Близо 70% от висшистите не работят по специалността си

Младежката безработица в България се е увеличила двойно през последните две години. За 2011 г. тя е 26%

Най-голям риск да останат трайно безработни са младите хора, които нямат завършена специалност или са без образование
Най-голям риск да останат трайно безработни са младите хора, които нямат завършена специалност или са без образование
Най-голям риск да останат трайно безработни са младите хора, които нямат завършена специалност или са без образование    ©  Асен Тонев
Най-голям риск да останат трайно безработни са младите хора, които нямат завършена специалност или са без образование    ©  Асен Тонев
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Близо 40% от студентите в България са безработни, а общо 70% от завършилите висше образование не работят по специалността си. Това заяви зам.-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев на седмото заседание на Съвета за обществени консултации към Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове. То беше на тема "Младежката перспектива за растеж на българския бизнес в Европа".

Младежката безработица в България се е увеличила двойно през последните две години. За 2011 г. тя е стигнала 26%, но в сравнение с останалите европейски държави България е в средата на тази негативна класация. Миналата година безработицата при младите хора в Европа е била 21.4% според данните на Евростат. Най-висока е в Испания - почти 46.4%, след това се нареждат Словения (33.6%) и Литва (32.9%). Най-ниска е в Холандия (7.6%) и Германия (8.5%).

Който не учи няма да сполучи

В Националната програма за реформи 2020 е записано, че младежката безработица в България трябва да намалее до 7% през 2020 г. С най-голям риск да останат трайно безработни са младите хора, които нямат завършена специалност или са без образование. Участниците в заседанието припомниха, че преди години в България безработните младежи между 15 и 24 години бяха основно от малцинствените групи и такива, които нямат завършено средно образование. Сега обаче се увеличава броят на младите хора с добро образование, които не работят. И една значителна част от тях решават да емигрират, за да си намерят работа. През последните години в България освен това се наблюдава много притеснителна тенденция - наличие на т.нар. потомствена безработица. Това са млади хора, които нямат работа, но и родителите им са безработни.

Да помогнем на младите

Една от мерките на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) за намаляване на младежката безработица е Националната инициатива "Работа за младите хора в България", която беше одобрена миналата седмица от Министерски съвет. Тя ще се реализира през периода 2012-2013 г. и е насочена основно към безработни или неактивни млади хора до 29 години.

Инициативата "Работа за младите хора в България" ще бъде финансирана с пари от държавния бюджет. Тя включва 3 основни стъпки - информиране на младите, регистриране в бюрата по труда, консултиране и насочване към обучение или заетост. Очакванията са чрез тази инициатива безработицата сред младежите да намалее до 23% за тази и следващата година, а равнището на неактивност на младежите да се понижи до 19% (дял на младежите в групата 15-24 г., които не учат и не работят).

Друга стъпка за намаляването на безработицата сред младите хора е сключване на национално споразумение "Първа работа" между правителството, работодателските и синдикалните организации. Целта е да се създаде по-бърз преход от училище към първата работа. Това на практика е стъпка към създаването на цяла система за стажуване, обясни бившият зам.-министър на труда и социалната политика и настоящ съветник на президента Диана Костадинова.

Разминаване

Представителите на бизнес организациите са категорични, че в България продължава да се задълбочава тенденцията за несъответствие между образованието и потребностите на бизнеса. Според Българската стопанска камара 50% от заетите българи работят нещо, което не отговаря на професионалната им квалификация. На други 24% пък им липсват умения, които заеманата им длъжност изисква. Затова работещите трябва да се учат през целия си живот, а компаниите трябва да инвестират, за да повишават квалификацията на служителите си. Повечето фирми обаче не разполагат с модели за оценка на уменията на служителите си, обясни Камен Колев.

Според участниците на заседанието глобалната среда е изключително динамична, новите технологии се развиват много бързо, което налага и появата на нови професии - свързани с енергийната ефективност, електромобилите и др. Освен това за традиционните професии също ще се изисква все по-висока квалификация. Прогнозите на Европейската комисия са, че до 2020 г. за 35% от всички работни места ще се изисква висока квалификация.

Директна връзка

Всички участници в дискусията се обединиха около тезата, че заетостта може да се увеличи само чрез икономически ръст. Очакваният икономически ръст за България тази година е под 2% (1.4% са прогнозите на финансовото министерство), което е крайно незадоволително, каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Той уточни, че за да се увеличи заетостта, а и българите да почувстват икономическото оживление, растежът трябва да е около 5%.

39 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    salamander avatar :-|
    salamander
    • - 46
    • + 38

    Ами, с извинение, като специализират разни Балканистики, Османистики, Скандинавистики и други хуманитарни и артистични специаности или медии, реклама, дето са се задръстили от ненужни специалисти, или архитекти и инженери, при все че браншът е в криза ... какво очакват ?! Едва ли има безработни лекари или учители.

    Нередност?
  • 2
    alex052 avatar :-|
    alex052
    • - 12
    • + 46

    Нормално.Студентите като цяло са наясно,че учат за безработни/в описаните в предният пост специалности,като списъка е значително по внушителен/,просто искат 5-6 годинки живот още на гърба на мама и тате.В останалите случай ...............купона тече с пълна сила,знания никакви не се трупат,изпити се вземат с преписване.......какво да се случи различно от това..Всъщност личното ми мнение е ,че останалите 30 % са съвестните млади хора който са наясно за какво са в университета.Жалка картинка.........

    Нередност?
  • 3
    led_zep.23 avatar :-|
    Lady Zeppelin
    • - 2
    • + 47

    "Близо 40% от студентите в България са безработни"
    Какъв е смисълит на това изречение?
    А, по темата. според мен това е голям проблем. Би трябвало да има някакво равновесие между образованието и бизнеса. Все пак от 5-6те години висше ,зависи целият трудов живот (удовлетворение, заплата...) на един човек. А в по-общ план - и на държавата като цяло. Какъв е смисълът държавата и родителите да харчат пари за образование, което после няма да служи за нищо?

    Нередност?
  • 4
    bta avatar :-|
    bta
    • - 13
    • + 20

    а те едни студенти пияници

    Нередност?
  • 5
    sdf456 avatar :-P
    sdf456
    • - 6
    • + 31

    После защо емигрирали. :)

    Нередност?
  • 6
    nikstambo avatar :-(
    nks050
    • - 1
    • + 57

    "Всички участници в дискусията се обединиха около тезата, че заетостта може да се увеличи само чрез икономически ръст."

    Аз пък се обединих около тезата, че само от празни приказки полза няма

    Нередност?
  • 7
    raimond avatar :-?
    Meister Eckhart
    • - 17
    • + 32


    Единствената причина "близо 70% от висшистите да не работят по специалността си" са работодателите.

    Нередност?
  • 8
    raimond avatar :-@
    Meister Eckhart
    • - 8
    • + 31

    До коментар [#2] от "Николай Александров":

    ако си завършил, на пример маркетинг и имаш огромно желание да работиш по специалността и си търсиш работа в тази сфера една година и не намериш,а същевременно си гладен, почваш някаква каква да е, оставаш няколко години на каква да е работа и край.Забравяш за винаги да работиш по специалността.
    Има и един друг,също много голям проблем,че университетите най-нагло лъжат студентите с различни магистърски програма и т ебедните убедени че в по-високото образование има смисъл се записват изкарват една,че някои по-балъци и по 2-3 магистратури, само и единствено с мисълта ,че потози начин ще научат нещо и ще си намерят работа ,но действителността е съвсем друга,а именно близо 70% от висшистите не работят по специалността си".

    Нередност?
  • 9
    bajtan avatar :-|
    dark'star
    • - 3
    • + 55

    "Бизнеса" няма идея каво да прави , ако не е на държавна хранилка. Реални резултати не се изискват, конкуренцията се ликвидира или с апаратни хватки, или с проверки, или с полиция. Не се изискват специалисти, а връзки. Тъпунгерите не им стига пипе за нищо по-технологично от кафе машина. Основния бизнес принцип е: Може да сме непособни, ама ще съоим отгоре да тежим. Интервютата за работа са идиотски, изискванията драконовски, човека намерен, а целта - да се изпъдят останалите кандидати с възможно повече унижения. Нищо не се прави, за това има безработни специалисти. Не ги жалете специалистите. Който може много, той може и малко. Един телевизор да ремонтира, бойлерче, котлонче, преинсталация - щом е решил да остане в България, ще оцелее. Бизнеса в реална среда - едва ли ще оцелее!?

    Нередност?
  • 10
    edin131 avatar :-|
    Nikoi
    • - 6
    • + 38

    пълно безхаберие във висшето обр, поне 30000 учат право ,точно с какво право смятят да се занимават тези млади хора ,точно къде ще намерят работа ,като адвокати ли ,че повечето от тях не могат да си платят таксата за адвокатската колегия ,която е 2200 год ,къщото е положението и със завършващите инженери ,икономисти и лекари ,абсолютно нищо общо с нуждите на държавата ,произвеждат се ек.дни кадри ,които се финансират с нашите данъци и са се нароили десетки университети ,където са се събрали все наши хора ,за да усвояват едни пари ,просто пълно безхаберие и на държавата и на обществото

    Нередност?
Нов коментар