България- страна на полиглоти?

  • 17 568
  • 432
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 3 784

Не сме се разбрали. Тук съвсем не става дума, че чужденците ще тръгнат да те поправят. В интерес на истината на такава ситуация никога не съм бил свидетел дори. Но опитът ми показва, че хора, които имат пропуски и владеят езика на едно посредствено равнище, избягват ако е възможно комуникация или се стремят разговора да е максимално кратък и те да са лаконични. Винаги ми е правело впечатление как едни отговарят сухо и притеснено с три думи и съответно обратното - как други си служат активно с езика и ни най-малко не се опитват да прекратят комуникацията възможно най-скоро, а точно обратното. Това имах предвид под "впускат се смело в боя".

Разбрах те правилно още от първия път. Отново поддържам, че стремежът за продължаване на диалог не е задължително обвързан с много добри езикови умения. Достатъчно много пъти съм била свидетел как някой говори на друг активно, заинтригувано и комуникативно, без липсата на елементарна граматика да му пречи  Simple Smile Много зависи от типа човек.

Не съм много убеден и за назначаването в чуждестранен колектив. Най-вероятно зависи от самите работодатели и фирмата. Когато бях в първи курс в университета, започнах работа за пръв път в подобна компания и докато завърша работех едно и също, само че смених три работни места. В нито едно не ми изискаха дори и диплома. Всичко се случваше с предварително пуснато CV, след това интервю, пробен период и това е. Когато си на такъв изпитателен срок всичко си проличава в комуникационните ти способности и равнището на владеене на езика. Случвало ми се е в последствие да провеждам и интервюта на работния ни език с други кандидати и мен ако питате, дори още на интервюто всичко си проличава.

Естествено, че можеш да прецениш ниво от интервю, проведено изцяло на езика. Само че в твоето CV беше ли написал някакви езици? И ако да, дали щеше да ги напишеш, ако не ги беше учил някъде (откъдето имаш и съответния документ, който да представиш, ако го поискат – независимо, че не са го поискали)? Това имам предвид, като казвам, че за да се стигне до интервю, е препоръчително (далеч не изчерпателно) да имаш сертификати и т.н. зад гърба си.

# 391
  • Мнения: 653
Ако работата не е обвързана изцяло с езика (т.е. преводач) ми се струва нереално да се изисква документ за него.
Може би, защото не познавам нито един човек с подобна случка...

# 392
  • Мнения: 8 828
Не ми се четат повече от 20 страници и ще попитам направо: стигнахте ли до някакво единомислие по въпроса защо манията по изучаване на чужди езици е взела такива застрашителни размери, след като за повечето професии реално не се изисква владеенето на чужд език на високо ниво(според началния пост)? Не разбрах и мнозинството на какво мнение е относно необходимостта от изучаването на чужди езици допълнително извън учебната програма, която дава само някои основни познания? Тук изключвам езиковите гимназии.

# 393
  • Мнения: 653
ми предполагам, 4е защото само с български си за никъде  Rolling Eyes

# 394
  • Мнения: 599
ми предполагам, 4е защото само с български си за никъде  Rolling Eyes

В детската градина ли?
Щото по принцип темата е за това, че е проблем чужд език да се учи преди майчиния, а не че въобще не е добре да се учи.

# 395
  • Мнения: 653
Колкото по-рано, толкова по-добре, стига да не се стресират децата. Тук си има английски в държавните градини, безплатно.

# 396
  • Мнения: X
ми предполагам, 4е защото само с български си за никъде  Rolling Eyes

В детската градина ли?
Щото по принцип темата е за това, че е проблем чужд език да се учи преди майчиния, а не че въобще не е добре да се учи.

Не е ли по добре в детската градина децата да се научат:
- да общуват в среда, различна от семейната?
- да се преобличат и да "си казват" на български, че им се ходи до тоалетна,
а не да се напишкват на чужд език, понеже лелката не ползва такъв?
- да се научат да се хранят самостоятелно?
- да ........ , на български?

И все пак, за сега задължителната матура е по Бълг. език и литература.  Hug

# 397
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Добре де, а ако да речем на въпросната лелка, която не знае капка английски , ѝ се повери дете, което говори само английски? Човек трябва да се подготтвя за всякакви ситуации, защото всичко се случва, понякога най-дребното нещо е фатално...
А причината децата да се занимават с език от детската градина е точно защото съзнанието им е най-необременено и нямат пречки в заучаването. Всичко се автоматизира и възприема по-лесно. Друг е въпросът, че на повечето от тях им е интересно и забавно. Аз винаги съм искала като малка да владея език, но там където живеех нямаше учители. Започнах да уча чак в 5 клас, а много исках от детската градина още.

# 398
  • Мнения: 2
Здравейте. Лятото се върнахме от Германия. Малката ми дъщеря беше на 2 години, когато я приеха на детска градина. За 6 месеца започна свободно да говори и разбира немски. Сега обаче сме тук. Тя е на 5г. и не знам как да и продължа заниманията по езика? Някой има ли идея? Ходихме с мъка 2 месеца на Алянс, но и беше страшно скучно, защото другите деца започнаха от а и б-е.

# 399
  • Мнения: 8 828
Здравейте. Лятото се върнахме от Германия. Малката ми дъщеря беше на 2 години, когато я приеха на детска градина. За 6 месеца започна свободно да говори и разбира немски. Сега обаче сме тук. Тя е на 5г. и не знам как да и продължа заниманията по езика? Някой има ли идея? Ходихме с мъка 2 месеца на Алянс, но и беше страшно скучно, защото другите деца започнаха от а и б-е.

Мисля, че алЯнс-а е добра идея за поддържане на езиковите умения, но сигурно ще е по-удачно в по-напреднала група. Все някой ще е достатъчно компетентен да определи нивото на детето Laughing Ако ще оставате обаче тук, може би е добре да помислите и за нивото на българския, който може да се окаже неочаквано пречка в І-ви клас. Точно това намеква и авторката в началния пост: учат децата чужди езици, но не знаят родния. Накрая се оказва, че никой не е на достатъчно високо, нито майчиния , нито чуждите, най-вече писмено.

# 400
  • Мнения: 14 703
Ама разбира се,че България е страна на полиглоти.Всеки учи чужд език и има самочувствието,че го знае,особено английски.Да не говорим,че е задължително изискване за продавачки. JoyИ както всички го знаят,така съм ставала свидетел на много комични ситуации с ''владеещите го''.Масово митничари минали ''успешно'' конкурси не знаят нито един чужд език.Наскоро случайно разбрах за още едно такова лице,че се е присъединило в техните редици. FlutterРазбира се след ''успешно'' минат конкурс между много кандидати.

# 401
  • Мнения: 750
Не е по темата, но това за митничарите ме провокира Simple Smile :

https://http://www.youtube.com/watch?v=gmOTpIVxji8

# 402
  • Мнения: 2
Да разбира се, че е важен българския. Детето е на 5 и ходи на предучилищна даже в уцилище. Там учат и работят само на български.Аз питах някой наясно ли е какво има тук, в България, за да се поддържа езика на малките деца.

# 403
  • Мнения: 11 154
Не ми се четат повече от 20 страници и ще попитам направо: стигнахте ли до някакво единомислие по въпроса защо манията по изучаване на чужди езици е взела такива застрашителни размери...
Не е ли очевидно? Защото масово хората подготвят изритване на децата си извън страната, под най-благовидни предлози. Разбира се, затова си има и причини.

Аз вероятно и преди съм писала по темата, този подход не съвпада с моите разбирания.

# 404
  • Мнения: X
И да не сме още страна на полиглоти, натам вървим.....    Laughing
Тези дни гледах предаване за нова детска школа за изучаване на чужди езици.
Децата бяха между 1 и 3 годишни.
Повечето не говореха, само мучаха, Ъ-каха, ръмжаха.....    Joy
Ама важното е мама да е доволна, че прави нещо за чедото си.

Сега, не разбирайте погрешно иронията ми.
Доста пъти съм попадала на информация, че при двуезични родители детето им научава и двата едновременно и то добре.
НО:когато му се говори постоянно И НА двата езика.
Ако водиш невръстното си бебе 2 пъти в седмицата една кака да му пее на английски, а в къщи му говорите само на български, ще научи английския.
Ама друг път.

Общи условия

Активация на акаунт