Вярвате ли, че може да се забогатее с честен труд в България?

  • 12 032
  • 253
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 9 990
оооо, отнозно този бизнес-да, тук познавам и един такъв-използвал другите методи.Бивше ченге.Си направи охранителна фирма. Mr. GreenЕто и пример за такъв, да.

# 211
  • София
  • Мнения: 62 595
Дупки, дубки, ама ти знаеш, какво да ти обяснявам! Но е похвално как упорито твърдиш, че всичко е било съвсем честно. Не било умишлено шмекеруване, просто било възползване! И един мармот....

# 212
  • Мнения: 9 990
о, виж, не ме касае твоето мнение, отрицавай си.Пък те-си харчат.... GrinningДа, точно тогава ги познавах доста отблизо, че да знам, че не са шмекерували.Но богат винаги за бедния е равно на измамник, кисело е гроздето...

# 213
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, добре, значи си късметлийка, че познаваш едни такива! Честито! Обаче не познаваш останалите. Така правиш изводи на база само една извадка, а такива изводи нямат статистическа стойност.  Grinning

# 214
  • София
  • Мнения: 3 452
Ах, какво общо има Левски с темата за забогатяване с честен труд.
Освен, че е развивал дейност извън закона, така да се каже.
И е бил дефиниран като престъпник, нали така.
Спрямо законовата структура тогава.


Какво значи "честно"? В същия ред на мисли.
Честно към кого и към какво? Към държава, която в момента на действието не съществува?
Ако приемем, че едно действие е законно към днешна дата, същото действие е било незаконно към дата "Х', преди десет години, примерно.
И обратното. Ако с днешна дата едно действие е незаконно, с дата "Х" преди десет години е било законно.

Истината е, че както казах по-рано в далаверата се включи който може. Обаче проблемът дойде от другаде, казах го вече. Тези невъобразими суми се стовариха на главата на неподготвени за това хора. И те просто не знаеха какво да ги правят. И се получи малко на принципа от където дошло- там и отишло. Като тотомилионерите кравари. Плесва ги по челото един капитал паднал от небето, ама след десет години го намираш пак с кравите а от парите няма и следа.
Същата работа като и с по-голямата част от парите от далаверата по време на прехода.
Малко от хората успяха да генерират бизнес с онзи капитал. Просто, защото не е достатъчно да ти паднат едни пари от небето. Трябва да знаеш какво да правиш с тях.

# 215
  • София
  • Мнения: 62 595
Действията спрямо персонала, като несключване на договор, неплащане на осигуровки, работа при лооши и направо вреедни условия всякога са били незаконни. Но и да не бяха, дали е чесстно спрямо работниците? Защото спестените пари са си чиста печалба за работодателя. Или сега ще каже някой, че работникът си е виновен, че се е съгласил? Може и да е виновен, ама ако е пред дилемата работа без договор, но да има какво да яде и никаква работа и нямане какво да яде, май картинката изглежда различно. Включвам и себе си в това число, защото съм била принудена да работя така - просто ако вдигах фасон, отсреща ми казваха "както искаш, моето момиче, двайсет души чакат отвън за това място, нали ги видя". Ако кажете, ок, виновна съм била!

# 216
  • София
  • Мнения: 3 452
Точно така, Андариел.
И когато няма кой да те защити като държава и закон, какво правим?
Съзнателно участваш в престъпването на закона, с цел лично облагодетелстване.
Защото нямаш избор. Но това не те прави честна, точно обратното.
Ти също си престъпник в случая. Обаче предпочиташ да взимаш заплата, пред това да бъдеш честна и лоялна спрямо закона, който от своя страна не те защитава, защото няма с какво.
И ти предпочиташ да бъдеш лоялна спрямо себе си и семейството си, примерно, отколкото спрямо закона.
Защо, тогава, ако толкова си искала да бъдеш лоялна спрямо закона, не си останала без работа и без пари, съответно?
Защото по онова време, на практика никой не плащаше осигуровки. Имам предвид частния бизнес.

# 217
  • София
  • Мнения: 62 595
Сега може и да ме прави, но това прави лли работодателя ми чесстен? Защото бас ловя, че той се смята за честен, просто се е възползвал от вратичките цели двайсет години. Защото това съучастие е от няколко месеца, ама двайсет години да вземаш само от един човек 50 лева на месец от невнасяне на осигуровки, правят... чакай да го сметна... 600 лева на година (това е доста добър начин да се покрият таксите за някое обучение на отрочето), а за двайсет години прави 12 000 лева! И то само от един човек. И говоря само за една  дреболия от 50 лева на работник, а в действителност сумите са много по-големи. Затова, за мен лично няма такъв филм за честно забогатяване, щом се икономисва от осигуровките на работника.

# 218
  • София
  • Мнения: 5 884
Еха, работниците все още не носят отговорност за невнесени от работодателя осигуровки.
Доколкото си спомням, имаше мераци да го криминализират.

# 219
  • София
  • Мнения: 3 452
Андариел, аз се опитвам да ти кажа, че лоялността към закона и държавата се мотивират от предимно нейното отношение към теб, а не обратното.
Това се нарича правова държава.
И когато няма държава, или казано с думи прости разчиташ само на себе си, а не на държавата, не и дължиш лоялност. Спасяваш се поединично, така да се каже, оцеляваш.
Моралните човешки ценности са съвсем друг въпрос и не са тема на настоящия разговор. А и в съответния момент изобщо не можем да говорим за справедливост и защита от страна на закона и държавата, спрямо теб или някой друг.
В частност, понятието честност и почтеност в един такъв период са измерими в определени граници и гледна точка, предвид обстоятелствата.
Лоялна и честна към кого? Към себе си и семейството си, или към държавата и закона, който го няма в съответния момент?
Защото има безкрай хора, които са имали нужда от защита и справедливост, които не са могли да получат тогава и са били ощетени. И не говоря само за пари, а изобщо, просто темата е за пари.
По онова време можеше спокойно да бъдеш ограбен, пребит и унижаван, без да има кой да ти застане зад гърба. Държавата, имам предвид. И какво следва след това? Да проявяваш честност и почтеност спрямо държавата обратно? От какъв зор? От глупост?
Тогава можеше да оплачеш единствено на Арменския поп. Или да се спасяваш сам.
Или да имаш влиятелни за времето си близки.

# 220
  • Мнения: 9 990
Е, добре, значи си късметлийка, че познаваш едни такива! Честито! Обаче не познаваш останалите. Така правиш изводи на база само една извадка, а такива изводи нямат статистическа стойност.  Grinning

Не правя никакви изводи-ти правиш.Никъде не съм казала, че Всички масово наред са така.Казах, че са единици.Не всеки го Умееееееее...... Crazy

# 221
  • Мнения: X
Един друг познат-започна с един стек цигари, после два стека, три, отвори магазинче тип барачка, всеки лев-там отиваше.Мръзнеше като куче в тази барачка, ама от барачката изкара за 3 магазина и други едни работи, дето не са за писания тук.Негов приятел, по същата схема опита-ами-не му се получи.Защото не успя да помръзне една година, забатачи нещата.А бяха времена, в които се изкарваше.Да, милионер не е станал този чак, нооо, както казах-доста над средното ниво е, толкова доста, че смело може да се нарече богат.

Три такива семейства познавам. Всичките почнаха точно, както го описваш, едните даже не в барачка а на една сергийка на пазар Чаталджа. По него време не беше забранено. После си взеха един от "гаражите" на Колхозния пазар (където се продаваха само цигари и алкохол). Богати не станаха, но едните си купиха голям мезонет, другите две семейства си построиха къщи към Златни пясъци, хубави коли, почивки и т.н.  
Сега вече не всички се занимават с това. Две от семействата имат успешен ресторант, другите имат голям склад на едро за алкохол и цигари, но тогава за сравнително кратко време направиха луди пари и вече много години си живеят супер добре. По образование са инженери, икономисти и един с Морско училище, но не му се пътуваше вече.
По едно време и аз се включих, но се отказах за една година. Embarassed Много бачкане, все по пътищата, никакво свободно време.  

# 222
  • София
  • Мнения: 5 884
За какво честно забогатяване говорите, щом "не дължиш лоялност на държавата" и "моралните човешки ценности  не са тема на настоящия разговор"?

Като не внасяш осигуровки, ощетяваш пряко работника, не само държавата.

Последна редакция: нд, 29 яну 2012, 12:48 от Елица

# 223
  • София
  • Мнения: 62 595
Разбирам, Ази,какво казваш и съм съгласна. Това, на което исках да наблегна е, че вероятно, ако тръгнеш да питаш всички бизнесмени по списък относно това как са постигнали това, което са постигнали, всичките  ще твърдят, че е станало с честен труд. А ако ги питаш за подробностите от кухнята, влючително за назначаването на работници, те просто ще кажат, че са били трудни времмена и са били принудени да го правят, демек съвестта им е чиста.

Да, Елица, точно сиго написала за ощетяването на работника. Защото за времето, когато съм работила без договор, нали разбираш, че нямам нищо и в трудовата книжка, което пък означава, че ми се губи трудов стаж за тези години.

# 224
  • Мнения: 9 990
андариел, стига с тези Всички, ясно е, че не са всички...
моите примери пък са Без работници-никой не са ощетявали-бачкаха Сами, без персонал.

Общи условия

Активация на акаунт