Тайната на ориза?

  • 15 079
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 830
За слепването няма ли пряка вина съотношението на водата?
Някои казват 1:3, други 1:4, 1:2,5........ Говоря за обикновения начупен ориз, предимно с който се готви в Бг.

# 16
  • Мнения: 45
….да си купи от китайските магазини .......
Откакто бидох в китайщината, само кЪт чуя „кит…” и мЪ напушва съвсем ГНЪСЕН кикот.
Това там е ЦИВИЛИЗАЦИОННА ИЗМАМА !
За слепването няма ли   …………..
Estellia, моля Ви –прочетете какво написах : „ пържих, варих, пекох „ .. и накрая едно голямо нищо , и просто опитайте да повторите това, което съм описал като технология = стигнете до „кратерчетата”  . Сигурен съм че ще получите    БЯЛ    /не някакъв друг/ НЕСЛЕПНАТ ориз.
Не съотношението с водата е ключът от палатката.
При евентуална загуба тя би се оценила на 1 до 3 лева максимум.

# 17
  • Мнения: 5 001
Валенторчо....напълно тЪ разбирам за гнЪсният кикот..... Mr. Green
Ама имам приятелка тука в БГ (българка) дет се омъжи за китаец,та те имат такваз тенджУра....Там СЪМ ВИЖДАЛА КАК СТАВА ОРИЗА........Е,не е по моят вкус естествено...... Mr. Green

Аз лично предпочитам да си го запържа с лук и после както ти си писал.....Мен така мама ме е учила и тоя вкус най-много си харесвам.....

# 18
  • Мнения: 899
Много мразя разварен бисерен ориз с много олио, който става на каша... обикновено използвам басмати или жасминов (бял или кафяв - изплаквам само веднъж и не запържвам в мазнина, защото държа на вкуса на самия ориз) и спазвам указанията на опаковката за количество вода. В момента най-любим ми е хималайския, става невероятен - ухае сам по себе си божествено, няма нужда от нищо друго, не се слепва, не се разкашква.

Иначе ето така се приготвя ориз според Аюрведическата кухня:

Оризът се почиства и се измива със силна струя вода 5 – 6 пъти, но не се разбърква оживено, за да не пусне повече нишесте. Оставя се да кисне в студена вода  от 15 мин. до няколко часа в зависимост от времето, с което разполагаме (колкото повече, толкова по-добре).

Пропорцията е една част ориз + 1,75 – 2 части студена вода. Дозата може да се определи като 1 хубава стиска ориз е за 1 човек. Слага се на огъня с водата, в която е киснал, поръсва се със сол на вкус и съвсем леко се разбърква. Солта и захарта позволяват на другите подправки да се изявят като аромати и качества. Ако е необходимо се долива с вряла вода, бульон, суроватка от панира само 1 пръст отгоре над ориза.

Оризът завира на по-силен огън, след което огъня се намалява на възможно най-ниската степен, похлупва се с капак (той трябва плътно да приляга към тенджерата и да не изпуска пара) и се оставя да ври съвсем леко. Бавното варене е предпоставка за запазване на целите зърна. Ако водата падне до нивото на ориза не се разбърква, защото се разрушават каналчетата за пара и се нарушава процеса на задушаване. Ври 10 минути, изключва се от огъня и се оставя още 3-4 минути със затворен капак.

Проверка за готовност: вземат се 1 – 2 зрънца и се стриват между пръстите. Ако се получи лепкавост е готово, ако сърцевината на зърното е суха – не е готов, при което се долива съвсем малко гореща вода – 50 мл. за пара и се довършва процеса.

Оризът е готов и отваряме капака за 2-3 минути да излети парата. И тогава с вилица го разрохкваме съвсем леко 2 – 3 пъти, като загребваме от дъното към повърхността, за да стане пухкав. Може да прибавим малко ГИ или малко куркума за по-добър вкус.

# 19
  • Мнения: 45
Тайната е много проста. Никакви запържваници (от това ефект нулев), никакви съотношения. Вариш едно към кесим- важното е да се свари. Температурата за самия ориз няма никакво значение- просто от бавното варене по-малко се полепва по съда и не иска бъркане. Отцеждаш в гевгир и промиваш под проточна вода. Това е. Зрънце до зрънце- никакви каши.

Трябваха ми 20 години проби за да проумея че всичко останало което пишат по книжки са пълни глупости.

# 20
  • Мнения: 899
Lizet33, според мен, ако оризът след сваряване се облее със студена вода (да, това ще спре процеса на варене, затова се постъпва така с макароните, но тук не иде реч за паста) ще отмие и всичките му вкусови качества - кел файда от неслепнати зрънца тогава Wink . Затова е вжано водата да е точно, да се поеме нужното количество - и ако оризът е качествен и хубав, той няма нужда дори и от подправки. Разбира се, ако ще се прави пиле с ориз няма голямо значение как е сварен.

# 21
  • Мнения: 45
Вкусови качества не може да отмие- ще отмие само нишестето по зрънцата от което те се слепват.
Като промиваш пастата, броколито, отмиваш ли им вкусовите качества? Егати как ви хрумват подобни глупости.

# 22
  • Мнения: 899
В зависимост от сорта ориз нишестето е нещото, което придава по-специални вкусови качества. Но пак казвам, че зависи от вида ориз и как ще се сервира след това - бисерния няма какво да му се мисли, докато има невероятни други, които нямат нужда дори и от сол.

А към макароните се сервират обикновено със сос. Броколито не си го мия, след като го сваря. Но преплакната сварена храна ми се струва пълно похабяване. Интересно как решаваш, че нещо е глупост, след като не съвпада с личния ти вкус   Wink .

# 23
  • Мнения: 45
Не въпрос на вкус а на логика и мислене с главата. Вкусът на ориза не е в нишестето му полепнало по повърхността на зърната. То играе роля единствено и само за слепването. Има по-нишестени сортове и по-малко нишестени. Нишестените са традиционни за суши, дългите сортове са по-малко нишестени и се ползват традиционно за гарнитури и основно там където е нужен неслепнал ориз.

Ако отмиеш нишестето и ориз за суши ще стане зрънце до зрънце като басмати без да губи нищо от вкуса си.

За броколито накисване в ледена вода или промиване е абсолютно задължително. В противен случай си губи цвета.

# 24
  • Мнения: 45
Никакви запържваници (от това ефект нулев)
Вероятно при запържването се има предвид  ароматът на лука да премине и в ориза.
Вариш едно към кесим- важното е да се свари. 
Бихте ли дали вашата технология в по-конкретно поянение , за количества: вода,ориз,масло и подправки,време … ?

# 25
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
веднъж само съм правила ориза по начин който описва Lizet33 , но честно казано ми се получава без вкус,измит ,блудкав....именно затова подкрепям мнението на Umbra Peace при това аз обичам оризчето да ми е топличко,а така от водата става студено или може би защото аз го измих в гевгира под студена вода...но другото е верно,че ориза стана пухкав  ивсяко зрънце е отделно,но определено това не е моят ориз  Peace
сега вече го правя по една рецепта на момиче от готварския за пилаф и нямам абсолютно никакъв проблем със отделните зрънца....за мен аз намерих точния ориз за моя вкус Wink

# 26
  • Мнения: 899
Lizet33, не ми се спори, защото и двете в крайна сметка ще си правим ориза както си ни харесва  Laughing Но тъй като съм пробвала твоята технология и поне за вида хималайски басмати, който използвам напоследък, измиването му се отразява ужасно, така че ще продължа да го пропускам. Пък с други видове (предполагам за черен жасминов няма да има проблем), ако става добре след студено измиване, ще си призная веднага  Wink .

# 27
  • В страната на бурите
  • Мнения: 961
Навремето бях намерила една испанска рецепта за ориз (за съжаление съм я преписала и не помня източника) и оттогава го правя само така -
2 ч. чаши бял ориз
2 ч.л. разтопено масло (може и олио)
4 ч. чаши вода (това е по рецепта, аз слагам 5-6, тоест пропорция 1:3)
2-4 капки лимонов сок - ей това е ключа за неслепването според мен
1 скилидка накълцан чесън
2 ч.л. сол
Оризът се измива с топла вода и се отцежда. В съда се слага маслото (олиото) и се добавя ориза. Бърка се непрекъснато 2-3 минути и се внимава да не покафенее.  Добавят се останалите продукти и се слага да заври. Като заври се намалява котлона (аз го оставям на 2-3), захлупва се съда и НЕ се бърка 15-20 минути. Преди сервиране се разбърква с вилица, за да се запази пухкавостта на ориза.

# 28
  • Мнения: 5
Да кажа и аз моя опит. Sunglasses В някои отношения оризът е като кус куса или макароните. Можеш да го сложиш във вряща леко подсолена вода (произволно количество вода) и да го вариш 20 мин. Около 19-20 тата мин. опитваш някое зрънце, за да хванеш точно момента, когато оризът остава на зърна. Когато дойде този момент, не го вариш повече, а го прецеждаш и имаш сварен ориз на зърна. Оризът става готов точно за 20 минути.

# 29
  • Мнения: 3 830
абсолютно съм съгласна с valentor  Wink
аз също не мия ориза ,а ако реша да го мия след измиването го разстилам на хавлия да изсъхне  Wink според мен точно това е тайната на ориза,да не се запържва мокър  Peace
и ползвам рецепта за пилафа...ама като не се сещам на кого беше рецептата  Embarassed
олио доволно количество,ориз 1 ч.ч. запържва се до прозрачно,добавя се 2.5 ч.ч. бульон,завира на най силна степен,като заври се намаля на най ниска-така точно 20 мин се вари но без да се бърка Peace маха се  и се завива с кърпа като престоява така поне 15 мин....гарантирам за резултата-бял ,пухкав ориз  Wink


По тази рецепта на danidji   bouquet го направих, понеже съм пробвала някои от другите рецепти и не ми се получаваха добре. Резултатът е страхотен, пухкав ориз зрънце по зрънце - никакво слепване дори и като изстина.
 Първо го запържих с лук и малко олио, а след това при предварително свареното месо в тавата и така във фурната до завирането на водата на 250 градуса. След това намалих температурата на 100 градуса, изчаках да изчезне почти всичката вода и тогава го извадих и покрих с кърпа.

Преди го правех по подобен начин, но вместо 2,5 чаши вода/бульон, слагах 3 - 3,5 и преди запържването го миех. Не се получаваше.

Според мен съотношението ориз:вода е важно също. С по-малко вода не се разварява и не става на каша, съответно не се слепва после.

Общи условия

Активация на акаунт