Стереотипите за комунистическите страни преди падането на Берлинската стена.

  • 15 648
  • 182
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 2 980
Наистина ли тези от вас, които са родени преди 80те, не си спомнят празните магазини? Аз прекрасно си спомням нашия квартален "супер": дъъъълги шперплатови рафтове с бели кантове, по цялата дължина на магазина, праз-ни. Имаше щанд за месо, на който се продаваха кренвирши, сланина и "кучешка радост". Имаше и каси с хляб - бял и "Добруджа" в единия край на "супера" и един щанд за захарни изделия в другия край, до касите, където продаваха млечен шоколад "Кума Лиса", байкалчета, бонбонки виолетки, локум и кутии шоколадови бонбони "Черноморец" (аз съм от Бургас, местната шоколадова фабрика това произвеждаше). И в целия дълъг-предълъг магазин извън тези три щанда, на тези безкрайни рафтове, имаше купчинки стока тук-таме: прясно мляко в пликове, плодови пресни млека в малки пликчета ("Ягода" май), лимонада, брашно и тоалетна хартия. И това беше. Верото беше кът по едно време си спомням. Шампоани имаше два или три вида, аз се къпех с бебешки "Па-па" докъм гимназията (89та бях подготве). Имах съученичка, на която майка ѝ работеше в местния универсален магазин и девойката беше любимка на всички учители, защото им казваше кога са донесли чорапогащи. И то едни чорапогащи.... Ма нямаше.

Виж, София беше един съвсем друг свят. Ходихме няколко пъти на екскурзии от училище - ей този ЦУМ, като извънземен беше. Там за първи път ядох пушено филе и купешка луканка (тези неща обикновено всички си ги правеха вкъщи, луканките висваха по терасите от есента - и цяла зима). И сладкарници имаше, в които се продаваха други торти, не двата единствени типа, които се продаваха в цял Бургас, с шоколадовата глазура и маслена розичка отгоре, или с "орехова" глазура и едни пандишпанени парчета като ветрило върху нея. Вие имахте "Парфе" и "Гараш" и какво ли още не. Че и сладоледът ви беше сладолед, начи....  Laughing

# 136
  • Мнения: 2 093
при социазлизма цените бяха поддьржани изкуствено. Не случайно пенсионния фонд е бил откраднат и една от причините да падне режима е икономическа. Погледни Куба като пример как една подобна система сьщувува и после ми обеснявай колко щастливо си живеят хората.

# 137
  • Мнения: 916
Аз ли криво го написах, ти ли криво ме разбра  Joy Отказвам се, Линден, не мож се разберем и комунистите са виновни за това  Joy

# 138
  • Мнения: 4 300

сьс сигурност е било по-добре преди 9-ти. Ако прочетеш историята, един от най-динамичните периоди е бил между освобожедението и 44г. Вземи София, от едно село с кални пьтища е превьрната в модерен европейски град, а след 44 год. се появяват партииния дом и квартали като Младост.Разгледай снимки на сайта на http://stara-sofia.com/. Дори на снимкте хората изглеждат много по-различни от типичните за соц. времена снимки.

и да добавя, Гьрция е цьфнала защото имаше огромен дьржавен сектор и гьрците за години взимаха 13 и 14 заплата. Това не ти ли звучи като на комунизьм.

Toва е една заблуда, която заедно със 'злокобния' план Ран Ът се набива в главите на хората, често и от самите тях. Аз съм учила икономическа история, макар че то не е нужно всъщност да си учил кой знае колко много, за да знаеш, че този невероятен прогрес  между в началото на 20 век може да се определи като невероятен само в локален план и то защото започва от кота нула. Иначе в икономическо отношение сме били не просто назад, а много назад. И дори и тогава развитието ни като стопанство е копирано от немския модел ( чрез законодателството), а не от свободния и напредничав англо-американски ( не че смятам, е това би променило нещо, но кой знае).
С което в никакъв случай не отричам абсолютната безсмислица на комунистическия икономически модел ( на който пък Шамс е права, построеното от доброволци, не мога да се сетя точната дума, трудно може да бъде постигнато за толкова кратък срок чрез пазарни механизми).
Мантрата за мързеливите гърци, на които ей така им падат едни пари също е политическа чесалка за езици и за управляване на електората, защото в същия съюз има и държави не само с 13 и 14, ами и с 15та заплата, които са с рейтинг ААА. Та не е точно в охолния бюджетен живот проблемът, ама хич. Едно нещо като го няма ( работеща икономика, генериране на стойност, млади хора, които да работят и да издържат тези, които не могат да се издържат сами) е все едно да имаш пробита чаша, дали в нея ще има 12 или 14 дупки е горе долу все тая.

Последна редакция: пт, 02 авг 2013, 08:11 от Рокси

# 139
  • usa
  • Мнения: 2 113
още малко ще кажете че и народния сьд 44г е бил фантазия

Много хора са пострадали и ми звучи доста игнориращо, когато някой напише че не е чувал за такива неща и колко хубаво се е живяло. Може само да се радвате че семействата ви не са били преследвани. Написани са доста книги на тази тема, има и документи, историята не трябва да се забравя или преиначава.
Нещата може сега да не са добри, но е факт че те са директен резултат от соц системата.

а ти чувала ли си, че е имало и хора и техни семейства, които са били преследвани и са пострадали заради възгледите си и преди `44? не е песен социализъма, ама айде да не превъзнасяме и ситуацията преди него. особено пък в бг.

# 140
  • Мнения: 54 474
Какво си спомням от социализма ли? Празни магазини. Няма да забравя, когато роднина ми даде парички и аз с голям ентусиазъм отидох да си купя нещо сладко, напр. родопче. Моето детско разочарование беше ОГРОМНО, когато в магазина, освен домашни потреби, имаше единствено хляб. Е, накрая си купих хляб.

Моята майка не е българка и по този повод имахме право да излизаме в чужбина. Купиха ми едно плисе - светло синьо за детската градина. Голяма радост беше. Е, върнаха ме да се преоблека, защото не е тъмно синьо.

Сега се сещам и когато у дома се говореше редовно за политика, икономика и т.н., а баща ми и баба ми винаги се обръщаха към нас с думите "и не го споделяй с никого, защото ще ни вкарат в затвора". Имахме и една съседка, членка на партията. И нея си спомням как идваше у нас да слухти  Laughing

Хем, не съм толкова стара, обаче тези неща са ми се запечатали в главата, та се изненадвам, че при някои от вас е било нещо различно.

Buzzz , това къде се случва ? Rolling Eyes

Имам чувството , че съм живяла в друга държава ? Crazy Crazy
Сладки неща , от рода на родопчета , имаше дори в училищната лавка , не само по магазините .

Само да уточня , че моите родители не са били партийни членове , но това не им е пречило да имат добра работа , баща ми беше зам.директор на училище , майка ми - учителка , за затвор не съм чувала да се споменава у нас , въпреки , че се слушаше ВВС . Wink

По повод на образованието .
Скоро си мислех , че бабите ми са влагали доста пари за да образоват моите родители , всичко се е плащало . Ниви не са продавали , но доста е струвала издръжката и обучението в големия град .

Моите родители изобщо не са почувствали , че имат студент . Аз си учех в същия град , получавах стипендия за успех и се справях с тези пари , без да ги притеснявам финансово .

Сега обаче , за моята дъщеря , ще ми трябват доста финанси , за да я изуча .
Никъде в БГ няма безплатно образование ( висше ) .
Да не говорим , че още от основното се дават луди пари за уроци , за да върви нормално всичко . ooooh!

# 141
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
София е била красива столица, но за съжаление центъра става жертва на бомбандировките (включително и нашата кооперация. Баба ми от ужас не е можела 40 дена да говори; загубват абсолютно всичко) и политиката на архитектите не е била, като тази във Варшава, примерно, ами айде нови ала руски грозотии. Кварталите са също плод на тази политика.

Историята преди 9-ти може също да не е розова, но тогава преследваните / убитите са хора, които са се занимавали с дейност срещу правителството. След 9-ти са убити и репресирани напълно невинни хора. Лично за мен, разлика има.

# 142
  • Мнения: 7 171
София е била красива столица, но за съжаление центъра става жертва на бомбандировките (включително и нашата кооперация. Баба ми от ужас не е можела 40 дена да говори; загубват абсолютно всичко) и политиката на архитектите не е била, като тази във Варшава, примерно, ами айде нови ала руски грозотии. Кварталите са също плод на тази политика.

Историята преди 9-ти може също да не е розова, но тогава преследваните / убитите са хора, които са се занимавали с дейност срещу правителството. След 9-ти са убити и репресирани напълно невинни хора. Лично за мен, разлика има.

Калинка, съчувствам, но не мога да коментирам твоето последно мнение, защото не съм била там. Правителството, все пак, е било про-фашистко, нали така? Във Франция също е имало съпротива. И там са убивали. В България е имало и убити деца, поне доколкото съм чувала.

Ти самата каза, че формирането на мнение, дори по исторически въпроси, е плод на влиянието на семейството. При вас е имало много горчилка и явно огорчението не е изживяно. Аз не съм имала твоите терзания, но и аз съм плод на системата. За добро (обясних по-горе какво е било доброто за мен), но и за лошо. Живеем си с миналото, не можем да избягаме от него, но аз съм действен и позитивен човек. Използвам опита от моето минало, позитивен и негативен, да формирам децата си.

# 143
  • Мнения: 351
Buzzz , това къде се случва ? Rolling Eyes

В Габрово. В нашия супер имаше също родопчета, бонбони Виолетки, но явно не е било постоянно, защото случаят, който разказах е реален.
Дори в една Македония, част от Югославия по онова време беше по-добре. Магазините там бяха снабдени с всичко. Е, не мога да твърдя, че е имало всичко, но поне детската ми глава помни пълните магазини и шоколадчетата, които ми купуваха оттам.

# 144
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Не знам дали убийство и терор могат да бъдат изживяни. Съмнявам се. Същото казвам и за терор, който преживяхме през 2000- 2002 година. Тогава, обаче, от държавна сигурност хора подкрепени от хора "демократи". Живеешгодини след това и мислиш, че е зад гърба ти, докато нещо не се случи, което да отключи травмата. Гадно!

Не съм казала, че всичко е било лошо. Напротив! Само дето на мен ми е трудно да определя дали наличието на безброй фабрики, примерно, е било положително или отрицателно.

# 145
  • Мнения: 351
Еми тези безброй фабрики не са били рентабилни. Единственото хубаво нещо е, че всички са имали осигурена работа. Баща ми като е завършвал, дори е имал право да избира между 3 града.
Много често като малка ходих в работата на родителите ми. В стаята на майка ми бяха около 15 жени счетоводителки, всяка водеше по една сметка. По цял ден бяха на лаф, защото нямаха работа.
При баща ми не беше по-различно. Един работи, останалите 10 инженери се чудят какво да правят.

# 146
  • Мнения: 7 171
Не знам дали убийство и терор могат да бъдат изживяни. Съмнявам се. Същото казвам и за терор, който преживяхме през 2000- 2002 година. Тогава, обаче, от държавна сигурност хора подкрепени от хора "демократи". Живеешгодини след това и мислиш, че е зад гърба ти, докато нещо не се случи, което да отключи травмата. Гадно!

Не съм казала, че всичко е било лошо. Напротив! Само дето на мен ми е трудно да определя дали наличието на безброй фабрики, примерно, е било положително или отрицателно.

Kalinka, off topic
Скрит текст:
Съвсем сериозно, при това положение човек има нужда от специалист, който да му помогне да преодолее травмата. Моята травма е от друг характер (загубих майка си), отне ми доста време да преодолея ината си (или не знам кое) и да се обърна към специалист. Има смисъл, повярвай ми. Травмата си е травма, но не е нужно да я преживяваш отново и отново. 


Аз за фабриките по принцип нямам мнение, защото в семейството ми никкой не е работил във фабрика.  Имам обаче мнение за една единствена фабрика, в един малък град, която бе източник на прехрана на огромния процент от населението в този малък град. Когато я фалираха, фалираха и градчето. 

# 147
  • Мнения: 2 093
може би преди 9-ти живота не е бил добьр за всички, но поне нещата са поемали естествения си курс и ако социализма не се беше случил, България можеше да е сьвсем друга дьржава. В крайна сметка какво се случва, "пролетариата" слиза от планината, унищожава  интелигентните и мислище хора, сьздава система на страх. Фабриките се построени и България се превьща в страна на работническата класа.Чудо като Кремиковци замърсяваше София за години. Някой беше споменал за дядо си, който е имал сладкарница и е била отнета.  Това се случва с почти всеки и каквото и да кажете една планирана икономика, при която няма никаква частна собственост не може да донесе прогрес. За това и социализма падна, защото подобна система не може да просъществува икономически.
нещо което сьм чела и ми е направило впечатление, на времето хората са отивали да учат в чужбина и са се връщали в България за да приложат научения опит. Дядото на сьпруга ми е учил архитектура в Германия и се заврьща с жена немкиня. След 9-ти хората са мислили само как да избягат и този модел продължава до днес.

# 148
  • Мнения: 7 171
може би преди 9-ти живота не е бил добьр за всички, но поне нещата са поемали естествения си курс и ако социализма не се беше случил, България можеше да е сьвсем друга дьржава. В крайна сметка какво се случва, "пролетариата" слиза от планината, унищожава  интелигентните и мислище хора, сьздава система на страх. Фабриките се построени и България се превьща в страна на работническата класа.Чудо като Кремиковци замърсяваше София за години. Някой беше споменал за дядо си, който е имал сладкарница и е била отнета.  Това се случва с почти всеки и каквото и да кажете една планирана икономика, при която няма никаква частна собственост не може да донесе прогрес. За това и социализма падна, защото подобна система не може да просъществува икономически.
нещо което сьм чела и ми е направило впечатление, на времето хората са отивали да учат в чужбина и са се връщали в България за да приложат научения опит. Дядото на сьпруга ми е учил архитектура в Германия и се заврьща с жена немкиня. След 9-ти хората са мислили само как да избягат и този модел продължава до днес.

Тя темата откъде тръгна и докъде стигна, но....
Не бива да се симплифицират нещата. Такава е била обстановката, това се е случило. Историята е история. Събития, довели до други събития, за добро или за лошо. Никой тук, не мисля, се опитва да каже, че социлизЪма като обществен строй/организация, каквото е там, е бил добър от икономическа, политическа и много други гледни точки. Ако е бил толкова проспериращ, нямаше  да "падне".

Аз лично се опитвам да обясня какво съм извлякла като позитиви или какво обективно е било позитивното в моето минало, от времето на социализма, защото имаше И позитивни неща.

И още нещо, социал-демокрацията Е просперираща система. Погледнете скандинавските страни. Винаги са сред първите по жизнен стандарт, въпреки ужасния си климат.

# 149
  • Мнения: 5 462
може би преди 9-ти живота не е бил добьр за всички, но поне нещата са поемали естествения си курс и ако социализма не се беше случил, България можеше да е сьвсем друга дьржава. В крайна сметка какво се случва, "пролетариата" слиза от планината, унищожава  интелигентните и мислище хора, сьздава система на страх. Фабриките се построени и България се превьща в страна на работническата класа.Чудо като Кремиковци замърсяваше София за години. Някой беше споменал за дядо си, който е имал сладкарница и е била отнета.  Това се случва с почти всеки и каквото и да кажете една планирана икономика, при която няма никаква частна собственост не може да донесе прогрес. За това и социализма падна, защото подобна система не може да просъществува икономически.
нещо което сьм чела и ми е направило впечатление, на времето хората са отивали да учат в чужбина и са се връщали в България за да приложат научения опит. Дядото на сьпруга ми е учил архитектура в Германия и се заврьща с жена немкиня. След 9-ти хората са мислили само как да избягат и този модел продължава до днес.
Напълно съгласна с написаното . Peace

Общи условия

Активация на акаунт