Добре де - кой ги чете тия вестници и кой ги пише?

  • 15 315
  • 144
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 12 173


Бояна, за 30 години толкова неща се смениха, че просто ми се струва невероятно обясненията за калпавата/поръчкова журналистика да са едни и същи.


Невероятно, но факт. Няма пазар, има само много медии. Ако отидеш в Китай и там има. Има и Пица Хът, но ако само заговориш по някои теми отиваш за минимум 20 години в затвора. Тук липсва само частта със затвора, но и това понякога. Ако те нарочат присъдата е ефективна, защото като те ликвидират в медиите често е все едно са те застреляли заедно с цялото ти семейство. Това често се прави и не от последните години.

А липсата на пазар оставя всички на кота нула на защитата, защото ако имаше реален пазар на реклама или друго средство за издръжка, публиката щеше да диктува и така да пази съответния журналист, предаване, медия. Тази липса на пазар е от първите дни на демокрация и до днес. Промените са само козметични. Няма вече достатъчен процент професионалисти, а и Сийка е права, Фейсбук е най-силната медия и там се прави страхотна пропаганда и новини от нищото, но хората вярват, поднасят се по емоциите и го приемат за истина. Още по-лошото е, че тези истини и емоциите от тях траят по по-малко от 24 часа и нещо друго от нюз фийда ги замества. Но това не важи само за България.
У нас всичко е все същото, защото принципите са сбъркани от самото начало. И суетата, че човек работи в медия кара за мястото му да чакат още 100 като него гладни за слава комплексари, затова и хем парите ниски, хем професионализъм нула, хем всичко е поръчка на някакви тъпотии. Има и хора, които са свестни, професионалисти, често по международните отдели и ми е мъчно за тях, защото не заслужават това, а в момента да работиш в медия си е срамно.

# 76
  • Мнения: 2 143
Ми тези скриптове си се ползват. Не знам да има нещо, което трябва да влагаш, за да го сложиш в страницата си. Пък - каквото, такова.
Я дай един такъв сайт?

# 77
  • София
  • Мнения: 2 022
след като явно всички са съгласни с твърдението, че търсенето на хартиени вестници намалява експоненциално, защо да е проблем , че някой има монопол върху дистрибуцияна на този продук   с постоянно намаляващо търсене и трябва да му се обръща внимание. Ясно е че след няколко години и бизнеса му и монопола му ще изчезнат.

# 78
  • Мнения: 25 664
Как` Сийка, на мен пък ми е смешно ожалването на младите. В моя поток във Фейсбук масово фалшиви новини се публикуват от хора над 60 години. Вкл. с тази история с новината за Радев, която разказах тук - говорим за 60-ина годишна действаща преподавателка по литература.


Не знам кой публикува фалшивите новини, но виждам кой ги чете. И им вярва.
Явно не си се заглеждала какво става под снимките и "спомените" които пускат по страниците на Нашата България, Красива България и кои още бяха там (едни и същи са, явно собственикът е един и същ) и как се промиват мозъците на потомците.
Не е като да не съм живяла по време, когато масово се практикуваше, та не мога да не позная същите похвати. С тази разлика, че сега са по-ефикасни, защото тогава бяхме на принципа "Като си пееш, Пенке ле, кой ли те слуша, нали виждам какво става", а сега слушат и вярват, защото го няма корективът на действителността.
Много съм против да се очерня всичко от онзи период, защото имаше и положителни неща. Но също така съм категорично против да се внушава, че от чешмите течеше мед и масло, защото токът беше по 2 стотинки, билетчето – по 6, а картата за море струваше 20 лв. А, и че всички пенсионери са били богати и тънели в разкош.
Синът ми може и да повярва, но не и аз, защото помня колко бяха пенсиите на баба и дядо и докъде им стигаха. И защо продължиха да работят и след пенсионирането си. Майка ми пък съвсем няма да се върже, защото е видяла и преживяла още повече от мен от "екстрите" на онзи строй.
Всъщност, на никого нищо не налагам – който иска да си вярва, че вестниците на хартия имат някаква мощ да променят мисленето на хората или че им служат за информация. Аз за себе си съм твърдо убедена, че най-могъщото средство за масова манипулация се нарича Интернет и че българското парченце от Фейсбук промива здраво мозъци. И всякакви други сайтове и форуми, разбира се. Включително и този, дори и тази тема.
Нещо повече – стана много модерно да се докладват хора и страници, които пречат някому, а мишоците от Фейсбук бързат да ги блокират, без изобщо да подозират, че се превръщат в маша в ръцете на нечисти кроежи. И се получава нещо много интересно – поради липсата на модерация всеки може да пише каквито си иска глупости, лъжи, обиди и простотии съвсем безнаказано, но да бъдат наказвани невинни хора и сайтове заради всякакви хейтъри. Политическите боричканици отдавна се пренесоха там, включително и гръмогласните трубадури на тази или онази кауза. По последователите ще ги познаете.
Да не забравяме и телевизията, която също е много по-влиятелна по отношение на манипулирането на масите. То затова и мислещите хора спряха да гледат българските канали или си изхвърлиха телевизорите. Но интернет ползват.
Е, пък щом ви влече, борете се с вестниците. Щях да напиша "вятърните мелници", но се отказах.

# 79
  • Мнения: 4 762
Как` Сийка, всичко написано от теб е вярно. То обаче не прави невярно твърдението, че вестниците имат своето влияние. Не всички са в интернет непрекъснато.

Тиражът само на ежедневниците е около 350 хиляди дневно. Съмнявам се, че ги изхвърлят.

Ако искаш да си говорим интернет и фалшиви новини - аз смятам, че това е чудесна тема с много потенциал. Просто е друга тема. Но ако я повдигнеш, не се съмнявай, че ще участвам. Simple Smile

Nazgul, сайтовете рядко рекламират, че ще ти използват компютъра за малко, докато ги четеш. Най-известният подобен случай напоследък беше с Pirate Bay, които бяха сложили същите скриптове като Монитор преди няколко месеца. Coin-hive се казва тая библиотека (или там както се определя) и предполагам, че щом съществува, имат потребители. Не копаят биткойни (поправям се), а друга криптовалута - Monero. Предполагам, че технологията вече не стига за биткойни покрай целия балон, но концепцията е същата. (Същите скриптове се оказаха и на брадва-та и още няколко подобни сайта. Бих предположила, че ги поддържат едни и същи хора.)

Но това не е проблем - на всеки може да се случи някое младо администраторче да реши да удари кьоравото и да забогатее за една седмица. Въпросът е в малоумното обяснения, което е обида за интелекта на аудиторията.

Последна редакция: вт, 19 дек 2017, 08:59 от jp

# 80
  • Мнения: 4 762
след като явно всички са съгласни с твърдението, че търсенето на хартиени вестници намалява експоненциално, защо да е проблем , че някой има монопол върху дистрибуцияна на този продук   с постоянно намаляващо търсене и трябва да му се обръща внимание. Ясно е че след няколко години и бизнеса му и монопола му ще изчезнат.

Монополът върху дистрибуцията е толкова дребен проблем сравнен с монопола върху съдържанието, че дори не повдигам темата.

Бизнесът на Пеевски не е дистрибуцията на вестници. Simple Smile Добре дошъл в 2017 година.

# 81
  • София
  • Мнения: 1 722
Напротив - негов бизнес е. И нещата са в пряка зависимост. Може да правиш най-обективния вестник, но, ако няма кой да го разпространява, ще си лепиш тапети с него!

# 82
  • Мнения: 4 762
Бояна, благодаря, че се включи. Не мога да си спомня някога да сме били на едно мнение, но разговорите с теб са винаги информативни и - предимно - приятни.

Когато говориш за липса на пазар, имаш предвид, че е малък (понеже нямаме развита икономика, която да отделя достатъчно бюджети за реклама) или че е монополизиран?

Истина е, че ситуацията с медиите се промени в световен план с навлизането на интернет - и особено с появата на фейсбук. Парадоксално, вместо да обедини света, това го сегментира на групички хора, които си образуват собствени реалности и са изключително агресивни спрямо чуждите.

Това - освен че троши самите общества - срива и модела на традиционните медии (дори и по-качествените такива). Предполагам, че силно подкопава и качеството на журналистиката (имам предвид като цяло, не само у нас).

Аз не знам накъде води всичко това - в глобален план, както и в локален (с всичките ни специфики). Страхувам се, че е към нещо много неприятно.

# 83
  • Мнения: 25 664
Тиражът само на ежедневниците е около 350 хиляди дневно. Съмнявам се, че ги изхвърлят.

Не ги. Четат хороскопите, решават кръстословиците и после си палят печките с тях. Говорим за възрастните, нали? А, и прозорци мият с тях. Вестникарската хартия е ценен ресурс и не може да се похабява току-така.  Laughing
Готова съм да се хвана на бас какво ще се случи с тиражите, ако минат на гланцирана хартия. Всички ще фалират.

# 84
  • Мнения: 4 762
Напротив - негов бизнес е. И нещата са в пряка зависимост. Може да правиш най-обективния вестник, но, ако няма кой да го разпространява, ще си лепиш тапети с него!

Той е негов бизнес, но не е Бизнесът му. Имам предвид, че няма да фалира (както Refrenolog бодро предрича) след като дистрибуцията на вестници вече не е нужна - в светлото бъдеще.

Как` Сийка, да - КПД-то сигурно е ниско. Но това само означава, че трябва да хвърлиш повече ресурс. Аз иначе много ще се радвам да си права.

А, между другото, изглежда някой не е внимавал много какво върши, защото се говори, че в днешното издание на списъка с мафиоти е попаднал и Андрей Ковачев - евродепутата от Герб.

Така преди няколко дни вместо вилата на Прокопиев бяха сложили снимка на крайморското имение на Доган, която престоя около 30 минути, преди да я свалят.

Или някой си рита трудовата книжка, или в Монитор не са много претенциозни към персонала.

# 85
  • София
  • Мнения: 12 173
Бояна, благодаря, че се включи. Не мога да си спомня някога да сме били на едно мнение, но разговорите с теб са винаги информативни и - предимно - приятни.

Когато говориш за липса на пазар, имаш предвид, че е малък (понеже нямаме развита икономика, която да отделя достатъчно бюджети за реклама) или че е монополизиран?


Не, имам предвид, че няма пазар в буквалният смисъл. Медиите се издържат основно от реклама. Цената на рекламата се формира на база на количеството публика. То не се мери и никога не се е мерило реално или близо до реалното. Имаше бутафорни опити за симулация на пийпълметрия за телевизията, но първо, никога не е имало достатъчен брой реални кутии, а второ, про форма имаше повече от една фирма, която да мери, реално е само една и фактически вече официално си е една на Кънчо Стойчев. Това за телевизията. Подобни са нещата и с печата, и интернет. Отделно от това мрежата от рекламни агенции е под контрола на един и същи човек от зората на рекламните агенции до днес. Това е основата на системата, която просто не позволява да имаш не само защита, защото си добър в онова, което правиш, но и изобщо да съществуваш без висшестояще разрешение.
И дребните подробности извън това са в печеленето на проекти по линия Малки и средни предприятия от продуценти, които са избрани да ги спечелят. Проекти за милиони, с които убиват всеки опит друг да бъде продуцент. Това в телевизията, но в печата и интернет също не е така евтино, както изглежда да произвеждаш нещо повече от видимо за ограничен кръг приятели блогче. Извън това, партиите също рекламират и то сериозно, т.е. още сериозни приходи идват по тази линия.

Но да не заливам с излишно подробности. Иначе казано, ако при един реален пазар можеш да отвориш ресторантче и понеже е страхотно след време да направиш верига, то при медиите у нас, можеш евентуално да направиш сайт или да издаваш малко вестниче за идеята, но колкото и да е добро, ако предположим, че си спечелил от тотото и имаш излишни пари за харчене, няма никога да стигне до повече хора, нито да излезе на печалба. И като споменах тотото, това също е огромен източник на пари в последните години в ръцете на един-единствен човек, който промени половината закони в страната, за да печели още и още, и вече и в новините противно на закона има новини за печалби от лотариите му.

Това не е пазар. Дори няма зачатъци на пазар. Има много малко количество хора, които държат повечето пари в страната и те управляват всичко, което поискат, а медиите ги управляват тотално от първия ден. Поне все още можеш да отвориш бакалийка или ресторантче, ако не си в зона, в която да пречиш на някого. Това е нивото на свобода тук, както и възможността да си тръгнеш.

# 86
  • Мнения: X
Абе и аз се чудя кой го гледа Вип Брадър, ама ей на - статистическите данни показват, че поне един милион сънародници го правят редовно.

# 87
  • София
  • Мнения: 12 173
Абе и аз се чудя кой го гледа Вип Брадър, ама ей на - статистическите данни показват, че поне един милион сънародници го правят редовно.
Гледат го сигурно, вижда се с просто око, но тук няма средство, което да мери колко точно хора какво гледат. Това прави производството на ТВ продукт като игра на дартс в тъмна стая, освен всичко останало, което написах по-горе.

# 88
  • Мнения: 1 399
Само да добавя, че повечето вестници, за които говорим, имат он-лайн версия, в която съдържанието се припокрива с хартиената почти напълно. И те ползват всички възможни похвати, за да излизат на челно място в търсачките. Така че, със залязването на хартиената епоха, положението по същество няма да се промени особено.

# 89
  • Мнения: 4 762
Бояна, добре де - а какво следва според теб?

Това не е краят на историята и колкото и да изглеждат еднакви нещата, винаги има някаква динамика и тенденции - които в един момент предизвикват качествени изменения.

Аз лично се сещам за два сценария:

* Ескалация и научаване на уроците по трудния начин. Можеш да убедиш всички, че физичните закони не съществуват и че истината е някаква си. Но когато това прескочи от пропагандата и надъхването в реални действия, гравитацията те размазва на асфалта. Като пример, се сещам за нацистка Германия, както и за победата на социализма, която празнувахме няколко пъти годишно. Това е само теоретично оптимистичен сценарий.

* Еволюция - хората някак развиват предпочитания към истината (с цялата условност) и почват да търсят и насърчават качествената журналистика. Това - ако въобще е възможно - е процес, който може да отнеме следващите 20-30-50 години.

Общи условия

Активация на акаунт