Да поговорим за ролята на бащата

  • 7 021
  • 106
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 25 691
Струва ми се, че трябва да разграничим ролята на бащата в отглеждането на децата във физиологичен и във възпитателен аспект.
Ако съвременният начин на живот е предпоставка родителите поравно да участват в храненето, къпането и смяната на памперси, то в областта на възпитанието ми се струва, че трябва да има известна разлика. Ин и Ян. Доброто и Лошото ченге...
Такива работи...  Simple Smile
Което не означава, че трябва да има разногласия по отношение на възпитанието, напротив. Двамата родители трябва да се допълват и да въздействат целенасочено и в синхрон. (Споровете - насаме!)
Естествено, това е идеалната ситуация, която може би рядко се среща в практиката. Но не пречи да опитваме да го постигнем, нали?

# 46
  • София
  • Мнения: 233
След всичко прочетено до тук стигам до извода, че смисълът от взаимодействието майка-баща е не в равнопоставеността, а във взаимното допълване.
Иначе, с риск да си остана неразбрана Rolling Eyes, смятам, че равнопоставеността е природно необоснована.
Бебето се появява в майката, тя има честта да отнесе първите му ритници и "лошо настроение", да не говорим за големия купон по раждането, кърменето и ...., което би означавало, че татковците има да гонят много обиколки, но обикновенно не се получава точно така...
Пък и в крайна сметка, като порастне детето не се сеща с умиление кой му е сменял памперсите, а кой му е "удрял едно рамо в щуротиите" или кой му е седял "на главата" да учи.

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
След всичко прочетено до тук стигам до извода, че смисълът от взаимодействието майка-баща е не в равнопоставеността, а във взаимното допълване.
Иначе, с риск да си остана неразбрана Rolling Eyes, смятам, че равнопоставеността е природно необоснована.

Именно това имах предвид!  Peace

# 48
  • Мнения: 46 552
Е, разбира се няма универсална формула, която да важи за всички. Не знам, напълно е възможно и да не е правилно. Лично на мен ми е трудно да преценя. Може би за всеки е различно. Но лично аз нямам никакво желание мъжът ми до готви, нито да пазарува, нито да храни децата. Нито имам желание аз да забивам пирони и да сменям бушони. От него искам само да им обръща нужното внимание, да играе с тях, да общува и в една по-следваща възраст да ги учи на "мъжките неща", на които аз не мога - футбол, коли, въпросните пирони и бушони и т.н.

Като чета тук имам чуството, че във всички къщи вечер се разразява страшен ремонт  Rolling Eyes у нас са толкова редки тези неща, че въобще не се отваря дума. Случвало се е веднъж годишно да се наложи да оправянещо и тогава разбира се, аз подхващам всичко останало, но да седи цяла година и да чака, не.
Така написано излиза, че съм извадила един списък и отмятам  hahaha а аз просто искам да живея с възрастен човек, колкото възрастни, толкова ръце по 2, толкова по-лесно и бързо става всичко. За какво ми е да събирам с някой, че и него да гледам и обслужвам? Не е ли смисъла да се облекчават грижите взаимно? Браво на жените, които не дават на мъжете си да пипат нищо и са горди, че домакинство и деца са на техните ръце, ама аз съм глезена, пред тази актернатива предпочитам да си живея самичка ...

С детето ми си играят и съвсем непознати хора, въобще играта си е игра, но за детето не е достатъчно, пак казвам, пиша от гледна точка на малко дете, наблюдавайки дъщеря ми, същата е, ако баща й остави само мен в споменатата роля, ще изпадне в истерия. Но и децата са различни, така че точен отговор няма, лично решение Peace

# 49
  • София
  • Мнения: 23 102
Какви бушони, какви пирони  Mr. Green
Ако в това ще се изразява ролята на мъжа ми в дома и семейството, жива ще се оплача  Peace

# 50
  • Мнения: 5 577
Савина, струва ми се, че ти се чудиш как някакси да 'оправдаеш' непомагащият ти мъж, казвайки, че това са твои виждания. Което би било жалко, много жалко.

Просто до сега аз не съм срещала жена /а всички приятелки са ми с деца, отделно познавам и от форума не малка част/ която с удоволствие да ходи на работа!, да се грижи за домакинството!,  и за децата!, без помощ от мъжа си  Close Shocked и да твърди, че е доволна от живота. Не, такава жена не е доволна, напротив, тя не иска да е така, но като не може да направи нищо, се оправдава, че е по нейно желание.

Разбира се, че жената по начало поема по-голямата тежест по битовизмите, съгласна съм и го приемам. Така е и при нас. Мъжа ми не пазарува, не готви, не пуска пералня /всекидневните неща/, аз ги поемам, но работя на половин ден. Аз пък посмъртно прахосмукачка не пускам /тежи ми да местя канапетата и да се навеждам/, не мия балкони, не къпя деца, и при първа възможност не простирам /трудоемко ми е навеждането и прегърбването, като цяло мъжете са по-издръжливи на тези дейности/.
Как ли не, ще бачкам по 8 часа  #2gunfire , и после всичко пак на мен  #2gunfire #2gunfire, не искам на 40 години да приличам на огрухана лелка.  Tired Да не казвам, че влияе и на здравето, и на външният вид, всеобща тайна е, че жените остаряват по-рано, и по-бързо. Затова трябва да имат повече време за себе си. 

# 51
  • Мнения: 1 175
След всичко прочетено до тук стигам до извода, че смисълът от взаимодействието майка-баща е не в равнопоставеността, а във взаимното допълване.
Да, точно така. Равностойни може да са правата и задълженията, но мъжете и жените са различни, подхождат различно и влияят различно, това не може да се отрече. Ето една много интересна статия в Scientific American Mind за различните възпитателни и емоционални роли на майките и бащите:

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=family-guy


За децата расли без бащи и ставащи престъпници - това не е правило и не се отнася до всички деца без бащи. Рискова става комбинацията от липсващ баща + бедност + липса на подкрепа (виждам го всекидневно при малцинствата тук, например). Майката работи на няколко места за да компенсира за липсващия втори доход, децата остават на самоконтрол, не им се обръща внимание, момчетата нямат модел на подражание и нещата се вкисват. Ако децата са обгрижвани, обичани и възпитавани и им се отделя нужното време и внимание, няма толкова значение колко и какви са родителите.

# 52
  • Мнения: 46 552
Савина, струва ми се, че ти се чудиш как някакси да 'оправдаеш' непомагащият ти мъж, казвайки, че това са твои виждания. Което би било жалко, много жалко ...

Не е сигурно. Наистина има жени, на които им харесва да са в тази роля, т.е. те не разглеждат мъжа си като непомагащ, защото това не се счита за негова работа, както не е моя да дойда да ти изчистя дома, така не се приема един мъж да има задължения в собствения си дом. Хората са различни, важното е на двамата да им харесва  Peace
При нея обаче ми е интересно, понеже е с близнаци, не се е ли е случвало никога да са си двамата с мъжа си вкъщи и да се наакат и двете деца Simple Smile какво прави? Той не ги пипва, тя избира едното, а другото седи и чака? Може и да не е точно памперс, въобще някаква нужда, чисто физическа. Ако е сама, ясно е, ще чака, но при положение, че има свободен родител, каква е пречката да влезе в ролята си?
Не се заяждам, наистина ми е интересно Peace

# 53
  • Мнения: 5 577
 Crazy е ти пък, едва ли акат и ядат по едно и също време чак

# 54
  • София
  • Мнения: 233
 newsm78 струва ми се че нещо се позагубихме в темата. Ставаше въпрос за мъжа като баща, а не като равноправен участник в домакинството, нали?
Категорично съм против разни Батмани, които получават алергия от прахосмукачката или пазарската торба. Такъв го пращам не в гъбите, ами оттатък, в маргаритките.
И в същото време не смятам, че родителският актив се брои в забърсани дупета и осъществени хранения - дребнаво е, да бъдеш баща е много повече от това.
Когато казваме "имам страхотни родители" имаме предвид "чуствах се обичан, разбиран, ценен и обгрижван" - нищо повече, нищо по-малко.

А пък тази работа с "дете на разведени родители" е ...пълна простотия, която не означава НИЩО - нито е гаранция за щастлив брак, нито за провален такъв. Ама това е друга тема. Peace

# 55
  • Мнения: 46 552
...
И в същото време не смятам, че родителският актив се брои в забърсани дупета и осъществени хранения - дребнаво е, да бъдеш баща е много повече от това ...

Естествено, че не. Но тук памперсът е символ на нещо супер страшно, затова често се ползва за пример  Laughing
За мен е важно детето да усети, че има родител от една страна в игрите, от друга във възпитанието и не на последно място, когато има нужда от родител до себе си. Далеч съм от мисълта, че 24 часа е залепено за майка си и тя във всеки един момент ще е на разплоложение. А за какво точно, все тая,  дали е защото е наакано на 6 месеца, пищи галдно на 1 г., че е паднало на 2 г. или помощ за нещо др. в др. етап на развитието му, няма никакво значение.

# 56
  • София
  • Мнения: 233
За мен е важно детето да усети, че има родител от една страна в игрите, от друга във възпитанието и не на последно място, когато има нужда от родител до себе си. Далеч съм от мисълта, че 24 часа е залепено за майка си и тя във всеки един момент ще е на разплоложение.
Така съм категорично съгласна, имаме сделка Wink

# 57
  • Мнения: 6 768
Вярно ли един наакан памперс е толкова страшен  newsm78
Отказвам да повярвам, че има човек, който не може да смени памперс и да оправи едно бебе.
Може да не е перфектно, но да не може да го направи........ не е истина.

# 58
  • София
  • Мнения: 12 554
Вярно ли един наакан памперс е толкова страшен  newsm78
Отказвам да повярвам, че има човек, който не може да смени памперс и да оправи едно бебе.
Може да не е перфектно, но да не може да го направи........ не е истина.


Не знам колко е страшно, но имам няколко приятелки, чиито съпрузи не са пипвали памперси. Аз лично не знам как ги търпят...

# 59
  • Мнения: 6 768
Не са пипвали памперс, защото не искат или защото не им дават. Около мен само примери за жени, които не дават на мъжете си да правят такива неща, защото не можели  Joy

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт