Статистика или какбавно намаляваме?

  • 2 179
  • 53
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 172
Ако се промени здравеопазването ще се променят и много други неща...
Без промяната да е насочена конкретно към младите в репродуктивна възраст раждаемостта ще се увеличи, а смъртността ще намалее. И това е нормално.

Аз по-добър стимул от здравето не виждам.

# 31
  • Мнения: 4 555
Не се притеснявай, излишните в едно общество намаляват от самосебе си.
В случая хората които смятат че трябва да си "поживеят" , "градят кариера", "немогат да си позволят 3-то",  и смятат "че не са за разплод" бавно и славно си отиват обвинявайки държавата, "мангалите" и всичко и всички в незаинтересованост.
Успокой се. Свикни, че на дърти години мангалите ще те управляват.
В природата няма празно място, за всяко освободено място се намира кой да го запълни и да се размножава там.
newsm10 smile3501

# 32
  • Мнения: 3 675
Напълно съм съгласна с Италия. Нека инвитрото да стане безплатно и да се поеме от здравната каса, изобщо за такива манипулации двойката да не плаща,а за нея да се погрижи държавата, говоря за хора с проблеми, които не могат да имат деца по нормалния начин.

# 33
  • Мнения: 263
Аз мисля, че държавата наистина направи една стъпка в подкрепа на раждаемостта като увеличи болничния на майките на 9 месеца. Все пак обаче мисля, че има какво да се желае в това отношение...
Проблемът е, че трябва да се стимулира не точно раждаемостта като цяло, а раждаемостта в семействата, които поемат отговорност и полагат и грижи за децата си.
Мисля, че подобряването на здравната ни система като цяло и особено в частта грижа за децата би насърчило раждаемостта... Също така мисля, че има нужда от насърчаване за майките, които се опитват да се върнат на работа. защото се оказва често пъти много трудно да се върне човек на работа след една бременност (никъде не искат майки с деца макар и неофициално), а много семейства не могат да си позволят само единия родител да работи.
Мисля, че при толкова сериозен вече демографски проблем държвниците ни сериозно трябва да се замислят за качествени мерки за стимулация на раждаемостта.
В това число и проблемите с детските градини, училищата и други подобни институции. Например нека, ако не може да се поемат всички деца в държавните градини, то тогава държавата да поеме част от таксите на частните такива на родителите, чийто деца не са успели да влязат в ясла или градина...
А за безумните проблеми, на родителите, които не могат, а искат да имат деца просто думи нямам! Държавата просто ги дескриминира според мен!

# 34
  • Мнения: 750
Не знам за вас, но мисля, че в тази държава е много трудно да се гледат деца... А какво общо има дали хората имат брак или нямат, бракът е само лист хартия. Например аз съм на 22 години, както се вижда от лентичките обаче имам две деца с година разлика и с баща им нямаме брак, но това не ни прави по-малко семейство и по-малко отговорни и грижовни към децата ни. А това, че на такава възраст имам две деца, не означава, че съм с нисък интелект, както повечето като ме видят изтъкват, напротив...в момента уча две специалности за висше в два университета...
Мисля си, че все повече млади трябва да предприемат моята крачка, не е срамно, нито престъпно да дадеш живот и  могат всички неща от живота да се съчетая!
Не очаквам нищо от държавата, тези деца са си на наша отговорност, сами си гледаме, сами им осигуряваме най-доброто, макар и с цената на много работа.

# 35
  • Мнения: 172
Проблемът е, че трябва да се стимулира не точно раждаемостта като цяло, а раждаемостта в семействата, които поемат отговорност и полагат и грижи за децата си.

Ей това не го разбирам. Кой ще ми даде оценка? И по какво ще съди за мен? По грижите, които полагам за кучето си?
Не е възможно. Надявам се да не съм те разбрала.
 
a.velcheva, искрено те поздравявам за взетите решения! Да са ти живи и здрави дечицата! Да пожънеш и безброй успехи с образованието си!
... но не обобщавай така за хората на твоята възраст. Има такива, които дори да искат не могат да имат това което имаш ти. Пиша ти го с най-добри чувства.

# 36
  • Мнения: 263
Ами оценката дали си гледаш децата се дава във всяка една нормална държава! Има си социлани! И ако те решат, че за децата не са положени нужните грижи има и действия наречени "отнемане на родителски права"! Само в БГ няма подобно нещо и за това децата са често малтретирани и дори убивани (ако помните миналата година май имаше 2 такива случая поне, които се изнесоха в публичното пространство) от собствените си родители!
Под оценка дали се гледат децата до колкото зная са критерии като: има ли къде да живеят тези деца, ходят ли на градина/училище, мисля, че се взимат впредвид и други неща като храна и облекло, които им се осигуряват, но последните 2 са критерии, когато има причини за съмнения.
Не съм специалист в това, но не смятам, че родители на кърмаче умряло от глад след много продължителни часове рев трябва да бъдат стимулирани да имат още деца!
Това имах предвид, а не да се дава оценка кой как си възпитава децата, въпреки, че и в това крайностите понякога са наказуеми!

# 37
  • Мнения: 46 518
А не смяташ ли, че възрастта има значение? До колкото знам най-добре е да се ражда на млади години 18-22 ....

Дали  newsm78

"Жената достига своя фертилен пик между 20 и 30 години" от тук.
За мен м/у 25-30 г. е идеалната възраст за първо дете, най-малкото от емоционална гледна точка ...

И още:

Коя е най-подходящата възраст за бебе?

34 години е идеалната възраст за раждане, според британски учени

# 38
  • Мнения: 172
Т.е. родителите, които влизат в рамки ще бъдат стимулирани да имат второ дете. Това го разбрах, mammaPlam.
Но ти казваш, че трябва да се стимулира раждаемостта в семейства, които са доказано отговорни в грижите за децата си, а не раждаемостта по принцип. Пак те питам. За мен по какво ще съдят? Аз не съм родител. Кой и как ще прецени ставам ли за такъв и трябва ли да получа подкрепа?

# 39
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
А не смяташ ли, че възрастта има значение? До колкото знам най-добре е да се ражда на млади години 18-22 ....

Дали  newsm78

"Жената достига своя фертилен пик между 20 и 30 години" от тук.
За мен м/у 25-30 г. е идеалната възраст за първо дете, най-малкото от емоционална гледна точка ...

И още:

Коя е най-подходящата възраст за бебе?

34 години е идеалната възраст за раждане, според британски учени

Цитирам от посочените източници:
Цитат
Много често нещата се случват не така, както сме ги планирали. Случва се да изчакаме развитие в кариерата, купуване на собствено жилище, и дори намиране на подходящ партньор.

 Младите жени на 20 години не са готови емоционално да станат майки – отговорността, лишенията, коренната промяна в живота са все причини да се отложи това важно събитие за по-далечното бъдеще. Тенденцията е още по-ясно изразена. Преди двайсетина година жените в България раждаха своето първо дете в доста по-ранна възраст, отколкото днес. 
тук няма нищо общо с биологията. Но ето тук се казва че пикът е между 25-30
Цитат
Лекарското мнение е, че най-добре е жената да роди първото си дете преди 30 години, като пикът на фертилността е между 25 и 30 години, и започва да спада след 30-тте години

което пак няма общо с основния въпрос, защото нищо не прече да се бремнее и преди да дойде този пик.
(и ако роди първото на 20, второто на 22, третото на 25 тъкмо ще му замяса, защото ако започне на 30 ще има да чакаме 3-то щъркела да го донесе)

ето цитат от 2-я

Цитат
Резултатите от изследването и правилността на съвета на учените обаче не се приемат еднозначно в средите на специалистите. Така например, Сесилия Пайпър (Cecilia Pyper) от Оксфордския университет (Oxford University) посочва, че след 35-годишна възраст фертилността на жената намалява, което може да доведе до проблеми с оплождането. Освен това, кърменето на бебето води до подтискане на женската овулация. Това означава, че жена, родила за първи път на 34, ще може да има второ дете около 37-38 години - възраст, при която запазването на бременността е по-трудно.

... а и до тук историята е потвърдила моята теза.

# 40
  • Мнения: 4 965
Това колко деца ще родя и ще гледам не е поради стимул от държавата.Поне не в България!
Децата си ги раждам и отглеждам аз!


А намаляваме,защото за съжаление колкото и висока да е в момента раждаемостта,смъртността е в пъти повече с всяка изминала година!
Държавата е такава  и здравеопазването също!
Затова високата раждаемост не припокрива смъртността!

С това съм съгласна.
Още повече, че все повече семейства имат по 2 и се решават на 3-то и 4-то дете.
Лично аз планирам 3-то, а ако финансовото ни състояние се запази, каквото е в момента, може да се реша и на 4-то. И решението ми по никакъв начин няма да е обвързано с държавата, майчинството, детските и т.н.

# 41
  • Мнения: 263
Хм, всъщност не съм се изразила правилно. Идеята ми беше да отпадат ангажиментите на държавата, ако се докаже, че родителите не са отговорни спрямо децата си. И по-скоро да им се отнемат децата и това да е начина за отпадане на подпомагането. А не да се прави разлика в начина, по който се разпределят "облагите".
И под отнемане на родителските права разбирам децата да бъдат давани за осиновяване в подобен случай, а не да ги тъпчем в домове, където за тях нито ще бъдат полагани грижи, нито пък някой ще има право да ги осинови...

# 42
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
по 2 деца в едно семейство НЕ увеличават прираста... Хич даже...


И решението ми по никакъв начин няма да е обвързано с държавата, майчинството, детските и т.н.

това е цялата истина за числеността в едно семейство.

# 43
  • Мнения: 46 518
Labrador, на 18-20 г. човек не е готов за родител, има и изключения разбира се.
А м/у 25 и 35 години не виждам никакъв проблем да си народи, ако иска и 5 деца  Peace

# 44
  • Мнения: 983
Раждаемостта в последните две,три години наистина се е повишила,но едва ли е следствие на подкрепа от държавата.Също не се базирам на статистики,но е факт,че това,което отпуска държавата като средства е недостатъчно.А да не говорим за бездетните семейства и колко им помага държавата,да не ти се налага да разбереш.

Съгласна съм с това. Добре, да не дават двойно майчинство за близнаци и детски, но поне по някакъв начин да стимулират, хората, които не могат да си имат деца. Не всеки може да си позволи инвитро по 7-8 пъти, защото мой братовчед 4 пъти пробват и не става. Чакат да вземат на заем от някой и пак пробват. Така ли трябва да е.
За майчинството за близнаци, вече се изказах в близнашката тема. На каратко, обезщетение за майката било майчинството. А те като порастнат ще плащат и двамата данъци. Да, но можело да не живеели в Бг. Да, но има хора, които умират преди да стигнат до пенсия и къде отиват тези пари. Не го написах много ясно, но веднъж като съм го писала, не ми се обясняваше за втори път.

Общи условия

Активация на акаунт