Не мога да простя

  • 9 523
  • 158
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: X
Подобно. Аз направих сериозни проблеми с нервите. Винаги съм била емоционално нестабилна, но след раждането на първото дете, а особено на второто, нещата много се влошиха. Никой не му дреме, сама съм. И при мен свекърва ми е по-в час. Опитвам се да оправдая майка си, че много работи и е изморена, но освен това, и тя слугува на бея.
Гледам да гледам на нещата от друга страна - от едни хора се учиш какво да правиш, от други - какво да 'Не' правиш, и деля внимателно двете категории Wink Старая се да съм позитивна, да не виждам все черното в живота, както е модерно сега да се казва 'да си правя от лимона лимонада'.
Вчера например цял ден плаках. Ама цял ден, мъка. Физически съм фит, ама като не те слуша главата, и това инвалидизира, присъствам физически, но всъщност съм в главата си, тревогите, притесненията, страховете, съжаленията.
Много ти съчувствам, ужасно е да те боли.
Скрит текст:
Внимавай с болкоуспокояващите, апропо, сигурно са ти го казвали де и темата не е за това ...
A,как бихте се държали вие с родители и свекъри оттук насетне на мое място?
Е добре де, за какво си им на семейните сбирки. Ти си зле, с болки, изтощена, мрънкаща и чудеща се от къде да открадне минутка, какво по д...ите ще си кажеш с тях? Те дават ли си сметка изобщо. Или ще мрънкаш колко си зле, пък те ще ти разказват за екскурзиите си.
Отдавна не ходя по семейни събирания, поне няколко години, не мога да лицемернича толкова, абсурд, толкова голяма разлика има  между качеството и в моя случай и 'стандарта' ни на живот, аз се чудя как да платя парното, те миткат по екскурзии напред назад, нищо общо нямаме на практика. Та - как да постъпиш - зависи от конкретиката, в началото мисля, че ще ходиш, а после ще вземе да ти писне и ще разредиш.

Последна редакция: чт, 09 авг 2018, 13:36 от Анонимен

# 151
  • Мнения: 441
На мен темата не ми е актуална вече, защото децата ми поотраснаха, затова пък си спомням подобни преживявания и емоции. На авторката мога да кажа - може да прости, ако го чувства така, но не е нужно да забравя.

Пък и е трудно да забравиш какво означава да си болен/с болки в коленете след упойките на раждането седмици наред/с някой от ужасните градински вируси/с болки и опасност да се разшие секциото с две ревящи бебета и количка/с болки в цялото ти огромно тяло или поставена ежедневно в ситуацията да 1. храниш и обличаш две бебета, 2. следва преобличане понякога, защото все пак бебетата се случва да се изпускат, 3. след което ги натоварваш в количката и ги гониш по улиците с риск за живота им, 4. пазаруваш, готвиш, чистиш и пр. 4. евентуално учиш (слушайки целодневени караници, крещене и борби между тях, а и от страна на всички останали възрастни, които полудяват около тях), за да им подсигуриш хубавото светло бъдеще, което никога няма да се разкрие пред теб, защото с кариерата ти (ако е имало такава) е приключило с двете деца, нищо че ако са с малка разлика, те все пак ще пораснат едновременно. Ти оттук нататък ще си майка на 2+ деца и всички (роднини, близки, далечни, колеги, познати, евентуални работодатели) услужливо ще те напъхат в този стереотип, за да осигуряваш грижите за децата вместо тях (все пак децата трябва да са отгледани и обгрижени за слънчевите снимки с роднините), за да ти вменят, че това е единственото, което можеш и което си длъжна да можеш. Ден и нощ, месец след месец, години след години, лято след лято, когато се принуждаваш да влачиш деца по градини и чужди вили, защото просто няма къде другаде да ги заведеш - възрастните не обичат шума и безпорядъка на здравите деца за повече от един ден. Докато твоите грижливи семейни копат в градинката и доживяват до 100 години примерно на чист въздух (е, децата ти междувременно дишат свежия столичен въздух, ама какво от това), киснат се в басейните на спа-хотелите, градят "кариери" (без да мислят за твоята), печелят пари, имат спестявания, пътуват свободно и просто живеят. На теб тази паралелна реалност ти е недостъпна - ти си родена да се превърнеш в денонощна детегледачка, в чистачка, перачка, в семейния психолог за проблемите в работата и успешната възходяща кариера, в буфер на емоциите и напрежението, в онзи човек, който е загубил самоличността си някъде във времето и има всъщност само децата си. Които е осъден да си гледа децата и толкова. Докато бабите им се тагват от поредния спа-хотел или се снимат на плажа по бански или пък с феерична рокличка до розов велосипед, за да покажат, че са много готини и все още стават. Или докато таткото пуска снимки в разходка с детето, за да получи много лайкове и да го похвалят какъв прекрасен татко е, защото е прекарал цял ден с отгледаното със сълзите и изтощението на друг дете. ОК, всички минават през това и ти ще минеш. Дори може в един момент и да си щастлива, но ... само ако оцелееш. Аз съм имала моменти, когато съм изпитвала съмнения в чисто физическото си оцеляване, психическото - дори не искам да го споменавам.

Съжалявам, но описаната безучастност на близките и роднините в подобни на тази на авторката, за мен се казва егоизъм. И той е все по-чест, затова почти всички невероятни, талантливи и обещаващи в миналото, които аз познавам, се превърнаха в тревожни детегледачки, в жени с напълно изчезнала индивидуалност, вгледани в оцеляването (дори чисто физическото) на децата си. Да, вина имат и късното пенсиониране и много други причини, но в основата стои егоизмът - невъзможността дори за известно време да излезеш от зоната си на комфорт, за да помогнеш на някой, при това често най-близкия си. И не си мислете, че няма комуникация - има и думи, и сълзи, и истерии, и спокойни разговори с часове, и все същото безучастие и празен поглед насреща. Накрая свикваш, приемаш всичко, прощаваш, тренираш, за да си фит и да можеш да си гледаш поне децата, влизаш удобно в ролята, която са ти приписали всички и се успокояваш, че все пак един ден децата порастват и ... тогава ще прекарваш все повече време в офиса, ще имаш красиви рокли и ще безупречна визия, но няма да имаш време за онези, които са те забравили. И ще ти пука много повече за това колко кубчета лед има в мартинито ти, отколкото за проблемите им, които неизбежно ще се появяват с времето. Все пак нали майката е длъжна само на децата си, а на всеки друг - според заслугите?... Жестоко, но справедливо. И съжалявам, ако постът ми е негативен, но целта ми беше да покажа една картина на вътрешните преживявания, които според мен никой друг човек не може да съпреживее. Макар че не мисля, че мога да опиша точно  гнева, самосъжалението, откровената ненавист, болката и ожесточението, което изпитва човек в подобна ситуация, особено когато е заклещен в тази незавидна позиция с години. И съответно никой няма право да съди, защото не знае какво точно е преживял конкретният човек и до каква степен това е било травматично за него. Всекиму - според заслугите, както е справедливо, без излишни вини и угризения.

Прекрасно казано,  всяка дума е точно на мястото си... Hug Благодаря!

# 152
  • Мнения: X
Аз съм благодарна, че свекървата понякога гледа малката. Гледа даже и големия, който не е син на нейния син. Какво повече може да иска човек от живота? Е, разбрана свекърва и разбрани родители, малко множко идва. В моят случай най-съм случила на двете си свекърви - и първата,  и втората. Не на синовете им, нито на нашите. Не може всички хубавини на едно. Много години прекарах да се уча да не се вторачвам в лошото и т.н., все за мое добро. И да съм егоист, а си имам и добри учители ... Wink

# 153
  • Мнения: 11
Много е по-добре човек да се вглежда повече в хубавите и лесни неща, които има, а не да страда за това, което не се получава. За какво да се мъча и наказвам аз, че на хората не им се гледат внуци? Какво ще спечеля? Съвсем искрено го казвам.

При мен фазата на тези силни чувства попремина и с времето ще е по-добре и както казах - вече нямам никакви очаквания, пък и съм изключително благодарна за всичко, което получавам като помощ, колкото и да е малко то (има и далеч по-тежки случаи, знам). Но огорчението си е останало, както и преценката колко грижа да проявя и аз в бъдеще. Лошото на хора като мен е, че са добросърдечни и в някакъв момент прощават, затова държа да съм простила, но да не забравя (човешката памет доста услужливо забравя трудните периоди, така е устроена) и да не си ограбвам живота и в бъдещ момент с вечните проблеми и оправдания на всички, а да го живея както аз искам.

Само дано ми стигне търпението, защото физически човек се възстановява, но емоционално наистина е много трудно, особено когато си заобиколен от такива мили и емпатични хора, и от време на време и аз се държа, меко казано, неадекватно.

Последна редакция: чт, 09 авг 2018, 14:43 от Snezha Ilieva

# 154
  • Мнения: 2 489
Някои постове ми звучат много крайно и черногледо. Упреквате родителите, че не гледат внуците, обаче решението за деца е изцяло наше, лично. Някой питал ли е родителите си дали искат внуци и кога ? Едва ли... Изборът дали и колко деца да имаш си е изцяло наш. Съответно и отговорностите са си наши. Прекрасно е да имаш помощ, обаче ако нямаш, мобилизираш всички ресурси и търсиш начин да се справиш. Отглеждането на децата е задължение на майката и бащата. И в крайна сметка има ясли и ДГ, които също са от голяма помощ.

# 155
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Не знам някой да не се е справил, защото не получава помощ от близките си. И за помощ става въпрос, а не да му гледат/изгледат децата.
Аз в момента се радвам на свекърва(да не говоря за детето) и съм 'и изключително благодарна, че дойде на гости за няколко дни. Съвсем друго е. 😆

# 156
  • Мнения: 441
Говорим за помощ от близките от време на време,  и то когато майката изнемогва.  Не да ги прехвърлим децата на бабите на отглеждане ( както аз съм била,  например,  и повечето мои връстници,  деца от 80-те години на миналия век Simple Smile

Но няма как някой,  който не е бил в такава позиция да разбере.  Аз например също не разбирам ситуациите на 100% от моите приятелки с деца- то не са баби,  които освен внучето,  друскат на скута още и самата майка,  натискат се да гледат внуците,  прабаби,  оперирани от рак бодро изкарват по цяло лято с двегодишни,  за да може майката и бащата спокойно да ходят по метъл купони редовно и да изживяват своите младини.  Питам ги- какво им давате на тия баби/близки хора,  за да го правят?  Какъв сорт хора са?  Как така се получава?

# 157
  • Мнения: 2 048
Нищо не им даваме, това си е просто до човек. И майка ми и свекърва ми обожават децата ми и сами се  молят да им ги пращам.Жалко , че са далече  и не могат да се включват активно през годината , но през лятото ги изпращам за по няколко седмици на гости . Майка ми от май месец ми говори как ги чака с нетърпение при все , че са момчета. Но все пак да отбележа, че децата ми като цяло са кротки и се гледат лесно . Пу-пу  да са ми живи здрави и родителите и свекърите- много са ми помагали без да изискват нищо от нас или да мрънкат - просто са такива хора.

# 158
  • Мнения: 441
Знам,  red_violet,  то повечето нормални хора са така Simple Smile  Въпросите ми бяха иронични Wink 
Ненормалното е обратното - детето ти да има нужда от помощ с години,  пък ти да пропускаш молбите му за помощ като вятър в косите.

Общи условия

Активация на акаунт