Евтин ли е ядрения ток?

  • 2 856
  • 84
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 482
Мощността няма цена! Токът също!

Драги ми vl, консумираната мощност от електроуредите в твоя дом за определено време е точно електрическата енергия която плащаш на този, който ти я доставя. Е=Pxt ; P=UxI - Силата в ампери по напрежението във волтове се нарича мощност на електричеството, това се учи в 5-ти клас. И си има определена цена, защото не пада от банановото дърво, а трябва някой да я създаде и да ти я докара до контакта, в който си включваш зарядното за тилифона.
Електрически машини от рода на турбо-генераторните групи, за времето си на работа изпращат в разпределителната мрежа точно определено количество електроенергия, чрез сложна система от други електрически машини като трансформатори, изравнители, честотни модулатори, прекъсвачи и ред други. Измерената мощност на изпратената енергия е точно това, което консуматорите като теб плащат. Разбира се, допълнена с разходите по преносната мрежа и  най-важното  !!! - маржа на печалба от нищото за посредниците-спекуланти-майцепродавци.
За такива като теб единствено фейсбука няма цена, това е защото  вие сте стоката, която цукерберга продава.

Дали са ми диплома да уча децата на тези неща и то не в пети, а в осми клас и в гимназията! И много отдавна нямам нужда някой да ме учи на това! Неслучайно се дразня, когато виждам написани глупости!

Кога трансформаторите и прекъсвачите станаха ел. машини??? Сигурно се е появила нова ел. техника, която не сме учили......

Ами  cosф къде е?

Последна редакция: вт, 12 дек 2023, 15:35 от vl

# 61
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 329
Умници са американосите, които горят каквото им попадне пред очите
И факултетосите също, както и столипиносите, но обикновено не ги определят като "умници".
Не разбрах, кой въпрос съм избегнал, имам желание да отговоря на всичките?
Какво те подтиква да правиш тези разяснения?

# 62
  • Paris, France
  • Мнения: 14 141
Скрит текст:
Цял свят освен Франция, доколкото разбирам - щом са отменили решението си за дяла на ядрената енергетика.
Ако провериш колко АЕЦ има Франция, ще видиш, че решението им въобще не е странно.

Франция има 56 реактора, но всички те са много стари.  Строи един FLAMANVILLE-3  който вече е 3-4 пъти над обещаната цена в началото.  И през 2022г годишното им натоварване е било едва 52%.   Също през 2022г Франция е нетен вносител на ток, докато Германия е нетен износител. Някои пускат чисти лъжи в интернет, че е обратното. Всъщност Франция произвежда към 50% от целия ядрен ток в ЕС, но ние ако направим още само един реактор ще станем най-ядрената държава в света по дял от АЕЦ след нея, а с два направо ще я минем
https://pris.iaea.org/PRIS/CountryStatistics/CountryDetails.aspx?current=FR

Започвам с това, че нищо не разбирам от енергетика.

През 2022г Франция, за пръв път от 1980г беше нетен вносител на ток. Внесе малко под 4% от потреблението в страната за 2022г. Внася се и се изнася непрекъснато, като Италия е нетен вносител, а Германия и Испания са нетни износители за Франция. Това е смисълът на европейската електрическа мрежа. Причината Франция да не може да е нетен износител през 2022г е, че поради корозия и други проблеми се е наложило да бъдат спрени и затворени за ремонт и смяна някои от ядрените реактори.

А ядрени реактори ще строят във Франция, защото по КОВИД епидемията и липсата на лекарства и ваксини решиха да върнат част от производството на фармацевтичната и химическа индустрия от Индия и Китай във Франция. Друга причина е, че някои еко паркове не се оказват ефективни и по някаква причина трябва да бъдат закрити. Наскоро спряха вятърните перки и ще ги демонтират, защото проектът не е бил добре проучен и мястото е кръстопът на много ята птици. Последно намериха умрял кралски орел от рядък, застрашен вид и това реши въпроса. 1000 птици са загинали на мястото само през 2020г.

https://www.francebleu.fr/infos/environnement/la-justice-ordonne … -de-lunas-7355460

Франция не може да разчита основно на слънчева енергия като Испания и Мароко, нито на вятърна колкото Германия и Скандинавия, а иска да излезе от газ и петрол, доколкото е възможно.

Едно проучване от началото на хилядолетието, на чешки екип (по спомени) показва, че Европа е способна да си произвежда 100% от енергията от възобновяеми източници. Дано се случи скоро!

България има много реки и язовири и би могла да произвежда доста енергия от ВЕЦ. Албания си произвежда 100% от електричеството от ВЕЦове. Защо ВЕЦ не се експлоатират повече в България?

# 63
  • Мнения: 6 617
Леле, ужас, леле !!!
Начи глеай са. Зимаш си косинуса фи под мишка, отиваш при тия дето са ти дали диплома, фраскаш ги с косинуса по главите и си искаш парите обратно.
Горките деца !

# 64
  • Мнения: 2 482
Леле, ужас, леле !!!
Начи глеай са. Зимаш си косинуса фи под мишка, отиваш при тия дето са ти дали диплома, фраскаш ги с косинуса по главите и си искаш парите обратно.
Горките деца !

Включване, което служи само за едно нещо-триене! Модератори и администратори, къде сте?

# 65
  • Мнения: 9 239
Ама че тема в БГМама. Само това не беше засягано.
Е енергията наречена звлена е скъпа заради необходимата поддръжка на съоръженията най вече. Самите съоръжения са изключително скъпи и КПДто им не е кой знае какво. Примерно фотоволтаиците дават в пиков час 300вт на квадрат и то при чиста повърхност и точно определен ден в годината (всъщност два). Ядрената енергия е в пъти по ефективна и по евтина поради тази причина. Проблемът е ядреното гориво и хвостохранилищата за него. Струва много пари за да се изхвърля. До колкото помня от Козлодуй го карат в Сибир някъде да се съхранява. Много може да се говори на тази тема.
Някой да е попадал на тема в БГМама “как само да си направим ядрена централка”
Може ли с числа колко "много пари" струвало съхранението на използваното ядрено гориво?

Последна редакция: ср, 13 дек 2023, 03:54 от deaf

# 66
  • Мнения: 6 617
Спят бе, спят, и те са хора. Ако ти е спешно, тряа личен донос да напишеш.

С цифри - не ми се струва реално, но може би с числа? Иначе според мен Иран може даже да плати някаква сума, за да го съхранява в някоя тяхна инсталация. Wink

Иначе темата си е лобизъм, чист и прост като къпан милиционер.

# 67
  • Мнения: 21 586
Според мен авторът на темата иска да каже, че строежът тепърва на НОВИ ядрени електроцентрали е нерентабилен и че евтин ток може да се получава само от стари, които вече са се изплатили, но не и от такива, чийто строеж тепърва би бил много скъп. На мен ми звучи доста логично.

Колкото до енергията от възобновяеми източници, не сме ли всички заинтересовани проблемите около нея да бъдат преодолени с развиването на технологиите, рециклиране, поставяне на подходящи места, при нас ВЕЦ  и т. н... Кой би предпочел скъп и потенциално опасен вариант, ако има нещо, което е осъществимо и употребимо.

# 68
  • Мнения: 543
Майкрософт ще разчита на Хелион да ги снадбява с евтина ядрена ел.енергия през 2028

Цитат
Microsoft публично се ангажира да търси ядрена енергия от новатор в областта на термоядрения синтез.

През май Microsoft обяви, че е подписал споразумение за закупуване на електроенергия с Helion, стартираща компания за ядрен синтез, за ​​закупуване на електроенергия от тях през 2028 г. Сам Алтман, главен изпълнителен директор на OpenAI, е ранен и важен инвеститор в Helion.

Ядреният синтез възниква, когато две по-малки атомни ядра се сблъскват, за да образуват по-тежък атом и освобождават огромни количества енергия в процеса. Това е начинът, по който слънцето произвежда енергия. Fusion все още не е пресъздаден в мащаб тук на земята, но много подкрепени от рискове стартиращи компании работят, за да го превърнат в реалност поради потенциалното обещание за практически неограничена чиста енергия.

Интересът към ядрената енергия се увеличи заедно с опасенията относно изменението на климата през последните години, тъй като ядрените реактори генерират електричество, без да отделят почти никакви емисии на въглероден диоксид.

Голяма част от надеждите за следващото поколение технология за ядрени реактори в САЩ се възлагат на по-малки ядрени реактори, които според изявлението на Microsoft показва, че компанията се интересува да използва за захранване на своите центрове за данни.

Малките ядрени реактори са, както подсказва името, по-малки от конвенционалните реактори и по-евтини и по-бързи за изграждане, тъй като са проектирани с модулна конструкция и не всяка част от реактора се нуждае от индивидуален производствен процес. Една основна критика към ядрената индустрия е, че изграждането на реактори е започнало да изисква прекалено много време и пари.

https://www.cnbc.com/2023/09/25/microsoft-is-hiring-a-nuclear-en … data-centers.html

Цитат
Технологичният гигант Microsoft залага много на ядрената енергия, за да захрани своите изключително гладни за електричество AI модели.

Само по себе си това не трябва да е голяма изненада. Машинното обучение използва огромно количество електроенергия, което кара компании като Microsoft да търсят по-екологични алтернативи на изкопаемите горива като въглища или природен газ.

Компанията е толкова ангажирана с AI, съобщава Wall Street Journal, че в момента Microsoft обучава AI да извършва документацията за изграждане на нови атомни електроцентрали.

"През последните шест месеца", съобщава вестникът, "екип от служители на Microsoft обучават голям езиков модел с американски ядрени регулаторни и лицензионни документи, надявайки се да ускорят документацията, необходима за такива одобрения, което може да отнеме години и да струва стотици на милиони долари."

Вместо да се занимават изцяло със слънчева и вятърна енергия, технологични компании като Microsoft и Google все повече се обръщат към идеята за малки модулни реактори (SMR).

Според WSJ издаването на разрешителни и строителството за SMR все още е невероятно скъпо. Microsoft си партнира с организацията с нестопанска цел Terra Praxis. Целта е AI да намали 90 процента от човешките часове, необходими за одобрение на нов АЕЦ.

"Това, което правим тук, е да обучим [голям езиков модел] на много специфични силно структурирани документи, за да създадем друг високо структуриран документ, почти идентичен с предишните документи", каза съизпълнителният директор на Terra Praxis Ерик Ингерсол пред WSJ.

По този начин AI няма да допусне грешки, които в бъдеще да доведат до непредвидена авария в реактора.

https://it.dir.bg/tehnologii/microsoft-iska-da-proektira-atomni- … trotsentrali-s-ai

# 69
  • Мнения: 17
Майкрософт ще разчита на Хелион да ги снадбява с евтина ядрена ел.енергия през 2028

Да разбираме ли от това, че на Майкросфт реакторите които ще строим в Козлодуй за 80 милиарда лева му се струват твърде скъпи и неизгодни?  Или посланието тук е "Обичайте всичката ядрена енергия!".  Като направят Майкрософт реактори както в мечтите си, да вземем да ги използваме и ние.

# 70
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 328
Майкрософт ще разчита на Хелион да ги снадбява с евтина ядрена ел.енергия през 2028

Да разбираме ли от това, че на Майкросфт реакторите които ще строим в Козлодуй за 80 милиарда лева му се струват твърде скъпи и неизгодни?  Или посланието тук е "Обичайте всичката ядрена енергия!".  Като направят Майкрософт реактори както в мечтите си, да вземем да ги използваме и ние.
Има разлика между ядрен синтез и ядрен разпад.

# 71
  • Мнения: 17
за работата на енергийната система са нужни три вида мощности - базова, пикова и компенсираща. Фотоволтаиците не са нито една от въпросните мощности и макар на пръв поглед фотоволтаичния ток да е евтин парите които отиват за комепсиране на системата са огромни и затова в държавите с най-голям процент на фотоволтаици тока е най-скъп.

Това е пълна глупост, въпреки напъните да се покаже, че се използват някакви псевдопрофесионални термини, един вид разбирач го е написал. Първо "базова мощност" е един глупав термин, който според мен се използва и от много енергетици в България, май ни е натресен от Богомил Манчев, с цел да се постави АЕЦ на пиедестал и после цялата мрежа да се изгражда оклоло нея и всичко да бъде подчинено на АЕЦ. Аз за години работа в чужбина този термин не съм го чул изобщо. Има термин "базов товар". Това е просто минималния товар и той може да се осигурява с всякакви мощности, включително от слънце и вятър. А токът от АЕЦ има нулева компенсираща стойност тъй като мощността на АЕЦ не може да я измениш с дни и освен това токът от АЕЦ върви най-евтино на пазара на ток (тук просаци-разбирачи няма как да не се засмеят, щото тока си бил ток), по същата причина - ако ти трябва ток само от 7 до 7 няма как да си купиш от АЕЦ, а трябва да си платиш, често пъти в пъти по-скъпо, за ток от друг източник. АЕЦ продава ток само за 24 часа и то с еднаква мощност. Или в България искаме да произвеждаме суперскъп ток и да го продаваме на суперевтина цена! Умници сме си открай време.

# 72
  • Мнения: 6 920
Може ли с числа колко "много пари" струвало съхранението на използваното ядрено гориво?
Проблема не е само колко струва, а също така и къде и как. Понеже е от проблемите, които не изискват незабавно решение бива отлаган за решаване напред в бъдещето. И то това е по цял свят общо взето. Това е гадното, че създаваме проблем и го оставаме на идните поколения. Ако още от началото на ядрената енергеткика паралелно със строежа на ядрени централи се създаваха съоръжения за трайно депониране на отпадъците щеше да е друго, но тогава ядрената енергия нямаше да е на ниска цена. Има разни опити да ги заравят дълбоко в земята, но не става навсякъде, трябва да е някъде в скали, да няма тектонични движения, да няма подпочвени води и и изобщо място където нищо няма да се промени хиляди години.

# 73
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 329
Да разбираме ли от това, че на Майкросфт реакторите които ще строим в Козлодуй за 80 милиарда лева му се струват твърде скъпи и неизгодни? 
Не. Просто реакторите които ще ползва МС нямат нищо общо с тези в Козлодуй, разликата е колкото между коза и космически кораб.

# 74
  • Мнения: 6 617
Майкрософт ще разчита на Хелион да ги снадбява с евтина ядрена ел.енергия през 2028

Microsoft публично се ангажира да търси ядрена енергия от новатор в областта на термоядрения синтез.

През май Microsoft обяви, че е подписал споразумение за закупуване на електроенергия с Helion, стартираща компания за ядрен синтез, за ​​закупуване на електроенергия от тях през 2028 г. Сам Алтман, главен изпълнителен директор на OpenAI, е ранен и важен инвеститор в Helion.

Ядреният синтез възниква, когато две по-малки атомни ядра се сблъскват, за да образуват по-тежък атом и освобождават огромни количества енергия в процеса. Това е начинът, по който слънцето произвежда енергия. Fusion все още не е пресъздаден в мащаб тук на земята, но много подкрепени от рискове стартиращи компании работят, за да го превърнат в реалност поради потенциалното обещание за практически неограничена чиста енергия.

Интересът към ядрената енергия се увеличи заедно с опасенията относно изменението на климата през последните години, тъй като ядрените реактори генерират електричество, без да отделят почти никакви емисии на въглероден диоксид.

Голяма част от надеждите за следващото поколение технология за ядрени реактори в САЩ се възлагат на по-малки ядрени реактори, които според изявлението на Microsoft показва, че компанията се интересува да използва за захранване на своите центрове за данни.

Малките ядрени реактори са, както подсказва името, по-малки от конвенционалните реактори и по-евтини и по-бързи за изграждане, тъй като са проектирани с модулна конструкция и не всяка част от реактора се нуждае от индивидуален производствен процес. Една основна критика към ядрената индустрия е, че изграждането на реактори е започнало да изисква прекалено много време и пари.

https://www.cnbc.com/2023/09/25/microsoft-is-hiring-a-nuclear-en … data-centers.html

Технологичният гигант Microsoft залага много на ядрената енергия, за да захрани своите изключително гладни за електричество AI модели.

Само по себе си това не трябва да е голяма изненада. Машинното обучение използва огромно количество електроенергия, което кара компании като Microsoft да търсят по-екологични алтернативи на изкопаемите горива като въглища или природен газ.

Компанията е толкова ангажирана с AI, съобщава Wall Street Journal, че в момента Microsoft обучава AI да извършва документацията за изграждане на нови атомни електроцентрали.

"През последните шест месеца", съобщава вестникът, "екип от служители на Microsoft обучават голям езиков модел с американски ядрени регулаторни и лицензионни документи, надявайки се да ускорят документацията, необходима за такива одобрения, което може да отнеме години и да струва стотици на милиони долари."

Вместо да се занимават изцяло със слънчева и вятърна енергия, технологични компании като Microsoft и Google все повече се обръщат към идеята за малки модулни реактори (SMR).

Според WSJ издаването на разрешителни и строителството за SMR все още е невероятно скъпо. Microsoft си партнира с организацията с нестопанска цел Terra Praxis. Целта е AI да намали 90 процента от човешките часове, необходими за одобрение на нов АЕЦ.

"Това, което правим тук, е да обучим [голям езиков модел] на много специфични силно структурирани документи, за да създадем друг високо структуриран документ, почти идентичен с предишните документи", каза съизпълнителният директор на Terra Praxis Ерик Ингерсол пред WSJ.

По този начин AI няма да допусне грешки, които в бъдеще да доведат до непредвидена авария в реактора.

https://it.dir.bg/tehnologii/microsoft-iska-da-proektira-atomni- … trotsentrali-s-ai[/spoiler]


Сливане на ядрата е термоядрения синтез и отдавна е възпроизведим в лабораторни, а и в реални условия. Някъде от 50-те години на 20 век. За военни цели
Проблема е, че за сливане на 2 водородни ядра е необходима повече енергия (трябва да ги да ги ускориш до много висока скорост преди да ги сблъскаш) отколкото ще се извлече от получената хелиева плазма. По-лошо - плазмата се контролира в някакво по-стабилно състояние чрез много мощно магнитно поле - тоест допълнителен разход на енергия.
Ефективност може да се търси при големи мащаби, при които реакцията е самоподдържаща се. Иначе смисъла е точно колкото от панелките и перките на х900. Тоест в това да забогатеят още повече една малка група хитри човечета.

Последна редакция: ср, 13 дек 2023, 23:13 от James42

Общи условия

Активация на акаунт