Делба при наследство

  • 11 093
  • 275
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 9 887
Никакви медиатори или разумни, или емоционални аргументи могат да помогнат в един чисто нашенски синдром - ако единият съсобственик предлага нещо (няма значение какво), другият съсобственик е против по презумпция, защото щом първият го предлага, значи има полза от това, а щом има полза от това, значи прецаква втория. Наблюдавала съм го няколко пъти.

# 256
  • Мнения: 1 282
Мястото от 400-500 квадрата е прекалено малко и по закон няма как да се раздели на 5. Вариантът със съдебна делба ще се проточи много години и ще отиде на търг, на такива търгове не ходят купувачи,търсещи пазарни цени,  а такива, търсещи далавера. Началната цена е под пазарната.Т.е. при съдебна делба се пригответе за много чакане, нерви,лоши отношения с роднините и не добра цена.

Вариант 2 - намирате фирма,изкупуваща идеални части и се оттървавате от дела си. Ще е на ниска цена,но ще стане веднага. Става или чрез дарение или чрез покупко-продажба. Ако изберете второто, разходите при нотариус ще са по-големи и ще отнеме месец-два,защото се пращат нотариални покани до всички съсобственици да закупят вашия дял на цената, на която ще продавате на третото лице. Изчаква се периода и ако никой не се яви, си продавате на третото лице на ниска цена.

Вариант 3 - оставяте имота да се руши и отлагате проблема за следващото поколение. Ако имат късмет, цената ще се вдигне и ще дойде някой инвеститор с неустоимо предложение,на което всички ще се съгласят. Ако нямате късмет,оградата или къщата ще се стоварят върху някой случаен  минувач и ще влезете в новините по кофти начин, че ще и плащате кръвнина.

# 257
  • Мнения: 1 308
Добре, веднага си взимам забележка. Все пак ми беше важно твоето мнение. 😉
Иначе доколкото ми е известно си мъж, ама от висене по женските форуми си прихванал типичното женско издребняване. Лошо.
Какъв е този сексизъм сега? Бил женски форума. Не са ли равни мъжете и жените - защо се смята, че тук не е място за мъже? Ако не беше, при регистрация като отметнеш пол Мъж щеше да излиза съобщение, че не може да мине. Или да не се пита изобщо и да се предполага, че всички са жени.

# 258
  • Мнения: 8 988
Медиатори могат да им обяснят, че всички губят от застопорената ситуация 30  години.
Съсобстениците трудно ще седнат на една маса и ще вземат решение. Трябва работа със всеки и то поотделно, докато му просветне, че губи. Някои от тях въобще не разбират ситуацията и си я интерпретират според възможностите си (умствени и финансови)

# 259
  • Мнения: 72
Здравейте, имам един, може би и малко глуповат, въпрос, тъй като тепърва навлизам в тази материя и съм абсолютно боса. ...
Скрит текст:
Притежавам 1/5 от дворно място около 400-500 кв.м., както и 1/2 от втори етаж на двуетажната къща, намираща се върху него. Имотът е нестопанисван от почти 10 години, към момента си е направо руина, в него периодично се заселват клошари. Къщата е за събаряне, а парцелът трябва да се използва за жилищно строителство. Намира се в София, в централен квартал, на много хубаво място, близо до ул. Оборище.
Съседи от околните имоти се оплакват от плъхове и какво ли още не.

4-ма собсветника сме, като единият притежава 2/5 от двора, а останалите - по 1/5-та.
Единият собсветник, този, с когото аз деля втория етаж, и притежаващ 1/5 от двора, не е съгласен нито на строеж /всички имоти около нас се затроиха, ние се мъчим от около 15 години, като за това време се извъртяха поне 3-4 строителни фирми, чак скици правихме/, нито на делба, нито да продадем дяловете си на трето лице /и такива предложения сме имали/. Запъващият се собсветник е млад, 40+.
Все по-често ми звънят собсветници на други имоти, за да вземам мерки - да сека опасни тополи, което направихме, да издигам огради, за да не влизат клошари, и прочее. Звънят на мен, тъй като този индивид не си вдига телефона и е практически неоктриваем, а останалите собственици са доста възрастни.

Интересувам се мога ли да продам своята идеална част от двора и половината от етажа от къщата на някаква фирма, която изкупува такива части. Просто искам да се освободя от тази тежест.     


Здравейте, всеки уважаващ себе си строителен инвеститор с възможности и с интереси в описания от вас район би трябвало да прояви желание да изкупи вашия дял и то не за жълти стотинки, а за нормална сума... Защото така много лесно след 2-3 г. ще може да придобие целия имот на малко по-изгодна цена от пазарната. Разбира се, стига имотът наистина да е там, където казвате, а не под моста Чавдар примерно или зад релсите на гара Подуене... Няма такова нещо като изкупуване за жълти стотинки (както се спомена) на дял от ценен имот в центъра на София, освен ако не става дума за манипулиране и мамене на хора, които имат някакви затруднения, обикновено физически, психически или поради напреднала възраст... Та този дял си го обявете и си го продайте за нормални пари... Естествено няма да струва колкото бихте взели за новопостроено хубаво жилище в блок на същото място или колкото ако всички съсобственици продадете заедно целия имот, но все пак нормално добри пари. Проверете какви са параметрите за застрояване на имота за да се ориентирате колко точно да поискате за вашия дял. Ако вие не може да го направите, консултирайте се с архитект или геодезист от София или с лицензиран оценител. Нормалният изход, ако все пак не намерите купувач (например поради много ниски параметри за застрояване или някакви тежести), е да си намерите опитен и съвестен адвокат и да отидете на съдебна делба, както вече е писано.

# 260
  • Мнения: 9 887
Консултация с геодезическа фирма (на сайта на Агенция по кадастъра има списък) за някакви мижави пари (50-100 лв.) ще ви ориентира какво може да се построи на това място. Ще ви го обяснят на човешки език - Кинт и т.н. звучащи като на китайски за незапознатите термини. Т.е. ще ви обяснят колко етажа, колко РЗП може да се построи там. Ориентировъчно % обезщетение за всички собственици може да се сметне - 30-40% примерно, за този район по-скоро към 40%. И да си прецените дали може да се намери инвеститор.

Хрумна ми и друга идея, като не знам дали е разумна и възможна - замяна. Заменяте своята идеална част за готово или жилище в строеж (едва ли ще е много голямо, като се има предвид малката ид.ч.). Нямам представа дали в този случай се иска съгласие от останалите съсобственици за сделката, но купувачът със сигурност ще знае. Пък купувачът - примерно някакъв инвеститор, след това ще се оправя с останалите съсобственици както той си знае и може. В този случай вие получавате нещо реално и само ваше, няма значение, че е малко. То и при строеж на все пак не особено голям парцел пак няма да получите като обезщетение огромно жилище.

# 261
  • Мнения: 3 510
И кое е нещото, което гарантира на инвеститорите, че като купят някаква идеална част от даден имат, след това ще могат да купят и останалото и то на много изгодна цена?

# 262
  • Мнения: 9 887
Няма гаранции, естествено. Но пък поне големите от тях имат опит, адвокати и лостове за влияние. Все пак никой не ги кара насила да купуват дял. Ако купят, те са си направили сметката и си поемат риска.

# 263
  • Мнения: 72
И кое е нещото, което гарантира на инвеститорите, че като купят някаква идеална част от даден имат, след това ще могат да купят и останалото и то на много изгодна цена?



Придобиването едва ли ще е чак на "много изгодна цена", освен ако не става дума за непочтени практики , а "на малко по-изгодна цена от пазарната". Има голяма разлика.

Ключовите неща са: Закон за...; Опитен Екип Юристи; Инвеститор с Възможности; Параметри на Застрояване на Имота... Simple Smile  Обичайно в обратния ред.
...Е, освен ако инвеститорът няма акъл... Но пък то ако няма, как ли ще е станал въобще инвеститор с възможности.

# 264
  • Мнения: 9 887
Да, предполагам, че първото, което проверяват инвеститорите, са параметрите за застрояване, комуникациите, възможностите (врътките) по ЗУТ. И си правят съответната сметка дали има смисъл да се занимават. А опитните инвеститори задължително си имат екип от опитни юристи, архитекти, инженери, имат и опит в преговорите със собствениците. Знам за един строеж в центъра, проблемен парцел с много собственици (наследници), поне 5-6 години стоя празен, но вече кооперацията е пред завършване. Явно инвеститорът е успял да уреди неуредените преди въпроси. Като му споменах за една изоставена къща почти срещу неговия строеж, веднага му блеснаха очите и попита дали мога да го свържа със собствениците (не ги знам). А парцелчето с тази къща не е голямо, нито е с голямо лице.

Просто Африканчо нали написа, че през годините е имало срещи с инвеститори, което означава, че имотът все пак има потенциал, иначе не би предизвикал интерес. Дали ще се стигне до сделка вече е друг въпрос.

Коментирахме в съседна тема сравнително скоро една малка нова кооперация в Яворов - нискоетажно строителство. В този квартал също са малки парцелите, а и строителството е до 5 етажа. Явно и за такива парцели има пазар, нищо че апартаментите в новата кооперация ще са малко и цените ще са високи.  Опитните инвеститори май си имат и списък с потенциални клиенти, с определени параметри на търсене като локация, големина на жилището, финансови възможности, и т.н., на които предлагат още на етап проектиране. И съответно инвеститорите могат да преценят дали ще имат търсене и да се захващат с даден строеж или не.

# 265
  • Мнения: 8 988
Хрумна ми и друга идея, като не знам дали е разумна и възможна - замяна. Заменяте своята идеална част за готово или жилище в строеж (едва ли ще е много голямо, като се има предвид малката ид.ч.). Нямам представа дали в този случай се иска съгласие от останалите съсобственици за сделката, но купувачът със сигурност ще знае. Пък купувачът - примерно някакъв инвеститор, след това ще се оправя с останалите съсобственици както той си знае и може. В този случай вие получавате нещо реално и само ваше, няма значение, че е малко. То и при строеж на все пак не особено голям парцел пак няма да получите като обезщетение огромно жилище.
тук безспорно си права, че човек, ако има голям дял да чака, ама тия с малките дялове - да чака цял строеж за няколко кв. м. повече си е бита карта. Хубаво е да се замени, но дали има интерес от страна на инвеститори, сигурно само за топ=парцели. Иначе, инвеститорът може да си намери и друг парцел без проблеми,защо да се вкарва във филм?
Фактически, Африканчо, като се построи ще имаш апартамент, а ако си продадеш дела или замениш за някое жилище другаде, може по-малко, но печелиш, едно, че няма да се занимаваш с глупави разправи, съдилища и второ, . ще си живееш в жилището и няма да чакаш още 30г да се случи нещо.

# 266
  • Мнения: 9 887
И последен вариант, за който се сещам - да си продадеш дела на някого от съсобствениците, ако има съгласен. Не е нужно да предлагаш на всички съсобственици, можеш да продадеш на този, с когото се договориш. Но явно в случая на Африканчо, останалите не са платежоспособни и едва ли биха тръгнали на такъв ход.
Може да се пробва и с дръпнатия дори, да види поне колко е ербап. Но най-вероятно е от тези, които нито се водят, нито се карат. Патова ситуация. Ние затова бяхме толкова щастливи, че приключихме със сънаследническата сага. Дори за по-ниска цена, няма значение, ако не го бяхме направили, щяхме да изгубим имота въобще - другият съсобственик щеше да го придобие по давност.

# 267
  • Мнения: 540
Покрай горния пост да попитам изрично, значи ли, че при налични 5 съсобственика, А, Б, В, Г, Д, независимо от големината на дяловете им, А може да продаде на Б своя дял, без да пита В, Г, Д.?
И още 1?
2 съсобственика на двор и къща в него. Решават да разделят двора. Къщата остава в 1та част, разбира се, но може ли да се раздели двора, но къщата да остане обща собственост?

# 268
  • Мнения: 1 282
Покрай горния пост да попитам изрично, значи ли, че при налични 5 съсобственика, А, Б, В, Г, Д, независимо от големината на дяловете им, А може да продаде на Б своя дял, без да пита В, Г, Д.?
И още 1?
2 съсобственика на двор и къща в него. Решават да разделят двора. Къщата остава в 1та част, разбира се, но може ли да се раздели двора, но къщата да остане обща собственост?
На въпрос 1 - да, А може да продаде дела си на Б без да пита останалите.
На въпрос 2 - хипотетично може, но трябва да се мине през процедура за разделяне на УПИ, като всеки от парцелите трябва да е минимум 300 кв.м. и да има 14 м лице,ако е в града.
Но трябва да се разберете с другия съсобственик кой ще вземе празния парцел,защото този,който вземе частта с построената къща е прецакан,тъй като трябва да осигурява достъп на съделителя до къщата и ще ползва само част от двора и част от къщата,а другият ще ползва собствен парцел + дял от къщата в съседния. Ако се разберете за това, тръгвате по процедурата по-горе, разделяте парцела,прехвърляте своята идеална част от парцела на другия и сте готови Simple Smile
Ето процедурата: https://www.geodezisti-bg.com/kadastur/delba-na-imot/

# 269
  • Мнения: 540
Много Ви благодаря. Отговорихте и на уточняващи въпроси. Има нужните условия.

Общи условия

Активация на акаунт