Каква специалност да избера

  • 42 926
  • 213
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 25 753
Проблемът е твой. Няма смисъл да изливаш беса си върху останалите.

ПП Що не наминеш към някой невролог? Съвсем загрижено те съветвам.  Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
Ще имаш много здраве с пращането на невролог! Не изпадай във форумска тъпота и клишета! Мога да го очаквам от някоя ограничена личност, но не го очаквах от теб!
Принципът на "всичкологията" си е много добър, защото дава широта на знанията. Просто трябва да бъдат направени по-добри програми, да се отсее материалът като количество и спефицика, да се напишат по-разбираеми учебници и учителите да са подготвени. Това е!

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Аз очаквам, че дете в 11 - 12 клас би трябвало поне малко да знае какво иска да прави (работи). А не само ще уча, за да не се налага да започна работа сега и ще уча най-лесното. Съдя по себе си. Аз знаех, че искам да съм ветеринарен лекар още в 6 - 7 клас и всичко останало, което направих не беше, за да ми е лесно или защото ветеринарните лекари вземат супер много пари, а защото бях избрала това. Естествено работата ми не съответства на детските ми мечти за д-р Дулитъл, но и до днес знам, че това беше образованието за мен и това е работата за мен.
Да опровергая един мит от темата. В България няма как да надградиш от медицинска сестра в лекар. Обяснявам защо.
Единственото обучение за медицински сестрие е редовно, държавно субсидиран прием (поне аз не знам да има частни такива университети и частно платено обучение за медицински сестри). Медицинските сестри завършват с бакалавърска степен.
Принципно от бакалавър можеш да станеш магистър, но не и от бакалавър медицинска сестра да станеш магистър лекар. Лекарите се дипломират, като магистри след 5.5 г. курс на обучение, там няма бакалавърска степен. Обучението е изцяло редовно (няма задочна форма) и държавно субсидирано (няма частни медицински университети).
Теоритично завършваш за медицинска сестра и после кандидатстваш и учиш за лекар и завършваш за лекар. Това не е възможно защото държавата не приема, че ще субсидира 2 образования на едно и също лици. Имаш право на едно редовно субсидирано образование през живота си, всички останали трябва да са задочни и/или платени.
Ако прекъснеш едното, за да запишеш друго може и да стане, но тогава защо изобщо си записвал първото, като така и така трябва да се напънеш да учиш, за да кандидатстваш за второто. Такива номера са не ридки и при хора, които са искали 1-2 г. да се правят, че учат за пред мама и тате да ги издържат, а после пак почват да учат ама друга спецялост и така още 4-5 г., абе ако можем да я изкараме на мамина издръжка до към 30, щото детето сега учи още, а после като стане "големия" висшист.

# 18
  • София
  • Мнения: 12 374
Андариел, освен многото удивителни, аз нищо смислено не видях в поста ти.
Прочете ли изобщо какво писах - от личен опит при това.

Преувеличаваш толкова много, че ме разсмя. Всичкологията за мен лично е остатък, дефект от комунистическото образование. Тъй като до осми клас съм учила малко в БГ училище, а имам и доста познати завършили и гимназия извън БГ, мога да кажа, че тук всичко се бута накуп.

Децата са като стадо, грам не се зачита кой на какво ниво е по даден предмет, какви интереси има. Всичко е един голям компот, двойкаджии и силни ученици непрекъснато са заедно, едните се цупят защото другите ги ''дърпат'' назад, другите пък се чувстват унизени и ги е срам от провал (и това е естествено), и съответно се крият в миша дупка и ученето съвсем им куца.

Квадратното мислене някой ден ще ни изяде главите. Не казвам, че в ''белите страни'' е рай. Напротив, и там има куцащи неща. Но тук имаме два основни проблема:

1. липса на финанси (страната ни е бедна), а без финанси качествено образование няма как да се получи.

2. липса на достатъчно можещи, кадърни кадри - и сред преподавателите, и особено сред тези, които изготвят учебните планове и пишат учебниците.
Ма не от типа кадри, които се чудят всяка втора година, да махат ли Вазов, и какъв комунист е бил Смирненски. Примерно.

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Парите тук нямат никакво значение, защото така или иначе се дават пари и сега за рИформи в образованието. Просто трябва, дето му викат, "политическа воля" - демек, хората, от които зависи, да поискат да направят нещата както трябва. Западняците сега започват да сърбата попарата на ранното профилиране на децата, но ние се движим с поне трийсет години назад и сега повтаряме като мантра това, което вече е отминало времето си в развитите държави. След трийсет години, да сме живи и здрави, ще си говорим пак. Хващам се на бас, че ще пеете друга песен.

Таис, достатъчно ясно съм го написала, но не мога да отговарям за това, че ти си фиксирала само препинателните знаци!

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
принципа да се учи широкообхватно до средното образование включително е много добър и то се доказа, когато елитни училища останаха имено гимназиите, а не техникумите, където се учи тясно обхватно - шивашки техникум не се учи биология, география, а се учи предимно шев. Е колко престижни шивашки техникуми има в нашата страна?
Глупав е принципа на кандидатстване с матури.
Аз кандидатствах с кандидатстудентски изпит по биология и по химия, за да стана лекар. Не приемам, че български език или математика ще определят интереса или старанието ми за медицина.
Трябва да има общо образование и изпитване за общо образование и ниво след завършване на средно образование, но кандидатстването за висше образование е друга работа. Кандидатстудентските работи трябва да се проверяват от университетски преподаватели, а не от учители. Трябва да са оценени от тези, които ще те обучават после, те трябва да преценят дали имаш потенциал за висше образование в определена сфера. Учителите до приема и изхода от училище. Професорите прием и държавни изпити в университет. Ама и там, като се намеси корупцията и става страшно, както с всичко.

# 21
  • Мнения: 25 753
Да опровергая един мит от темата. В България няма как да надградиш от медицинска сестра в лекар.

Нужно ли е да приемаш толкова буквално думите ми?
Има немалко случаи, в които някой завършва за сестра/фелдшер, после записва и изкарва медицина.
О, ужас, познавам даже хора, които са почнали работа като санитари, а после са записали и завършили медицина. Стига да иска, човек всичко може да надгради, най-вече себе си.  Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
Че то, нещата са си съвсем буквални! Ако искаш да станеш лекар, си кандидатстваш на общо основание и влизаш, и започваш от първи курс, първи семестър с анатомия и цитология, физика, химия и пр. Няма значение, че си бакалавър по Медицински грижи (медицинска сестра) - нищо не ти се зачита, нито можеш да пропуснеш четири семестъра. Това е положението, не виждам какво има да се шикалкави.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Санитар да запише и завърши медицина е възможно, защото санитара няма висше образование, съответно може да запиши и завърши всичко и ядрен енергетик може да стане.
Не приемам буквално думите ти, но не желая и други да ги приемат буквално и да градят пясъчни кули от мечти, които накрая ще се сринат не поради некадърност, а поради не информираност на проектанта. Човек и с най-добнри амбции и знания няма как да го направи, защото към момента нещата законово са подредени така. Относно фелшерите (сега 2000-2010 дори няма такава специалност) и сестрите станали лекари това беше по времето, когато първото им образование беше средно или полу-висше и можеха после да учат друго висше. Сестрите в България бяха среднисти (в Сърбия още са имам познат, който е мед. сестра), после бяха с полу висше образование (в Хасково и Сливен учеха в полу висши институти), бяха висшисти с квалификация - специалист, сега вече са бакалаври. Ако една сестра или фелшер е завършила преди 20 г. може и да кандидатства и да стане лекар днес, но, ако е завършила след 2004 - 2006 няма как да стане, освен да кандидатства и да учи медицина платено в чужбина, за това вече си трябват доста финансови възможности.
Надграждането на знания и умения за жалост не могат да направят никого лекар и дори ветеринарен лекар, защото в България тези професии могат да се упражняват само от хора с диплома с тази професионална квалификация издадена в България, в страни, с които имаме споразумения за кадри или съответно хора преминали приравнителни изпити за признаване на чуждестранни дипломи. Това са си закони просто.
Съжалявам, за дългото обяснение, но може би авторката все пак се интерсува от медицинското образование.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Андриел не можеш.
Просто няма как. Две висши на държавна издръжка.
Няма да ти позволят.
А алтернативи точно за тези образования няма.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
точно това и аз написах - бакалавърското за медицинска сестра е едно, но ако сестрата иска да стане лекар, трябва да си кандидатства и учи наравно с тези, които не са помирисвали анатомия.

# 26
  • Мнения: X
С риск да ме оплюете, аз смятам, че българската образователна система съвсем не е толкова зле.  Peace  Завърших гимназия през 2004, освен трите чужди езика, които научих на достатъчно добро ниво за да мога да уча в чужбина, придобих и добри познания, съответно и оценки, по съвсем разнородни предмети. И аз не знаех какво точно искам (по- точно знаех какво искам, но тогава не приемаха жени за пилоти на изтребители  Laughing ) и реших, че ще си налягам парцалите по всичко- именно защото не знаех какво ще ми потрябва вбъдеще ( и защото съм учителско дете  Mr. Green ) Измежду всички специалности, които си представях, че " ме влекат" и които можех да запиша, сега отново избирам да уча за машинен инженер- конкретно за самолетни двигатели. И не защото "Икономика на източноазиатските страни" с китайски език няма изгледи за добра реализация  Laughing Просто именно мечтата ми да се занимавам с авиация не ми "позволява" да уча и работя нещо друго с такова желание и хъс, и ... всичко. И знам, че именно заради това ще стана добра в специалността си и ще си намеря работа, въпреки, че ще бъда доста по- ограничена в избора си.
Та, мисълта ми е- намери си призванието. Когато правиш нещо с желание резултатите са винаги по- добри отколкото просто да го правиш за пари. А когато резултатите са по- добри и заплащането е такова.  Hug Успех каквото и да избереш!

# 27
  • Мнения: 25 753
Единият вариант вече си го споменала - образование в чужбина.
Друг вариант е частен колеж (у нас) + държавен университет у нас или частен в чужбина.
Мисля, че говорим за принципни неща, без да изпадаме в подробности за финансовото състояние на хората.
Макар че и за чужбина има не толкова скъпи варианти, въпрос на проучване е. У нас със сигурност е скъпо да се учи хуманна медицина днес (пак относително - зависи за кого и с какво се сравнява).

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Ще се повторя, като пак обясня.
Дори и да си кандидатства и да учи наравно. Няма да и позволят да си кандидатства и да учи на равно. За държавата нещата стоят така: За Пенка ние платихме веднъж да учи 4 години, съответно няма да платим за Пенка още веднъж 5 години. Не може два пъти да учи Пенка държавно. Сестринството и медицината, обаче не държавен вариянт нямат, за това Пенка трябва да внимава какво избира още днес.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Няма частни медицински колежи и университети унас. Причините са обективни. Да се изгради база за медицинско образование е повече от скъпо. Ето защо частните колежи и университети залагат, на това, за което в бази не се инвестира - икономика, юридически специалности, наука, философия, изкуства понякога.

Общи условия

Активация на акаунт