобщо не става дума дали той МОЖЕ да го прави лично или да си наеме помощ - сигурна съм, че не е проблем, а че фактически не го е правил. По-леко със самочувствието на изкарващ парите, искам да кажа.
Не виждам защо ме нападаш лично мен - не съм аз този, който иска да купува имот само на негово име, в случая е жена.
Може тя да е изкарала пари, като се е трудила 10 години, докато той се е подмайвал из кръчмите. Защо да не си купи жената на нейно име - казва му да минават в режим на разделност и си купува.
Това, което исках да кажа е, че ако единият съпруг е скътал пари в лична сметка и си е наумил да не ги споделя с другия, няма как насила да го накараш, като например му откажеш да ги вложи в имот само на негово име. Той/тя пак ще намери в какво друго да ги вложи, или просто ще ги изхарчи.

# 82
  • София
  • Мнения: 13 638
Ние се познаваме от 50 г. (аз съм на 50, той на 52), заедно сме от 34, живеем съвместно от 32, женени сме от 27, имаме 5 деца на възраст между 1,5 и 26 г. Заедно сме почти 24/7 и никога не сме имали съмнения един в друг. Аз вярвам на него повече, отколкото на себе си даже, без да преувеличавам. И все пак всеки от нас има собствени активи, вкл. децата ни. Всичко ползваме общо и никога не сме делили нито приходи, нито разходи, нито сметки.

# 83
  • Мнения: 217
Темата ми стана интересна и реших да задам въпроса по друг начин - Брак, един апартамент купен по време на брака, в началото му, след това, кариерно развитие на съпругата, закупени два нови апартамента със средства на съпругата изцяло - никакъв принос от съпруга. 2 пълнолетни деца. Няма режим на разделеност.
При развод - по взаимно съгласие - възможна ли е само договорка - споразумение между съпрузите, придобитите със средствата на съпругата апартаменти да останат за нея?
Ако не се постигне такова съгласие - споразумение, при делбата - възможно ли е доказване на произхода на средствата и съответно същото (за съпругата) решение?

# 84
  • Бургас
  • Мнения: 6 193
Всичко е възможно и ако се споразумеят без да се стига до съд, ще е най-добре.
Във втория вариант - със съд, интерпретации има всякакви и съпругата може да чуе много неща от съпруга си, които не е чувала до този момент. Ако се стигне до съд, най-вероятно съпругът няма да е съгласен и ще претендира върху тази собственост и ще донесе от девет дерета вода, за да докаже своя принос към семейството. Като не е нужно да е задължително финансов. Приносът може да бъде и фактът, че той се е посветил на семейството, не й е правил проблеми, грижил се е за децата, за да може тя на воля да си вихри кариерата.
В най-лошия случай съдът ще раздели цялото им имущество поравно между двамата, т.е. ако са само въпросните три апартамента, всеки ще получи по един и половина.

# 85
  • София
  • Мнения: 13 638
Ако мъжът е свестен и се споразумеят, могат да се разберат всякак.
Ако не се споразумеят, ще е тежка битка и надали ще е в нейна полза.

# 86
  • София
  • Мнения: 35 317
И всичко да се приеме, пак няма да ѝ дадат два апартамента.
Споразумение и най-удачно.

# 87
  • Пловдив
  • Мнения: 14 801
Какво значи обаче "никакъв принос" - не е давал пари за вкъщи, не е вършил вкъщи нищо полезно, не е участвал в гледането на децата, само е стоял без работа?
Иначе - по споразумение може почти всичко.

# 88
  • Мнения: 217
Благодаря за отделеното време за отговорите.
Освен казуса, исках да дам едно рамо и на авторката на темата - не винаги съпругът е този с по-големите доходи и инвестиции.

Никакъв принос - означава да използва заплатата си само за свои нужди, да не участва с пари в общите проекти - като почивки, закупуване на мебели, коли и други по-големи обекти, както и нито стотинка за другите 2 апартамента.

# 89
  • София
  • Мнения: 38 923
Подписва се договор преди развода още, пред нотариус. Това, ако се разберат.

Общи условия

Активация на акаунт