Отговори
# 30
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Едното ми дете има необходимост само от музика и от нищо друго... Пардон и от танци, те пак са свързани с музиката.
Друго не го вълнува особено... Ма нищо, да не говоря, че откак проговори, направо пропя и никакви дет. играчки не му харесваха. А пък "мъжки" - съвсем.
Никой не го кара и насилва. Той с музика или чрез нея се успокоява и намира смисъла на съществуванието си.

Другото ми дете също изпитваше нужда от музика и свирене, но някак още от самото начало не беше така ентусиазирана като брат си. Сега е по-скоро меломан (метълски) и за собствен кеф придрънква на китара и пиано.

Какво им дава и какво им отнема музиката е още рано да се каже. Без труд, постоянство и упорство нищо не се получава. Факт.

# 31
  • Мнения: 9 990
За деца, които не са музикални-напълно загубено време е час упражнения по солфеж и час по пиано. Също толкова важно е и физическото развитие. Ако заради невъобразима важност добавим и час задължителен спорт и час задължително четене на определен вид литература.... ooooh! Въобще не говорим да не знаят какво е китара и какъв звук издава, преигравата ужасно много. Дадох ви пример с Моцарт напред-детето ми е музикален инвалид, пее фалшиво, не хваща такт. Да си музикален, да имаш слух  е вродено и може да се развие и шлифова, но не и научи. Но за Моцарт може да прочете и да научи, както и да чуе и да има представа от творчетсвото му. Това, че не упражнява пицикато по два часа на цигулка, не означава, че няма да знае какво е цигулка, какво е оркестър, как звучи тази или онази творба. Много бъркате нещата.
ПП. Тук има хора, които знаят-за да те приемат в един хор се явяваш на прослушване. Ако покажеш данни-те взимат.След това учиш и ако пак покажеш данни-чак тогава концертираш. По правило това са и хората, които имат Потребност-даденост им е, така са се родили.

# 32
  • Мнения: 3 164
Ами моят син сме го записали на китара точно за удоволствие, не смятам, че доброто настроение на детето ми струва 20лв Thinking.Нямам амбиции да го правя музикант, но ако той реши -няма лошо.Стига да има търпение и талант Peace
Нима всички деца, които тренират нещо, задължително стават профисионални спортисти?Не мисля.Е, тогава маса родители хвърлят пари на мятъра, според една тук потребителка Whistling
А като времетраене при нас е 30мин. 1 път седмично.Преподавателя каза, че децата бързо се изморяват и губят интерес, и не се препоръчва повече.Ще минем на вариант 45мин след година.

# 33
  • Мнения: 411
Големия ми син е 9 клас и продължава с китарата само лятната ваканция.Свири за удоволствие.Почна в четвърти клас.
Средния ми син е първокласник и му казах да си избере инструмент .Каза пиано.Още септември купихме дигитално пиано.Ходи на уроци два пъти седмично.Харесва му.Упражнява се вкъщи.
Не знам кой беше решил,че 400лв струвало на месец.За пиано дадох 1300лв. и по 6лв за 40мин. час-само той.Два пъти седмично-48лв.Това е.
Въпрос на гледна точка е дали ще си пращате децата да изучават инструмент.Ползи има много и са изброени по горе.Ще добавя само още една- контакт с хора на изкувството,хора различни от нас с  баща му,от което детето само може да се обогати.

# 34
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Осъзнават ли днешните родители колко е важно за интелектуалното и духовно развитите на техните деца, да изучават някакъв муз. инструмент?  -
Те много неща са важни, не само изучаването на някакъв муз. инструмент, аз одобрявам спорта, горещо подкрепям танцуването


Вярно ли е, че децата, занимаващи се с музика са по-чувствителни, по-креативни и по-подготвени за всяка една друга професия?
Не смятам, това кой го казва?

Какво е отношението ви като родители към предмета МУЗИКА в училище и мислите ли, че трябва да се изучава само до 8 клас?
Одобрявам воденето на ученици на симфонични концерти и оперни спектакли.
Аз не мога да ги заведа, но като е задължително от училище, юе добият представа и обща култура.


Какво е отношението ви към българския фолклор и как го поднасяте на децата си? Бързате да смените радиостанцията като чуете народна песен или обяснявате, че бълг. фолклор е уникален и цял свят се възхищава на него?
Обичам народните хорА, децата също танцуват някои от тях.
Смятам, че трябва да могат на едно право хоро поне да се хванат.
Но да слушам фолклор по радиото - не. Защо е така, не знам.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 300
Ами моят син сме го записали на китара точно за удоволствие, не смятам, че доброто настроение на детето ми струва 20лв Thinking.Нямам амбиции да го правя музикант, но ако той реши -няма лошо.Стига да има търпение и талант Peace

Писах и по-напред. Ако детето ходи в читалище, където цените са в разумни граници, ами нека ходи колкото иска, а вкъщи няма никакво значение свири ли или не. Ако обаче се налага да плащаш по 20 лв на час - ами, извинявам се, но възпитанието на детето включва не само доброто му настроение. То трябва да знае, че срещу усилията, които родителите полагат за това му добро настроение се изискват и малко усилия от негова страна. За мен лично 20 лв за един учебен час са си сериозна сума и бих изисквала срещу тях сериозни занимания. Ти обаче явно разполагаш с повече средства, което е чудесно. Радвам се за теб и за детето ти.

...
Нима всички деца, които тренират нещо, задължително стават профисионални спортисти?Не мисля.Е, тогава маса родители хвърлят пари на мятъра, според една тук потребителка Whistling
...

Къде съм казала, че като се дават тези пари за уроци, децата трябва да станат професионални музиканти?

Последна редакция: вт, 12 мар 2013, 15:48 от Elfi

# 36
  • Мнения: X
Осъзнават ли днешните родители колко е важно за интелектуалното и духовно развитите на техните деца, да изучават някакъв муз. инструмент?
Да изучават означава да свирят на някакъв музикален инструмент, нали?
А какво правим, ако на ушите на детето е стъпил слон?  Grinning

# 37
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
А какво правим, ако на ушите на детето е стъпил слон?  Grinning

засилвате се и го бутате...  Flutter Hug

Иначе те разбирам прекрасно, защото съм виждала такива деца. те буквално молят да се намали или изключи музиката, че се вбесяват от нея.
Но имат интереси в други области.
Затова е интересен светът, защото е шарен и многообразен.

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
Andariel, ще те цитирам.

.
Музиката, особено свиренето на някакъв музикален инструмент подпомага всякак развитието на детето, като се започне от моторното, та до паметта и интелектуалното.

Ето тук за мен се крие разковничето на това да се свири на инструмент, дори и детето да не е върл фен. Ама детето  ще се откаже след 5 години. Ами да се отказва. Със сигурност е получил много да  тези няколко години. Само дето без упражнения вкъщи не става. За това иде реч.

явно е трябвало да уточня, че най-важното условие е да иска да свири! Ако не иска, няма да вземе нищо! По-добре да прави нещо друго, което повече го влече. Твоята грешка е именно тук - не те интересува дали му харесва, важното е, че ти си решила какво трябва!

Не бъркай двата щата с читалището и плащането! Мога да дам примери как деца с читалищно свирене са доста добри и участват по конкурси, а какви неща правят по читалищните концерти, бедна ти е фантазията! Само като им видиш блясъка в очите, и разбираш всичко! Те не са искали да ходят в музикалното, нито родителите им дават по двайсет лева на час, но тези деца вече са студенти и продължават да свирят - някои са в НАТФИЗ, други са икономисти, има и медицина, и архитектура. И така поколения деца израстват в читалищните школи. И, повярвай, не е заради желанието на родителите! Теб просто те тресе грандоманщината, пък ако щеш се обиждай от думите ми! Все едно чета за онази китайко-американка, майката-тигрица или каквото там беше.

# 39
  • Мнения: 4 841
Потресаващо е как има хора, в състояние да изпишат десетки мнения за висок спорт, без да са припарвали в спортна зала, и още толкова за музика, без да са докосвали музикален инструмент  Whistling

Много мога да пиша по темата, но... достатъчно се е разводнила и се е отдалечила от първоначалния си замисъл, та няма смисъл.

# 40
  • София
  • Мнения: 62 595
кои са тези, дето не са припарвали до инструмент в темата?

# 41
  • София
  • Мнения: 2 300

Не бъркай двата щата с читалището и плащането!


Преди да изнасяш дългите тиради, чети внимателно постовете на другите.
А е факт, че местата в повечето читалища са запълнени.
Остани си със здраве.

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
дори между редовете чета, не само написаното! Ти кога за последно си търсила място в читалите? Лично познавам дете, което се записа на инструмент тази година, и то на "достолепната" възраст от 14 години. В квартално читалище.

# 43
  • На село
  • Мнения: 873
Двамата ми по-големи сина свирят на пиано - единият от 2 години без малко, другият точно от година. Първият определено си има музикална дарба и влечение към музиката. Още не можеше да говори, когато го "хванах", че много точно "пее" песничките, които му пусках на касетофона, без думички, тананикайки ги. Идеята за пианото дойде така: няколко месеца си рисуваше клавиатури и си "свиреше" на тях в първи клас, караше ни да му сваляме от нета класически произведения и си ги слушаше отново и отново, интересуваше се от биографиите на известни композитори, докато един ден просто каза, че иска да свири на пиано. Преди това 3 години игра народни танци, няколко месеца пя в музикалния тетър към училището. Аз не съм го "бутала" да се занимава с музика, деже много години съм пренебрегвала тази възможност, просто защото със съпруга ми нямаме наклонности в тази област.
След като купихме пиано, по-малкият му брат също изяви желение да свири - ами не е "неговото", на път е да се откаже. Без особено желание се упражнява, чака да го подканям. Големият сяда и си свири сам упражненията и това му доставя удоволствие. Много често ме кани специално да седна да чуя как свири нещо ново.  
Обучават се в читалище, при чудесен музикален педагог, който живее с музиката, без да е болезнено амбициозен. По-големите (с по-голям стаж  Wink) деца от школата участват в конкурси, печелят награди, истинско удоволсвие е да ги слуша човек на читалищен концерт, нищо че според някои потребителки тук читалищното обучение не е на много високо ниво. И места за още желаещи да свирят деца - има  Wink

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
ако случайно е насочено към мен (защото аз застъпвам идеята за таланта, макар и не сте ме разбрали правилно), то не само мога да намеря "ДО" на "клавиатурата", а и на струната! на пиано и опростена версия на Одата на радостта мога да изкарам. Цигулката вече почти не я помня, защото беше в детството ми. та, това за протокола!

я, постът на Цонна изчезна!

Общи условия

Активация на акаунт