Каква специалност да избера

  • 42 805
  • 213
  •   1
Отговори
  • Мнения: 92
Много ви моля да ми помогнете в избора,защото съвсем се стресирах за това,какво ще уча... мога да използвам матурата си по бел (там би трябвало най-много да изкарам,защото най-много уча) и втора матура-английски,там ще е някъде 4 максимум....бях решила да уча Връзки с обществеността,но не знам,доста хора ми казаха,че нямало реализация и т.н. ,вие какво мислите за ВО? Чудех се дали да не започна да уча за матура по биология,защото всички казват,че е най-лесната,а с тази матура мога да кандидатствам за тези специалности,които що-годе ми харесаха- Биомениджмънт,Екология и Мед.сестра. За тях какво ви е мнението,има ли смисъл да се учат и дали има някаква реализация? Нв знам,съвсем се отчаях..а специалностите,които мога с матурата по бел са: Педагогика и Българска филология,тези най-ме устройват. Какво ви е мнението,моля ви,като хора с повече опит да ми дадете съвети,не искам да пропилея 5 години от живота си за някаква вятърничава специалност. За съжаление с математика няма как,защото не ми се отдава...

# 1
  • Мнения: 397
Ако искаш реализация по специалността, както у нас, така и в чужбина избери мед. сестра.
После може и да се преквалифицираш - напр. здравен инспектор, специалист трудова медицина.

Педагогика, връзки с обществеността  и българска филология - реализацията е трудна.

# 2
  • Мнения: 25 641
Аз също бих те посъветвала да избереш да учиш за медицинска сестра, ако те влече медицината. Пък кой знае, може после и до лекар да надградиш...
И в момента има търсене на такива кадри, особено навън, а след време ще се търсят още повече.
Мениджъри, филолози, педагози има, колкото щеш. Включително и на трудовата борса.
Все пак зависи и за какво ще ти послужи дипломата. Ако искаш да я използваш за възможност да си намериш богат и перспективен мъж - дръж "Връзки с обществеността" и "Журналистика".
Ако е за да работиш нещо, което ще се търси - медицинска сестра.

# 3
  • София
  • Мнения: 12 374
За българска филология не бих те посъветвала. Ако не успееш да се набуташ в някоя медия, ще ти остане преподаването. Което не е за всеки. Това важи и за педагогиката.

Аз завърших английска ф-я, супер доволна съм. Имам и колеги, които заминаха за Щатите, Англия, нямаха проблем с реализацията.

Биомениджмънт звучи интересно, но честно да ти кажа, не виждам тук как точно ще се реализираш. В БГ за много неща сме 100 години след маймуните, за съжаление.

Мед. сестра е добре, ако си в чужбина. Там професията се цени, докато тук са доста зле платени.
Но пък Мише333 е права, винаги можеш и да се преквалифицираш  Peace

# 4
  • Мнения: 183
аз бих предложила рехабилитатор

# 5
  • Мнения: 138
учи чужди езици, те отварят много врати.
Каквато и специалност да избереш + чужд език, но на наистина добро ниво, а не оттук оттам, няма да сгрешиш.
Медицинските сестри все се оплакват, че са ниско заплатени, но в чужбина са наистина много търсени. А и здравната система у нас няма оправия, според мен. Не бих се завряла там.

# 6
  • Мнения: 1 976
Аз съм с ВО и определено има много голям избор за работа - помага за почти всяка сфера, защото вече всичко върви с реклама, с добър ПР.... но лично на мен също повече ми харесва Медицината, просто ми е слабост и съжалявам, че не я учих  Sad

# 7
  • Мнения: 2 843
Разбирам, че прагматиката в живота изисква прагматичен избор, но има нещо в темата, което ме натъжава - изброени 10 специалности - съвсем различни, някои без допирни точки - и единственото, което ги свързва, е или леснотата на приема, или реализацията (но пак през призмата на леснотията).

А защо питането не е обратно: какъв е талантът на авторката, има ли такъв, в коя сфера би била най-полезна; за коя сфера би могла да допринесе най-много? Наистина, най-важното, в коя област е потенциалът и интересът ѝ?

Ако има силна насоченост, интерес и талант в дадена област, то и реализация ще има; може да има пречки, но силната любов към дадено поприще няма как да не доведе до определен успех. Но трябва целенасоченост, следване на мечтата, а не питане какво би станало най-лесно. Тъжно ми е за младите хора, които вече завършват, а все още не се разбрали коя е тяхната сфера.

# 8
  • Мнения: 25 641
И как да разберат, като образованието ни още се базира на "всичкологията"?
Учи се всичко, по много, накрая излизат всестранно недоучили, особено в гимназиите, където всички предмети са застъпени еднакво добре.
Малко са децата, които от детство знаят какви точно искат да станат и през всички години в училище поддържат мечтата си. Повечето се колебаят, лутат се в една или друга посока.
Отделно, че мечти, мечти, ама човек трябва и да яде, че и деца да храни след време. С голи мечти е трудно, а и милионерите не се срещат под път и над път. Та на много младежи, даже и на красивите момичета, им се налага да работят.
Беше то едно време, когато всички висшисти, няма значение каква специалност, имаха осигурена работа и взимаха еднакви заплати. Сега се гледа даже дали човек изобщо ще си намери работа по специалността, или само ще си загуби времето в гонене на мечти.
И навън било така, разправят...

# 9
  • Мнения: 2 843
Много добре разбирам това. И за миг не обвинявам децата. Но това не значи, че не бива да се борим за друга ценностна оптика.

Друго, което ми се струва важно: ако някой объркан в избора си човек ви пита за област на реализация, не го насочвайте с лека ръка към разни сфери като "медицина", "медицинска сестра" и пр. Ако той не е достатъчно мотивиран, ако не възприема въпросните сфери като свое призвание, може лесно да се разочарова (особено, ако като медицинска сестра взема 400-500 лв.), а това може да се окаже фатално - тук говорим за човешки животи.

# 10
  • Мнения: 25 641
То с всяка специалност е така. Даже и с компютърните.
Но ми хрумна, че е крайно наложително да започне някаква професионална ориентация в училище.
Има купища безработни психолози, ето една ниша, в която биха били полезни - да тестват учениците и да разкриват в кои области са силните им страни. Което даже родните им майки не биха могли да направят безпристрастно.

# 11
  • София
  • Мнения: 12 374
Како Сийке, + 1  Peace

Освен всичкологията, има и друг момент. Не съм съгласна с Аглая, че на 19-20 вече трябва всеки да е наясно какво му се учи и какво го влече. Хайде да излезем от калъпа, става ли  Wink

Аз кандидатствах веднага след гимназията. Не бях много наясно какво искам, но за да не предизвикам 3-та световна вкъщи, писах разни варианти. Приеха ме, учих две години, и поради лични проблеми, плюс липсата на собствен стимул и желание, се махнах.

Последваха няколко години през които преживях много, много неща.
И на 25 се осъзнах, разбрах какво точно искам и какво ме влече. Проучих и видях, че има и смисъл. Подготвих се отново, кандидатствах, и противно на всички очаквания, изкарах почти 6 на изпита. После учих с кеф 4 години, плюс 2 магистратура. Никога не съжалих, харесвам си специалността, доволна останах и от преподавателите.

В потока имах и други колеги, и то не малко, които бяха като мен - учили веднага след гимназия нещо, но само 1-2-3 години. После се отказали, бачкали, поживяли, пътували. И след няколко години, вече пораснали, осъзнали собствените си желания и стремежи, избрали това, което имаше смисъл. И бяха доволни.

Ако излезем от стереотипа ''завършваш гимназия, следва моменталическо кандидатстване в университет", мисля, че доста хора ще са по-щастливи в професиите си.
Съдя по себе си, и по колегите, които бяха като мен  Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 62 595
стига сте писали глупости за тази всичкология! Какво искате, децата ви от шести клас да бъдат разпределени от системата за водопроводчици ли, и като на 20 решат, че искат да ходят в университет, да са изостанали безкрайно откъм хорариум предмети? Колкото по-тясно специализираш едно дете още от пубертета, толкова повече му орязваш потенциала в пряк и преносен смисъл. Или си мислите, че баш вашите деца са гениалните и ще отидат в гимназия, където впрочем, се учи точно всичкология! Не цените това, което имате като образователни възможности като принцип на образование, а то е едно дете да може да натрупа някакви знания по всички фундаментални и част от приложните науки, за да може после да има възможности за избор. Обаче явно големият избор скапва хората. Не знаели какво искат! Дай тогава да ги натирим отрано в коловозите, че да не им се налага да си блъскат главите какво искат!
Има си професионална квалификация в професионалните гимназии. Хубавото е, че и готвачът, и младежът от английската гимназия имат еднакъв хорариум по физика и химия, и могат и двамата утре да учат - кеф им философия, кеф им физика! Мислете малко по-нашироко, а не в матрицата на тясната специализация!

# 13
  • Мнения: 25 641
По-спокойно, Andariel. Не истерясвай.  Laughing

# 14
  • София
  • Мнения: 62 595
Вбесявам се вече като прочета такива неща!

# 15
  • Мнения: 25 641
Проблемът е твой. Няма смисъл да изливаш беса си върху останалите.

ПП Що не наминеш към някой невролог? Съвсем загрижено те съветвам.  Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
Ще имаш много здраве с пращането на невролог! Не изпадай във форумска тъпота и клишета! Мога да го очаквам от някоя ограничена личност, но не го очаквах от теб!
Принципът на "всичкологията" си е много добър, защото дава широта на знанията. Просто трябва да бъдат направени по-добри програми, да се отсее материалът като количество и спефицика, да се напишат по-разбираеми учебници и учителите да са подготвени. Това е!

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Аз очаквам, че дете в 11 - 12 клас би трябвало поне малко да знае какво иска да прави (работи). А не само ще уча, за да не се налага да започна работа сега и ще уча най-лесното. Съдя по себе си. Аз знаех, че искам да съм ветеринарен лекар още в 6 - 7 клас и всичко останало, което направих не беше, за да ми е лесно или защото ветеринарните лекари вземат супер много пари, а защото бях избрала това. Естествено работата ми не съответства на детските ми мечти за д-р Дулитъл, но и до днес знам, че това беше образованието за мен и това е работата за мен.
Да опровергая един мит от темата. В България няма как да надградиш от медицинска сестра в лекар. Обяснявам защо.
Единственото обучение за медицински сестрие е редовно, държавно субсидиран прием (поне аз не знам да има частни такива университети и частно платено обучение за медицински сестри). Медицинските сестри завършват с бакалавърска степен.
Принципно от бакалавър можеш да станеш магистър, но не и от бакалавър медицинска сестра да станеш магистър лекар. Лекарите се дипломират, като магистри след 5.5 г. курс на обучение, там няма бакалавърска степен. Обучението е изцяло редовно (няма задочна форма) и държавно субсидирано (няма частни медицински университети).
Теоритично завършваш за медицинска сестра и после кандидатстваш и учиш за лекар и завършваш за лекар. Това не е възможно защото държавата не приема, че ще субсидира 2 образования на едно и също лици. Имаш право на едно редовно субсидирано образование през живота си, всички останали трябва да са задочни и/или платени.
Ако прекъснеш едното, за да запишеш друго може и да стане, но тогава защо изобщо си записвал първото, като така и така трябва да се напънеш да учиш, за да кандидатстваш за второто. Такива номера са не ридки и при хора, които са искали 1-2 г. да се правят, че учат за пред мама и тате да ги издържат, а после пак почват да учат ама друга спецялост и така още 4-5 г., абе ако можем да я изкараме на мамина издръжка до към 30, щото детето сега учи още, а после като стане "големия" висшист.

# 18
  • София
  • Мнения: 12 374
Андариел, освен многото удивителни, аз нищо смислено не видях в поста ти.
Прочете ли изобщо какво писах - от личен опит при това.

Преувеличаваш толкова много, че ме разсмя. Всичкологията за мен лично е остатък, дефект от комунистическото образование. Тъй като до осми клас съм учила малко в БГ училище, а имам и доста познати завършили и гимназия извън БГ, мога да кажа, че тук всичко се бута накуп.

Децата са като стадо, грам не се зачита кой на какво ниво е по даден предмет, какви интереси има. Всичко е един голям компот, двойкаджии и силни ученици непрекъснато са заедно, едните се цупят защото другите ги ''дърпат'' назад, другите пък се чувстват унизени и ги е срам от провал (и това е естествено), и съответно се крият в миша дупка и ученето съвсем им куца.

Квадратното мислене някой ден ще ни изяде главите. Не казвам, че в ''белите страни'' е рай. Напротив, и там има куцащи неща. Но тук имаме два основни проблема:

1. липса на финанси (страната ни е бедна), а без финанси качествено образование няма как да се получи.

2. липса на достатъчно можещи, кадърни кадри - и сред преподавателите, и особено сред тези, които изготвят учебните планове и пишат учебниците.
Ма не от типа кадри, които се чудят всяка втора година, да махат ли Вазов, и какъв комунист е бил Смирненски. Примерно.

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Парите тук нямат никакво значение, защото така или иначе се дават пари и сега за рИформи в образованието. Просто трябва, дето му викат, "политическа воля" - демек, хората, от които зависи, да поискат да направят нещата както трябва. Западняците сега започват да сърбата попарата на ранното профилиране на децата, но ние се движим с поне трийсет години назад и сега повтаряме като мантра това, което вече е отминало времето си в развитите държави. След трийсет години, да сме живи и здрави, ще си говорим пак. Хващам се на бас, че ще пеете друга песен.

Таис, достатъчно ясно съм го написала, но не мога да отговарям за това, че ти си фиксирала само препинателните знаци!

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
принципа да се учи широкообхватно до средното образование включително е много добър и то се доказа, когато елитни училища останаха имено гимназиите, а не техникумите, където се учи тясно обхватно - шивашки техникум не се учи биология, география, а се учи предимно шев. Е колко престижни шивашки техникуми има в нашата страна?
Глупав е принципа на кандидатстване с матури.
Аз кандидатствах с кандидатстудентски изпит по биология и по химия, за да стана лекар. Не приемам, че български език или математика ще определят интереса или старанието ми за медицина.
Трябва да има общо образование и изпитване за общо образование и ниво след завършване на средно образование, но кандидатстването за висше образование е друга работа. Кандидатстудентските работи трябва да се проверяват от университетски преподаватели, а не от учители. Трябва да са оценени от тези, които ще те обучават после, те трябва да преценят дали имаш потенциал за висше образование в определена сфера. Учителите до приема и изхода от училище. Професорите прием и държавни изпити в университет. Ама и там, като се намеси корупцията и става страшно, както с всичко.

# 21
  • Мнения: 25 641
Да опровергая един мит от темата. В България няма как да надградиш от медицинска сестра в лекар.

Нужно ли е да приемаш толкова буквално думите ми?
Има немалко случаи, в които някой завършва за сестра/фелдшер, после записва и изкарва медицина.
О, ужас, познавам даже хора, които са почнали работа като санитари, а после са записали и завършили медицина. Стига да иска, човек всичко може да надгради, най-вече себе си.  Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
Че то, нещата са си съвсем буквални! Ако искаш да станеш лекар, си кандидатстваш на общо основание и влизаш, и започваш от първи курс, първи семестър с анатомия и цитология, физика, химия и пр. Няма значение, че си бакалавър по Медицински грижи (медицинска сестра) - нищо не ти се зачита, нито можеш да пропуснеш четири семестъра. Това е положението, не виждам какво има да се шикалкави.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Санитар да запише и завърши медицина е възможно, защото санитара няма висше образование, съответно може да запиши и завърши всичко и ядрен енергетик може да стане.
Не приемам буквално думите ти, но не желая и други да ги приемат буквално и да градят пясъчни кули от мечти, които накрая ще се сринат не поради некадърност, а поради не информираност на проектанта. Човек и с най-добнри амбции и знания няма как да го направи, защото към момента нещата законово са подредени така. Относно фелшерите (сега 2000-2010 дори няма такава специалност) и сестрите станали лекари това беше по времето, когато първото им образование беше средно или полу-висше и можеха после да учат друго висше. Сестрите в България бяха среднисти (в Сърбия още са имам познат, който е мед. сестра), после бяха с полу висше образование (в Хасково и Сливен учеха в полу висши институти), бяха висшисти с квалификация - специалист, сега вече са бакалаври. Ако една сестра или фелшер е завършила преди 20 г. може и да кандидатства и да стане лекар днес, но, ако е завършила след 2004 - 2006 няма как да стане, освен да кандидатства и да учи медицина платено в чужбина, за това вече си трябват доста финансови възможности.
Надграждането на знания и умения за жалост не могат да направят никого лекар и дори ветеринарен лекар, защото в България тези професии могат да се упражняват само от хора с диплома с тази професионална квалификация издадена в България, в страни, с които имаме споразумения за кадри или съответно хора преминали приравнителни изпити за признаване на чуждестранни дипломи. Това са си закони просто.
Съжалявам, за дългото обяснение, но може би авторката все пак се интерсува от медицинското образование.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Андриел не можеш.
Просто няма как. Две висши на държавна издръжка.
Няма да ти позволят.
А алтернативи точно за тези образования няма.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
точно това и аз написах - бакалавърското за медицинска сестра е едно, но ако сестрата иска да стане лекар, трябва да си кандидатства и учи наравно с тези, които не са помирисвали анатомия.

# 26
  • Мнения: X
С риск да ме оплюете, аз смятам, че българската образователна система съвсем не е толкова зле.  Peace  Завърших гимназия през 2004, освен трите чужди езика, които научих на достатъчно добро ниво за да мога да уча в чужбина, придобих и добри познания, съответно и оценки, по съвсем разнородни предмети. И аз не знаех какво точно искам (по- точно знаех какво искам, но тогава не приемаха жени за пилоти на изтребители  Laughing ) и реших, че ще си налягам парцалите по всичко- именно защото не знаех какво ще ми потрябва вбъдеще ( и защото съм учителско дете  Mr. Green ) Измежду всички специалности, които си представях, че " ме влекат" и които можех да запиша, сега отново избирам да уча за машинен инженер- конкретно за самолетни двигатели. И не защото "Икономика на източноазиатските страни" с китайски език няма изгледи за добра реализация  Laughing Просто именно мечтата ми да се занимавам с авиация не ми "позволява" да уча и работя нещо друго с такова желание и хъс, и ... всичко. И знам, че именно заради това ще стана добра в специалността си и ще си намеря работа, въпреки, че ще бъда доста по- ограничена в избора си.
Та, мисълта ми е- намери си призванието. Когато правиш нещо с желание резултатите са винаги по- добри отколкото просто да го правиш за пари. А когато резултатите са по- добри и заплащането е такова.  Hug Успех каквото и да избереш!

# 27
  • Мнения: 25 641
Единият вариант вече си го споменала - образование в чужбина.
Друг вариант е частен колеж (у нас) + държавен университет у нас или частен в чужбина.
Мисля, че говорим за принципни неща, без да изпадаме в подробности за финансовото състояние на хората.
Макар че и за чужбина има не толкова скъпи варианти, въпрос на проучване е. У нас със сигурност е скъпо да се учи хуманна медицина днес (пак относително - зависи за кого и с какво се сравнява).

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Ще се повторя, като пак обясня.
Дори и да си кандидатства и да учи наравно. Няма да и позволят да си кандидатства и да учи на равно. За държавата нещата стоят така: За Пенка ние платихме веднъж да учи 4 години, съответно няма да платим за Пенка още веднъж 5 години. Не може два пъти да учи Пенка държавно. Сестринството и медицината, обаче не държавен вариянт нямат, за това Пенка трябва да внимава какво избира още днес.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Няма частни медицински колежи и университети унас. Причините са обективни. Да се изгради база за медицинско образование е повече от скъпо. Ето защо частните колежи и университети залагат, на това, за което в бази не се инвестира - икономика, юридически специалности, наука, философия, изкуства понякога.

# 30
  • BG
  • Мнения: 2 458
Ще се повторя, като пак обясня.
Дори и да си кандидатства и да учи наравно. Няма да и позволят да си кандидатства и да учи на равно. За държавата нещата стоят така: За Пенка ние платихме веднъж да учи 4 години, съответно няма да платим за Пенка още веднъж 5 години. Не може два пъти да учи Пенка държавно. Сестринството и медицината, обаче не държавен вариянт нямат, за това Пенка трябва да внимава какво избира още днес.

 Peace

И като миЛицинска сестра още да добавя: медицина се учи само ако много силно го искаш, иначе е мъка голяма!

Бай дъ уей: в големите градове и болници сестрите вземат съвсем прилични заплати. След това може да надграждаш Социални дейности, Здравен мениджмънт, но общо взето все си оставаш сестра. Със Здравния освен старша или главна друга няма каква да станеш. Директор на болница едва ли ще те огрее. А тези длъжности обикновено са трудноовакантяеми, ку ме разбирате. Специалист по Трудова медицина може да стане всеки, с всякакво образование. Специалност Трудова медицина имат само лекари.

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
Ще се повторя, като пак обясня.
Дори и да си кандидатства и да учи наравно. Няма да и позволят да си кандидатства и да учи на равно. За държавата нещата стоят така: За Пенка ние платихме веднъж да учи 4 години, съответно няма да платим за Пенка още веднъж 5 години. Не може два пъти да учи Пенка държавно. Сестринството и медицината, обаче не държавен вариянт нямат, за това Пенка трябва да внимава какво избира още днес.

тоест, ако иска да учи медицина, трябва да учи платено ли? Или изобщо няма право да записва медицина? А ако е стоматология или фармация?
Явно нещо съм се объркала и ми е стара информацията. newsm78

# 32
  • BG
  • Мнения: 2 458
Ще се повторя, като пак обясня.
Дори и да си кандидатства и да учи наравно. Няма да и позволят да си кандидатства и да учи на равно. За държавата нещата стоят така: За Пенка ние платихме веднъж да учи 4 години, съответно няма да платим за Пенка още веднъж 5 години. Не може два пъти да учи Пенка държавно. Сестринството и медицината, обаче не държавен вариянт нямат, за това Пенка трябва да внимава какво избира още днес.

тоест, ако иска да учи медицина, трябва да учи платено ли? Или изобщо няма право да записва медицина? А ако е стоматология или фармация?
Явно нещо съм се объркала и ми е стара информацията. newsm78

Стоматолозите знаеш са дентални лекари и учат не по-малко от другите.

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
да, така е. За мен това ограничение е нещо ново.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Трябва да учи платено. Както и всеки, който е решил да учи повече от едно висше образование. Проблема е обаче, че платено медицина няма и медицинска сестра няма. Така, че тези двете няма как да вървят заедно, тъй като от две едното трябва да е платено.
Целия прием за тези специалности се води държавна поръчка и обучението е субсидирано от държавата. Студента плаща такса, която е процент от разхода, а друг процент се плаща от държавата.

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Аз съм ветеринарен лекар. Първото си обазование учих държавна поръчка с такса от 180 до 220 лв. (ветеринарите също са само държавна поръчка). Второто си образование - дву годишен магистърски курс за технолози на месо учих платено, ако исках специалност, за която няма платено или поне задочно обучение (има само пълен държавно платен курс на обучение) нямаше да мога да уча такава специалност. Аз не мога да кандидатствам и уча хуманна медицина сега в България - въпреки знания, умение и желание. Никой от завършилите образование държавна поръчка не може в тази страна.
Това е, което съм разбрала от справочници за прием и закони за образование, ако има нещо ново и променено съжалявам.

# 36
  • Мнения: 92
Ами....истината е,че дори самата аз не знам със сигурност какво искам да правя,за силни страни майка ми казва,че съм за адвокатка,защото имам дар слово,винаги мога да опровергая всичко и да надговоря всеки,но пък в същото време ми казва,че там не само се учи адски много,но се и ЗУБРИ страшно..а аз в моята гимназия само по бел досега съм учила,никой не ни е давал зор.... виждате за какво говоря,колко ми  е трудно да  избера..като цяло от медицината бих била склонна за мед.сестра,но познавам няколко,които казват,че твърдо са си с 400-500 лв.,а вършат всякакви гадости и т.н... а извън Бг няма как за съжаление да отида да уча. Като цяло би ми било приятно точно нещо такова,от сорта на редактор на списание,медии,ПР,журналист,управител също така,но ми казаха,че е по-добре да се запише БГ филология,отколкото журналистика,защото има повече реализация. Математика изключено,просто не я разбирам и това си е... наскоро започнах да ходя на уроци по английски,защото имам още 3 нива до последното,но прекъснах,за да се готвя за матурите,мисля да държа втора матура по АЕ и сега решавам разни тестове и т.н,приятно ми е,преди съм се замисляла за Английска филология,но нашата учителка по английски ни каза,че било умопомрачително трудно,ДОРИ тя го казва,която си го разбира,чели се някакви английски и американски литератури,които били на мноого сложен език и това доста ме стресна..има ли смисъл да уча нещо такова или по-добре да не уча висше и да започна да работя,пък дано в последствие ми стане по-ясно..

# 37
  • sofia
  • Мнения: 8 938
poohito се опитва да обясни следната ситуация: нямаш право да се обучаваш в една и съща образователно-квалификационна степен по държавна поръчка два пъти.
Пример: завършил си филология бакалавър и искаш да кандидатстваш история бакалавър - може, но само платено обучение. Но платено обучение бакалавър имат само частните университети. Държавните университети нямат право да обучават в бакалавърска степен - платено обучение, само държавна поръчка. А специалност "медицина" няма в частен ВУЗ
Имаха такова право за кратко през 90-те.

# 38
  • BG
  • Мнения: 2 458
готвя за матурите,мисля да държа втора матура по АЕ и сега решавам разни тестове и т.н,приятно ми е,преди съм се замисляла за Английска филология,но нашата учителка по английски ни каза,че било умопомрачително трудно,ДОРИ тя го казва,която си го разбира,чели се някакви английски и американски литератури,които били на мноого сложен език и това доста ме стресна..има ли смисъл да уча нещо такова или по-добре да не уча висше и да започна да работя,пък дано в последствие ми стане по-ясно..

Миличка, големият ми син учи първа година Английска филология и го опраскаха на два от петте изпита ей така, с всичките му 5 години Езикова гимназия с английски, и доста години преди това. Зарежи тази работа. Като те чета ми се реве. Казаха ми това, чувала съм онова...Искам лека службичка в офисче, без много да се напъвам, да си дращя там нещо и да ми плащат ако може много. Оф! Гади ми се!

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Веси благодаря, че ми систематизира всичко.
Към авторката, ако искаш го приеми, като злобен коментар, но за теб ще кажа: По-добре не учи.
Всичко написано от теб е "ще ми е трудно". Ти нямаш желание за нищо, нямаш стремеж да положиш усилия и преодолееш трудности, за да постигнеш нещо. Ти само се боиш да не се изхабиш случайно, да не си дадеш зор. Никой не ви е давал зор в училище и аууу страх, че в университета може някой да ти даде зор. Без зор не се хващай да учиш, хвани се да работиш, но пък и там могат да ти дадат зор. Омъжи се и то за богат мъж и да не ти дава зор да готвиш вечеря или да имате деца, че и гледането на деца си е зор.
Заяждането до тук. Не кандидатствай наистина, докато не си готова да си дадеш зор. Докато нямаш реален стремеж за нещо. Стремежа и ще облекчи зора иначе ще го изживееш по-тежко.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
На мен също  Sick
За това си го и написах мнението.

# 41
  • Мнения: 25 641
Аз не мога да кандидатствам и уча хуманна медицина сега в България - въпреки знания, умение и желание. Никой от завършилите образование държавна поръчка не може в тази страна.
Това е, което съм разбрала от справочници за прием и закони за образование, ако има нещо ново и променено съжалявам.

Не можеш държавна поръчка, а с платен прием не става ли?
Принципно питам, ясно е, че сумите са дебели.

http://mu-sofia.bg/node/520

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Става.
Благодаря.
Значи пак са пуснали платен прием.
Съжалявам. Докато аз учех и се интерсувах - до към 2006, 2007 нямаше платен прием.

# 43
  • Мнения: 25 641
Като цяло би ми било приятно точно нещо такова,от сорта на редактор на списание,медии,ПР,журналист,управител също така ...

Сладурана!  Laughing
Що не станеш една поп-фолк певица? Няма да се налага да зубриш, да си даваш зор, ще те дават по телевизора, ще станеш известна...  Hug
Е, може да се наложи да правиш някои гадни неща, ама... То навсякъде може да ти се случи.

ПП Възмутена съм от днешното университетско образование. Какво е това - уж филологии, пък ги карат да четат разни литератури! Ужас! Ама хората отиват да учат за писатели, не за читатели!  Crossing Arms

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
 smile3501 smile3521
Изобщо да те карат да учиш (четеш), за да имаш диплома, за каквото и да е образование си е срамота.

# 45
  • BG
  • Мнения: 2 458

Изобщо да те карат да учиш (четеш), за да имаш диплома, за каквото и да е образование си е срамота.


Изобщооо, както казваше един приятел (таксиметров шИфьор) на моя бивш шеф (Общопрактикуващ лекар): Еееех, деамааму начи, как добре си я караш тука - топлото кабинетче, бялата престилка, хубава сестричка...Трябваше да са напъна още маааалко навремето да стана и аз един доктор!  Thinking

# 46
  • София
  • Мнения: 12 374
emanuelas, аз завърших наскоро английска филология, май писах вече. Освен това и преподавах в катедрата 2 години, та имам опит и от двете страни.

Искреният ми съвет към теб е: ако те мързи, ако не си падаш много по лингвистиката и литературата, то тази специалност изобщо не е за теб. Тухлите, които се четат са огромни. Натоварването е голямо, много голямо. Има толкова много предмети - видове лингвистика, и литератури, че свят ще ти се извие.

Разбира се, някои успяват и минават метър, някак успяват да вържат 3 с преписване, и криво-ляво да завършат. Други учехме и пушек се вдигаше. На мен материята ми беше страшно интересна и с кеф стоях до среднощ да чета. Не съжалявам, но аз и влязох с идеята, че ще си скъсам задника там.

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
И ти Benisima, като си медицинска сестра (учила си го това) и знаеш какво се случва в университетите си позволила детето ти и то да минава през страдания с тази филология?
На авторката поне майка и се опитва да я предпази от много учене и зубрене.

# 48
  • BG
  • Мнения: 2 458
И ти Benisima, като си медицинска сестра (учила си го това) и знаеш какво се случва в университетите си позволила детето ти и то да минава през страдания с тази филология?
На авторката поне майка и се опитва да я предпази от много учене и зубрене.

Е па нема само Вуте да е зле?!  Laughing  Гърч, стригане и сръбска музика!  Peace

# 49
  • Мнения: 574
По себе си съдя, че наистина е трудно веднага след училище да знаеш какво искаш да правиш, да работиш  едва ли не до края на живота си. Уж имах някакви мечти в една област, по това време беше и модерна и нашумяла, започнах в частен университет с огромни семестри, докарах до 5 курс и тогава на финала се появи детето, силите и нервите ми свършиха и така вече 4 години си стоя незавършила. През това време специалността отшумя, структурата, за която се гласях, вече не е това, което беше, изобщо перспективата е нулева без връзки, а и вече не ми се занимава с това. Работя нещо съвсем различно, което може да се работи и без образование, само с достатъчно практика и знания.
И на тези вече години и акъл реших да кандидатствам държавна поръчка в местния университет. Ко да ви кажа- изкарах 5.60 на изпита....Сега приемът е в пъти по-лесен, отколкото преди 9 години, не се и съмнявам, че съм вътре. Колебая се между бизнес мениджмънт(стопанско управление), маркетинг и индустриален мениджмънт. Какво ще кажете, кое си струва повече в дългосрочен план?

# 50
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз така като я чета авторката, не е заникъде - не знае какво иска, ама да е лесно; вариантите са разпиляни - ако беше казала "искам да уча икономика, но не зная дали счетоводство, финанси или т.н.", да има поне малко от малконасока. Човек, който не се е юркал в училище и явно няма стабилни знания, съвсем не е за медицинска специалност, защото там ще изпуши от зубрене, като се започне с анатомията. По-добре да започне работа, а желанията ще ферментират и ще е по наясно.

# 51
  • Мнения: 2 843
За това говоря: ценностната оптика трябва да се промени. Виждате за какво става въпрос. Филологиите - трудни, много трябва да се чете; медицинската сестра взема 400 лв.; адвокатстването се свежда до дар слово.
А момичето иска да стане управител.

# 52
  • sofia
  • Мнения: 8 938
За това говоря: ценностната оптика трябва да се промени. Виждате за какво става въпрос. Филологиите - трудни, много трябва да се чете; медицинската сестра взема 400 лв.; адвокатстването се свежда до дар слово.
А момичето иска да стане управител...... на водопад  Wink

Колкото по-рано осъзнаят, че в тоя живот няма лесно и повечето неща се постигат с усилия, често неимоверни, толкова по-добре. Ще имат достатъчно време да свикнат с мисълта. Настройката, когато се залавяш с нещо е много важна.

# 53
  • Мнения: 574
Ако можех да си позволя да уча редовно, щях ей сега да запиша за една акушерка или мед. сестра. Влече ме доста, обаче няма как.
Гледам ги вчера в родилния на практика- доста заблудени деца ми се сториха, ама и от тях хора ще стане. Не мисля и, че кой знае колко са се претоварили от учене. Практиката ще ги оправи.

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Друго е да кажеш на детето си "Много си ми умна и устата. Точно за адвокатка си. Обаче толкова учене и зор не са за тебе. По-добре виж нещо по-лесничко така."

# 55
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Всъщност, ако иска лесно следване Връзките с обществеността е перфектно  Mr. Green
Аз съм го завършила. В началото на трети курс осъзнах, че не желая да се занимавам с това, ама го довърших, именно защото беше лесно (поне за мен). Междувременно работех вече нещо съвсем различно.

# 56
  • BG
  • Мнения: 2 458
Гледам ги вчера в родилния на практика- доста заблудени деца ми се сториха, ама и от тях хора ще стане. Не мисля и, че кой знае колко са се претоварили от учене. Практиката ще ги оправи.

Ами не много.... Само анатомия, физиология, микробиология, латински, медицинска апаратура, грижи за болния, фармакология, вътрешни болести, хирургия, анестезиология, АГ, психо, кожни, детски болести, психиатрия и още няколко дреболии, освен практиката!

# 57
  • Мнения: 213
Ще се повторя, като пак обясня.
Дори и да си кандидатства и да учи наравно. Няма да и позволят да си кандидатства и да учи на равно. За държавата нещата стоят така: За Пенка ние платихме веднъж да учи 4 години, съответно няма да платим за Пенка още веднъж 5 години. Не може два пъти да учи Пенка държавно. Сестринството и медицината, обаче не държавен вариянт нямат, за това Пенка трябва да внимава какво избира още днес.

За Пенка държавата веднъж плаща да стане бакалавър (медицинска сестра), веднъж магистър - лекар. Държавата поема ЕДНА бакалавърска степен и ЕДНА магистратура, тъй че Пенка нищо не плаща, пък ако щеш го обясни в 18 поста. Аз съм учила с доста Пенки и не бих казала, че дипломата за лекар ги направи нещо повече от медицински сестри с диплома за лекар.  Wink

И от мен глас за медицинска сестра, лаборант и пр. среден медицински персонал. Има отделения, в които нито е тежко, нито е травмиращо, а за зле платено да не говорим. Пък и винаги остава удоволствието от това да разбиеш някое и друго семейство.  Crazy

П.С. Има платено обучение медицина. Струва 7500 годишно. Единственото условие е кандидатите да имат минимум 3,00 на приемните изпити. Няма нищо лошо в това, разбира се.

# 58
  • BG
  • Мнения: 2 458

И от мен глас за медицинска сестра, лаборант и пр. среден медицински персонал. Има отделения, в които нито е тежко, нито е травмиращо, а за зле платено да не говорим. Пък и винаги остава удоволствието от това да разбиеш някое и друго семейство.  Crazy


Би ли уточнила, плийз, нещо казА ли или каруца изскрибуца?!    Thinking

# 59
  • Мнения: 213
Гледам ги вчера в родилния на практика- доста заблудени деца ми се сториха, ама и от тях хора ще стане. Не мисля и, че кой знае колко са се претоварили от учене. Практиката ще ги оправи.

Ами не много.... Само анатомия, физиология, микробиология, латински, медицинска апаратура, грижи за болния, фармакология, вътрешни болести, хирургия, анестезиология, АГ, психо, кожни, детски болести, психиатрия и още няколко дреболии, освен практиката!

Това мед. сестрите ли? Ти хубаво изреди няколко дисциплини, ама хайде да си говорим честно и откровено - знанията са повърхностни и никой не изисква задълбочаването им. Добрата сестра на първо място умее да изпълнява стриктно възложеното от лекарите, не импровизира, не се противопоставя и не надвишава правомощията си. Останалото са сръчности, придобиване на рутина, адекватност. Не подценявам никого, сестрите са много важен момент в едно отделение, но определено не защото някой се възползва от и без това минималните им познания по анатомия, физиология, микробиология, латински и т.н.

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Много по леко си е да станеш сестра, отколкото да станеш лекар. Спор няма.
Обаче авторката на темата не може да стане и сестра, най-малкото защото обучението и да не е тежко е гнусно, а да понасяш гнусни неща си е също тежко, а авторката не може да понесе нищо повече от това да не и дават зор.

# 61
  • Мнения: 574
Гледам ги вчера в родилния на практика- доста заблудени деца ми се сториха, ама и от тях хора ще стане. Не мисля и, че кой знае колко са се претоварили от учене. Практиката ще ги оправи.

Ами не много.... Само анатомия, физиология, микробиология, латински, медицинска апаратура, грижи за болния, фармакология, вътрешни болести, хирургия, анестезиология, АГ, психо, кожни, детски болести, психиатрия и още няколко дреболии, освен практиката!

Офф, чак ме е срам да ви напиша какви елементарни неща говориха. На теория си ги имат предметите, спор няма, обаче на практика какво вдяват от тях, го чух с ушите си. Трагедия.
 Иначе преподавателката им беше на ниво, доста добре им обясняваше и много наблягаше на комфорта и удобството на пациентите, което до скоро не беше много на мода в болниците Simple Smile Нещата се променят към по-добро в бранша, виждам.

# 62
  • BG
  • Мнения: 2 458
Гледам ги вчера в родилния на практика- доста заблудени деца ми се сториха, ама и от тях хора ще стане. Не мисля и, че кой знае колко са се претоварили от учене. Практиката ще ги оправи.

Ами не много.... Само анатомия, физиология, микробиология, латински, медицинска апаратура, грижи за болния, фармакология, вътрешни болести, хирургия, анестезиология, АГ, психо, кожни, детски болести, психиатрия и още няколко дреболии, освен практиката!

Това мед. сестрите ли? Ти хубаво изреди няколко дисциплини, ама хайде да си говорим честно и откровено - знанията са повърхностни и никой не изисква задълбочаването им. Добрата сестра на първо място умее да изпълнява стриктно възложеното от лекарите, не импровизира, не се противопоставя и не надвишава правомощията си. Останалото са сръчности, придобиване на рутина, адекватност. Не подценявам никого, сестрите са много важен момент в едно отделение, но определено не защото някой се възползва от и без това минималните им познания по анатомия, физиология, микробиология, латински и т.н.

Колко са минимални зависи от това колко са пожелали да усвоят. Принципно си права и това с непротивопоставянето и правомощията е една от хубавите страни на медала - няма нищо по-готино от това някой само да ти казва какво да правиш и ти да го изпълняваш. Идеално за мързеливи млади дами! Но за да се стигне до там, да придобият умения и рутина в практиката, първо трябва да преминат през ситото на изпитите по всички онези неща горе, където няма писмен-мисмен, не можеш да препишеш, както масово се прави, няма тест с пищови - нахвърляш надве, натри, докато предната говори и сядаш пред комисия от 4-5 човечЕта, които те разхождат из учебника. Нека не подценяваме толкова нещата! Както аз не се опитвам и да ги надценявам, да уточня! С две думи - няма лесно, абитуриенти!

# 63
  • София
  • Мнения: 62 595
Честно да ти кажа, ако опнеш целокупното форумско население, едва ли и една десето от него ще издържи да усвои дори тези повърхностни знания, за които говориш. Хич не е лесно.

# 64
  • Мнения: 2 265
Ами....истината е,че дори самата аз не знам със сигурност какво искам да правя,за силни страни майка ми казва,че съм за адвокатка,защото имам дар слово,винаги мога да опровергая всичко и да надговоря всеки,но пък в същото време ми казва,че там не само се учи адски много,но се и ЗУБРИ страшно..а аз в моята гимназия само по бел досега съм учила,никой не ни е давал зор.... виждате за какво говоря,колко ми  е трудно да  избера..като цяло от медицината бих била склонна за мед.сестра,но познавам няколко,които казват,че твърдо са си с 400-500 лв.,а вършат всякакви гадости и т.н... а извън Бг няма как за съжаление да отида да уча. Като цяло би ми било приятно точно нещо такова,от сорта на редактор на списание,медии,ПР,журналист,управител също така,но ми казаха,че е по-добре да се запише БГ филология,отколкото журналистика,защото има повече реализация. Математика изключено,просто не я разбирам и това си е... наскоро започнах да ходя на уроци по английски,защото имам още 3 нива до последното,но прекъснах,за да се готвя за матурите,мисля да държа втора матура по АЕ и сега решавам разни тестове и т.н,приятно ми е,преди съм се замисляла за Английска филология,но нашата учителка по английски ни каза,че било умопомрачително трудно,ДОРИ тя го казва,която си го разбира,чели се някакви английски и американски литератури,които били на мноого сложен език и това доста ме стресна..има ли смисъл да уча нещо такова или по-добре да не уча висше и да започна да работя,пък дано в последствие ми стане по-ясно..

От сега ти казвам, че медицинските сестри в България не получават много, но както другите са ти писали, в чужбина се търсят. Но трябва да знаеш език, така че наблегни над него. А дори и да не станеш медицинска сестра, и да не отидеш да работиш в чужбина, език пак ще ти трябва, това е едно от условията, дори в обявите за най-обикновена работа.
За да станеш редактор на списание трябва или да си журналист, или да имаш степен по езика. А и редактор на списание не се става просто така, трябва да минеш през по-ниски длъжности.
Ако иска да ставаш ПР агент, тогава запиши Връзки с обществеността.

Така както си написала поста си, оставам с впечатлението, че най-много те влече сферата на шоубизнеса. Но не си въобразявай, че всичко става лесно. Най-добрият съвет, който мога да ти дам е да се запознаеш с характеристиките на всяка от професиите, която си си набелязала, както и какво ще изучаваш по време на обучението си, за да не останеш накрая неприятно изненадана. Проучи какви са шансовете ти за реализация в България и в чужбина.

# 65
  • BG
  • Мнения: 2 458
Гледам ги вчера в родилния на практика- доста заблудени деца ми се сториха, ама и от тях хора ще стане. Не мисля и, че кой знае колко са се претоварили от учене. Практиката ще ги оправи.

Ами не много.... Само анатомия, физиология, микробиология, латински, медицинска апаратура, грижи за болния, фармакология, вътрешни болести, хирургия, анестезиология, АГ, психо, кожни, детски болести, психиатрия и още няколко дреболии, освен практиката!

Офф, чак ме е срам да ви напиша какви елементарни неща говориха. На теория си ги имат предметите, спор няма, обаче на практика какво вдяват от тях, го чух с ушите си. Трагедия.
 Иначе преподавателката им беше на ниво, доста добре им обясняваше и много наблягаше на комфорта и удобството на пациентите, което до скоро не беше много на мода в болниците Simple Smile Нещата се променят към по-добро в бранша, виждам.

Така, така! Не знам за кой град говориш, но от известно време към тази професия се насочват предимно млади момичета от турски произход, за които е трудно дори да говорят български, камо ли да учат медицина по него. После отиват в Турция и са шест.

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Авторката сигурно вече не ни чете, но може ли да опише 1 работен ден от професиите които е набелязала.
Какво прави медицинската сестра днес - това е лесно, защото всички сме ходили на лекар и част от нещата сме ги видяли.
Какво прави редактора на списание днес? Това и аз не мога да го опиша все пак не съм редактор на списание. Едва ли пише само уводнота статия (писмо до читателите) на Космополитън?
Какво прави PR днес? Идея нямам.
Знам какво прави ветеринаря днес. какво правят в мандрата днес. Какво прави хлебаря днес.
Когато аз избирах образованието си исках поне да си представя какво прави човека с моята професия днес. Искаше ми се да се занимавам с изкуство, теста ми за професионална ориентация посочи - режисьор. Не го направих и една от първите причини беше, че не знаех Какво прави режисьора днес, а и не изпитах желание да се ровя, за да разбера. От тези, които познавах какво правят от тях си избрах по лесния начин. Не съм си дала и аз зор да се интерсувам от другите.

# 67
  • Мнения: 213
Честно да ти кажа, ако опнеш целокупното форумско население, едва ли и една десето от него ще издържи да усвои дори тези повърхностни знания, за които говориш. Хич не е лесно.

Затова подкрепих авторката за тези специалности. Защото намирам, че са на много по-високо ниво от журналистики, ПР-и, че дори и икономики и филологии, но тук сигурно много хора ще ме заядат. Уважавам всеки човек, който е склонен да се занимава с нещо смислено въпреки огромните усилия, които трябва да положи и несигурността на финансовите измерения, които го очакват.   bouquet

# 68
  • Мнения: 574
Гледам ги вчера в родилния на практика- доста заблудени деца ми се сториха, ама и от тях хора ще стане. Не мисля и, че кой знае колко са се претоварили от учене. Практиката ще ги оправи.

Ами не много.... Само анатомия, физиология, микробиология, латински, медицинска апаратура, грижи за болния, фармакология, вътрешни болести, хирургия, анестезиология, АГ, психо, кожни, детски болести, психиатрия и още няколко дреболии, освен практиката!

Офф, чак ме е срам да ви напиша какви елементарни неща говориха. На теория си ги имат предметите, спор няма, обаче на практика какво вдяват от тях, го чух с ушите си. Трагедия.
 Иначе преподавателката им беше на ниво, доста добре им обясняваше и много наблягаше на комфорта и удобството на пациентите, което до скоро не беше много на мода в болниците Simple Smile Нещата се променят към по-добро в бранша, виждам.

Така, така! Не знам за кой град говориш, но от известно време към тази професия се насочват предимно млади момичета от турски произход, за които е трудно дори да говорят български, камо ли да учат медицина по него. После отиват в Турция и са шест.

Според мен 70% бяха такива, права си! Не само българския, но като цяло и въпросите, които се задават, как се отговаря..... мани-бегай.

# 69
  • BG
  • Мнения: 2 458
Много по леко си е да станеш сестра, отколкото да станеш лекар. Спор няма.
Обаче авторката на темата не може да стане и сестра, най-малкото защото обучението и да не е тежко е гнусно, а да понасяш гнусни неща си е също тежко, а авторката не може да понесе нищо повече от това да не и дават зор.

О, това съм го пропуснала! Да, няма да забравя как навремето в болницата по-младата от мен санитарка отказа да влезе и да ми помогне да почистим нааканата 100-килограмова женичка, защото я било гнус! А тази женичка плачеше, затънала в собствените си изпражнения, от срам и мъка. Тя е била нечия майка! Та се наложи онази да я влача едва ли не за косата... Мхм! Нека са ми повърхностни знанията! Дали ще се замислим за това, когато оставим родителите си или недай си боже децата си в болницата на добрата воля на сестри и санитари!

# 70
  • Мнения: 138
Че кой обича да му дават зор? Нали затова казват Учи, мама, да не работиш.  Tired
Само че аз като учих и сега работя доста повече от мои приятелки, които са с по-ниска квалификация, да речем. Добре де, те се задоволяват с по-малко, ама си имат свободното време.
По-хубаво е, когато човек знае какво иска от живота, ама то поняга апетитът идва с яденето.
Аз съвсем не те съветвам да прекъсваш с ученето. Това ще поработя малко, пък като реша какво животът иска от мен, ще се специализирам там, няма къ да стане просто. Излезеш ли се веднъж от играта, после мн е трудно да влезеш пак. Ей ма на и мен, живия пример с магистратурата.
А, не мисли, че това което се търси сега като специалисти, ще се търси и след 5-6 години, когато го завършиш.

# 71
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Авторке,много добре помисли какво ти се учи.Ама наистина.Защото ако е само за да имаш диплома-висшисти бол.И ти все ще избуташ.Ти изобщо знаеш ли какви са задълженията на ПР примерно?

Не знам за подготовката на сестрите,но по мои наблюдения масово падна нивото на обучение в 90 процента от специалностите в почти всички университети Confused       Все си мисля обаче,че е едно да учиш  за мед.сестра в държавен университет и друго-мениджмънт в Ловеч(филиал на Габровския).

Имам колежка,която е учила в Тракийския ветеринарна медицина,а сега учи съвсем друга специалност заедно с мен.Е тя прави много голяма разлика.Която и да е мед.специалност си е трудна и отговорна

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Не ми се самохвалстваше какво скъсване на дупето е ветеринарната медицина и какво дремане е технологията в УХТ.
Колегите ми от УХТ ме мразеха, че съм ги подценявала в знанията и интелекта им. Ами да и до ден днешен не спирам да ги подценявам, защото ги съпоставям с колегите ми в Тракийския университет и знанията и интелекта на ветеринарите, с които аз учех. Не, че сме звезди е дни кравешки доктори сме си само, но поне различаваме свинско месо от говеждо месо и пилешко филе от филе на бяла риба, за разлика от магистрите по технология на месото, които пред мен не можеха да ги различат. Ама нали и сред тях имаше от Турция, които са тук само за да се дипломират и оп 2011 г. какво чуват ушичките ми - Турция имала намерение да откаже да признава български дипломи за висше образование? Защо? Защото хора завършват в България в университети, в които се преподава на български език без да могат дори да говорят на този език. Сред ветеринарните лекари поне нямаше чуждестранни студенти, които да не могат да говорят на български.

# 73
  • Мнения: X
Ох, тя девойката пита как най- лесно да стане шефче, а вие я обърнахте на кой е по- по- най-  Wink  Hug
Според мен за да се занимаваш с медицина не се иска само да ти е здрава гърбината в университета, а и здрава психика за това, което ще видиш после в практиката си. Аз само като посетител в болница се натоварвам емоцинално- ако трябва да го работя това ще полудея за седмица сигурно.  Tired

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Психиката не емалка работа.
На хуманна медицина няма да издържа и го знаех още, когато бях в гимназията.
С професията ми издържах на непредполагаеми неща, от как работя в кланица. Собствената ми майка каза, че не се е надявала, че ще съм такъв "джалнатин" и че самата тя нито би издържала на такива глидки, нито желае дори да слуша за това. Майка ми и е ел. инженер и монтьор и определено не е гнуслива, но си е друго да си омазан с машинно масло, а все е по-друго, когато в работата е замесен и живот или края на такъв и кръв и фекалии.

# 75
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Не знам за другите ,завършили Тракийския със специалност ветеринарна медицина,но мога да твърдя,че спомената ми колежка и съпругът и са едни от най-начетените хора,които познавам.След следването и там,педагогиката във ВТ и се струва детска песен

# 76
  • Мнения: 172
А защо трябва да учиш, като не знаеш какво искаш? Не разбирам манията да сме вишисти всички. Да си стунент само заради студентския живот или защото вече всички са студенти ми се струва адски глупаво. Ще запишеш нещо, каквото и да е, и след 4 години ще се чудиш какво да правиш. защото не ти е било на сърцето, не си учила както трябва и сега изобщо не ти се работи по специалността.
Ако за теб е толкова важно да имаш виШо, изчакай една година и хубаво си помисли какво искаш да правиш с живота си и струва ли си да отделиш 4 години от живота си за нещо, което няма да ти потрябва никога или ще запишеш нещо, което те влече и ти е интересно.

Успех в избора Simple Smile

П.П За мед. сестра не трябва ли биология, а не БЕЛ?

# 77
  • Мнения: 574
Авторката по-рано спомена, че ще наблегне на биологията, ако избере медицината.

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Или по-точно спомена:
Че би станала медицинска сестра, защото ще има реализация, а не и е проблем да отиде на матура по биология, защото тя била най-лесната матура от избираемите.
Важното във всички постове на авторката не беше да се набляга на нещо, а да се наблегне на нищо или най-лесното и да се реализира най-добре. Съчетание, което малко хора във форума могат да го измислят как да стане.

# 79
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Да,бе ,много е лесна биологията-песеннн

# 80
  • Мнения: 172
Тогава ми се вижда още по-абсурдно цялото питане....да наблегне на това, което и харесва и и се отдава.
С риск да изгрубея, ама 12 години "наблягат" на кафетата, накрая за 2 месеца "наблягат" на каквото им е нужно и после разочаровани, че не е това, което искат.

Такива хора не трябва да са мед сестри, икономисти, инженери ....

# 81
  • BG
  • Мнения: 2 458
Авторката по-рано спомена, че ще наблегне на биологията, ако избере медицината.

Да наблегне два месеца преди кандидатстудентската кампания е, меко казано, "меко казано"...

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Аз на матури не съм се явявала. Така и били казали, че това е най-лесната матура, най-високи оценки пишели ли, какво? Не знам.
Биологията не е лесна и в гимназия кандидатствах с изпит и после и кандидат студентски. Аз четях 8, 9, 10 клас учебници и пишех теми. За сметка на това география се кандидатстваше с 1 учебник География на България и темите си ги имаше разработени в 1 книга. Не, че и на тях им беше лесно де, че там имаше разни цифри и гадости. Всяко учене си има трудности.

# 83
  • BG
  • Мнения: 2 458
За сметка на това география се кандидатстваше с 1 учебник География на България и темите си ги имаше разработени в 1 книга. Не, че и на тях им беше лесно де, че там имаше разни цифри и гадости. Всяко учене си има трудности.

По география имаше най-много двойки миналата година на матурите. Вероятно защото повечето смятаха, че е най-лесна, а е и вход за много икономически специалности.

# 84
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Не знам дали защото никога не са ми били лесни биологията и химията(нищо,че майка ми е учителка точно по тези предмети),но да се подготвиш толкова бързо за матура,ми се вижда несериозно.Матурата по география не е на един учебник(обхваща география на България и на целя свят).На мен ми беше лесна,но това ми е бил един от силните предмети винаги

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Аз писах за едно време на времето, когато не се явявахме на матури. Тогава имаше кандидатстудентски изпити и изпита си беше само за География на България и съответно само за История на България. Обаче и там какви гадости бяха нали иначе всички щяхме да кандидатстваме право, защото сме устати  Laughing

# 86
  • в рока
  • Мнения: 1 119
За мен изпитите по история,география и бел ,не са ми били гадости.Но като видях матура по биология и математика-ауууууууууууууууууууу Joy

# 87
  • BG
  • Мнения: 2 458
А, сетих се бе, авторке, найш кво?! Я вземи запиши актьорско майсторство в Пловдивския уни! Комшийчето, дето едва издрапа средното, сега учи това и ши стане звезда! Сигурно не е трудно, щот то милото не беше никак ученолюбиво!

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Ха ха.
За мен пък обратно.

# 89
  • Мнения: 574
Хора, вие гледате от собствената си камбанария и от вашите спомени за училище и нивото тогава какво е било. Разберете, че в момента положението е различно, нивото е много ниско. Вижте ги само как пишат, как говорят......Представете си някой залюхан техникум, малък град, матурата ви се оценява от вашите учители, някои от които може и роднини да са ви, комшии, приятелки на майка ви. Къде ще сравнявате това с един голям град, езикова гимназия или пък направо изпити за университет както си беше когато аз завършвах.

# 90
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
В ПУ има актьорщина?
Там съм.
До година ще се видим. Вие ще ме видите де на Т.В.

# 91
  • Мнения: 172
А, сетих се бе, авторке, найш кво?! Я вземи запиши актьорско майсторство в Пловдивския уни! Комшийчето, дето едва издрапа средното, сега учи това и ши стане звезда! Сигурно не е трудно, щот то милото не беше никак ученолюбиво!

Ама кажи и на какво да наблегне.....да не се прецака да научи нещо друго  Laughing

# 92
  • Мнения: 2 265
Добре де, матурата е едно, а после няма ли изпити при кандидатстването за медицинска сестра ?

# 93
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Аз си се чувствам млада 2006 г. завърших първата си магистратура. Не мисля, като да съм учила с динозаврите чак.
Винаги има хора на ниско ниво и други на друго. Няма да се равняваме по ниските я?

# 94
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 112
И си тръгнала да учиш за матурата по биология, 'щото всичките са ти казали, че е най-лесна?
Не трябва ли да учиш нещо, което да ти е интересно? А и лесно няма никъде, ако това те успокоява.
Аз в момента уча по една от специалностите, които си изброила и да ти кажа, ако си нямаш понятие от биологията по-добре не се захващай.

# 95
  • BG
  • Мнения: 2 458
Свинети, дами, но матурите се оценят в София от уни-преподаватели, за цялата страна, а не от комшийката-даскалица! Там няма също 6-5...  Naughty

# 96
  • Мнения: 25 641
Представете си някой залюхан техникум, малък град, матурата ви се оценява от вашите учители, някои от които може и роднини да са ви, комшии, приятелки на майка ви.

Не е вярно това. Матурите се проверяват централно, в София.
Завършилите залюхания техникум в малкия град нямат никакви предимства, даже напротив.

# 97
  • Мнения: 2 843
По едно време се замислих, дали пък не сме твърде строги към момичето, вместо да се опитаме до го насочим. Тук някой написа, че за 20-годишните било нормално да се неориентирани, да не знаят към коя сфера на реализация да се насочат.

Но това целенасочено търсене на леснината, на успех без никакво усилие; на шефско място, ако може без труд; това фантасмагорично изреждане на нямащи нищо общо една с друга специалности, без да се опиташ да осмислиш какво значат, как протича един работен ден на хората, които ги упражняват - та, всичко това ме кара да мисля, че не, не сме строги, даже сме твърде толерантни. И от тази толерантност сега сърбаме последствията; имаме си "калинки" и всякакви.

Авторке, изкарай каквато искаш диплома; вече усилията за висше са сведени до минумум; който не е поискал, той не е станал висшист. Много като теб обикновено се насочват към икономически специалности в разни частни колежи; плащаш си, получаваш диплома и толкова. Само не се насочвай към професии, пряко насочени към опазване на живот, защото при тях грешките могат да бъдат фатални.

# 98
  • София
  • Мнения: 62 595
то, точно в това е проблемът, че първото условие е да е лесно. И тя си мисли, че е много лесно да си редактор, ПР и пр. Жалко, че я няма Мамасита да се включи и да обясни цветно за какво става въпрос, тя е споменавала, че е била в този бизнес. Подозирам, че авторката се вдъхновява за тези специалности от разните женски предавания с всякакви манекенки-водещи, ама забравя, че тези водещи са вършали първо по други места, а и тяхнатта хич не е лесна. Лъскави, но абсолютно неадекватни изстрели напосоки.

# 99
  • София
  • Мнения: 12 374
М/у впрочем къде е авторката  newsm78
От момента в който започнахме да обсъждаме специалности с повечко учене, и тя се изгуби.

# 100
  • Мнения: 2 489
Не съм чела предните коментари. Преди да се запишеш каквото и да било иди при психолог,който ще ти направи тест за кариерно ориентиране.Този тест ще покаже кои са силните ти страни и е най-добре там да се насочиш. И не избирай специалност,защото комшийката или някой друг ти е казал,че е хубава.Трябва на теб да ти харесва и да имаш желание да го работиш.Другото е губене на време.

# 101
  • Мнения: 2 843
Веднага мога да споделя за работата в академично списание (един от ангажиментите ми в институцията, в която работя): редакторът трябва да е профилиран в сферата, трябва да е академично лице, чете статии на всякакви езици, пооправя и грешки; кандидатства по проекти за финансиране и пр. Не е лесна работа. Има лица на по-ниска позиция: коректори (които трябва да са дипломирани филолози), страньори (които технически, компютърно трябва да са грамотни). В СУ има магистратура "преводач-редактор".

Дори и списанието да не е академично, политическо и пр., дори да е лайф стайл, пак не е като да не правиш нищо. Трябва да си грамотен и да имаш добър стил на писане.

П.П. Най-важното пропуснах: никой няма да те вземе за редактор изведнъж, току-що завършил висше; започваш от ниска позиция и до редакторство (главен редактор) изобщо може да не стигнеш.

Последна редакция: ср, 26 фев 2014, 18:43 от Аглая Епанчина

# 102
  • Мнения: 92
Така,значи! Мисля че е прекалено грубо да се отнасяте така към мен,никъде не съм казала,че искам да уча ''нещо лесно,без учене ако може,ако може направо шеф да стана'' и най-грубото беше,че започнахте да си представяте каква съм и то да ми обяснявате ''12 години по кафетата(през живота си съм ходила на кафе сигурно 5 пъти максимум и то без да ми е било приятно),сигурно си е харесала тая специалност от фешън канала(изобщо не се влияя от такива глупости),иска да е звезда'' т.н....винаги ли така се отнасяте към начинаещите,към неориентираните,искащи просто една помощ и съвет?! Това,че съм изброила специалности,които нямат допирни точки,означава,че съм най-неориентираното и нагло същество,искащо лесни и бързи пари ли? Боже....не мога да повярвам как се нахвърляте веднага! Аз просто изброих специалностите,които бих записала,които са ми привлекли вниманието и смятам за интересни. Пределно ясно ми е,че навсякъде е трудно и трябва да се учи,въпросът е,че при някои специалности се изисква ОСОБЕНО МНОГО учене,което за някои хора е напълно непосилно,не защото нямат желание и стимул,а просто защото не са викнали на такова темпо. Кажете ми аз какво съм виновна,че не знам със сигурност какво искам да работя и уча,просто не знам и по мои наблюдения са много хората от този тип. Не искам бързи и лесни пари,но не искам да работя за малко пари,мисля че в днешно време човек все пак трябва да гледа що-годе какви пари ще взима,а не да си следва сляпо мечтите,каквито и да са те,пък ако му излезе късмета,ако ли не.. именно затова съм направила някакви допирни точки м/у това какво ми изглежда интересно,за кое мога да кандидатствам и какво мога да уча. BO,Журналистика,Право са ми интересни,за правото се изразих така,не че нямам стимул или желание,разберете! От няколко години уча сериозно по литература,защото ми е що-годе интересно и не ме напряга чак толкова,но всеки знае как се не само учи,но ЗУБРИ в правото,именно затова се притеснявам дали човек,като мен който не е учил адски усилено по различни предмети,ще може да смогне.. и затова като цяло ви исках съвета коя специалност бихте ми препоръчали,а не да ме нападате..

# 103
  • Мнения: 2 843
emanuelas, аз залагам на журналистика или PR. Филологиите ще ти доскучаят; чете се много; само за 1 изпит по западноевропейска литература, ако следваш Българска филология, ще трябва да прочетеш към 50 произведения. Другите две специалности се изкарват по-леко. Но пък приемът за тях е по-труден, мисля, че не може да е само с матура, а с изпит (при това 2) по журналистика - това за СУ. Дано да имам актуална информация.

# 104
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 112
Чудех се дали да не започна да уча за матура по биология,защото всички казват,че е най-лесната

Е как да коментираме това изречение?
Никой не те напада. Искаш съвети - дават ти се съвети, защото и ние сме минали по този път. Не го приемай лично, а се насочи там където ти е силната страна, а не слушай другите какво ти приказват, че било лесно, защото не знаеш дали на теб няма да ти се окаже трудно.

# 105
  • Мнения: 2 843
Точно това е: не мисли кое ще ти е трудно; тези специалности са направени за хора, не за извънземни; всичко е в границите на човешките възможности.

# 106
  • Мнения: 92
Притеснявам се,защото ако не успея да смогна и не дай си Боже изкарвам лоши оценки,освен,че самата аз няма да се чувствам добре,но и ще стана за смях и подигравки... и най-лошото е,че вече тотално не знам какво искам да уча,съвсем се обърках и стресирах,не знам дори как да разбера коя ми е силната страна..

# 107
  • Мнения: 2 843
Виж сега, всеки тук, включително и аз, може да ти изброи специалности с нисък праг на прием; такива, в които се влиза лесно, само с матура. Педагогиката във всичките ѝ разновидности е такава специалност. Предполагам, и медицинска сестра можеш лесно да станеш. В Българска филология вече също се влиза лесно. Но никоя от тези специалности не заслужава немотивирани студенти, търсещи леснотията. В педагогиката може и да се влиза без трудност, но после тези кадри ще обучават децата ни, а никой не иска лошо образование за детето си. Така че каквото и да избереш, трябва да подходиш сериозно и с увереност. Първо за себе си реши коя е твоята сфера (не по линията на най-малкото съпротивление, а по линия на потенциала, който имаш (надявам се) и можеш да развиеш), после се подготви психологически и учи здраво, без учене не става. След като завършиш, се подготви за постепенен път, никой не става шеф направо. Подготви се и за малко пари в началото. Аз, за да се усъвършенствам, съм работила и без пари, само на добра воля, но с кеф, заради уменията, които съм придобила.

# 108
  • BG
  • Мнения: 2 458
Притеснявам се,защото ако не успея да смогна и не дай си Боже изкарвам лоши оценки,освен,че самата аз няма да се чувствам добре,но и ще стана за смях и подигравки... и най-лошото е,че вече тотално не знам какво искам да уча,съвсем се обърках и стресирах,не знам дори как да разбера коя ми е силната страна..

След като литературата ти е най-силна, доколкото разбирам, и си се подготвяла най-добре по нея, си кандидатствай Българска филология и чиста работа. С нея можеш да бъдеш и ПР, и редактор, и други неща. Ако тепърва ще започваш с каквато и да е подготовка по друг предмет, забрави! Съсредоточи се върху матурата и изпита по БЕЛ, а за другата матура каквото решиш.

# 109
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Специално за педагогиката(или за някои разновидности) не съм много съгласна ,че се влиза много лесно.Във Великотърновския,за да влезеш ПНУП,беше в пъти по-висок бала от психология,теология ,икономика,история и български и т.н.При максимален бал 24,хора с под 20 влязоха двама или трима PeaceЗа сравнение-психология-влязоха с бал 17 и надолу.

# 110
  • BG
  • Мнения: 2 458

За сравнение-психология-влязоха с бал 17 и надолу.


Това кога? Миналата година в СУ психологията беше с най-висок бал.

# 111
  • София
  • Мнения: 12 374
Във Великотърновския може и да е така, но в Софийския едно от най-лесните неща е да влезеш педагогика. Имам приятелка завършила. Беше отвратена от ниското ниво там на преподаване, и от състудентките си, които били доста, ама доста посредствени.

Учихме заедно английска филология, тя казваше, че нивото е на светлинни години, а уж става дума за един и същ университет  Rolling Eyes

Бенисима, пурко88 говори за Великотърновския  Peace

# 112
  • Мнения: 25 641
Тук някой написа, че за 20-годишните било нормално да се неориентирани, да не знаят към коя сфера на реализация да се насочат.


Аз писах в този дух. И имах предвид точно деца, които излизат от елитни гимназии, в които съвестно са си учили уроците, наредили са шестиците и в един момент не могат да решат кое ги влече повече. Защото даже ограничението "не ми върви математиката/езиците" при тях липсва - всичко им върви, всичко ги влече - от пилот на самолет през прочут адвокат до биолог-естествоизпитател или археолог-откривател. А защо не и бъдещ откривател на лекарството, което ще излекува всички видове рак?
Някои са ориентирани от малки, други гонят мечти, които не са по силите им, трети се колебаят и реят по вятъра на модата, четвърти отиват да учат в града, където учи гаджето, без значение какво точно, пети не отиват да учат или се забиват в някоя глуха специалност в родния град, защото гаджето ревнува и не ги пуска...
Ето, затова твърдя, че трябва да има професионално ориентиране, извършвано от компетентни специалисти.
И без това няма никакво планиране, никаква държавна политика, никаква яснота какви специалисти ще са нужни след 5-10-20 години, даже и на смешковците, наричащи се "бизнес". "Бизнесът иска...". Той ако знаеше какво иска, нямаше да сме на това дередже и децата да са принудени да бягат навън.

# 113
  • София
  • Мнения: 12 374
И аз писах така, още на първа страница  Peace
Изхождам от собствен опит, както и на колеги с подобна ''съдба''. Нормално е да сме различни, и някои от нас на 20 изобщо да не са ориентирани какво точно искат.
Което не пречи после когато им се избистри ситуацията, да кандидатстват и да учат с кеф и хъс. 

# 114
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Цитат
. Беше отвратена от ниското ниво там на преподаване, и от състудентките си, които били доста, ама доста посредствени.

Учихме заедно английска филология, тя казваше, че нивото е на светлинни години, а уж става дума за един и същ университет  Rolling Eyes

Таис,за коя специалност и къде е ниското ниво на преподаване,че не разбрах Embarassed

Винаги съм мислела ,че най-добрите университети за педагогическите специалност са СУ И ВТУ

# 115
  • София
  • Мнения: 12 374
За Софийския, педагогиката, става дума  Peace

За ВТУ имам наблюдения и мнения само за нивото в англ. филология.
Не и за педагогиката. Може и наистина там нивото да е добро, всъщност дано. Значи поне там обучават качествени педагози.

# 116
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Сега пък авторката се загрижи,ако изкарвала ниски оценки в университета как щели да и се подиграват.
Само да и спомена, че бележкарството и стремежа да имаш 6 са приоми от училище в университета се вземат изпити и получават знания за работа. Там целта не е да излъжем преподавателя, че сме си научили урока и да имаме хубава бележка. След университета е работното място, а там вече се работи и се вземат пари не се пишат оценки в бележника. на работа оценката ти я пишат не за един урок, а дневно за по 20-30 урока и ако не отговориш на изискванията ти бият шута.

# 117
  • в рока
  • Мнения: 1 119
За английската  филологията нямам наблюдения във ВТУ.Иначе за филологията в СУ знам,че е на високо ниво.Педагогиката във ВТУ и тя е паднала като ниво,но не толкова много.И пак си зависи от студента-учи ли му се или не Peace

# 118
  • София
  • Мнения: 12 374
Да, нивото на англ. филология в СУ е много високо. Във ВТУ са малко по-ниско, но пак са ОК.
За педагогиката в СУ - навремето може и да са излизали качествени педагози, но последните десетина години там влиза всеки, който иска виШу за да си полежи на кълката още няколко годинки, а пък не са го приели никъде другаде. Е, има и изключения, но общото ниво е посредствено.

После се чудим що куца преподаването в училищата.
Ми, елементарно е - половината от по-старите учители са изкукали, а младите са масово неграмотни..даже по-страшно, не им дреме грам. И тук-таме някой наистина свестен, интелигентен учител, който работи с хъс, и пред който сваляш шапка защото те отнася с ентусиазма си.
Но са малко такива, за жалост.

# 119
  • Мнения: 92
А какво бихте казали за това твърдение,че в днешно време в България доста хора с образование работят мизерни работи,коренно различни от това,което са учили,като например учиш нещо хубаво като социология или филология,а пък после си търсиш работа по магазините и бензиностанциите,интересно ми е какво мислите,човек без висше може ли да живее добре в нашата държава,защото познавам няколко човека,на различни възрасти,само със средно и винаги с работа,та се зачудих относно тези неща.

# 120
  • София
  • Мнения: 12 374
Разбира се, че има и хора с висше, които работят за дребни пари. Причините са комплексни.

Филолози без работа не познавам, но пък инженери, както и завършили ХТИ, познавам доста.

Висшето не е някаква абсолютна гаранция за успех и голяма заплата. Разбира се, че може човек да има само средно и пак да е успял - бившият ми мъж е така. С вечерна гимназия, никакъв език, и все пак до преди да емигрира, тук изкарваше повече пари от доста наши познати висшисти.

Познавам и хора със частен бизнес, там е важен нюха, плюс други качества, а не толкова дипломата за висше образование. Имам спомен, че от най-добрите и успешни бизнесмени всъщност повечето са със средно, а не са висшисти.

Мисля, че ако сега не ти се кандидатства, ако не знаеш какво точно ти се учи, по-добре изчакай година-две. Млада си, поработи, попътувай ако имаш възможност, опознай света малко повече. Един гимназист общо-взето води доста ''затворен'' живот - училището, кафенето, дискотеката, купона. Реално тийновете са малко капсулирани, нищо, че са много намахани и на ''ти' с всякакви джаджи  Wink

След година, две, можеш да запишеш нещо, което наистина те влече. Може би ще си открила и какъв точно ти е ''таланта'', в каква сфера би могла да се реализираш най-добре.

И все пак! Тук в БГ на този етап, сякаш е една идея по-добре да имаш висше. Дава някаква сигурност, отваря повече пътища  Peace

# 121
  • Мнения: 2 843
Така е, emanuelas, все пак сме в Източна Европа, теглим всякакви последствия.
Аз ще ти кажа по-драстичен (и личен случай): имам съседка, която няма средно образование, работи като чистачка в два офиса и с чистене докарва над 1000 лв. Аз съм главен асистент, доктор, държала съм стотици изпити и конкурси и в БАН заплатата ми е към 500 лв. (заедно с доктората и няколко допълнителни задължения - като това със списанието). Такива са нещата. Но пак с радост работя, бива ме в моята сфера, интересна ми е, постоянно се стремя да кандидатствам за допълнителни доходи и си мисля, че с желание, с труд нещата могат да бъдат и по-добри.

# 122
  • Мнения: X
А какво бихте казали за това твърдение,че в днешно време в България доста хора с образование работят мизерни работи,коренно различни от това,което са учили,като например учиш нещо хубаво като социология или филология,а пък после си търсиш работа по магазините и бензиностанциите,интересно ми е какво мислите,човек без висше може ли да живее добре в нашата държава,защото познавам няколко човека,на различни възрасти,само със средно и винаги с работа,та се зачудих относно тези неща.
Аз ще ти кажа защо става така. Последните години висшисти в БГ с лопати да ги ринеш.
Ако преди 20 години съотношението е било 1:50/ висшист: среднист, примерно/, сега е 1:3-4.
И за жалост, количеството е за сметка на качеството.
Няма толкова много шефски позиции. Mr. Green

# 123
  • София
  • Мнения: 12 374
Всъщност от ЕС твърдят, че нямаме достатъчно висшисти и трябва да вдигнем бройката:

http://www.dnes.bg/obrazovanie/2011/10/07/malko-sa-ni-visshistite.130621

Ето и една поучителна статия, по въпроса колко от висшистите си работят по специалността:

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2012/04/03/1 … specialnostta_si/

# 124
  • Мнения: 73
Да дам съвет и аз  тук  Laughing. Аз завърших гимназия преди 2 години със специалност "Мениджмънт в туризма" , специалността доста ми помогна да се ориентирам какво точно ми харесва, защото се учи по малко от всичко (то е ясно, че мениджър няма да стана след излизане от гимназията). Винаги съм искала да уча право, понеже всичките ми роднини са в тази сфера. В гимназията обаче забелязах , че доста голям интерес предизвикват у мен часовете по маркетинг, комуникации и реклама и половин година преди да завърша реших, че това е нещото което искам да правя. За кратко време трябваше да се преориентирам към подготовка за кандидатстване за нещо коренно различно. В крайна сметка ме приеха специалност "Маркетинг". Но след 3 -4 месеца в университета видях, че тази специалност не е това което съм очаквала , въпреки че ми беше по- лесно тъй като имах добра основа от гимназията. Реших да прекъсна , а през това време работех във фирма която е много пряко свързана с комуникация с клиенти. Купувах доста учебници от различни специалности и допълнителна литература, тъй като ми се налагаше да ползвам някои неща в работата. За тези 2 години вече ясно добих представа, какво точно ми харесва и искам да уча и това е точно ВО. Тъй като , в гимназията не бях придобила реална представа,  си мислех , че маркетинга е това което ми харесва а се оказа не точно така. Радвам се , че прекъснах и сега съм по наясно с какво искам да се занимавам и за радост се занимавам.Според мен ако не си сигурна , пробвай 1 -2 години поработи някакви неща и виж кое ти е интересно.Мен точно работата ми ме насочи най-добре към това което искам да правя и сега, като си мисля колко глупости ми минаха през главата когато завършвах и колко бях объркана се радвам, че не продължих по грешен път само и само заради едното висше.А относно подигравките- не им обръщай внимание моите съученици бяха в шок когато разбраха , че съм прекъснала и работя , точно аз която винаги съм защитавала тезата , че трябва да се учи. Трябва да се учи, но не на всяка цена за да имаш диплома , а за да правиш това , което те удовлетворява.Успех от мен . Hug

# 125
  • Мнения: 92
Някак си ме е страх да остана без висше,защото може никога да не реша какво да уча,макар всички работещи хора без такова..поразгледах характеристиките и това,което се учи в специалността Маркетинг и ми хареса определено,какво е мнението ви за него?

# 126
  • София
  • Мнения: 62 595
не бой се, няма да останеш без висше! По-скоро внимавай да не се омъжеш и да родиш, че тогава става по-трудно заради ангажиментите със семейството и особено с детето. Peace

# 127
  • Мнения: 4 569
М/у впрочем къде е авторката  newsm78
От момента в който започнахме да обсъждаме специалности с повечко учене, и тя се изгуби.
Вие толкова много изписасхте, че й е трудно да го прочете.


Авторката, журналистика или психология си избери - хем лесно, хем модерно.

# 128
  • София
  • Мнения: 12 374
Естел, всъщност малко след този пост авторката се появи и диалогът си продължи нормално.

Какво означава - толкова много сме изписали. Някакъв лимит ли вече са въвели за постовете и за дължината на темата тук в клюто  Peace

# 129
  • Мнения: 4 569
Имах предвид, че авторката търси лесно, но и тя не знае какво иска.

# 130
  • Мнения: 92
Пак същата песен...абе,хора,аз ако търсех лесното,щях ли да се притеснявам какво ще уча и че не знам какво искам,щях да зарежа ученето и да си работя просто.... и това пък с психологията (разбирам,че се заяде с мен) но все пак точно пък това каква реализация има в БГ?

# 131
  • в рока
  • Мнения: 1 119
По мое виждане реализация има при медицинските сестри,педагозите донякъде,фармацевтите .С другите специалности не съм много наясно.

# 132
  • Мнения: 92
Хора,мисля че вече се колебая м/у 2 имащи общо специалности,които най-много ме влекат,но изборът си остава труден,какво бихте ми препоръчали да запиша- Публична Администрация или Връзки с обществеността?

# 133
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Лично аз -публична администрация

# 134
  • Мнения: 92
Благодаря ти,purko88,ще съм ви още по-благодарна,ако обосновавате предпочитанието си,за да ми стане по-ясно и на мен Simple Smile

# 135
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Разгледай учебните планове и на двете специалности, за да добиеш представа какво ще учиш.

# 136
  • Мнения: 1
Може ли да попитам някой който е завършил или учи биомениджмънт в СУ. Какво точно представлява специалността, какво бих могла да работя след това.

# 137
  • Мнения: 8
Всеки ще даде съвет според вижданията си..това е ясно. Накрая обаче си сам в това, което искаш да правиш...

# 138
  • Мнения: 1 842
Мен ме вълнува следния въпрос, какво да запише да учи мъж ... и в обучението да няма математика?  newsm78 Някой ще ми помогне ли? Peace

# 139
  • София
  • Мнения: 9 303
Мен ме вълнува следния въпрос, какво да запише да учи мъж ... и в обучението да няма математика?  newsm78 Някой ще ми помогне ли? Peace
Зависи какво иска да учи.
Правото, МИО-то, Филологиите, специалностите във Философски, Исторически, Биологически факултет както и във ФЖМК, а и други факултети са без математика. Има и доста други специалности без математика.

# 140
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 112
В БФ-то не е съвсем така. Случва се да има малко математика, но не е нещо тежко. С физиката същото. Затова пък си има химия с разните му сметки и чертежчета. Предполагам пита да няма абсолютно никаква връзка с математиката.

# 141
  • София
  • Мнения: 9 303
Еми Философски факултет, исторически, филологически

# 142
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Във ветеринарната медицина и медицината няма математика, но си е 6 г. скъсване на дупето.
Математика нямаше и в други специалности на Тркаийски университет - Животновъдство и Агрономство - там се изкарва по-лесно, но доста хора трудно се реализират, особено с Животновъдството. Може би в специалност Екология също няма математика.
Подозирам, че специалностите в Пловдивски и Софийски универистет, които по-късно се реализират основно, като педагози нямат математика - биология, история, география, филологии различни (на мен филологиите ми се струват много трудни и мисля, че по принцип са за определени хора, които науават езици и граматически правила по-лесно, а аз не съм от тях).

# 143
  • Мнения: 1 842
Мен ме вълнува следния въпрос, какво да запише да учи мъж ... и в обучението да няма математика?  newsm78 Някой ще ми помогне ли? Peace
Зависи какво иска да учи.
Правото, МИО-то, Филологиите, специалностите във Философски, Исторически, Биологически факултет както и във ФЖМК, а и други факултети са без математика. Има и доста други специалности без математика.
Нещо, което не е скъпо за учене?
Гледах, че и в туризма има висша математика. newsm78
Похито, това за екологията ще видя дали е удачно.
Чудя се как човек, който разбира от техника не му се отдава математиката!!!
Аз не мога да зубря по принцип или разбирам нещо или ...не. Отдава ми се математиката и не само. Но аз съм някакъв странен случай за мен самата. Laughing
Познава хора добре реализирали се с биология, зависи как успееш да се уредиш явно за едни е лесно за други не. А не е толкова до това, какво си учил. Peace

В БФ-то не е съвсем така. Случва се да има малко математика, но не е нещо тежко. С физиката същото. Затова пък си има химия с разните му сметки и чертежчета. Предполагам пита да няма абсолютно никаква връзка с математиката.
По-скоро без висша математика, защото за човека за който питам тя е трудна. Peace

# 144
  • sofia
  • Мнения: 114
Какво ви е мнението за специалностите  "Медицинска рехабилитация и ерготерапия" и "Кинезитерапия"

# 145
  • Мнения: 46
Аз уча ВО съжалявам ,че го записах не го записвай много лоша специалност иска ми се някой да ми го беше казал когато аз се записвах , ама като съм го почнала ще го изкарам .Приятелката ми учи Българска филология в Пловдив казва ,че има доста за четене на литература, то навсякъде иска четене . Аз се убедих ,че наистина в Бг си губиш 5 години от живота в унито. Чуй моя съвет избери си специалност която от втората година ще можеш да ходиш на стаж по нея намери си от рано средата в която ти харесва да се развиваш ,не гледай кафенета и колегите. Да знаеш в която и специалност да се запишеш винаги ще учиш неща които няма да ти влезнат в употреба никога и ще се чудиш защо ги учиш ,ама такава е системата. Има много неща които може да се каже ,аз не съм добра по математика ама ето ще уча статистика. Психологията е хубава специалност имам колеги които от първата година си намериха хора при които да си ходят на стаж и са много доволни . Не гледай само специалността ами и университетските програми , на мен не ми идваше на акъла за тях докато не станах втора година, а сега се оказа, че няма за моята специалност никакви и не ми е никак готино. Отиди в държавен уни и си учи редовно. Много важно е да имаш представа какво се учи по дадената специалност търси информация за всяка специалност разглеждай учебните планове на всички университети , като цяло всеки ще ти даде различен наклон. Дето хората казват ,че е много важно време от живота си е вярно щото в следващите 5 години ще следваш избора си , освен ако не те кефи и не се преместиш  Hug Hug :hu

# 146
  • Мнения: 25 641
Какво ви е мнението за специалностите  "Медицинска рехабилитация и ерготерапия" и "Кинезитерапия"

Чувала съм, че са много перспективни - и у нас, и в чужбина, но не мога да те насоча къде е по-добре да се завършат. Дано някой по-запознат да те посъветва.

# 147
  • София
  • Мнения: 62 595
къде се учат тези специалности2

# 148
  • София
  • Мнения: 9 303
къде се учат тези специалности2
В медицинския факултет на СУ и в медицински университет, кинезитерапия се учи в НСА

# 149
  • Мнения: 25 641
Не съм много запозната и може да греша, но май са различни видове и могат да се изучават в медицинските университети и колежи, в НСА, в други университети...

# 150
  • sofia
  • Мнения: 114
Мисля,че МРЕ включва и кинезитерапия.
Синът ми се е насочил да кандидатства тези специалности в МУ и НСА,но както почти всеки младеж има известни колебания.

# 151
  • София
  • Мнения: 62 595
ерготерапията е перспективна, защото по нашенско няма сертифицирани ерготерапевти.

# 152
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 548
В Медицинския Факултет на Тракийски Университет има специалност Медицинска рехабилитация  и  ерготерапия .

# 153
  • Мнения: 581
Извинете, че използвам темата, но за да не пускам друга излишно...
Не ми е ясно нещо относно магистратурите. Завършила съм висше хуманитарнто обрразование-магистър съм. Обаче ми се учи още:))). Проверявам инфото относно магистратурите в университетите( различни от моята специалност), но навсякъде чета - " след бакалавърска степен".
Искам да попитам, условието за след бакалавърска степен, е валидно само за продължаване с магистратура по същата специалност, която съм учила ли? Като съм магистър по дадена специалност, мога ли да продължа с магистратура по друга, различна от моята?

# 154
  • Мнения: 487
Мисля,че МРЕ включва и кинезитерапия.
Синът ми се е насочил да кандидатства тези специалности в МУ и НСА,но както почти всеки младеж има известни колебания.

Знам,че тази специалност е най-добре да се учи в НСА.Казвали са ми ,че в СУ обучението (по тази слециалност) е на доста посредствено ниво.

# 155
  • Мнения: 8 810
Учи каквото те влече. После със сигурност ще си вадиш хляба с това, в което те бива. Ако не те бива в нищо определено ще чакаш мъжът ти да те храни, или ще работиш каквото и да е. Това е моето мнение по питането на авторката.

# 156
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Цитат
Завършила съм висше хуманитарнто обрразование-магистър съм. Обаче ми се учи още:))). Проверявам инфото относно магистратурите в университетите( различни от моята специалност), но навсякъде чета - " след бакалавърска степен".
Искам да попитам, условието за след бакалавърска степен, е валидно само за продължаване с магистратура по същата специалност, която съм учила ли? Като съм магистър по дадена специалност, мога ли да продължа с магистратура по друга, различна от моята?
Може да учиш магистратура друга специалност (втора магистратура). Програмата, ако магистратурата е същата специалност, като завършеното бакалавърство и ако е в различна специалност от завършеното друго образование (бакалавър или магистър) е различна.
Пример с моя случай: Завършена първа магистратура ветеринарна медицина редовно държавна поръчка. Втора магистратура технология на месото, рибата и яйцата в друг университет 2 години задочно, платено. Същата магистратура - технология на месото рибата и яйцата за завършили бакалаври технолози на месото е 1 годишна, но за нас от други специалности е 2 години.
Относно каква безсмислица се оказа втората ми магистратура и задочната форма на обучение в УХТ няма да коментирам.

# 157
  • Мнения: 12
Аз лично препоръчвам Културология в СУ според мен в тази специалност има преспектива, казвам го сериозно!

# 158
  • sofia
  • Мнения: 114
И нас ни е заинтригувала културологията , но точно перспективата май ни притесни.Знам, че е широкоспектърна специалност.

# 159
  • Мнения: 581
Благодаря за информацията!  bouquet
Културологията е интересна и интелигентна специалност, но приложението нещо.... newsm78

# 160
  • Мнения: 417
Авторке,не знам какво си мислиш и какви планове си правиш ,но звучиш много неинформирано .
Мед. сестра - много зубкане,често мизерни заплати,често неприятни работи за вършене - това ми е наблюдението за БГ .Така като ми го разправяш,в чужбина надали ще успееш лесно (сори) ,така че имай в предвид изброеното горе.Много психическо натоварване.И аз като теб това исках да работя,бях 10-ти клас и след посещението в болницата за операция се отказах.
Адвокат - това не е просто да можеш да оспориш всичко,не е и просто да можеш да говориш.
Биомениджмънт, Екология -според мен с тези професии варианта за реализация в БГ отпада,а за чужбина ти трябва език,който казваш,че не го знаеш добре.Разбира се можеш да научиш езика,но не става бързо,а и се замисли дали ти се занимава.

Последна редакция: чт, 12 мар 2015, 20:12 от cooxixx

# 161
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
А и да се замислим, че въпреки, че сме част от ЕС всяка от страните има местни юридически правила, които се прилагат стига да не противоречат на Европейското законодателство. Едва ли може юрист завършил в България и знаещ език просто така да работи, като юрист в чужбина, а за изван ЕС и дума не може да става.
За професии, в които има само определена законова база (конкретно по упражняваната дейност) не можеш да практикуваш просто с език, а трябва да приравниш на ниво местно законодателство, а да си юрист завършил в България и просто да отидеш в чужд съд и да си мислиш, че прилагаш законите, които си учил тук ... хммм...
Това е свързано дори и с правилата за екология и еко законодателството в различните страни.
От тази гледна точка мед. сестрите са може би облагодетелствани, защото юридическия протокол в лечебните заведения се отнася най-вече за лечението прилагано от лекарите, а не за манипулациите и грижите от сестрите, които принципно винаги трябва да изпълняват лекарско нареждане. Мед. сестра и изобщо медицинска специалност не е за всеки, но истината е, че сестра е най-лекия вариянт за учене и познавам доста хора, които не бих нарекла "ученолюбиви", но са станали сестри.

# 162
  • Мнения: 4
Имам питанка   Rolling Eyes
Спряла съм се на няколко специалности, които са ми доста интересни но дилемата е между БИЗНЕС АДМИНИСТРАЦИЯ и БИЗНЕС ИКОНОМИКА  в УНСС
И двете ми звучат еднакво примамливо.
В Бизнес администрацията ме привлича това, че се изучават евристичните методи на управление а в Бизнес икономиката, това че в 4-ти курс специализираш с определени модули. И сега вече съвсем не мога да реша кое да пиша на 1-во място   helpuu

# 163
  • София
  • Мнения: 62 595
и с двете излизаш без занаят, а с обща идея за нещата. Ако искаш да работиш, запиши счетоводство или финанси. Нещата са като в Алиса в страната на чудесата - ако не знаеш къде искаш да стигнеш, е все едно кой път ще хванеш.

# 164
  • Мнения: 17 987
Разкажете, моля ви,  нещо повече за кандидатстване Журналистика  Rolling Eyes Досега все съм мислела, че се кандидатства с български език, но не...Къде се провеждат такива курсове, не ме от София, предполагам са различни за СУ и УНСС  newsm78

# 165
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Ето ти за СУ

Като завършил този факултет през 2001, мога да споделя, че в по-голямата си част обучението беше бутафорно. Още студентка се сблъсках с чудната "професия" PR, която на хартия звучи страхотно и установих, че не е за мен. Доучих го, защото беше супер лесно, но и ден не съм го работила.

Всъщност да уточня, че специалността ми беше Връзки с обществеността.

# 166
  • Мнения: 17 987
Ето ти за СУ

Като завършил този факултет през 2001, мога да споделя, че в по-голямата си част обучението беше бутафорно.

Защо бутафорно? Нали това е един от най- добрите университети  newsm78 Разби ме направо.
Добре, че има много време да реши какво иска Crazy

Другият ни фаворит е кинезитерапия..отивам да чета и за това  Peace

# 167
  • sofia
  • Мнения: 8 938
За моята специалност за изпит не съм чела повече от 2-3 дни. Редовно си ходех на лекции.
Иначе бях много ентусиазирана, когато започвах, но в един момент установих, че тази работа не е за мен и просто си довърших ученето.
В Софийския обучението по определени специалности е добро. Това, че в един факултет обучават добре, не означава, че в друг нещата стоят по същия начин.
Повечето специалности имат качени учебните планове или описание какво се учи. Разгледайте, прочетете, ако трябва потърсете допълнителна информация. Просто да не избирате само по наименование, а да потърсите какво точно стои зад него. Да няма изненади после, пък и детето да се ориентира и да добие представа с какво ще учи.
Не че искам да те откажа, просто питайте, ако трябва мейли със запитвания пишете.

# 168
  • София
  • Мнения: 9 303
Имам няколко добри познати които учат журналистика в СУ и са супер доволни, за PR средна работа е. В УНСС е трагедия. Кандидатсва се със специален изпит, единия е есе на наболяла тематика, другия е твоето мнение по злободневните въпроси - устен. Като питат и за президенти и премиери от 90-те насам но не всички. Моят съвет е Българска или Славянска филология и магистратура журналистика.

# 169
  • Мнения: 71
Има много специалности, които както казвате звучат добре, но зад тях не стой нищо и понякога не е нужно даже да си учил това, за да си намериш работа в тази сфера. Например журналистиката 80% от журналистите са учили съвсем други неща.

# 170
  • Мнения: 501

Когато аз избирах образованието си исках поне да си представя какво прави човека с моята професия днес. Искаше ми се да се занимавам с изкуство, теста ми за професионална ориентация посочи - режисьор.

Може ли повече информация за този тест за професионална ориентация? Къде може да се направи или намери?

# 171
  • Мнения: 6
Защо бутафорно? Нали това е един от най- добрите университети  newsm78 Разби ме направо.
Добре, че има много време да реши какво иска Crazy

Другият ни фаворит е кинезитерапия..отивам да чета и за това  Peace


Записвай без да се замисляш Кинезитерапия. Специалността е много добра и има бъдеще, има работа, има пари, а и не е трудно - интересно е. Има много доволни от НСА, по отношение на тази специалност.
Моят съвет е за тези, които се чудят какво да учат, да записват медицински специалност, за да не си хабят времето и след това да са безработни. ПР и Журналистика за мен са глупости и всеки второ вече пише в сайтове, а и като цяло нивото в обществото им е на много ниско ниво.

# 172
  • Мнения: 48
Още един човек с питане, подобно на това на авторката на темата.

Не знам по кой път да тръгна, много съм объркана, имам нужда от насоки и съвети, не от упреци, каквито и без това слушам и усещам постоянно, макар да знам, че сама съм си виновна за моето положение. Ще разкажа накратко как и какво доведе до това.

На 29 години съм, със средно образование. Нямам трудов стаж. Няма да влизам в подробности защо чак сега се сещам, че искам да уча, защото е много дълго и много лично. Сега горчиво съжалявам, че не учих навремето. Макар и не веднага след гимназия, а даже и по-късно, в ранните 20 години. Много ми е мъчно, че заради изборите, които направих, сега си понасям последствията. Толкова много искам да върна времето назад...
Животът ми не протече по стандартния начин, дори бих казала, че няма почти нищо нормално в него. Бях твърде млада, когато ми се случиха неща, които обичайно хората преживяват в по-късна възраст. Съдба, лични избори... всеки може да го тълкува различно.
Знам само, че искам да започна да уча нещо, но не знам каква реализация биха имали специалностите, които ме влекат. За съжаление, човекът, с когото съм от години, и заради когото направих големи компромиси с вижданията си за живота, отказва да емигрира, затова ще трябва да мисля как мога в България да си изкарвам прехраната със специалността, която ще избера. Ако пък има възможност за добра реализация както тук, така и в чужбина - прекрасно, но едва ли...

Когато бях на 18, исках да уча за медицинска сестра или за лаборант. Много вода изтече от тогава и не съм убедена, че все още искам това, но все пак не съм го изключила като възможност. Исках да уча в Медицинския колеж "Йорданка Филаретова", но не мога да се ориентирам какви точно са таксите там. Ако са прекалено високи, не са ми по възможностите.

Други неща, които са ми интересни са география - обичам да научавам за нови култури, да чета за различни държави, континенти и т.н..
Интересни са ми психологията, философията.
С удоволствие бих работила като фармацевт, от малка обичам аптеките, а и ми се струва, че професията е много приятна.
Би ми било приятно и с удоволствие бих учила например испанска филология, защото обичам испанският език, макар и да не го владея.

Каква реализация реално бих имала, ако запиша някоя от тези специалности? Нямам почти никаква представа каква работа може да си намери човек, завършил някое от тези неща, като какъв ще работи?

Последна редакция: пн, 04 яну 2016, 00:59 от desertflowеr

# 173
  • Мнения: 25 641
Първо седни и реши сама за себе си защо точно искаш да учиш - за да придобиеш професия, с която да си вадиш хляба, или просто да учиш нещо, което ти е приятно и което те влече. Ако можеш да съвместиш двете неща, прекрасно, но днес малко са щастливците, които могат да си го позволят и обикновено се налага да изберат това, което ще ги храни.
От тук изброените виждам само няколко професии, които биха могли да ти осигурят работа. Вярно, не са добре платени, но са търсени и ще стават все по-търсени с времето - медицинска сестра, лаборант и някаква подобна медицинска специалност.
Фармацевт също може би, но там се иска много, ама много учене, а ако си падаш по-мързеливичка, както ми се струва, не е за твоята уста лъжица.
Останалото са нещата, които са ти приятни, но не могат да ти осигурят работа и добро заплащане. Не че няма реализирани хора в тези области, но не са никак малко и тези, които са ги завършили, но се налага да работят нещо друго, защото например психолози има под път и над път, а професия философ няма (освен Мамасита, ама тя е частен случай  Laughing).
Имай също така предвид, че докато завършиш, ще минеш психологическата граница на българския работодател, за когото всички над 35 са престарели и не стават за нищо, та вероятността да те поканят на интервю за каквото и да е с нулев стаж, без опит и на такава "преклонна" възраст ще клони към нула.
Затова за теб остават два избора - да учиш нещо, което със сигурност ще се търси и ще назначават Сульо и Пульо, стига да има някаква диплома, или да се насочиш към област, в която имаш връзки, които ще ти осигурят работа.
Е, има и трети вариант - хващаш си някой, който да те издържа, и тогава вече няма никакво значение какво учиш, защото няма да ти се налага да работиш.

# 174
  • Мнения: 6 993


Би ми било приятно и с удоволствие бих учила например испанска филология, защото обичам испанският език, макар и да не го владея.




Здравей!
Мога да взема отношение само по въпроса с испанска филология, тъй като съм завършила ФКНФ. Няма как да учиш испанска филология, тъй като не го владееш въобще, а приемният изпит е по испански език  Peace или с матура от средното по езика.
И, да, и без това няма какво да я правиш после тая филология, освен кол-център, учител и преводи, като най-платеното, но и най-гадно, е кол-център.

# 175
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Предвид, че си на 29 години се ориентирай към специалности с квалификацията  "бакалавър" или "специалист". В това отношение фармацията, като "магистър фармацевт" не е за теб, защото приема и обучението са доста трудни и ангажиращи, а обикновено човек на твоята възраст, навярно със семейство и може би и дете /деца/ не може да отдели толкова време. Обучението е по-дълго, защото дипломирането е, като магистър чак след 5,5 г. Насочи се например към "помощник фармацевт", с което можеш по-късно да започнеш работа в аптека, но не и да си собственик на такава. Лаборант също е добра алтернатива. Медицинска сестра е доста по специфично и е за хора, които могат да понесат макар и на не толкова високо отговорно ниво предизвикателствата на медицината, защото сестрите не са просто хубавелки в къси престилки, които пишат документи. Сестрите и вземат кръв, и помагат в обгрижването на лежащо болни /не са санитари де/ и има и операционни сестри и т.н. и всичко това е включено в обучението - дали можеш да го понесеш?
Относно на 35 предъртяла за работодател. Да така е! И не е случайно. Аз съм участвала в избор на персонал включително и избора на човек, който ще ме замества, докато съм в майчинство. Аз и работодателите ми никога не бихме интервюирали човек, който на 35 тепърва започва работа по дадена специалност. Аз съм на 33 с 9 години стаж в точно тази работа. Първата ни цел беше да намерим някой, като мен, който има стаж и познания. Втората ни цел беше някой сега завършващ университета, но не на 35, а на 25 отворен да се формира извън оградата на университетското образование в България. Едва, ако няма такива кандидати бихме поканили човек над 30 без стаж. За съжаление за единични избори в млада възраст после се носят последствия цял живот. Та огромната част от хората цял живот работят това, което са избрали да учат, когато са били на крехките 18 години. В студентските си години стават част от общност с подобни интереси и професионална насока и това определя бъдещето им. Съответно и хората, които /ако искаш се обиждай тук "са предпочели да се веят из дискотеките, да си изживеят младостта в компанията на готини батковци и по барове, да родят 1-2 деца на 20 годишна възраст"/ в повечето случаи не получават образование носещо реализация някога, когато се сетят, защото си има време за всичко.

# 176
  • Мнения: 927
desertflower, не си губи времето, ами се ориентирай и записвай каквото те влече. Ако завършиш за мед.сестра да знаеш, че търсенето е огромно, както в България, така и в чужбина, реализацията е на 99%. Същото важи и за фармация, дентална медицина, хуманна медицина.
В белите държави хората си сменят по няколко пъти професията, точно защото на крехките 18 малцина са тези, които са на ясно какво искат от професията си. Терминал 2 и обучение в чужбина е също вариант. Peace

# 177
  • София
  • Мнения: 1 056
ерготерапията е перспективна, защото по нашенско няма сертифицирани ерготерапевти.
Как да няма? Ама моля ви, не говорете без да знаете нищо. Има сертифицирани, дипломирани, че и магистри по ерготерапия в България. Основно в Русе, в чистия си вид се учи единствено и само, че и дипломите са признати в Европа. Годишната среща на Европейската мрежа по Ерготерапия именно се състоя през 2015г. в Русе. Това говори достатъчно. Аз самата уча ерготерапия 3 курс съм и обожавам професията, и вярвам, че някой ден и хората в България ще я знаят и ще я ценят. Има вече работещи ерготерапевти в цялата страна. И в София има, и във Варна и в много други градове. Това, че много хора не знаят, нека не говорят без да знаят. !
http://abet-bg.org/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/
Тук може и да видите колко работещи има, има и още просто не е актуализирана информацията.
http://abet-bg.org/%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%89%D0 … 0%B2%D1%82%D0%B8/

# 178
  • София
  • Мнения: 62 595
ок. Съгласих се. За мен е изненада такава специалност в РУ.

# 179
  • Мнения: 48
Благодаря за съветите!
Имам няколко въпроса.
Въпреки, че подробно разглеждах сайтът на Медицински колеж "Йорданка Филаретова", не мога изобщо да се ориентирам какви са таксите за обучение. Явно не съм единствената, защото преглеждайки форумът на Медицинския факултет, и други имат същото питане.

Второ: специалността Помощник фармацевт само там ли се изучава? В София имам предвид, не говоря за останалите градове, предоставящи възможност за обучение в конкретната специалност.

Третият ми въпрос е свързан с това, че не мога да се ориентирам какъв точно е изпитът за специалности Психология или Публична администрация
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/f … ya/kandidatstvane
И къде мога да прочета повече за това какво представлява точно изпитът?

И не на последно място, няма ли шанс за реализация, ако запиша Туризъм с надеждата втори или трети курс да мога да си намеря работа в туристическа агенция?

# 180
  • София
  • Мнения: 1 056
ок. Съгласих се. За мен е изненада такава специалност в РУ.
Много хора така се изненадват и не знаят, за което не се и очудвам де, но и за специалността много хора в България изобщо не са и чували, тук е и моята роля и на другите ми колеги да я  направим известна и полезна на обществото Hug

# 181
  • Мнения: 6 993
Б
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/f … ya/kandidatstvane
И къде мога да прочета повече за това какво представлява точно изпитът?


Можеш да кандидатстваш с литература или изпит по някой от изброените езици.
Литературата е писане на тема по дадено произведение. Може и есе да са включили, не помня вече. Обаче не е за всеки тоя изпит, изискванията са специфични какво трябва да се пише. Rolling Eyes
Изпитът по език (поне този по френски) се изкарва и със знания от гимназията, стига да си направил 2-3 пъти тестовете, колкото да видиш какво представляват. Аз не съм ходила на уроци по френски и имах 5.01. Ето тук има описани какво съдържат изпитите по езици, има и произведенията по българска литература: https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovate … rogrami_za_izpiti

Общо-взето, трудно ми се вижда, за някой, който не излиза току-що то гимназията Confused

# 182
  • Мнения: 48
Можеш да кандидатстваш с литература или изпит по някой от изброените езици.
Литературата е писане на тема по дадено произведение. Може и есе да са включили, не помня вече. Обаче не е за всеки тоя изпит, изискванията са специфични какво трябва да се пише. Rolling Eyes
Изпитът по език (поне този по френски) се изкарва и със знания от гимназията, стига да си направил 2-3 пъти тестовете, колкото да видиш какво представляват. Аз не съм ходила на уроци по френски и имах 5.01. Ето тук има описани какво съдържат изпитите по езици, има и произведенията по българска литература: https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovate … rogrami_za_izpiti
Благодаря:)
Остава ми другия въпрос - има ли шанс за реализация, ако запиша Туризъм с надеждата втори или трети курс да мога да си намеря работа в туристическа агенция? Или в хотел, например - като рецепционистка?

# 183
  • София
  • Мнения: 9 303
За туризъм ти трябва английски

# 184
  • Мнения: 17 987
Или друг език  Peace

Последна редакция: пт, 29 яну 2016, 16:18 от raja_nikol

# 185
  • Мнения: 164
Здравейте! И аз съм пред този въпрос, защото скоро ще трябва да кандидатствам! Имам няколко желания... Искам да попитам дали според вас ГИС и картография има шанс за реализация? Simple Smile

# 186
  • София
  • Мнения: 9 303
Гис какво ще рече?
Рая - почти задължително английски, без него нищо не става.

# 187
  • Мнения: 164
Гис какво ще рече?
Географска информационна система

# 188
  • София
  • Мнения: 9 303
В България освен академично развитие, не мисля. Ако си добре с географията се ориентирай към Туризъм или Регионално развитие

# 189
  • Мнения: 164
В България освен академично развитие, не мисля. Ако си добре с географията се ориентирай към Туризъм или Регионално развитие
Регионално развитие какво приложение  може да има?

# 190
  • София
  • Мнения: 9 303
Имам приятел, който завърши това и е много доволен, специалността от една страна е икономическа, а от друга страна е съсредоточена върху развитието на регионите, ресурсите, екологията, демографията, политика и т.н. Към момента работа в немска компания имаща офис в БГ, като консултант и взима добри пари. Повечето му колеги също са добре устроени. А реализация имаш и в държавни и в частни учреждения.

# 191
  • Мнения: 164
Имам приятел, който завърши това и е много доволен, специалността от една страна е икономическа, а от друга страна е съсредоточена върху развитието на регионите, ресурсите, екологията, демографията, политика и т.н. Към момента работа в немска компания имаща офис в БГ, като консултант и взима добри пари. Повечето му колеги също са добре устроени. А реализация имаш и в държавни и в частни учреждения.
Да, но повече ме влече ГИС-а...  newsm78

# 192
  • София
  • Мнения: 9 303
Имам приятел, който завърши това и е много доволен, специалността от една страна е икономическа, а от друга страна е съсредоточена върху развитието на регионите, ресурсите, екологията, демографията, политика и т.н. Към момента работа в немска компания имаща офис в БГ, като консултант и взима добри пари. Повечето му колеги също са добре устроени. А реализация имаш и в държавни и в частни учреждения.
Да, но повече ме влече ГИС-а...  newsm78

Това вече е твое решение, но реализация в България трудно. Дори и тези които учим "тривиални" неща с които има реализация уж, трудно се справяме пък нещо такова, но избора е твой, Отдавна за съжаление умря максимата: учи това което искаш, за да работиш това което обичаш. Сега е учи това от което ще изкарваш пари...

# 193
  • Мнения: 164
Имам приятел, който завърши това и е много доволен, специалността от една страна е икономическа, а от друга страна е съсредоточена върху развитието на регионите, ресурсите, екологията, демографията, политика и т.н. Към момента работа в немска компания имаща офис в БГ, като консултант и взима добри пари. Повечето му колеги също са добре устроени. А реализация имаш и в държавни и в частни учреждения.
Да, но повече ме влече ГИС-а...  newsm78

Това вече е твое решение, но реализация в България трудно. Дори и тези които учим "тривиални" неща с които има реализация уж, трудно се справяме пък нещо такова, но избора е твой, Отдавна за съжаление умря максимата: учи това което искаш, за да работиш това което обичаш. Сега е учи това от което ще изкарваш пари...
Да, ясно ми е, но не мога да си харесам друго.. Е, има още малко време за размисъл, ще мисля... А гражданска регистрация и административно обслужване как ще да е?

# 194
  • Мнения: 130
Някакви наблюдения за професията (телевизионен/музикален) продуцент или мениджър в развлекателната сфера?

# 195
  • Мнения: 71
Това е интересна професия според мен стига да ти се отдава и да е това, което те интересува, но не съм сигурна доколко има реализация в България. Дали не се уреждаш в тази сфера, както на повечето места с връзки..

# 196
  • Мнения: 147
Може ли да ми предложие специалност с Биология за след 12ти клас.
Има ли специалности свързани с козметиката?
Благодаря предварително!

# 197
  • Мнения: 4 915
В СУ има доста специалности в Биологическия факултет.
Свързано с козметика - в Химически факултет Козметика и битова химия

Медицинска коцметика в Медицински колеж: http://mk.mu-sofia.bg/node/67

Медицинска коцметика в Пловдив: https://mu-plovdiv.bg/fakulteti/meditsinski-kolezh/spetsianlnost … sinska-kozmetika/

Зависи какво точно те влече.

# 198
  • София
  • Мнения: 9 303
В медицинските колежи погледнете специалността - медицинска козметика, може да ви удовлетвори.

Иначе с биология можете да кандидатствате: ; Оптометрия; Екохимия; Биология; Молекулярна биология; Екология и опазване на околната среда; Биотехнологии; Биология и химия; География и биология; Биомениджмънт и устойчиво развитие; Биология и английски език; Агробиотехнологии; Учител по природни науки в основна степен на образованието;Медицинска сестра; Медицинска рехабилитация и ерготерапия.

# 199
  • Мнения: 147
Някой има ли мнение по въпроса за специалноста ,,Медицинска козметика".
Едни казват че има перспектива, други казват че няма.Дали е загуба на време или не е.Толкова много се обърка че не знам какво ще правя.
Медицинските лаборанти пък не били добре платени, нямало работа за тях.
Добре платени специалности били кинецитерапията и медицинска рехабилиация и ерготерапие.Но Кинезитерапията си е физеотерапия, да помагаш на хората, но не мога да си представя цял ден да прекарвам времето си с хора които се мъчат.Толкова много ми е жал за тях, животът е бил толкова несправедлив към тях всички ги отхвърлят (както може би и аз като не желая да съм заобиколена с тях), но не винаги ще мога да има помогна и това ще ме разбива всеки път когато не съм успяла да им помогна
Не мога да разбере има ли специалности които да са перспективни освен медицина, фармация и стоматология.
Или всички гледаме черногледо или наистина нещата са така и това е самата реалнот.
Благодаря на хората които ми отговориха и поне се опиват да ми помогнат.Оценявам го!
Весели празници!

# 200
  • Мнения: 3
Цитат
Добре платени специалности били кинезитерапията и медицинска рехабилитация и ерготерапия.
И аз съм на това мнение. За кинезитерапия има в НСА и после като завършиш може да бъдеш терапевт на спортисти.  Помощник-фармацевт също не е лоша опция. Можеш да провериш нещо и за обществено здраве. Като цяло и аз мисля, че "Медицинска козметика" не е много добър вариант

# 201
  • Мнения: 147
А медицинска рехабилитация и ерготерапия има ли перспектива?

# 202
  • Мнения: 21
А медицинска рехабилитация и ерготерапия има ли перспектива?


Ще ти дам мое мнение за специалностите от медицинските колежи, с които се кандидатства с изпит по биология. Едни от най-желаните там са помощник-фармацевт (която е доста добре заплатена, с шанс за развитие) и медицински лаборант (която не е толкова добре платена в болниците, но в частните лаборатории си взимат хубави пари, но не знам как стоят нещата там). Рехабилитацията е специалност, която може да е и добре, и зле платена. Познавам хора, които получават хубави, но и лоши заплати, и това се дължи в зависимост от града и мястото на което работиш. Рентгенов лаборант е също интересна специалност, но за съжаление доста ниско платена. Медицинския козметик, лично аз не виждам почти никаква реализация с нея. Blush

# 203
  • Мнения: 25 641
Медицинския козметик, лично аз не виждам почти никаква реализация с нея. Blush

Защо? В козметичните центрове не работят ли предимно такива специалисти?
Аз поне, ако ще се оставя в ръцете на някого, бих предпочела да е завършил/а медицинска козметика, вместо едномесечен курс за квартална козметичка.

# 204
  • Мнения: 147
Медицинския козметик, лично аз не виждам почти никаква реализация с нея. Blush

Защо? В козметичните центрове не работят ли предимно такива специалисти?
Аз поне, ако ще се оставя в ръцете на някого, бих предпочела да е завършил/а медицинска козметика, вместо едномесечен курс за квартална козметичка.


Точно заради тези въпросни курсове няма перспектива в тази специалност, която се учи цели 3 години, а не 1 месец.

# 205
  • Мнения: 21
Медицинския козметик, лично аз не виждам почти никаква реализация с нея. Blush

Защо? В козметичните центрове не работят ли предимно такива специалисти?
Аз поне, ако ще се оставя в ръцете на някого, бих предпочела да е завършил/а медицинска козметика, вместо едномесечен курс за квартална козметичка.


Точно заради тези въпросни курсове няма перспектива в тази специалност, която се учи цели 3 години, а не 1 месец.

Разбирам ви, но в повечето центрове работят хора, които са завършили някакъв си тримесичен курс. Същото е и при фризьорите, няма смисъл да учиш в гимназиално училище за фризьорка, като можеш да си изкараш курс, също и с маникюристките. Затова аз лично не виждам реализация с тази специалност, освен в някоя дрогерия/козметичен магазин, където повече (според мен), ще наемат човек със специалността помощник-фармацевт.

# 206
  • Мнения: 147
След професионален бакалавър може ли да се учи магистър?

# 207
  • Мнения: 21
След професионален бакалавър може ли да се учи магистър?

За медицинската козметика - не.

За помощник-фармацевта - да, Фармацевтичен мениджмънт.

# 208
  • Мнения: 147
След професионален бакалавър може ли да се учи магистър?

За медицинската козметика - не.

За помощник-фармацевта - да, Фармацевтичен мениджмънт.

Благодаря!

# 209
  • Мнения: 927
Мисля че имаш право да запишеш магистратура във филиал Враца специалност  Здравословно и диетично хранене.

# 210
  • Мнения: 147
Може ли да се влезе само с оценка от ДЗИ за специалност мед. рехабилитация и ерготерапия.
Някой знае ли до кога за сроковете за подаване на документи в Софииския университет?

# 211
  • Мнения: 6 718
Може ли да се влезе само с оценка от ДЗИ за специалност мед. рехабилитация и ерготерапия.
Някой знае ли до кога за сроковете за подаване на документи в Софииския университет?

По избор:
Изпит с коефициент 3:
Биология
ИЛИ
Матура с коефициент 2,5:
Биология и здравно образование

# 212
  • Мнения: 147
Може ли да се влезе само с оценка от ДЗИ за специалност мед. рехабилитация и ерготерапия.
Някой знае ли до кога за сроковете за подаване на документи в Софииския университет?

По избор:
Изпит с коефициент 3:
Биология
ИЛИ
Матура с коефициент 2,5:
Биология и здравно образование

А за МУ София важи ли същото?

# 213
  • Мнения: 6 718
Може ли да се влезе само с оценка от ДЗИ за специалност мед. рехабилитация и ерготерапия.
Някой знае ли до кога за сроковете за подаване на документи в Софииския университет?

По избор:
Изпит с коефициент 3:
Биология
ИЛИ
Матура с коефициент 2,5:
Биология и здравно образование

А за МУ София важи ли същото?


Специалността се нарича по друг начин - “Рехабилитатор” и се изучава в Медицински колеж “Йорданка Филаретова”.
Кандидатства с устен изпит “Мотивация за осъществяване на здравни грижи на нуждаещите се”.

Устен изпит умножен по 2 + матура по БЕЛ + матура по биология (ако няма матура се взима оценката от дипломата) = максимален бал 24

Общи условия

Активация на акаунт