Как да пържим здравословно?

  • 26 480
  • 81
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 138
голямо дете, става за всякакви котлони този тиган, освен за индукционни, но аз както казах му намерих цаката с адапторнта плоча.

ми да, забелязах като готвя на индукционен разлика, после вилицата сама се лепи на яденето Joy
майтапче.........разлика няма.
и в бг съм виждала индукционни котлони, аз купих един за село от тецеем.
а иначе, ето ги http://www.amazon.de/s/ref=nb_ss_0_4?__mk_de_DE=%C5M%C5Z%D5%D1&a … &sprefix=indu
не се различават много от стъклено керамичните, само дето имат вентилаторче. а и не знам дали всички го имат. моите поне-да.

# 76
  • Мнения: 1 725
desi_sunshine, очаквам с нетърпение снимка от твоя кухненски шкаф, за да ни покажеш точно с какво се пържи у вас. Сгурна съм че у вас се практикува здравословно готвене, защото, нали, едно е да си цитираме статии и изказвания от форуми, друго е практиката  Mr. Green Peace
Нещо не си ме разбрала. Не съм аз експертът, нито в химията, нито имам достатъчно инфо до този момент, за да съм решила с каква мазнина/и (или, примерно, комбинации) е най-добре да се готви. Последно готвих с мас, щом те интересува да кажа, но засега не съм направила избора си, просто дядо ми я даде, т.е. не съм я купувала специално. Постнала съм линк към темата за мастните киселини още на първа страница на тази тема, в първия ми пост, защото всъщност тази тема възникна на основата на онази, чийто линк съм постнала. Там един любезен господин ни разясни химическия състав и какво трябва да гледаме, когато става въпрос за термична обработка. Полиненаситените МК, т.е. Омега 6 и Омега 3 са най-нетрайни на високи Т, затова е по-добре да се ползват по-издръжливите, т.е. тези, които съдържат повече наситени МК - животинските (мас, краве масло), а от растителните това са палмовото и кокосовото олио. И т.н. и т.н. - все инфо от онази тема, която ти явно не си си направила труда да отвориш. Междудругото, човекът е използвал много достъпен и забавен начин да ни обясни всичко това. Струва си да се прочете!  Peace  С Голямо дете решихме да отворим отделна тема - тази тук, за да не досаждаме там повече с "проучванията" си относно най-добрата мазнина за готвене, тъй като там човекът вече е дал препоръките си. А пък ние продължаваме да разучаваме състава на масла, като оризвото, например, и други, които са доста масово наложени в някои части на света. Оризовото олио има доста полиненаситени МК, но за сметка на това пък има доста антиоксиданти (вит.Е, оризанол), които също, предполагаме, го предпазват от бързо окисление при нагряване. Както и да е, който има нужда всъщност да прочете, ще го направи. И ще се радвам да сподели нещо и тук, за да ни помогне в търсенето.
Иска ми се пробвам палмовото масло, но нали не са добри отзивите за масово предлаганото на нашия пазар - дезодорирано, парфюмирано. Говорят се не много привлекателни неща за съдържанието му.  А пък и нали се предлага в големи количества и въпреки, че не е много скъпо, още не съм прежалила пари да взема поне да пробвам какъв вкус има храната, сготвена с него, дали има разлика и дали на мен ще ми хареса, защото това е доста индивидуално.
За мен засега като най-добър остава варианта да се готви без мазнина, т.е. в подходящи за целта съдове, а накрая да се добавя най-добрия вариант на растителните масла - тези с най-много омеги и разбира се студенопресовани и нерафинирани. Затова ме интересува какви съдове трябват, за да се готви без мазнина. Предполагам, тези с най-яко покритие, но пък нали има значение и материалът, т.е. да не е алуминий или друг подобен, който, се оказва, не е трудно да се отдели при високи Т и тогава пак ще се трупат вредни вещества в организма.
Мате, това какъв е принципът на затопляне на тигана и дали чрез него храната се обработва по различен начин, т.е. дали и нейното затопляне е на такъв принцип е важно от гледна точка пак на здравословната топлинна обработка на храната. Както, примерно, някои категорично отричат микровълновата фурна, тъй като се разрушават естествените молекули в продуктите и се образуват нетипични такива, т.е. нездравословни, нещо, което при другото готвене или не се получава или пък в много по-малка степен.

Последна редакция: вт, 10 ное 2009, 16:34 от desi_sunshine

# 77
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Мате, това какъв е принципът на затопляне на тигана и дали чрез него храната се обработва по различен начин, т.е. дали и нейното затопляне е на такъв принцип е важно от гледна точка пак на здравословната топлинна обработка на храната.

ти намираш ли разлика между храна приготвена на ток и на газ?
и кое е по-полезно от 2те?  Thinking

това, че тенджерата се загрява на друг принцип няма отношение към вкуса на храната, нито към здравословността й, поне в случая с индукционния котлон.

мъкровълновите вълни работят на друг принцип  Peace

# 78
  • Мнения: 1 394
Според мен-няма такова понятие,като здравословно пържене.  Wink...Щом е пържене,значи в никакъв случай не е здравословно,а щом е здравословно,то в никакъв случай не включва пържено.  Peace...
Моят съвет е такъв-слагаш мазнината в тигана и когато трябва да запържиш там каквото ще запържваш-пускаш продуктите в горещата мазнина за пет секунди и веднага наливаш вода.Така ще се запази донякъде вкуса на запърженкото,но пък ще се намали образуването на карценогенни вещества,които се получават по принцип при по-продължителното запържване на продуктите.

# 79
  • Мнения: 1 725

Мате, това какъв е принципът на затопляне на тигана и дали чрез него храната се обработва по различен начин, т.е. дали и нейното затопляне е на такъв принцип е важно от гледна точка пак на здравословната топлинна обработка на храната.

ти намираш ли разлика между храна приготвена на ток и на газ?
и кое е по-полезно от 2те?  Thinking

това, че тенджерата се загрява на друг принцип няма отношение към вкуса на храната, нито към здравословността й, поне в случая с индукционния котлон.

мъкровълновите вълни работят на друг принцип  Peace
Честно казано, не намирам разлика в храната и когато е приготвена на МВ  Simple Smile, така че на това не разчитам да разбера - дали е здравословна или не, имам предвид. МВ нагрява течности (не, че съдовете не се нагряват и те, особено някои  newsm78), доколкото зная. Затова можем да сме спокойни, че при индукционните котлони, храната се нагрява не от котлона, а от тигана, така че няма значение как се нагрява тигана. Това са си мои логически разсъждения - някак по-трудно допускам храната също да се намагнетизира. Но няма как да зная със сигурност, след като се опирам единствено на логиката си, вместо на научни знания.  Laughing
dodyniki, тенкю, ще се пробва!  Peace

# 80
  • Мнения: 1 725
Я да побутна малко!  Simple Smile
Малко в полза на пърженето, но не съвсем: http://hamhum.net/content/view/385/84/
Цитат
Растителната мазнина е ненаситена и е неподходяща за готвене. При готвенето се насища с кислород и става вредна.
T. e. - образуват се акролеини, които всички знаем са канцерогенни - При достигане на smoke point започва образуването на glycerol и от него acrolein. Тази точка на пушека е от 110 до 180 градуса целзии. Успоредно с това преди достигането й тече окисляване и получаване на peroxide. Все още търся по-стабилни и цялостни данни за промените в различните мазнини. Засега за мен важат общите правила -> хубавите мазнини за готвене са предимно наситени и имат холестерол.
Мазнините са основен източник на енергия в човешкото тяло. При разграждането на 1гр. мазнини се получават 9,3ккал. Освен това те участват в образуването на клетките и тъканите на организма. Мазнините съдържат ненаситени и наситени мастни киселини. Тези, които съдържат ненаситени мастни киселини (олеинова, линолова, линоленова, арахидонова), имат по-ниска температура на топене в сравнение със съдържащите наситени мастни киселини (стеаринова, палмитинова, маслена) и се усвояват по-добре от организма.
Особено ценни са мазнините на млякото и млечните продукти. Те съдържат витамини A, D, E и K, усвояват се добре от организма и притежават приятен вкус. Съдържат и много холестерин, излишъкът от който допринася за развитието на атеросклерозата.
Мазнините подпомагат всмукването на мастноразтворимите витамини в червата. Те съдържат и лецитин, който регулира дейността на клетките в главния мозък. Лецитинът се съдържа в кравето масло, маргарина, жълтъка на яйцето, слънчогледовото, соевото масло и други.
В храната на младия организъм трябва да преобладават животинските мазнини, а на възрастния - растителните. Дневната нужда от мазнини е 80-100гр. Мазнините играят важна роля за приготвянето на ястията, като подобряват техния вкус и усвояемост. Поносимостта и усвояването на мазнините зависи от преработката - дали се употребяват сурови, варени или пържени, от поетото количество и от състоянието на храносмилането. По-добре се понасят растителните мазнини - зехтинът, слънчогледовото и царевичното масло. Кравето масло се понася по-добре от маста и сланината. Мазнината е толкова по-лесно смилаема, колкото нейната точка на топене е по-ниска - кравето масло има най-ниска точка на топене (28-35°C), а лойта и маста имат най-висока (35-40°C).
Запържването влошава поносимостта и усвояването на мазнините. То не се препоръчва и поради това, че се образува акролеин, който се смята за специфична чернодробна отрова. Акролеинът се образува от мазнините при две положения: когато се обработват при висока температура или когато гранясат. Висока температура се получава, когато мазнините се пържат "на сухо", без прибавка на вода. Тогава именно се образува акролеин, и то толкова повече, колкото пърженето е по-продължително. Когато мазнината се пържи в присъствието на някаква течност (обелени и ситно нарязани домати, доматен сок, вода и др.)акролеин не се образува или се образува в незначителни количества, защото температурата става по-ниска от тази, необходима за разлагането на мазнините.

# 81
  • Мнения: 572
Добре побутна  Simple Smile ! Има си техники, при които пърженето не е чак толкова нездравословно, явно!

Общи условия

Активация на акаунт