Как се обират човешки права

  • 16 189
  • 463
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 12 457
Колко и да съм некомпетентна това казвам от началото на темата- не е нужно да четат съдържанието, за да следят дали теглиш нещо или не, например.

Да, ама ти можеш да теглиш неща, които е напълно законно да се теглят. Би било неприятно да нахълтат в дома ти само защото си теглил нещо, неизвестно какво, само по подозрение, че може и да е незаконно.
Така или иначе в дома ти могат да нахълтат, ако и продаваш изтегленото, поне у нас. та нетипично голям трафик може да е следа, която да помогне на полицията, която вече трябва да е насочена от друго, за да иска такива данни от доставчика. Те се събират само след съдебна заповед, според настоящия закон.

# 421
  • Мнения: 4 771
Колко и да съм некомпетентна това казвам от началото на темата- не е нужно да четат съдържанието, за да следят дали теглиш нещо или не, например. Останалата информация, която искат да събират, която касае съдържанието на съобщенията е напълно ненужна за целите, за които обявяват, че преследват.

Къде видя описание каква информация ще се събира всъщност? Гледах в темата назад и единственото, което видях като цитат е тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=637377.msg20988508#msg20988508

След текстовете си питала "Как биха могли да контролират дали се "съобщават" и разпространяват копия от творби без да проследяват съдържанието на самите съобщения?"

Моето разбиране е, че ти базираш предположението си, че някой ще чете трафика на идеята, че не си представяш, че може да не му се налага или че може това да не му върши никаква работа? Тала ли е или съм пропуснала текста в ACTA, който казва каква точно информация ще се следи и пази?

Самите цитирани текстове аз въобще не ги свързвам с проследяване на трафика, но може и да си имала причина да цитираш точно тях.

# 422
  • София
  • Мнения: 12 457
След текстовете си питала "Как биха могли да контролират дали се "съобщават" и разпространяват копия от творби без да проследяват съдържанието на самите съобщения?"

Моето разбиране е, че ти базираш предположението си, че някой ще чете трафика на идеята, че не си представяш, че може да не му се налага или че може това да не му върши никаква работа? Тала ли е или съм пропуснала текста в ACTA, който казва каква точно информация ще се следи и пази?
Изобщо не казвам, че някой ще чете информацията. Казвам, че ще се проследяват съобщенията, а не просто трафика и вече няма да е нужно, за проследяване на нито едно от двете, да се иска съдебно разпореждане, а ще се прави по подозрение, по презумпция и тн. И да, никой не казва какво точно ще се следи, за колко време ще се запазва информацията и тн. Толкова широк диапазон възможности е оставен с текстовете, че може нечий трафик да се следи, нечии съобщения също и информацията да се пази колкото е нужно, за да се спази споразумението.

Не знам защо от една седмица поне демонстрираш убеждение, че имам нулева техническа грамотност и си представям чичо Пешо със слушалките да слуша трафика. Това пречи на разговора, затова го уточнявам в момента. Споменах иронично техниците от Близу, но е факт, че никой не регламентира кой ще има право на достъп до базата данни, съответно защо и те да нямат такъв.

ПП И да приемем, че в България против споразумението сме малка група идиоти с параноя, но мислиш ли, че, например, 60-те хиляди протестирали в Полша също са неграмотни, ненормални и скучаещи хора?

# 423
  • Мнения: 4 771

Изобщо не казвам, че някой ще чете информацията. Казвам, че ще се проследяват съобщенията
....
ПП И да приемем, че в България против споразумението сме малка група идиоти с параноя, но мислиш ли, че, например, 60-те хиляди протестирали в Полша също са неграмотни, ненормални и скучаещи хора?

Е, явно няма да разбера и какво те кара да мислиш, че ще се проследяват съобщения - след като никъде не пише дали и какво ще се следи. Не мисля, че ще го разбера в този разговор със сигурност.

Не помня да съм наричала някого неграмотен, ненормален или скучаещ. Аз не казвам, че споразумението е ок - просто досега не видях много доводи защо не е ок.

Отделно мисля, че има едно натрупано недоволство след кризата, проблемите на финансовия сектор и изобщо - неубедителното поведение на - най-профански казано - демокрацията и капитализма. Мисля, че събитията в последните няколко години направиха хората недоволни и доста чувствителни. Мисля, че преди пет години нямаше да се обърне подобно внимание на това споразумение.

Не всеки, излязъл на площада с искания, е непременно прав.

ПС И тъй като явно се въртим в кръг, а вие се сърдите дори на съвсем обикновени въпроси, май ще ви оставя засега да си се забавлявате сами.

# 424
  • София
  • Мнения: 12 457
Е, явно няма да разбера и какво те кара да мислиш, че ще се проследяват съобщения - след като никъде не пише дали и какво ще се следи. Не мисля, че ще го разбера в този разговор със сигурност.
Беше дала линк по- назад цитирам:
7. С цел защита на представената в електронна форма информация за режима на правата[19] всяка от страните осигурява адекватна правна защита и ефективни правни корективни мерки срещу лица, за които е известно, че без разрешение извършват някое от следните действия, като знаят, или по отношение на гражданскоправните корективни мерки съществуват разумни основания да се счита, че знаят, че могат да предизвикат, позволят или подпомогнат осъществяването или прикриването на нарушение на авторски или сродни на тях права, а именно:

а) премахване или изменяне на представена в електронен вид информация за режима на правата;

б) разпространяване, осъществяване на внос с цел разпространение, излъчване в ефир, съобщаване или публично разпространение на копия от творби, изпълнения или звукозаписи, като знае, че представената в електронна форма информация за режима на правата е била премахната или изменена без разрешение."
i]

Без информация за съдържанието на съобщенията няма как да разберат какво разпространяваш. Дали е видео със суров материал от прохождането на детето ми или Карибски пирати. Ще видят, че е с голям размер, че е отива от точа А до точка Б, но толкова. По закон нямат право да проследяват повече. А и този трафик го проследяват след съдебно разпореждане. След споразумението нуждата от съдебно разпореждане отпада /виж текста на първа страница/ и възможностите да се проследяват включително и съобщения са неограничени.

И това е последно, защото се отегчавам вече.

Иначе си права, че всеки, излязъл на площада с искания, е непременно прав. Но в случая не виждам какво те кара да си ЗА споразумението, след като и сега законите във връзка с авторските права и тн са достатъчно добри. Нужно е просто да се спазват.

# 425
  • Мнения: 4 771
Бояна, съвсем малко по-нагоре казах, че не съм ЗА - просто не намирам доводи да съм против - освен цитираното от lady Blu по-рано.

Няам нужда да цитираш отново това, което си написала по-рано - видях го и даже чинно съм сложила линк към поста ти.

Но не виждам никаква връзка между текста, който си цитирала и каквото и да било, свързано с подслушване на съобщения или трафик.

Какво разпространяваш могат да разберат като ти разбият вратата и ти вземат машината да видят какво си държиш на нея - не само като съдържание, но и като програмки за reverse engineering и сваляне на различни защити (т. а се отнася за това).

Слушайки трафика, няма как да разберат какви торенти разпространяваш и не е нужно да го правят. Няма как и да разберат дали се занимаваш с "премахване или изменяне на представена в електронен вид информация за режима на правата" - защото това не е нещо, което правиш чрез Интернет така или иначе.

Както и да е, даже аз си омръзнах да повтарям едно и също. Щом те влече - бунтувай се пък.

# 426
  • Мнения: 5
Много ми хареса нещо прочетено във ФБ. С две ръце заставам зад него.

От форумите:""Всеки който е краден интелектуално е болезнено чувствителен на тази тема. А как да се чувстват тези, които всеки ден ги крадат неинтелектуално?
Става човека сутрин. Отива на работа. Работи смазваща физически неинтелектуална работа- например строи пътища в студа и жегата. Пътища по които се движат неинтелектуалци и интелектуалци. Вечерта се прибира скапан. Трудът му е обществено значим, заплатата 700-800 лв. Пуска си телевизията. Оттам интелектуалци му обясняват, че живее лошо щот е прост неинтелектуалец и така му се пада. Нарисувани батковци и каки с гладки ръце, говорещи хубави приказки. Как техния труд бил номер едно щот са умни. И как на тях им се полагат милиони, щот без тоя филм или тая музика слънцето нема да огрее. И как те трябва да имат право да го спрат, да му преровят дома, лаптопа, телефона и пощата, да му бръкнат в гъзъ, та да види той простия как така ползва чужд труд безплатно.... Съгласен съм, че всеки труд трябва да бъде платен. Но съм на мнение, че заплащането не е според обществената значимост на труда. Факт е, че всеки ден ползвам пътища, ток, вода, дрехи, храна и разни блага, без които не може да се живее, и че създателите на тези блага често са в мизерия. Никой не защитава техните доходи, техните неинтелектуални права. Никой не забелязва че са живи. И на фона на това се понесъл некъв рев за правата на някакви си интелектуалци. И забележете, не на научни работници и създатели, а на филмовата и музикална индустрия основно. Защото кой краде в интернет труда на физици, химици и лекари? От кога кинаджиите са интелектуалци? Или мадона и лейди гарга са интелектуалци? Силата на парите разми тези понятия. Впрочем докато пиша тези си интелектуални излияния, някой е отлял кубик бетон, друг е монтирал няколко бордюра в студа, трети е изкопал 2 тона въглища за централата, за да бъде произведено електричество. А аз, като прост неинтелектуалец, не желая да подкрепям уродливите правила на една индустрия. Бих подкрепил закон, който цени общочовешки права. "!

# 427
  • Мнения: 1 207
Много ми е интересна темата, понеже се занимавам професионално с интелектуална собственост, но не ми остава време да изчета цялата тема в детайли и да прегледам всички линкове.

Понеже видях, че много ви притеснява понятието "предполагаем нарушител", исках поне това да обясня. Всеки нарушител е предполагаем до момента, в който излезе решение на съответния орган, че нарушение наистина има. Това се доказва в съответната процедура, да речем съдебно дело за установяне на факта на нарушението. Напълно нормално е в една такава процедура съда да изисква определена информация от потенциалния нарушител, да не говорим, че е в негов интерес да я предостави, ако смята, че не е извършил нарушение.

Не разбирам за момента целия шум около това споразумение. Прехвърлих го набързо и не виждам нищо чак толкова скандално в него. Като ми остане време да го погледна по-подробно, може и да си променя мнението де  Wink

Но видях няколко адски некореткни мнения (нямам предвид мнения в тази тема, а мнения, линкове към които сте пуснали, на уж специалисти). И понеже материята е изключително специфична, хората се хващат и истерясват. Нормално е като цяло да има толкова силен отпор срещу нещо подобно, предвид мащабите на пиратството в Бг. Но за мен са доста преувеличени нещата. Някъде пишеше например, че споменаването на тъгровска марка в блог или свалянето на филм от замунда щяло да се счита за престъпление и подлежи на наказание лишаване от свобода. Няма такова нещо, споко  Wink

# 428
  • Мнения: 1 207
Много ми хареса нещо прочетено във ФБ. С две ръце заставам зад него.

От форумите:""Всеки който е краден интелектуално е болезнено чувствителен на тази тема. А как да се чувстват тези, които всеки ден ги крадат неинтелектуално?
Става човека сутрин. Отива на работа. Работи смазваща физически неинтелектуална работа- например строи пътища в студа и жегата. Пътища по които се движат неинтелектуалци и интелектуалци. Вечерта се прибира скапан. Трудът му е обществено значим, заплатата 700-800 лв. Пуска си телевизията. Оттам интелектуалци му обясняват, че живее лошо щот е прост неинтелектуалец и така му се пада. Нарисувани батковци и каки с гладки ръце, говорещи хубави приказки. Как техния труд бил номер едно щот са умни. И как на тях им се полагат милиони, щот без тоя филм или тая музика слънцето нема да огрее. И как те трябва да имат право да го спрат, да му преровят дома, лаптопа, телефона и пощата, да му бръкнат в гъзъ, та да види той простия как така ползва чужд труд безплатно.... Съгласен съм, че всеки труд трябва да бъде платен. Но съм на мнение, че заплащането не е според обществената значимост на труда. Факт е, че всеки ден ползвам пътища, ток, вода, дрехи, храна и разни блага, без които не може да се живее, и че създателите на тези блага често са в мизерия. Никой не защитава техните доходи, техните неинтелектуални права. Никой не забелязва че са живи. И на фона на това се понесъл некъв рев за правата на някакви си интелектуалци. И забележете, не на научни работници и създатели, а на филмовата и музикална индустрия основно. Защото кой краде в интернет труда на физици, химици и лекари? От кога кинаджиите са интелектуалци? Или мадона и лейди гарга са интелектуалци? Силата на парите разми тези понятия. Впрочем докато пиша тези си интелектуални излияния, някой е отлял кубик бетон, друг е монтирал няколко бордюра в студа, трети е изкопал 2 тона въглища за централата, за да бъде произведено електричество. А аз, като прост неинтелектуалец, не желая да подкрепям уродливите правила на една индустрия. Бих подкрепил закон, който цени общочовешки права. "!

Ей Богу, аз пък не разбирам подобни коментари. Никой не казва, че трябва да плащаме за ИС, а да оставим хората, които извършват неинтелектуален труд да умрат от глад. Какво общо има едното с другото и защо едното трябва да е за сметка на другото?! Това, че майсторът, който ми е налепил плочките в банята, или че майка ми, която е учителка, не печелят добре, е съвсем отделен проблем (без да твърдя по никакъв начин, че е проблем, който не заслужава внимание, напротив).
И след като толкова нямаме нужда от продуктите на Мадона и Гага, защо ги крадем толкова масово? Нали са измислени интелектуалци? И в крайна сметка, щом са забогатели чак толкова, явно е имало достатъчно хора, които са сметнали продуктите им за качествени.
 

# 429
  • Мнения: 335
Чехия спря временно АCTA след хакерска атака/ 6 февруари 2012

Чешкият министър-председател Петър Нечас днес временно спря ратификацията на спорното споразумение АСТА срещу интернет пиратството след хакерска атака срещу управляващата партия, предаде ДПА.
През януари Чехия и 21 други страни от ЕС подписаха търговското споразумение  По-рано днес хакери откраднаха данни за 27 000 членове на управляващата Гражданска демократическа партия в протест срещу споразумението. Подробен списък, с телефони и частни адреси на висши политици, бе разпространен сред редакциите на медиите.


Правителството има нужда от време, за да анализира по-внимателно споразумението, заяви говорителят на кабинета Ян Озух. "Не можем да приемем при никакви обстоятелства гражданските свободи и свободният достъп до информация да бъдат заплашвани по какъвто и да било начин", каза Нечас.

Миналата седмица Полша също спря ратификацията за поне година след подобни протести...

Някои страни в ЕС, сред които Германия и Холандия, пък все още изобщо не са подписали...



# 430
# 431
  • Мнения: 335
Емил Бок съобщи, че няма представа защо Румъния е подписала търговското споразумение ACTA/07 фев 2012
Изненадващото изявление на Бок (вече бившият румънски премиер) е било в отговор на нарастващия натиск на гражданското общество и множеството въпроси защо антипиратското споразумение не е било подложено на публичен дебат, преди да бъде подписано от името на избирателите.
Новината, макар и "закъсняла" с една седмица, започна да циркулира из световните технологични блогове едва днес – ден след оставката на Бок...


Продължават протестите в Европа срещу споразумението ACTA/07.02.2012
През тази седмица се очакват над 100 нови протеста, които също ще бъдат проведени на Стария континент, информира BBC...
На 11 февруари ще се проведат може би най-масовите протести срещу ACTA, които сме виждали до момента. В много от европейските столици се очаква да се съберат хиляди хора, които да напомнят на политиците, че са били избрани, за да се грижат за свободата, а не да я ограничават...


47 000 българи от 16 града срещу ACTA (Карта на протестите в Европа)/ 06.02.2012


Последна редакция: вт, 07 фев 2012, 22:26 от Холограма

# 432
  • Мнения: 5
Ха сега... кой на кого не е платил авторски права...

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=2682623746694&set=o.3 … type=1&ref=nf

в. "Телеграф": "Л. Тодоров- режисьор на "Миграцията на паламуда" (и др. бълг. филми), каза, че преговаря за разпространение на филма. Той обаче признава, че разпространителите му искат убийствени такси и отчисления...
В момента е практика частните киносалони да взимат до 70% от приходите на даден бълг. филм. Останалото отива за разпространители, продуценти, автори и отчисления за държавата.
...На практика за продуцентите и авторите на филма остават 5% или по-малко дори. Преди време и Влади Въргала спомена подобни цифри за своя филм "Операция "Шменти- капели"."

Е, при тези факти, кой печели от филми и музика? Техните автори, които заслужават или ...

Последна редакция: ср, 08 фев 2012, 10:31 от iro-kai

# 433
# 434
  • Мнения: 53
Организацията обаче няма нито компетентност, нито право да изглади тази грешка. Тя работи по следния законов регламент: някой регистрира при тях парче и заявява, че му е автор. Докато не се появи кой да оспори твърдението му, "Музикаутор" са длъжни да приемат нещата на доверие. 

 Laughing Laughing
Смешно, смешно, по-скоро тъжно.

Общи условия

Активация на акаунт