Каква специалност да избера

  • 42 883
  • 213
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 843
Точно това е: не мисли кое ще ти е трудно; тези специалности са направени за хора, не за извънземни; всичко е в границите на човешките възможности.

# 106
  • Мнения: 92
Притеснявам се,защото ако не успея да смогна и не дай си Боже изкарвам лоши оценки,освен,че самата аз няма да се чувствам добре,но и ще стана за смях и подигравки... и най-лошото е,че вече тотално не знам какво искам да уча,съвсем се обърках и стресирах,не знам дори как да разбера коя ми е силната страна..

# 107
  • Мнения: 2 843
Виж сега, всеки тук, включително и аз, може да ти изброи специалности с нисък праг на прием; такива, в които се влиза лесно, само с матура. Педагогиката във всичките ѝ разновидности е такава специалност. Предполагам, и медицинска сестра можеш лесно да станеш. В Българска филология вече също се влиза лесно. Но никоя от тези специалности не заслужава немотивирани студенти, търсещи леснотията. В педагогиката може и да се влиза без трудност, но после тези кадри ще обучават децата ни, а никой не иска лошо образование за детето си. Така че каквото и да избереш, трябва да подходиш сериозно и с увереност. Първо за себе си реши коя е твоята сфера (не по линията на най-малкото съпротивление, а по линия на потенциала, който имаш (надявам се) и можеш да развиеш), после се подготви психологически и учи здраво, без учене не става. След като завършиш, се подготви за постепенен път, никой не става шеф направо. Подготви се и за малко пари в началото. Аз, за да се усъвършенствам, съм работила и без пари, само на добра воля, но с кеф, заради уменията, които съм придобила.

# 108
  • BG
  • Мнения: 2 458
Притеснявам се,защото ако не успея да смогна и не дай си Боже изкарвам лоши оценки,освен,че самата аз няма да се чувствам добре,но и ще стана за смях и подигравки... и най-лошото е,че вече тотално не знам какво искам да уча,съвсем се обърках и стресирах,не знам дори как да разбера коя ми е силната страна..

След като литературата ти е най-силна, доколкото разбирам, и си се подготвяла най-добре по нея, си кандидатствай Българска филология и чиста работа. С нея можеш да бъдеш и ПР, и редактор, и други неща. Ако тепърва ще започваш с каквато и да е подготовка по друг предмет, забрави! Съсредоточи се върху матурата и изпита по БЕЛ, а за другата матура каквото решиш.

# 109
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Специално за педагогиката(или за някои разновидности) не съм много съгласна ,че се влиза много лесно.Във Великотърновския,за да влезеш ПНУП,беше в пъти по-висок бала от психология,теология ,икономика,история и български и т.н.При максимален бал 24,хора с под 20 влязоха двама или трима PeaceЗа сравнение-психология-влязоха с бал 17 и надолу.

# 110
  • BG
  • Мнения: 2 458

За сравнение-психология-влязоха с бал 17 и надолу.


Това кога? Миналата година в СУ психологията беше с най-висок бал.

# 111
  • София
  • Мнения: 12 374
Във Великотърновския може и да е така, но в Софийския едно от най-лесните неща е да влезеш педагогика. Имам приятелка завършила. Беше отвратена от ниското ниво там на преподаване, и от състудентките си, които били доста, ама доста посредствени.

Учихме заедно английска филология, тя казваше, че нивото е на светлинни години, а уж става дума за един и същ университет  Rolling Eyes

Бенисима, пурко88 говори за Великотърновския  Peace

# 112
  • Мнения: 25 715
Тук някой написа, че за 20-годишните било нормално да се неориентирани, да не знаят към коя сфера на реализация да се насочат.


Аз писах в този дух. И имах предвид точно деца, които излизат от елитни гимназии, в които съвестно са си учили уроците, наредили са шестиците и в един момент не могат да решат кое ги влече повече. Защото даже ограничението "не ми върви математиката/езиците" при тях липсва - всичко им върви, всичко ги влече - от пилот на самолет през прочут адвокат до биолог-естествоизпитател или археолог-откривател. А защо не и бъдещ откривател на лекарството, което ще излекува всички видове рак?
Някои са ориентирани от малки, други гонят мечти, които не са по силите им, трети се колебаят и реят по вятъра на модата, четвърти отиват да учат в града, където учи гаджето, без значение какво точно, пети не отиват да учат или се забиват в някоя глуха специалност в родния град, защото гаджето ревнува и не ги пуска...
Ето, затова твърдя, че трябва да има професионално ориентиране, извършвано от компетентни специалисти.
И без това няма никакво планиране, никаква държавна политика, никаква яснота какви специалисти ще са нужни след 5-10-20 години, даже и на смешковците, наричащи се "бизнес". "Бизнесът иска...". Той ако знаеше какво иска, нямаше да сме на това дередже и децата да са принудени да бягат навън.

# 113
  • София
  • Мнения: 12 374
И аз писах така, още на първа страница  Peace
Изхождам от собствен опит, както и на колеги с подобна ''съдба''. Нормално е да сме различни, и някои от нас на 20 изобщо да не са ориентирани какво точно искат.
Което не пречи после когато им се избистри ситуацията, да кандидатстват и да учат с кеф и хъс. 

# 114
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Цитат
. Беше отвратена от ниското ниво там на преподаване, и от състудентките си, които били доста, ама доста посредствени.

Учихме заедно английска филология, тя казваше, че нивото е на светлинни години, а уж става дума за един и същ университет  Rolling Eyes

Таис,за коя специалност и къде е ниското ниво на преподаване,че не разбрах Embarassed

Винаги съм мислела ,че най-добрите университети за педагогическите специалност са СУ И ВТУ

# 115
  • София
  • Мнения: 12 374
За Софийския, педагогиката, става дума  Peace

За ВТУ имам наблюдения и мнения само за нивото в англ. филология.
Не и за педагогиката. Може и наистина там нивото да е добро, всъщност дано. Значи поне там обучават качествени педагози.

# 116
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Сега пък авторката се загрижи,ако изкарвала ниски оценки в университета как щели да и се подиграват.
Само да и спомена, че бележкарството и стремежа да имаш 6 са приоми от училище в университета се вземат изпити и получават знания за работа. Там целта не е да излъжем преподавателя, че сме си научили урока и да имаме хубава бележка. След университета е работното място, а там вече се работи и се вземат пари не се пишат оценки в бележника. на работа оценката ти я пишат не за един урок, а дневно за по 20-30 урока и ако не отговориш на изискванията ти бият шута.

# 117
  • в рока
  • Мнения: 1 119
За английската  филологията нямам наблюдения във ВТУ.Иначе за филологията в СУ знам,че е на високо ниво.Педагогиката във ВТУ и тя е паднала като ниво,но не толкова много.И пак си зависи от студента-учи ли му се или не Peace

# 118
  • София
  • Мнения: 12 374
Да, нивото на англ. филология в СУ е много високо. Във ВТУ са малко по-ниско, но пак са ОК.
За педагогиката в СУ - навремето може и да са излизали качествени педагози, но последните десетина години там влиза всеки, който иска виШу за да си полежи на кълката още няколко годинки, а пък не са го приели никъде другаде. Е, има и изключения, но общото ниво е посредствено.

После се чудим що куца преподаването в училищата.
Ми, елементарно е - половината от по-старите учители са изкукали, а младите са масово неграмотни..даже по-страшно, не им дреме грам. И тук-таме някой наистина свестен, интелигентен учител, който работи с хъс, и пред който сваляш шапка защото те отнася с ентусиазма си.
Но са малко такива, за жалост.

# 119
  • Мнения: 92
А какво бихте казали за това твърдение,че в днешно време в България доста хора с образование работят мизерни работи,коренно различни от това,което са учили,като например учиш нещо хубаво като социология или филология,а пък после си търсиш работа по магазините и бензиностанциите,интересно ми е какво мислите,човек без висше може ли да живее добре в нашата държава,защото познавам няколко човека,на различни възрасти,само със средно и винаги с работа,та се зачудих относно тези неща.

Общи условия

Активация на акаунт