Как да пържим здравословно?

  • 26 490
  • 81
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 572
И моя е до 190. На теб защо са ти 250 ?

# 16
  • Мнения: 1 725
Голямо дете, за оризовото олио Пинки, предполагам, каза, че е по-зле от зехтина, макар и по-добре от олиото все пак, защото полиненаситените му МК са двойно повече. Той явно приема за добър вариант тези с до около 10 % + – спрямо останалите МК. А предполагам, че процентът на наситените пък от своя страна, ако е повече, допълнително прави по-устойчиво на окисление съответното масло при термична обработка. И сега чуденката ми е дали може да се приеме оризовото олио за подходящо, поради доста високата точка на горене, т.е. окислителните процеси може би настъпват след дълга употреба или пък на прекомерно висока Т, т.е. такава, каквато в тиган не се достига, за което вече се съгласихме с теб.
На мен ми се иска някой да пусне инфо за палмовото масло - марките, които се предлагат у нас на пазара, качеството им, как се добива, има ли химия и т.н. Самият процес на рафиниране разбрах вече, че увеличава точката на горене, но какво означава това от гледна точка на окисляването на МК, което всъщност нас едитствено ни интересува, ако сме усвоили уроците на Пинки. Но нищо повече не зная за рафинирането. А палмовото масло, което се предлага за пържене, е рафинирано, за разлика от кокосовото, но пък то се продава в съвсем различни магазини или най-малкото щандове (диетична и здравословна/био храна).
И темата за наситените мазнини и холестерола ми е доста интересна, тъй като и в този чуждия форум са на крайните мнения относно този въпрос. А там дори не стана въпрос и за още един въпрос - за наситените МК в растителните масла - за това, че преобладават средно и късоверижни наситени МК, за разлика от преобладаващите дълговерижни наситени МК в животинските мазнини (краве масло и мас).
Въпросите, за жалост, опират до доста химия и не зная дали сред тук пишещите ще има хора с такава инфо. Силно се надявам да науча нещо за тези неща, много са ми интересни!

# 17
  • Мнения: 113
Здравейте,аз също ползвам тефлонови тигани.когато правя зеленчуци или примерно рачешките рулца,когато се сгорещи тигана,само леко намазвам с малко парченце масло,за вкус.
За кюфтетата -от как бях на Дюкан,свикнах да си правя кюфтетата не пържени а печени.Слагам фолио на дъното на тавата и нареждам кюфтетата.Стават страхотни,и не цапам тавата и не ядем мазни кюфтета.
Фритюрник имам ,но е прибран в килера.Почти нов е.А сега чух за едни фритюрници дето пържели с 1 лъжица олио само,някой д аима повече инфо?

# 18
  • Мнения: 100
фритюрник нямам,първени картофи ядем само навън,а кюфтенцата ги правя по 4ирпански.моя приятелка си купи от новия фритюрник на тефал.като ми разказваше, 4е картофите били уникални само с една лъжица мазнина не и вярвах.като ги прабвах се изумих.то4но като  пържени кафтофки в обикновен фритюрник са на вкус.тя пържи и риба пак с една лъжи4ка мазнина и резултата е страхотен.мисля 4е към 400лw.струва фритюрника и определено това ще ми е една от следващите покупки за дома

# 19
  • Мнения: 572
А сега чух за едни фритюрници дето пържели с 1 лъжица олио само,някой д аима повече инфо?

А стига бе  newsm78 . Искам да видя това чудо на техниката.


Деси, проблемът на ненаситените мастни киселини е че имат една двойна връзка (мононенаситени) или повече (полиненаситени). Колкото повече ненаситени връзки има, токова е по-нестабилно маслото. Оттук възниква въпроса при каква температура тези връзки се разрушават? Дирих днес като дива обаче не можах да намеря. И друго - хубаво, ще се разрушат двойните връзки и ще получим от полиненаситени мононенаситени или наситени мазнини. И кво от това? Ние и без това ползваме и наситени. И въобще ... в голяма каша се забърках.
И защо тогава температурата на това оризово олио е толкова висока и защо го рекламират за пържене?

Момичета, въобще ли не пържите нищо??? И ако пържите все пак каква мазнина използвате? Аз кюфтетата също ги пека, но все пак и пържа разни неща от време на време.
Мисълта ми е ако има мазнина която все пак не е толова вредна при пържене да ползваме нея. Или такава просто няма?

# 20
  • Мнения: 6
Аз вече почти не пържа. Или много , много рядко. Не знам как да пържа здравословно и затова пека.

# 21
  • Мнения: 6 713
Това, което пържа е: палачинки - с масло (1 път седмично, не всяка седмица), пържени филийки - с обикновено олио (1 път месечно), ако задушавам лук за манджи - зехтин и малко вода (това по-честичко Laughing), друго като се замисля не правя. А, също и риба понякога правим на тигана (1 път седмично, но не винаги е в тиган, често я печем във фурната).
Нямаме фритюрник, няма и да си купувам. Кюфтета не готвя, или много рядко, тиквички пържени - последния път стоях 50 минути на крака докато ги опържа, омирисах цялата къща и мъжо накрая заяви, че такова нещо, повече няма да яде - както и аз. Mr. Green

# 22
  • Мнения: 573
Голямо дете, благодаря за темата!  Hug  Аз с технологията съм добре запозната, но съм заплес от класа и затова ми се случва чат-пат да загоря или изгоря нещо. Какво да се прави,просто трябва да внимавам повече  Thinking Относно котлоните мисълта ми беше, че съм почти сигурна, че температурата се вдига до и над 190 С, не на 1-та, но на 3-4 мин. след като сложа продуктите за пържене. Това при условие, че съм ги сложила при силно нагорещена мазнина.

Деси, наситените МК вдигат холестерола. Това го прочетох в мнение на Пинки още в първата страница. Няма значение дали са животински или растителни. Така, че аз от палмовото олио ще мина на помаче. Не знам само с вкуса как ще е, но съм решена да пробвам. Но това е защото имам проблем с холестерола, иначе не бих се вглеждала толкова много.

ЛУРДЕС, погледни в другата тема за мазнините и ще разбереш защо не се препоръчва пърженето с олио, слънчогледово. Рибата винаги пържа с масло и малко зехтин. Опитай става много по-вкусна.

Аз също гледах рекламите на Тефал и едната лъжица олио, явно наистина роботят. Искаше ми се  да чуя мнение от първа ръка. А дали стават за други зеленчуци!?

Ако искате да не горите маслото има начин да му се вдигне точката на димене. На слаб огън разтапяте маслото и оставяте да изври млякото, след което го прецеждате. Така по-трудно ще изгаря, ако на някой му се занимава.

# 23
  • Мнения: 1 725
Голямо дете, значи разрушаването на двойните връзки на полиненаситените ги превръща в мононенаситени или в наситени, така ли? Ок, но каква е връзката с окислителните процеси, които настъпват при определено кол-во светлина, топлина и ? кислород ли беше третото, не помня? Мисля, че при тези окислителни процеси се получават някакви съединения, които са неусвоими от организма и затова вредни, примерно трансмазнини, за които също има съмнения, че се получават при нагряване на полиненаситени МК (доколкото помня от оня форум, който бях постнала). А ето на какво попаднах докато се опитвах да разбера харектеристиките на оризовото олио при приложение в козметиката, по-точно дали е подходящо за мазна кожа: "Маслото се отличава с високото си ниво на токофероли и ток … окисляване." Те са от семейството на в. Е и са мощни антиоксиданти с доказано действие в превенцията на сърдечно-съдови заболявания и някои форми на рак. Оризовото, заедно с палмовото масло, са единствените лесно достъпни масла, съдържащи токотриеноли: Оризово олио (англ.) Явно наистина не температурата на горене има значение кога ще настъпят окислителните процеси при дадено олио (при каква температура), а други негови характеристики. Сравнено със зехтина правя следния извод: Зехтинът има по-малко полиненаситени, но пък оризовото има повече антиоксиданти, а и цената му е по-ниска. С инфото до този момент ми се струва добра алтернатива на зехтина.
kaigi, ти с висок холестерол ли си? Пинки го е написал в началото на темата - да, но само за животинските мазнини - кравето масло и маста. За палмовото не е писал, че увеличава холестерола. Освен това предупреждението му важи за хора с висок холестерол, така да се каже за всеки случай, въпреки, че не е повод за притеснение според него, понеже така или иначе само 20 % от холестерола в организма идва от храната, т.е. по-голяма част се произвежда от черния ни дроб. Всъщност ето какво точно мисли Пинки относно холестерола:
Цитат
За холестерола - всички животински мазнини съдържат холестерол. Месото и яйцата съдържат холестерол.(много!) И в крайна сметка 80 % от холестерола се произвежда в нашия черен дроб, а 20 % се приема от храната. Холестеролът е много важен - от него се произвеждат всички хормони, а също така и витамин Д под въздействие на слънцето. При децата и младите хора по принцип повишен холестерол няма, а при възрастните той се повишава по една интересна причина: спада производството на хормони и черният дроб се старае да компенсира недостига, като осигури повече суровина за синтеза им.
Той затова ни препоръча въпросните 3 вида мазнини за готвене (пържене) - защото смята, че са много по-добър вариант от олиото, което се разрушава до вредни вещества при термична обработка.
А за ГХИ - нали така се казва пречистеното масло - то е много по-полезно, но излиза скъпо, защото след изпаряването на водата, остава доста по-малко количество.

Последна редакция: нд, 01 ное 2009, 05:58 от desi_sunshine

# 24
  • София
  • Мнения: 958
Днес изпържих мекици за закуска - сложих ги и веднага намалих на 2, гледах да не загарят.Изобщо стараех се да стане бързо, в не много силно нагорещена мазнина. Да готвя със зехтин ще ми излезе ужасно солено.... Sad

Не съм пробвала да пържа в мас - опасявам се, че ще мирише неприятно.... Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 321
Аз от години почти нищо не пържа. Няма здравословно пържене според мен,като изключим китайската храна ,но там технологията както знаем е различна.Фритюрникът ми отдавна е забравен .Тиквички и всички други продукти,които преди пържех,сега правя във фурната-на обдухване и на висока температура,като преди това овалвам в брашно и зехтин. става перфектно,здравословно и бързо. Зехтинът с който готвя не е студено пресован,защото той се употребява само в сурово състояние/информация от специалист,не моя/. Естествено това е моята гледна точка,не че се храним в къщи много здравословно LaughingГледам по телевизията една реклама за съд в който се готви ,пържи ,пече и т.н. без мазнина/рекламата е с един негър/не си спомням в момента как се казваше уреда и много ме се ще да си го взема. Там вече всичко е о.к. Ако някой го има и знае дали си струва да даде знак.

# 26
  • Мнения: 452
Като ви прочетох за пържените неща,всичко ми се прияде Simple Smile.Иначе от години не пържа и мога да кажа,че не ми липсва.Или ако е нещо без ,което не става без мазнина,слагам минималното.Като цяло не си обяснявам : здравословно пържене.

# 27
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
и аз пържа много рядко.
понякога мъжът ми иска мекици и правя - но това е 1-2 пъти в годината.
панирано се яде рядко в нас  Peace

за мен да се пържи с малко мазнина в тефлон не е никаква алтернатива.
има доста информация в нета, че при висока Т тефлонът отделя канцерогенни вещества.
махнала съм всичко тефлоново в нас, ползвам чугунени съдове Peace

имам чугунен грил тиган - на него правя месото и кюфтетата Peace
на него стават и тиквички и патладжани - пържени не ги ядем...

# 28
  • София
  • Мнения: 10 858
Значи като теглим чертата остават три вида мазнини:

1. Масло
2. Мас
3. Оризово олио

Така ли?

# 29
  • Мнения: 262
Мразя да пържа ! Майка ми вкъщи нищо не е пържила , изключение правят някои видове риба , които не са подходящи за друг вид обработка.

Фритюрник също никога не сме имали.

Когато заживяхме с приятеля ми си купихме фритюрник и след първият ми опит за миене , беше запратен на тавана , и така повече от 2г.  Mr. Green

Пържени картофи ям само на заведение и то много рядко , лятото пържих 2 пъти патладжани и заявих , че ми е за последен път.

Винаги когато съм пържила съм го правила в слънчогледово олио , после слагам на хартия да попие излишната мазнина , а когато съм пържила тиквички и патладжан ги овалвам в брашно и ги оставям за 30 минути да се навлажни брашното , така то става на кашичка , не загаря в тигана и не почернява мазнината съответно.

А това оризово олио става ли за салатки , че ми се стори интересно ?

Общи условия

Активация на акаунт