Отговори
# 30
  • Мнения: 12 846
Познавам родители (моите), които се притесняваха как децата ще се разпоредят един ден с имуществото, да не се изпокарат. Искаха да правят прехвърляния, дарения, едно-друго...

Абсурдни неща според мен. Когато дойде моментът, децата могат да продадат всичко и да си разделят парите, или единият ще изкупи частта на другия, или ще дават под наем и ще си делят парите...
Никой не знае какви може да са обстоятелствата един ден, когато ритне камбаната.
Няма смисъл, Мама Ру. Те ще са на друг акъл след години. Според мен важното е никой да не се опитва да "прецака" другия, като поведение още от сега.

# 31
  • Мнения: 10 554
Ученето в БГ университет съвсем не е равно на един апартамент. Винаги ми е било смешно като се коментира - единия е издържан да учи, на другия ще прехвърля къщата/апартамента, малко ниви и гори, щото нали първия е учил. Отделно, този като е учил това е бил негов избор, на другия да не би да му е било забранено случайно? Единия учил и работил и се издържал, другия се оженил, наследил жилището, помагали му с децата, тази помощ измерима ли е въобще?
Таксата в момента във ВУЗ е 500 лева. Хайде, нека сложим някаква малко по-хубава специалност от платените по 2 хиляди на година, за 4 години са 8 хиляди, обикновено студентите и работят вече, не е като едно време, но да речем по 500-800 лева на месец издръжка, това са около 20 хиляди евро за 4 години. Къде са 20 хиляди евро, къде е тристаен апартамент дори в Люлин да е. И обикновено не всички учат в Нов Български и платени специалности, пиша за общия случай, не за някакви изключения. Моите наблюдения са, че на който са прехвърлили родителите апартамент доста често в другата посока са дадени спестени пари за построяване на къща, покупка на жилище, само че там нещата се случват - ето ти тия пари да си построиш къща, че сме прехвърлили на брат ти/сестра ти апартамента и тя си е на негово име, а този с наследството до последно е уязвим някой, който няма чест и морал да не реши да оспорва нещо.
Лошото е, че възрастните хора много лесно се лъжат и за съжаление децата им понякога се възползват, поднасят ги хубаво и по този начин някой пък бива лишен от наследство. Гледах за подобен случай епизод на Жоро Игнатов.

# 32
  • Мнения: 12 296
Не е съвсем така. От позицията на софиянец с осигурено жилище в София може и да стигнат 500 лева на месец, но едва ли сметката есъщата, ако от Генерал Тошево отиде студент в София, за да учи медицина (примерно). Нито като такси ще стигнат 500 , нито пък издръжката ще е 500-800 на месец, защото там ще има и общежитие или квартира.
Да не говорим, че родителите може да имат само едно жилище двустайно или тристайно, което едва ли в Симитли, Своге или Нови пазар струва колкото двустаен или тристаен в София. Едно такова жилище в провинцията, дори къща с двор може да струва 20-30-40 000, апартамент - 60 000. Та май издръжка и от 20 000€ за 4 години излиза колкото половината жилище. А студент по медицина учи 6-7 години, след което има и 3-4 години специализация, когато пак може да има нужда от финансова подкрепа..

# 33
  • Мнения: 10 554
Права си, но говоря са тривиален случай. Общежитията са с много ниски наеми.

# 34
  • Мнения: 12 296
Права си, но говоря са тривиален случай. Общежитията са с много ниски наеми.
Не знам колко са наемите в софийските общежития, нито какви са условията на живот и условията за приемане в тях. Също така не мога да кажа какви средства ще са нужни на един студент, дори и без заведения и дискотеки за живот в София, намисля, че 800-1000 лева на месец е по-реално. Не всеки може да съчетава учене и работа по ред причини. И ако този студент е от Провадия, Новипазар, Попово или Лом, колко ли стеват там къща или двустайно жилище? Ако другият брат/ сестра не иска да учи или да мигрира, а да остане в родното си място и там да работи пак ли студентът трябва и пари за образование и дял в единствения дом, наследен от родителите да получи? Е, то по закон е така, вярно е, но в живота едни се справят по-добре, а други са с по-скромни възможности. Този,който е учил имигрирал се предполага, че после има и по-големи възможности да си купи сам или с малко помощ от родителите.
Абе, живот. И ситуации различни в този живот.

# 35
  • Мнения: 1 827
Каквито и да са ситуациите,родителите трябва да са справедливи към децата си! Винаги се подкрепя този,който може по-малко и другия остава някак си излъган.
Разбира се всеки е в правото си да се разпорежда както иска с имота си приживе,но законодателят е предвидил "запазена част" за другите наследници.

# 36
  • Мнения: 6 173
Аз знам от първа ръка за случай когато майката прехвърля всичко на детето си което е много заможно финансово и имотно, докато това което живее трудно е лишено от всякакъв вид наследство - имоти, пари, земя, вещи с обяснението, че след като внучето й от него е умряло и имат последващи репродуктивни проблеми не може да получи като наследство нищо от нея защото ще се похаби. Прехвърлянето към детето от което има живи внучета е оформено като покупко-продажба без естествено да има такава и няма никаква възможност ощетеното дете да търси запазени дялове. Парите също са прехвърлени от сметката на майката по сметката на любимото дете.

# 37
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 996
Пак има възможност...

# 38
  • Мнения: 6 173
Аида, а какви са възможностите?

# 39
  • Мнения: 10 554
Само да кажа, че не подкрепям това, че едното има, а другото не да бъдат делени и това което има да бива ощетявано за сметка на това, което се справя трудно. Майка ми беше така пренебрегната точно по описания случай - всичко отиде там, където и без това си имаше и мога да кажа и аз от първо лице, колко ни беше трудно оцеляването на цялото семейство заради това. Вярно, всеки решава къде да си насочи наследството, но ако е било справедливо разделено нашите нямаше да затънат в заеми за жилище и да живеят в стрес как да ни купят обувки или тетрадки за новата учебна година.

# 40
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 996
Аида, а какви са възможностите?
Продажба, която прикрива дарение. Така разбирам от написаното.
По съдебен ред може да се иска договорът за продажба да бъде обявен за нищожен точно поради това, че е привиден и прикрива дарение. Трудно доказуемо е, но не невъзможно.

# 41
  • Мнения: 6 173
blackcat6, прочетете пак описания случай. Това дете, което има получи абсолютно всичко. За това, което преживя смъртта на детето си и се бори от години с вторичен стерилитет не остана абсолютно нищо. Съвсем нищо. Майката реши така и оформи дарението като покупка, за да не търси ощетеното дете след смъртта й някакви права и възможности за разваляне на дарението.

Аида, благодаря!

# 42
  • Мнения: 41 222
Аида, а какви са възможностите?
Продажба, която прикрива дарение. Така разбирам от написаното.
По съдебен ред може да се иска договорът за продажба да бъде обявен за нищожен точно поради това, че е привиден и прикрива дарение. Трудно доказуемо е, но не невъзможно.

На мен ми направи впечатление ето това:
Цитат
Парите също са прехвърлени от сметката на майката по сметката на любимото дете.

Това ме навежда на мисълта, че "любимото дете", бидейки заможно, наистина е платило имотите и може да го докаже с банкови документи. А после евентуално майка му му е превела парите обратно, примерно за да му помогне за нещо. Това прави нещата още по-трудни май. Иначе ако има фиктивно плащане има шанс, но при реално такова...
Обаче безспорно майката е голяма гад - студено рационална до жестокост.

# 43
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 996
Аз говоря по принцип, не за конкретния случай.

# 44
  • Мнения: 10 554
Рори, аз прочетох за описания случай. Просто коментирам, че въпреки всичко по принцип не е честно да се дава на това, което има. И при нашите така се развиха нещата - там където има, там беше подкрепата, но аз съм и на друго мнение, че не е редно да се налага на родителите на кой да помагат, все пак имат право на избор.

Общи условия

Активация на акаунт